Juweliersbedrijf SIMONS PLEIN 9 - TELEFOON 114144 Inkoop Goud, Zilver en Juweelen tegen hoogsten dagkoets. STADSNIEUWS HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 24 FEBRUARI 1940. VIJFDE BLAD, PAGINA 2. Predikbeurten POOLSCHE VLUCHTELINGEN IN DIEPEN NOOÖ VIJFTIGJARIG BESTAAN DER ARBEIDSINSPECTIE ^^.4 r BIJZONDERE BIJEENKOMSTEN De terugkeer in het burgerleven De minister kan mededeelen, dat ongeacht wat door verschillen de instanties terzake reeds is ver richt de Regeering een commis sie heeft samengesteld, waarin zijn opgenomen een vertegenwoordiger van den minister van Financiën, van Sociale Zaken, Economische Zaken, Binnenlandsche Zaken en 27 kisten met inhoud 32-8 ons brooden en 100 pakken beschuit HET ZUID COMITÉ TOT ORGANVAN NEDERLANDSCHE HULP. PRINS BERNHARD IN DE VERGADE RING VAN DEN MIJNRAAD JaM TEMPO WAGENS IMPORT HERDENKING OP 1 MAART IN DE RIDDERZAAL. RECLAMES. la- 7.50 kerk, 10.30 pfarrer uur ƒ65.— van 49, voor Regeering geb. door DE HEER ADR. BEERS. lo- CENTRAAL Scheveningen. I t Zilveren Notenkraker Groot zware Zilveren Broodmand de de i melding werd gemaakt. Meer valt omtrent deze zaak niet te Zal aftreden als vice-voorzitter van den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland. Naar wij vernemen, zal de heer Adr. Beers aftreden als vice-voorzitter van den B. B. N., Bond van Bedrijfsauto houders in Nederland, welke functie hij gedurende achttien jaren onafgebroken heeft bekleed. In de algemeene ledenvergadering, welke in Juni van het vorige jaar te Rotterdam werd gehouden, was de heer Beers met groote meerderheid van stem men herkozen. Hij stelt zich voorloopig niet meer voor eenige bestuursfunctie in den B. B. N. beschikbaar. Leidschendam. Ned. Herv. kerk, 10 uur en 5 uur ds. Vermet. Geref. Kerk, 10 uur en 5 uur ds. Bow» kema. 296, uur Z.K.H. Prins Bernhard heeft gister avond als buitengewoon lid de verga dering van den Mijnraad bijgewoond. H H S d 28.50 Zilveren Druivenschaar 3.50 4.75 - DRANKWEER-COMITÉ., '■-GRAVENHAGE Woordeinde 50 Amsterdam Leidschestraat 14 Botterdam Coolsingel 57 c Vraag onze brochure No. 6Gratis I Beeklaan en 7 gie Stichting en de Poolsche comité’s in het buitenland verstrekken, is onvol doende om de massa van het allemoo- digste te voorzien. Men doet dus een beroep op het Ne- derlandsche volk. Zijn bijdragen ver chroom Heeren Polshorloge, met leeren riem, prima werk 6.50 Chroom Damespolshorloge 6.50 Pracht Cultivé Parel Dasspeld Gouden Armband, closed for ever in de politieke en christelijke wereld. Maranatha-lezing. Dunne Bierkade 16. 28 Febr. 8 u. spr. de heer J. A. Bruyn. On derwerp: „De komende wereldmachten. (Openb. 13). Haagsche Studievereen. voor Psychologie. -1 a X 1 O Ow™ «3» A T' Westerman Onderwerp: komische” Openbare N.S.B.-vergadering te Driebergen niet toegela ten. Dat voor het houden van een open bare vergadering te Driebergen toe stemming werd verleend onder voor waarde, dat de leden van de N.S.B. niet er aan zouden deelnemen, is den minister niet bekend. Wel is in Januari een verzoek van de N.S.B. om een openbare vergade ring te mogen houden, door den bur gemeester, in overleg met den kan- tonnementscommandant te Driebergen, afgewezen. Controle op zuinig beheer. De minister is voorshands van mee- ning, dat thans voldoende instanties werkzaam zijn om toe te zien, dat ten opzichte van de defensie-uitgaven de grootst mogelijke zuinigheid betracht wordt. Wat de vergelijking tusschen de mo- bilisatiekosten in België en die in Ne derland betreft, zij opgemerkt, dat het den minister niet bekend is, welke factoren in België bij de berekening van het bedrag van 600.000 zijn me- degeteld. Het moge echter genoegdzaam bekend geacht worden, dat zoowel de traktementen van het kader als de soldijen der manschappen in Neder land boven de remuneratie in België uitgaan, terwijl ook de kostwinners vergoedingen, inkwartieringsgelden enz. in laatstgenoemd land op een ger peil staan dan in Nederland. Tegenover de vergelijking met mobilisatiekosten in België moge minister wijzen op Zwitserland, waar de kosten per dag berekend worden op rond 5 millioen Zw. frs. 2,1 mil lioen). verandering, dan is er ook geen reden dedeelingen tot wijziging van het vergoedingsbe- 1- - drag. Heeft evenwel de prijsstijging zeggen, een verhooging van loon of steunbe drag ten gevolge en is het aanwijs baar, dat een gezin uit dien hoofde bij aanwezigheid van den kostwinner vermeerdering van inkomsten zou heb ben gehad, dan is er ook reden om, voor zoover de gestelde normen het toela ten, tot verhooging van de vergoeding over te gaan. In dezen zin wordt dan ook gehandeld. Geen uitbreiding van zaken verloven. Aangezien het verleenen van verlo ven in geen geval de paraatheid van de weermacht mag aantasten, kan voor het tegenwoordig bezwaarlijk aan de te verleenen zakenverloven uitbreiding worden gegeven. Tegen het naar huis zenden van va ders van groote gezinnen bestaan be zwaren. Onbillijkheden zouden niet te vermijden zijn, o.m., omdat officieren, kader en gespecialiseerden van dezen maatregel niet zouden kunnen profi- teeren. NIEUW PROGRAMMA Maja Marco’s voortreffelijke swing band met de croonette Pauki Kosman is al een speciale attractie voor „Het Zuid”. Vele danslustigen begeven zich op den dansvloer en ook voor diegenen, die meer van show houden, valt er veel te genieten. In het cabaretprogramma treedt een 14-jarig Hongaarsch phenomeen op, dat zeer veel succes oogstte. Het is Undine von Medvey, die een Engelsche wals op Spitzen danst, vervolgens nog een tapdance, doch den meesten bijval te boeken had met haar hoofdnummer: de accordeon. Zij is een Wcjre virtuose en beheerscht de techniek van dit in strument volkomen. Tom Yersey treedt op als goochelaar en schaduwbeeldenkunstenaar. Ook hij kreeg een hartelijk applaus voor het te voorschijn too veren van de scha duwbeelden, waarbij hij zich alleen van de handen bedient. Het waren vooral de bekende persoonlijkheden, die hij op het doek wist te projectee- ren, die de bewondering wekten. De elementen, die voor ’t ontstaan van dergelijke geruchten verant woordelijk zijn, mogen bedenken, dat zij door hun onvaderlandslie vend optreden volk en leger een uiterst slechten dienst hebben be wezen. Diligentia, 1 Maart 8 u. Spr. dr. A. J. Holstijn, van Amsterdagu „De psychologie van het aan de bevoegde autoriteiten aanwijzin gen verstrekt. Voor zoover het binnen zijn bemoeie nis valt, zal de minister een snelle doorzending van officieele persberich ten over defensie-aan gelegenheden naar de overzeesche gebiedsdeelen bevorde ren. Voor het Gezelschap voor Philosophic en Parapsychologie zal mevr. M. de Graaf uit Amsterdam op Dinsdagavond 27 Februari in de boven zaal van „Riche” een lezing met licht beelden houden over: De handvormen- kunde chirologie en haar weten- schappelijke beteekenis voor karakter, begaafdheden, voorlichting, enz. De kerkeraad der Geref. Kerk van ’s Gravenhage-Oost heeft voor den arbeid onder de militairen be noemd als hulpprediker den heer R. de Vries, theol. candidaat te Grootegast. vervoert U ’t meest economisch met een TEMPO wagen VRAAGT I DEN HAAG TEL. 115005 In het buitenland woonach tige dienstplichtigen. Dienstplichtigen, die in het buiten land woonachtig zijn en hun verlof thuis wenschen door te brengen, krij gen de verschuldigde visumkosten ver goed. In verband met verschillende ondervonden bezwaren, o.a. het ver krijgen van de benoodigde visa, het toelaten in bepaalde gebieden, enz. is een regeling getroffen, waarbij bedoel de dienstplichtigen voor zoover zij wo nen in een der oorlogvoerende landen, met ingang van 1 Maart 1940 in het genot van groot verlof kunnen wor den gesteld. gen e.a. factoren voorziet het Mil. Te huis in de Nieuwe havenstraat niet meer in zoo groote behoefte. Men be sloot, dit gebouw ook voor andere doel-’ einden aan te wenden, die verband houden met den arbeid van het Comité. Ten aanzien van het Advies-bureau voor Alcoholisme werd medegedeeld, dat dit spoedig in werking zal worden gesteld. Tenslotte werd het bestuur gemach- stappen te doen, om in de a.s. Blauwe Week op verschillende pleinen weer colportagetenten te plaatsen. KONINKLIJKE VEREENIGING „OOST EN WEST” In het gebouw van den Kunstkring had, uitgaande van het Indisch O. en O., wederom een voorstelling plaats. Gep. kolonel du Croo hield een inlei ding over Indië, waarna mr. Peekema over de bestuursindeeling van onze overzeesche gewesten in Azië sprak. Na de pauze liet de oud-resident Bosch eenige films zien over de koste lijke kleine Soenda-eilanden. Kapitein Smit, contact-officier van O. en O., heette den militairen welkom en dankte de heeren du Croo’ en Pee kema voor hun voordrachten, evenals den heer Bosch voor zijn mooie films. Verspreiding van onjuiste geruchten sterk afgekeurd. Het verspreiden van onjuiste, de N.S. B. betreffende geruchten, keurt de mi nister sterk af. In het bijzonder heeft hij zich geërgerd aan het in de eerste weken van November uitgestrooide on juiste gerucht, dat tal van, met de N.S.B. sympathiseerende, officieren we gens spionnage zouden zijn gearresteerd en hij betreurt het, dat het niet moge lijk is geweest, degenenen, die voor verspreiding dezer geruchten verant woordelijk zijn geruchten, welke een door niets gerechtvaardigde onrust doen ontstaan, bij het publiek, en zon der eenige reden het vertrouwen in de weermacht ondermijnen op te sporen. GEMEENTERAAD. De' Gemeenteraad is bijeengeroepen tegen Maandag 4 Maart nam. half twee. van Defensie, welke commissie op dracht heeft der Regeering te ad- viseeren omtrent het vraagstuk van den terugkeer van de gemobi- liseerden in het burgerleven, met inbegrip van de eventueel te tref fen wettelijke voorzieningen. Aangezien het vraagstuk in studie is, moge hij er zich thans van ont houden, hierop diep in te gaan- Ontspanning. De minister is er van overtuigd, dat bij het ontspanningswerk nauwlettend gepaste, d.w.z. fatsoenlijke ontspanning wordt geboden. Het onderricht in de vaderlandsche geschiedenis heeft be reids de volle aandacht. VOOR FINLAND De collecte in de Chr. Geref. kerk van ’s Gravenhage-Centrum gehouden in den bidstond voor Finland heeft totaal opgebracht 395, welke bedrag zal worden overgemaakt aan het Fin- sche Roode Kruis. Loosduinen. Stichtingskerk Bloemendaal, 10 uur 2.30 uur ds. Boswijk. Geref. kerk (dorp) 10 uur ds. J. Smelik, 5 uur ds. WA. Wiersinga. Leyenburg, 9 en 11 uur ds. W. A. Wiersinga, 5 uur ds. J. Smelik. Vereen, van Vrijz. Gods. Herv., (school Julianastraat 7) 10.30 uur ds. A. E. F. Junod, van Wassenaar. Wassenaar. Ned. Herv. Kerk (Schoolstraat) 10 uur ds. Honders, 5.30 uur ds. ten Kate. Kievitskerk. 10.05 uur ds. ten Kate, 1 uur ds. P. W. de Kluis, van Rotterdam (jeugddienst). Ned. Protest, bond, 10.35 uur ds. H. J. Mispelblom Beyer, van Leiden. Rijswijk. Ned. Herv. kerk, 10 uur ds. v. d. Veen en 6 uur ds. W. Vroegindewey, van Reeu- wijk. Geb. Chr. Belangen, Oranjelaan 26, 10 uur ds. J. v. d. Wiel. Voorburg. Ned. Herv. kerk, Heerenstraat, 10 uur ds. J. Roodenburg, 6 uur ds. A. Hoekert. Kinderkerk, 10 uur de heer A. v. d. Rest, van Sevenbergestraat 10 uur cand. A. Sonne veld. Geref. Kerk (Laan van Oostenburg), 10 uur ds. mr W. S. de Vries, 5 uur ds. j, I P K. Keizer. Effatha-kapel, 10 uur ds. P. K. Keizer, 5 uur ds. mr. W. S. de Vries. Vereen, v. Vrijz. Godsd., gebouw Fran- sche gem., 10.30 uur ds. N. Zwiep, van Enschedé. De weermacht als een eenheid te bezien. Het ligt niet in het voornemen van den minister te bevorderen, dat overal kernen aanwezig zijn van die volks groepen, die vanouds hebben getoond, betrouwbaar te zijn. Hij wenscht zoo lang niet het tegendeel blijkt, de weer macht te zien als een eenheid, welke trouw aan het wettig gezag boven ver denking staat, en hij kan dan ook niet medewerken aan een maatregel, waar door op bepaalde onderdeelen of groe pen van militairen een stempel van on betrouwbaarheid zou kunnen worden gedrukt. De Amsterdamsche inspecteur van politie, die, naar verluidt, betrokken is geweest in de zoogenaamde umform- kwestie, maakt nog deel uit van het korps reserve-officieren, Deze zaak is nog in behandeling. Het weren van extremistische invloeden. De minister heeft sedert zijn optre den het mogelijke gedaan om de weer macht tegen den invloed van extremis tische elementen te dekken. Hem zijn niet de feiten bekend op grond waar van bij verscheidene leden de vraag is gerezen, of wel met voldoende kracht tegen bedoelde elementen wordt opge treden. Er wordt streng op toegezien, dat of ficieren geen lid zijn van een voor ambtenaren verboden organisatie. Ten aanzien van hen, die vroeger wegens hun lidmaatschap van een dergelijke organisatie uit de weermacht zijn ver wijderd, en thans weder om toelating verzoeken, wordt steeds een onderzoek naar hun huidige gezindheid ingesteld, alsmede naar het tijdstip, waarop de verboden organisatie den rug werd toe gewend. Tot opheffing van de ten aanzien van het lidmaatschap der N.S.B. gel dende bepalingen kan de thans nog niet overgaan. De minister neemt gaarne aan, dat vele aanhangers van de N.S.B. hun vol ledigen steun zullen geven aan de ver dediging des lands tegen aantasting van ons grondgebied, van welke zijde die ook moge geschieden, doch hij acht het twijfelachtig, of dit voor allen geldt. Alleen een Gaine van J. Roussel, ge maakt op Uw fi guur, moaelleertUw verschijning op „per soonlijke” wlze en hergeeft U de ijnder jeugd. - Uitsluitend verkrijgbaar bij Teneinde te voorkomen, dat monu menten als militaire objecten kunnen worden beschouwd, worden, voor zoo ver mogelijk, deze niet voor militaire doeleinden gebruikt. De minister houdt omtrent de ver strekking van boter aan de militairen voortdurend contact met zijn ambtge noot van Economische Zaken. Voor alsnog zijn de kosten een bezwaar om tot verstrekking van boter over te Geschut voor stedelijke gaan, luchtverdediging. Inderdaad heeft in September 1939 de mogelijkheid bestaan ten behoeve van stedelijk georganiseerde luchtver dediging afweergeschut in Duitschland te koopen. Van deze gelegenheid is ook gebruik gemaakt, doch het bestelde luchtdoel geschut is tot op heden nog niet ge leverd. Naar het zich laat aanzien, zal bin nenkort levering plaats vinden. Vervanging van grens- en kusttroepen Vervanging van de troepen, thans belast met de grens- en kustbeveili- ging, door andere troepen, heeft de aandacht van den opperbevelhebber. Een benoeming van onderofficieren tot luitenant zou noch in het belang van de weermacht, noch in het belang van de betrokken onderofficieren zijn. De onderofficieren missen den weten- schappelijken grondslag, welke, zeker in den modernen tijd, voor het beklee- den van een officiersrang noodzake lijk is- terwijl in vergelijking met hen, die langs een der thans vastge- stelde wegen officier zijn geworden het verschil in opleiding en in leeftijd oorzaak zal zijn, dat zij zich in het of- ficierskorps niet spoedig thuis zullen voelen. Ned. Protest, bond (.Muzenstraat 4), 10.30 uur ds. E. D. Spelberg, van Hilver sum. Remonstr. Geref. kerk, 10.30 uur ds. F. Kleyn. Doopsgez. gem., 10.30 uur ds. P. Vis. Luth. gem., 10.30 uur ds. Drijver. Lutherkapel, Haverschmidtstraat 57, 10.30 uur de heer A J. Meyer, theöl. cand. te Amsterdam. Geb. de Ruyterstraat 67, 7.30 uur ds. Riemers, jeugddienst. Onderwerp: „De zin van ons leven”. Waalsche kerk, 10.30 uur ds. E. Miche lin Moreau. Duitsche Kaetzke. Engelsche kerk, Holy Communion 8.30. Morning prayer 11, Evening prayer 8, rev. Williams. First Church of Christ. Scientist, An dries Bickerweg 1, Holl. 9.45 v.m. Eng. 11.15. Duinoordkerk, 10 uur ds. C. W. Cools- ma, van Groningen, 10 uur jeugdkerk ouderen, de heer A. P. van der Haas, cand. t.d. H.D., 10 uur jeugdkerk jonge ren, mevr. dr. Oberman. Nassau jeugddienst, Duinzichtkapel, van Hogenhoucklaan, 10.30 uur ds. G. W. C. Vunderink, van Zeist. Geb. Eltheto, Azaleaplein 2, 10.30 uur ds. Straatsma. Vrijz. Hervormden, Beeklaan, boek Houtrustweg, 10.30 uur ds. A. Trouw, 7 uur dr. W. Banning, van Bentveld. Aula Duitsch gymnasium, Jan van Nas- saustraat, 10.30 uur ds. J. P. C. Polder vaart, van Naarden. Jeugdkerk van Vrijzinnigen (1315 jaar), Bondshuis Houtrustweg 3, 10.30 uur. Spr. de heer J. D. Rutgers v. d. Loeff, van Hilversum. Vrijz. kinderkerk der Federatie, Bres- terstraat 7 (Spoorwijk), 10.30 uur C. dé Haas. Stads-Evangelisatie, Geref. Kerk-Oost, lokaal Hannemanstraat, 7 uur samen komst. Spr. de heer E. van Kamp. Onder werp: „Waar blijft de vriendschap?” Stads-Evangelisatie, Geref. Kerk-West, lokalen N. Zuiderkerk, Kockstraat 134, 8 uur samenkomst. Geref. kerk in hersteld kerkverband, clubhuis van Speykstraat 153, 10.15 uur ds. Hasper. Chr. Geref. gem., Eben Haëzerkerk, Snoekstraat, 10 uur en 5.30 uur ds. Nieu- wenhuyze. Jerusalemkerk, Pomonaplein, 10 uur en 5 30 uur ds. de Jong; Bilderdijk- school, Linnaeusstraat, 10 uur en 5.30 uur ds. G. W. Alberto, em. predikant. Geref. Gem., Oude Boomgaardstraat 43, 10 uur en 4^0 uur ds. Honkoop. Oud Geref. gem., Wesselsstraat 10 uur en 5.30 uur leesdienst. Geb. Rozenburgstraat 7, Zondag 10 uur vergadering der geloovigen. Geb. C.J.M.V., Prinsegracht 4, 10 uur en de Ruyterstraat 67, 6 uur ds. J. P. Paauwe. Dunne Bierkade 16, 10 uur eeredienst, 6 uur Bijbellezing door den heer J. N. Voorhoeve over: „Wat zijn echte Chris tenen?” Vrije Evang. gem., Zuid-West-Buiten- Kostwinnersvergoedingen enz. De minister heeft met voldoening vernomen, dat verscheidene leden de nieuwe regeling van de kostwinners vergoeding toejuichten en dat deze, naar verluidt, in breeden kring bevre diging heeft gewekt. Omtrent de aanvullende regeling voor de vrijgezellen kan hij mededee- len, dat deze de vaststelling zeer nabij is. Daar het hier een geheel nieuwe regeling betreft, welke in zoowat alle opzichten moet verschillen van die der kostwinnersvergoedingen, is het noodig geacht, over den inhoud met onder scheidene instanties overleg te plegen. Dit is de oorzaak, dat de regeling nog niet is verschenen. Er is geen aanleiding, in het alge meen aan de stijging van de kosten van levensonderhoud verhooging van kostwinnersvergoeding te Jaarvergadering. Onder leiding van den heer A. Maf’ tinus hield het Haagsch Centr. Drank- weer-Comité zijn 32e jaarvergadering. Uit de verslagen van secretaris en penningmeester, resp. de heeren E. van Nieuwenhuizen en Joh. A. Zwarts, bleek, dat aangesloten zijn 24 organi saties met 2138 leden, en dat een batig saldo aanwezig was. Een verlies van 92 leden werd geleden, voornamelijk door 'de Prot. Christelijke groep. Van de bestuursleden werd herkozen jde heer Zwarts. In de plaats van den heer J. J. Herz kwam mevr. BrankamP" Rietzangerlaan 2a» 10.30 uur Ggz. H. Mis. Weber. De overige vacatures werd ver- no 7HaD?eMtC u^rouw ^as^raaM ^Id. door de heeren H. de Nie, A. no. 7, H. Dienst, 10 uur. Reintjeg en M Dubbeldam. De vergadering besloot in Augustus a.s. weder een Blauw Sport- en Kinder- Nieuwe Badkapel, 10.30 uur ds. A. Ver- Leest te houden. waal, em. predikant, 6 uur prof. dr. J. R. Tengevolge van troepenverplaatsin- Slotemaker de Bruine. 1 Remonstr. Geref. Kerk, aula Vrijz. Chr. lyceum, van Stolkweg 35, 10.30 uur dr. J. C A. Fetter. Pinkstergemeente, Tholenschestraat 129, 10.15 uur openbare samenkomst, en 7 uur de heer Keilstra, van Voorburg. Geref. gem., N. Laantjes 120, 7 uur ds. Honkoop. Ned. Herv. vereen., Menninckstraat 41, 10 uur en 6 uur leesdienst. Nieuw Hersteld Apost. Zendinggemeente geb. „Padro”, Jurriaan Kokstraat 44. sa menkomst, 10.15 uur. Leger des Heils. Wassenaarschestraat 2c. 10 uur heiligingssamenkomst, 8 uur Verlos- singssamenkomst. Leidster: adjudante E. Kickhefer. Soefi-kerk (Kerk van Allen) Anna Pau- lownastraat 78, 11 u. Onderwerp: „Rein heid van hart”. Soefi-Beweging, Bazarstraat 20, 11 u. Spr. - de heer A. van Stolk. Onderwerp: „De beteekenis van den doop”. Spirit Christen-Gemeenschap. Diligentia. L^nge Voorhout 5, 10.30 u. Openbare godsdienstoefening. Spr. de heer C. van den Engel, van Delft. Onderwerp: „De wijsheid dezer wereld is dwaasheid bij God” Geestelijke waarneming door mevr. B. Hekel-van Breemen. Spirit. Ethische Stichting, Prinsessegracht 23, 10.30 u. Wijdingsdienst. Spr. de heer A. 't Hoen, van Amsterdam. Helderz. waarnemingen door mevr. Chr. v. d.- Lely. Onderl. vereen. Psychisch Leven, Geb. Spui 166, 10.30 u. Wijdingsdienst. Spr. mevr. Melczarek Timmerman. 26 Febr.. 8.15 u. openbare séance. 28 Febr. 8.15 U. psychometrische séance. School voor Geesteswetenschap. Dieren tuin. 25 Februari 8.15 u. openbare, bij-” eenkomst. Bellamy. Soefi-Huis. 26 Febr. 8.15 u. Spr. de heer J. B. v. d. Heuvel Rijnders. On derwerp „De overgang naar de Bellamys samenleving”. Geb. Diligentia. Lange Voorhout 5. 26 Febr. 8 u. Sigmund Freud-herdenking.’ Spr dr Joh. Ph. Tuyt over „De betee^ kenis van Freud als grondlegger van de ipoderne zielkunde” en dr. W. F. Storm over: Freud en de strijd voor een ge lukkige menschheid”. Geb. de Ruyterstraat 67. 27 Febr. 8.15 u. Openbare lezing door den heer A. Rin- gelberg, over Satan Persoonlijk we zen? Oorsprong en eindeWerkzaam Op 1 Maart a.s. zal de Arbeidsin spectie hier te lande haar 50-jarig be staan herdenken. In verband met de tijdsomstandigheden zal dit zonder feestelijkheden geschieden. Er zal slechts een herdenkingsvergadering plaats vinden, gevolgd door een re ceptie. De vergadering, welke evenals de receptie gehouden wordt in de Rid derzaal, vangt te twee uur n.m. aan en zij zal, behalve door het vrijwel vol ledige personeel der Arbeidsinspectie, bijgewoond worden o.a. door tal van ministers, oud-ministers, leden van den Raad van State, Commissarissen der Koningin, burgemeesters van groote gemeenten, vooraanstaande figuren uit het industrieele en vakverenigings leven, alsmede door hoofdambtenaren, met wie de Arbeidsinspectie bij de uitoefening van haar taak bemoeiingen heeft. Na het einde der bijeenkomst, waar op het woord gevoerd zal worden o.a. door den minister van Sociale Zaken, den Directeur-Generaal van den Ar beid en verscheidene andere autori teiten, zal van 5 tot 6 uur gelegenheid bestaan, het hoofd van den jubileeren den dienst geluk te wenschen. In verband met de herdenking van het 50-jarig bestaan zullen op 1 Maart de kantoren van de Arbeidsinspectie en die van de Haveninspectie gesloten zijn. Lokaal Kemperstraat 15, 10.15 uur bijeenkomst van geloovigen Spr. de heer Booms, van Rotterdam. Baptisten-gemeente, kerklokaal van Dijckstraat 149, 10 uur en 5.30 uur pre diking, ds J. B. de Neef, 8 uur jongelie- densamenkomst. Baptisterr-gemeente, kerkzaal Zuid-Bin- nensingel 10, 10 uur en 6 uur ds. Jac. de Jong, 8 uur jongeliedensamenkomst. Oud Baptisten gem., Zuid-West Buiten singel 39, 10.30 uur en 6 uur prediking, ds. B. Fabrie. Oud Baptiste-gemeente, Lavendelstraat 15, 10.30 uur en 7 uur prediking. Zevende Dags-Baptisten-gemeente, kaal C.J.M.VHeelsumstraat 159, Zater- I dag (Sabbat), 10.30 uur v.m. ds. P. Tae- kema. Kerkgenootschap der Zevende Dags- Adventisten, kerkzaal „Maranatha”, Lange Beestenmarkt 102, Sabbatmorgen 10 uur Bijbelstudie. 11 uur predicatie (verschil lende sprekers) Gemeenschap der Zevende Dags Adven tisten, gebouw Aurora, Assendelftstraat 18. Eiken Sabbatmorgen 10.30 uur samen komst. Zevende Dags Adventisten, geb. „Fila- delfia”, de Ruyterstraat 90. Eiken Zater dag (Sabbat), 11 uur prediking. Verschil lende sprekers. Hersteld Apostolische Zendinggemeente (Stam Juda), Willemstraat 69, dienst 10 uur en 6 uur. Jongensbond „De Blijde Boodschap”, Groenesteynstraat 51, samenkomst 11.15 uur tot 12.30 uur. Leger des Heils, Prinsegracht 57, 1Ó u. heiligingssamenkomst, 7.30 u. verlossings- samenkomst. Leider: Envoy P. Dielêman. Korte Molenstraat 23, 10 uur heiligings samenkomst, 7.30 uur verlossingssamen- komst. Leidster: adjudante H. v. d. Vosse. Fisherstraat 78, 10 uur heiligingssamen komst, 8 uur verlossingssamenkomst. Lei der: adjudant Brons. Jacob Catsstraat 240, 10 uur heiligings samenkomst. 8 u. verlossingssamenkomst. Leidster: adjudante A. Stapersma. Linnaeusstraat 205—207, 10 uur heili gingssamenkomst, 7.30 uur verlossingssa- menkoms. Leidster: kapiteine A. Prost. Hemsterhuisstraat 176a, 10 uur heili gingssamenkomst, 7.30 uur verlossingssa menkomst. Leidster: brigadier M. Scherer. Christologische beweging „Excelsior”, Prins Hendrikplein 15, 10.30 uur openbare godsdienstoefening, de heer C. J. van Beemen. Kerk van Jezus Christus v. d. Heiligen der laatste dagen, Loosduinschekade 11, 10.30 en 5 uur. I Vrije Katholieke kerk, St. Albaankerk, Oud Katholieke kerk, Juffrouw Idastraat Christen-gemeenschap, Assendelftstraat 18, 10.15 uur en 7.30 uur de heer J. Se- vensma, van Amsterdam. Christen-gemeenschap, Bew. t. Rel. Ver- Het ontbreekt hun daar aan alles en de nieuwing, Groot Hertoginnelaan 4, 10 uur hulp, welke het Roode Kruis, de Carne- Menschenwijdingsdienst. 1 Christ, gem. Eliezer, 10 uur heiligingssamenkomst openbare samenkomst. Pinkstergemeente „Maranatha", Trompstraat 25, 10.15 uur en 8 uur samen komst. Vrije Gemeente, de Ruyterstraat 67, 10.30 uur de heer J. C. Wannée over: wacht het comité in de eerste plaats uit „Perspectief in het lijden’V de concerten van 1 Maart en daarna en voorts uit op zichzelf staande giften, welke gestort kunnen worden op giro 6532 ten name van de firma de Bas en Co., alhier onder het motto „Poolsche Avond”. Een circulaire betreffende deze con certen is onlangs naar vele ingezetenen uitgegaan. Het incident te Venlo. Ten aanzien van de tegenwoordig heid van een Nederlandsch officier bij het bekende incident te Venlo, in No vember 1.1., moge de minister verwij- verbinden. I zen naar de destijds in de dagbladen Het hoofdelement bij de berekening openbaar gemaakte mededeelingen. van de vergoedingsbedragen toch is Daaruit bleek, dat die officier van zijn het bedrag, dat door de afwezigheid chef opdracht had in het belang van van den kostwinner aan het gezin I onze onzijdigheid, toezicht te houden wordt onttrokken. Ondergaat dit geen bij do bespreking, waarvan in die me- Gedurende en na den oorlog in Polen zijn vele tienduizenden vluchtelingen de grenzen der naburige neutrale landen overgetrokken. Hun aantal is slechts bij benadering te schatten, maar beloopt ongeveer een 160 a 200.000 personen, mannen, vrouwen en kinderen. In Roe menië, Hongarije en Lithauen zijn de meesten terechtgekomen en zij verkee- ren daar in de meest kommervolle om standigheden. Den nood dier ellendige slachtoffers van den oorlog te lenigen, is het doel van een comité, dat zich onlangs in de residentie heeft gevormd en onder de dagelijksche leiding staat van de hee ren: jhr. C. L. M. Quarles van Ufford (voorz.), jhr. mr. G. F. Tulleken (pen ningmeester) én den heer J. M. F. Bon- gaerts (secretaris). Dit comité, dat een groot aantal voor aanstaande persoonlijkheden tot een comité van aanbeveling wist te vereeni- gen, tracht zijn doel te bereiken in de eerste plaats door het bijeenbrengen van de noodige gelden. Hiertoe heeft zij verschillende midde len op het oog, o.m. de organisatie van een gala-concert in den Koninklijken Schouwburg op 1 Maart a.s., ’s avonds om half negen. Het Residentie Orkest heeft zich bereid verklaard belangeloos te concerteeren en de bekende Poolsche dirigent Fitelberg, voormalig leider der Warschauer Philharmonie, zal als diri gent optreden. De Poolsche pianist As- kenase zal in deze uitvoering als solist optreden. Op dit eerste concert zullen nog drie andere volgen. Het plan tot het houden van een straatcollecte moest vervallen, omdat daarvoor geen.toestemming kon worden verkregen. In een onlangs gehouden persconfe rentie zijn deze plannen tot hulpverlee- ning besproken. Een daarbij aanwezige Pool gaf eenige bijzonderheden over den nood onder de vluchtelingen en'het was een aangrijpend verhaal van jammer en misère. De ellende is zoo groot, dat men I niet weet waar te beginnen bij de hulp- verleening. Zij gaat in haar diepte alle I verbeeldingskracht te boven. Het is niet teveel gezegd, aldus deze zegsman, in de bijeenkomst, dat 3 a 4 millioen Polen, niet tot het leger behoo- I singel 112114, 10 uur en 5.30 uur ds. rend, zijn omgekomen gedurende en na V”elisatie >iNazareth.. Fageistraat 22, den veldtocht. Zij, die ontsnapten, be- 10 uur heiligingsdienst en 7 uur verlos hielden slechts het leven, maar ook niets singssamenkomst. meer dan dat. Het ergst schijnt de toe stand te zijn in Lithauen, waar een 40.000 vluchtelingen zijn samengebracht.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 18