PLANETARIUM Frankrijk in oorlogstenue Vlucht uit Moskou Baagsdie Courant van Dinsdag 27 Februari 1940 STADSNIEUWS paleizen en van VERGADERING OUDERRAAD FEUILLETON. VIJFDE BLAD, PAGINA 1. Kathedralen dragen het „boetekleed den oorlog” BLEEK TE ZIJN heeft buitengewone J)e beveiliging kunstschatten van De Loire-kasteelen. R. voor BAKKERSVAKONDERWIJS. (Nadruk verboden.) 31) HOOFDSTUK XVI. voor (.Wordt vervolgd.). Bernekamp heeft EEN KOMEET, DIE EEN KLEINE PLANEET Grauwe zandzakken inplaats van beeldhouwwerken. achter komt? niet hebben, dat men bevelen handelt. KONINKLIJK NEDERLANDSCH LANDBOUW COMITÉ ONZE NIEUWE GEZANT IN TEHERAN Daarom worden der De Moderne School voor Bakkers- vakonderwijs opent op 18 Maart spe ciaal voor de jongere bakkersgezellen een vooropleidingscursus. schaal aan dit ook eenigszins mogelijk maken, in voor het onderwijs zoo schade- OUDERAVONDEN SCHOLEN A. EN B. JAN VAN GOJENSTRAAT 94 Op Donderdag j.l. werd in school B, Jan van Gojenstraat 94 een ouderavond gehouden, welke door een klein aantal ouders werd bezocht. Het hoofd der school de heer Wolda opende den avond met een woord van welkom in het bij zonder tot den heer Snethlage, die de film „Vacantiebezigheid voor schoolkin deren” toelichtte. Deze film was in één woord prachtig en de heer Snethlage gaf een duidelijk beeld, hoe de kinderen in de duinen kunnen genieten. Het jaarverslag van den penningmees ter werd goedgekeurd. Tot lid der Oudercommissie werd wegens aftreden van den heer Kromhout, de heer van Leeuwen gekozen. T heer Hoogenboord bepleitte een nauwere samenwerking tusschen huis en school. Aan den pen ningmeester den heer Kromhout werd voor het vele werk dat hij heeft gedaan in de O.C. een kistje sigaren namens de O.C. overhandigd. HAAGSCHE VROUWENBOND. Donderdagavond 29 Februari wordt in Het Hof van Holland een vergade ring gehouden van den Haagschen Vrouwenbond. Mevr. F. J. v. Gelder- Droste, zal spreken over het Vredes vraagstuk. tingstijd naar koppig Ik noote maar niet zoo ten! En als Helena er Je weet, ze Kar t— m strijd met haar Wat betreft de iuchtbescherming van scholen werd reeds eerder van B. en W. bericht ontvangen, dat bij oorlogs gevaar de scholen voorloopig zullen worden gesloten. De bezetting der schoolgebouwen door militairen Dezer dagen kwam de ouderraad van ’s-Gravenhage in vergadering bij een onder leiding van den voorzitter, mr. A. C. van Bruggen. Inzake de bezetting van schoolge bouwen door militairen, waardoor de openbare scholen percentsgewijze veel zwaarder zijn getroffen dan de bijzon dere scholen, was. naar de voorzitter mededeelde, nader bericht ontvangen van B en W. Onder herhaling van hun streven om te dezer zake verbete ring te brengen in de verhouding tus schen openbaar en bijzonder onderwijs, berichtten B. en W aan den Ouder raad, dat zij zich tot den minister van Defensie hadden gewend om zijn steun te vragen bij het vrijgeven van school gebouwen daarbij dient op den voor grond te staan het wederom voor het onderwijs beschikbaar st0en van scho len in de zwaar bezette gedeelten van de gemeente, met name in Scheve- ningen, het Boomen- en Bloemenkwar- tier en Loosduinen. De verwachting mag worden uitgesproken, dat, voor- zoover de defensiebelangen maar dezen lijken toestand bij voortduring verbe tering zal worden gebracht. De Ouder raad acht het niettemin gewenscht zijn aandacht aan deze zaak te blijven geven. vanochtend ontslag genomen uit haar betrekking. Zij zal niet meer in het atelier terugkeeren. Ik acht het ge wenscht jullie daarvan op de hoogte te brengen en ik verbind daaraan het verbod om eventueele nieuwsgierige vragen, van wie dan ook, in verband met dit ontslag te beantwoorden. Wie er prijs op stelt aan het atelier ver bonden te blijven, zal goed doen zich hieraan te houden en bovendien elke relatie met mademoiselle Bernekamp te verbreken. Ik wensch in geen geval, dat de reputatie van het atelier nog verder afbreuk wordt gedaan. Allen goed begrepen? Met haar zwarte, doordringende oogen keek zij elk lid van het perso neel afzonderlijk aan. Niemand durfde iets te zeggen. Ninette en Lucilla hadden moeite haar tranen te bedwingen. Nooit meer met Lisaweta tezamen komen? En als zij nu eens in kommervolle omstandig heden verkeerde? Zoo lang zou zij wel niet van het gespaarde geld kunnen rondkomen. Wat moest er nu van haar worden? Beide meisjes vroegen het elkaar fluisterend, nadat allen weer aan het werk waren gegaan. Er moest iets heel ernstigs met Lisawe ta gebeurd zijn, anders zou madame Trubetzkoy zich niet zoo onbarmhar tig hebben getoond. En toch ga ik vanavond na slui- haar toe, zei Lucilla kan toch een landge- in den steek la in dichte stapels liggen de grauwe zandzakken opgehoopt tegen het beeldhouwwerk der portieken. Verdwe nen zijn al die honderden heiligen, uit gehouwen in de ruwe steen, die de bezoekers bij hun kerkgang als tege moet schenen te treden Voor het eerst sinds honderden jaren heeft men ze moeten beveiligen tegen het ruwe geweld van' den mensch. Eeuwen heb ben ze getrotseerd, weerstand geboden aan honderden winters, aan wind, aan vorst, aan regen, aan duizend jaren godsdiensttwisten, aan oorlogen en revoluties en op slot van zaken is het een treurig privilegie van den moder nen tijd, dat zij beschermd moeten worden tegen de vernielzucht van onze wel diep gezakte beschaving. Verdwe nen zijn er al die profeten met hun patriarchale baarden, verdwenen al die heiligen van Frankrijk, die ko- ningen en bisschoppen, die martelaren en maagden, die op zoo naieve wijze Frankrijk’s oudste geschiedenis oprie- pen. Chartres, „de” kathedraal van Frankrijk, Bourges met zijn beeld houwwerk, Reims, de kathedraal der koningszalving, de Notre Dame te Pa rijs, zoo rijk aan fijne gratie, de ka thedralen van Amiens, van Lyon, van Rouaan, al die honderden oude ker ken van Frankrijk, ze zijn bijna on herkenbaar geworden. In een devoot De examens voor het Mulo- diploma. Voorts werd nog behandeld het ver zoek van een oudercommissie om steun te verleenen aan haar voorstel, aan het hoofdbestuur der vereeniging voor M.U.L.O.-onderwijs gedaan, om dit maal de examens voor het M.U.L.O- diploma later te doen aanvangen dan gewoonlijk in verband met de omstan digheid, dat wegens de bezetting van vele scholen door militairen de daar door verminderde schooltijden de voorbereiding voor dat diploma min der grondig had kunnen geschieden dan gewoonlijk. De Ouderraad overwoog, dat alreeds om redenen van administratieven aard het niet goed mogelijk zou zijn, deze examens op een later tijdstip te stellen. Echter werd het wel wenschelijk ge oordeeld, dat bij het stellen van de exameneischen en de beoordeeling van het examenwerk ditmaal een meer milde maatstaf zal worden aangelegd. In verband met de vroege Paschen werd overwogen aan den wethouder te verzoeken de Pinkstervacantie uit te breiden en de Paaschvacantie te be korten, opdat in verband met de te verwachten betere weersomstandig heden tijdens de Pinksterdagen de va- cantie aan de leerlingen meer ten goede zou kunnen komen. Mede in overleg met de onderwijsinspectie was de Ouderraad echter van meening, dat het, gezien den korten tijd van voorbe reiding, thans niet doelmatig was een dergelijk voorstel bij den wethouder aanhangig te maken. half-duister waren ze gedompeld, be klemmend schoon bijna in die sfeer van purper en goud en azuur, welke door de gebrandschilderde ramen naar binnen viel. Nu is al dat kostbaar glas in lood uit zijn voegen gelicht, gepakt in genummerde kisten, welke veilig opgeborgen zijn in schuilplaatsen, waar vernielende bommen geen schade kunnen aanrichten en slechts na den oorlog zullen zij aan de hand der sche ma’s, die in elke kist ingesloten zijn, weer in hun oude glorie hersteld worden. De onmetelijke schat der mid- deleeuwsche glazeniers is hierdoor voor vernieling behoed, een schat, die zoo groot is, dat een oppervlakte van niet minder dan twee hectaren door deze ramen bedekt zou kunnen wor den. Voor het eerst worden nu die onme telijke kerkruimten verlicht door de aangrijpende glorie van het zonnelicht. Eensklaps staat daar uit het donker naar voren getreden een wolk van hei ligen en engelen, opgeschrikt als het ware door al dat licht na eeuwenlang sinds de glasmeesters uit de middel eeuwen de gapende bogen met hun kunstwerken hebben afgesloten, geleefd te hebben in een subliem half-duister De architectonische schoonheid van al die vroeger wel eens vervagende lij nen,. komt in het heldere zonnelicht strakker tot uiting, doch die klaarheid is eigenlijk te hel en wanneer op een triesten winter dag de regendruppels naar binnenwaaien, is het er oneindig- verlaten en treurig [Van onzen specialen verslaggever.) Parijs, Februari. jYankrijk-in-oorlog, dat zijn niet al leen de millioenen mannen, die op geroepen zijn tot verdediging van het vaderland, dat zijn niet alleen duizen den fabrieken, die dag en nacht wer ken voor de oorlogsindustrie, dat zijn niet alleen tienduizenden huisgezinnen, die angstig, maar dapper ook eiken dag opnieuw uitzien naar berichten van vader of echtgenoot of broer, die „ergens in Frankrijk” zijn gevaarlijken plicht vervult, maar dat is nog veel meer. Frankrijk-in-oorlog, dat is ook een heel volk, een heel land in oor- logssfeer. Een „heel land dat is dus heel Frankrijk met al zijn onschat bare kunstschatten, met zijn duizenden cultuurmonumenten uit de voorgaande eeuwen, zijn kathedralen en kerken, zijn kasteelen en paleizen. Gedurende den vorigen oorlog heeft Frankrijk zoo’n zwaar leergeld moeten betalen denken we slechts terug aan de kathedraal van Reims dat reeds lang voor de noodlottige Septem berdagen van verleden jaar de noodige maatregelen getroffen waren om op doeltreffende wijze Frankrijk’s natio naal kunstbezit tegen land- en lucht bombardementen te beveiligen. Zeer oppervlakkig en misschien wel al te droog prozaïsch voor dergelijke kunst schatten kunnen we dit nationaal kunstbezit in twee categorieën ver- deelen: het roerend en onroerend be zit en al naar gelang die categorieën is de bescherming voor iedereen of slechts voor heel enkele ingewijden zichtbaar. Wonderlijk is het, wanneer men te genwoordig in Franrijk rondreist. Ka thedralen en kerken, paleizen en kastee len, hebben het boetekleed van den oorlog aangetrokken. Dezer dagen verspreidde het A.N.P. op gezag van een buitenlandsch Nieuws bureau het bericht, dat de sterrenkun dige Kulin een nieuwe komeet ontdekt. Blijkbaar werken de omstandigheden vertragend. De ontdek king had namelijk op den 30sten Ja nuari van dit jaar plaats en eerst nu vindt men het de moeite waard om er melding van te maken, dat „ergens” aan den hemel een komeet verschenen is. Inmiddels vermeldt het bericht niet, dat de komeet in werkelijkheid een kleine planeet is. Het is namelijk vaak zeer moeilijk in een paar uren tijds vast te stellen, of het hemellicht een komeet dan wel een kleine planeet is. Om deze vraag te beslissen moet men althans bij benadering, de baan van het hemellicht berekenen. Dit is direct na de ontdekking geschied, het resultaat van de berekening was, dat men te doen had met een kleine planeet, die reeds in het jaar 1934 ontdekt was en die nu door Kulin teruggevonden werd. Maar nu komt nog het meest teleur stellende, De kleine planeet, die Kulin opnieuw ontdekte, vertoont zich aan den hemel als een sterretje van de zes tiende grootte. Dit wil zeggen, dat het schijnsel van de planeet slechts een tienduizendste gedeelte bedraagt van het schijnsel, dat een nog juist zichtbare ster ons toezendt. Dientengevolge heeft de mededeeling geen waarde voor het groote publiek: er is geen enkele ama teur, die met zijn kijker ook maar een spoor van de planeet zou kunnen ont dekken. Dit is nu de tweede maal in dit jaar dat wij vergast worden op een sterren kundig bericht, van weinig waarde. De vorige maal werd ons een catastrofe beschreven op zoo sensationeele wijze, dat het publiek een ©ogenblik in ver warring geraakte. Achteraf is gebleken dat het bericht waarschijnlijk betrek king had op een nieuwe ster, die niet minder dan een maand te voren ont dekt was. Ook deze nieuwe ster ver toonde zich aan den hemel als een heel zwak lichtpuntje. En bovendien had deze nieuwe ster geen kenmerken, die haar onderscheidden van alle andere nieuwe sterren. t Begint er op te gelijken, dat de „zenuwenoorlog” zich meester gaat ma ken van de wetenschappelijke bericht geving. We nemen ons dan ook voor, de betrouwbaarheid en de waarde van de berichten zelf te toetsen voordat zij ge publiceerd worden. De gewezen consul-generaal te Ham burg, F. C. baron van Aerssen Beyeren van Voshol, die is benoemd tot Harer Majesteits buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Teheran. waar men zeker was. dat geen viaduc ten den doorgang zouden versperren, verliet een lange rij vrachtauto’s Parijs. Voor die malle decorauto’s, welke er uitzien als onmetelijke rij dende droogrekken, waartegen nu on der zware zeilen enorme schilderijen rustten, reed een allerzonderlingst voertuig, een vrachtauto, waarop een hooge steling was opgebouwd, vanwaar een bezorgde museum-conservator en een paar werklieden een oogje in het zeil hielden, of er niets verschoof up de achter hen volgende soms tot zes meter hoog opgeladen wagens en of zij werkelijk zonder ongelukken onder alle obstakels door zouden gaan. Hier en daar bleek gedurende dien langen zeer langen rit want hard kon er natuurlijk niet gereden worden en het doel was dikwijls honderden kilometers ver verwijderd een boomtak te moe ten worden afgehakt en herhaaldelijk moesten de P.T.T.-arbeiders, die in een speciale auto den stoet vergezelden, telefoon- en telegraafdraden tijdelijk afsnijden, om die gevaarten den door tocht mogelijk te maken. Voor zoover ons bekend is, zijn al die tochten zon der eenig ongeluk verloopen, zijn al die rijkdommen uit Frankrijk’s musea en bibliotheken veilig geborgen in de lang te voren voorbereide schuilplaat sen. Doch ho. troosteloos zien die musea er nu uit: in het Louvre, in het Carnavalet-museum, in het Petit Pa- laL, in al die andere Parijsche musea, in al die van de groote provinciesteden, welke verondersteld worden, aan een eventueelen luchtaanval bloo. te kun nen staan, gapen nu open plekken tegen de muren, staan de uitstalkasten leeg, dragen de voetstukken geen beel den meer. In de nationale bibliotheek te Parijs is de geheele kostbare mun tenverzameling van 200.^00 stuks, zijn de meeste der meer dan honderddui zend bundels prenten, de tweeduizend mappen handschriften, de talrijke kostbare „unica" alleen voor de „unica” uit de zaal der prachtbanden waren meer dan vierhonderd kisten noodig verdwenen: „ergens in Frankrijk”, wachten zij het einde van den oorlog af. De kunstminnaars kunnen dus gerust zijn; wanneer vijandelijke vliegtuigen aanvallen zouden wagen op Frankrijk’s groote steden, dan zullen de kunst voorwerpen van de musea, bewijzen niet ten onder te gaan door het geweld van de moderne cultuur. De vergadering sprak zich bij meer derheid van stemmen uit voor af schaffing van de rundveeteeltregeling. De vergadering was voorts van oor deel, dat moest worden toegestaan om evenals te voren de nieuw-ontgonnen gronden voor 100 procent met fabrieks aardappelen te betelen, in verband waarmede te bevoegder plaatse stap pen zullen worden gedaan. Besloten werd bij het overleg met den vertegenwoordiger van den minis ter van Defensie aan te dringen op het op ruime schaal verleenen van zaken-verloven aan gemobiliseerde landbouwers. Daisy hem voorloopig alleen. Zij had verschrikkelijk veel te doen, verzeker de ze. Er zou waarschijnlijk heel wat tijd mee gemoeid zijn om achter het adres van die Lisaweta Finschow te komen. Douglas Gattersworth voelde zich ernstig te kort gedaan. Hij had zich dezen eersten ochtend in het kostelijke Parijs met Daisy heel anders voor ge steld. Wat moest hij nu beginnen? Er bleef niet veel anders over dan een wagen te huren en zich naar het Bois te laten rijden, daar ergens te ontbij ten en dan maar weer naar de stad terug te keeren. Misschien kon hij vanmiddag wel eens een bezoek bren gen aan de Engelsche club of aan zijn kennissen op het Britsche gezant schap. Atelier Trubetzkoy, madame? vroeg de portier, bij wien Daisy haar licht opstak. Dan doet u het beste een taxi te nemen. Ik zal den chauf feur wel even inlichten. Helena Trubetzkoy zat juist midden in een belangrijke bespreking, toen de boekhouder haar een briefje in geslo ten couvert bracht. Daar is een da me, die u wenscht te spreken. Ik heb toch op het oogenblik geen tijd... Geërgerd scheurde Helena Tru betzkoy het briefje open. „Daisy Lohr, Weenen’, las zij in drukletters en daaronder waren vluchtig een paar woorden gekrabbeld: „verzoekt om een onderhoud inzake Lisaweta Fin schow. Finschow? haar onbekend. Maar Lisaweta, ja, ja. zij had een Lisaweta in haar dienst gehad, Lisaweta von Bernekamp. verloofde te ontmaskeren. Zij vertel de Gattersworth wat zij bij het laat ste bezoek van Robert had opgemerkt. Maar wat denk je dan nu te doen? vroeg Gattersworth, niet begrijpend. Daisy’s gezicht verstarde van haat. Wat ik denk te doen? Ik ben van plan er voor goed een eind aan te maken. Ik zal er voor zorgen, dat dat schepsel onschadelijk wordt gemaakt. Zij heeft al genoeg op haar kerfstok. Waarschijnlijk is de politie hier nog niet van haar verblijfplaats op de hoogte. Wie weet onder welken naam zij zich hier schuil houdt. En wil jjj dat nu alles zelf ter hand gaan nemen? Gattersworth vroeg het gemelijk en verbaasd tegelijk. Natuurlijk! Wie zou het anders moeten doen? Ik ben toch tenslotte de gene, die de dupe van haar praktijken is geworden? Neem me niet kwalijk Daisy, maar dat dunkt me voor een dame toch een weinig verheffende taak. Daisy wierp het hoofd in den nek. Verheffend? Wat heeft dat er mee te maken? Ik wil Robby alleen maar eens laten zien, wie van ons bei den het sterkst is. Gattersworth zweeg. Hij vond, dat Daisy al weinig reden had zich over Eschberg’s handelwijze verontwaar digd te toonen, maar hij wachtte zich wel er voor deze meening onder woor den te brengen. Als Daisy haar ver loving wilde verbreken uitstekend, hij zelf wenschte niets liever. Alleen de wijze, waarop zij zich in deze ge schiedenis meende te moeten mengen, stuitte hem tegen de borst. Bij hun aankomst in het hotel liet O. L. School A. Op Vrijdag 23 Februari hield de Openbare Lagere school A Jan van Go jenstraat 94 een ouderavond, welke door 100 ouders werd bezocht In zijn openingswoord heette de heer A. G. Hols, hoofd der school de ouders har telijk welkom. Het gedeelte van den avond de pauze was gewijd aan zang en een tweetal tooneelstukjes door de leerlin gen der 6e klasse vlot en aardig opge voerd. welke door eenige commissiele den waren ingestudeerd. Een krachtig applaus getuigde van de waardeering der ouders. In de pauze kregen de ouders gelegenheid het werk hunner kinderen te bezichtigen en met het onderwijzend personeel zich te on derhouden. Na de pauze sprak het hoofd der school de scheidende leerlingen der 6e klasse toe. Nadat de prijzen en getuig schriften waren uitgereikt werd door den voorzitter der Oudercommissie den heer N. P. Hoogenboord een woord van dank gesproken, namens de ouders en leerlingen en bood hij den heer Hols en mej. v. d. Nat een souvenir aan; mej. Hoekstra werden bloemen aangeboden. De heer Hols en mej. v. d. Nat en mej. Hoekstra bedankten daarop alle aanwe zige ouders en leerlingen voor deze hartelijke attentie. Onder voorzitterschap van den heer H. D. Louwes te Ulrum is dezer dagen de maandelijksche vergadering der eerste afdeeling van het Koninklijk Nederlandsch Landbouw-Comité alhier gehouden. Omtrent de in deze vergadering ge dane mededeelingen of genomen be sluiten valt het navolgende te ver melden. Van verschillende zijden werd de aandacht gevestigd op de zeer ongun stige omstandigheden, waarin tal van veehoudersbedrijven verkeeren. In vele gevallen kan zelfs van een noodtoe stand worden gesproken. Men vraagt zich onder deze om standigheden af wat er terecht komt van de door den minister van Econo mische Zaken gedane toezegging, in zake een redelijke verdienste voor den boer. Niet te ontkennen valt, dat ook door natuurlijke oorzaken de toestand moei lijk is geworden. Aan verder ingrijpen van de over heid ten aanzien van de prijszetting van het stroo zal niet te ontkomen zijn. Besloten werd, in vereeniging met de andere centrale landbouworganisa ties den minister van Economische Zaken telegrafiscn te verzoeken onver wijld een prijs- en afzetregeling van stroo te publiceeren. Den veehouder ontbreekt veelal het geld om het benoodigde voerstroo te koopen. Daarom moeten er maat regelen worden genomen om de in komsten der veehoudersbedrijven te doen stijgen. Als een der werkzaamste middelen daartoe moet worden beschouwd, het onmiddellijk hervatten van het over nemen door de Regeering van onge schikt gebruiksvee. De vergadering besloot deze aange legenheid te bespreken met de andere centrale iandbouw-organisaties en den Algemeenen Nederlandschen Zuivel- bond en voor te stellen bij het college van regeenngscommissarissen aan te dringen op hervatting van het uit de markt nemen va i ongeschikt gebruiks vee door de overheid. Voorts werd ver- hooging van den melkprijs noodzake lijk geacht Om te verhinderen, dat groote hoe veelheden van de ondermelk verloren gaan, behoort van Regeeringswege de gelegenheid te worden gegeven een groot quantum magere melkpoeder te fabriceeren tegen een gegarandeerden prijs, welke boven de veevoederwaarde ligt Daar hoeft ze niet achter te ko men Ninette ik kan eenvoudig niet anders. Ik zou geen rustig oogen blik meer hebben, als ik Lisaweta zoo aan haar lot overliet. Ninette gaf Lucilla plotseling een kus. Ik ook niet Lucilla. Ik ga met je mee! De D-trein Weenen-Parijs kwam hij gend in het station tot stilstand. Ga lant hielp Gattersworth Daisy uitstap pen. Sinds den vorigen avond beteeken- de zij voor hem meer dan de char mante jonge vrouw, met wie het zich loonde uit tijdverdrijf wat te flirten. Zij was waard, dat er om haar ge streden werd. Misschien liet zij Esch- berg toch nog loopen. Hoewel hij er niet met haar over had gesproken, hoopte hij het van harte. Hij zou een uitstekende vrouw voor hem zijn, waarmee hij zich ook overal in En geland zou kunnen laten zien. Welis waar bezat zij een paar minder goe de eigenschappen, die zij nog zou moeten afwennen, maar dat was van later zorg. Zij zou er zich wel bij neerleggen, wanneer zij eenmaal tot de ontdekking was gekomen, dat al zijn liefde ten spijt, haar wil hem niet steeds wet kon zijn. Zou je me nu niet eens willen vertellen lieve kind, wat je eigenlijk in Parijs wilt? vroeg hij, toen ze sa men in een taxi naar het hotel reden. Wat is het doel van deze geheim zinnige reis? Daisy kneep haar oogen half dicht. Iets zeer belangrijks Doug. Voor jou en mij misschien zelfs wel een le vensbelang. Ik sta op het punt mijn In het Atelier Trubetzkoy heerschte een nerveuze opwinding. De eigenares se verscheen, geheel in strijd met haar gewoonte, reeds om tien uur in den ochtend. De oorzaak daarvan kon men slechts vermoeden. Waarschijnlijk was het gebeurde van den vorigen avond met Lisaweta aan een en ander debet. Niemand durfde iets te vragen. Wie zoolang met haar had samenge werkt als Ninette bijvoorbeeld, wist, wat die diepe rimpel tusschen de wenkbrauwen van Helena Trubetzkoy beteekende. Eerst wat later op den ochtend deed Ninette haar schuchter mededeeling van Lisaweta’s absentie. Helena Trubetzkoy maakte een af werende beweging. Weet ik, weet ik! Roep het geheele personeel bij el kaar! Binnen vijf minuten stonden allen, die op eenigerlei wijze van het atelier deel uitmaakten, in de ontvangkamer. Er heerschte een gedrukte stemming. Allen dachten hetzelfde: Wat is er met Lisaweta aan de hand? Hpipna Trubetzkoy kwam ruischend het vertrek binnen. Haar gezicht leek nog stroever. Mademoiselle Doch niet alleen kerken en kathe dralen en kapellen, ook de Loire- kasteelen zijn in hetzelfde grauwe boe tekleed van grijze zandzakken ge stoken. Doch Frankrijk’s kunstbezit bestaat niet alleen uit kerken en kasteelen en historische gebouwen; in die kathedra len en paleizen en in de tallooze musea en bibliotheken worden andere schat ten bewaard, welke tegen vernieling gevrijwaard moesten worden. Waar en hoe? Dat zijn geheimen, welke slechts aan heel enkele ingewijden bekend zijn: ze zijn verspreid over heel Frank rijk, in de onderaardsche gewelven met metersdikke muren van oude kastee- lene, in de bomvrije kelders van de Banque de France, in kleine provincie plaatsjes, waar in de eenvoudige huis jes geen meesterwerken van oude kunst vermoed worden. Gemakkelijk is die verhuizing der kunstschatten niet geweest. De kleinere stukken, och dat ging nog wel: ze werden zorgvuldig door gespecialiseerde arbeiders inge pakt in speciaal hiervoor getimmerde kisten, sommige schilderijen werden uit hun lijsten gelicht en opgerold, doch verreweg de meeste heeft men met lijst en al moeten inpakken, zoo- als b.v. het bekende doek uit het Lou- vre-museum, het „Vlot der Medusa” voorstellende, misschien wel het groot ste schilderij ter wereld. Hoe groot die verpakkingsmoeilijkheden ook waren, ze waren slechts kinderspel bij de kwestie van het vervoer. Hoe moesten die enorme gevaarten van Parijs naar een vergeten provinciestadje worden overgebracht? Geen enkele normale vrachtwagen was voor zoo’n vracht be rekend per trein ging het nog veel minder, tot plotseling een der conser vatoren op het idee kwam de Comédie Francaise haar vracht- en aanhang wagens voor het vervoer te leen te vra gen. Het spreekt vanzelf, dat niet te vergeefs bij een andere muze werd aangeklopt en zoo heeft men op een goeden dag eer merkwaardige stoet Parijs kunnen zien verlaten. Langs een zorgvuldig te voren bestudeerden weg. Zij excuseerde zich bij haar bezoe ker: Ik ben direct weer bij u. Daisy Lohr werd door verschillende gangen geleid. Jonge meisjes in lan ge, witte jassen en haastige loopjon gens passeerden haar. Eindelijk stond zy tegenover Helena Trubetzkoy. De voormalige Russische gravin ontving haar met de vriendelijke te rughoudendheid eener vrouw van de wereld. Waarmee kan ik u van dienst zjjn, juffrouw Lohr? Zij sprak vloeiend Duitsch, zy het met een scherp Russisch accent. Gaat u zit ten rookt u? Dank u, ik wil niet te veel van uw kostbaren tyd in beslag nemen. Daisy Lohr voelde zich niet geheel op haar gemak. Die Helena Trubetz koy had zooiets superieurs. Ik zag dezer dagen in een tijd schrift een bekroonde foto van uw atelier. Zij was werkelijk buitenge woon. Ach vond u? Helena Trubetz koy glimlachte erkentelijk. Wat een omwegen bewandelde die jongedame^ Om haar een compliment te maken, zou ze toch wel niet uit Weenen hier heen zijn gekomen. Zij wachtte zwij gend op hetgeen zeker nog wel zou volgen. Zoudt u my misschien willen zeg gen, wie voor deze foto als model heeft gediend? vroeg Daisy. Als regel geven wij daarover bij voorkeur geen inlichtingen. t

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17