Finnen verwachten een Russisch offensief Britsche Het de Laakhaven opengebroken schepen de Noordelijke Ijszee Wiborg opnieuw geboni bardeerd fjo. Ï7SOÏ'. Vrijdag 23 Februari. 1940. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND BRITSCHE JACHT OP DUIKBOOTEN in Russisch legerbericht ijs in Het Finsche legerbericht Duitsch legerbericht Ter hoogte van Petsamo en Moermansk PRIJS DEZER COURANT: BUITENLAND Eerste blad, pag. 1. Eerste blad, pag. 2. Roemenië of Eerste blad, pag. 2. Vijfde blad, pag. 2. dat Vijfde blad, pag. 2. Eerste blad, pag. 3. BINNENLAND Vijfde blad, pag. 1. hun Vijfde blad, pag. 1. Derde blad, pag. 1. Vijfde blad, pag. 1. Vijfde blad, pag. 1. Vierde blad, pag. 1. waren zaken, (5094 allen voor Jn Roemenië heerscht militaire bedrijvigheid sche kust zouden deze onderzeeërs foor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.—, zonder Modeblad 3.75 Buitenland ƒ9.—. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.— p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. vijandelijk steunpunt, 300 Russen heb ben zich overgegeven. Bij de Pitka- ranta eilanden werden ravitailleerings- colonnes van de Russen, in totaal twee honderd wagens, vernield. Op andere punten van het front activiteit van pa trouilles en storend artillerievuur. Het Finsche blad „Uusi Suomi” ver neemt, dat te Moskou onderscheidin gen zijn uitgereikt aan officieren, on stellen neergeschoten, doch men heeft de toestellen nog niet gevonden. Van semi-officieele zijde wordt mede gedeeld, dat de Russische vliegtuigen in den loop van den nacht gepoogd heb ben een trein te bombardeeren, giste ren zijn enkele bommen niet ver van de hoofdstad neergekomen, twee kerken en een ziekenhuis werden geraakt. Verschenen is de memorie van ant woord aan de Eerste Kamer betreffen de de begroetingen van Waterstaat en het Verkeersfonds voor 1940. Zesde blad, pag. 1. Vooralsnog bestaat er geen aanlei ding tot invoering van oorlogsbrood. De contactcommissie van werknemers ter koopvaardij heeft in verband met de vele ongelukken, aan den Minister raad om extra-maatregelen verzocht. Een eskader Britsche duikbooten zou buiten de Jössingfjord de „Altmark” opwachten, welke is vlotgesleept. Een Noorsche blad bevestigt de aan wezigheid van Britsche oorlogsschepen bij Petsamo en Moermansk. De sovjet- vloot in de Noordelijke IJszee zou ge reed zijn om in actie te komen; Eerste blad, pag. 1. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels 150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. De Finnen verwachtten, dat de Russen vandaag, op den 22en verjaardag van het roode leger, een krachtig offensief zouden ontketenen. Zij hebben alle maatregelen genomen om een verras sing te voorkomen. Wegens het stilzwij gen, dat ten aanzien van den toestand op de Karelische landengte in acht wordt genomen, kan men geen nauw keurige inlichtingen verkrijgen, doch het is bekend, dat de Russen buiten gewoon hevige aanvallen op Kamara hebben gedaan. Sneeuwstormen bemoeilijken de krijgsverrichtingen. De sneeuwstormen zijn in hevigheid toegenomen, zij verplaatsen zich naar het Oosten in de richting van de land engte. De strijdenden ondervinden veel last van de sneeuw en ook het transport wordt er zeer door bemoeilijkt. Men denkt dat hiermede de tweede sneeuwperiode van den Noordelijken winter, die tot in April zou kunnen voortduren, begonnen is. Twee Deensche officieren gesneuveld. De Deensche luitenaut-vlieger graat Erhard Frijs, de eerste Deens .he offi cier, die zich als vi ij williger voor Fin land opgaf, is tijdens een luchtgevecht gevallen. Ook de Deensche luitenant, Hans Fenger, is op het slagveld in Finland gesneuveld. Onderscheidingen te Moskou uitgereikt. Een Duitsch vliegtuig bracht in de Noordzee een Engelschen trawler tot zinken. Een nieuw Russisch offensief wordt in Finland verwacht. Bij Taipale zou den een groot aantal Russen zijn ge sneuveld. Ongerustheid bestaat over het Noor sche vrachtschip „Telnes”, dat lang over tijd is. In Turkije zijn door de aardbeving van de laatste dagen in totaal 136 per sonen omgekomen. Dit nummer bestaat uit ZES bladen en het Koloniaal Bijblad Het Finsche legerbericht van gisteren luidt: Op de landengte van Karelië heeft de vijand op 21 dezer aanvallen ge daan op het station Maemire tusschen het Muola meer en de Vuoksi, alsmede bij de Taipale. De aanvallen werden afgeslagen. De strijd duurde met groote heftigheid tot in den nacht door. Ver scheidene vijandelijke tanks werden vernield, de vijand verloor meer dan 2000 man bij de Taipale. Ten Noord oosten van het Ladogameer hebben de Finnen zich meester gemaakt van een De Finsche luchtmacht heeft met suc ces verkennings- en bombardements- vluchten uitgevoerd. Zoowel overdag als des nachts werden de vijandelijke troepen herhaaldelijk aangevallen. Ver scheidene luchtgevechten werden gele verd boven het front en boven het bin nenland. De Russische luchtmacht blijft actief. Boven de landengte van Karelië heeft men verscheidene formaties van 40 tot 50 vliegtuigen gezien. Willman strand, Kisholm, Hiitola en Elisenvaara werden gebombardeerd. In het Noorden werden Rovaniemi en andere plaatsen gebombardeerd, in het binnenland wer den enkele kleinere plaatsen bestookt. Volgens de tot nu toe ontvangen be richten zijn geen slachtoffers te betreu ren. Volgens bevestigde inlichtingen zijn 13 Russische toestellen omlaag gescho ten, bovendien heeft men nog kunnen vaststellen, dat eergisteren drie Rus sische vliegtuigen, waarvan het verlies als vermoedelijk werd aangegeven, werkelijk omlaag zijn geschoten. Gisteren zijn vermoedelijk nog 3 toe- Russische volkscommissaris van marine naar Moermansk? Minister Steenberghe heeft in de Eerste Kamer, in antwoord op een vraag medegedeeld, dat geen accoord met Engeland is afgesloten. De Finnen sloegen den vijand terug en behielden hun zeer hechte stellingen. Tusschen Muolaljavi en Vuokse heb ben de Russen eveneens aanzienlijke strijdkrachten, gesteund door tanks, in het vuur gebracht. Zij vielen hier over het ijs aan. De twee Russische divisies, die bij de Taipale waren teruggeslagen, hebben versterking gekregen en haar aanvallen hervat. Hier bekommeren de Russen zich niet om hun verliezen. Zij hebben reeds 2000 dooden verloren. Het Russische offensief tusschen Muo laljavi en de Finsche golf schijnt zeer hevig te zijn Het Russische commando zou beloofd hebben vandaag de roode vlag te Wiborg te hijschen. De stad wordt door zwaar geschut gebombar deerd. Ten /Zuidoosten van het Ladoga meer hebben de Finnen terrein gewon nen en 300 gevangenen gemaakt. Bij de Pitkaranta-eilanden hebben zij 200 vrachtauto’s buitgemaakt. Bij de directie van de maatschappij „Vrachtvaart” te Rotterdam is een telegram van den gezagvoerder van het s.s. „Tara” binnengekomen, waarin deze meldde, dat de geheele bemanning veilig in La Coruna is aangekomen. Het schip werd zonder waarschuwing getorpedeerd. Duizend Russen ingesloten. „Dagens Nyheter” meldt, dat zich bij de 1000 Russen, die bij Syskyjarvi ten Noorden van het Ladogameer door de Finnen zijn ingesloten, 30 vrouwelijke dokters en politieke commissarissen bevinden. Deze legergroep wordt gelei delijk geliquideerd. derofficieren en soldaten van de roode luchtmacht, welke zich in Finland hebben onderscheiden. Onder de gedé- coreerden bevonden zich 14 vrouwen. Ofschoon men in officieele vlootkrin- gen te Londen weigert zich uit te laten over de mogelijkheid der aanwezigheid van eenheden der Britsche vloot in de buurt van Petsamo hebben tot oor- deelen bevoegde kringen in Londen er United Press op gewezen, dat Engeland zoowel te water als in de lucht pa trouilles onderhoudt in de Noordzee en den Atlantischen Oceaan tot in de Ijs zee. Er zou daardoor niets bijzonders zijn in het feit, dat zich Britsche vloot- eenheden nabij Petsamo zouden bevin den. In bevoegde kringen wordt ook op de mogelijkheid gewezen, dat de geruchten hieromtrent aan Duitsche bron ontsproten zijn in de eerste plaats om voedsel te geven aan den „zenuwen oorlog”, ten tweede om wrijving tus schen Engeland en Rusland te doen ontstaan in de derde plaats om te sto ken tusschen Engeland en Scandinavië en ten vierde om de Scandinavische mogendheden te dwingen tot volstrekte neutraliteit in het Russisch-Finsche conflict uit angst om anders in den Europeeschen oorlog te worden betrok ken. In de vijfde plaats zou men in Duitschland door het verspreiden van Britsche blokkade by Moermansk „Berlingske Tidende” bericht, de Britten voor Moermansk een blok kade zijn begonnen die, naar men aan neemt, wordt uitgevoerd door een vol ledig eskader, waarbij alle eenheden begrepen zijn, die voorheen de Noor sche kust bewaakten van Noordkaap tot Kolafjord. Volgens het Deensche blad zou de Britsche blokkade niet ten doel heb ben om te intervenieeren ten gunste van Finland tegen Rusland maar veel eer om de bewegingen van de Duit sche schepen, die in Moermansk ge vlucht zijn, na te gaan en te voorko men dat zij door de Noorsche wate ren naar huis terugkeeren. Bovendien zou Engeland blijkbaar daardoor wil len voorkomen dat de Duitsche sche pen de Russen van munitie voorzien. Aan den toevoer van munitie zouden ook Duitsche onderzeeërs deelnemen. Tot dusver heeft het offensief van Worosjilof aan het Karelische front het roode leger reeds 60.000 menschenlevens gekost. De Zweedsche bladen beschouwen den toestand op de landengte echter met een zekere terughoudendheid. Het moge dan onjuist zijn, dat de Russen de batte rijen op Koivisto hebben veroverd, de Finnen hebben nog niet tegengesproken, dat de roode troepen op 7 k.m. ten Zuidwesten van Wiborg zouden zijn aangekomen. In dit geval zouden de Russsen erin geslaagd zijn, tot voorbij de door de batterijen ingenomen posities te komen. Gemeld wordt, dat de Finnen alle spoorwegen, welke van Wiborg naar het front leiden, hebben opgebla zen. Het Duitsche legerbericht van van daag luidt„Aan het Westelijk front tusschen Moezel en Pfalzer Wald leven dige activiteit in het voorterrein. Bij een geslaagden verkenningstocht tegen Apach en bij een met succes bekroon den overval op de bezettingspost en in het Heydtwald zijn verscheidene gevan- van „Aftonbla- bericht, dat de van marine, vliegtuig naar De correspondent van „Aftenposten” te Kirkenes (Noorwegen), meldt, dat thans bevestigd is, dat Britsche oor logsschepen zich werkelijk in de Noor delijke IJszee, ter hoogte vqn Petsamo (Finland) en Moermansk (Rusland) bevinden. Wij publiceeren nadere bijzonderhe den over de vliegtuig-ontwerpen voor het luchtverkeer zonder tusschenlan- ding tusschen Amsterdam en Batavia. Mcüi is opnieuw begonnen met het openbreken van de seheepvaart-route van Rotterdam naar Amsterdam. Hedenmorgen iJÉtóseerden de ijsbrekers „Leiden” en „’s Hertogenbosch” de Laakhaven alhier. De correspondent det” te Moskou volkscommissaris Koeznetzof, per Moermansk is vertrokken. De correspondent voegt hieraan toe, dat de geheele roode vloot in de Noordelijke IJszee gered is ge maakt om in actie te komen. Officieele kringen te Moskou wei geren dit bericht te bevestigen tegen te spreken. Boekarest sluit vriendschap met Boelgarije Berichten over groote militaire be drijvigheid in Roemenië komen uit Boekarest. De laatste reserves zijn thans onder de wapenen geroepen, artillerie, muni- jie, benzine en andere voorraden zijn monden in de richting van de gren- rn en meer speciaal in de richting van ie Hongaarsche grens. Een hooggeplaatst officieel persoon verklaarde gisteren aan een United Press-correspondent, dat wat in Roe menië plaats heeft, reeds eenige weken geleden was voorbereid. Deze woord voerder deelde mede, dat Roemenië in Maart 2 millioen mannen te velde zou hébben, gereed om de neutraliteit des lands te verdedigen. Zoolang Finland de Russen bezighoudt, voelt men in Roemenië, dat men van deze zijde niets heeft te vreezen. Zonder aanmoediging van zekere zijde zal ook Hongarije niet trachten Roemenië’s Maginotlinie in het Westen te doorbreken. Niemand zou heden Roemenië aanvallen zonder Duitschland’s toestemming en deze zal niet worden verleend, zoolang Roeme nië probeert de Duitsche vraag naar grondstoffen te bevredigen. Gezien de zich verbeterende verhouding tusschen Roemenië en Italië zou Duitschland on getwijfeld ontstemming te Rome teweeg brengen, indien het een aanval op Roe menië zou toelaten. De gelijktijdige aankomst op a.s. Maandag van de Ita- liaansche en Duitsche economische mis sies te Boekarest wordt in diploma tieke kringen als van het grootste ge wicht beschouwd. Behalve de bekende Duitsche eco noom dr. Clodius, die naar Roemenië gaat, zou ook dr. Schacht een bezoek brengen aan verscheidene hoofdsteden van den Balkan. Duitschland tracht blijkbaar zijn positie in den Balkan te verstevigen. Volgens de „Daily Tele graph” is een der aanwijzingen daar voor de pressie, welke door Ber lijn op Roemenië wordt uitgeoefend om een accoord met Duitschland aan te gaan betreffende grensgaranties tegen Rusland en Hongarije. Dezer da gen moest de voormalige premier Maniu zich voor den krijgsraad verant woorden. omdat hij openlijk had aan gespoord. dat Roemenië een pro-gealli- eerde politiek moest gaan voeren. In de Hongaarsche bladen zijn den laatsten tijd de gebiedseischen ten aan zien van Transsylvanië weer op den voorgrond gesteld en anti-Roemeen- sehe artikelen zijn aan de orde van den dag. Men meent dat Duitschland eener- zijds Hongarije aanmoedigt zijn I fischen tegen Roemenië naar voren te brengen, terwijl anderzijds Berlijn Roemenië tracht over te halen met ga rantie tegen eventueele aanvallen. Volgens sommigen zal' dr. Clodius te Boekarest aandringen op aanvaarding van het grensgarantie-plan. Uit Boeda pest wordt gemeld, dat graaf Csaky, de Hongaarsche minister van buitenland se zaken gisteren voor een strikt par ticulier bezoek naar Graz (Oostenrijk) is vertrokken. Hij zou hedenavond te Boedapest terug zijn. Steeds wanneer traaf Csaky een belangrijke reis onder kin, naar Venetië, Berlijn of Berchtes- Men. heette het dat zijn bezoeken -strikt particulier” waren. Een ander ministerbezoek trekt nog Aandacht n.l. dat van den Roemeen- Sen minister van financiën Constan- tinescu aan de Boelgaarsche regeering. Constantinescu werd gisteren door toning Boris ontvangen. Te Boekarest Hklaart men, dat de gedachtenwisse- ting te Sofia het kader van econo mische besprekingen te boven gaan. Roemenië wenscht vriendschap met Boelgarije, zal vermoedelijk eenige con- c«ssies doen ten aanzien van Boelga- f>)e's aanspraken. In de officieele rede voeringen. aan een diner te Sofia uitge sproken, werd zulks echter niet aange- 'oerd. Constantinescu verklaarde, dat verbindingen tusschen beide landen Weldra verbeterd zullen worden door en.luchtlijn en een veerdienst. Hij oil zich verheugen, indien zijn bezoek bijdragen tot een steeds krachtiger '’’’twikkeling van oprechte cn op ver bouwen berustende betrekkingen tus sen Roemenië en Boelgarije, die ver fden zijn door zooveel overeenstem mende helangen en hun gemeenschap pelijk veflaöW» naar arbeid en vrede. van to bestoken de nieuwe stellingen. Het bijgaande kaartje geeft den sec tor van Taipale weer, waar de strijd momenteel het hevigst is. Het Russische legerbericht van gis teren luidt: Op 22 Februari heeft zich niets van belang voorgedaan aan het front. Op de Karelische landengte hebben de sovjettroepen 21 verdedigingswerken bezet, waaronder 15 stalen en betonnen artillerieforten. Door een sneeuwstorm bleef het optreden der luchtstrijd krachten beperkt tot verkenningsvluch ten. De N.V.A.S. te Soerabaja verkocht voor export naar Nederland 10.000 tons superieure suiker. Derde blad, pag. 3. Waarschijnlijk zullen op 1 April nieuwe Koninginnp-postzegels verkrijg baar zijn. EERSTE BLAD. Het district Ivalo gebom bardeerd. Het Noorsche telegraafagentschap meldt, dat hoewel aan de grens een sneeuwstorm woedt, Russische bom bardementsvliegtuigen gistermorgen het district Ivalo in Finland bestookt hebben. De Russen bereiden een nieuw groot offensief voor, om het Oostelijke ge deelte van de Karelische landengte in handen te krijgen. De Finsche versterkingen van Tai pale en Sokkola, alsmede die van het eiland Konevitsa, blijven geweldige hinderpalen voor hen. Het is den Russen niet mogen ge lukken vóór 23 Februari, den 22sten verjaardag van het roode leger, de Karelische landengte in bezit te krij gen. Sinds den strategischen terugtocht der Finnen op hun tweede verdedi gingslinie is de positie der Russen moeilijker gewordenhun front loopt zakvormig 10 k.m. ten Zuiden van Wiborg. Door dit lang gerekte front zijn zij niet meer gedekt in den rug de Fin nen, gelegen achter de Vuoksi en Su- Russen in Vanmorgen vroeg waren Britsche oorlogsschepen op zoek naar 2 Duit sche onderzeeërs, die voor de Urit- kruisen. Een van heeft het Britsche stoomschip „Cape Star^drew” ton) aangevallen voor de kust van Aberdeenshire. Gisteren heeft het Finsche stoomschip „Brita” (2621 ton) een Duitsche onderzeeër voor de ler- sche kust gesignaleerd. Deze onder zeeërs, zouden, zoo wordt veronder steld, deelnemen aan den onbeperkten duikbootoorlog, voor welk doel een aantal Duitsche onderzeeërs in de nabijheid van de Engelsche kust opereeren. Woensdag hebben Britsche vliegtuigen van de kustwacht twee dezer onderzeeërs aangevallen. Men gelooft, dat deze indien niet vernie tigd, dan toch beschadigd zijn. dit bericht waardevolle gegevens uit Britsche bron trachten te krijgen. In bevoegde kringen hecht men wei nig geloof aan de geruchten omtrent een grooten luchtslag, die bij Petsamo zou hebben plaats gehad tusschen vliegtuigen van onbekende nationali teit. Ministers Ryti en Tanner niet naar Londen. In welingelichte kringen te Helsinki worden de berichten, volgens welke minister-president Ryti en de minister van buitenlandsche zaken, Tanner, zich binnenkort naar Londen zouden begeven, van allen grond ontbloot genoemd. Ruim twintig millioen kronen in Zweden ingezameld. De inzamelingen, welke ten behoeve van Finland in Zweden zijn gehouden, hebben tot dusverre een bedrag van 20.020.192 kronen opgeleverd. HAAGSCHE COURANT OVERZICHT. Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 DE SECTOR TAIPALE (LADOGA M) RaistHi 'KivinlanM iitarmaa "•Sakkola Kalja

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1