^fcliïuaii j. 6?.- DE VROUW IN DE XXe EEUW Introductie-Costume Bestrijdt VERKOUDHEID mei de warmte verwekkende THERMOGENE DERDE BLAD, PAGINA 2. HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 26 FEBRUARI 1940. onze ONDERWIJS EN KERK F. C. baron Belgische lof voor Nederland’s weermacht De Koningin bezoekt leger- onderdeelen 'n Uitgebreide Collectie, samengesteld uit hoogere series NAAR MAAT DE WERKING VAN DE HAAGSCHE VEREENIGING VOOR VROUWELIJKE VRIJ WILLIGE HULP De route om den Noord houdt zeker niet minder gevaren in dan die langs Duins Dat jij met je aambeien nog altijd dat zware Werk doet, begrijp ik niet. van Aerssen Beyeren van Voshol De moeilijkheden voor scheepvaart Ook de jeugd noodig Drankbestrijding te Gouda RECLAMES, Een proêfstemming. o.m Benoemd tot gezant te Teheran. Onbekende risico’s. De reeders kunnen niet zelfstandig beslissen Congres van de vereeniging tot bevor dering der gezondheid in de grafische vakken. I AMSTERDAM DEN HAAG ROTTERDAM Moeilijkheden in het Zeeuwsche oesterkweekersbedrijf In verband met de moeilijkheden, welke voor de Zeeuwsche oesterkwee- kers zijn ontstaan tengevolge van de felle vorstperiode zijn heden bespre kingen gevoerd tusschen het bestuur van de Vereeniging tot bevordering van het Zeeuwsche oesterbedrijf „de Zeeuwsche oester” en de kamerleden mr. A. J. J. M. Mes en A. Kievit. Het werd wenschelijk geacht de re- geering op de hoogte te brengen van den heerschenden toestand en de me dewerking te verzoeken tot instand houding van het door Zeeland zoo be langrijke oesterkweekersbedrijf. In Gouda heeft het Centraal Drank- weer-comité een proefstemming georga niseerd over de al- of niet-toelating van vergunningen in dat gedeelte der ge meente, dat begrensd wordt door de spoorlijn Gouda-Utrecht, Graaf Floris- weg, Ridder van Catsweg, de Karne- melksloot, Breevaart en Burgvlietkade. Het aantal inwoners van deze wijk is ongeveer 7000. Zaterdagmiddag is ten overstaan van de wethouders Koemans, Polet en San ders, officieel de uitslag dezer stem ming vastgesteld. In totaal werden door de kiesgerech tigde bewoners, dat zijn dus de man nen en vrouwen van 25 jaar en ouder, van deze wijk 1248 geldige stemmen uitgebracht, waarvan 941 stemmen tegen toelating van vergunningen 243 stemmen voor beperkte toelating64 stemmen voor onbeperkte toelating. Van onwaarde waren 282 stemmen. Het per centage is resp. 61%, 15.88 en 4.15. Niets toe te voegen. Het A.N.P. teekent hierbij aan, dat het aan zijn vorige mededeeling niets heeft toe te voegen. Francois Cornells baron van Aerssen Beyeren van Voshol werd geboren te Amsterdam op 2 Maart 1883. Van 1898- 1902 kreeg hij zijn opleiding tot Marine officier aan het Koninklijk Instituut voor de Marine. Als Marineofficier nam baron van Aerssen in 1906 deel aan de expeditie naar Zuid-Celebes, in ver band waarmede hem de Militaire Wil lemsorde 4e klasse werd uitgereikt. Onk nam hij deel aan de expeditie naar Bali. In 1912 kreeg baron van Aerssen eervol ontslag als «luitenant ter zee tweede klasse. Hij trad in dat jaar in dienst bij de N.V. Zeehaven en Kolenstation Sabang. Van 1914-1915 met verlot in Europa, nam hij vrijwillig dienst als luitenant ter zee tweede klasse tij de Kon. Mar. Reserve en was als zoodanig actief in dienst aan boord van Hr Ms. „De Ruyter” in de Zeeuwsche wateren. Teruggekeerd in Indie was baron van Aerssen van 1916 tot 1928 administra teur en daarna hoofdadministrateur bij de N.V. Zeehaven en Kolenstation Sabang. In 1928 werd baron van Aers sen benoemd tot consul-generaal te Hamburg, welke functie hij tot voor kort heeft bekleed. Indexcijfers kleinhandelsprijzen Wat het verloop der kleinhandelsprij zen betreft geven de volgende door het Centraal Bureau voor de Statistiek be rekende indexcijfers van winkelprijzen in de tien grootste gemeenten van ons land eenig inzicht. In de berekening zijn prijzen len, brood, melk, kaas, nierswaren. Hierbij zij opgemerkt, dat een stijging van 10.5 pCt. der prijzen van voedings middelen een stijging veroorzaakt van de uitgaven voor het geheele gezinsbud get van 4.2 pCt., waarbij aangenomen is dat 40 pCt. van de gezinsuitgaven be steed wordt aan voeding. Augustus 1939 is 100. Aug. 1939 100,0; December 1939 108.4 Januari 1940 108.6; 13 Februari 1940 110.2; 20 Februari 1940 110.5. Dat is de moeilijkheid van de heele zaak Men krijgt een kans om gevaren te ontloopen, doch weet niet, in welke nieuwe men vervalt. Geen reeder kan hier zelfstandig iets beslissen. De eeni- ge mogelijkheid is, dat de Regeering probeert zich te verstaan met de oor logvoerende partijen. Hoe wij ook trachten onze eigen aan voeren voor ons eigen gebruik binnen te krijgen met onze eigen schepen, de oorlogvoerende machten zullen er al tijd iets op aan te merken hebben. In- tusschen mag men vurig hopen, dat de Regeering door overleg met de belli- gerenten tenminste zal weten te berei ken, dat de meest elementaire begrip pen van menschelijkheid niet worden eronachtzaamd jegens neutrale sche pen en bemanningen, die een lev< ns- belang van een neutraal land dienen.” gen bij het bureau en voeling te zoe ken met haar, die haar hieromtrent nader kunnen voorlichten. Er zijn er altijd, die eigen mogelijkheden onder schatten. Voor haar is overleg met vrouwen, die meer objectief oordeelen, zeker het beste middel om zich bewust te worden, waarvoor zij passen. De Vereeniging hoopt door contact te zoeken met vereenigingen op sport gebied ook meer van de jongeren te be reiken en te overtuigen, maar we meen den, dat het goed was hier nog eens de aandacht te vestigen op wat ge vraagd wordt. Niemand is gedwongen werk te doen, waarvoor zij physiek of geestelijk niet deugt. Aan den anderen kant zij er nog eens met nadruk op gewezen, dat men niet uit gemakzucht besluite ergens niet voor te deugen, maar zich bewust zij, dat er een be roep wordt gedaan op het plichtsgevoel, de vaderlandsliefde, de beste gevoelens van de vrouwen. De mannen, die ge mobiliseerd worden, moeten ook wel allerlei arbeid verrichten, die niet rechtstreeks in hun lijn ligt. Moeten de vrouwen dan, omdat er voor naar geen dienstplicht is, zichzelf vrijstellen van al het vervelende of minder aan gename werk Er is geen sprake van vrouwen uit eenigen bijzonderen kring van de samenleving. Vrouwen van goeden wil uit alle wijken der stad, uit alle krin gen zijn welkom, mits zij bereid zijn zich te geven, al haar toewijding, al haar krachten in dienst te stellen van den arbeid, welken zij op zich nemen. Men moet op haar kunnen rekenen. De residentie heeft den naam enkel een luxe stad te zijn. Laten we toonen, dat we beter zijn dan onze reputatie, en, al houden we van een verzorgd uiterlijk, toch zorgen, dat ons Innerlijk, ons geweten in ernstige zaken onze daden beheerscht. Willen is de eerste stap tot kunnen Begin met op Maan dag, Woensdag of Vrijdag tusschen 11 en 3 uur, of ’s Maandagsavonds tus schen 8 en 9 uur u te begeven naaf Kerkplein 3. De lift brengt u naar de 3e étage en daar wijst men u den weg bij uw keuze uit de vragenlijst. Aarzel niet te lang met besluiten. Maar besluit in het volle besef van uw verantwoor delijkheid. Laat de Haagsche vrouwen niet achterstaan bij de vrouwen in an deren plaatsen van ons land, wat plichtsgevoel en offervaardigheid be treft Ook. al zou er geen oorlog komen, z -rg dat we klaar zijn, als er oorlog mocht Komen dat ons land er sterk voor staat, ook dank zij de vrouwen, Naturalisaties Dezer dagen is ingediend een wets ontwerp tot naturalisatie van Maria Arians en 20 anderen, o.m.: Minna H. F. M. Hink, alhier H. Kiderlen, Delft; S. Rusbeck en Dorothea Ch. F. J. Wot- tawa, beiden alhier. Hofbericht. Van officieele zijde meldt men ons, dat H.M. de Koningin zich bij de uit voering van gewijde muziek op 13 Maart a.s. door het Koningin-Emma» koor te Baarn in verband met de jaarlijksche herdenking van den sterf dag van H.M. de Koningin moeder zal doen vertegenwoordigen door haar intendant te Soestdijk, den kamer» heer in buitengewonen dienst, jhr< A. J. de Jonge van Zwijnbergen. Zoo was het, Karei. Maar de baas heeft me een prachtmiddel aanbevolen. Dat heb ik 14 dagen gebruikt en ik ben mijn bezwaren kwijt. Ik voel me als her boren. POSTERINE heet het. Elke apo theker heeft het Uitsluitend in Apotheken verkrijgbaar, Posterine-zalf, per tube ƒ1.6# Pesterine-zetpillen, per doosje ƒ2.25 de opgenomen van aardappe- grutterswaren, vleesch, eieren, vetten en kruide- Bezichtiging van een gedenkplaat te Heumen. H.M. de Koningin heeft heden ver gezeld van de hofdame, jkvr. van Tets, en haren adjudant den generaal- majoor, jhr. de Jonge van Ellemeet, een bezoek gebracht aan legeronder- deelen in Zuid-Limburg en heeft zich vervolgens naar Heumen begeven ter bezichtiging van de gedenkplaat in het oude Protestantsche kerkje al daar, aangebracht door een der leger- onderdeelen ter herinnering aan het sneuvelen der graven Lodewijk en Hendrik van Nassau. De Regeeringspersdienst meldtDe heer F. C. baron van Aerssen Beyeren van Voshol is aangewezen om te Tehe ran op te treden als Hare Majesteits buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de regeering van Iran. Het eenvoudige middel tegen HOEST en BRONCHITIS Dij de eerste teekenen van D verkoudheid, als zich rillerig en afgemat gevoelt, neem dan direct de nnodlge voorzorgen om U te behoe den voor complicaties, zoo- als hardnekkige hoest, keel pijn en zelfs bronchitis. Leg bij het naar bed gaan een vel Thermo gene op uw borst. De weldadige warm te. die de Thermogene ontwikkelt, ver drijft de benauwdheid en de prikkeling uwer ademhalingsorganen. Reeds den volgenden morgen voelt U zich opge lucht en kunt U Uw werkzaamheden hervatten. Voor alle zekerheid kunt U de Thermogène ook overdag onder uw kleeren blijven dragen om U tegen plotselinge afkoeling te beschermen Thermogène is verkrijgbaar bij Apoth. en Drog. in doozen van 40 en 60 cent. Ook in het Noorden mijnenvelden. Wanneer men, om den Noord varen de, de eene verwikkeling zou ontloo pen om in de andere te vervallen, baat de lange omweg niets. Mijnenvelden liggen er in het Noorden ook. Wil En geland achter het reusachtige mijnen veld, dat langs de Engelsche Oostkust is gelegd, de Duitsche duikbooten af weren, de Duitschers grijpen daar, waar zij met de duikboot niet kunnen komen, naar het luchtwapen, dat in zijn uitwerking zoo niet voor de sche pen, dan toch voor de bemanningen, vaak nog wreeder is dan de onder zeeër. Er blijft, louter theoretisch ge zien, alleen een mogelijkheid, indien men buiten de mijnengebieden en bui ten de operatieterreinen der Duitsche vliegtuigen blijft. Dat zou misschien alleen kunnen als de schepen in den Oceaan zouden op- stoomen tot den 60 gr. N.B., waar schijnlijk nog daarboven, en dan langs de Noorsche kust zouden varen. Dat deze weg eenige mogelijkheden biedt, welke elders ontbreken, wordt bewezen door het ontsnappen van Duitsche schepen langs dezen weg. Deze schepen hebben echter het seizoen van den Noordelijken winter meegehad. Nu de en nu Engeland de EXAMENS Vrije Universiteit. Cand.ex. geschiedenis de heer J. Roe link; doet. ex. id. de heer S. van Tuinen; doet. ex. rechtswetenschap de heer P. W. Smits. Een Duitsch antwoord. Naar aanleiding van deze verklaring meldt het D.N.B. nog: Na de Duitsche vaststelling, dat over Holland verscheidene malen volgens on aanvechtbare waarnemingen, Engelsche vliegtuigen vlogen, heeft het Holland- sche agentschap A.N.P. zich gehaast, harerzijds te verklaren, dat van zulke schendingen der Hollandsche neutrali teit door Engeland, aan Hollandsche zijde niets bekend is. Tot het doen van deze mededeeling, geloofde het agent schap genoopt te zijn, ofschoon het zelf toegeven moet, dat onder de vreemde vliegtuigen, die over Holland gevlogen zijn en daarvan de nationaliteit niet vastgesteld kon worden, „natuurlijk” Engelsche geweest kunnen zijn. In dezen samenhang haast het Hollandsche agentschap zich verder, trots het aan wezig zijnde Duitsche démenti te bewe ren, dat Duitsche vliegtuigen geduren de de laatste week over Hollandsch ge bied gevlogen zijn. Hfet steunt deze be wering daarop, dat men in Holland ge looft, het type van zulk een vliegtuig als Duitsch te hebben herkend en ver der daarop, dat op deze, reeds één maal van Hollandsche zijde op het Duitsche démenti gemaakte opmerking, geen ver dere Duitsche ontkenning volgde. Hierop moet nadrukkelijk onder de aandacht gebracht worden, dat aangif ten van zoogenaamde vluchten over vreemd gebied door Duitsche vliegtui gen van Duitsche zijde alleen dan ont kend worden, als deze aangiften onaan vechtbaar als vergissing kunneg wor den vastgesteld. Wat de Hollandsche bewering betreft, dat een Duitsch vlieg tuig van het type Heinkel Drie herkend is, moet er de aandacht op gevestigd worden, dat bij de bevoegde Duitsche autoriteiten zulk een type heelemaal niet bekend is. zomer aanbreekt, waarschijnlijk de contrle langs Noorsche kust zal verscherpen, is er kans, dat ook deze weg minder gemak kelijk te bevaren wordt. Hebben handelsschepen, varende on der de vlag van een oorlogvoerenden staat, geen ander doel dan te ontsnap pen, Nederlandsche schepen zouden hier een normaal verkeer moeten uit oefenen. Zij moeten daarbij rekening houden met de beide oorlogvoerende machten. Voor zoover wij het zien, zou er gevaar bestaan, dat men met twee oorlogvoerende machten te doen zou krijgen. Het is immers vrij zeker, dat, indien de schepen op deze wijze de En gelsche controle zouden ontloopen, zij in handen van de Duitsche controle zouden vallen. En dat zij dan ter on derzoek zouden worden opgebracht naar een Duitsche haven, overeenkom stig de gewoonte, welke Duitschland ook nu reeds volgt. Of Engeland dan weer niet naar andere middelen zou grijpen en represailles zou nemen, is een open vraag. zij met een aantal toestellen langs ver schillende wegen dwars over Neder- landsch gebied naar de Duitsche grens Vlogen. Van gezaghebbende Nederlandsche zijde wordt hierbij opgemerkt De door ’t D.N.B. meegedeelde over- vliegingen door Britsche vliegtuigen zijn hier niet bekend. Natuurlijk is het niet uitgesloten, dat zich onder de hier te lande gesigna leerde vreemde vliegtuigen, waarvan de nationaliteit niet kon worden vast gesteld, Britsche toestellen hebben be vonden. Wel zijn deze week een aantal schen dingen van het Nederlandsch rechtsge bied door Duitsche vliegtuigen vastge steld. In deze gevallen bestond er ontwij felbare zekerheid, zooals o.m bleek toen, bij een ontkenning van Duitsche zijde, de Regeeringspersdienst het type van het in overtreding zijnde vliegtuig kon noemen, waarna de Duitsche tegenspraak niet is herhaald. Met betrekking tot de vraag of er geen andere scheepvaartroute naar ons land is dan die door het Engelsche Ka naal, welke, gezien het lot, dat ver schillende Nederlandsche schepen den laatsten tijd ondergingen, gevaarlijk is. heeft het „Handelsblad” zijn licht op gestoken in Rotterdamsche reeders- kringen. Het schrijft: „De duikbootcommandant. die de „Burgerdijk” torpedeerde, ver wees den Nederlandschen gezagvoer der, toen deze protesteerde tegen het tot zinken brengen van zijn schip, naar den weg om den Noord. De vraag is nu maar, of de commandant dien raad gaf om een verontschuldiging te vinden voor zijn daad, dan wel of hij hier inderdaad een mogelijkheid aan wees, welke practisch zou zijn toe te passen. Men weet, dat ook in den vo- rigen oorlog de Nederlandsche scheep vaart van den weg om den Noord ge bruik gemaakt heeft. Daaruit mag reeds afgeleid worden, dat zij het ook nu weer zou doen, indien zij van mee ting was, dat de veiligheid der scheep vaart er waarlijk mede gebaat zou zijn. Wij hebben bij navraag den indruk gekregen, dat de reeders sceptisch ge stemd zijn omtrent de mogelijkheden, welke de weg om de Noord biedt. Wij kunnen eigenlijk in deze zelf niet be slissen, en wachten op de Regeering, die het beste in staat is om te verne men, welke de werkelijke opvattingen der oorlogvoerenden zijn. Een reeder verzekerde ons, dat de weg langs Duins (dart geen haven is1), nog de meest veilige weg mag heeten om Nederland te bereiken, wil men niet het gevaar loopen in de mijnenvelden te geraken. Reeds terwille van hun eigen veilig heid moeten de Nederlandsche sche pen dus langs Duins varen. Emmy J. B. schrijft ons Toen van de week het bureau voor voorlichting en bemiddeling van de Haagsche Vereeniging voor Vrouwe lijke Vrijwillige Hulp werd geopend, stond het onmiddellijk vol met dames, die raad kwamen vragen, omdat ze niet wisten, waarvoor zich beschikbaar te stellen. Geen wonder, het verlangen leefde al zoo lang onder de Haagsche vrouwen, om iets te doen, nu ze ge dwongen zijn machteloos toe te zien, terwijl zoovele mannen gemobiliseerd zijn. Maar in den Haag wisten we niet wat te beginnen Behalve de groep vrouwen, die zich onmiddellijk opga ven voor het Roode Kruis en cursussen volgden, scheen er geen plaats voor vrouwenwerk. Het nieuw geopende Bu reau, Kerkplein 3, bewees, dat er toch behoefte was aan vrouwen en dat we ons niet behoeven te beperken tot breien, al hebben de Haagsche vrou wen dan ook heel wat paren polsmof- fen en sokken en bivakmutsen afge leverd voor de .dappere landsverdedi gers. Dat de vragenlijsten, met veel zorg samengesteld, nog moeilijkheden bie den voor haar, die niet weten, op welk gebied zij kunnen uitmunten, was dui delijk de eerste dagen, dat het bureau geopend was. Vooral voor administra- tiewerk is veel liefhebberij. Natuurlijk hebben verschillende afdeelingen be hoefte aan administratieve werkkrach ten, maar geven alle vrouwen zich wel voldoende rekenschap, wat tot deze werkzaamheden behoort Men krijgt soms den indruk, dat ieder, die zich opgeeft voor deze afdeeling, denkt, dat administratief werk uitsluitend bestaat in adressenschrijven, dat er dus geen kennis en kundigheden voor noodig zijn, als men maar een leesbaar schrift schrijft. Daarentegen schijnt het, dat er maar weinig vrouwen zijn, die zich bedreven gevoelen op huishoudelijk gebied. De aanbiedingen voor huishoudelijk werk blijven weinige. Men zou zeggen, dat dit werk in de lijn van de huisvrouw lag, maar er zijn er velen, die geen zin hebben in de huishouding van een ander te werken. Anderen meenen, dat zij geen verstand hebben van koken op groote schaal, zooals misschien bij eva cuatie verlangd zou worden. Zeker zal er wel organiseerend talent vergischt worden, om bij dergelijke bijzondere omstandigheden afdoend te werken, zoodat wellicht de dames van het huis- houdonderwijs in de eerste plaats in aanmerking komen, om leiding te ge ven. Doch we kunnen ons voorstellen, dat er allerlei bijwerk zal zijn, dat de huisvrouw, die gewend is te koken, zou kunnen verrichten. En bovendien kan het wenschelijk zijn, dat jonge krach tige huisvrouwen zich voor sommige diensten beschikbaar stellen, waarvoor vrouwen van middelbaren leeftijd niet meer in aanmerking komen, en dat deze laatste, als het ervaren huisvrou wen zijn, zich aanmelden voor vervan ging der huisvrouw in de gezinnen, waar deze onmisbaar is. Hoe dit alles te regelen valt, kan pas worden over zien, als men een overzicht heeft van de beschikbare krachten en de gevraag de hulpkrachten. Voor telefoniste in het bedrijf zal natuurlijk een bijzondere opleiding moeten voorafgaan aan het aanvaarden van de functie, maar voor telefoniste in groote zaken, zal men minder gron dige voorbereiding behoeven, om de toestellen te kunnen bedienen. Bovenal zijn echter vrouwen noodig bij de luchtbescherming en juist hier voor zijn de aanmeldingen nog veel te weinig, zooals over het algemeen meer vrouwen van boven de veertig dan onder de veertig zich aanmelden. Is de jeugd minder geneigd te helpen, of is het, dat zoovele jonge vrouwen meenen, dat zij in een bezol digde betrekking niet gemist kunnen worden Op de vragenlijst heeft men de twee categorieën opgenomen. Zij. die zich thans reeds beschikbaar stel len en zij, die zich kunnen opgeven voor hulpdiensten in tijd van oorlog. In oorlogstijd juist bij luchtaanvallen, zal het werk stilstaan en zullen de vrouwen, die ingedeeld zijn als zieken draagster, of bij de blokbrandweer. als straathoofd, bij straatploeg, tot haar recht komen. En voor de voorbereiding zullen zij met wat goeden wil toch ook wel tijd kunnen vinden We zouden de jonge vrouwen, die beseffen, dat er aan organisatie op dit gebied dringend be hoefte is, raden zich spoedig te vervoe- Jaarvergadering Nederlandsche bond van marktkoopliedenvereenigingen Gistermiddag heeft de Nederland sche bond van marktkoopliedenver eenigingen te Utrecht zijn jaarverga dering gehouden. De bondsvoorzitter, de heer H. Zou tendijk, drong er in zijn openingsrede op aan, dat de marktkramers en ven ters zich nog meer dan thans het ge val is aaneensluiten. De arbeid van den bond reikt verder dan het dienen van de belangen van 80.000 markt kooplieden en venters alleen. De heer Zoutendijk wees op de noodzakelijk heid van een wettelijke regeling van den markt- en straathandel, en van steunverleening aan hulpbehoevende marktkooplieden en venters. Het jaarverslag van den secretaris penningmeester werd goedgekeurd. De bestuursverkiezing had tot re sultaat, dat de heer J. J. Stad, vice- voorzitter, tot secretaris werd geko zen. De aftredende bestuursleden J. Lap en J. A. M. Jansen, werden her kozen. Tot nieuwe bestuursleden wer den benoemd de heeren G. Voogd en M. E. Neeter jr. Na de afhandeling van het huishou delijk deel van de agenda, hield de bondsvoorzitter een rede óver het on derwerp: „steunverleening aan marktooplieden en venters”. In deze rede nam de heer Zoutendijk stelling tegen het feit, dat de steunverleening aan kleine zelfstandigen is opgedra gen aan organen van armenzorg, gere geld in de Armenwet van 1912. Een rijkssteunregeling leek hem wensche lijk. Staande de vergadering verzond het bestuur een tweetal adressen, het eerste gericht aan Z. Exc. jhr. mr. D. J. de Geer, waarin werd aange drongen op het uitbreiden van de mid delen van het algemeen steuncomité 1939 en het inschakelen van vertegen woordigers van de organisaties uit het bedrijfsleven in dit comité, het tweede gericht aan dr. J. P. Focke- ma Andreae, voorzitter van de staatscommissie voor onderzoek naar den vorm van hulpverleening aan de kleine zelfstandigen, waarin werd aangedrongen op het spoedig uitbren gen van een door deze commissie sa men te stellen rapport over het vraag stuk van een rijkssteunregeling van kleine zelfstandigen. Aandrang tot verlaging van de leer- lingenschaal. De commissie van samenwerking uit de hoofdbesturen van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, het Katholieke Onderwijzers Verbond in Nederland, het Nederlandsche Onder wijzers Genootschap, de Unie van Christelijke Onderwijzers en Onder wijzeressen in Nederland en de Ver eeniging van Hoofden van scholen in Nederland hebben een uitvoerig gemo tiveerd adres aan den Ministerraad gezonden. Hierin dringen zij er op aan, alsnog de noodige gelden be schikbaar te stellen en een wetsont werp tot wijziging van artikel 28 der Lager Onderwijswet 1920 bij de Sta- ten-Generaal in te dienen, waardoor het mogelijk zal zijn met ingang van 1 Augustus 1940 tot verbetering der leerlingenschaal over te gaan. Gisteren werd te Amsterdam het vijf-jaarlijksche congres van de „ver eeniging tot bevordering der gezond heid in de grafische vakken in Neder land” gehouden. Van de 72 afdeelingen, welke de vereeniging telt, waren er 56 vertegen woordigd met 90 afgevaardigden. In zijn openingswoord besprak de voorzitter, de heer B. Ponstein, enke le bijzondere feiten, welke in de ver eeniging, die met dit congres tevens haar 30-jarig bestaan herdenkt, plaats vonden. Het ledental bedraagt thans ruim 7000; de vereeniging beschikt over een sanatorium te Eerbeek, benevens een herstellingsoord voor mannen en vrou wen en een voor kinderen te Zeist. Ernstig werd de vereeniging getrof fen door den mobilisatietoestand. Een dringend beroep werd daarom gedaan op den steun van alle grafische wer kers. Aan het slot van zijn rede wijdde de voorzitter woorden van dankbaar heid aan het werk van den afgetreden voorzitter van het centraal bestuur, den heer K. Schaap (aan wien een te legram van waardeering werd gezon den) en tevens van dankbare herinne ring aan het werk van eenige overle den bestuurders. De behandeling van den beschrij vingsbrief nam vervolgens het verde re gedeelte van den dag in beslag. De jaarverslagen van den secretaris en penningmeester werden, evenals het beleid van het centraal bestuur, goedgekeurd. O.a. is besloten tot het instellen van een vereenigingsraad. De contributie- regeling werd herzien. Tevens werd machtiging verleend tot het organi- seeren van een landelijke verloting. Met een propagandistisch woord werd deze algemeene vergadering door den voorzitter gesloten. Dezer dagen is melding gemaakt van zeer waardeerende beschouwingen en beschrijvingen in de Italiaansche pers, naar aanleiding van de onlangs door buitenlandsche en Nederlandsche journalisten ondernomen driedaag- sche excursie om een en ander van onze defensie in oogenschouw te ne men. Ook elders in den vreemde blijkt men bijzonder getroffen te zijn door hetgeen er tijdens die excursie met betrekking tot de inrichting van onze verdediging naar alle kanten aan den dag trad, aldus de N.R. Crt. Zoo verschenen er o..m. artikelen in het Belgische blad La nation Beige onder den titel „La Hollande prête a se défendre” („Nederland gereed om zich te verdedigen”), die insgelijks be wezen, dat de schrijver dier artikelen, de heer Paul Herten, chef van de re dactie buitenland van La nation Beige, niet slechts de getroffen maatregelen, maar ook de uitrusting én den geest van de Nederlandsche weermacht van groote waarde acht. Hem viel het b.v. op, dat men thans hier te lande over heel wat uitstekend, modern materiaal beschikt, terwijl hij voorts o.a. de op het gebied van camouflage bereikte resultaten opvallend noemde. In verband met den geest, dien de schrijver mede kenmerkend voor Ne- derland’s weerbaarheid acht, zij aan de artikelen nog het volgende ontleend. In de hedendaagsche militaire or ganisatie, die ook goede grondwerkers en goede mechaniciens vereischt, staan den Nederlandschen soldaat op bewonderenswaardige wijze zijn aan geboren eigenschappen ten dienste: aanpassingsvermogen, taaiheid, vol harding en persoonlijke verantwoor delijkheidszin. Mocht er ooit iemand binnenvallen, van welken kant ook, dan zou het voor hem geen eenvoudige wandeling zijn.- Laten we hét zeer luide zeggen: de Nederlandsche officieren hebben het recht trotsch te zijn op wat zij tot stand hebben gebracht. Er volgt dan nog speciale hulde in verband met het feit, dat de groote meerderheid der officieren tot de re serve behoort en er dank zij een flinke inspanning, in geslaagd is, zich aan totaal nieuwe situaties aan te passen. Het groote geheim van de man schappen en hun chefs is, dat zij de innerlijke overtuiging hebben aldus nog Paul Herten dat hun onwrik bare wil zich te verweren, het land zal onttrekken aan elke poging en zelfs elke aanvechting tot agressie. De hier aangehaalde Belgische jour nalist wijst er op, dat het oude be ginsel van Lyautey in deze tijden van gevaar zoowel voor Nederland als voor België opgaat: zijn kracht toonen om er zich niet van te hoeven bedie nen, en hij besluit zijn beschouwingen met de bede, dat het zoo zal mogen zijn.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10