het Paleis den Finschen van HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 26 FEBRUARI 1940 Tea-en in i president RIB' OW WERKT KALMEEREND! BINNENLAND S I J IN FINLAND Ji:S Minister Tanner: tempo dienen een anders is het te Vreemde vliegtuigen boven Nederlandsch gebied man, van recht- vestigt Weerkundige Waarnemingen g 1 1 h DERDE BLAD, PAGINA 1. „Hulpverleening zal in snel Nederlandsch vliegtuig getroffen De Regeeringspersdienst meldt Een Nederlandsch jachtvliegtuig heeft gisterochtend boven Oss een Duitsch Heinkel-lll-K-vliegtuig op omtrent achtduizend meter hoogte aangetroffen. Het Duitsche vlieg tuig werd achtervolgd in de rich ting Tilburg, waar het werd aan gevallen, waarop het Duitsche toestel terugvuurde. Het Duitsche vliegtuig is bij Reusel over de Bel gische grens ontkomen. Het Neder landsche jachtvliegtuig heeft een treffer in den neus en twee in den staart. 20 voor Kyösti Kallio, thans f>6 jaar, is een leven dig, voor zijn jaren jong uitziend, die den indruk eenvoud en schapenheid De een vertelt nog schokkender nieuws dan den ander - laat U niet van de wijs bren gen, blijft kalm. Rookt TAPTOE, de heerlijke kalmeerende sigaret. Vraagt ’t frissche rood- wit-blauwe pakje. te geschieden laat!” Md fel t uur: XXVI. (Van onzen specialen verslaggever.) Helsinki, 15 Februari. President Kallio in zijn werkkamer TAPTOE Gesprek met minister Tanner. (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden). Duitsch vliegtuig beantwoordt de beschieting door Nederlandsch jachtvliegtuig geet niet, dat boodschappers van Jobs tijdingen in Moskou licht hun hoofd ver liezen en dat het dus voor de hand ligt, maar te berichten wat men ginds graag hooren wil”. Op mijn vraag, of men hier na het uitbreken van den oorlog com munistische oppositie heeft bemerkt, antwoordt de minister met een catego rische ontkenning. De partij was hier al jaren verboden en de invloed van de communisten was vrijwel nihil gewor den. In dertig coöperaties hadden zij in dertijd een meerderheid, maar dat aan tal was al lang voor den oorlog geslon ken tot drie. Barometer stationnair. Barometerstand hedenmiddag 12 uur »c/»l Even later krijg ik gelegenheid tot een nadere kennismaking met Vaino Tanner, den minister van buitenland- Finland’s minister buitenlandsche zaken, Tanner. Terwijl wij zitten te praten, komt oud- minister Paasikivi langs hij wacht op minister Tanner en wij nemen daarom even later afscheid van den man, die op het oogenblik de zware verantwoor delijkheid voor de buitenlandsche poli tiek van zijn land draagt. Maar vóór wij uiteengaan, herhaalt minister Tanner nog eens, dat Finland op snelle hulp hoopt in den ongelijken strijd, dien het tot dusverre met inspanning van zijn uiterste krachten heeft kunnen volhou den. Gisteren is in de omgeving van Wou denberg een Duitsch vliegtuig waarge nomen, waarvan de kenteekenen dui delijk zijn vastgesteld. Het vliegtuig bewoog zich van het Zuid-Oosten naar het Noord-Westen. Het is van den grond af onder vuur genomen door luchtdoel-artillerie, waarop het terug keerde in Zuid-Oostelijke richting. Ook naar aanleiding van deze neutraliteits- schending zal de Regeering stappen te Berlijn ondernemen. sche zaken. Hij troont een Noorschen, een Zweedschen en mij als Nederland- schen, journalist mee naar een zijzaal, na eerst een sigaar te hebben opgesto ken. die, geloof ik, bij hem bijna even onafscheidelijk is als bij onzen oud- premier Colijn. En dan gaan wij ge moedelijk om een ronde tafel zitten praten. Minister Tanner was, zooals u weet, van het tweede tot het laatste stadium als gedelegeerde van Finland betrokken bij de onderhandelingen met de sovjet-Unie. Toen die half November waren vastgeloopen en Finland zich op het ergste moest voorbereiden, kwam hij, in de plaats van Erkko, in de op de breedst mogelijke basis gevormde regeering, waarin hij nu het zware ambt van leider der buitenlandsche politiek vervult. Natuurlijk praten wij over den oorlog en wat ermee samenhangt. Ik vraag, of de minister gelooft, dat er op den duur als gevolg van de groote verliezen aan menschenlevens, die de Russen lijden, in de sovjet-Unie binnen- landsche spanning zou kunnen ontstaan. Minister Tannér gelooft er niet hard in. „In den wereldoorlog”, zegt hij, „ver loren de Russsen twee en een half miU lioen man, afgezien nog van de gewon den, waarover, geen cijfers bekend zijn. Maar wat beteekent dat aantal op de ge- heele bevolking van de Unie Ginds pompt men uit een menschenzee Neem aan, dat er nu een honderdduizend Russen gesneuveld zouden -zijnwat zegt het Voortdurend kunnen de Rus sen versche troepen in het veld bren gen en daartegenover moeten wij blij ven volhouden met dezelfde menschen”. Nederlandsche belangstel ling voor Finland. Ik weet, antwoordt de president, dat men ook in uw land onzen strijd met belangstelling volgt en ik ben er kentelijk voor de sympathie, welke Nederland voor Finland aan den dag legt. - De hulp van buiten. Wij komen dan op de hulp van bui ten. Minister Tanner blijkt ervan over tuigd, dat de Russen niet zouden zijn begonnen, indien zij hadden moeten rekenen op een onmiddellijk samengaan van Zweden met Finland. Ook komt het hem, voor, dat er in de twee naastbijt Scandinavische staten een soms over dreven t mate van bezorgdheid bestaat voor de reacties van Duitschland op dt politiek van Zweden en Noorwegen. Ook nu die beiden hun neutraliteit in het huidige conflict handhaven, konden zij, zoo meent hij, hier en daar een wat ruimere opvatting aan den dag leggen. En wat de hulpverleening betreftmi nister Tanner wijst op de noodzakelijk heid van een snel tempo, anders zou die hulp te laat kunnen komen. Ik vraag hem, of hij een verklaring heeft voor den omzwaai in de Russische buiten landsche politiek, die immers jaren lang gericht was op de vorming van een col lectief veiligheidsfront in het Oosten van Europa, maar die nu tot niets ont ziend imperialisme is vervallen. „De Westelijke mogendheden”, zegt de mi nister, „hebben Rusland niet de vrije hand willen laten in het Oosten. Dat heeft Duitschland wèl gedaan. Het oude verlangen van de Russen naar de Oost zee en den Atlantischen Oceaan, een verlangen, dat al van de dagen van Ook Engelsche vliegtuigen Het Duitsche Nieuwsbureau meldde d.d. 24 dezer uit Berlijn In den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen wederom boven Nederlandsch gebied gevlogen. Zoo werd, zonder dat twijfel mogelijk is, vastgesteld, dat te 10 uur n.m. een vliegtuig over het eiland Terschelling is gevlogen in Oostelijke richting, te 10.23 uur vloog een toestel bij Nieuwe Schans ten Oosten van Groningen in Zuidwestelijke richting, te 10.45 uur vloog een vliegtuig 10 k.m. ten Zuiden van Nieuwe Schans in Zuidoostelijke richting en te 10.49 uur 10 k.m. ten Oosten van Delfzijl vloog een toestel in Zuidwestelijke richting. In de laat ste drie gevallen was het zeer gemak kelijk te constateeren, dat de toestel len over Nederlandsch gebied vlogen, aangezien de vliegweg boven Duitsch land tot de grens nauwkeurig werd ge volgd. Binnen een week zijn derhalve min stens twaalf keer Britsche vliegtuigen over Nederlandsch gebied gevlogen. In het bijzonder hebben de Engelschen in den nacht van 20 op 21 Februari Nederlandsch territoir geschonden, toen Dan deel ik mee, dat het prof, van der Vlugt geweest is, die mij in mijn studentenjaren mijn eerste belangstel ling voor Finland heeft bijgebracht. En als ik den naam van mijn gewezen leermeester noem, ontmoet ik bij den president een spontane hartelijkheid Ik heb professor van der Vlugt bij zijn bezoek aan Finland persoonlijk ontmget, zegt hij, -r- en bewaar aan hem de alleraangenaamste herinne ringen. Wij hebben niet vergeten, dat hij onze zaak warm heeft gesteund. Ik kan niet nalaten, den president, erop opmerkzaam te maken, dat de Finsche consul in den Haag, de heer van der Vlugt, thans in de voetsporen van zijn vader treedt en schier avond aan avond de belangstelling voor Fin land door voordrachten verlevendigt Ik hoor dat met oprechte erken telijkheid, antwoordt mij de president. Ik weet, dat de heer van der Vlugt nu onze consul in den Haag is en het is mij een vreugde, te vernemen, dat hij de Finsche zaak met al zijn kracht ondersteunt. Ik verzoek u, allen, die in uw land zooveel sympathie voor Fin land aan den dag leggen, daarvoor mijn erkentelijkheid over te brengen. Dan bekrachtigt de president zijn ge voelens met een stevige hand en gaat, vergezeld van zijn adjudant, weer verder. Naar aanleiding van het feit, dat het Duitsche vliegtuig niet alleen Nederlandsch rechtsgebied heeft geschonden, doch bovendien de vermetelheid heeft gehad het vuur te openen op een Nederlandsch vliegtuig, dat in de rechtmatige uit oefening van zijn bewakingstaak optrad, zal de Nederlandsche Re geering te Berlijn ernstig protes- teeren. Verwachting tot den avond van 27 Febr. Wind: zwak tot matig, Zuidoostelijk tot Zuidelijk; half tot zwaarbewolkte of betrokken lucht; in het Noordoosten weinig of geen neerslag, in het Zuid westen kans op eenigen neerslag; weinig verandering in temperatuur. In den nacht nog temperatuur om het vriespunt in het Noorden en Oosten. Het geheele Oosten, van Finland tot den Balkam, is thans bedekt met een uit gebreid gebied van hoogen luchtdruk. In Italië is het nog koud, doch is de vorst geweken. De Oceaandepressie dringt thans naar het Noordoosten door. Ten Westen van de Faroër ligt een mini mum. De nadering van dit minimum bracht in den nacht regen en stijging van temperatuur. In het geheele Westen wordt het weer beinvloed door randstoringen van het uitgestrekte gebied van lagen luchtdruk op den Oceaan. Dit laatste schijnt ech ter ver in het Westen af te sluiten. Een randstoring doet zich gevoelen aan de kusten van Portugal en Noord-Spanje. Zonsondergang: 27 Febr. 5.33 u. Zonsopgang: 27 Febr. 6.54 u. Lantarens aan: 27 Febr. tot 6.24 u. ’sm.; 27 Febr. 6.03 u. nam. Hoogwater te S c h e v e n i n g en. 27 Febr. ’s m. 5 u„ nam. 5.20 u. Morgen schietoefeningen op het strand van Scheveningen tot Katwijk tusschen 10 u. v.m.6 u. nam. en tusschen strandpaal 97 en 98 van 8 uur nam. tot den volgenden ochtend 6 uur. volgens noodigt de president ons uit, een andere zaal bin nen te gaan, waar op een groote tafel koffie, met de gebruikelijke Finsche koekjes van allerlei slag, klaar staat. Terwijl een paar lakeien voor de gasten zorgen, beweegt president Kallio zich onder hen en hier en daar vernauwt hij de oppervlakkige kennis making van daareven. Dat voorrecht valt ook mij te beurt. Ik vertel den president, dat ik Nederlandsch journalist ben en dat ook in ons land het lot- van de Finnen groote belangstelling en sympathie ontmoet. -Langs de Norre Esplanadgatan trekt een ongewone optocht in uiterst ge varieerde kleedij heeren in zwart jasje en gestreepten broek, anderen in sportuitrustingdames, die zich voor de gelegenheid in visitetoilet heb ben gestoken, andere, die ook nu haar skipakje niet ontrouw zijn geworden. De menschen blijven staan en kijken om. Vermoedelijk weten zij, wat er aan de hand is President Kallio ont vangt de buitenlandsche pers op een thee in het presidentieele paleis, dat naast het enorme gebouw van de Zweedsche legatie waarlijk bescheiden aandoet. De journalisten ik schat bun aantal vandaag op vijftig heb ben zich in één van de hotels ver zameld, om in kudde naar het paleis te trekken. Van het dak wappert geen standaard, en de schildwachthuisjes staan leeg. De president verblijft offi cieel niet ten paleize, al ontvangt hij er, zooals vandaag, af en toe. Wij gaan een paar trappen op en komen dan in een ontvangzaal, waar, dicht bij den ingang, president Kallio ons opwacht. Groote figuur vaij het heden- daagsche Finland. Kyösti Kallio behoort tot de groot ste figuren van het hedendaagsche Fin land. Hij is nu 66 jaar en stamt uit een boerengeslacht. Na zijn lyceumtijd beheerde hij eerst zelf een hofstede, ging daarop over in hét bankwezen en op 33-jarigen leeftijd zien wij hem al in de directie van de Finsche Bank. In denzelfden tijd wordt hij vertegen woordiger van den boerenstand. Fin land kende vier „standen” of „sten- den” boeren, burgers, adel en geeste lijkheid en elke stand had zijn eigen representanten. Zij vormden samen de landsvertegenwoordiging. In de Finsche Rijksdagen van 1907 af heeft Kallio, hóe ook het lot van het land mocht wisselen, altijd zitting gehad. Zeven keer was hij Rijksdagpresident en in 1917 trad hij voor het eerst in de Re geering, als minister van Landbouw. Dat was hij ook van 1921 tot 1922. Vervolgens trad hij driemaal in 1922, 1925 en 1929 als formateur en minister-president op. Buitendien had hij de hoogste functies in allerlei ver- eenigingen, coöperaties en onderne mingen. En in 1937 werd hij geroepen tot het hoogste ambt in den lande president van de Republiek. De officieele gasten. De foto’s, welke van president Kallio in omloop zijn, gelijken voortreffelijk. Hij is een levendig, voor zijn jaren er jong uitziend, man, die den indruk vestigt van eenvoud en rechtschapen heid. Zijn gedrongen, ietwat gebogen gestalte doet hem klein schijnen. Zijn bewegingen zijn vlug, hij spreekt snel en heeft de prettige gewoonte, u daar bij recht in de oogen te zien. Wij moe ten onszelf voorstellen en begroeten vervolgens de officieele gasten, die het gevolg van den president vormen. Ik ontmoet Paasikivi, den man, die de inleidende onderhandelingen met Rus land voerdeTanner, die hem later vergezelde en die nu minister van Buitenlandsche Zaken is minister von Born, met wien ik een nacht tevoren door het brandende Borgaa liep mi nister Hannula en minister Fager- holm, die Sociale Zaken beheert. Ver- Peter den Grooten dateert, is herleefd. Maar voorzooveel Finland aangaat, heeft Moskou zich ten eenenmale mis- rekend 1 Het was overtuigd van de komst van een binnenlandsche revolutie hier bij het opmarcheeren van de Rus sische troepen” Ik vraag, of dan de Russische inlich tingendienst zóó slecht geïnformeerd kan zijn geweest omtrent de verhoudin gen in Finland. „Neen, dat is het niet”, antwoordt minister Tanner, „maar ver- Barometer alhier v.m. 8 u. 762J m m., v.m. 12 u. 762$ m.m.; thermometer resp. 1J gr. en +6J gr. Celsius. na hedenmiddag 12 Op de rechtsche foto ziet men Finland’s president Kallio (midden), in een geanimeerd gesprek met enkele zijner gasten. De linksche foto is gemaakt tijdens de ontvangst in het paleis van den president. Op de achterste rij (vijfde van rechts) onze speciale verslaggever

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9