KUNST EN LETTEREN STATEN-GZNERAAL FILM EN BIOSCOOP TWEEDE BLAD, PAGINA 3. CONCERT COOS VAN OVERBEEK TWEEDE KAMER HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 23 FEBRUARI 1940. INDISCHE BEGROOTING VOOR 1940 VEREENIGING VOOR KAMERMUZIEK IGNAZ NEUMARK IN HET NABIJE OOSTEN BEGROOTINGEN VAN ECONOMI SCHE ZAKEN EN VAN HET LANDBOUWCRISISFONDS ANTWOORD VAN DEN MINISTER CREDIET VOOR DE VOEDSEL VOORZIENING „RIGOLETTO” ALS OPENINGS VOORSTELLING „IN EEN SMAL STRAATJE” EERSTE KAMER ook (Slot.) er de werkloosheid Geopend te 11.15 uur. De zuivel. de V e s s e m (N.S.B.) Inundatie-schade. voert De boter en het leger. De scheepvaart. Méér kaas voor het leger. De tuinbouw. wor- dat hij, zoo eenigszins mogelijk, het men.» te zijn de Kamer op Dinsdag o*l arbeiderselement m verschillende com- acht dagen weer bijeen te roepen. Voorzitter mr. W. L. barondeVos van Steenwijk. Vergadering van Donderdag 22 Februari. verlangen absolute Zonder discussie en zonder hoofde lijke stemming werden goedgekeurd de verhooging van de begrooting van Eco nomische Zaken voor 1939 (buitenge woon crediet van 100 millioen voor de voedselvoorziening) en het wetsontwerp tot goedkeuring van het Nederlandsch Duitsche verdrag over de regeling van het goederenverkeer, op 25 Maart 193r i Berlijn gesloten Om 1.20 uur werd de vergadering ge sloten De voorzitter zeide voorne Contra den heer von Bön- ninghausen. Replieken. Begrooting aangenomen. EDWARD VAN BEINUM HERSTELD. Naar wij vernemen is de heer Eduard van Beinum in zooverre hersteld, dat hij het Concertgebouw-orkest op het concert op morgenavond zal kunnen dirigeeren. Op grootere verstrekking van kaas aan het leger is de aandacht ge vestigd. Binnenkort zal een leger order verschijnen, waarbij de af neming van een bepaalde hoeveel heid kaas verplicht wordt gesteld, overeenkomend met een totaal quantum van 3% millioen k.g. per jaar. WILLEM ANDRIESSEN. Onze groote Hollandsche pianist Willem Andriessen zal op Zondagmiddag 25 dezer in Diligentia werken van Schubert, Brahms, Debussy en Prokofieff ten ge- hoore brengen. Als de Regeering voorzorgsmaatregelen zouden hier moeilijkheden zijn ontstaan toen het winterweer lang duurde, waar van men in het buitenland wel groote belemmeringen in de verdeeling van de levensmiddelen en brandstoffen heeft gehad. Hier zijn bijtijds in de centra voorraden opgeslagen, van welken voor zorgsmaatregel men in de afgeloopen weken heeft geprofiteerd. Geen accoord met Engeland. Met Engeland is geen accoord af gesloten. De optimistische persbe richten daaromtrent zijn niet voor de verantwoordelijkheid der Re- geering. Wat de inundatie-vergoedingen be treft, herinnerde de minister aan zijn betoog in de Tweede Kamer.. De boeren verlangen doorgaans dadelijk vergoe dingen in geld inplaats van bonnen wellicht zullen de boeren tegen zich zelf in bescherming moeten worden geno men. Binnenkort zal de beslissing val len of de gebruikswaarde of de markt waarde van het vee moet worden ver goed. Defensie zal dan een uitkeering moeten doen aan ’s ministers departe ment. In de commissie-Raaymakers is zijn departement ook vertegenwoordigd. Niettegenstaande de verhooging van de kaas- en boterprijzen zouden de boe ren in Friesland geen beteren prijs voor de melk hebben ontvangen. Dit kon alleen het geval zijn geweest gedurende 3 weken in het laatst van November en begin van December. Maar men moet ook nagaan hoe de prijzen nadien zijn geweestDoor de desbetreffende publi catie in een landbouwblad zijn verkeer de praatjes in de ereld gebracht en worden de boeren ontevreden gemaakt. In- ’t algemeen zullen de landbouw producten een behoorlijken prijs ont vangen. De minister zal dit woord ge stand doen. Verstrekking van boter aan 't leger zou een verschil van 2 a 3 millioen uit maken. Moet dit alleen ten koste van Defensie komen of zal het Landbouw crisisfonds een deel moeten bijdragen Er komen ook technische moeilijk heden bij, vooral wat etreft de houd baarheid van de boter in den zomer. De landbouworganisaties hebben daarvoor nog geen oplossing gevonden. De étappe- dienst moet nu eenmaal langs bepaalde wegen werken. Het transport naar alle legeronderdeelen van de centrale ver- zendplaats uit, vergt 3 dagen Hoe wil men dan voorkomen, dat de boter vloei baar wordtDaarmee is de zaak echter niet afgedaan. Maar de landbouw moet niet voortdurend praten over het psy chologisch effect Vandaag is de behandeling van begrootingen van Economische Zaken en van het Landbouwcrisisfonds voor 1940 voortgezet. De minister van Economische Zaken, mr. Steenberghe, beantwoord de het debat. Hij dankte voor de woor den van waardeering voor zijn beleid zij zullen hem een spoorslag zijn, zijn werk met de volle inzetting van zijn persoonlijkheid voort te zetten. Hij behandelde eerst enkele afzonder lijke punten. Er is principieele overeen stemming over de stichting van nijver- heids-proefstations bereikt. Op het ge bied van de natuurbescherming wordt naar een regeling gestreefdhet inter departementaal overleg heeft zijn laat ste stadium bereikt. De Economische Raad voldoet aan de verwachtingen als advies-college. Er is getracht dit college organisch samen te stellenook de arbeidersgroep is er in vertegenwoor digd. Landbouwdeskundigen hebben er eveneens zitting in, al is de landbouw daarin niet organisch vertegenwoordigd. Het is te betreuren, dat de landbouw nog niet tot de stichting van een land bouwraad is kunnen komen. Over het feit, dat de voedertoestand op de zandgronden slechter zou zijn dan op de weidegronden hebben den minis ter geen klachten bereikthij zal de zaak nader onderzoeken. De beperking van het bloembollen areaal moet ten goede komen aan den kleinen tuinbouw. De tuinbouw heeft het moeilijk, doch de Regeering doet wat zij kan. Zij heeft den steun aan den tuinbouw, in zijn geheel genomen, van 12 millioen in het vorige jaar tot 20 millioen verhoogd. Men mag dan niet spreken van „fooien”, zooais de heer Maarsingh deed. Er zijn tenslotte grenzen, niet aan het vragen blijkbaar, maar wel aan het geven De minister zal trachten het surplus- overbodig dan wordt heven. Geen opheffing van de teeltregeling. MEINE TANTE, DEINE TANTE „Meine Tante, ^eine Tante”, is een nieuwe Ufa-film, waarin Johan Heesters en een guitige nieuwe actrice uit Weenen, Olly Holzmann, de hoofdrollen zullen spe len. hebben het houden. Deze zich niet als Groote successen voor den Poolschen dirigent. Ignaz Neumark, de populaire dirigent der Zondagmiddagen en Maandagavon den in het Kurhaus, die dezen zomer zijn 19de Nederlandsche seizoen ingaat, ver toeft op het oogenblik in Palestina, waar hij het door Huberman gestichte sym- phonie-orkest met stijgend succes leidt. In de afgeloopen weken was Neumark met het orkest op tournee in Egypte en vond ook daar een enthousiast onthaal. In Alexandrië en Cairo werden 5 con certen gegeven. De Engelsche minister van de Dominions, Anthony Eden die te Cairo aanwezig was ter verwelko ming der Australische troepen, woonde een der concerten bij en complimen teerde Neumark met zijn prestaties. Op een bijzonder concert waarbij Huberman de solist was, was de geheele Egyptische koninklijke familie, het corps diploma tique en de Britsche hooge commissaris aanwezig. Koning Faroek ontbood di rigent en solist in zijn loge om hen per soonlijk zijn tevredenheid uit te drukken. Neumark zal eerst begin Mei naar Europa terugkeeren om kort daarop zijn Scheveningsche werk weer op te vatten. VOORDRACHTAVOND MAAT SCHAPPIJ VOOR WOORDKUNST. Onder de auspiciën van de Maatschappij tot bevordering van Woordkunst, wordt Donderdag 29 Februari a.s., een voor drachtavond gehouden in de zaal Bazar- straat 20. Hierbij zullen optreden: mevr. Francien Koote Gerrese met Thomas’ „Ka- trien wordt soldaat” en mej. Roosje Dries sen met Ina Boudier Bakker’s „Dans” en Somerset Maugham’s „Tuinfeest”. De heer T e u 1 i n g s (R.K.) verzette xich voorts tegen de tn het voorloopig verslag gegeven suggestie om wederom op de pensioenen te korten en verheug de zich er over, dat ook de Regeering deze richting niet uit wil. Zij wil voortvarend, geleidelijk en voorzichtig te werk gaan bij haar welvaartspoli- tiek. De geleidelijkheid moet echter wat sneller gaan. De welvaartspolitiek mag niet op de Defensie-uitgaven afstuiten, want wel vaartspolitiek en defensie moeten op één lijn staan, zooais reeds is gezegd. We moeten ons bestuursapparaat in Indië eveneens op peil houden. De heer Teulings achtte voorzichtige ramingen voor een conjunctuur gevoelig land als Indië zeer op haar plaats. De toeneming van de vlottende schuld is in 1939 rnatig en binnen de perken geble ven. Kasbegrootingen, waarvoor de heer Rost van Tonningen pleitte, zijn niet mogelijk in een tijd van internationale spanningen. Met de staatsschuld is in Indië veel goeds opgebouwd. Dit moge men niet vergeten. Wat dé scheepvaart betreft zal de tijd moeten leeren of de credietverlee- ningen voldoende zijn. Het overleg over de credietvoorwaarden verkeert in het laatste stadium. Het resultaat zal dezer dagen bekend worden. Ten volle zal rekening gehouden wor den met het feit, dat zoo weinig moge lijk de vaste lasten verzwaard moeten worden en dat er een belangrijke ver mindering van renteverplichtingen moet zijn in jaren van verliezen of ge ringe winsten. Onder deze voorwaarden zijn 48 mil lioen aan crediet opgenomen, waarvan 16 millioen voor bouw van schepen, die 8000 arbeiders gedurende Ij jaar werk verschaft. fonds voor de bloembollen nog te hel pen. ofschoon men het vorige jaar daarin ook het plantgoed heeft ge bracht, in de verwachting, dat de mi nister toch wel zou helpen. Liever vandaag dan morgen zou de minister de teeltregeling voor het vee opheffen. Maar ook hier is ’t weer, wie de verantwoordelijkheid voor die opheffing zal dragen. Hoe kan de Re geering op goed geluk de teeltregeling opheffen, als het de veehouderij en de zuivelboeren toch al zoo slecht gaat De heer van Rappard behoeft heusch niet te denken, dat de boeren uit zich zelf wel tot teeltbeperking zullen over gaan. Dat hebben zij vóór de teelt regeling ook niet gedaan. Elk jaar op nieuw zal de Regeering deze kwestie opnieuw bezien, zoowel wat de kalver- als de varkensteelt betreft. na den vorigen oorlog, in dienst geno men; men kan hen niet zoo maar aan den dijk zetten. Klachten over de gezindheid van eenige ambtenaren van vreemde natio naliteiten bleken ongegrond te zijn; rap porten zijn daarover uitgebracht. De minister verzoekt hier zijn rede te mogen afbreken. De vergadering werd te 5 uur ver daagd tot Dinsdag 1 uur. EEN DIESEL-FILM. Over het leven van den beroemden ingenieur en uitvinder van den wereld beroemd geworden Dieselmotor, Rudolf Diesel wordt door de UFA een nieuwe film voorbereid. Het verhaal, dat niet al leen biografisch zal zijn, doch ook een dra- matischen inslag heeft, wordt Beschreven door Walter von Hollander, in samenwer king met Eugen Diesel, den zoon van den uitvinder. De minister van Koloniën, de heer Welter, dankte voor de bewijzen van instemming met het regeeringsbe leid. Deze zal door de vele bestuurs ambtenaren, die zich groote inspanning hebben getroost, zeer op prijs worden gesteld. De opbouwende critiek zal bij dragen tot de gedachtenwisseling. Niet die van den heer Effendi, die alle per ken te buiten ging, wiens critiek in het geheel niet met de werkelijkheid reke ning hield. De minister sloot zich bij het protest daartegen van mr. Joekes aan. Hij besprak eerst eenige details. De belanghebbenden zien zeker de concur- rentie-gevaren van de synthetische rub ber in en zij laten dan ook belangrijk onderzoekingswerk verrichten betreffen de uitgebreidere toepassing van rubber en naar de eigenschappen van synthe tische rubber. De minister vreest het alcoholgevaar voor de kolonisatiegebieden niet. De ac cijnzen zijn zoo hoog, dat de alcohol voor Inlandsche beurzen haast niet be reikbaar is. In N.-Guinea is de invoer van alcoholische dranken geheel verbo den. De heer Slotemaker de Bruine was ge troffen door het feit, dat hongeroedeem zoo vaak veroorzaakt wordt door de eenzijdige samenstelling van de voeding Inderdaad moet de bevolking in Indie minder eenzijdig voedsel gebruiken. In de laatste jaren wordt ook op dit gebied voorlichting verstrekt. De Inheemsche bevolking eet te weinig groenten en vruchten; de regeering dringt dan ook aan op betere erfbeplanting. De kwestie van de eedsformule in den Volksraad zou ontstaan zijn door de on gelijkheid met de formule voor de Sta ten-Generaal. De heer Slotemaker de Bruine zocht er een dieperen grond ach ter, omdat het Volksraadslid Thamrin sprak over de „zg.n. eed van trouw”. De minister was het ten deze met den heer Slotemaker de Bruine eens, ook wat het gebruik van het Maleisch in den Volks raad betreft. Er zijn Inheemsche Volks- raadsleden, die voortreffelijk voor de vuist weg in het Nederlandsch spreken, doch in het Maleisch alleen met moeite van papier een redevoering houden. De Regeering neemt tegenover dit Maleisch spreken een rustige houding aan. Bij de Italiaansche Opera. Voor de Maart-voorstellingen der Ita liaansche Opera zullen behalve de reeds eerder genoemde artisten nog enkele voor ons land nieuwe krachten aan het gezel schap worden verbonden waarvan wij noe men de sopraan Clara Frediana, den tenor Carlo Alfieri en den bariton Scipiore Colombo. Als openingsvoorstelling zal op Zon dag 3 Maart in het Gebouw voor Kun stenen Wetenschappen worden opgevoerd de opera „Rigoletto" van Giuseppe Verdi met Diana Micelli, Mario Filippeschi en Enrico de Franceschi in de hoofdrollen. De aandacht wordt er nog op geves tigd. dat deze Maart-voorstellingen niet in concertvorm zooais bij geruchte werd vernomen, doch volledig in décors en cos- tuums zullen worden gegeven. De heer de la Bella (SD.A.P.) repliceerde en maakte nog eenige op merkingen aan ’t adres van prof. Diepenhorst over de nieuwe economie. Hij betoogde, dat er geen partij is in Nederland, die zoo vaak aangedrongen heeft op ontlasting van de staatstaak door overdracht van bevoegdheden aan allerlei nieuwe organen. De heer von Bönninhausen (N.S.B.) zeide, dat de minister den nat-socialisten leugens heeft aange wreven, doch zij zijn heusch wel zoo, dat zij een fout erkennen, als zij die hebben begaan. Gisteren heeft hij de „Simon Bolivar genoemd als het schip, dat een katoen lading inhield, die nu verloren is ge gaan, doch hij heeft zich vergist, hij had de „Spaarndam” willen noemen. De heer von Bönninghausen kwam er tegen op, dat de heer Hiemstra gisteren jegens hem gezegd heeft: ’t lijkt wel landverraad. Dat moet vooral de S. D. A P. zeggen met haar gezag ondermij nende mobilisatieclubs, de gebroken ge weertjes, de kwestie der'Zeven Provin ciën, het afstemmen van de Vlootwet. Dat leek meer op landverraad! Vervolgens betoogde de heer von Bönninghausen, dat den militairen te kort gedaan wordt doordat in Italië tomaten gekocht worden voor de to matensoep voor het leger. Minister Steenberghe: Dat is al weer een leugen! De heer von Bönninghausen (N.S.B.) hield vol dat de Regeering niets gedaan had e dat zij de schuld is voor alle ellende in ons land. De heer Maarsingh (N. S. B.) vroeg of het bezwaar van den zomer niet geldt voor het transport van mar garine. De heer ter Haar (C.H.) zeide, dat de bruine boonen eerder hadden moeten zijn verzameld. De minister antwoordde, dat de oogst bruine boonen slecht is geweest; dat zij later dan anders zijn gedorscht, dat er groote voorraden aan defensie moesten worden afgestaan, en dat toen de distributie kort werkte de vorst is gekomen, die verschillende belemme ringen heeft gebracht. Groene erwten zijn bijtijds gedistribueerd. Wat de heer von Bönninghausen be treft, zijn rede regende weer van on juistheden. Als hij de zaken, die hij be spreekt, beter bestudeerd had, zou hij anders kunnen weten. Dank zij de Re- geeringsmaatregelen kunnen de vis- schers uitvaren; het vorige jaar zijn de hier overgeschoten tomaten in soep ver werkt. De begrooting van Economische Za ken en van het Landbouwcrisisfonds werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met aanteekening, dat de N.S.B. tegen was. niet de noodige had genomen, In Pulchri Studio. Gisteravond maakte de jonge talentvolle pianist Coos van Overbèek zijn debuut hier ter stede in de concertzaal van Pul chri Studio, welke voor deze uitvoering zoo goed als geheel bezet was. Deze jonge, nationale kunstenaar, is leerling geweest van twee zeer bekende grootmeesters van het klavier en wel van Willem Andriessen en Stefan Askenase. Het bleek ons reeds dadelijk in Bach’s Partita in Bes gr. t., waarmede dit concert werd geopend, dat Coos van Overbeek het beste, het essen- tieele uit het hem gegeven onderwijs heett aangenomen en er zijn persoonlijk heid doelbewust en overwogen mee heeft verrijkt. Want een artistieke persoonlijkheid met een zekere allure is Coos van Overbeek, ondanks zijn jeugdigen leeftijd, reeds stel lig. In hem hebben zich het stijlgevoel en de muzikaliteit van onzen nationalen meester van het klavier, Willem Andries sen, met de juiste, moderne opvattingen over techniek van Stefan Askenase ver- eenigd. Zoodoende onderging de compositie van J S. Bach een alleszins verzorgde, stijl volle vertolking, waarbij de tempi juist waren gekozen. De uitstekende loonvor ming verleende het spel groote klank schoonheid, terwijl het geheel door na tuurlijke, sensitieve voordracht ons bij zonder sympathiek was. Een tweede kwes tie is het, dat Coos van Overbeek als kun stenaar stellig nog niet tot volkomen rijp heid is gekomen Een Sonate in d kl. t. van L. van Beet hoven, die wij op dezen avond nog hoor den uitgevoerd, verlangt van den her scheppen een zeker artistiek-bezeten-zijn en uiterste geestelijke spanning, die op het moment der vertolking haar ontlading daarin moet vinden. Een heilig vuur dient er in hem te branden voor het innerlijk voldragen werk. Natuurlijk speelt nervo siteit in iedere herschepping in het open baar van een jong kunstenaar een belang rijke rol ten nadeele. In de vertolkingen van Coos van Overbeek was dezen invloed eveneens terdege merkbaar. Doch voor loopig zullen de meer verstilde deelen, door hun breede zangerigheid, den pianist beter „liggen” dan Beethoven’s heftig be wogen Presto’s en Allegro’s. Het Adagio van de hierboven genoemde Sonate heeft ons tenminste zeer ontroerd. Als overige werken vermeldde het pro gramma nog: „Rhapsodie espagnole”, van M. Manén, een Etude de Concert van Fr. Liszt, en eenige Chopin-composities. De talrijke aanwezigen, die zich bijzonder er kentelijk voor het gebodene tegenover den pianist toonden, zullen stellig, evenals wij, Coos van Overbeek gaarne spoedig weer op het podium zien verschijnen. CONCERT IN HET GEBOUW VAN DE CHRISTENGEMEENSCHAP. De Christengemeenschap, de beweging tot religieuze vernieuwing, heeft in haar gebouw aan de Groot Hertoginnelaan een niet onaardig zaaltje, dat zich door smaak volle inrichting bijzonder leent tot het ge ven van muzikale uitvoeringen. Dat de acoustiek nu niet direct ideaal is, is reeds een zeer onaangename omstandigheid, doch dat er bovendien als instrument een kleine baby-vleugel, die volkomen onge schikt bleek te zijn voor iedere serieuze muziekbeoefening op het tooneeltje prijkt, kunnen wij nog heel wat erger noemen. Het geluidsvolume was stellig groot ge noeg voor de kleine zaal, niet zoozeer ten gevolge van de capaciteit van dit klank- produceerend meubeltje, als wel door de architectonisch minder gelukkige oplos singen van een houten achterwand en po dium, die zich als resonansbodem terdege lieten gelden En zoodoende kwamen wij reeds na eenige maten van de uitvoe ring, welke daar gisteravond door Gusta Scheepmaker (zang), L. F. Haase (viool) en W J. Schmidt (piano) werd gegeven, te hebben bijgewoond tot de conclusie, dat een rechtvaardige beoordeeling van het gebodene en zeker van het spel van den pianist, onder deze omstandigheden vol komen onmogelijk was. Toonvorming en toucher hebben in ieder geval geen merk baren invloed op den stuggen basklank van het instrument uitgeoefend. Door bezigheden elders konden wij slechts een gedeelte van den avond op dit concert aanwezig zijn en hoorden zoo doende als eerste nummer de Sonate voor viool en piano van C. Franck, welke door de heeren L. F. Haase en W. J. Schmidt ten gehoore werd gebracht. Het bleek, dat de beide kunstenaars wel zeer hoog met de keuze van deze compositie hadden „gegrepen”, aangezien het samenspel zelfs meermalen in het geheel niet slaagde. Door een goede toonvorming van den violist, die overigens zijn technisch kun nen, voor een veeleischende compositie als César Franck’s Sonate, tot een hoogeren graad van volmaaktheid zal moeten ont wikkelen, bleef de vertolking verdienste lijk Na de pauze brachten de kunstenaars tezamen een Largo van Veracini-Corti en Romanza Andaluza van P. de Sarasate ten gehoore. De zangeres Gusta Scheepmaker, die over een klankrijke stem bleek te beschik ken, bracht voor ons „Vittoria, mio core” van Carissimi, „Virgin tutto amor” en „Danza fanciulla”, beiden van F. Du rante ten gehoore. Een goede dictie heeft aan haar voordracht een aangename ex pressiviteit gegeven De niet zeer talrijke aanwezigen hebben de uitvoerenden met hartelijk applaus welverdiende hulde ge bracht. Franz Molnar’s tragi-comedie: „In een smal straatje”, dat Zaterdagavond a.s. in den Koninklijken Schouwburg door het Re sidentie Tooneel wordt gespeeld, bestaan de uit een deel vóór de pauze: „De ban- ketbakkersvrouw” en na de pauze: „De Bruiloft” kan zich overal ter wereld en te allen tijde afspelen in één en hetzelfde smalle straatje. Vandaar deze gelukkig gekozen verzamel-titel, rijk aan diepere beteekenis. Het eerste stuk „De Banketbakkers- vrouw” speelt, gelijk de titel duidelijk maakt, in een burgerlijk, schijnbaar van iedere poëzie verstoken milieu. Het is weer het „sprookje” dat door Molnèr’s heele oeuvre loopt en dat hier door het spel der contrasten, door dit élan van romantiek onder zwoegende, door materieele plichten zwaar gebonden men- schen nog ontroerender, nog treffender maakt! En het is geen toeval, dat hier de bitterheid van het bestaan door de suiker zoetheid van het milieu geabsorbeerd wordt en, eenmaal opgelost, weer den vorm van de dagelijksche sleur aanneemt. Het „alledaagsche” drama gaat voort, ook aan den overkant „In een smal straatje”, waar Molnar de weinig verhe ven hartstochten en instincten van een ander soort bewoners hekelt, gezeten klei ne burgers, die elkander alles te verber gen hebben en zich op nobele phrases en zelf gesuggereerde emoties laten drijven om elkaar stiekum vliegen af te vangen en op het beslissende oogenblik het mes op de keel te zetten. Het geluk van hun beminde kinderen kan hier eerst begin nen, als er voor „betaald” is. Het huwelijk is gesloten de bruiloft vindt plaats het leven gaat verder hier daar overalin het smalle straatje. Wat dé zuivel betreft sprak de heer Maarsingh ook van „fooien”. Maar in 1940 is alleen voor den zuivel al een bedrag van 58 millioen uitgetrokken. En dan spreekt men er nog van, dat de steun aan den zuivel hoofdzakelijk aan de margarine-industrie ten goede komt Met betrekking tot de Pachtwet zeide de minister, dat het overleg met zijn ambtgenoot van Justitie is geëindigd en dat een ontwerp tot wijziging zijn depar tement heeft verlaten. De aanstelling van provinciale voed- selcommissarissen vindt alleen haar oorzaak in het uitbreken van den oor log. De minister zal de landbouworgani saties zooveel mogelijk inschakelen. De Regeering kan het suikerbieten areaal niet blijven uitbreiden zij moet ook denken aan de belangen van Indië. Er worden meer dan voldoende con- sumptie-aardappelen geteeld. De minister zette vervolgens uiteen, dat hij wel degelijk pogingen heeft ge daan om ook voor een betere belooning van de landarbeiders te zorgen. Onder zijn bewind zijn ook de arbitragecom missies ingesteld. Het is onjuist, dat het buitenland het levenspeil van de boeren bepaalt. De minister bestreed het betoog van de heeren Maarsingh en von Bönning hausen. Alleen als het noodzakelijk is, zal Nederland in een autarkie moeten berusten, doch dat zou geen wensch zijn. In landen, waar autarkie heerscht is het levenspeil der bevolking, ook van de boeren, veel lager dan hier. Het verwijt van den heer von Bön ninghausen, dat de Regeering een ver nietigingspolitiek zou voeren, deert den minister niet. Op zijn initiatief zijn versche groenten in het vat gelegd, is er tomatensoep in blik gemaakt. Zelfs tracht hij het doordraaien van bloemen te ondervangen en de doorgedraaide bloemen te gebruiken voor de zieken huizen en de militaire verblijven. Als de Regeering niet ten aanzien van de erwten had ingegrepen, zouden deze aan het vee zijn opgevoerd. Daar om moest er distributie worden inge voerd Het departement voert liever qiet dan wel distributie van een arti kel in, want het krijgt alleen maar klachten. Als distributie van het een en ander noodig is, dan komt ze er, is ze ze weer opge- Vergadering op Vrijdag 23 Februari. De N. S. B. De houding der Regeering tegenover N. s. B. in Indië is reeds het vorige laar uiteengezet. De N S.B. is in Indië onbeteekenende beweging, waarvoor Inheemsche bevolking onvatbaar is. handjevol Europeanen, dat zich er V°Or interesseert, maakt het in zoo’n ^gestrekt gebied onmogelijk om veel R te richten. De Regeering weet wie f tid van zijn, dat er zeer weinig leden de ambtenaren en geen onder of- icieren en politie zijn. De Regeering Volkomen van die beweging op de hoogte. Ambtenarenverboden brengen in In- slechts verwarring. De minister teide geen geheimen te verklappen als h'J mededeelde, dat ook in Indië de za *eri voor de N.S.B. slecht gaan. Er zijn in Indië 200 vreemdelingen in 8 'ands dienst dat is 1.06 pCt van het l°taal. Dezen zijn in een tijd dat er ftoote behoefte aan ambtenaren was, STRIJKKWARTET CALVET-LELIA GOUSSEAU. Voor haar vijfde abonnementsconcert had Vereeniging voor Kamermuziek de medewerking verkregen van het vermaar de Calvet-kwartet, bestaande uit de heeren Joseph Calve t, Daniël Guile- v i t s c h, resp. eerste en tweede viool. L on Pascal, alt en P a u 1 ,M a s, vio loncel. De buitengewone kwaliteiten van dit quatour het was in hetzelfde milieu tevoren reeds meermalen opgetreden zijn van zóó hooge orde, dat een enkele aankondiging van zijn komst reeds vol doende is om een uitverkocht huis te waar borgen Zoo was ook nu weer de zaal Diligentia tot op de laatste plaats bezet en had zelfs een gedeelte van het publiek op het podium plaats moeten nemen. Het viertal kunstenaars deed dezen avond zijn entrée en matière met het twee de van Beethovens onder opus 59 uitge ven „Russische Kwartetten”, waarvan een in alle onderdeden prachtig verzorgde, doorzichtige vertolking werd gegeven. Het voorschrift, dat de componist voor de uit voering van den tweeden satz geeft: „Si tratta questo pezzo con motto sentimento’ zou het eigenlijk wel mogelijk zijn de melodie van dit adagio ènders dan met veel sentiment te spelen? kwam in het samenspel van deze kunstenaars wel tot de hoogst mogelijke expressie. Deze instru mentale kwartetzang was van een waarlijk betooverende klankschoonheid. Met het hierna gespeelde kwintet op 44 in Es-dur van Robert Schumann, bij de uitvoering waarvan de Fransche pianiste Lélia Gousseau de pianopartij ver vulde, was men geheel in de romantieke muzikale sfeer gekomen. Hier werd een eenheid van samenspel, een homogeniteit van samenklank en een van poëzie door trokken harmonische schoonheid bereikt, waarvan het beluisteren tot een sereen genieten werd. Dit samenspel stond geheel boven de materie, technisch was het van de hoogst denkbare perfectie, in het soms even op de spits gedreven tempo van het Allegro brillante van een verbazingwek kende gespannenheid en geacheveerdheid, bij al het geestdriftig élan, dat de uitvoe renden beheerschte was er geen rafeltje in het schitterend sluitend ensemble der kwarttisten, waarbij zich het klavier, door de eminente pianiste bespeeld, volkomen homogeen aansloot. Met de uitvoering van Debussy’s quatuor op 10 in g kl. t. werd na de pauze wel het hoogtepunt van den avond bereikt. Om de schoonheid van de vertolking van dit werk te kunnen weergeven, zou men een woordkunstenaar moeten zijn. Het was een ideale herschepping van een wonderbaar lijke abstractie, vol poëzie, een fijnzinnig, subtiel, emotioneel, innerlijk bewogen, aristocratisch musiceeren in den edelsten zin. Betooverende klank weelde was het wat hier van het podium naar de ontvan kelijke hoorders stroomde. Met dankbare, enthousiaste ovaties heb ben zij van het vijftal kunstenaars afscheid genomen. De pianiste werd met bloemen gehuldigd. De minister kwam vervolgens tot het betoog van den heer von Bönning hausen. Deze zeide, dat nu de defensie verzorgd is, ons land een kerkhof is met een muur er omheen. Dat be doelde hij als hoon aan de Regeering. Doch het was een hoon aan onze zee lieden, die met den inzet van hun leven voor onze bevoorrading blijven zorgen, voor onze middenstanders en alle anderen, die moeite hoofd boven water te Nederlanders gevoelen kerkhof meu beien. De heer van interrumpeerde. De voorzitter hamerde. Minister Steenberghe: Ik heb gisteren een half uur lang leugens moeten slikken, dat ik nu wel eens vijf minuten dezen heeren de waar heid mag zeggen De minister oesloot zijn rede met zijn vertrouwen uit te spreken in het Nederlandsche volk onder de tegen woordige omstandigheden. Vroeger hebben de Nederlanders zich altijd door de moeilijkheden heengeslagen, ook militair. Zij zullen ook nu eens gezind de noodige offers brengen om ook de economische moeilijkheden te boven te komen. (Applaus.) De propaganda voor een volwaardig parlement. De heer Bajetto vroeg of de propa ganda voor een volwaardig parlement M verband met de armoede der bevol king Wordt gebracht. Zoo lang propa ganda voor een parlement in ordelijke tenen blijft, zal de Regeering haar niet belemmeren. Europeesch en inheemsch bestuur weten volkomen hoe zij tegen over deze actie staan. De minister hao groot vertrouwen in het gezond ver raad van de massa der bevolking en ookin dat van haar leiders. De klachten over ontactvol optreden ,er Politie worden stelselmatig in den olksraad geuit. Bij onderzoek blijken v niet gegrond of overdreven te zijn. In n aantal gevallen was de politie er ast en dan werd ze gecorrigeerd. De JJheid van het woord en van vergade- }Pg wordt in Indië gewaardeerd tot aan grens van het toelaatbare. De minis- 1 denkt wel eens, dat men die grens ‘fiat overschrijden. Wat de door den heer de la Bella bepleite nieuwe economie betreft sloot de minister zich bij het betoog van prof. Diepenhorst dienaangaande ge heel aan. De minister stemt met den heer Diepenhorst in, dat de economie niet meer geheel aan t vrije spel der maatschappelijke krachten kan den overgelaten. In oorlogstijd moet overigens veel dieper worden inge grepen dan in vredestijd. De minister neeft geen naar den terugke^-r van de vrijheid en ongebondenheid op econo misch gebied. Hij zeide den heer de la Bella toe, missies zal benoemen. Doch het moet geen manie worden om nu voortaan in elke commissie arbeiders te benoemen. In commissies, die onderhandelen over handelsverdragen zijn ze niet op hun plaats. De economische perspectieven zijn somber. Er kan een tijd komen, dat de versoberingstheorie slechts theorie zal blijken, omdat men door de feiten gedwongen wordt. Als er versoberd moet worden, zal er gedifferentieerd moeten worden. De minstbedeelden zullen ontzien dienen te wordende heer de la Bella gaf te kennen, dat de best gesitueerde arbeiders hun offer zullen moeten brengen. Wil versobering echter zeggen, dat de consumptie van allerlei artikelen dan maar moet worden beperkt Dat zou wel eens een averechtsche uitwer king op de werkloosheid kunnen hebben.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 7