Groote ontevredenheid vrouwen - DE OORLOG TER ZEE 3K vaib Reeïi wijk’s 107 EchtMarom’ESSSl 1/2 prijzen Duitsche i Invoering van de j eenheidsjurk ondor np Engelsche trawler tot zinken gebracht DE REIS VAN SUMNER WELLES Drie ontploffingen in Londen Brieven als waarschuwend en opwekkend voorbeeld Fransche legerberichten Duitschland en de Roemeensche petroleum TTAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 23 FEBRUARI 1940. EERSTE BEAD, PAGINA 2. (5 ENGELAND. r Bedrijvigheid aan het Westelijk front BELGIS. LUXEMBURG. DUITSCHLAND. Technici voor de „Altmark” Zie verder le blad, pag. 3 *n TIP VAN BOOTZ Activiteit der Britsche contrabande-contröle De verliezen van de Duitsche luchtmacht De „Rex” passeert de controle te Gibraltar FRANKRIJK. Redevoering van Chautemps De Duitsche luchtaanval op de Britsche kust Britsche verkenningsvlucht boven Duitschland MAATSCHAPPIJ VOOR WONINGINRICHTING Koop nu een echte Marokkaan of Per» met 50 °/o korting Zie étalage Kipstraat Weer Amerikaansche post aangehouden w RECLAMES. Inz. M. L. te Leiden ontv. een fl. TIP. Rotterdam. Kipstraat Geopend (o( i avonds half zeven. Zaterdag* tot «eo uw. TWAALF PERSONEN GEWOND. voor- Berlijn, Februari. Stamtafels zijn verdwenen. aan Ook de trawler „Solan” is met bom men en machinegeweervuur aangeval len. Het vijandelijke toestel werd even wel verjaagd en het schip keerde naar de haven terug. en zijn, Sedert het uitbreken van den oorlog zijn 47 Duitsche bommenwerpers door geallieerde gevechtsvliegtuigen en lucht afweergeschut in Frankrijk neergescho ten. Aan de Britsche kust werden sinds het begin van den oorlog 41 Duitsche vliegtuigen neergeschoten. Negen Duit sche vliegtuigen zijn waarschijnlijk niet op hun basis teruggekeerd. land, is vernield na een jacht over een afstand van dertig mijl door de wolken. De Britsche piloten zagen het toestel breken en in het water storten. zul- de HET EVACUATIEPROBLEEM. De parlementsleden uit Luik, Luxem burg en Namen hebben te Brussel een bijeenkomst gehouden in tegenwoordig heid van de ministers Pierlot, Jaspar en generaal Denis ter bespreking van het evacuatieprobleem voor de burgerbe volking. Uit de door de regeeringsver tegenwoordigers afgelegde verklaringen blijkt, dat het defensiesysteem des lands niet gewijzigd is. De evacuatie der bevolking zal slechts plaats kunnen hebben in de mate, waarin een gevaar voorzien kan wor den. Ter verzekering van de evacuatie der 400.000 bewoners aan de Oostgrens zou men moeten beschikken over 400 treinen, die onder stoom zouden moeten staan. groote stukken nieuwe velden. ’t Geluk is uit het Paradijs [geweken, Waar Vader Adam is te [zwak gebleken. Ik stak naar fruit Geen handen uit. Maar ware voor een TIP [van BOOTZ bezweken. De „Achilles” in Nieuw- Zeeland. (Van onzen specialen verslaggever.) verboden en wie tegen dit verbod zon digt, wordt men kan het telkens weer lezen met zware tuchthuisstraf „gemassregelt”.. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: Activiteit van de artillerie aan beide zijden, vooral ten Westen van de Saar en ten Oosten van de Blies. Activiteit van de luchtmacht van beide partijen tusschen Moezel en Rijn boven den Elzas. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt„Een kalme nacht”. Voorts meldt het Duitsche nieuws bureau, dat de Engelschen een door Roemenië voor de behoeften van zijn wapenindustrie in Amerika gekochte scheepslading koper te Gibraltar aan gehouden hebben. Ondanks alle Roemeensche stappen, aldus het D.N.B., is de lading tot nog toe rïiet vrijgegeven. Nog slechts 40 Echt Perzische T o p IJ t e n groot* moot, uit onie modelkamers |M«. Rct» bndmnae ’/t prijzen United Press seint van boord van het stoomschip „Rex”Wanneer de „Rex” vanmiddag in de Britsche con trabande-contröle van Gibraltar zal komen, zal Sumner Welles, de Ameri- kaansche onderstaatssecretaris, de con trole door de Engelschen op de mail en de lading van neutrale schepen kun nen bestudeeren. Dit is een van de voornaamste onderwerpen van bespre king tusschen de Amerikaansche regee- ring en Londen en het zal zeker te Londen besproken worden, wanneer Walles na Rome, Berlijn en Parijs te hebben bezocht, daar zal arriveeren. Men verwacht, dat hij in verband hier mede scherp zal protesteeren vooral tegen de belemmeringen wat de mail naar Duitschland betreft en hij zal dan teven= naar een oplossing voor dit pro bleem zoeken. Ook zal Welles thans gelegenheid krijgen om het verschil in tijd te be studeeren, dat Italiaansche schepen en Amerikaansche schepen in Gibraltar worden opgehouden. Een ander punt, waartegen de Amerikanen protestee ren en waarop bijzonder gelet zal wor den, is de wijze, waarop de schepen geïnspecteerd en de passagiers nage gaan zullen worden, vooral met het oog op het van boord halen van Duit- schers. DEUREN VOOR AFSLUITING VAN GRENSBRUGGEN. Teneinde op een eventueelen inval bedacht te zijn, heeft Luxemburg krachtige voorzorgsmaatregelen geno men, welke vereenigbaar zijn met het statuut van ongewapende neutraliteit Op de grensbruggen is een aantal zware stalen deuren aangebracht Uitnoodiging van den gouver neur van Gibraltar afgeslagen. Welles heeft draadloos een uitnoodi- ging van den gouverneur van Gibral tar gehad om aldaar te landen en daar met genoemden gouverneur te lunchen. De Amerikaansche onderstaatssecreta ris heeft daarop geantwoord, dat hij tot zijn spijt deze uitnoodiging niet kon aannemen, aangezien hij herstellend is van de griep en hij van plan is aan boord te blijven. Wat de contrabande-contröle betreft beweren de Britten, dat de Amerikaan sche scheepvaart niet in die mate met Engeland samenwerkt als de Italiaan sche zuiks doet. Naar wordt gemeld, zal minister Huil de oplossing van deze problemen aan Sumner Welles overlaten. Daarom heeft hij dan ook een beroep op de afgevaardigden gedaan om deze pro blemen uit te stellen en de Britsche tactiek in deze nog niet te veroördee- len totdat Welles ten minste pogingen heeft gedaan om ze op te lossen. Sumner Welles, die zooals gemeld, Zondagochtend in Italië verwacht wordt, zal slechts twee dagen te Rome blijven. Hij zal een onderhoud hebben met Mussolini. Myron Taylor, de persoonlijke ver tegenwoordiger van Roosevelt bij het Vaticaan, zal Maandag vermoedelijk in contact treden met den kardinaal-staat- secretaris. United Press meldt, dat gisteren op het vliegveld van Kopenhagen weder om een Duitsch vliegtuig met twaalf technici aangekomen is, op doorreis naar Stavanger. Zij zullen assistentie verleenen bij het vlotbrengen van de „Altmark”. Dit is reeds het derde vliegtuig met personen, die zich naar de „Altmark” begeven. Zevende slachtoffer begraven. Op het kerkhof van Sogndal is gis teren het zevende slachtoffer van de „Altmark” ter aarde besteld. DeNoor- sche marine had een eere-compagnie gezonden. Gisteravond hebben zich in Westend in Londen 3 ontploffingen voorgedaan, welke toegeschreven worden aan agen ten van het lersche republikeinsche leger. In totaal zijn 12 personen ge wond. Bij de tweede explosie heeft een man ernstige beenwonden b ekomen, twee personen kregen snijwonden, vier wer den naar het ziekenhuis gebracht, daar zij een zenuwschok hadden bekomen. Winkelruiten in Oxfordstreet werden vernield en ernstige schade is teweeg gebracht in een kleedkamer in heton- dergrondsche station van Marblearch. De American club te Parijs heeft gisteren een banket aangeboden, waar talrijke Fransche en Amerikaansche persoonlijkheden aanwezig waren, o.m. de vice-premier Chautemps, de eerste secretaris der Amerikaansche ambassa de, de Britsche ambassadeur, oud-minis- ter Bonnet, de Tsjechoslowaaksche ge zant, de Poolsche zaakgelastigde en Gisterochtend heeft men een sterke activiteit van de Duitsche luchtrriacht in de nabijheid van Echternach (Luxemburg) opgemerkt. Den geheelen middag heeft men gisteren het gedon der van de artillerie tusschen Moezel en Saar gehoord. Tusschen 9.40 uur en 11 uur Woensdagavond moet een ge vecht zijn geleverd onmiddellijk ten Oosten van de Moezel, want de bewo ners van de Luxemburgsche plaatsen aan den oever van de Moezel hebben het geknetter van de mitrailleurs en het ontploffen van handgranaten ge hoord. Ook was de artillerie bijna voortdurend in actie. In de omgeving van Apach zag men het schijnsel van een brand. Gerekend over alle fronten, met in begrip o.a. van de Duitsche bocht,, doch de actie van de Fransche lucht macht buiten beschouwing gelaten, schat men, dat de Duitschers 110 vlieg tuigen hebben verloren, die zijn neer geschoten, benevens nog de toestellen, die niet’ op hun bases teruggekeerd zijn, welker aantal volgens een voorzichtige raming 23 bedraagt. Een gewond lid der bemanning van het Duitsche toestel, dat nabij Saint Abbehead neergedaald is, heeft een operatie ondergaan kort na in het hospi taal te zijn opgenomen. Zijn toestand blijft kritiek. Het Duitsche bombarde mentsvliegtuig, dat gisteren boven zee heftige woordenwisseling de Britten hebben gelast het toestel te verlaten zonder onderzoek van de mail, waarop de Engelsche officier een signaal gaf naar een aantal matrozen, die in de onmiddellijke nabijheid op het Engelsche schip waren en die daarop met gewelde bajonet aan boord van den clipper kwamen. Hierop onderwierp de vliegtuigcommandant zich aan de inbeslagname der mail. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht opnieuw geslaagde verkenningsvluchten boven Oostenrijk en Bohemen gemaakt. Volgens de Engelsche bladen bevat de Britsche luchtmacht de geheimen der verdediging van Berlijn. In de laatste weken hebben verscheidene malen escadrilles verkennings- en bom bardementsvliegtuigen boven de Duit sche hoofdstad gevlogen, hetgeen waardevolle inlichtingen heeft opgele verd. De Duitschers maakten bij die gelegenheden gebruik van gekleurde zoeklichten. De lichtbundel der gewone zoeklichten breekt n.l. tegen de wolken en violet, blauw- of oranje-licht dringt eenigermate door. De voordeelen zijn echter, zoo zegt men, niet noemens waard. De Engelsche vliegtuigen hebben ook boven Praag, Hamburg, Neurenberg, München en Dresden gevlogen, terwijl geregeld vluchten boven de Noordzee en naar de omgeving van Sylt en Hel goland worden gemaakt. Dat moeder de vrouw in de samen leving een toonaangevende rol speelt, weten we allen in meer of meerdere mate uit persoonlijke ervaring. De Franschen schijnen op dat gebied den doorslag te geven, want ze hebben een spreekwoord, dat luidt: „Ce que femme veut, Dieu le veut” (Wat de vrouw Wil, wil God). Zoo erg was het in Duitsch land nu niet bepaald. Daar was het in tijd van vrede zelfs gebruikelijk, dat de mannen het gezelligste deel van den dag, dat wil zeggen den avond, aan de stamtafel van hun bierlokaal door brachten. Men dronk er de noodige „mollen” en „Korn”, men speelde er kaart, men polemiseerde over de poli tieke vraagstukken van den dag, om dan in den laten avond huiswaarts te gaan. genen gemaakt. Onze verkenningsafdee- lingen leden geen verliezen. De luchtmacht heeft op groote schaal verkenningsvluchten boven de Noord zee, de Britsche eilanden en Oost- Frankrijk ondernomen. Twee Duitsche vliegtuigen zijn van hun vlucht naar Engeland niet teruggekeerd. Van drie Britsche toestellen, die in de Duitsche bocht waren binnengedrongen, is er een van het type Vickers-Wellington door een Messerschmitt-vliegtuig neerge schoten”. Over den oorlog zeide hij o.m. Frankrijk en Engeland, die zoo veel be wijzen hebben gegeven van hun ge hechtheid aan den vrede, die vredelie vend waren zelfs tot onvoorzichtigheid toe, zijn thans in den oorlog getrokken met de eensgezinde en verwoede vast beslotenheid hem tot den oorlog door te zetten. Nooit hebben zij tegen Duitsch land eenigerlei eisch geformuleerd. Wanneer dus Frankrijk en Groot-Brit- tannië besloten hebben om zonder par don te strijden, en elke Franschman be leid is tot het hoogste offer voor het land, dan is dat alleen om de verdrukte volkeren te bevrijden, wier vrijheid voor ieder onzer samenvalt met de vrijheid van ons eigen vaderland. Sprekende over den strijd der Finnen, zeide Chautemps tenslotte, dat die strijd „yoor ons plichten geboren doet worden, jegens welke wij niet in gebreke zullen blijven”. Hitler’s brieven als beeld. Maar hoe er dan wél geschreven moet worden Dit maakt men de vrou wen duidelijk door het citaat van brie ven, welke Adolf Hitler als eenvoudig frontsoldaat zelf in den vorigen oorlog heeft geschreven. Hoewel Hitler steeds in de voorste linie gelegen moet heb ben, schijnt hij toch nog den tijd hier toe gevonden te hebben. Men leert hem in deze brieven kennen als een geestdriftig soldaat, die geen rust kent en maar een verlangen koestert: op te marcheeren tegen den vijand, die voor hem uitsluitend de Engelschman blijkt te zijn. Want de Franschen worden in deze brieven nauwelijks genoemd, maar de Engelschen des te meer. Voor ons is het merkwaardige hierbij, dat Hitler in deze brieven reeds zinspeelt op de aansluiting van zijn toenmalig vaderland Oostenrijk bij Duitschland en dat hij bovendien telkens opnieuw de aandacht vestigt op den binnen- landschen vijand, het internationalis me, waarmede toen waarschijnlijk de socialisten en de communisten be doeld werden. Zij werden door hem toen als haast net zoo gevaarlijk ge acht als de vijandige Entente. Dat de vrouwen onder deze omstan digheden wel iets kalmer en voorzich tiger zullen worden bij het schrijven aan haar mannen, lijkt waarschijnlijk. Daarmede is echter niet gezegd, dat ze 't er gemakkelijker door gekregen hebben. Weer doen er namelijk ge ruchten de ronde, welke de ontevre denheid slechts kunnen bevorderen. Er wordt veel „gekankerd”. Dat het leven er niet bepaald gezel liger op geworden is, valt te begrijpen. Er wordt danig gekankerd en daar is dan speciaal voor de huisvrouw ook allerlei reden voor. Het gevolg hier van is, dat men de huidige situatie voor èen belangrijk deel aan het zwakkere geslacht toeschrijft. Men verwijt de vrouwen, dat ze met haar gejammer over de barre koude, het gebrek aan groenten en aardappelen, de harde be palingen der distributie op nagenoeg elk levensterrein enz. enz. de stemming der mannen aan het front en in den lande ongunstig beïnvloed hebben. Het ligt voor de hand, dat men dit euvel ten spoedigste uit den weg ge ruimd wenscht te zien. We luisterden gisteren nog maar een lange rede van generaal-veldmaarschalk Hermann Go ring, gericht tot de plattelandsbevol king, die werd aangemoedigd om ook en vooral in tijd van oorlog haar zware plichten met nog meer ijver dan ge woonlijk te vervullen. En ook hier wer den wij getroffen door het feit, dat een belangrijk deel van het werk door de vrouwen moet worden verricht. Zoo is men er op uit, om de vrouwen met alle beschikbare middelen zooal niet geest driftig, dan toch bereidwillig en offer vaardig te stemmen, opdat zij den in vloed op haar mannen ten gunste van het staatsbewind, aanwenden. Volgens berichten in de Turksche bladen, hebben Engelsche kruisers het so.vjet-Russische s.s. „Swanetia” tus schen de eilanden Lemnos en Tenedos voor de Dardanellen aangehouden en neergeschoten is buiten Northumber- doorzocht, evenals twee Italiaansche stoomschepen, welke naar Istanboel voeren. Uit Hongkong verluidt, dat het Rus sisch vrachtschip „Selenga” begin Februari, toen het van Manilla, waar het 1000 ton erts'had ingenomen, op weg was naar Wladiwostok, door Brit sche strijdkrachten ter hoogte van Hongkong is opgebracht. Volgens Asahi Sjimboem vormde deze lading erts een deel der goederen, door de Chineesche regeering Van Tsjoeng- king naar Duitschland uitgevoerd op grond van een ruilovereenkomst, welke voor het uitbreken van den oorlog was gesloten. Babykleertjes „op groei”. Volledigheidshalve zijn we tenslotte gedwongen, om nog een zeer delicaat thema aan te raken. Reeds de volgen de maand zullen er ook kleerenkaarten verschijnen voor babykleertjes. Totdusver waren die in beginsel vrij, maar in de practijk was er nagenoeg niets te krijgen, maar daar schijnt men nu definitief een eind mee te willen maken. Voorgeschreven wordt, dat deze babykleertjes zooveel mogelijk „op groei” gemaakt of gekocht dienen te worden, opdat ze zoolang mogelijk dienst kunnen doen. 1 groote en kleinere moten - 0eb be$chodlgd De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de trawler „Fifeshire” door een vijandelijk vliegtuig tot zinken is gebracht. Men vreest, dat er slechts één overlevende is. Twee officieren en 19 onderofficieren en manschappen worden vermist en zijn, naar men vreest, omgekomen. Sombere brieven. Aan de gekoesterde verwachtingen schijnt deze tactiek vooralsnog niet voldaan te hebben, want telkens weer hoort men de aandacht vestigen op zekere tekortkomingen in dezen zoo wel bij de vrouwen in het binnenland als bij de mannen aan het front. In dagbladen en tijdschriften worden brieven geciteerd en zelfs afgedrukt, welke deels door soldaten geschreven, deels aan soldaten gericht zijp en die inderdaad een tamelijk somberen grondtoon hebben. Men wekt den na druk. dat deze brieven onderschept zijn en de vrouwen krijgen het ver wijt te slikken, dat het in den vorigen oorlog juist zulke brieven geweest zijn, waaruit de toenmalige vijand meende te mogen afleiden, dat hij de eindover winning zou behalen. De vrouwen, die zulke brieven toen schreven zoo concludeert men verder hadden den dood van tienduizenden Duitsche man nen op haar geweten! United Press meldt uit Boekarest t Dat Duitschland besloten is meer pe troleum uit Roemenië te verkrijgen, bleek gisteravond weer duidelijker, toen door buitenlandsche olie-experts verklaard werd, dat Duitschland thans klaar is om aan de constructie te be ginnen van een zeer groote raffinaderij, welke naar schating anderhalfmillioen. dollar kost. De raffinaderij wordt in het hart van het oliegebied gebouwd. Bovendien geeft Duitschland nog hon derdduizend dollar uit voor het ver- grooten van de capaciteit van een an dere raffinaderij waarbij Duitsche ka pitalisten geïnteresseerd zijn. Buiten landsche olie-experts, welke gisteren uit de Roemeensche olievelden te Boe karest aankwamen, voorspellen, dat de strijd tusschen de oorlogvoerenden om dien Roemeenschen olievoorraad nog heftiger zal worden. „Deze strijd staat nog in haar „kinderschoenen”, zoo ver klaren zij. Duitsche geologen en tech nici onderzoeken en exploreeren thans land op zoek naar Onder de bestaands mijnwetten zijn de Duitschers gewet tigd deze exploraties te verrichten. Zij zijn reeds in het bezit van land, waar van bekend is dat het komende lente belangrijke hoeveelheden olie zal op leveren. Oliemenschen, welke uit Tur kije te Boekarest aankomen, beweren, dat het niet lang meer zal duren vóóp er een levendige strijd tusschen de oor logvoerenden op de Zwarte Zee zal uit breken. Zij gelooven niet dat de geal lieerden den stroom van Russische olie naar Duitschland zullen kunnen toe laten en dat zij vroeger of later aan Roemenië zullen vragen zijn uitvoer van olie naar Duitschland vast te hou den, of tot een minimum te beperken. En daar de olie een kwestie van leven of dood voor Duitschland beteekent, zal dit land zich heftig verweren tegen elke poging zijn invoer van olie te be letten. Onderzeeërs voor de Jössingfjord. Noorsche visschers melden, dat een eskader Britsche onderzeeërs kruist in de omgeving van de Jössingfjord. Ver wacht wordt, dat zij de „Altmark” len aanvallen, wanneer dit schip reis zal voortzetten. De oorlog heeft deze situatie radi caal gewijzigd. Van de meeste stam tafels is weinig of niets meer overgeble ven, het bier begint langzaam maar zeker slecht van kwaliteit te worden en politieke debatten zijn onder de ge geven eomstandigheden uiterst riskant. Trouwens, de kans om zijn licht op te steken bij een buitenlandsche krant, die in de Duitsche taal verschijnt, is sedert korten tijd vrijwel geheel ver keken. De rijksminister van posterijen heeft namelijk een verordening uitge vaardigd, welke den invoer van all? buitenlandsche bladen, welke in de Duitsche taal worden gedrukt, verbiedt. In de eerste plaats wordt door dezen maatregel de Zwitsersche pers getrof fen, die den laatsten tijd in Groot- Duitschland een onwaarschijnlijk klin kende hooge oplage bereikt had. Maar daarnaast moeten dan ook de toen nog bestaande kranten uit Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije genoemd worden, terwijl tenslotte ook Hongarije met zijn Pester Lloyd veel aftrek vond. Thans heeft men zich bij de journalistieke voorlichting in den nationaal-socialis- tischen eenheidsstaat te beperken tot zijn gelijkgeschakeld lijfblad, waarvan de radiodienst dan hoogstens een aan vulling genoemd kan worden. Want zoo als bekend, is ook het luisteren naar buitenlandsche zenders ten strengste De Britsche kruiser „Achilles”, een der bodems, welke tegen de „Graf Spee” heeft gevochten, is te Auck land in Nieuw Zeeland aangeko men. Het schip werd geestdriftig ver welkomd. Duizenden verdrongen zich om de aankomst te aanschouwen. Vliegtuigen escorteerden het schip. HET DUITSCHE RECHT TOT REPRESAILLE. De „Deutsche diplomatisch-politische Korrespondenz” constateert, dat de Duitsche gevechtseenheden de duide lijke instructie hebben zich tot de uiterste grens der veiligheid van schip en man gestreng te houden aan de re gelen, welke het volkenrecht voor schrijft voor de oorlogvoering ter zee. Duitschland heeft ondanks de Engel sche schending van het volkenrecht, tot nu toe nog geen gebruik gemaakt van het recht van represaille, hoewel het Duitschland ongetwijfeld toekomt als degene, die het eerst van het on recht heeft geleden. Duitschland is vastbesloten Enge land met zijn eigen wapenen te slaan. Daarom is het zeegebied rond Enge land geworden tot dat strijdtooneel, waarin ook voor de neutralen duizend gevaren en onberekenbare incidenten loeren. Duitschland, dat er in ieder op zicht naar streeft een uitbreiding van den’ oorlog te voorkomen, heeft den wensch, dat de neutralen zooveel moge lijk verschoond blijven van de ver schrikkingen van den oorlog. Met het oog op de pogingen van En geland hen met alle directe en indirec te middelen althans tot stillen vennoot De Pan-Amerian Airways dee- len mede, dat de Britsche autoriteiten op de Bermuda-eilanden de post van den Pan-American-clipper hebben ge haald op 18 Januari. In tegenstelling met de mededeelin- gen van de Amerikaansche agentschap pen, wordt in dit rapport geen melding gemaakt van het feit, dat de Britten hierbij geweld zouden hebben ge bruikt. Van welingelichte zijde wordt ver klaard, dat het Amerikaansche depar tement van buitenlandsche zeken en Groot-Brittanni" langs diplomatieken weg besprekingen over deze zaak voe ren. Naar United Press verneemt, zou de commandant van het vliegtuig, na een --- generaal Vuillemin, commandant van de luchtstrijdkrachten. Aan het einde van het banket nam Chautemps het woord. Hij zeide, dat Daladier, dien hij verving, verhinderd was door dringende zaken en een nog niet geheel herstelden gezondheidstoe stand. Voortgaande sprak hij over de diepe harmonie in denken en gevoelens tusschen Amerika en Frankrijk. Over de komst van Sumner Welles verklaarde Chautemps, dat hij in Frank rijk zal worden ontvangen met „gevoe- lens van eensgezinde sympathie van vertrouwen”. De eenheidsjurk. Zoo hoorden we vertellen, dat er in het voorjaar voor vrouwen en meisjes eeneenheidsjurk ingevoerd zal wor den. Deze jurk zal in drie verschillen de kleuren gefabriceerd worden: zwart, rood en bruin. Het model zal uiterst eenvoudig zijn, niet alleen om zooveel mogelijk aan stof, maar ook naaigaren te sparen, want daar over beschikt men slechts in beperkte mate. Het is ons nog niet duidelqk, of de economische leiding met dezen maatregel de confectie-industrie wil tegemoetkomen, die maar al te zeer gehandicapt wordt door het feit, dat de Duitsche vrouwen en meisjes van haar kleerenkaart hoogstens eenmaal per jaar de vereischte punten voor een japonnetje kunnen missen. Het wil ons niet onwaarschijnlijk voorokomen, dat de in te voeren eenheidsjurk heelemaal zonder bonnetjes of tegen een gering aantal daarvan zal worden verstrekt.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2