IlMSCHt COURANT BERICHT De oorlog Europa in Haagsche Courant Wereld-Atlas 11 SANOSTOL Donderdag 22 Februari 1940. LEGER EN MARINE GEMENGD NIEUWS TELEGRAMMEN. STADSNIEUWS BINNENLAND De Afleveringen 7 en 8 van den HAAGSCHE COURANT WERELDATLAS zullen voor de abonné’s beschikbaar worden gesteld MORGEN, VRIJDAG, 23 FEBRUARI, van des morgens 9 uur af, aan ons Hoofdkantoor, Wagenstraat 35—37, tegen betaling van 0.20 en overlegging van den BON, welke is afgedrukt in ons nummer van heden, op pagina 2, van het 5e blad. f Nat Gonella de en voor Stella Moya Haagsche gemobiliseerden NA HET „ALTMARK”-INCIDENT DE KIEZERSLIJST 1940 1941 en PRINSES JULIANA De „Liebesgaben”-pakketten WERVING VAN ZWEEDSCHE VRIJ WILLIGERS VOOR FINLAND WORDT UITGEBREID Bloemenhulde Daar komt -wat lekkers aan! Voor duizenden guldens uit spoor- wegloodsen gestolen ROTTERDAMSCHE DIEVEN BENDE ONTMASKERD ONZEKERHEID OVER ENGELAND’S HOUDING ALS DE „ALTMARK” VLOT KOMT NOORSCHE RECRUTEN IN OPLEIDING Lichtkogel waargenomen te Tilburg VIJFDE BLAD. „Het lekkere levertraan-product!” Be ondergang van de „Burgerdijk” DIERENBESCHERMING KENNI8GEVINGEN BOUWFONDSCOMMISSIE EVANG. LUTH. KERK tl Toezending per post kan geschieden na ontvangst van den ingevulden Bon en een bedrag van 40 cents aan postzegels, per postwissel of door storting op onze girorekening No. 12500, onder vermelding „Voor Deel 7 en 8 Wereldatlas’’. Met deze toezending is eenige tijd gemoeid. Op de enveloppe vermelden „Wereldatlas". Deze enveloppe moet met de eerste post in ons bezit zijn. Naam en adres duidelijk schrijven. Afgifte door de courantenbezorgers is UITGESLOTEN. Verschillen tusschen de Britsche Noorsche opvattingen aan Prinses Juliana e ik f No. 17500. Onvoldoende controle. het Tehuis dief- Engelsche redders beloond. BROCADES-STHEEMAN PHARMACIA DE OUDE JAGERBAND. Dinsdagavond werd in het Tehuis voor Ouden van Dagen in de Morse- straat 9 door de Oude Jagerband, onder leiding van den heer de Veen een vroo- lijke avond gegeven. Medewerking verleenden: mej. Elly Kopuit, die eenige liederen zong, de heer Hoebert, die naast twee prachtige En gelsche liederen nog een voordracht ten beste gaf, voorts nog de heer M. H. El- ferink, die voor de conference zorgde, terwijl de heer Leo Kiel de zaal als humorist met grapjes, aardige liedjes en een leuke voordracht vermaakte. In de pauze werden de verpleegden door het bestuur van de Oude Jagerband ge- tracteerd. WIELRIJDER DOOR H.T.M.-BUS AANGEREDEN. Op den hoek van de Wagenstraat en Groote Marktstraat is vanmiddag omstreeks 1 uur, de 60 jarige wielrijder R. T. uit de Lunterenstraat, aangere den door een autobus van lijn T. De man bekwam een schaafwonde aan de rechterknie en werd door den genees kundigen dienst naar den Centralen Post gebracht, vanwaar hij later naar huis kon gaan. JUBILEUM J. W. DE GROOT. Heden herdacht de heer J. W. de Groot, dat hij 25 jaar geleden als schrij ver bij het Hoofdbestuur der P.T.T. in dienst kwam. b toegepast, een zullen voldoende In den afgeloopen nacht omstreeks kwart voor één is door verscheidene in woners van Tilburg een lichtkogel waargenomen. Sommigen noemden het licht wit, anderen groen. De kogel had de grootte van een kaatsbal. Ook inwoners van Goirle hebben hem waargenomen boven den Tilburgsche- weg. Men vermoedt, dat het hier een soortgelijk geval geldt als onlangs in de omgeving van Amersfoort. De bekende bandleider Nat Gonella en de ladycrooner Stella Moya, hebben zich bereid verklaard belangeloos voor de Haagsche gemobilisecrden op te treden. Deze aanbieding is natuurlijk dankbaar aanvaard. Nat Gonella en Stella Maya zullen, Woonde vergadering bij van het Algemeen Steuncomité. H.K.H. Prinses Juliana is vandaag uit Baarn overgekomen en heeft een vergadering bijgeweond van het Alge meen Steuncomité op het departement van Binnenlandsche Zaken. onder auspiciën van het bureau O. en O. voor het garnizoen 's-Gravenhage, op Woensdag och tened na de gebruike lijke filmvoorstelling in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, voor dc Haagsche - militairen optreden. Te van de verklaring van Boternoteering. De commissienoteering voor Neder- landsche boter is heden vastgesteld op 84 cent per k.g. (2 cent hooger dan vo rige week). B. en W. maken bekend, dat zij heden hebben vastgesteld de kiezerslijst 1940- 1941, welke lijst van morgen af tot en met 16 Maart a.s. ter Gemeentesecre tarie, afdeelmg „Bevolking, Verkiezin gen en Burgerlijke Stand” (Bureau Verkiezingen, Goudenregenstraat 36), voor een ieder ter inzage is nederge- legd, en stemdistrictsgewijze, in uittrek sel, verkrijgbaar is. Tot en met 9 Maart a.s. is een ieder bevoegd bij het Gemeentebestuur ver betering van deze lijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voor komt, niet behoorlijk voorkomt, of al dan niet voor eenige verkiezing aan gewezen is als bevoegd bij volmacht te stemmen. Het bureau is geopend op werkdagen van 92 uur, Zaterdags van 912 uur. STOLKHOLM, 22 Febr. (Zweedsch tel.-ag.). Volgens Malm, den voorzit- ter van het Zweedsche comité voor Fin land, zal de propaganda voor het wer ven van vrijwilligers voor Finland ver sterkt worden. Een recruteerihg op breederen grondslag zal vergemakke lijkt worden, ook doordat volgens een overeenkomst met de Finsche regee- ring de economische positie zal verbe teren en tevens omdat met het aanbre ken van een zachtere weersgesteldheid de schifting minder scherp behoeft te worden 4 toegepast. Door de oprich ting van een opleidingskamp in Finland zullen ook de vrijwilligers zonder voldoende militaire oefening aanvaard kunnen worden. PRINS BERNHARD BIJ VERGADE RING COMMISSIE UIT DEN ECONOMISCHEN RAAD. Z.K.H. Prins Bernhard heeft van daag een bijeenkomst bijgewoond van de commissie uit den Economischen Raad tot voorbereiding van een advies inzake het prijsvraagstuk. OSLO, 22 Februari (D.N.B.). De on geoefende recruten voor de kustverde diging van de lichtingen 1939 en 1940, alsmede oudere recruten, die tot dus ver op hun wensch waren vrijgesteld, zullen, krachtens een verordening van de admiraliteit, per 1 April, 1 Juli en 1 October voor een opleiding van zes maanden worden opgeroepen. Voor de vrijwillige militaire opleiding hebben zich tot dusver ruim tienduizend man aangemeld. Zij krijgen onderricht in het gebruik van het geweer en het machinegeweer. De 300 burgervlicgers, waarover Noorwegen op het oogenblik beschikt, zullen eveneens een cursus in het ge» vechtsvliegen van drie maanden door- loopen. Volgens Zweedsch voorbeeld is men ook voornemens schriftelijke militaire cursussen te openen. <e vereeniging gestichte Swammcrdamstraat 97 voldeed in het afgeloopen jaar weer aan een dringende behoefte. Er wer den circa 300 dieren binnengebracht, hoofdzakelijk katten. Goede tehuizen werden gevonden voor 42 honden en een aantal katers. De controle op de geplaatste dieren is geregelder en op intensiever wijze geschied dan in 1938. De vereeniging is grooten dank verschuldigd aan den heer M. van Haren, gedipl. dierenver loskundige, die de dagelijksche controle over het asyl belangeloos op zich nam. De verkoop van allerlei voorwerpen in de kraam op het Buitenhof op 4 October, Dierendag, was een groot succes. MUTATIES. Bij Kon. besluit: is tijdelijk benoemd en aangesteld, bij het res.-personeel der landmacht, bij het wapen der militaire luchtvaart, ter nadere indeeling door of vanwege den minister van Defensie, tot res.-majoor de gep. lui- tenant-kolonel der infanterie H. M. Lu- teijn, van het Kon. Ned. Indische Leger; is met ingang van 21 Februari, aan den luit.-kolenei W. A. de Bruijn, van het wa pen der infanterie, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst; is met ingang van 1 Maart aan den heer H A. Dubber, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als hulp-aalmoezenier voor den tijd van oorlog bij het leger te velde: is benoemd tot hulpaalmoezenier voor den tijd van oorlog bij het leger te velde dc heer M. G. M. Jans; is aan ds. P. J. Vreugdenhil, predikant te Gorinchem, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als res.-veldprediker voor den tijd van oorlog bij het leger te velde, is bal na voor de waar bij o.m. zal optreden de bekende voor drachtskunstenaar mr. A. W. Kamp. Tenslotte werden nog vier employé’s van de firma van Gend en Loos ge arresteerd, waarbij een, de 24-jarige expeditieknecht J. B., op heeterdaad betrapt werd, toen hij twee pakken van duizend sigaren, welke hij apart had gezet, wilde verkoopen. De dief stallen waren mogelijk, omdat 's mor gens vroeg de vrachtbrieven aan het personeel ter hand werden gesteld, dat zelf de goederen uit de loodsen haalde zonder voldoende controle. De drukte in deze vorstperiode had de stallen gemakkelijker gemaakt. De bemanning van de reddingboot, die een afstand van 130 mijl heeft af gelegd, om de opvarenden van de „Bur gerdijk” bij te staan, en die gedurende 16 uur op zee bleef, heeft een belooning wn de „Royal National Lifeboat Insti tution” gekregen. Nooit tevoren had deze boot een zoo grooten afstand afge legd of zoo lang dienst gedaan. De ’s-Gravenhaagsche vereeniging tot bescherming en verpleging van dieren hield gisteravond haar jaarver gadering in „Piccadilly”, onder leiding van den voorzitter, den heer J. C. Manssen. Het door dierentehuis LONDEN. 22 Februari (U. P.). De berichten, dat Duitschland voorbereid selen treft om de „Altmark” vlot te krijgen, zoodat het schip naar Duitsch- I Gevonden voorwerpen Aanwezig aan het hoofdbureau van po litie, Alexanderpiein 20 en aldaar te be vragen op alle werkdagen, telefonisch al leen tusschen 10 30 en 12 uur en monde ling tusschen 12 30 en 2 30 uur: een paspoort t.n.v. C. W. Engelen, een pakje suiker, een sleutelketting, breiwerk Jnet wol, een paar zwarte beenpijpen, een hondenriem met penning, een zilveren armband, een blauw lederen dameshand- tasch. inh een blocnote, een kous en een jas, een sportkous (A D.O.), een twee wielig transportrijwiel, Bakker, frame 38884 4. een kolenbop Gem. Gasbedrijf, een «gemerkt heerenrijwiel, een leesboek nr. Casanova een defect vernikkeld damespolshorlcge met lederen bandje, 2 paardendekens, waarvan een waarde loos, een kartonnen doos inh. glazen pot jes, een nummerplaat HZ-52125, een lin ker sneeuwschoen, een roode portém. m. ritssl inh. ƒ011) en tramkaart H.T.M., een groene vulpen, een fietszadeltaschje :nfj 5 bougies, een vierkant medaille Gr. wjl 16-5-'32, 3e Prijs, diverse sleutels, j^ndschoenen. rijwielbelastingmerken en ceintuurs Gevonden in taxi’s: een pakje, inh. speelgoederen, een paar bruine astrakan handschoenen, een paar br. lederen hand schoenen en een paar br. bontgevoerde handschoenen. Bij de navolgende ingezetenen: een gladde gouden ring, gem. „M.W.B.", Gebouw „De Ruyterstraat 67”, te bevr. I 10—4-30 uur; een claxon. Draaistraat 60; een rijwielbelastingmerk in étui, Meijer, Buitenhof 5, café Riche; een beenen duim stok, Hartman portier Twentsche Bank, tusschen 94 uur; en br. en en blauw boord in vloeipapier, v. Spronsen, Boek- horststraal 68a; een roode autoped op luchtbanden, Hagen, Kemperstraat 123; 2 Lipssleutels in lederen étui. Metselaar, Twentstraat 19; een br. led. portem. inh. sleutels en postzegels, Stomp, Wessels- straat 310; een ring met 6 sleutels, Schets, Terwestenstraat 172; een rood led. portem. inh. 3 cent, v d. Ven, Larenschestraat 86; pen donker bruine hond, Meurink, Jan Steenstraat 139; een auto-aanzetslinger, Nijenhuis Soestdijkschekade 88; een paar pwarte gymn. schoenen Scholten, Renswoudelaan 89; een rijwielbelasting merk, Hageman, P. Potterstraat 41 (Loosd); een led. motorhandschoen, Ruijg- rok, Hoefkade 1484; een bril met hoornen montuur in koker, Roorda, Schlegelstraat 181; een fox-hond, wit-zwart, Weber, van Ostadestraat 328; een paar kinder-gummi- schoenen, v. d. Meulen, 3e v. d. Kunstraat 28; een kosteloos rijwielbelastingmerk v. Tilburg. Trekweg 160; een ring met Lips- sleutel No. 2286, Berkhuizen, Drebbel- straat 105; een beige portem. inh. een foto met 2 kaartjes, v Wouw, Bierstraat 11; een portefeuille inh. foto’s Erkennings- kaart van de Groenten en Fruitcentrale t.n.v J Jongsma, Scherpenhuizen, Wete- ringkade 106; een zwarte dienstboden japon, Moelaert, Beetsstraat 192; een rijwielbelastingmerk aan veiligheidsspeld, t.n.v. Weert, Schoenmaker, Theresiastraat 39; een koperen 5 k.g. gewicht, Ditmar, Lekstraat 115; een aap, Gosman, L. v. N O. Indië 18; een fantasie-schort, Seegers, Mmspeetlaan 52; een wandelstok, de Bruin, Goudenregenstraat 106, gev. l-2-’4O; een led. dameseportem. inh. en 0.70, Leenards. Hondiusstraat 100; een br. hee- renhandschoen (r), Koudijs, Copernicus- straat 134; een zw. foto medaillon met gou den rana en drie steentjes, Heikoop, Vlier- boomstraat 175; een paar nieuwe bruine wanten, Naarding, Kraaienlaan 52; een br damesportem. inh. en ƒ0.50, Schotman, Nunspeetlaan 165, tusschen 69 uur; een leerboek, getiteld „Physica”, Streitwolf, Piet Heinstraat 20; een rood-bruine vul penhouder. Hekelaar, Bilderdijkstraat 100; een gangmat. Schaap, Reepstraat 47; een wit babyhandschoentje, den Duik, Haven kade 1b; een paar led. handschoenen en een paar glacé handschoenen in elkaar ge stoken, v. d. Oever, Maststraat 33; een paar lage zwarte schoenen, Meurs, Zutfen- schestraat 97: een groen damesbeursje, inh. 7 cent, Schneider, Deventerschestraat 7; 6 honden, 5 katten en 3 vogels, Asyl, Nieuwe Haven 73. Opgevangen honden: Voor inlichtingen, Asyl, Nieuwe Haven 73. Uit de leden der Evang. Luth. Ge meente is een bouwfonds-commissie bijeengeroepen op initiatief van den Grooten Kerkeraad dier gemeente, welke commissie is geïnstalleerd door ds. Riemer, voorzitter van genoemden Kerkeraad. Deze gemeente heeft n.l. groote plan nen: de kosterij heeft in elk opzicht dringend verbouwing noodig. Deze toch is een zeer oud en verouderd gebouw, waarin zijn ondergebracht de kosters- woning en enkele lokalen voor kleinere bijeenkomsten, spreekkamers voor de predikanten en zusters diaconessen, cathechisatiekamers enz., die in het ge heel niet meer voldoen aan de zij het nog zulke eenvoudige eischen van den tegenwoordigen tijd. De com missie zal trachten de benoodigde gel den (minstens 50.000) voor dit doel bijeen te brengen door huisbezoek, ba zars, verlotingen, het geven van kerk- concerten en het houden van verschil lende soort propaganda-avonden. Voorzitter dezer commissie is de heer J. J. F. Herrmann, vice-voorzitter de heer C. F. Hünd, secretarissen zijn de dames mevr. Alers-Haumersen en mej. J. Manssen, le secretaresse, penning meesters zijn de heeren K. Hagedoorn en J. P. Mittemeyer en lid is de heer C. W. Serlie. In den afgeloopen nacht is de oudste ingezetene van de ge meente Utrecht, de heer W. Schulz, in den ouderdom van 101 jaar in het ge meentelijke tehuis voor ouden van da gen overleden. Hoe het uitkwam. Tot de ontdekking is men gekomen door een diefstal bij de firma Kreym- borg aan den Binnenweg, waar de vi trine werd ingeslagen en eenige cou pons heerenstof werden ontvreemd. Kort nadien vernam de politie, dat de 40-jarige kleermaker H. B., uit den Blijdorppoider, meermalen stoffen kocht. Stoffen, welke precies geleken op de ontvreemde bij de firma Kreym- borg, werden in zijn woning gevonden. Hij zeide ze te hebben gekocht van den 47-jarigen schoenwinkelier T. H. S. uit den Bergpolder. Een grossier werd geraadpleegd en die maakte uit, dat de stof afkomstig was van de fa brikanten D. te Tilburg en M. te Eindhoven. Eenige maanden geleden waren de goederen naar Rotterdam verzonden, gedeeltelijk voor de firma van M. en gedeeltelijk voor de firma Ruys, ter vervoer naar Noorwegen. Beide zendingen zijn nooit te bestem der plaatse gekomen. Na vele ver- hooren moest de schoenwinkelier ten slotte toegeven, dat hij de goederen van een kennis had. Het bleek de 29- jarige houtbewerker A. W. uit de Gaf felstraat te zijn. Bij hem en ook later bij zijn broer werden groote voorraden gestolen goederen gevonden, duizenden sigaren, kousen, alcohol, gloeilampen, heerenstoffen, koffie enz. Bij den broer werden o a. een nieuw radiotoestel en een partij lederen handschoenen gevonden. Het feit, dat de 33-jarige besteller bij van Gend en Loos, L. K„ een paar soortgelijke hand schoenen droeg, leidde tot diens ont maskering. Fabrikanten durfden geen goederen meer naar Rotterdam te verzenden Nieuwe regeling te verwachten. Sinds eenige weken is aan de Regee- fing gebleken, dat de inhoud van de *•8- „Liebesgaben”-pakketten, welke ^gelijks in zeer groote aantallen *Wden uitgevoerd, in vele gevallen in overeenstemming zijn met de Maatregelen, welke de Regcering heeft Betroffen in verband met de bevoorra- ®lng in ons land van verschillende ar tikelen. Naar wij van welingelichte zij- "e vernemen, wordt op het oogenblik ■)r de Regeering een nieuwe regeling v°°r de'verzending van deze pakketten v°orbereid. In de laatste maanden werden ten nadeele van de Ncderlandsche spoor wegen voor duizenden guldens goederen gestolen uit de loodsen van de firma van Gend en Loos op de spooremplacc- menten van Feyenoord en het Maas- station te Rotterdam. De klachten, welke de spoorwegen voornamelijk van fabrikanten uit Noord-Brabant bereikten, waren zoo talrijk, dat men van een dievenbende moest spreken. Door een samenloop van omstandig heden is het de politie gelukt een com plot van dieven en helers te ontmaske ren; gearresteerd werden vijf employe’s der firma van Gend en Loos, te Rot terdam, te weten de 33-jarige besteller L. K., de 24-jarige expeditieknecht J. B., de 33-jarige chauffeur J. B., de 23- jarige expeditieknecht J. B. en de 42- jarige koetsier J. van der V. De andere gearresteerden zijn de 40- jarige kleermaker H. B., de 47-jarige schoenenwinkelier T. H. S., de 29-jari- ge houtbewerker A. W. en diens 32-ja- rige broer T. W. De diefstallen hadden zoo’n omvang aangenomen, dat verscheidene fabri kanten geen goederen meer naar Rot terdam durfden zenden. Sedert het negental echter van begin Februari af achter slot en grendel zit, worden geen goederen meer vermist. Een nieuw zwemvest Het probleem: hoe kunnen opvaren den van een schip, ingeval van een ramp, het beste beschermd worden tegen den verdrinkingsdood en tegen de schadelijke gevolgen van de koude als gevolg van een langdurig verblijf in het water, is thans wel zeer urgent. Verschillende uitvinders hebben zich met deze vraag bezig gehouden. Een van hen is de heer M. J. Hollebrands, oud-administrateur der koopvaardij, die een nieuw zwemvest heeft uitgevonden. Het vest bestaat uit speciaal gepre pareerde Javakafcok, waardoor het drijfvermogen groot is en het vest een goede bescherming tegen de koude biedt. Het is zoo gesneden, dat dc dra ger of draagster zijn of haar armen en beenen volkomen vrij kan bewegen. Het kan zonder bezwaar onder over jas of mantel gedragen worden. Dc scheepvaartinspectie te Amster dam heeft het vest reeds zorgvuldig be proefd en daarbij geconstateerd, dat I het voldoet aan de eischen, vastgelegd in art. 1 van bijlage 8 van het schepen besluit. Dit houdt niet in, dat het vest voldoet aan alle wettelijke eischen, wel echter, dat het gebruikt kan worden als reserve, naast het wettelijk voorge schreven aantal zwemvesten, welke aan boord van een schip moeten zijn. De enkele tekortkomingen, welke het vest nog heeft, zullen, aldus verklaarde ons de heer M. J. van der Hoek, inspecteur voor de scheepvaart te Amsterdam, die een demonstratie van het vest bijwoon de, waarschijnlijk zonder veel moeite ondervangen kunnen worden, waardoor dit nieuwe reddingmiddel eventueel in de plaats zou kunnen komen van de thans op de Ncderlandsche schepen in gebruik zijnde kurken zwemvesten. Haar dagelijksch lepeltje Sanostol! Het volwaardige levertraanproduct met dien fijnen sinaasappelsmaak en den zeldzamen vitaminenrijkdom A, B, C en Dl Sanostol is noodig voor Uw kind, maar óók voor Uzelf! De reeds welbekende flacon f. 1.40. De voordeelige, 2% X zoo groote „familieverpakking” slechts f. 2.75 land kan stoomen, hebben in Britsche kringen belangstelling getrokken, maar niets wijst er op, dat stappen in ver band hiermede door de Britsche regee ring gedaan zullen worden. Volgens de verklaring van minister Koht zal Noorwegen niets doen om te voorkomen dat dc „Altmark” vertrekt Anderzijds bestaat er blijkbaar voor Engeland geen duidelijken legaten grond om op de aanhouding van de „Altmark” aan te dringen. Sommige goed ingclichte kringen zijn van mee- ning, dat de Britsche rechtspositie in deze te onzeker is en men is van mee- ning, dat Engeland bereid is om het incident zoo spoedig mogelijk te ver geten. De mogelijkheid blijft bestaan, dat Engeland zal trachten om de „Alt mark” buiten de Noorsche territoriale wateren te overmeesteren, maar men betwijfelt of het schip waard is om de Britsche marine-eenheden daarvoor op het spel te zetten zoo dicht in de na bijheid van dc marine- en luchtbases der Duitschers bij het Skagerak. Door bet Nederlandsche Pad v indstersgllde. Namens het Ncderlandsche Padvind- /^Silde hebben hedenmorgen een pad- Jtidster en een kabouter ten paleize °estdijk aan Prinses Juliana als eere- y°°rzitster van het gilde een bloemen de gebracht. v ^ezc hulde werd gebracht omdat ,iridaag de verjaardag van den stich- f|ir padvinderij, Baden Powell en etlB echtgenoote wordt gevierd. Voor den Maranath a-K ring zal morgenavond in de groote zaal van het gebouw van Speykstraat 153 spre ken de heer A. de Weger, evangelist der stadsevangelisatie „Jeruël” te Rot terdam, over het onderwerp: „Het woeden der Heidenen”. In het Militair ’t Honk aan de Prinsestraat, zal heden avond een gezellige avond dienstplichtigen plaats vinden, LONDEN. 22 Februari. (Reuter.) oordeelcn naar de commentaren minister Koht op Chamberlain, bestaan er nog altijd be langrijke meeningsverschillen tusschen de Britsche en de Noorsche regeering ten aanzien van de juridische zijde van de „Altmark”-kwestie, schrijft de diplomatieke redacteur van de „Times”. Het Britsche standpunt, zoo schrijft hij, is, dat het recht, hetwelk een oor logvoerende heeft tot doorvaart van neutrale territoriale wateren, hem niet toestaat, die wateren te gebruiken als veilige doorvaart voor zijn schepen, opdat deze zich kunnen beschermen tegen gevaren ter zee of er zich van te bedienen voor tactische operaties. Die wateren mogen nog minder ge bruikt worden voor directe oorlogs daden of technische verrichtingen zoo- als het gebruik, dat de „Altmark” maakte van de draadlooze om de aan wezigheid van Britsche oorlogsschepen en vliegtuigen te signaleeren. In dit verband is te overwegen of het transport van krijgsgevangenen door een schip van een oorlogvoerende tijdens een voortgezette reis in neu trale territoriale wateren op zich zelf niet een voortgezette oorlogsdaad is. Het is een oorlogsdaad om krijgsge vangenen te maken, zoodat het ook een oorlogsdaad is ze aan boord te houden. Het is veelbeteekenend, dat de meeste neutrale staten aandringen op snelle bevrijding van deze gevan genen zoodra zij met een schip van een oorlogvoerende in een neutrale haven aankomen. Het argument gebaseerd op het feit, dat het transport van gevangenen door het Panamakanaal en door het Suezkanaal toegestaan is, heeft geen waarde, daar die kanalen internatio nale zeewegen zijn. BERLIJN, 22 Februari. (Eigen Tel.) In de conferentie der buitenlandsche pers in het ministerie van buitenland sche zaken werd hedenmiddag de kwes tie van de „Altmark” nog eens bespro ken. Er werd aan herinnerd, dat En geland in een nota van 23 Mei 1939 van de Noorsche regeering uitdrukke lijk het recht verlangd had in geval van oorlog met een vastelandstaat zijn oorlogs- en handelsschepen door de Noorsche territoriale wateren te mogen laten varen. Wat Engeland dus van Noorwegen verlangde, werd Noorwegen door Engeland thans kwalijk genomen, omdat het dit aan Duitschland heeft toegestaan.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17