..ahde schoone GEMENGD NIEUWS UIT DE OMSTREKEN den haag SPUISTRAAT HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 24 FEBRUARI 1940. TWEEDE BLAD, PAGINA 2. Door papiertje in hoed een Hulp aan 7 CAFETERIA BRASSERIE HOTEL (Kamer II. 1.77 p. pers.) OM HET BESTE KUCH Vier in de week van 17-24 Februari GEKNOEI MET ZANDRIJDEN Zeven chaaffears gearresteerd INBRAAK VERIJDELD HOE HET SP1ONNAGE- COMPLOT AAN HET LICHT KWAM geïnterneerde Duitsche officieren SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER Door koelbloedig optreden van den bewoner ONTPLOFFING OP EEN MOTORSCHIP RANGEERDER ONDER WAGON GEKOMEN r HOTEL AMSTERDAM Schippersdochter ernstig gewond Wedstrijd tusschen étappen bakkerijen hi2e hofudte Vrijdagavond ™s° "en lge‘ meene vergadering in het gebouw van de Chr. Bouwvakarbeiders aan de Wilhel minastraat. Als spreker zal optreden de heer P. A. de Bryne over het onderwero „Het probleem van den oorlog”. VEILING VAN VASTE GOEDEREN E Arrestaties in een dorp in Noord-Holland LEIDSCHENDAM. het mili- de Nog meer arrestaties verwacht sluisgeld Delflands indringer door Bij den timmerman P. B., eveneens te St. Pancras, heeft de recherche, vol gens de „N. R. Ct.”, een boekje met aanteekeningen over aankomst en ver trek van Nederlandsche schepen in be slag genomen. Dergelijke stukken zijn ook nog bij KL gevonden. Gistermorgen is te Graft, een dorpje in de buurt van Uitgeest, in verband met de spionnagezaak nog gearresteerd de handelaar in autobanden J. J. B., aldaar. Alle verdachten zijn overge bracht naar Groningen, waar de hoofd verdachte woont, die ook is gearres teerd. aan zijn bevel aan de politie de voor De autobusdienst tusschen Lemmer en Urk is gisteren vóór het laatst on derhouden. Gisterochtend zijn levens middelen naar Urk gebracht, terwijl eveneens passagiers werden vervoerd. Er stond op sommige plaatsen echter veel water op het ijs. Daar zich te Lemmer veel goederen voor Urk be vonden, werd gisteren de dienst nog onderhouden. De „Friesland express9' voor het laatst naar Urk Burgerlijke Stand van Leidschendam, BEVALLEN G. de Korte geb. de Ko- nink, d. Onmiddellijk werd van deze belang rijke vondst kennis gegeven aan de po litie te Groningen, waarop de man, wiens adres op het papiertje stond, nog denzelfden nacht werd gearresteerd verdacht medeplichtig te zijn aan de ontvluchtingspoging. De beide Duitsche officieren zijn in den nacht weet naar het interneeringskamp gebracht en daar Deter opgesloten. Getypte aanwijzingen De schrijfmachine van den groenten handelaar KL schijnt een voorname rol te hebben 'gespeeld .bij het verzamelen van de aanwijzingen tégen dezen ver dachte. Een zoon van Kl„ Piet, zou eenigén tijd geleden een brief hebben gezonden aan de justitie over een an- „Gezin, Een belangrijke Ontdekking Toen de marechaussees eenigen tijd met de Duitsche officieren hadden gesproken, ontdekte een der wacht meesters. dat in den hoed van een der mannen een papiertje zat, dat keurig in den binnenrand van den hoed was verborgen. Er stak echter een klein stukje papier uit den rand en deze onachtzaamheid speel de den Duitschers parten. De marechaussees haalden het papier tje te voorschijn en toen bleek, dat hierop het adres was genoteerd van een Groningschen boer, waar heen de Duitschers op weg waren Vermoedelijk zou deze boer ze vér der hebben geholpen om over de Nederlandsche grens naar Duitsch- land terug te keeren. Gevonden voorwerpen: Inlichtingen op het politiebureau: rech ter kinderlaarsje, gestreepte wollen sjawl belastingplaatje, bruinlederen portemon- naie, 8 distributiebonnen, belastingplaatje bruine kinderportemonnaie. portemonnaie met knipsluiting (inhoudende 3 halve stui vers, zwarte vulpenhouder, knikkerzakje en een kleedje. Opgevangen een zwart-witte poes. Verdacht van brandstichting Verdacht van brandstichting is in arrest gesteld een 26-jarige kantoorbe diende te Gouda. Dinsdagavond was in diens Woning aan de Zoutmanstraat brand ontstaan.. Nadat omwonenden het vuur met. eenige emmers water hadden gebluscht, rees het vermoeden van brandstichting, waarom de politie den substituut-officier, baron van Dedem, met het geval in kennis stelde. In ge zelschap van den politie-deskundige. inspecteur Tas, stelde deze Woensdag middag een onderzoek in, waarbij ook eenige foto’s werden genomen. De be woner, die aanvankelijk ontkende, heeft nadat hij door den substituut-of ficier-in verhoor is genomen, bekend den brand te hebben gesticht. De man, die in moeilijke omstandigheden ver keerde, was uit wanhoop tot zijn daad gekomen. Gistermiddag heeft zich op het mo torschip „Avontuur” uit Zwartsluis, liggende aan de Ertskade bij den Ver- bindingsdam te Amsterdam, een ern stige ontploffing voorgedaan, waarbij twee personen werden gewond. Bij het aanslaan van den motor is de luchtketel met een enormen knal uit elkaar gesprongen. De 25-jarige doch ter van den schipper S. werd door wegspringende stukken ijzer getrof fen en tegen den grond geslagen. Zij werd opgenomen met ernstige verwon dingen aan hoofd en beenen en een gebroken arm. De geneeskundige dienst vervoerde haar na het verlee- nen van eerste hulp naar het Binnen gasthuis. De 23-jarige schippersknecht liep bij het ongeluk een verwonding aan een arm op, doch kon ter plaatse behan deld worden. De brandweer, die was uitgerukt, behoefde niet op te treden, daar er geen brand was ontstaan. Te groote bewegingsvrijheid De arrestatie van de zes personen, dié betrokken zouden zijn bij het spiónnagecomplot, geschiedde kort na dat eenige dagen geleden óp dén Af sluitdijk te Kornwerderzand twee uit een interneeringskamp gevluchte Duit sche officieren werden gearresteerd. Het waren twee Duitsche officier-vlie- gers, die eenige maanden geleden tij dens het vliegincident bij Ameland, waar een klein luchtgevecht tusschen een Duitsch en een Nederlandsch toe stel werd gehouden, werden geïnter neerd. Deze officieren genoten, evenals de andere geïnterneerde buitenlandsche militairen, een groote bewegingsvrij heid, een té groote vrijheid wellicht, want men verzekerde aan de „Tel.”, dat de Duitsche officieren zich slechts van tijd tot tijd moesten melden. Zoo zouden twee Duitsche officieren, die in hetzelfde kamp zijn geïnterneerd, zelfs gelegenheid hebben gekregen liefdesbe trekkingen aan te knoopen met twee dochters van een arts, woonachtig in de buurt van Purmérend. Tot een ver loving, was -het', echter nog niet ge komen. - LOOSDUINEN. Begrafenis A. Schuil. Onder groote belangstelling is gister middag op de Ned. Herv. begraafplaats alhier ter aarde besteld het stoffelijke overschot van den heer A. Schuil, wiens overlijden wij deze week meldden. Bij de geopende groeve is het woord gevoerd door ds. J. Smelik, geref. pred, alhier, die zeide, dat het leven van dezen eenvoudigen man van groote beteekenis is geweest. Spr. wees op hetgeen Schuil voor het kerkelijke leven heeft gedaan inzonderheid in het Doleantie-gebeuren in 1887. Schuil was een echte reformator, omdat hij begon bij zich zelf. Hoe intens bleef hij, tot hoogen ouderdom, belang stelling toonen voor alle dingen van Gods Koninkrijk. Op sprekers verzoek werd gezongen psalm 898, Een zoon van den overledene, de heer A. Schuil jr., sprak enkele woorden van dank. Onder leiding van den heer Groenewegen houden de Kruisvaarders morgen een Ringbijeenkomst met licht-' beelden overPaus Pius XI. Morgen en Dinsdag a.s. hou den de St. Josephgezellen ontspannings- bijeenkomsten in het Patronaat, alwaar diverse wedstrijden worden gespeeld. De K. J. M. V. houdt op Maa n- dag a.s. een ontwikkelingsavond in het R. K. vereenigingsgebouw Pater P. Bül- ler zal het onderwerp „Gezin, arbeid, ermaak” behandelen. Verbreeding rijwielpaden Laan van N. O. Einde. Naar aanleiding van het in handen van B en W. gestelde voorstel van de heeren van-Borrendam, Slappendel en Huis om tot verbreeding van de rijwielpaden van dé Laan van N. O, Einde over te gaan, stellen B. en W. den Raad vo r hiertoe te b» sluiten. Blijkens het advies van den directeur van Gemeentewerken, zou het rijwielpad met 2 tegels verbreed kunnen worden, waardoor het voetpad op 2.19 m. en het rijwielpad op 2.17 m. gebracht zou wor. den. De totale kosten van het werk worl den geraamd op 4022 De uitvoering zou in twee gedeelten kunnen geschieden, nl in 1940 het NO. rijwielpad en in igij het N.W. pad. Voet afgereden Gistermiddag heeft zich bij het ran- geeren van een goederenwagen, be stemd voor een zuivelfabriek te Zeven bergen, een tragisch ongeluk voorge daan. De rangeerder, J. Gils kwam tij dens het rangeereü te vallen met het noodlottig gevolg, dat hij onder den wa gen raakte en zijn linkervoet werd af gereden. Na voorloopig verbonden te zijn, is het slachtoffer overgebracht naar Breda en daar in een ziekenhuis ter verpleging opgenomen. Burgerlijke Stand van Rijswijk. GETROUWD: D. H. Jas en L. Huneman. BEVALLEN: M, F. A. Dingjan geb. van der Arend, z. J. J. van der Wees geb. Poot, z. C. C. Hermeler geb. Smits, z. J. M. Vissers geb. van Velzen, z. J E. van der Meer geb. Vugts, d. M. F Skene geb. de Lathouwer, d. M. M. van Schendel geb. Leermakers, z. M. N. Geuze geb. Veenstra, z. M. J, Meijers geb. van Baggum, d. H. A. M. de Lange geb. Henskens, d. S. van Oeveren geb Kruijer. z. B. van der Kruit geb. van Biesen, z. H. F. van Mil geb. Meeuwisse, d. OVERLEDEN: A. A. de Lange, echtg, van H. M. Kramer, 69 j. G. Klinken berg, echtg. van J. Sas, 45 j. De Voorburgsche biljartver- èeniging O. N. A. (oefening na arbeid) herdenkt Woensdag a.s. in haar clublokaal Kerkstraat 52, haar 15-jarig bestaan. Op een feestavond voor taire- en burgerpersoneel van de ver schillende étappen- bakkerijen te Rot terdam, heeft generaal-majoor A. Nu- mans zijn waardeering uitgesproken voor het werk der étappen-bakkerijen. Hij heeft het toegejuicht, dat er een nationale wedstrijd tusschen de étap penbakkerijen is gehouden met als op gaaf „het beste kuch” te bakken. De uitslag van dezen wedstrijd is bakkerij 1 Rotterdam le prijs bak kerij 2, Rotterdam2de prijsbak kerij 6, in de residentie, 3de prijs. Voorts was er een persoonlijke prijs vraag uitgeschreven voor de bakkers, over de vraag, hoeveel kuchjes de étappenbakkerijen in het tijdvak 1 September1 Januari hadden afgele verd en hoeveel ton kolen hierbij ver stookt waren. De 1ste prijs viel in residentie de 2de in Rotterdam. Gistermiddag is het ij s in het Rijn-Schiekanaal door de sleepboot „Dom mel” van de N.V. Ned. Stoomsleepdienst v.h. P. Smit Jr. uit Rotterdam met een ijsbreker gebroken. Het ijs was op de vlakte nog zoo sterk, dat met een aanloop de boot niet verder dan 20 meter door drong. De „Dommel” werd gevolgd door de sleepboot „Marguerite” welke de vaar-' geul breeder maakte. Het is de bedoeling, dat de sleepbooten morgen van Amsterdam naar Rotterdam terugkeeren en dat Maandag a.s. het transport te water weer voortgang kan hebben. A.s Woensdag is het 7 weken geleden, dat de laatste schuit in de sluizen te Leidschendam is gesphut. Donderdag a.s. wordt door de Nat. Chr. Geheelonthouders-vereeniging een filmavond gegeven in het dienstge bouw van de Ned Herv. Kerk Als hoofd film wordt vertoond „De Wraak”. Des middags om 3 uur wordt een voorstelling gegeven met speciaal programma voor kin deren. In de week van 1724 Februari zijn bij verkeersongelukken in ons land vier personen om het leven gekomen, terwijl er verscheidene gewond werden. Sneeuw en gladde wegen hebben in de vorstperiode veel minder ongeluk ken veroorzaakt dan men gevreesd zou hebben. Natuurlijk was het verkeer minder druk, maar het is ook een feit, dat de buitengewone omstandigheden de weggebruikers extra voorzichtig deden zijn. Moge hun, nu het wegdek weer normaal geworden is, iets van deze nieuw verworven voorzichtigheid bij blijven. dere kwestie, waarbij hij gebruik maakte van briefpapier van de firma. De schrijfmachine had, evenals bijna alle andere, haar bijzondere kenmer ken. Een scherpzinnig ambtenaar zou op de gedachte gekomen zijn, het let tertype van dezen brief te vergelijken met andere getypte stukken, welke van verdachte KL afkomstig waren. De overeenkomst van het schrift viel hierbij duidelijk in het oog. KL, die te Sint Pancras een groote villa bewoont en voor welgesteld '-door gaat, was in het dorp niet zeer gezien. Hij bezat verder sterke sympathieën voor een buitenlandsche beweging. Dit zelfde kan trouwens gezggd worden van den timmerman B., die, zooals ge zegd, met een Duitsche vrouw is ge huwd en vijf nog jonge kinderen heeft. Nog meer vondsten. Voor f 2000 jute zakken gestolen De laatste maanden werden bij een fabriek van jutezakken in het Spaarn- dammerkwartier te Amsterdam her haaldelijk partijen jutezakken ver mist. In totaal verdwenen op onver klaarbare wijze, volgens opgave van de directie, goederen ter waarde van twee duizend gulden. Ondanks alje controle op de fabriek, slaagde men er niet in, de daders van deze diefstallen te ont dekken. Rechercheurs van het politie bureau Spaarndammerstraat werden zoo meldt de „Msb.”, in de zaak be trokken en gingen gedurende enkele weken de gangen na van sommige le den van het personeel. Als gevolg daarvan hebben zij Donderdag twee pakhuisknechten gearresteerd, die be kend hebben, zich herhaaldelijk aan deze diefstallen te hebben schuldig ge maakt. Zij ontkenden echter, dat de waarde van het door hen gestolen goed zoo hoog zou zijn geweest, als door de directie is opgegeven. Voor het geld, dat zij voor de zakken ontvangen heb ben, hebben zij pleizier gemaakt. De politie zet het onderzoek nog voort en tracht in het bijzonder te achterha len, wie deze zakken van de daders heeft gekocht. Mislukte ontvluchting. De ontvluchte officieren, die, evenals hun andere landgenooten, in uniform moesten rondloopen, zijn blijkbaar bij hun ontvluchtingpogingen geholpen door eenige van de thans gearresteerde Nederlanders, die hen vermoedelijk van burgerkleeren hebben voorzien. De of ficieren huurden een taxi, verwisselden daarin van kleeren en verzochten daarop een anderen taxi-chauffeur hen over den Afsluitdijk te nrengen. Toen de vluchtelingen 's avonds niet op het appèl verschenen, stelden de militaire autoriteiten onmiddellijk alle pogingen in het werk de mannen op te sporen. Zoo kon het gebeuren, dat laat in den avond de wachtmeester Hovink, die met zijn collega’s te Kornwerder- zand- een scherpe controle houdt, een taxi liet stoppen, waarin twee Duitsch sprekende heeren zaten. De marechaus sees vonden dit verdacht en meenden, dat dit w;el eens de gezochte officieren Bij het zandvervoer voor militaire doeleinden te Amersfoort is gebleken, dat er meer .vrachten in rekening wer den gebracht dan er vervoerd werden. Na elke vracht namelijk, moet de chauffeur van de betreffende zand- auto een boekje laten afstempelen. Door het vele gebruik was het stempel verbleekt, hetgeen op den afdruk in het boekje duidelijk te zien kwam. De laatste dagen was het in het oog geloo- pen, dat er met het zandvervoer iets niet in orde was. Bij onderzoek bleek, dat in de boekjes van de chauffeurs nieuwe stempelafdrukken voorkwamen; een valsch stempel was vermoedelijk in omloop. Onder verdenking van cleze verval- schingen is een Amsterdammer aange houden, evenals zeven chauffeurs, die de nieuwe stempels in hun boekjes hadden. De politie heeft alle boekjes van de chauffeurs, die de vrachten voor defensie vervoeren, voor nader onderzoek opgevraagd. Voorts is gebleken, dat het zand door verscheidene chauffeurs op een wille- kenden zijn. Zij namen de beide man- keurige plaats werd neergeworpen en dat groote hoeveelheden haar bestem ming niet bereikten. De chauffeurs worden namelijk per vracht betaald, zoodat zij er belang bij hadden, het aantal ladingen zoo hoog mogelijk op te voeren Het onderzoek in deze zaak is in vollen gang. Er worden nog meer ar restaties verwacht. zóó zacht en vast slaapt U itl Hotel de Boek Harrisons? v t)e mooie, heldere kamers zijn tegen ieder spoortje van geluid volmaakt geïsoleerd! Hoewel over den aard van de be langrijke spionnage-affaire, die door de Rijksrecherche, in samen werking met de marechaussée en de Groningsche politie, werd ont dekt. nog het diepste stilzwijgen moet worden bewaard, is het vrij algemeen bekend, dat in verband met deze affaire o.a. eenige inwo ners Ivan St. Pancras zijn gearres teerd, namelijk de timmerman P. B. Gzn., die gehtiwd is met een Duitsche vrouw een exporthande- laar in groenten en fruit, J. KI. diéns zoon Jan KL, alsmede een zwager van den groentenhande laar L., die echter later weer op vrije voeten is gesteld. L. was toe vallig bij KL op bezoek, toen de Rijksrecherche een inval deed in zijn huis. Spoedig bleek echter, dat hij volkomen onschuldig was. Na eenige uren op het politiebureau te zijn verhoord, werd hij op vrije voeten gesteld. Donderdag 29 Februari a.s geeft de Rijswijksche TooneelVereeniging „De Put” onder leiding van mevr M. C Hofstee-Meijer, een tooneeluitvoering in de bovenzaal van Hotel Leeuwendaal voor de werkloozen in deze gemeente. Opgevoerd zal worden het succes-blij- spel „Waar vrouwen van hou’en”. Voor de St. Josephgezellen sprak de heer C. H. Smulders, lid van den Gemeenteraad, in het Patronaatsgebouw over „de sociale taak der gemeente”. VOORBURG. Geen naamsverandering van de van Heurnstraat. Een adres van den heer D J. Lucas en andere eigenaren van alle woningen in de van Heurnstraat, alsmede veel hypotheek houders, waarbij aan dén Raad werd ver zocht aan die straat een anderen naam te geven, werd in. handen van en W gesteld om advies. Als reden van dat Verzoek werd aange voerd, dat de pogingen tot verbetering van het peil van de van Heurnstraat afstuiten op haar slechten naam. B. en W. zeggen thans, dat niet ontkend kan worden, dat de yan Heurnstraat een minder gunstige reputatie geniet, zoodat het wonen in die straat niet „gewild” is Van een beruchte straat (hetgeen destijds in ’s-Gravenhage tot naamsverandering van de Faber van Riemsdijkstraat heeft geleid) is in dit geval volgens B. en W geen sprake Met Voldoening constateeren B en W. dat thans van de zijde van be langhebbenden pogingen worden gedaan het peil van de straat te verbeteren Dat deze pogingen echter gepaard zouden moe ten gaan met verandering van den straat naam, vermogen B. en W niet in te zien Niet de naam van de straat, aldus B en Wis oorzaak van de ongunstige repu tatie, doch in het algemeen die elementen die wegens hun onmaatschappelijke le venswijze, de goede bewoners naar elders doen verhuizen. Naar het B en W. wil voorkomen, kun nen de saneeringspogingen sléchts dan ef fect sorteeren, indien bij het verhuren der woningen een strenge selectie op de can- didaat-huurders wordt toegepast. Een positief bezwaar om aan het ver zoek van adressanten tegemoet te komen vinden B. en W., dat hiermee een prece dent wordt geschapen, waarvan de conse quenties niet zijn te overzien, B. en W, geven daarom den Raad in overweging het verzoek af te wijzen. Naar aanleiding van het adres van de commissie van fabricage zal een onder zoek worden ingesteld of kan worden medegewerkt aan het toekennen van over- heidspremie, teneinde door het aanbreqgen van verbeteringen, de desbetreffende wo ningen met meer succes op de woning markt te kunnen doen brengen. Gunning 27 Februari. Benedenhuis met afzonderlijke boven woning en erf, van Ravensteinstraat 751-m, groot 1 are 15 c.a. Huurprijs: beneden 5 per week, le étage ƒ3.50 per week, 2e étage onver huurd. Grondlasten, Straatlasten en Delflands sluisgeld bedragen resp. ƒ37.27, ƒ18.32 pn /1.49 per jaar. Veiliijgprij? 1900. WT 4-n *n n r-zvw' C? V r\ T-t AVI en J„ A-, G. P. van Beek. r Boven- en benedenhuis met erf en plaats. Willem Beukelszoonstraat 69-71, te Scheveningen, groot 70 c.a. Het bovenhuis is in eigen gebruik. Huurprijs benedenhuis f 5.25 per week. Delflands sluisgeld ƒ1.48. Straatbelas- ting 14.75, Grondbelasting f36.72. Veilingprijs f4200. Notaris F. L. G. d’Aumerie. Perceel 1. Een gebouw met afzonder lijke bovenwoning, waarin kantoor, berg ruimte en W. C.’s Hooftskade 198-198a, ter grootte van ongeveer 4 a. 50 c.a. Perceel 2 Opslagterrein en open loods gelegen achter perceel 1 aan de Hooft»- kadelaan en door een deur naar een slop uitkomende aan de Hooftskade ter groot te van ongeveer 7 aren 69 centiaren. Huurprijs bovenhuis f 8 per week. Het overige van perceel 1 benevens perceel 2 is vrij van huur. Combinatie voorbehouden. Belastingen over 1939 van beide per- ceelen: Grondlasten f 157.28, Straatlasten ƒ94.24, Delflands sluisgeld ƒ6.87. Veilingprijzen ƒ11.000 en ƒ4000. Notarissen mr. P. J Sigmond te Dordrecht en G. J. van Gendt. De garage met afzonderlijke bovenwo ning en erf. van Beverningkstraat 221-223, groot 1 are 43 c.a. Huurprijs garage tot 31 Mei 1940 ƒ30 .per mnd., 2e étage tot 30 September 1940 ƒ20 per maand De le étage is vrij van huur. Grondlasten 45.54, Straatlasten ver- moedelijk ƒ24.37. Delflands sluisgeld ƒ1.81, alles over 1940. Veilingprijs ƒ5400 Notarissen B. van Drimmelen te Apel doorn en G. J. van Gendt. Heerenhuis met erf en tuin, Heems- kerckstraat 33, groot 1 are 35 c.a. Het perceel is onverhuurd. Grondlasten ƒ53.26, Straatlasten ƒ81. Delflands sluisgeld ƒ2.10 (aanslagen ’39), Inmiddels uit de hand te koop. Veilingprijs ƒ6000. Notaris A C. van Mourik Broekman. Winkelhuis met bovenwoning, Badhuis straat 160, winkelhuis Badhuisstraat 1684 en 3 achtergelegen bergplaatsen Lijn straat 6 te Scheveningen, respectie velijk groot 1 a. 25 c.a., en 78 c.a., be' nevens 2 huisjes en erven in een poort uitkomende aan de Lijnstraat 2-2a te Scheveningen, respect groot 20 c.a. en 19 c.a., totaal alzoo groot 2 a. 42 c.a. Grondlasten, Straatlasten en Delflands sluisgeld bedroegen over 1939 respect. 101.25, 60.25 en ƒ4. Huurprijs perceel Badhuisstraat benevens de bergplaatsen Lijnstraat 0 125 per maand. Perceel Badhuisstraat 158a is onver huurd en huurprijs perceelen Lijnstraai 2-2a ƒ3 per week. Huis, bestaande uit afzonderlijke bene den- en bovenwoning met erf en tuin. Tulpenboomstraat 74-76, groot 1 are 55 c.a. Huurprijs no. 74 138.50 per maand en no. 76 38 per maand. Huis, bestaande uit afzonderlijke bene den- en bovenwoning met erf en tuin, Tamanndestraat 69-71, groot 1 are 78 c.a. De benedenwoning is onverhuurd, ter wijl de bovenwoning is verhuurd voor 38 per maand Huis, bestaande uiit afzonderlijke be neden- en bovenwoning met erf en tuin, Tamarindestraat 74-76, groot 1 are, 69 c.a. Huurprijs: no 74 ƒ40 per maand en no- 76 ƒ40 per maand. Huis, bestaande uit afzonderlijke bene den- en bovenwoning met erf en tuin, Tgxusstraat 49-51, groot 1 are 69 c.a. Grondlasten, Straatlasten en Delfland» sluisgeld bedroegen over 1939 van el* perceel resp. ƒ53.39, ƒ31 en /HU- Veilingprijzen resp.: Badhuisstraat lou, idem 158a. Lijnbaanstraat 6 en '"f"1 2-?-2a, 13.500; Tulpen boomstraat 74— 76 7800; Tamarindestraat 6971 7006, idem 74—76 7400; Taxusstraat 49— 7300. Notaris J, J, M, Braun, Oudheidkundige vondst Bij het graven van een kuil op een stuk tuingrond nabij de begraafplaats te Axel, zijn groote beenderen gevon den, alsook zware steenen. Vermoede- lijk zijn dit overblijfselen van een ouden grafkelder of een oud kerkge bouw. Eenige j aren geleden heeft men nl., zoo meldt de „N. R. Crt.”, bij graafwerken op de begraafplaats ook reeds massieve steenklompen gevon den, waartusschen menschelijke ge raamten en halfvergane beenderen. Ook deze zijn vermoedelijk afkomstig van een oud kerkgebouw of klooster, dat daar in vroeger eeuwen gestaan heeft. In de nabijheid bevonden zich vroe ger ook de werken van de vesting Axel. Men heeft daar vroeger ook reeds een ouden kruitkelder en gewel ven blootgelegd. Verderop, op het z.g. Galgenveld, zijn toen ook groote, loo- den kogels, geweren en halfvergane beenderen gevonden. In den nacht van Donderdag op Vrij dag hóórde de tuinder J. V. te Oegst- geest een man op zijn erf loopen. Hij zag hem door de ramen van zijn slaapkamer met een zaklantaarn daar op lichten. Toen de ongewenschte per soon naar de achterzijde van het huis liep, is V. in nachtgewaad, gewapend met een jachtgeweer, door het raam geklommen en naar buiten gegaan. De inbreker morrelde aan de achterdeur, blijkbaar om deze te openen, toen V. plotseling vóór hem stond. De man wilde de vlucht nemen, doch V ge lastte hem, met de handen omhoog te gaan staan. Hieraan voldeed hij niet dadelijk, waarop V. langs hem heen schoot, om vrees aan te jagen. Toen Voldeed de man en werd hij door V. overgeleverd. Later bleek, dat de het schot gewond was en een dertigtal hagelkorrels in zijn rechteronderbeen had gekregen. Bij onderzoek door de politie bleek, dat naast de woning van V een raampen was uitgeboord en het raam open stond Er bleek echter niets te zijn gestolen. De indringer was afkomstig uit de residentie en bleek een goede beken de van de politie alhier te zijn. Het Chr Kinderkoor „Hozan- na”, alhier geeft Dinsdagavond a.s. een uitvoering in hét gebouw „Musica” te den Haag. Medewerking verleenen: de Chr gemengde zangver. „Looft den Heer”, mei Jo Pieper, sopraan, mej. Annie van Bra- kei, alt, mevr, de Ridder, piano, én de heer J. van Heyningen, bariton. Het geheel staat onder leiding van den heer Bernard Verboom. Op den gemeente-avond, wel ke Maandag in de lokalen van de Bethel- kerk wordt gehouden, zal ds. F. K. van Evert de besprekingen inleiden met het onderwerp: „Rechten en plichten van den lidmaat”. De C. J..M. V. ,3ohemen” kornt morgenavond in vergadering bijeen in de Bethelkerk. Door den heer' G. Keizer zal eeh bijbelbespreking worden gehouden niet als onderwerp„W ij bezitten een woord voor dé wereld”. Na dé pauze zal de letterkundige’ bijdrage verzorgd wor den door eenige leden. Hedenavond -vergadert de K V. „Samuel” in Leyenburg Voor de pauze bespreking gewijde geschiedenis, daarna reciteer en. - RIJSWIJK. Liberale Staatspartij. De afdeeling Rijswijk v^n de Liberale Staatspartij hield Woensdag haar jaarlijk- sche ledenvergadering. Na een wpord van welkom op deze eer ste vergadering in dit jaar, volgde een korte terugblik over het afgeloopen jaar w’aarbij de voorzitter, ir. P. Stempels, dank bracht aan de propagandacommissie voor de bereikte resultaten met de Pro vinciale- en Gemeenteraadsverkiezingen De periodiek aftredende leden, de hee ren ir. P.. Stempels en H. G. J. de Jongh werden met algemeene stemmen herkozen, terwijl in de plaats van den heer J. J Speelman, die wegens -vertrek naar el ders als bestuurslid had bedankt, werd ge kozen de heer N. A, Spronk. Als afgevaardigden naar de algemeene vergadering te Utrecht werden gekozen de heeren H. E. Deutekom en A. N Spronk, Bij de rondvraag werd mêdegedeèïd, dat er plannen zijn tot het oprichten van een afd. Rijswijk van de Jong Liberalen, in verband waarmede mevr. Fortanier-de Wit Gemeenteraadslid van Rotterdam, zal wor- Notarissen'mrc S K D M van Lier den uitgepoodjgd tot het vervullen van een «otemsseir mrs. S. K. D. M. van Lier spreekbeurt voor de Rijswijksche Jonge ren. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen: een paar grijze kin der wanten bij D. Vrij bloed, Paulus Pot terstraat 48; een hondje (smousje) wit-zw bij C. van Eerden, Viandastraat 8’ een knipmes bij P. de Ruit, Willem IH-straat 11; een komijnekaas bij C. van der Uan de Ruyterstraat 45; een belastingmerk bii J Hageman, Paulus Potterstraat 41. Onder voorzitterschap van den heer v. d. Kemp, hield de afd. van de V.A.R.A. haar jaarvergadering in het vergaderlokaal aan den Broekweg. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de afdeeling op 1 Januari j.L 77 leden telde en dat 8 leden van de V A. R.A. in aanmerking kwamen voor reduc- tiebons. Het jaarverslag van den penning meester gaf een batig saldo aan van 30,82, terwijl het saldo van het werk- loozenfonds van de afd. was opgeloopen tot 94,79. Bij monde van den heer Ver- heijen werd verslag uitgebracht van de contröle-commissie, waaruit bleek, dat alles in de beste orde was bevonden. Bij, de verkiezing van het bestuur werd de voorzitter, de heer v d. Kemp» bij ajpla- matie herkozen, terwijl het bestuur vér der werd aangevuld met mej. Grootveldt en de heeren Bekkering en Rosbergen, de laatste werd tot secretaris benoemd Tot lid van de contröle-commissie werd gekozen de heer M. Wijtzes. Voor de ver kiezing van leden van het H.B. werden candidaat gesteld de heeren G Bernard A. Brèdèrv’elt en KI de Jonge en voor het federatiebestuur de heeren Wolf en Vos. Door den voorzitter en verschillende leden werd dank gebracht aan mej. Groot veldt, die aftreedt als secretaresse, voor het vele werk, dat'zij voor de organisatie heeft verricht. De heer Pierens, die door verhuizing de afd. heeft verlaten, werd door den voorzitter geschetst als een ijverig bestuurslid. Van heden af tot en met 16 Maart a.s. is de vastgestelde kiezerslijst voor een ieder ter gemeente-secretarie nedergelegd. Tot en met 9 Maart a.s. is een ieder bevoegd bij het gemeentebe stuur verbetering van de kiezèrslijst aan te vragen. Gevonden: Auto-nummerbord H.Z. 3401, vulpotlood en een jongensrij- wiel. Aan komen loopen een witte fox- terrier (réu). Inlichtingen bureau van politie, eiken werkdag van 10 tót 12 uur. Woensdag a.s. houdt de school- arts zitting van 3 tot 4 uur in het ge meentehuis. nen mee naar hun woning te Kornwer derzand en spoedig- bleek, dat men een goede vangst had gedaan. De arrestanten werden door de ma rechaussee zeer vriendelijk behandeld erwerd over koetjes en kalfjes ge sproken en aan niets zou men zeggen, dat men hier te doen had met ver dachte officieren, die kort te voren waren ontsnapt.;

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6