NORTH CTATE 'I De herwaardeering IN BIEND&D WOCAOfTTÉS^J den van der Bank goudvoorraad Nederlandsche GEMENGD NIEUWS I HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 24 FEBRUARI 194Ö. VIERDE BLAD, PAGINA 2. de Scheveningsche klanken HET IJS IN RIVIEREN EN KANALEN TOMATENSAUS met De bestemming van winst gehandhaafd bij minister ducht geen nadeelige De gevolgen voor den gulden den koers van de van Partijraad van de R.K. Staatspartij Bij Nijmegen losgeraakt aan land Geen ongelukken CXXVI. ONDERWIJS EN KERK SCHEEPVAARTBERICHTEN. Bespreking van voorstellen. IJsdam in den Rijn bij Pannerden losgeschoten Memorie van antwoord aan de Tweede Kamer Valt onder de nieuwe winst belasting. Rede van tnr, Verschuur. Gisteravond heeft mr. T. J. Verschuur den partijraad van de R.K. Staatspartij welke te Amsterdam is bijeengekomen, geopend. Spr. ving zijn rede aan met Nijmegen inzake het onderzoek van de mogelijkheid aan de groote gezinnen in de dienstplichtwet tegemoet te komen door in mobilisatietijd ontheffing te verkenen aan vaders en minstens vijf kinderen, werd in de aandacht van de Tweede-Kamerfractie aanbevolen. In de vandaag voortgezette vergade ring gaf de voorzitter der Tweede-Ka merfractie, mr. dr. L. N. Deckers, een uiteenzetting betreffende den actueelen politieken toestand en het parlemen taire werk. Het openbreken van de Lek vordert langzaam De beide ijsbrekers van de reederij Goedkoop, de „Wilhelmina Goedkoop” en de „Daniël Goedkoop”, welke bezig zijn met het openbreken van de Lek, zijn gistermiddag tot Beusichem gevor derd. Het ligt in de bedoeling de rivier tot Rhenen open te breken. Het ijs is 40 tot 60 c.m. dik. Nadat gistermiddag omstreeks vier uur een klein gedeelte van het ijs tus- schen de Groote Straat en de spoorbrug te Nijmegen was losgeraakt en weg gedreven is tegen den avond van boven af het ijs geheel los gekomen. Het had den geheelen ochtend al geschoven, eerst bij Lobith en daarna te Millingen. Omstreeks twee uur kwam er te Pan nerden en Gendt gang in het ijs, dat vervolgens tot vier uur opnieuw vast zat. Hierna schoot een groot ijsveld voor de stad los. Tegen den avond is de groote ijsmassa zonder eenig incident weggedreven. Hoewel verwacht werd, dat het water zou gaan stijgen, daalde de stand met anderhalven meter, ver moedelijk doordat de ijsdam tusschen Ewijk en Winsen een gedeelte van het ijs heeft doorgelaten. kléinere der loskwam. Want volgens die zegsman is ’t allemael rivieréis, dat op de kust an komt zette. As dat bewaar-èid mag wor de, dan ebbe we nog èil wat voor de boeg. As de doai teminste an blèift ouwe. Naar aanleiding van de vraag, of het bedrag dat aan de Bank zal toevallen uit de herwaardeering van haar goud- vooraad, getroffen zal worden door de ijs- een de bij bij en Het tweede punt betreft de bedra gen, welke worden toegevoegd aan de reserves van de Nederlandsche Bank. De minister blijft van oordeel, dat de door hem aanbevolen regeling, zoo wel uit het oogpunt van redelijkheid als om redenen van doelmatigheid, wenschelijkheid is en de voorkeur ver dient boven de in het voorloopig ver slag weergegeven denkbeelden. Het openbreken van het Noord- hollandsch kanaal van der waerdig-èid. tere ’n en te goud zou moeten koopen, zulks zal lei- den tot een geleidelijk dalenden koop, prijs voor het goud, zoodat een fictief verlies als hierbedoeld in gelijke mate zal verminderen of wel zal wegvallen. Talma staan, Er is geen aanleiding voor de vrees dat de Regeering gunstig gestemd zou kunnen worden ten opzichte van verdere waardevermindering van den gulden, De politiek, welke het Egalisatiefonds gevolgd heeft, levert overigens het duidelijk be wijs van het streven, dat bij den minister voorzit, om de waarde van den gulden op peil te houden. Nadeelige gevolgen voor den koers van den gulden ducht de minister van de voorloopige herwaardee ring niet. Percentage van 18 pCt. niet fictief. Naar aanleiding van een desbetref fende opmerking van sommige leden, zij er op gewezen, dat de basis van 18 pCt. depreciatie gevormd wordt door het laagste peil der waardeverminde ring van den gulden sedert het verlaten van den gouden standaard en in zoo verre derhalve niet geacht kan wor den fictief te zijn. Dit karakter ver krijgt de basis niet door het feit, dat thans de depreciatie meer dan 18 pCt., immers omstreeks 22 pCt.. bedraagt. Schommelingen in de goudwaarde der munteenheden kwamen ook onder het systeem van den gouden standaard voor. Dat thans, bij het zwevend Ka rakter van den gulden, deze schomme lingen van grooteren omvang kunnen zijn, ligt voor de hand. In hoeverre in het verschil tusschen het voorgesteld percentage en dat der huidige depre ciatie nog een reserve schuilt, zal de toekomst moeten leeren. De mobilisatieclubs Een viertal leden stelde hierna den fractie-voorzltter eenige vragen, welke dr. Deckers beantwoordde. In antwoord op een vraag inzake mobilisatieclubs, zeide dr. Deckers, dat de afgetreden opperbevelhebber hier tegen was. De weermacht is één, aldus spreker. Politiek moet niet in de weermacht voorkomen. In de militaire tehuizen komt politiek niet voor. In zijn slotwoord zeide de partij voorzitter, dat in het najaar het pro gramma der partij zal worden bespro ken. Spreker hoopte, dat de commissie voor bestudeering van het vraagstuk inzake het groot- en klein winkel bedrijf, zoo ver zou zijn, dat dit onder werp dan behandeld zou kunnen wor den. Met een beroep om eenheid sloot mr. Verschuur de vergadering van den Partijraad. /?OUN0“ Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wierden (toez.) ds. J. Ba- telaan te Stavenisse. Geref. Kerken. Bedankt voor Solo (Holl. kerk) dr. 8. U. Zuldema, miss. pred. te Solo. De classis Groningen der Geref. Kerken heeft praeparatoir geëxamineerd en be roepbaar verklaard den heer J. J. Ritze- ma, te Den Haam (Gr.) cand. aan de Vrije Universiteit. De ijsbreker „Ijsbeer”, welke doende is het Noordhollandsch kanaal open te breken, was gisteravond omstreeks kwart over tien tot nabij Spijkerboor gevorderd. Het schip had groote moeite zich een weg te banen door het ijs, dat ter plaatse ruim dertig centimeter dik is, doch elders is opgewaaid en een veel grootere dikte heeft. Het stuk Amsterdam-Purmerend is los en kan reeds door sterke schepen bevaren worden. Blijkens het voorloopig verslag be. stond op twee punten verschil van ge voelen omtrent de bestemming, welke aan het uit de herwaardeering vrij komende bedrag behoort te worden ge. geven. Wat het eerste punt betreft de bestemming van rond ƒ116 millioen voor den kapitaaldienst van het Lee- ningfonds schaart de minister zich aan de zijde der leden, die, nu de oor log is uitgebroken, de voorkeur gaven aan het besteden van het hierbedoel- de bedrag voor dekking van militaire uitgaven boven de van andere zijde aanbevolen versterking van het sociale verzekeringsfonds. Omtrent laatstbedoeld vraagstuk, dat een uiterst ingewikkeld karakter draagt, moet de Regeering haar stand punt nog bepalen aan de hand van het onlangs ontvangen rapport der be trokken Staatscommissie. Het ware niet mogelijk hieromtrent thans tea beslissing te nemen, zoodat ook uit dezen hoofde de Regeering de meeat voor de hand liggende en meest urgen te bestemming heeft gekozen. Dat deze keuze zou leiden tot een verzwak king van het besef der bij uitstek zware offers, welke de mobilisatie van de burgerij zal vergen, kan de minis ter niet als juist erkennen. De bestemming „winst”. HollandAmerika Lijn. Volendam 22 v. Rotterdam te N. York. Java-—New York Lijn. Tabinta 23 van Padang. Kota Tjandi, v. New York naar Batavia. 23 te Belawan. Poelau Tello 23 v. Soerabaja n. Belawan. JavaPacific Lijn. Jagersfontein 22 v. Honolulu. Rotterdamsche Lloyd. Opgaven Ruys en Co. Dempo, v. Genua naar Batavia, 24 t» Sabang. ECHTE VALDA Jff in HollanaicM dooien die-e as ’t waere gien oag dicht kenne doen, azze ze die dag iet op strang eweest benne. Al is de groate bedrèi- vig-èid van vrooger daer verdwene, toch blèift de zèi verscheie menschen- n-op ’n bezondere menier antrekke. Der blèift altèid nog wel wat moais te zien. En al zou der gien enkeld scheepje te ontdekke weze, de zèi zelf blèift toch altèid prachtig. Der is gien oagenblikje stilstand in. Altèid golf slag, branding en beweging, ’t Zei noait vermoeie-n-om nae de zèi te kikke. ’t Is al de èiwe deur al ’n on- uiètputtelik onderwürp eweest voor dichters en voor zangers. En dat zei ’t wel bleivè-n-oak. Maar de mensche, die-e de vorige week ’n Vrèidag nae de zèi ekeke- n-ebbe, die benne-n-in de gelegen-èid eweest, om ies bezonders waer te neme. Teminste azze ze der oage de kost egeve-n-ebbe. Want dan ebbe ze ies kenne zien, wat in gien jaere vóórkomt. Langs de èile kust lag de zèi vol met èis. Gien geweun èis, maar van dat zachte zoagenaemde pap-èis. Dat schèint bevrore zèiwaeter te weze. Van wege ’t zoutge-alte wordt dat ’n zachte kleverige èismassa, dat ’n stremmende invloed eb op de branding, 't Lag zoa- wat ’n vijftig meter van de koppe van de oafdes óf in zèi en dat over de èile lengte van de kust. Van branding was die dag gien spraeke, want waer anders de branding te zien was, leek ’t of er ’n soort dèining in ’t water was. ’t Mot ’n èigenaerdig vreemd gezicht eweest ebbe, dat nog zoa goed as noait vóór-ekomme-n-is. Jammer, datte der iet meir mensche van dat interessante schouwspul getuiège-n- eweest ebbe, ’t Was ’n wonderlik ge zicht. Nonne we toch ienmael op strang anneland benne, wou ik nog er is brom- komme op die èisdikke, die-e we daer de leste tèid annetroffe-n-ebbe en waer ik verlede keir al wat van ezèid eb. Non magge die op enkelde punte mis- schie ’n meter of drie oag eweest ebbe, maar dat aa toch gien andwaeter met 1891. Toe is er nog wel wat aars te zien eweest. Der benne mensche, die dat iet kenne begrèipe-n-omdat de teugewoor- dige winter, zoa-as algemien met recht annenome wordt, nog strenger was as de beruchte winter van 1891. Non was ik in dut verband erg be nieuw nae ’t oardèil van me freer Jochem, die met zuk soort akkefietjes altèid bezonder op de oagte is. En die beweert stokstèif, dat er de leste jaere ’n warme stroam langs onze kust vloeit. En dat zou dan in 1891 iet 't gevai eweest ebbe. De invloed van die stroam- zou dan de oarzaek weze, dat ’t éis langs de kust iet tot de ontwikkeling kenne komme-n-eb, zoa-as dat in 1891 ’t geval was. En zoa benne der nog meir lezinge-n-over dat geval. Van ’n aare kant verneem ik weer, datte we ’n goeie kans loape-n-om de groate èisdikke nog te krèige. In 1891 benne die gevaertes pas voor den dag ekomme, toe ’t èis uièt de groate riviere V ’t Is nog maar ’n paer weke-n-eleeje, datte der verscheie mensche wel 'n beetje benaauwd wazze, oe ’t daerbij zou èfloape. ’n Groate en betrekkelik diere voorraed en tije lang zoa goed as gien verzending. De stemming over ’t alge mien meir of minder gedrukt. Tot in de krante toe wiere der klachte, verwèite-n-en bezwaere-n-over en weer besproke. Maar in enkelde daege tèis is die toestand figenael veranderd. Der benne weer bestellinge los-ekomme en der is weer verzending. Der is ’n maekelaer, die me ver telt, dat ie ’t iene oagenblik an ’n zekere firmae met gien mogelik-èid ’n ton aèring kwèit kon raeke en vèif minute laeter aa die èige firmae de èile boel wel weg wulle koape. De prèize benne dan oak nog aerdig nae bove-n-eloape. En zoa zie je weer voor de zóaveulste keirdat ’t mèistal aars leapt as dat er in den regel wel edocht wordt. Wat oak opmerkelik is, dat is de groate vraeg in 't binneland nae bok- kem. Der benne kléine roakerties, die onderd en twie onderd ton steur- aèring tegelik opdoen. Da’s ongekend voor de teid van ’t jaer. Wel mot in anmerking enome worde, dat de ab- normaele toestand, die we teugewoor- dig meemaeke, daer ook iet vreemd van is. Wéinig vorsche visch en wat er nog komt mee erg dier. Gien vor sche aèring, dus oak gien gestoamd goed. Minder toevoer van Noorsche sloe-aèring. En al de aare soortgelikke artikele schraelder en dierder. Zoa is oak ’t èile leve dierder as in normaele tije. Over trawlvisscherij valt nog wéi nig te zegge. Tot nog toe zit daer nog iet al te veul schot in. Oak van rèi- derskant oar je nog maar wéinig ge wag maeke. De mensche schrikke teugewoardig voor de oage koste brom van molestrisico en nog zoaveul meir. En non mag er veul visch te vange weze en de vischprèize op ’t oageblik an de oage kant legge, maar zei dat zoa blèive Want toe der in ’t begin van de week op 'n dag ’n beetje flinke anvoer in IJmuie was. liepe de prèize- n-al gaauw nae beneeje. En dan gaene we ’t vóórjaer tegemoet. Non mag de maend Maert over ’t algemien ’n schraele maend weze, maar tóch as ’t zachtere weer an-oudt, dan is er veul visch te verwachte. As ’t goed weer is voor de schokkervloot, dan kan der èil wat an de wal ebrocht worde. ’n Aar interessant onderwürp be- waer ik maar voor de volgende keir. KEES DE KLINKER. Egalisatiefonds zet zijn werk voort. Het Egalisatiefonds zal zijn werk zaamheid op denzelfden voet als tot dusver blijven voortzetten. Indien het daarbij goud koopt tot een hoogeren prijs dan 2.009.zal het, voor zoo ver het dit goud aan de Bank ver koopt, ten beloope van het verschil een fictief verlies lijden. Afgescheiden van de omstandigheid, dat dergelijke goudverkoopen, naar het zich thans laat aanzien, niet tot belangrijke bedra gen zullen plaats vinden, zal het hier- bedoelde fictieve verlies in vergelij king met dat, hetwelk in het verleden werd geleden, van weinig beteekenis zijn, zoodat de minister uit dezen hoofde geen bezwaar verwacht. Hierbij dient in aanmerking te worden geno men, dat, ontstaat een omvangrijke vraag naar Nederlandsche guldens, zoodat het fonds belangrijke partijen De versterking van de re- serves der Nederlandsche Bank. Der benne nog enkelde aare on- onderwürpe te bespreke. Maar zoa on gemerkt weg eb ik in de gaete, dat ik woekere mot met de plek, die me nog resteert. Maar we zelle der toch enkelde woorde-n-an waege. u 7 77® 777 7a7:7e.air!nf7winstbelasting van 10 pCt., indien het daarop betrekking hebbende wetsont werp tot wet mocht worden verheven» merkt de minister het volgende op: Het is niet aan twijfel onderhevig, dat bedoeld bedrag deel uitmaakt van de winst der Bank. Twijfel zou alleen kunnen rijzen, of de winst op den goudvoorraad zal behooren tot de winst van het boekjaar 1939-1940, dan wel tot de op het in art. 38 van het Winstbelastingontwerp bedoelde over- gangstijdstip feitelijk reeds aanwezige winst. In het eerste geval zal de winst reeds dadelijk door de winstbelasting worden getroffen, in het tweede geval zal zij volgens art. 40 van het ontwerp eerst worden belast, wanneer zij tot uitdeeling komt, of in compensatie worden gebracht met na het over- gangstijdstip geleden verliezen. Of de winst op den goudvoorraad tot de nieuwe of tot de oude winst moet worden gerekend, zal afhangen van het systeem van waardeering, dat de Nederlandsche Bank aan de volgens art. 38 van het ontwerp bedoelde aan gifte van haar vermogen tot grondslag legt en van het oordeel daaromtrent van de bevoegde instanties (inspec teur en raad van beroep c.q. Hoogen Raad). Binnenwateren tusschen Amsterdam en Gouda worden opengebroken Vanwege de vereeniging voor bestrijding te Gouda is vandaag aanvang gemaakt met het openbreken van de binnenwateren tusschen Am sterdam en Gouda. Dit geschiedt door drie booten van den Haarlemmermeer- dienst, welke voorzien zijn van jjs- ploegen. Opengebroken zullen worden de Gouwe tot Gouwsluis en het Aar- kanaal tot de Tolhuissluis, d.w.z. tot de grens van de provincie Noord-Holland. Van Amsterdam uit zullen dan de wateren in Noord-Holland worden opengebroken. Herstel van het scheepvaartverkeer tusschen Gouda en Rotterdam over den Hollandschen IJssel bleek nog niet mogelijk, omdat in dit vaarwater nog enkele groote ijsdammen zitten. Overzicht voornaamste waterwegen Wij noemen hier eerst eenige plaat sen, waar de scheepvaart niet werd be lemmerd. Boven-Rijn bij Lobith, Waal bij Nijmegen, Maas-Waalkanaal Hees en de haven van Wemeldinge. Veel beter was de toestand in Eems bij Delfzijl, de Waddenzee Harlingen en het Noordzeekanaal Hembrug. Op al deze punten werd de scheepvaart voor stoom- en motor schepen niet belemmerd. In. de vaart vkn Harlingen naar Leeuwarden, waar de scheepvaart gisteren nog niet moge lijk was, was er voor krachtige schepen wel doorkomen aan. Bij Körnwerder- zand werd op de Waddenzee nog veel hinder ondervonden. Slechter dan gis teren was de toestand op de Maas bij Heumen, op de Waddenzee bij den Oever, de Amer bij Geertruidenberg en op het Hollandsch Diep bij Moerdijk. Door de Maas bij St. Andries kon men met sterke schepen door de open gebroken vaargeul. Bij Utrecht op het Merwedekanaal ondervonden stoom- en motorschepen met gering vermogen hinder, evenals op de Lek bij Vrees wijk en op de Brielsche Maas bij Nieuwe Sluis. Alleen voor krachtige schepen was de scheepvaart mogelijk bij Zaandam op de Binnenzaan en op het Spaarne van Haarlem tot Spaarn- dam. De Delftsche Schie was alleen voor speciale schepen bevaarbaar. De boven en nieuwe Merwede waren van Gorinchem tot Werkendam bijna ge heel bedekt met drijfijs. Beneden Spie- ringsluis was de rivier blank. In de Oude Maas is het breken gevorderd tot Barendrecht. Het wordt voortgezet. Het Pannerdensch kanaal was blank, de Nederrijn vast van Arnhem tot Beu sichem. De Benedenlek gaf weinig drijfijs te zien. De Geldersche IJssel zat nog vast. IJsdammen bij Deest en Winsum doorgebroken De Rijn en de Waal zijn van Lobith tot Zaltbommel weer bevaarbaar. Bij Nijmegen is het ijs zoo goed als weg gedreven. De stand is sinds gistermiddag van 11.75 m. tot 11.20 m. teruggeloopen. Gisteravond was het water zelfs een meter gevallen. Bij Deest en Winsum zijn de ijsdam men doorgebroken en maatregelen worden genomen om alle hindernissen weg te nemen. De schepen, welke bij Weurt tegen den dijk lagen, zijn nu vrij en zullen vermoedelijk bij hoog water weer in de vaart komen. De begrooting voor 1940 werd onge wijzigd goedgekeurd en den penning meester voor zijn beheer over 1939 d- charge verleend. Vervolgens ging de partijraad over tot het bespreken van de voorstellen der kringen. Een voorstel van den kring ’s-Hertogenbosch, dat de Partijraad zich uitspreke, ten sterkste het streven der R.K. Tweede-Kamerfractie om de groote-gezinnenpolitiek met kracht door te zetten, te ondersteunen, in het bijzonder op het gebied van de belas tingen. werd aanvaard. Een voorstel van den kring Arnhem- Gisteravond omstreeks negen uur is de ijsdam in den Rijn nabij het Panner- denscheveer losgeschoten. Het wassen de water had den dam, welke een lengte had van ongeveer 200 meter en een hoogte van bijna acht meter, dus danig ondermijnd, dat hij geen weer stand meer tegen den stroom kon bieden. De overvaart van het veer Doornen- burg-Pannerden is thans weer geheel normaal. Het middengedeelte van den ijsdam bezweek het eerst. Hierdoor is het af vloeien van het ijs zeer normaal ver- loopen en hebben zich geen onaan gename verrassingen voorgedaan. Verschenen is de memorie van ant woord aan de Tweede Kamer betref fende het wetsontwerp tot voorloopige voorziening ten aanzien van de waar debepaling van den voorraad gouden munt en gouden muntmateriaal van de Nederlandsche Bank en regeling van de gevolgen dier voorziening. De minister schrijft o.m., dat hij voor de door sommige leden tot uiting gebrachte vrees, dat met dit ontwerp een gevaarlijke weg zal worden in geslagen, geen deugdelijken grond aanwezig acht. Het wetsontwerp be oogt niet anders dan een aanpassing den feitelijken toestand, zooals deze zich na het verlaten door Neder- van den gouden standaard in September 1936 ontwikkeld heeft. Daarbij js niet verder gegaan dan voortvloeit uit de geringste deprecia tie, welke de gulden in het verstreken tijdvak vertoond heeft. Wat komt ’t teugewoordig voor mensche, die nog wat aars te doen ebbe, bar wéinig voor, datte ze ’n loapje gaene doen nae strang. As er nog sprae ke is van ’n beetje bedrèivig-eid in de visscherij, dan speult dat z’n èige alle mael nog óf zoa om en naebij de vis- schers-aève. As je van de aève van- daen komt, dan kom je geregeld men sche teuge, die vraege: wel weet je nog nieuws? En dat lèit oak zoa’n beetje-n- in den aerd van de zaek. Want alles wat met de visscherij in verband staet en dat vrooger op strang te vinne was, dat zie je teugewoordig allemael weer an de aève brom. Allien dan in ’n aare vürm en annepast an de moderne tèis- omstandig-eedes. ’t Wazze vrooger om die tèid van ’t jaer de bomschuities, die van de Schrobnetvisscherij brom kwamme en ’n vèilig plekje uiètzochte-n-om te kenne lande. Of ’t wazze loggers, die voor de wal ten anker leeje en der visch met boate-n-an de wal brogge. As je dan, in ’n beetje normaele tije teminste, non de beweging in de vor- sche-vischloos waerneemt, dan zie je dat er oak op dut gebied èil wat ver anderd is. En toch ken je „dat gemoedelike en gezellige” van ’t vroogere strangleve moeielik kwèit raeke. ’t Is ienmael voorbij en ’t zal noait meir brom kom- me. Maar de erinnering an die tije zei iederien die dat mee magge maeke-n- eb, altèid bijblèive. Dat loapje nae de Kerkwürf, nae ’t Schuiètegat, nae 't Sèinpostduièn, soms drie vier en nog wel meir keire per dag, zelle de „ouweties” onder ons noait kenne ver- gete. Op de vier scheepstimmerwürve van Aeleburt de Jong, van Oageveene, van Maerte de Niete en van Teun de Jaeger, ’t was daer ien en al leve-n-en bedrèivig-eid. As meziek klonk ’t ge klop en ’t ge-aèmer van onderde scheepstimmerlui in je oare. Op strang wiere der schuiète-n-oppetrokke-n-en neer-elaete met al de beweging, die daer an verbonne was. De visch wier op strang ovvesloge. Ofslaeger, stok-ouwer en naeschrèiver vóórop, met de teekene Onderde groa- en kléinere koapluities in kring der om-één. Opdreegers opdreegsters sjouwdede groa- vrachte visch nae ’t dürp toe. ’t Benne maar enkelde van de ver- naemste daegeliksche voorvalle-n-en tooneelties, di-e we maar zoa eveties anroere. Maar al benne we teuge woordig op veulderlei gebied nóg zoa vooruièt-egaen, de gezellig-èid die der indertèid van dat strangleve-n-uièt- ging, die zei de visschers-aève-n-ons noait kenne verschaffe. Laete de men sche, die-e dervan meepraete kenne. ’t zélf maar zegge! Toch benne der oak teugewoor dig nog èil wat van die vaste klante, er óp te wijzen, in welke moeilijke om standigheden de raadsamenkomst en hij schilderde de verschrikkingen van den krijg en de noodzakelijkheid om voor onze neutraliteit te waken. De versobering besprekend, betoogde mr. Verschuur, dat er veel meer noodig is êen psychologische voorbereiding voor het dragen dezer versobering dan een bevordering van de versobering zelf. Wil men niet in een averechtsche versobering vervallen, dan hoede men zich er voor de bron van onze verar ming, den omvang van de werkloosheid nog te vergrooten. Er zijn ook zachte heelmeesters, die al gemakkelijk denken den last te kannen verschuiven naar de toekomst. Men kan namelijk leenen. Maar niet ongelimiteerd. Wat groot gevaar gaat loopen bij ver mindering der welvaart, het Is onze geestelijke gezondheid. Wij kennen allen het boosaardige, hysterische gebral, ■waarbij de democratie voor alle ellende verantwoordelijk wordt gesteld. Nog dezer dagen werd zij ervoor aansprake lijk gesteld, dat in den Haag een man met bevroren beenen was gevonden. Toch zijn er wel totalitaire systemen, waar de bevroren beenen bij tienduizen den moeten worden geteld. Naar het schijnt begint het succes van dat gebral bij de goe-gemeente af te nemen. Voor meer verstandige menschen zal het al tijd een bezwaar blijven, dat de rede lijke critiek om zeep zou gaan. Wij gelooven wel, dat de allerplatste vorm van bestrijding der democratie door een partij, welke ook uit nationaal oogpunt zooveel te denken geeft, hard bezig is terrein te verliezen, aldus mr. Verschuur. Dat ontslaat ons echter niet, integendeel, van den plicht in ons systeem van maatschappelijke en poli tieke vrijheid de nieuwe vormen te vin den, welke na den vrede geve God, dat zij spoedig intrede op een lagere basis van welvaart beginnende aan alle standen onder bevolking zooveel moge lijk een moreel en stoffelijk dragelijk bestaan zullen verzekeren. Zoowel politiek als maatschappelijk zullen wij dan sterk moeten staan op onze beginselen. Onze fout in het vraagstuk der eco nomische ordening schijnt te zijn ge weest, dat wij het reeds te ver hadden doorgedacht. Naar het schijnt betrad het kabinet van 1937 wel het econo misch terrein, doch onze bondgenooten waren nog niet in het reine met hun denkbeelden. De gemeenschappelijkheid van le venshouding, die de drie partijen had den gevonden tegenover het sociale vraagstuk, ontbrak ten aanzien van het economische. Deze levenshouding, waardoor men gevoelt wat dr. Schok- king en vele Christelijk-Historischen beseffen, dat n.I. de economische wer kelijkheid door beginselen van gerech tigheid en liefde moet worden veredeld, deze levenshouding hadden vooral de anti-revolutionnairen die sinds en Kuyper te zeer bleven stil Sliet veroverd. Inmiddels staat men hier voor den eigenlijken achtergrond zoo ging mr. "Verschuur voort van het door ons betreurde uiteengaan der coalitie. De R.K.S.P, wil de moeilijke toekomst inet bezonnenheid en frisschen onderne mingsgeest tegemoet treden. 8 OF (IK M.IKJI BEV1NDÏN ZICH VELSRIU KNAX.RICEPTIN UK41O75* VERKRIJGBAAR IN BllKHS VAN 5 EN 10 STUKS -- - - -W Wopen U lagen ^FgEVAAR von KOUVATTEkW fff Bescherm Uw keel, lucMpqpen en longen mei Antiseptische W VALDA PASTILLES tegen koude vochtigheid en infectie. Moor vraag naar de S0 om. 15

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 14