I DE OORLOG TER ZEE I Noorwegen wil arbitrage inzake de „Altmark” Zware stormen in Egeische en Zwarte Zee De controle op Amerikaansche post Spanning in het Naburige Oosten? 1 TTAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 24 FEBRUARI 1940. EERSTE BEAD, PAGINA 2. RECLAMES. 52.— 12.54 47.50 20.— Petsamo Duitsche BELGIE. DUITSCHLAND. FRANKRIJK. de gewicht Belgisch vaartuig beschoten De reeders van de Belgische visch- sloep „Heyst 48” hebben draadloos bericht ontvangen, dat het schip in de Noordzee met mitrailleurs is be schoten, doch dat het zijn reis ver volgde. Aan boord bevinden zich vier man; het vaartuig wordt volgende Volgens de bladen hebben vreemde vliegtuigen Donderdagavond op groote hoogte boven het gebied van Charle roi gevlogen. Zij wierpen vlugschrif ten uit, welke als opschrift dróegen: slachting onder de minderheidsduit- schers in Polen en ruim 58.0000 slacht offers Van de Poolsche terreur. Nieuwe aardbeving Te Develi zijn gisteren door nieuwe sterke aardbevingen 30 huizen ver woest. Er zijn echter geen slachtof fers. In het orgaan van de Berlijnsche kamer van koophandel schrijft Wohl- that, die bekend is geworden door zijn handelsonderhandelingen over den En- gelschen economischen oorlog. Hij komt tot de conclusie, dat wan neer door den oorlog een groot deel der Europeesche industrie vernietigd zal worden, de sociale structuur van ons werelddeel aanzienlijk zal veran deren, en de koopkracht belangrijk zal verminderen. Het is, volgens hem zelfs niet uitgesloten, dat het Middel-Euro- peesche bedrijfsleven, voor zoover het het op het buitenland gericht is, ge organiseerd zal moeten worden op een wijze, waarvan zich de eerste teeke- nen reeds voordoen. In ieder geval zou de oorlog op het economische le ven der geheele wereld een uitwerking hebben, die de leiders van den Brit- schen economischen oorlog blijkbaar niet verwachtten. Omtrent de buitenlandsche berichten dat Turkije gemobiliseerd had was nergens een bevestiging te verkrijgen. Russisch-Turksch grens incident? Te Belgrado meent men, dat de be richten over een ernstig Russisch- Turksch grensincident geenszins over dreven zijn. Men meldde, dat een Rus sisch bataljon over de grens gekomen en door Turksche troepen ontwapend is. De Turken aldus dit bericht noodigden daarop de Russische auto riteiten uit de wapens te komen halen, terwijl de Russische soldaten als de serteurs geinterneerd werden. De sov- jet-autoriteiten zouden toen een cava- lerie-afdeeling over de grens gezonden hebben voor het terughalen der wape nen, doch dit detachement zou gewei gerd hebben haar Rusland tërug te keeren. te worden. Dit heeft niets uitstaande met weldadigheid. Het is een recht, dat iedere werkende Duitscher heeft. Duitschland zal niet slechts naar bui ten een overwinning bevechten, maar ook aan het binnenlandsche front, want bij het einde van den oorlog zal ook dit sociale werk voltooid zijn. grens vluchtte. De Duitsche machine werd ernstig beschadigd en het is waarschijnlijk, dat zij niet naar Duitschland heeft kunnen terugkeeren. te vlogen, den tweeden keer negen en daarna nog zeven. De Fransche lucht- doelartillerie opende een levendig vuur. De Duitschers poogden hieraan te ontkomen door een rookgordijn te leggen. De Amerikaansche autoriteiten wei gerden, na het schip geïnspecteerd te hebben, het zijn weg te laten vervol gen en eischten, dat de gevangenen on middellijk in vrijheid gesteld werden. De Duitschers waren verplicht, toe te geven, maar brachten het incident voor den Hoogen Raad der Vereenigde Staten, welke na beraadslaging en pleidooien de Amerikaansche regee- ring volkomen in het gelijk stelde, en beval, de paketboot aan de Engel- schen terug te geven. Britsche vliegers boven Praag. Het departement van luchtvaart deelt mede„Een vliegtuig van de Royal air Force heeft in den afgeloopen nacht een geslaagde vlucht boven Praag onder nomen. De reeders van de „Heyst 48” heb ben bericht ontvangen, dat dit schip door een oorlogsschip naar een buiten landsche haven wordt gesleept. Het bericht werd gestoord, zoodat men niet kon hooren, wie het schip had aangehouden en waarheen het werd gebracht. SPANJE. De ministerraad heeft gisteren het wetsontwerp op „de onderdrukking der vrijmetselarij en de vervolging van geheime genootschappen” goedge keurd, evenals een ontwerp, dat be paalt, dat de eigenaars, die door de agrarische hervorming tusschen 1932 en 1936 hun goederen verloren zagen gaan, in hun bezittingen hersteld wor den. De verzekering tegen oorlogsrisi- co voor het personeel ter koopvaardij is bij decreet van den minister van arbeid verplicht gesteld. TURKIJE. Hevige stormen woedden gisteren boven de Zwarte Zee, de Zee van Marmora en de Egeische Zee. Vele schepen hebben S.O.S.-signalen uitgezonden, 10 andere schepen hebben de wijk moeten nemen in den Bospo rus. Alle kust- en zeeverbindingen van Turkijke zyn verbroken. Te land heeft zware sneeuwval tijdens een storm met een windsnelheid van 59 mijl per uur het transport ontwricht. De tril lingen van den aardbodem houden nog steeds aan. NOORWEGEN. Officieel wordt te Oslo medegedeeld dat het Duitsch-Noorsche protocol tot regeling van de handelsbetrekkingen tusschen beide landen gedurende de huidige buitengewone omstandigheden gisteren is onderteekend door minister Koht en den Duitschen gezant te Oslo* Men verwacht, dat binnenkort een dergelijke overeenkomst tusschen Noorwegen en Engeland te Londen zal worden onderteekend. Geen Turksche troepen langs Russische grens. Uit Ankara wórdt gemeld, dat de Turksche regeering het bericht uit Moskou tegenspreekt, volgens hetwelk Turkije langs de Russische grens een half millioen man zou hebben samen getrokken en bij die grens vliegloodsen zou hebben doen bouwen, welke 500 toestellen bevatten. Duitschers van Portugeesch schip gehaald. Uit Funchal wordt gemeld, dat het Portugeesch schip „Niassa” is aan gehouden door den Britschen hulpkrui- ser Comorin” en doorzocht. Twaalf Duitsche passagiers, onder wie twee vrouwen, die hun man vrijwillig volg den, werden van het Portugeesche schip gehaald. zaak van hulpverleening aan Finland en, ten tweede, over de doeleinden, welke in den tegenwoordigen oorlog worden nagestreefd: De verdediging van de vrijheid en de menschelijke beschaving in sociale rechtvaardig heid. Tegenstrijdige Britsche en verklaringen De Noorsche regeering is, naar het Noorsche telegraafagentschap ver neemt, voornemens, aan de Britsche regeering voor te stellen, de zaak van de „Altmark” aan een scheidsgerecht voor te leggen, indien de onderhande- lingen, welke thans tusschen de beide landen worden gevoerd, niet tot over eenstemming leiden. Het onderzoek voor het Noorsche h f over het gebeurde in de Jössing- fjord is voortgezet. De Britsche en de Duitsche lezing zijn lijnrecht met elkaar in strijd, daar elk der beide partijen beweert, dat de andere het eerste schot heeft gelost. Britsche marinetrawler op een mijn geloopen De Britsche admiraliteit heeft medegedeeld, dat de marinetrawler „Benvolio” op een mijn geloopen en gezonken is. Men vreest, dat de com mandant en negen minderen zijn om gekomen. De „Nelson” buiten gevecht gesteld? Het vlaggeschip der Engelsche thuis- vloot „Nelson” is half December door een mijn buiten gevecht gesteld, naar de Völkischer Beobachter gisteren meldde. Het bericht is afkomstig van den cor respondent van dit blad in Amsterdam De „Nelson” is volgens dezen cor respondent half December een kleine Engelsche haven binnengesleept, zoo zwaar beschadigd door een mijn, dat de bodem vooreerst niet verder kon varen. Na eerste herstelwerkzaamheden kon het schip twee weken later naar een Zuidengelsche werf worden ge sleept, waar men nog bezig is met de reparatie. Het Britsche eskader voor en Moermansk Uit Kirkenes aan de Noorsch- Finsche grens wordt gemeld, dat een Britsch eskader nog steeds voor Pet samo en Moermansk de wacht houdt. Tot dusver heeft het echter nog geen enkele actie ondernomen. Het FranschBritsche vakvereeni- gingscomité, dat Donderdag en Vrij dag te Parijs bijeen is geweest, heeft gisteravond zijn werkzaamheden be ëindigd. Het comité is het volkomen eens, ten eerste over de dringende nood- ENGELAND. Het departement van binnenland sche zaken heeft bepaald, dat 6000 Duitschers, wier verblijf in Engeland slechts aan eenige beperkingen is on derworpen, zich voor een nieuw onder zoek bij de rechtscolleges moeten melden. Men verwacht, dat deze Duit schers geinterneerd zullen worden. Bij het onderzoek naar aanleiding van de ontploffing in de kruitfabriek van Waltham Abbey (Noord-Londen) welke zich op 18 Januari heeft voor gedaan, is komen vast te staan, dat er geen sprake is van sabotage. Russische tegenspraak. De „Prawda” keert zich tegen de buitenlandsche berichten, welke de sovjet-Unie allerlei aanvalsplannen in het Naburige Oosten toeschrijven. De Britsch-Fransche pers, aldus het blad, heeft de bedoeling den waren stand van zaken te verbloemen. Het staat vast, dat in den Kaukasus aan Russische zijde geen versterkingen worden aangelegd. Engeland en Frankrijk daarentegen richten verster kingen bij Kars en Adagan op. Vreemde vliegtuigen boven België. Donderdagavond om ongeveer acht uur hebben vliegtuigen van vreemde nationaliteit gevlogen in de omgeving van Charleroi. In de streek van Oha- telineau werden kort daarop groene pamfletjes gevonden, waarop o.a. stond De Duitsche minderheden slachten Polen af, en: tot op heden heeft de terreur in Polen reeds 58000 slachtof fers gemaakt. Gisteren is te Parijs de democra tische unie van Kamerleden opgericht, welke ongeveer 200 leden omvat. Ook is het programma van werkzaamhe den opgesteld. Voorzitter van de unie is de radicaal-socialist Elbel. Volgens het communiqué heeft de democratische unie ten doel gedurende den oorlog binnen het kader van de eenheid van de Fransche democratie de parlementaire instellingen en de tra- ditioneele vrijheden te verdedigen. Zij zoekt buiten de partijen alle afgevaar digden te vereenigen, die besloten zijn de instellingen, welke Frankrijk zich zelf vrijwillig heeft gegeven, te hand haven en eventueel te verbeteren en daartoe iedere gemeenschappelijke actie te ondernemen. Het bureau werd opgedragen minis terpresident Daladier mededeeling te doen van het oprichten en de bedoelin gen van de democratische unie en met hem de verschillende punten te bespreken, zooals de censuur, het uit oefenen van controle op het parlement en het eerbiedigen van de politieke en juridische rechten van de burgers, De rechtbank te Rijssel heeft den ge wezen Spaanschen minister van buiten landsche zaken Alvarez del Vayo bij verstek tot 3 maanden gevangenisstraf en 100 franc boete veroordeeld, en zijn vrouw tot een maand gevangenisstraf en 100 franc boete, daar zij Frankrijk waren binnengekomen met een pas poort, dat niet door den ambassadeur van een visum was voorzien. Duitsche vliegtuigen boven Frankrijk. Gistermiddag heeft men te Bazel ge zien dat Duitsche vliegtuigen over den Rijn naar Frankrijk vlogen. Eerst kwa men twee toestellen die op groote hoog- De correspondent van de „New York Times” te Belgrado meldt, dat de hooge raad van oorlog te Ankara voor het geheele land den noodtoe stand heeft afgekondigd, waartoe de eenige weken geleden aangenomen wet bevoegdheid gaf. Gisteren waren alle telefoonverbin dingen met Turkije verbroken, zoodat men geen nadere bijzonderheden kon vernemen. Andere berichtgevers wijzen erop dat de onderbreking geen verband hield met een politieke of militaire spanning. De directeur van de telefoon te Istanboel heeft medegedeeld, dat de verklaring van de onderbrekingen in het telefoon- en telegraafverkeer van Istanboel met de Europeesche sta tions te vinden is in het feit, dat er in de Zwarte Zee en de omgeving van Istanboel hevige stormen hebben ge woed. De verbindingen zijn niet alleen hedennacht maar ook vaker geduren de de laatste dagen onderbroken ten gevolge van het zware weer. De di recteur voegde er aan toe, dat de verbindingen vandaag nog geheel her steld zullen zijn. Het „Reichsgesetzblatt” publiceert een verordening van den ministerraad voor.de defensie over gemeenschappe lijke hulpverleening in het bedrijfsle ven. In de toelichting op deze verorde ning wordt gezegd: „In het kader van de maatregelen, welke noodig zijn voor de aanpassing van het bedrijfs leven bij den oorlogstoestand, zuilen sommige ondernemingen haar bedrijf moeten staken. Om de waarde dezer ondernemingen voor het nationale economische leven te behouden en om de arbeidsmogelijkheid voor de toe komst te verzekeren, zal dezen onder nemingen steun verleend worden, wan neer dat gerechtvaardigd is. Het is de gemeenschappelijke taak van het bedrijfsleven, de daartoe noodige mid delen op te brengen en te verdeelen. De steunmaatregelen voor bedrijven, welke zijn stopgezet tengevolge van evacuatiebepalingen of door onmid- i dellijke uitwerking van den oorlogs toestand zullen daarentegen door het Rijk getroffen worden”. LEY OVER DE SOCIALE ZORG. De rijksorganisatieleider, dr. Ley, heeft in een uiteenzetting voor buiten landsche journalisten verklaard, dat, wat op sociaal gebied in Duitschland reeds bereikt is, nog maar een klein deel vormt van de verbeteringen, die in het voornemen liggen. Als de strijd om het bestaan van Duitschland zege vierend volbracht is, aldus Ley, zal men zich met te grooter energie aan de nog niet geregelde sociale vraag stukken wijden en ze ook alle oplossen. Deze oorlog is de stormloop van het kapitalisme op den Duitschen arbeid en het Duitsche socialisme. Het probleem van de ouderdomsver zorging zal even voorbeeldig worden geregeld als alle andere sociale kwes ties. De ouderdomsverzorging zal het grootste sociale werk van alle volken en alle tijden zijn. Iedere Duitscher, die in het leven wat gepresteerd heeft moet het recht hebben, op zijn ouden dag dienovereenkomstig onderhouden In verantwoordelijke Turksche krin gen te Londen heeft Reuter vernomen, dat de Newyorksche berichten over den noodtoestand in Turkije „schrome lijk overdreven” zijn. Churchill over de verliezen der Engelsche marine Churchill heeft het woord gevoerd aan het noenmaal, dat in den Gilden- hal te Londen is aangeboden aan de bemanningen van de „Ajax” en de Exeter”. De minister zeide, dat bijna 3000 menschenlevens te betreuren zijn on der het personeel der Britsche mari ne en hun kameraden van het kust- commando der luchtstrijdkrachten, in een harden strijd, welke zonder ophou den dag en nacht voortduurt. In het vervolg van zijn rede in de Gildenhal noemde Churchill de bevrij- ding van de Britsche gevangenen van de „Altmark” het naspel van den strijd op de La Plata-rivier. Hun red ding onder den neus van den vijand en te midden der valstrikken eener eenzijdige neutraliteit, juist op het oogenblik, dat deze ongelukkige man nen op het punt stonden voor onbe- paalden tijd overgeleverd te worden aan Duitsche slavernij, bewijst, aldus Churchill, dat de lange arm van de Britsche macht ter zee zich niet al leen voor de vijanden kan uitstrekken, doch ook voor trouwe vrienden. GENERAAL VON GRONAU OVÉRLEDEN. Op 90-jarigen leeftijd is gisteren de generaal der artillerie, von Gronau, de vader van den bekenden Oceaan- vlieger Wolfgang von Gronau, overle den. Bij ’t uitbrekén van den wereldoor log in 1914 was generaal von Gronau bevelhebber van het vierde reserve corps, dat op 31 Augustus 1914 in ge forceerde marschen op den uitersten rechtervleugel van het Duitsche leger tot Amiens oprukte. De „Altmark” onbeschadigd. De „Altmark” is gistermiddag op eigen kracht vlot gekomen, nadat dui kers een onderzoek hadden ingesteld. Voor zoover bekend is alleen het roer beschadigd. Opnieuw is een opvarende van het schip naar een ziekenhuis ge bracht. Het gerechtelijk onderzoek wordt morgen voortgezet. Men ver wacht dan een officieele verklaring. AZIË. De Japansche minister-presidnet Jonai heeft in den Senaat een uiteen zetting gegeven van de „nieuwe orde in Oost-Azië” op den grondslag van de verklaring van Konoje. De opbouw van die nieuwe orde, aldus Jonai, be- teekent het omverwerpen der anti-Ja- pansche pro-communistische regee ring van Tsjang Kai Sjek, de reorga nisatie van China als volmaakt sou- vereinen staat en het tot stand brengen van goede nabuurbetrekkingen en eco nomische samenwerking tusschen Ja pan, Mandsjoekwo en China, in een gezamenlijk streven naar versterking van de verdediging tegen de kom-, intern. De rechten van andere mogend heden in China zullen geëerbiedigd worden. De Japansche militaire actie in China, aldus de premier, verschilt dus geheel van een zoogenaamden aan valsoorlog. Jonai verklaarde te vertrouwen, dat het Japansche volk met het bereiken van het doel in China tevreden zal zijn, zelfs wanneer geen gebieds- afstand of schadeloosstelling geëischt wordt. Het antwoord op de vraag, welke de „minimum-eischen” uit Konoje’s verklaring zijn, wilde de minister tot het geschikte oogenblik uitstellen. Zie verder Ie blad, pag. 3 Nadat reeds onlangs 9.000 werkloo- zen onder de wapenen zijn geroepen, om de huisvaders met drie kinderen en de mijnwerkers te vervangen, zou den binnenkort nog 15.000 tot 16.000 werkloozen worden opgeroepen. Ook zijn thans 240 leeraren bij het middelbaar onderwijs gedemobili seerd. ITALIË. De prinses van Piemont, gemalin van kroonprins Umberto, heeft van ochtend het leven geschonken aan een dochter. De nieuwe prinses heeft de namen Maria Gabriella ontvangen. Zij is het derde kind van het prin selijk paar. In September 1934 werd prinses Maria Pia, in Februari 1937 prins Victor Emanuel geboren. Voor het koninklijke paleis te Na pels, waar Maria Gabriella het le venslicht aanschouwde, stond een dichte menigte, die bij het vernemen van de prinselijke geboorte een geest driftig gejuich aanhief. Prins Umberto is gisteren met zijn moeder, koningin Elena, uit Rome naar Napels vertrokken, terwijl ko- ning Emanuel vandaag te Napels verwacht wordt. De kleine prinses zal weldra door den kardinaal-aarts- bisschop van Napels worden gedoopt in een kamer, welke grenst aan het slaapvertrek der prinses van Pie mont. Maria Gabriella heeft een van acht pond. De geboorte van de prinses is in het geheele land met de grootste vreugde ontvangen. Te Rome werd de blijde tijding vanochtend te 8 uur met kanongebulder bekend gemaakt. Overal werd de vlag uitgestoken. Men heeft het wrak gevonden van het 17 ton groote scheepje „San Vin cenzo”, dat in de Golf van Napels de kustvaart uitoefende, en waarvan men sedert verscheidene dagen niets ge hoord had. De zes opvarenden zjjn verdronken* De rivier Seyhan is buiten haar oevers getreden. Het groote katoenge- bied bij Adana, ongeveer 220 km ten Zuiden van de nieuwe aardbevingszóne van Kayseri, is overstroomd. Vele laaggelegen wijken der stad staan reeds onder water. De bevolking is uit het bedreigde gebied gevlucht* Adana vormt het centrum van de Turksche katoenindustrie in Zuid oost Anatolië. Het heeft ongeveer 73.000 inwoners. VISCHCOUVERTS, als nieuw, fabr. Hooikaas, gewicht 920 gram 98.50 12 oude handwerk, glad zil veren lepels en vorken, buitengew, zwaar, 1700 gr. f 122.50 6 glad zilveren dessertcou- verts fabr. v. Kempen, 550 gram 1 antiek handgegraveerde Saladetang, 187 gram bruto Biedermeier 1 zeer mooie Jade Kralen ketting, met gouden veer- ring tot sluiting, 81 kralen -1 ruitjes kristallen Thee- doos, met zwaar zilveren deksel, fabr. v. Kempen 1 veertien karaats geheel glad gouden cigarettenko- ker, 116 gram ƒ235.— G. BLOM PLATAETL89iiD5e221Haa’? In- en verkoop van Goud, Zilver en Juweelen. Groote bedragen aan effecten en deviezen onderschept Pittman, de voorzitter van de se naatscommissie voor buitenlandsche zaken heeft de Amerikaansche regee ring voorgesteld, samen te werken met de Engelsche regeering, met het doel de ongemakken der door Groot Brittannië uitgeoefende censuur op de Amerikaansche post tot een minimum te beperken. Hij stelt voor, dat de post, welke bestemd is voor Duitsch land, Italië en de Duitschland omrin gende landen in speciale zakken zal worden gedaan voor onderzoek door de Britsche censuur, terwijl de post voor andere landen onmiddellijk zon der inspectie haar weg moet kunnen vervolgen. Het staatsdepartement deelt ten aanzien van het in beslag nemen van de post van den American-clipper op de Bermuda-eilanden mede, dat in de rapporten niets gezegd wordt omtrent het gebruik van geweld of bedreiging met geweld. Naar voorts in de kringen van het staatsdepartement wordt vernomen, zijn bij de inbeslagneming der post op de Bermuda-eilanden op 18 Janu ari j.l. effecten tot een bedrag van 2.250.000 dollar en Amerikaansche de viezen tot een bedrag van 200.000 dol lar, bestemd voor Duitschland, onder schept. ZWEDEN. Een radiobericht uit Stockholm meldt, dat de Rijksdag een crediet van 94 en een half millioen kronen heeft ingewilligd voor den aankoop van materiaal ter versterking van de luchtmacht. DENEMARKEN. De overheid heeft in verband met den moeilijken toestand in den aan voer van brandstoffen een verdere be perking opgelegd voor de hoeveel- heid, welke ineen mag worden betrok ken. Deze hoeveelheid is van 5 ver laagd tot 2 hl. Particulieren mogen niet meer voorraad hebben dan voor 7 dagen noodig is. Men wil echter geen algemeene rantsoeneering van brandstoffen invoeren. Men verwacht verder, dat de sui- kerrantsoenen van 2 en een half tot 2 K.G. en het koffierantsoen van 500 tot 400 gram per maand zullen worden verlaagd. Kinderen beneden de 6 jaar zouden geen koffiekaarten krijgen. Toestand der gewonden verbeterd. De toestand van de in hét zieken huis te Kristiansand liggende z\vaar gewonde Duitsche zeelieden van de „Altmark” is dank zij de opofferen de verpleging door de Noorsche dok ters verbeterd. Ook bij de overige le den van de bemanning van de „Alt mark”, die in het St. Jozefziekenhuis te Kristiansand liggen, is een ver betering waar te nemen. Hun toe stand is bevredigend. Een precedent uit 1915. Naar aanleiding van het incident van de „Altmark”, herinnert de mili taire medewerker van de Gazette de Lausanne, na verklaard te hebben, dat geen enkele Duitsche gezagvoer der anders gehandeld zou hebben als commandant van de Cossack”, aan een precedent uit 1915. In den nacht van den 18den op den 19den Augustus 1915 strandde de En gelsche duikboot E 13 tusschen Mal mö en Kopenhagen, in de DeensChe territoriale wateren. De Denen brach ten den kapitein er op correcte wijze van in kennis, dat hij 24 uur had om zijn reis te vervolgen, op straffe van interneering. Een Deensche torpedoja ger hield de wacht. Om 9 uur des morgens drong de Duitsche torpedobootjager G 132 in de Deensche wateren door en opende, op een afstand van 30 meter, het vuur op de weerlooze E 13. De duik boot werd vernietigd en 15 leden der bemanning werden gedood. Naar aanleiding van het incident verwonderde het officieele Duitsche verslag zich over de Britsche protes ten en schreef: „Een gezagvoerder van een Duitschen torpedobootjager heeft, zooals Britsche kruiser-com- mandanten het meer dan eens vóór hem hebben gedaan, de gelegenheid aangegrepen om een vijandelijke duik boot, welke verrast was en niet in staat, te manoeuvreeren, buiten ge vecht te stellen, in de territoriale wa teren van een vreemden staat. Wan neer Britsche matrozen gedood wer den, was dit niet met opzet geschied, daar de Duitsche commandant alleen het oorlogsschip wilde vernietigen”, enz... Indien zij den commandant van de „Cossack” volgens denzelfden maat staf beoordeelden als den comman dant van den G 132, zouden de Duit sche zeelieden de eersten zijn om hem vrij te spreken. Nog een herinnering. In 1915, tijdens den wereldoorlog, waarin de Vereenigde Staten toen nog neutraal waren, deed een Engelsch passagiersschip, de „Appam”, buitge maakt door de Duitschers en bemand door een Duitsche prijsbemanning, Newport-News, Virginia, aan met 429 Britsche gevangenen aan boord, wordt in Amerikaansche kringen gemeld, week te Zeebrugge verwacht* VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN CHARLEROI. WOHLTAT OVER DEN ECONOMISCHEN OORLOG. MAATREGELEN VAN FRANCO. HANDELSOVEREENKOMST MET DUITSCHLAND. DE BIJEENKOMST VAN T FRANSCH— BRITSCHE VAKVEREENIGINGS- COMITÉ. NIEUWE MAATREGELEN TEGEN DE DUITSCHERS. DE ONTPLOFFING IN DE KRUITFA BRIEK VAN WALTHAM ABBEY. DEMOCRATISCHE UNIE VAN KAMERLEDEN. ALVAREZ DEL VAYO BIJ VERSTEK VEROORDEELD. GEMEENSCHAPPELIJKE HULPVER LEENING IN HET BEDRIJFS LEVEN. MINISTER-PRESIDENT JOUDI OVER DE „NIEUWE ORDE". NOG MEER WERKLOOZEN ONDER DE WAPENEN. PRINSES GEBOREN. KUSTVAARTUIG VERGAAN. OVERSTROOMINGEN IN ANATOLIË. I 12 TWEEDE HANDS GLAD ZILV. Voor oud goud geven wij tot ƒ1.80 per gram. VERSTERKING VAN DE LUCHT MACHT. DE BRANDSTOFFENNOOD.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2