Hitler Een rede van te München Nieuwe Noorsche nota Londen aan De Britsche oorlogs doeleinden NORTH CTATE I VICKS van 77 Fransche legerberichten Duitschland sterker dan 1914 m Britsche vliegtuigen boven de Duitsche Bocht Het bombardement Pajala Influenza De Engelsch-Noorsche onderhandelingen Duitsche legerberichten Rennie, Uw redder bij Brandend Maagzuur U behoeft niet langer gebukt te gaan onder de vrees vooraf en de indigestie daarna, omdat iedere maaltijd U branderige pijn bezorgt, veroorzaakt door overtollig Maag zuur. Neem Rennie Digestif Pastilles! Een enkele Rennie, die ge eenvoudig laat smel ten in den mond, na het nuttigen van Uw maal, voorkomt alle ellende en zuurbran- ding. Dat komt omdat de wetenschappe lijke samenstelling van Rennie het pijnver- wekkend maagzuur neutraliseert en de spijsvertering bevordert. Rennie helpt zoo doende Uw maag in hare natuurlijke wer king. Daarom is Rennie een uitkomst voor menschen wier leven vergald wordt door de kwellingen die aan dat zuurbranden gepaard gaan. De heer G. F. te Naarden schrijft: „Sedert een tiental jaren of nog langer was ik behept met brandend maag zuur Door een toevalligheid maakte ik kennis met de Rennie Pastilleswensch ik U bij deze spontaan te betuigen, dat ze bij. mij een waar wonder teweeg hebben gebrachtIk ben enthousiast over de Rennie Pastilles en in deze stemming, na jarenlang lijden, moeten mij deze regels van het hart.” Ook gij moet deze bran dende pijnen niét langer dulden. Neem Rennie; ’t zal U goed doen. Onmiddellijk! Want de weldadige werking van Rennie geeft dadelijk verlichting. Rennie is heel gemakkelijk in te nemen zonder water of wat ook ongemerkt, overal en altijd. Iedere pastille is apart verpakt; ge kunt ze dus los in tasch of vestzak bij U steken en' gebruiken wanneer ge maar wilt. Vraag Uw apotheker of drogist Rennie. Proefpakje 40 cent. Groot pak 1.25. EERSTE BEAD, PAGINA 2. Chamberlain’s rede BELGIE. DUITSCHLAND. Zie verder le blad, pag. I V VapoRub Een tweede Zweedsch protest verwacht Canadeesche vliegers in Engeland aangekomen te Birmingham Kapitein van de „Altmark ontkende gevangenen aan boord te hebben Eenige verlichting van contrabande- contróle? Massa-arrestaties in Moermansk? HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 26 FEBRUARI 1940. Een toestel neergeschoten Duitsch-Italiaansche handelt* overeenkomsten RECLAMES. I Ti BLENDED CICAÖfTTES( J maritieme Misverstand over „Bergen”. er A Later werd de „Altmark” aange houden door een tweede Noorsche tor pedoboot, welker gezagvoerder vroeg, of de „Altmark” personen aan boord had, behoorende tot een andere oor logvoerende vloot of zeelieden, die on derdanen waren van een andere oor logvoerende natie. De kapitein van de „Altmark” antwoordde: „Neen”. Deze kapitalistisch-plutocratische op vatting zal te gronde gaan. God heeft de wereld niet alleen voor de Engel- schen geschapen. Hij heeft niet be paald, dat drie kwart van de aarde door enkele volken wordt onderdrukt en honger lijdt. Ter gelegenheid van de viering van den 20sten Verjaardag van de stichting van de nationaalsocialistische Duitsche arbeiderspartij, heeft de Führer Zater dagavond een rede gehouden, op de zelfde plek, waar hij 20 jaar geleden ook zijn eerste aanhangers heeft toege sproken. Twee Russische vliegers, die aan het bombardement deel namen, gevangen De Noorsche autoriteiten verklaren, dat zij het bericht, dat 3 Engelsche vliegtuigen over de Jössingfjord zou den hebben gevlogen, niet kunnen be vestigen. Engeland afkeerig van arbitrage? De diplomatieke redacteur van de Daily Telegraph” schrijft, dat het COMMUNISTEN. Het parket van Bergen heeft giste ren wederom twee arrestaties verricht, waarmede het totaal der gearresteer den in verband met de onderdrukking van communistische activiteit op 20 is gekomen. Veelal het gevolg van verwaarloosde kou. Maak een eind San gevatte kou door keel, borat en rug in te wrijven met deze krachtige zalf. Verwijden congestie, vergemakkelijkt de ademhaling en helpt spoedig. De gemiddelde leeftijd der officie ren is 28, die der onderofficieren en manschappen 23 jaar. Het huidige Duitschland. Zijn tegenstanders kunnen zich geen denkbeeld vormen van het huidige Duitschland, het eerste bewijs hiervoor is, dat de Britten hopen een tweede 1918 tot stand te kunnen brengen. In verband hiermede wees hij op den internationalen toestand, welke geheel anders is dan in 1914. Duitschland is bevriend met Italië, de hoop een oor log te ontketenen tusschen Duitschland en de sovjet-Unie is mislukt en Rus land staat thans niet aan de zijde van de tegenstanders van Duitschland, doch is nauw bevriend met Duitschland. Het Fransche legerbericht van gis teravond luidt: Na een voorbereiding door mijnen werpers heeft de vijand een uitval te gen een onzer posten tusschen den Rijn en de Vogezen ondernomen. Hij werd evenwel met verliezen terugge dreven. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt „Op verscheidene punten van het front tusschen Moezel en Saar grootere bedrijvigheid van de afdeelingen, die met den vijand in contact zijn”. Het Finsche hoofdkwartier geeft bij zonderheden over hét bombardement van het Zweedsche dorp Pajala door Russische vliegtuigen. Op 23 Februari, des avonds, maakten de Finnen twee Russische luitenants- vlieger gevangen, wier vliegtuigen een noodlanding hadden moeten maken bij Sodankyla. Tijdens hun verhoor - ver klaarden zij, dat zeven sovjet-toestellen naar Pajala gevlogen waren en er bommen hadden neergeworpen. De ondervraagde gevangen vliegers gaven de juiste uren op van de vlucht hun ner formatie en die uren klopten met de tijden, waarop de toestellen, welke Pajala bombardeerden, voorbijvlogen. De vliegers dachten, dat zij Rovaniemi bombardeerden. Verklaring van minister Günther De Zweedsche minister van buiten- landsche zaken heeft verklaard, dat hij persoonlijk van oordeel was, dat het bombardement een vergissing is ge weest. Sovjet-piloten, zoo voegde hij hieraan toe, kunnen gemakkelijk uit den koers raken in het ijzige Noorden. kunnen de Europeesche landen ge red worden van faillissement en ineenstorting. Hoe moeten deze doeleinden verwezenlijkt worden? 1. De onafhankelijkheid van de Po len en de Tsjechen moet worden nagestreefd. 2. Wij moeten tastbare bewijzen hebben dat geloften of verzeke ringen zullen worden nagekomen. Geen Britsch commentaar. In officieele kringen te Londen wordt de rede van Hitler beschouwd als een, waarop het niet noodig is commentaar te leveren. Toen de „Altmark” voor de derde maal werd aangehouden, ten noorden van Bergen, weigerde de kapitein zijn schip te laten doorzoeken, zeggende, dat het schip reeds geïnspecteerd Was en dat, aangezien de „Altmark” een hulpschip was van de Duitsche vloot en bijgevolg in dezelfde positie verkeerde als oorlogsschepen ten aan zien van de immuniteit, de Noorsche autoriteiten niet het recht hadden vol gens het internationale recht om ver dere onderzoekingen in te stellen, of het schip te verhinderen door te va ren in de Noorsche territoriale wate ren. Hitler herinnerde aan de oprichting van de partij en zette uiteen, wat hem 20 jaar geleden naar deze plaats heeft gevoerd, n.l. zijn protest tegen een tijd, welken men wel die vaft de diepste vernedering van Duitschland kan noe men. Toen de N.S.D.A.P. aan de macht kwam, wilde zij niet bewapenen, doch zij zag, dat de oude ophitsers tot den oorlog zich gereed maakten tot den aanval en derhalve is een bewapening tot stand gebracht, welke nog nooit in de Duitsche geschiedenis is gezien. Over zijn tegenstanders zeide de Führer, dat hij steeds het ongeluk heeft gehad tegen louter nullen te moe ten strijden, zoowel in het binnenland als in het buitenland. Deze lieden be- heerschen het grootste deel van de ge- heele aarde en zijn niet eens in staat in hun eigen land de werkloosheid te be strijden. Dj strijd was van het begin af aan gericht tegen de opvatting, dat op de wereld twee groepen van staten be staan, eene, welke bezit en eene, welke niets bezit. Ook is de Duitsche weermacht krachtiger dan die van 1914. Dat dit geen holle phrase is, heeft den veldtocht in Polen bewezen, welke sneller is verloopen, dan men te Londen of Parijs heeft verwacht. Ook in de toekomst zal dit nog blij ken. Vervolgens wees hij op de geweldige economische voorberei ding van Duitschland. In jaren- langen arbeid zijn de grondslagen voor de autarkie van Duitschland De Zweedsche regeering acht het mondeling gegeven ontkennende ant woord van Moskou op haar protest be treffende het bombardement van Pa- A cxcgi apu OV.XX&JJXL, uao nci jala niet bevredigend, meldt Havas uit Noorsche voorstel, de „Altmark”-af- Stockholm. Volgens gezaghebbende kringen zal zij in een schriftelijke nota nogmaals te Moskou protesteeren. logsschepen gehandhaafd. Zij deed dit in een schrijven van 23 Mei 1939 ten aanzien van de Noorsche neutraliteits- régels. De Noorsche regeering hoopt, dat de Britsche regeering er van over tuigd zal zijn, dat Noorwegen gehan deld heeft in strikte overeenstemming met het internationale recht. Wanneer de Britsche regeering haar standpunt handhaaft, zal de Noorsche regeering voorstellen het meeningsverschil tusschen de beide regeeringen te onderwerpen aan arbi trage, welker methoden geregeld zou den worden door een overeenkomst tusschen de beide regeeringen. boven Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije gevlogen. Vrijdag hebben zij boven Praag, Pilsen en Brno pamfletten en lichtkogels uitgeworpen en ook bezoe ken gebracht boven Kiel, Hamburg en Bremen. Van officieele Duitsche zijde wordt medegedeeld, dat een Britsche Lock- heed-Hudson-machine boven de Duit- sche Bocht door de Duitsche lucht macht is neergeschoten. United Press meldt bijzonderheden over het gevecht van het Britsche toe stel tegen de vijf Messerschmidts. Op zes plaatsen werd het Britsche vlieg tuig geraakt, maar de bemanning bleef ongedeerd en kwam met belangrijke foto’s van Duitsch grondgebied op haar basis terug. Met de grootste moeite hadden de Britten aan hun aan. vallers kunnen ontsnappen, door in de wolken te verdwijnen. Dit was mogelijk doordat volken zwak waren, thans bestaat deze zwakte niet meer. faire aan internationale arbitrage te onderwerpen, bij de Britsche regee ring niet in den smaak valt, aange zien zij vasthoudt aan de opvatting, dat men hier niet heeft te doen met een aangelegenheid, welke niet door directe onderhandelingen kan worden geregeld”. De diplomatieke redacteur van de „Times” schrijft: „Het is onwaar schijnlijk, dat de besprekingen veran dering zullen brengen in de Britsche opvatting, dat het optreden van de „Altmark” zeker niet de „passage simple” was, waarvan de Haagsche Conventie spreekt. Het was het mis bruik maken van de schuilplaats, wel ke de neutrale wateren bieden, voor het ten uitvoer leggen van een krijgs operatie, waarin het schip anders niet kon verwachten te slagen”. Geen Britsche vliegtuigen boven de Jössingfjord. Het Britsche ministerie van lucht vaart deelt mede: Het bericht uit buitenlandsche bron, dat drie Britsche vliegtuigen Zater dagmiddag boven de Jössingfjord hebben gevlogen, naar het schijnt op zoek naar de „Altmark” en andere Duitsche schepen, is ongegrond. Er zijn geen Britsche vliegtuigen uitge zonden met zoo’n taak. Aangezien de „Altmark” geen Noor sche haven was binnengeloopen, had de Noorsche regeering geen aanlei ding om de kwestie te overwegen wat met het schip moest worden gedaan, of met gevangenen, in een dergelijk geval. In het algemeen kan de Noor sche regeering slechts antwoorden, dat in een dergelijk geval zjj er naar zou hebben gestreefd alle internatio nale verplichtingen na te komen. De Britsche regeering heeft zelve krach tig het recht op doorvaart voor oor- Het Duitsche legerbericht van giste ren luidtTusschen Moezel en Plalzer Wald plaatselijke activiteit van artille rie en verkenners. In de lucht geringe activiteit van verkenners en jachtvliegtuigen boven de Duitsch-Fransche grens en boven de Duftsche bocht. Een Fransch en een Britsch vliegtuig werden omlaag geschoten. Aan Duit sche zijde geen verliezen. Door het inzetten van middelen zijn in de eerste vijf maan den van den oorlog (tot 20 Februari 1940) 496 vijandelijke en met contra bande voor Engeland varende neutrale koopvaardijschepen, met een inhoud van 1.810.315 br. reg.ton, tot zinken gebracht. In zijn rede te Birmingham (Zater dag ten deele vermeld) heeft minister president Chamberlain betreffende de oorlogsdoeleinden verklaard: Ik geloof niet, dat eenig redelijk denkend mensch twijfel koestert aan het doel van onzen kruistocht. Hij haal de het voorwoord aan van von Rib bentrop in het Duitsche witboek, waar uit blijkt, dat de doeleinden der nazi’s zijn: vernietiging van Engeland en overheersching van de wereld. gelegd en het land is thans niet té treffen door een blokkade, terwijl in 1914 de tegenstand tegen een blokkade gelijk nul was. Duitsch land kan thans noch militair, noch economisch overwonnen worden. Ook de leiding in Duitschland is gewijzigd. Op alle gebied zijn de leiders uitgezocht. Toenemend artillerievuur. In zijn toelichting op het communi qué van de weermacht zegt het Duit sche nieuwsbureauHet gebruikelijke artillerievuur tusschen Moezel en het Pfalzer Wald is Zaterdagavond aan den rechtervleugel ten Oosten van de Moezel toegenomen. Een Fransch deta chement van circa veertig man trachtte bij het aanbreken van den dag een Duitsche patrouille gevangen te nemen, doch dat mislukte. In het grensgebied is weer een Fransche verkennersafdee- ling teruggedreven, voordat zij iets kon waarnemen. Het Fransche vliegtuig, dat door luchtdoelkanonnen neergeschoten was, was van het type-Mureaux. De Noorsche regeering legt er den nadruk op, dat de „Altmark” niet binnengeloopen is in Bergen of eenige andere Noorsche haven, zooals de Britsche minister van buitenlandsche zaken naar het schijnt geloofde en dat bijgevolg de kwestie van de 24-uurs limiet zich niet voordeed. Noch de Haagsche Conventie van 1907, noch de Noorsche neutraliteitsregels van 1938 behelzen bepalingen, welke een tijdslimiet invoeren voor den door vaart. Het Duitsche legerbericht van van daag luidt: In het Westen gering plaatselijk ar tillerievuur alsmede van beide zijden activiteit van verkenners in de lucht. Onze contrölevluchten aan het Weste lijk front en boven de Duitsche bocht leverden geen contact met den vijand op. Een Fransch vliegtuig van het type Potez 63 werd in de Eifel door luchtdoelartillerie neergeschoten. Een duikboot onder commando van kapitein-luitenant Herbert Schultze is van een langdurige reis teruggekeerd en heeft het tot zinken brengen ge rapporteerd van 34.130 bruto register ton. Daarmede heeft deze duikboot in totaal 16 schepen met een inhoud van 114.510 bruto registerton tot zinken gebracht. Wat de affaire van de „Altmark” betreft, is de Noorsche minister Koht van meening, dat het meeningsver schil tusschen Engeland en Noorwe gen ten slotte hierop kan worden te ruggebracht, dat de Engelschen zich de ongelukkige voorstelling in het hoofd hebben geprent, als zou de „Altmark” een Noorsche haven, n.1. Bergen, zijn binnengeloopen. Dit misverstand is wellicht daaraan te wijten, dat men in Noorwegen eveneens het begip „mili tair district Bergen” heeft. Dit district bestaat uit een gebied van land en meren zich uitstrekkende 50 tot 60 kilometer rondom de stad. De Noor sche torpedoboot heeft op de grens van dit gebied de „Altmark” gepraaid. De Engelschen denken bij Bergen alleen aan de stad en op deze wijze is deze jammerlijke verkeerde meening ontstaan. In een haven aan de Noord-West- kust van Engeland is gisteren in alle stilte het eerste escadrille van de Ca nadeesche luchtmacht aangekomen. De mannen komen uit alle deelen van Ca nada. Ongeveer twintig procent zijn Fransch-sprekende Canadeezen. Het juiste aantal is een militair geheim. In een begroetingstoespraak ver klaarde de onderstaatssecretaris voor de luchtvaart: De komst van uw afdee- ling brengt het succes zooveel nader bij. Wij zijn er volkomen zeker van, dat het meesterschap in de lucht aan ons zal zijn, evenals in den vorigen oor log. Wij van onzen kant, aldus de pre mier, vechten tegen de Duitsche wereldoverheersching. Wij willen geen enkel volk vernietigd zien. Wij vechten om te verkrijgen, dat de kleine landen van Europa voort aan in veiligheid leven, bevrijd van de voortdurende bedreiging met een agressie op hun onafhan- lijkheid en de uitroeiing van hun volk. Voor ons zelf wenschen wij echter geen overheersching en evenmin begeeren wij grondgebied van iemand anders. Wij vechten om het onrecht goed te maken, dat Duitschland bedreven heeft jegens volkeren, die eens vrij waren. Wij gelooven ons doel te kunnen berei ken en weten dit te kunnen doen zonder andere volkeren in slaver nij te storten. Wij vechten voor de vrijheid van het individueele geweten en voor vrijheid van godsdienst. Wij vech ten om den geest van militarisme en uitbreiding van bewapening te bannen, waardoor geheel Europa verarmt en Duitschland niet op de laatste plaats. Alleen door deze zaken te bannen, kan Europa de noodige veiligheid verkrijgen en Onder het huidige Duitsche bewind kan er geen waarborg voor de toekomst zijn. Zijn bestuurders hebben herhaal delijk bewezen niet vertrouwd te kun nen worden wat het houden van hun woord betreft. Daarom met Duitschland den volgenden stap zetten en toonen, dat het voor eens en altijd de stelling heeft opgegeven, dat macht recht is. Wij en Frankrijk zijn besloten alles te doen om dier waarborg te verkrij gen door voortzetting van die volko men eensgezindheid in doel en politiek, welke ons thans vereenigt en welke na den oorlog den grondslag zal vormen, waarop de internationale betrekkingen tusschen onze beide landen worden op gebouwd. Maar Frankrijk en Engeland kun nen niet en willen niet het nieuwe Europa opbouwen. Anderen moeten er bij komen en ons helpen, vooral om de ontwapening te verkrijgen, welke een essentieel bestanddeel vormt voor een blijvenden vrede. Indien de vrees uit Europa kan wor den geweerd, zal de ontwapening even stellig komen als de dag na den nacht. Tot het herstel van het vertrouwen kan Duitschland zelfs meer doen dan eenig ander land, aangezien het zelf het meeste gedaan heeft om het vertrouwen te schokken. Wanneer het betrouwbare bewijzen geeft van zijn goeden wil, zullen de anderen niet nalaten het te helpen om de economische moeilijkhe den te boven te komen in den over- gang van oorlog naar vrede. Chamberlain besloot aldus: Wij zul len doorgaan met strijden tot het uiter ste van onze kracht en van de kracht van het geheele rijk, totdat wij de overtuiging hebben gekregen, dat de vrijheid in veiligheid is.” Na een nieuw onderzoek heeft de Noorsche regeering haar gezantschap të Londen opdracht gegeven den En gelschen minister van buitenlandsche zaken het volgende mede te deelen in zake het „Altmark”-incident: Het Duitsche stoomschip „Alt mark” is op 14 Februari aangehouden door een Noorsche torpedoboot in Noorsche territoriale wateren. De Duitsche gezagvoerder ver klaarde, dat het schip op weg was van Port Arthur in Texas naar Duitschland. De „Altmark” was ge wapend met klein luchtafweergeschut voor zelfverdediging, doch dit was weggenomen voor de Noorsche wate ren waren binnengevaren. „Wij moeten overwinnen”, „Ik geloof in een hoogere en eeuwige gerechtigheid. Hij, die zich harer waardig toont, zal haar verwerven. Twintig jaar geleden ben ik dezen strijd begonnen. In 1933 werd ik eerste volkskanselier van het Duitsche Rijk en een jaar later leider van het geheele volk en thans heb ik zeven jaar ge streden voor mijn Duitsche volk. Het kan niet zijn lot zijn een volk van sla ven te worden. Ook thans geloof ik dit en wel met nog meer recht. Het kan niet andersWij moeten overwinnen en zullen ook overwinnen.” De Führer besloot zijn rede met de woorden van Luther „Al was de we reld vol duivels, toch zal het ons ge lukken”. De Britsche propaganda heeft geea uitwerking. Duitschland kent deze hee- ren en kent ook hun raadgevers, deze toch waren vroeger in Duitschland. Zij spreken een even komisch Duitsch als Engelsch. Zij liegen of het gedrukt staat en drukken, zooals zij liegen. Het Duitsche volk is evenwel anders gewor den. Geen Bethmann-Hollweg heeft meer de leiding en er bestaan geen Spartakisten meer. Een nieuw volk is opgekomen en dit zal den strijd door staan totdat de terreur zal zijn ge weken. Duitschland heeft de finan- cieele hyena’s in eigen land verdreven en het zal zich ook door hen van bui ten af het leven niet laten verbitteren. Het Duitsche volk heeft evenveel recht te leven als elk ander. De Führer wees er hierbij op, dét de tegenstan ders van Duitschland niet meer het groote overwicht in getalsterkte heb ben als vroeger. Uit het slot van de rede bleek dui delijk het vertrouwen van spreker op de Voorzienigheid. Tot nu toe is zijn werk zichtbaar gezegend geworden, want zonder de zegen van God kon het groote werk van den wederopbouw van Duitschland niet tot stand gebracht zijn. Ook de komende vraagstukken zullen worden opgelost. Deze vraag stukken zijn de verzekering van de vrijheid en de levensruimte van het Duitsche volk. De correspondent van „Aftenbladet” in Tallinn maakt melding van massa- arrestaties in Moermansk in verband met de verspreiding van „fantastische contra-revolutionnaire geruchten” over de aanwezigheid van een Britsch vloot- eskader nabij Moermansk. De Russische pers schrijft niets over de Engelsche oorlogsschepen in het Noorden, maar wel veel over de ge ruchten over de Turksche defensievoor- bereidingen. De correspondent voegt hieraan toe, dat waarnemers dit be schouwen als een zeker teeken, dat de toestand in het Noorden door het Kremlin als het ernstigst beschouwd wordt. Reuter verneemt in welingelichte kringen te Londen, dat terwijl geen bijzonderheden gegeven kunnen wor den over de overeenkomst voor de handelsbetrekkingen in oorlogstijd, welke deze week tusschen Groot-Brit- tannië en Noorwegen tot stand zal komen, het niet in de bedoeling ligt het contrabandecontrólesysteem losser te maken. Het is echter mogelijk, dat zekere vereenvoudigingen in de pro cedure worden geregeld ten aanzien van schepen, welke volledig gedekt zijn door navicerts of schepen ten aan zien waarvan andere waarborgen zijn gegeven. Bijzonderheden omtrent de overeen komst zijn medegedeeld aan de Deen- sche en Zweedsche ministers van bui tenlandsche zaken in de te Kopenha gen gehouden conferentie. Het is waarschijnlijk, dat zoowel Denemar ken als Zweden binnenkort soortgelijke overeenkomsten zullen sluiten. Ofschoon geen bijzonderheden ont huld worden, kan veilig gezegd wor den, dat een der voornaamste doel stellingen is de Noorsche scheepvaart verbindingen met andere landen te vergemakkelijken. Het Britsche departement van lucht vaart deelt mede, dat Britsche vlieg tuigen Zaterdag boven de Duitsche Bocht en boven Noord-West-Duitsch- land hebben gevlogen. Na zes aanvallen te hebben afgesla gen zijn ze alle behouden terugge keerd. Een toestel werd door vijf Messer schmidts aangevallen. Nader wordt gezegd, dat het Zaterdag de derde op eenvolgende dag is geweest van vlieg tochten op groote schaal boven Duitsch grondgebied. Donderdag hebben Britsche vliegers De Duitsche verlangens. De verlangens van Duitschland wa ren zeer bescheiden, n.l. de verzeke ring van de Duitsche levensruimte. Hierin laat het Duitsche volk zich niet bedreigen en ook laat het hier geen politieke combinaties opbouwen, welke tegen Duitschland zijn gericht. Verder heeft Duitschland zijn koloniën terug verlangd, Duitsch eigendom, dat de wereld der plutocratieën zonder nut voor hun eigen volken roofden. Spreker verklaarde er trotsch op te zijn, dat zijn tegenstanders hem haten, omdat hij vast besloten is Duitschland weer vrij te maken. De haat van zijn tegenstanders deert hem niet. Zooals hij 13 jaar heeft gestreden in het bin nenland voor de vrijheid van het volk, zoo strijdt hij thans naar buiten. De besprekingen van de in Rome bijeengekomen Duitsche en Italiaan- sche regeeringscommissie voor de rege ling van de economische betrekkingen tusschen beide landen hebben, naar een officieel communiqué mededeelt, tot verscheidene overeenkomsten geleid betreffende het goederenverkeer voor het loopende jaar. Volgens handelskringen zal de goe- derenruil voor een groot deel blijven als tevoren. Zekere producten echter, welke vroeger naar Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije werden gezonden, zullen thans naar Duitschland gaan. De voorzitter van de Duitsche economische delegatie, dr. Clodius, heeft er op gewezen, dat van

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2