Indië-lijn Amsterdam-Batavia zonder tusschenlanding Nu de dooi doorzet H IAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 23 FEBRUARI 1940 VIERDE BLAD, PAGINA 1. Het vliegtuig der toekomst op de Het Scheveningsche strand w^er begaanbaar was Ongerustheid over opkomenden H MS w is De strijd tegen het ijs op de Waal Tot Nijmegen moet een vaargeul komen Studie-ontwerp van drie nieuwe types Een stratoliner van van Lammeren worpen. Het Ontwerp-Kremer, uitgerust met drukcabine, vier Dieselmotoren. De overtocht duurt 33 uur. De inzender is geen voorstander van vliegen op groote hoogte. Hij rust zijn vliegtuig echter wel uit met drukcabine, om op deze wijze zoo noodig op groote hoogte snelheid te winnen. De „Ijsbeer” in actie op het Noord- hollandsch Kanaal (Van onzen eigen verslaggever.) zoo belangrijk is, terwijl tevens isolatie voor warmte (koude) en geluid is be reikt. De romp biedt plaats aan 12 passa giers, het leeggewicht is 13500 k.g., de verhouding vol-leeggewicht is 38,5 dus nog lichter dan bij het ontwerp van Driessen. Verdediging der plannen. En nu de verdere plannen. Het Co mité Vliegtocht Nederland-Indië is in nader overleg getreden met de jury en de inzenders, om na te gaan wat nu moet gebeuren. Het is gewenscht, dat de technische wereld en vooral de vliegtuigtechnici van ons land, nader met de projecten kennis maken. Daar toe zullen de 3 prijswinnaars voor een vergadering van het Koninklijk Insti tuut van Ingenieurs, afdeeling Ver keer en Verkeerstechniek, hun plannen verder toelichten. Hierna zal een dis cussie geopend worden, zoodat de des kundigen in de gelegenheid zijn hun be zwaren kenbaar te maken of nadere toelichting te vragen. Deze bijeen komst wordt einde April hier ter stede gehouden en het Comité hoopt, dat hieruit zal blijken in hoeverre de in teresse voor de directe luchtverbinding met Batavia bij de bevoegde instan ties levendig is geworden, waaruit een aanwijzing kan volgen, welke weg nog verder moet worden gevolgd om dit groote plan te verwezenlijken. Hierna komt als tweede prijswin naar ir. Th. J. van Lammeren c.s., met een groot, 4-motorig vliegtuig. Bij deze machine is alles gedaan om door ver fijning en een geraffineerde construc tie de gewenschte resultaten te verkrij gen. Hier is de constructeur aan het woord, die tot in details de uitvoering van zijn machine bespreekt en bere kent; het zwaartepunt ligt hier in de constructie, terwijl de wijze van ex ploitatie een kleinere rol speelt. Het Ontwerp-van Lammeren, met vier motoren van 1800 p.k. elk. Ui toerust mot drukcabine, snelheid 400 k.m. per uur. vergeleken bij de huidige machines, 6en> welke de prijsvraag inhield, ge- met een lage vleugelbelasting, waartoe hij, als gezegd, was gedwongen te ver krijgen van een vleugel met groote af metingen, welke hij noodig heeft voor bemanning en lading. De ander met den gebruikelijken vliegtuigvorm, doch door toepassing van een constructie, welke nieuwe wegen opent om het ge wicht tot een minimum te beperken. Het is interessant te zien, hoe hier twee luchtvaart-deskundigen op geheel verschillende wijzen hetzelfde doel trachten te bereiken. De een door een geheel nieuw idee wat vorm betreft De verdere voordeelen, volgens den ontwerper, van het vliegen op groote hoogte zijn: het vliegen boven het ge bied van slecht weer, het gebruik van astronomische navigatie, een betere kans op het benutten van windstroo- mingen op verschillende hoogten. Een en ander wordt uitvoerig met behulp van meteorologische en navi- gatorische gegevens toegelicht. Zooals opgemerkt, behandelt Kremer het vraagstuk op veelzijdige wijze en hij heeft zich minder op hel vliegtuig ontwerp. dan wel op de overige vra- De Rijn bij Lobith komt vrij In den afgeloopen nacht is het ijs bij Lobith aan den Zuiderwal gaan schui ven, zoodat daar de rivier voor zeven tiende blank staat. De Noorderwal zit nog voor drie-tiende vast. De eerste sleepboot met vijf schepen is uit Duitschland in Lobith aangekomen. ijsdam een open plek water ontstaan. De watervlakte hebben genoemde ijs brekers verder openbroken in de richting Nijmegen tot Winssen toe. De snelheid is hoog, meer dan 400 k.m. per uur, waarbij op groote hoogte wordt gevlogen. Hiervoor is een drukcabine noodzakelijk. De constructie van de drukcabine zal in het algemeen meer gewicht me debrengen; een vernuftige bouw wijze maakt het echter mogelijk, zonder veel gewichtsverhooging een drukcabine te bouwen. De snelle dooi heeft de sneeuw en het ijs op het Scheveningsche strand grootendeels doen verdwijnen, al herinneren de hier en daar liggende „ijsbergen” nog aan den strengen winter. Een groep soldaten aan het oefenen op het strand. dus steeds grooter worden ten opzichte van den nog af te leggen afstand. Gaat men echter, naarmate men het doel nadert, sneller vliegen, zoodanig, dat de reserve steeds 40 blijft van het nog af te leggen traject, dan wordt op deze wijze met gelijke marge aan veiligheid een hoogere gemiddelde snelheid bereikt. Veiligheid, economie en eenvoud zijn de voornaamste kenmerken van dit ontwerp. Hulp van torpedisten? Op het kantoor van de scheepswerf te Deest hebben wij met twee heeren van den Rijkswaterstaat gesproken over de situatie. In verband met grooten was te Keu len is het zaak, zoo vertelden zij ons, dat er zoo spoedig mogelijk een vaar geul tot Nijmegen toe gemaakt wordt Daartoe zal er met 7 ijsbrekers ge werkt worden. Men vreest voor groot ongemak als de was zich tot Deest uitbreidt, daar het opkomende water geen uitweg vinden kan door den ijs dam. Ook het ijs dat nog op de Waal zit van Deest tot Lobith, zal dan gaan kruien. De ijsbrekers zijn binnenkort ook ergens anders in ons land noodig. De torpedisten uit Gorkum zullen den ijsdam voor hun rekening nemen en dezen eventueel met springmidde len uit den weg ruimen. Zij zullen morgen in Deest aankomen. Vaargeul tot Winssen. De „Siberië” en de „Christaan „Bruning” hebben tegen het vallen van den avond Winssen bereikt. Aan den „Betuwe-dijk” is eergisteren naast den De ijsbreker „Ijsbeer” van de Am- sterdamsche vereeniging v. scheep- vaartbelangen is gisteren begonnen met het breken van het ijs in het Noordhollandsch kanaal. Het werk verliep niet zoo voorspoe dig als men zich had voorgesteld. De gemiddelde dikte van het ijs bedroeg 40 tot 45 c.m., waardoor men per uur slechts zeshonderd meter opschoot. De „Ijsbeer”, welke om één uur vertrok ken was, bereikte eerst om vier uur Buiksloot. Gisteravond om zeven uur was de ijsbreker het Schouw, gelegen op on geveer 4,5 k.m. van Amsterdam ge naderd. De „IJsbeer” wordt gevolgd door de sleepboot „Schokland”, welke te Purmerend eenige schepen van de Koninklijke Shell zal ophalen. De „Schokland” is met een ijsploeg uit gerust. Ook in het begin van Januari heeft de „IJsbeer” het ijs van Amsterdam naar Den Helder en terug gebroken. De tocht duurde toen in totaal 23 uur. Het laat zich aanzien, dat de „IJs beer” er thans in verband met het zware ijs veel langer over zal doen. De postboot „Vlieland” had een moeilijken terugtocht De postboot „Vlieland” heeft giste ren een zeer moeilijke reis gehad van Harlingen naar Terschelling. De tocht van Vlieland naar Harlingen verliep zonder veel vertraging. Gistermiddag om kwart over één voer de „Vlie land” weer uit naar Terschelling. Door de groote hoeveelheid ijs kon men Ter schelling niet spoedig genoeg bereiken. Toen het donker werd, is men den koers kwijtgeraakt, zoodat men voor anker ging. Toen de boot Terschelling niet be reikte, werden twee sleepbooten ter assistentie uitgezonden, de vuurtoren Brandaris ontstak voor deze gelegen heid zijn lichten. De „Vlieland” werd tenslotte gevonden ten Zuid-Oosten van Terschelling, op de Meep. Om één uur Deest, 22 Februari. Vandaag was het wel een record- „drukte dag” te Deest. Ontelbare auto’s uit vrijwel alle provincies van ons land hebben ter hoogte van de scheepswerf het breken van den zwaren ijsdam gadegeslagen. Ook vandaag is men niet bijster ver gekomen. De ijsdam, welke zoo langzamer hand berucht is geworden in het land van Maas en Waal, blijft hardnekki- gen weerstand bieden. Evenwel is men er met 3 ijsbrekers in geslaagd een vierkant stuk van den dam „af te knabbelen”, dat iets grooter was dan gisteren. Het publiek blijft zich nog steeds tot zeer dicht bij de ijsbrekers op den ijsdam, welke van den dijk af bereik baar is, wagen. Deze onderneming is zeer gevaarlijk, want de ijsbrekers breken het ijs onder de nieuwsgierigen weg. Vanmorgen heeft men op de „Siberië” door stooten op de fluit het publiek op zijn gevaarlijke positie moeten attent maken. Slechts schoor voetend trok men wat achteruit. Het Comité Vliegtocht Nederland-Indië schreef indertijd een prijsvraag uit, waar van het hoofdelement was het ontwerp voor een vliegtuig, dat geschikt zou zijn om de luchtverbinding tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië uit te voeren zonder tusschenlanding en zonder brandstof voorziening in de lucht. Op deze prijs vraag kwamen drie antwoorden binnen, welke voor een bekroning geschikt geacht toerden. Den eersten prijs behaalde 't ontwerp „De nieuwe weg" van E. A. Driessen; de tweede en derde prijs werden resp. behaald door de ontwerpen van de heeren Th. van Lammeren en H. J. Kremer. Wij zijn thans in de gelegenheid over elk der ontwerpen nadere bijzonderheden mee te deelen. De drie prijswinnaars zullen hun plannen verder toelichten in een vergadering van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, welke einde April hier ter stede gehouden wordt der geacht dan de bovengenoemde. In 38 uur naar Batavia. De route is gekozen via Rhodos naar Batavia. Bij een brandstof- reserve van 40 blijft 1100 k.g. betalende lading over met een snel heid van 328 k.m. per uur, waar door de afstand in 38 uur wordt afgelegd. Hierbij wordt verder een systeem van reserve aangegeven dat vermeldens waard is. Bij den aanvang van de vlucht is de reserve 40 van het tra ject wat brandstof betreft. Naarmate men vordert, zou deze reserve-voorraad De vliegende vleugel, het ontwerp van den heer Driessen. De machine is uitgerust met 3 Dieselmotoren en bereikt een gemiddelde snelheid van 328 k.m. per uur. De machine is voorzien van twee be- stuurders-zitplaatsen, één buiten de drukcabine voor het landen en starten, één in de drukcabine voor het vliegen op de route, waarbij aan uitzicht geen hooge eischen gesteld worden, daar op groote hoogte wordt gevlogen. De actie radius is minstens 15.000 k.m. Deze prestaties worden bereikt door: toepassing van een hooge vleu gelbelasting, gepaard aan een gunstig rendement van het vliegtuig op kruis snelheid; een groote vleugelslankheid (lengte-breedteverhouding) en een zeer zuiveren vorm en een zeer gering scha delijk oppervlak. ET met den eersten prijs bekroonde ontwerp „De Nieuwe Weg” is een staartlooze. machine de lang gezochte vlie gende vleugel. De heer Driessen is er in zijn ont werp in geslaagd, de verschillende punten van de prijsvraag te beant woorden, zonder te veel op détails in te gaan, waardoor het overzicht ver loren zou gaan. Hij merkte op, dat het lange-afstand record 12.000 k.m. be draagt, bereikt met een éénmotorig vliegtuig. Voor een vlucht naar Batavia is echter grootere reserve noodig, zoowel in betrouwbaarheid door meerdere mo toren, als in zekerheid het doel te be reiken door een ruime reserve aan brandstof. De actie-radius van dema- ehine moest 17.000 k.m. bedragen, waardoor een reserve van 40 pCt. wordt verkregen. Gaat men volgens den heer Driessen trachten, het probleem op te lossen met een vliegtuig van het gebruike lijke type, dan zal men in vele opzich ten tot het alleruiterste moeten gaan, ment de besturing van het vliegtuig en wordt de kans op een tegenvaller zeer groot. Hij stelt daarom voor, nieuwe wegen te volgen (vandaar zijn motto „De Nieuwe Weg”). Deze weg vindt hi; door de vormgeving van zijn vliegtuig, zijn ontwerp, doch deze worden min- waardoor eenerzijds een zoo hoog mo gelijk rendement wordt bereikt, en an derzijds een lichte bouwwijze mogelijk is. Zoo komt hij tot een constructie- gewicht van 8000 k.g. Het totaalge- wicht bedraagt 17.500 k.g. Van deze resultaten mogen insiders misschien vreemd opkijken, doch de heer Driessen vestigt er dadelijk de aandacht op, dat bij zijn „vliegende Vleugel” de staart, romp, en gedeelte lijk de stuurvlakken vervallen. Een ander punt, waarop hij de aan dacht vestigt, is de „lage vleugelbelas ting”. Ook deze zienswijze vereischt toelichting. Neemt men ’n hooge vleu gelbelasting, dan worden de afmetin gen van zijn ontwerp te klein om be manning, lading etc. in den vleugel onder te brengen zoo komt hij op een draagkracht van 100 k.g. per vier kante meter vleugel bij den start. Dieselmotoren met duw- schroeven. Nog een belangrijk punt is het ge bruik van duwschroeven. Deze schroeven moeten met verleng-as- sen van de motoren worden aan gedreven om den noodigen vrijslag van den vleugel te verkrijgen. De motoren zijn Dieselmotoren, waar van het hoogere constructiegewicht opweegt tegen het lagere brand stofverbruik, zoodat men uiteinde lijk over een dergelijk traject aan gewicht spaart. De spanwijdte is 34 m., het vleugel- °Ppervlak 175 vierk. m. en de verhou- t'*n6 tusschen volgewicht en leegge- ^icht, zooals hierboven reeds vermeld, *2 pet. Een drukcabine om op groote hoogte te kunnen vliegen, wordt niet toegepast. De ervaring en de resulta ten, verkregen met vliegtuigen met drukcabines, zijn nog zoo gering, dat de ontwerper het veiliger vond, in een dusdanig nieuw ontwerp deze moei lijkheid niet in te voeren. Voordeel van vliegenden vleugel. Wat is nu het voordeel van den vlie genden vleugel Ten eerste de mogelijkheid van een zeer gunstige vormgeving, waardoor een gunstige verhouding tusschen draagkracht en weerstand wordt be reikt. Een verdere overweging, welke tot de keuze van den vliegenden vleu gel leidde, zijn de bijzonder goede vliegeigenschappen, welke de heer Driessen hiervan verwacht. Hierbij dient opgemerkt, dat Driessen steeds een groot voorstander is geweest van staartlooze vliegtuigen, en dit ontwerp gedurende vele jaren heeft bestudeerd. Als groot bezwaar tegen de huidige vliegtuigen met vleugel, romp en staart voert hij aan de ongunstige verhouding in den vleugelvorm, waartoe men wordt gedwongen door gewichts- en weerstandsbesparing als verder argu- Het ontwerp Kremer En thans de derde prijs van den res.-2e luitenant-waarnemer N. J. Kre mer. Het is ongetwijfeld een verdien ste van dezen inzender, dat, hoewel hij op het gebied van constructie en berekening niet over die ervaring be schikt, welke den beiden anderen ter beschikking stond, hij hier met een oplossing van het vraagstuk te voor schijn komt, welke alleszins de moeite waard is. Hij beschouwt het probleem meer van de theoretische zijde en gaat niet zoo ver in op constructieve bij zonderheden. Hij ontwikkelt een vliegtuig, waar van de gegevens van vleugel en mo toren worden nagegaan, en concen treert zich verder op de wijze hoe het traject moet worden afgelegd om de beste resultaten te verkrijgen. Zijn ontwerp is eveneens 4-motorig, doch r hij komt tot de conclusie, dat Diesel motoren moeten worden gebruikt, waardoor boven een bepaalden traject- afstand voordeelen worden verkregen door een laag brandstofverbruik per k.m. Een laag leeggewicht wordt ook hier bereikt door de brandstof onder te brengen in den vleugel. De maximale lift-driftverhouding is 22, doch deze verhouding is practisch niet bruikbaar, omdat de bijbehoorende snelheid op lage hoogte onvoldoende is. De gege vens zijn verder: een matige vleugel belasting van 123 k.g./m2., een motor- belasting van 6.67 k.g./p.k. en een startsnelheid van 122 k.m./h welke getallen komen in het gebied van den huldigen bommenwerper. De betalende last bedraagt 500 k.g. Het vliegtuig heeft 4 motoren van 1800 p.k. startvermogen en weegt totaal 35.000 k.g. De snelheid wordt grooter naarmate hooger wordt gestegen, en bereikt bij een hoogte van 7500 m. 470 k.m. per uur. De reserve bij de gestelde actie radius is 10 doch deze kan direct verhoogd worden door langzamer te gaan vliegen. De baatlast, dus de beta lende lading, bedraagt 2500 k.g. Middendekker met drukcabine. Na al deze cijfers enkele gegevens over het vliegtuig zelf. De machine is een middendekker, waarbij construc tie van vleugel en romp één is. De ben zine wordt in den vleugel ondergebracht, (z.g. „integral tanks”), waardoor men niet alleen het gewicht van de tanks mist, doch tegelijk de krachten op den vleugel verminderen, hetgeen een lich tere constructie mogelijk maakt. De romp is gebouwd als een huis met spouwmuren, dus met een binnen- en een buitenwand. Deze constructie leidt tot een combinatie van sterkte en lichten bouw, wat juist voor de drukcabine door stuurvlakken, welke in de werve lende lucht (het zog) van vleugel, romp en schroeven liggen. Weliswaar verwacht Driessen ook moeilijkheden bij de uitvoering van - w A V o at - - F •A- Af-x z' A

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13