angö:! een stadje vol verwondingen IIAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 23 FEBRUARI 1940 DERDE BLAD, PAGINA 1. 1 «7 /o vernielde over om- over over en over angstige kinderen Trieste verhalen huizen, jekomen menschen BINNENLAND GEHEELE„TARA”- BEMANNING GERED BOLL DUNLOP 3.75 SCHIEDAM I IN FINLAND ScHRUNENDE Het schip zonder waarschuwing getorpedeerd 1 Qb *1 c> Veilig te La Coruna EELDEN Dr. BELMONTE GAAT NAAR FINLAND Op vreemde vliegtuigen gevuurd Weerkundige Waarnemingen De Rassen slaan dit onaanzienlijke stadje geen dag over. Zij schijnen niet te willen ophouden vóór er geen huis meer overeind staat Geen luchtdoelgeschut voor Amersfoort Dr. W. J. Roos van den Berg niet naar Finland 4i- i L H 12 uur: Ten Zuiden van Amsterdam een Wegens redenen van physieken aard Trieste verhalen. SS V Zwarte aanklachten tegen de beschaving. ver mei Het benoodigde bedrag kwam niet bijeen. Sinds enkele maanden bestaat in Amersfoort een stichting luchtafweer, welke ijvert om in Amersfoort te gera ken tot de oprichting van zes batterijen luchtdoelgeschut. De kosten hiervan be dragen 200.000. In deze periode is gebleken, dat de ingezetenen een dergelijk bedrag niet bijeen brengen; ook de gemeente ver leent geen subsidie, zoo meldt het Hbl. De stichting heeft daarom besloten haar werk te staken en de reeds ontvangen gelden aan de desbetreffende personen terug te betalen. Amersfoort met zijn groote industrie terreinen, welke voor de bevolking van zoo groote beteekenis zijn, zal het du» zonder luchtdoelgeschut moeten stellen. t r 1 Barometerstanc van hedenmiddag 12 uur Het dunne pijltje geeft uen stand aan van gisteren en onze speciale de vernielde Tech- OudeBoiï PER UTERKRUIK 1 I- n 6 r> r Dr. A. Colaco Belmonte, de Amster- damsche chirurg, die ook gedurende den oorlog in Abessynië deel uitmaakte van de I^derlandsche ambulance, is aangewezen tot lid van de ambulance, welke het Nederlandsche Roode Kruis naar Finland zal uitzenden. De Regeeringspersdienst meldt: In den afgeloopen nacht is door een batterij van luchtdoel-artillerie ten Zuiden van Amsterdam ge vuurd op een of meer vliegtuigen van onbekende nationaliteit. De boterheffing. Het bedrag van de heffing en steun- uitkeering op boter is, behoudens tus- schentijdsche wijziging, voor de week van 22 tot 29 Februari, vastgesteld op 80 cent per k.g. (onveranderd). Ik heb dan Hangö gezien. Ik heb den burgemeester gesproken. Ik heb een lange rij van trieste verhalen ge hoord over vernielde huizen, over om gekomen menschen, over angstige kin deren. Ik heb gestaan voor de-ruïne Teelt van landbouwgewassen op bloembollenland. Wij vernemen van officieele zijde, dat voor de volgende gewassen, die voor de productie op bloembollenland in aan merking komen, geen teeltvergunning noodig is: bruine boonen, Waalsche boonen, gele peen, koolrapen, voeder bieten, tarwe en rogge. Voor late aardappelen kan een teelt vergunning bij de Provinciale Land bouwcrisisorganisatie aangevraagd wor den. In het algemeen zal naar wij ver nemen, tegen verstrekking hiervan geen bezwaar bestaan. Voor deze vergunning zal een hef fing verschuldigd zijn, die binnenkort bekend gemaakt zal worden. Het telen van andere landbouwge wassen is aan bepaalde regelingen ge bonden. Jubileum C.A.G. van der Boom. In de aittingszaal van den raad voor de scheepvaart is gistermiddag de heer C.A.G. van der Boom, inspec teur voor de scheepvaart, gehuldigd bjj gelegenheid van zijn 25-jarig jubi leum bij de scheepvaartinspectie. Voor de openbare receptie werd het jubileum in den kring van ambtenaren van de inspectie herdacht. Namens de zes Amsterdamsche ree- derijen bood de heer D. Hudig, direc teur van de K.N.S.M. een gouden hor loge met inscriptie aan. Hangö 1940 Bij de foto links lette men op den kelder en de doorgebogen rechts een muren; hier redden zeven menschen op het kantje af hun leven. Op de foto troostelooze straat, zooals er zoo vele zijn Prof. Von Wendt (links) slaggever voor een deel van nische Hoogeschool te Helsinki Een granaat in een school in Amsterdam ingeslagen. Het blijkt, dat een der afgeschoten projectielen in de hoofdstad is neer gekomen. en, zonder te ontploffen, eenige materieele schade heeft aan gericht. De granaat kwam terecht op het dak van de gemeentelijke kweekschool voor onderwijzers, gelegen aan de Nieuwe Prinsengracht 89. Het projec tiel sloeg door het dak en verbrijzel de vlak daaronder een balk. Daarop sloeg het een groot gat in een muur. Door de aanraking met den muur veranderde de granaat van richting en sloeg toen door de zoldering en kwam in een daar onder gelegen klas- selokaal terecht. De vaart van het projectiel was door de aanraking met de balk en den muur echter reeds zooveel verminderd, dat in het klasse- lokaal slechts eenige banken werden beschadigd. Het gevaarlijke voorwerp, dat gelukkig niet tot ontploffing is gekomen, bleef in een hoek van het lokaal liggen en werd daar vanmorgen gevonden. De Hembrug werd gewaarschuwd en in den loop van den ochtend werd het projectiel door personeel van de artil- lerie-inrichtingen weggehaald. Tot zoolang werd het door eenige militai ren bewaakt. De leerlingen van de kweekschool werden vanmorgen niet in het ge bouw toegelaten en hadden, tot vreug de van de jongelui, een onverwachten vrijen ochtend. Niet bereid om de stad te verlaten, of daartoe niet gerechtigd. De burge meester, van wiens huis alle ruiten gesprongen zijn, kan het niet „war mer” stoken dan een 8 a 9 graden. Maar hij blijft zitten achter zijn stuk ken carton, en doet zijn werk met on verminderde opgewektheid. Vrouwen, die haar kinderen hebben weggestuurd, maar die zelf voor haar mannen zor gen of haar werk hebben, breien halve dagen in den schuilkelder. Zij zijn onvatbaar geworden voor de schrikkingen van bommen, die donderend geraas boven haar hoofden ontploffen, bommen, die diepe kraters in den grond slaan, of een heel blok huizen tegelijk herscheppen in een troostelooze ruïne. Eindelooze bezoeking door bombardeeringen en alar men In de onderhandelingen tusschen de sWjet-Unie en Finland heeft Hangö e«n beslissende rol gespeeld. De Fin- nen waren niet bereid, het aan de Sussen af te staan, omdat zij van mee ting waren, dat zij daarmee een van de sleutels op de deur van hun onaf- Dank zij de bijzondere toestemming van de Finsche autoriteiten is het onzen specialen verslaggever gelukt, om met zijn eigen fototoestel in het door de Russen zoo geteisterde stadje Hangö foto’s te maken. Wij drukken er bij dit artikel eenige af. Beter dan woorden schilderen zij het nameloos leed, dat over een vrijen en onafhankelijken staat is gebracht door een machtig nabuur land, dat eens plechtig verklaarde, elke agressie te veroordeelen Het Duitsche vliegtuig boven Leeuwarden. Het bericht, waarin werd mede gedeeld, dat een Duitsch militair vlieg tuig van het Heinkel-type III K Dins dagmiddag boven Leeuwarden heeft gevlogen, moet tengevolge van een misverstand in zooverre worden gewij zigd, dat hier geen sprake is geweest van een Heinkelvliegtuig type III K, maar van het type 111 K. medegedeeld, dat Woensdagochtend De waanzin van den oorlog. Dat bloedende Hangö heb ik gezien. Ik heb gekeken naar een volksschool, die niet meer was dan een zwarte ruïne met gapende raamgaten. Ik heb gestaan voor een ziekenhuis, waarvan de trappen naar buiten hingen en de plafonds als stukskes papier waren weggescheurd. Ik heb een schuilkelder bezocht onder een groot huis, dat nu niets meer is dan een wrak vol rom mel, en ik heb gedacht aan het zeld zaam lot van de zeven menschen, die ongedeerd uit dien kelder zijn te voor schijn gekomen. Ik heb de sirene hoo- ren loeien, de menschen zich zien reppen, en den schuilkelder boven de frissche vrieslucht moeten verkiezen, totdat het verlossende langgerekte be- vrijdingssignaal ons in de ooren tuitte. En bij dat alles heb ik moeten den ken aan den waanzin van den oorlog. Menschen hefoben al, wat hier ver nield is, met zorg gebouwd. Menschen hebben er gewoond en gewerkt. Menschen hebben het onderhouden en verbeterd. Nu komen andere menschen ver. en gooien het moedwillig in puin en gruis, omdat de Finnen het hun niet cadeau hebben willen doen. „Bevrij- ding” van Finland, noemen de heeren Stalin en Molotof deze zonderlinge deze krankzinnige, deze misdadige bezigheid. „Bevrijding”. Alsof dit ver nielen van alles wat vernield kan wor den, dat mikken op alles wat leeft en zich bewegen kan, iets anders te voor schijn kan brengen dan haat en weer zin; alsof het tot iets beters zou kun nen leiden dan in het voor de Rus sen gunstigste geval tot de hard handigste onderdrukking van opstan dige en met wrok geladen menschen. hankelijkheid uit handen zouden geven. En nu de Russen er niet in geslaagd zijn, het heelhuids in handen te krijgen, nu koelt de heer Molotof zijn boosaardigheid op dit vriendelijke stadje in den vorm van een eindelooze bezoeking door bom bardeeringen en alarmen. In den schuilkelder, waarin ik Zondagmorgen gezeten heb, vertelde een vrouw, hoe er dagen geweest zijn, waarop de sirene zestien, achttien keer loeide. Wij vieren, prof, von Wendt, prof. Karcevsky, Albert Vikstén en ik ik stel u bij dezen het gezelschap op één plaatje voor waren minder onfor tuinlijk het was somber en zwaar be- wodkt weer. De oorlog verleert den menschen, van de zon te houden. Hel- Vernieuwing van het openbaar slachthuis te Rotterdam. De gemeenteraad van Rotterdam heeft besloten tot vernieuwing van het openbaar slachthuis aan de Boezem straat. Er zullen vier slachthallen komen: voor runderen en paarden met een ca paciteit van 700 slachtingen per dag, voor kalveren met 3100 slachtingen, voor varkens met 1000 slachtingen en voor schapen met 2000 slachtingen per dag. De raming der kosten was in Maart 1939 vijf millioen gulden, de huidige is niet bekend. Links de reisgenooten van onzen specialen verslaggever, te weten: Albert Vikstén, prof. Karcevsky en prof. Von Wendt (van links naar rechts). Op de rechtsche foto ziet men vernielde houten huizen, te Hangö, waarvoor één bom genoeg was :'v Verwachting tot den avond van 24 Febr.: Wind: meest matig, in het Noorden tijdelijk toenemend. Zuidelijk tot Wes telijk. Betrokken tot zwaar- of halfbe- wolkte lucht. Waarschijnlijk eenige re gen vooral in het Noorden. Matige dooi. De depressies langs den rand van het Poolgebied hebben zich aaneengesloten tot een langgerekte voor van lagen lucht druk, die van den Oceaan over Midden- Scandinavië loopt en zich voortzet in de richting van de Witte Zee. Het gebied van hoogen luchtdruk in Zuidoost-Europa nam iets in beteekenis af. Verschillende stations melden hier nog temperaturen beneden -15 graden. In Italië is de luchtdruk eveneens hoog en houdt de lichte vorst nog aan. Over West-Europa is het luchtdruk- verval van Z.Z.O. naar N.N.W. gericht en beweegt zich een gelijkmatige stroo- ming van Oceanische lucht, die in de kustlanden en tot in het Zuiden van Zweden dooi brengt. Bij de Azoren is gisteren nog een hoo- ge luchtdruk gepasseerd, die heden morgen weer gevolgd werd door nieuwe barometerdalingen. Zonsopgang: 24 Febr. 7.01 u. Zonsondergang: 24 Febr. 5.27 u. Lantaarns aan: 24 Febr. tot 6.31 u. v.m., 24 Febr. 5.57 u. nam. Hoogwater te Schevenin gen: 24 Febr. ’sm. 2.50 u.; nam. 3.10 u. Morgen geen schietoefeningen op het strand. der weer, een stralende zon, zij leveren voortreffelijke omstandigheden op voor een gruwelijk bombardement. Daarom zijn wij hier altijd bijzonder ingeno men met slecht weerdat is geen „Molotof-weer”, zooals de menschen zeggen. Het is drukkend, bij alles wat ge onderneemt, met de kans op een bomaanslag rekening te moeten hou den. De treinen loopen hoofdzakelijk des avonds. De menschen wagen zich tusschen negen uur in den morgen en een uur of vijf in den middag niet noodeloos op de straten. De toerist be rekent, hoe hij op de veiligste uren zich verplaatsen kan. De winkels zijn vaak alleen tot tien uur ’s morgens en na drie uur ’s mid dags geopend. Ook wij ik vertelde het u al hielden met de plannen van Molotof voor alle zekerheid maar rekening: wij vertrokken om acht uur uit Ekenas, om vóór negenen zeker in Hangö te arriveeren. Barometer alhier v.m. 8 uur 760 m.m., v.m. 12 u. 761 m.m.; thermometer resp. 6 en 10j gr. Celsius. Barometer na hedenmiddag stijgende. Bij de directie van de N. V. Mij. „Vrachtvaart” te Rotterdam is een telegram binnengekomen van den gezagvoerder van het s. s. „Tara” welk schip 60 mijl van Kaap Finisterre door twee ontploffingen werd getroffen en hierdoor zonk waarin gemeld wordt, dat de ge- heele bemanning veilig in La Coruna (in het N. W. van Spanje) is aangekomen. Hieruit blijkt dus, dat de 12 man, die gisterochtend na de aankomst te La Coruna van de 23 overige op varenden nog vermist werden, eveneens gered zjjn. Zij zijn met de tweede sloep in de kleine haven van Corine by La Coruna aangekomen. In een tweede telegram heeft de kapitein medegedeeld, dat de „Tara” Woensdagochtend ter hoogte van Finisterre zonder waar schuwing werd getorpedeerd. Wij vernemen, dat de ambulance- commissie van het Nederlandsche Roode Kruis op zijn verzoek heeft be sloten, wegens redenen van physieken aard, dr. W. J. Roos van den Berg, met dankbetuiging voor zijn bereidverkla ring, te ontheffen van de hem gegeven opdracht, om op te treden als leider van de ambulance, die naar Fin land zal worden uitgezonden. Ik heb mijn fototoestel gericht op de eene ruïne na de andere, op stapels verwrongen balken en ge blakerde planken, die de overblijfse len waren van woonhuizen. Ik ben ge strompeld óver in elkaar gezakte op slagplaatsen en ben geklommen op scheef hangende schuttingen. Ik heb een Hangö gezien, dat den indruk maakte, als had een krankzinnige reus, gewapend met een formidadelen bijl, er dagen aaneen huisgehouden; als had een bende amokmakers er zooveel mogelijk kort en klein gesla gen. O zeker, er staat nog veel. Maar de Russen slaan dit onaanzienlijke stadje schier geen dag over! Zij schij nen niet te willen ophouden, vóór er in Hangö geen huis meer overeind staat, vóór alle menschen de wijk ge nomen hebben naar veiliger oorden. Van de 8000 inwoners zijn er nog maar een kleine 2000 over. Van de achtduizend inwoners hui zen er nu in Hangö nog maar een kleine tweeduizend. De rest is al weg: geëvacueerd, of wegens vernieling van huis en goed weggetrokken, naar fa milie of vrienden elders in Finland. Wat er overschiet zet de tanden op el kaar eri wacht af. Grimmig. Verbeten. Ik wil er niet verder over uitwei den. Dezen keer mogen de foto’s dui delijker kunnen spreken dan ik het vermag. Want men moet het bloedende Hangö, dat ik ken, gezien hebben, om dat gevoel van vernedering en ontzet ting te beseffen en te deelen, dat zich ginds van den toeschouwer meester maakt. Op de terugreis naar Helsinki hebben wij het er lang en breed over gehad. En prof. Von Wendt heeft i ons begrip van de uitwerking van bom men nog vergroot, door ons mee te nemen naar de Technische Hoogeschool van Helsinki, het eerste slachtoffer van het eerste Russische bombardement. Maar laat mij eindigen. Bekijk van avond liever eens die zwarte, aan- klachten tegen de beschaving, die ik als foto’s bij mijn tekort schietenden tekst heb gevoegd (Nadruk verboden. Auteurs recht voorbehouden.) van een arbeidershuisje, neergezet van zuur gespaarde duiten, en net klaar, toen in December de oorlog be gon. Het ding was nog niet verzekerd. De menschen, die er hun hoop en hun trots in hadden vastgelegd, wonen nu bij anderen in. Wat zjj hadden, zijn zij kwijt. Ik heb geluisterd naar het treurig relaas van de lotgevallen van een vrouw, die tien dagen geleden het bericht ontving, dat haar man aan een van de fronten was gesneuveld, en wier huis den dag daarop door een brandbom werd getroffen. Zij bezit niets meer op deze wereld'. XXIV. ’(Van onzen specialen verslaggever.) HANGÖ, 13 Februari. De lezer zal mij opnieuw op het bre ken van een belofte kunnen betrap pen ik heb verteld van onze reis via „ergens in Finland” naar Ekenas, en zou vervolgens een brief wijden aan Hangö. Maar ik heb daar, door onder vonden welwillendheid, foto’s kunnen nemen, hetgeen zonder bijzondere toe stemming anders niet mogelijk is. En om die foto's bij mijn brief te kunnen voegen, heb ik de verzending even aangehouden. Vandaar, dat mijn ge sprekken met minister Niukkanen en generaal Sihvo den voorrang kregen. Hangö Hangö! Misschien zijn er vele Ne derlanders. die het kennen van reis in den zomer. Zij hebben dan een mondaine en levendige badplaats ge vonden, waar het best uit te houden was. Misschien bekeken zij de haven, welke in den loop der tijden vooral in de tweede helft van de negentiende eeuw sterk werd begunstigd, omdat men verwachtte, dat Hangö tot Fin land's grootste, ook in den winter toe gankelijke haven zou uitgroeien. Mis schien ook wandelden zij door het stadje met zijn ongeveer achtduizend inwoners, en bekoorde hen de schilder achtige ligging van de ongelijke hou ten huizen en huisjes. Wellicht beklom men zij den Drottningberg, vanwaar men een prachtig uitzicht over het stadje heeft, of bekeken zij het door prof. Lindgren gebouwde stadhuis, dat veertien jaar geleden in gebruik werd genomen. Mogen zulke toeristen dan hun vriendelijke herinneringen aan dat rustige, gemoedelijke Hangö, voor al zuinig bewaren En moge het mij ten deel vallen, dat ik óók nog eens een Finsch Hangö te bekijken krijg, even aantrekkelijk en schilderachtig als dat, waaraan de toerist van vroe ger terugdenkt. Ik ken dat Hangö nietIk ken al leen een stadje vol verwondingen, waar huizen en kantoren, fabrie ken en opslagplaatsen dagelijks blootstaan aan bedreigingen en vernielingen, aan ontploffingen en aan verbranding. Ik ken van het stadhuis aJleen den schuilkelder. Ik ken van Hangö niets dan narig heid en ellende. rWSSJf'fc oc I g o rö fejjl k ^X Vdk

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9