Russen bezetten het eiland Koivisto l fjo. 17504. Door omlaag gestort vliegtuig vernield I 1940. Dinsdag 27 Februari. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND voor Een ernstig verlies de Finnen Een scheepje op de rotsen geloopen Russisch legerbericht Koning Carol naar Rome Dit nummer bestaat uit VIJF bladen EERSTE BLAD. van 1 BINNENLAND t SPANJE. Het Finsche legerbericht De Finnen steeds tot vrede bereid Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Russische aanvallen op de Landengte afgeslagen Een van de huizen in een straat in Wallington in het graafschap Surrey, welke door een omlaag stortend .vliegtuig zijn in brand geraakt en vernield. Het wrak van het vliegtuig ligt m deal voortuin. De mogelijkheid van een vredesbemiddeling in Finland Finsche gevangenen gepijnigd in Russische gevangenschap VIBORG MET OMGEVING Russische luchtaanvallen BUITENLAND C V-2®r~o?-7 r Bi io iii® I®1| ®>i® lli®!®^ 1® - - [ii® W A k to RA COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Vierde blad, pag. 2. MIIPURl(V7S0/?G) Heinjoki na«f Ayrapaan=i Luurinmaki Sommee OVERZICHT. Kaislahti Muola Leipasuo Skm Eerste blad, pag. 2. Pienjarvi Maksalahti JORKO (Koivisto) Eerste blad, pag. 1. en Derde blad. pag. 3. naar J Rokkalankoski Johannes Sa/noj Nuoraa elke vijand Een Finsche scherpschutter. De Finsche bladen publiceeren bij zonderheden over den Finschen scherp schutter Sino Hayha. die tot dusverre met zijn geweer 419 Russen heeft neer gelegd en twee Russische vliegtuigen omlaag geschoten heeft. Het Finsche legerbericht van giste ren luidt Op de landengte van Karelië hebben onze troepen de Koivisto-eilanden ver laten. Omtrent de maatregelen ter evacuatie van de burgerbevolking uit de omge ving der voornaamste verdedigingsli nies, zijn ons uitvoerige mededeelingen verstrekt. Derde blad, pag. 1. Ingediend is een wetsontwerp tot her ziening van de wet tot instelling van de Militaire Willemsorde. Derde blad, pag. 2. In het Tilmans hofje te ’s-Hertogen- bosch is het bejaarde echtpaar P. Wij- nantvan Buul door gasvergiftiging om het leven gekomen. Vierde blad, pag. 2. ^s^Le/nola PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75 Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p- post 10 ct. Het kaartje geeft de omgeving Van Wiborg weer volgens het legerbericht van het opperbevel van het militaire district Leningrad zijn de Russen in het bezit van de meest vooruitgescho ven plaatsen o.a. Sommee, Honkan, Oinala, Muola. De strijd woedt bij Uuras, Nuoraa, Luurinmaki en tusschen Oinala en Lei- nola. In fien sector Muola wordt door de Finnen hardnekkig tegenstand geboden, om de Russen te beletten zich meester te maken van den spoorweg Valkjarvi Wiborg. Finland koopt munitie in de Vereenigde Staten Een Finsche officieele persoonlijk heid te Washington heeft medegedeeld, dat hij een bestelling heeft gedaan van Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Sumner Welles heeft aan Mussolini een schrijven van Roosevelt overhan digd. Voorts heeft hij een onderhoud gehad met den Britschen en Franschen ambassadeur. Eerste blad, pag. 2. Vierde blad, pag. 2. Koning Carol zal een bezoek brengen aan Rome. Het Duitsche stoomschip „Wahehe” werd door Britsche strijdkrachten buit gemaakt. Bij de Britsche kust zijn vanmiddag 2 Duitsche vliegtuigen neergeschoten. Vierde blad, pag. 2. Het Groningsche motorschip „Ida” is aan de Westkust van Engeland lek gestooten en gezonken. De bemanning bevindt zich in veiligheid. Tweede blad. pag. 2. Einde Maart of begin April zal H.M. de Koningin een radiorede houden voor de Foreign Missions Conference of North America. Vierde blad, pag. 1. Het Russische legerbericht van gis teren luidt Op 26 Februari zijn de sovjettroe pen op de Karelische landengte voort gegaan de vijandelijke sterkten te ver nietigen. De vijand trachtte een tegenaanval te ondernemen, doch werd teruggesla gen, waarbij hij zware verliezen leed. Bij een tegenaanval werden vijf vijan delijke tanks beschadigd, drie van hen werden door de sovjettroepen buit ge maakt. Volgens nadere gegevens hebben de sovjettroepen, behalve de trofeeën, ver meld in het communiqué van 24 Fe bruari, op het eiland Koivisto 26 vijan delijke verdedigingswerken, met inbe grip van 15 gewapende betonnen artil- lerieforten genomen, evenals twee ka zematten, vier opslagplaatsen voor mu nitie en voorraden, 10.000 granaten en ruim 5 millioen patronen. In de andere frontsectoren heeft zich niets bijzonders voorgedaan. De sovjetluchtmacht heeft aanvallen gedaan op de vijandelijke troepen en militaire doelen. Negentien vijandelijke vliegtuigen werden neergehaald in luchtgevechten. TJimatta S uur per Kazematten op Koivisto vernield. Uit Helsinki wordt gemeld, dat de Finnen er in geslaagd zijn de kanonnen en alles, wat den Russen van voordeel zou kunnen zijn, van Koivisto te ver wijderen, alvorens zij het eiland ont ruimden. Het geschut zal opnieuw tegen de Russen gebruikt worden. De kazematten en alles, wat niet kon wor den medegenomen, werden vernield Hoewel de ontruiming van het eiland te Helsinki zeer betreurd wordt, is men van meening, dat de batterijen van Koivisto haar dienst gedaan heb ben en zelfs meer, dan verwacht kon worden, gepresteerd hebben. Van i—5 regels fl-50 Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct.. daarna iedere regel meer 50 ct. - Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct.. buiten de stad volgens posttarief Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. De Zweedsche hulp. De Russische aanvallen op de bur gerbevolking van Finland heeft een diepe reactie gewekt in het geheele Zweedsche volk, aldus verklaart het bestuur van het Zweedsche vakverbond in een oproep tot de Zweedsche arbei ders om Finland als burger-werklie- den achter het front te helpen. Reeds hebben vele duizenden arbeiders zich bereid verklaard naar Finland te gaan. De wil om het Finsche volk te helpen leeft zeer sterk in Zweden, de inzame lingen in geld en naturta zijn boven alle verwachtingen geweest, meer dan 100.000 personen hebben besloten Fin land iedere maand het loon van een dag arbeid te geven en vele arbeiders en ambtenaren hebben besloten op feestdagen te werken en het loon van dien dag te schenken aan Finland. Finsche gewonden Zweden. De regeering heeft het parlement verzocht een crediet van een millioen kronen terstond in te willigen om Zweedsche ziekenhuizen in staat te stellen voorbereidingen te treffen voor het opnemen van ongeveer 1000 ge wonden, die binnenkort uit Finland zullen komen. Britsche vliegtuigen hebben een uit gebreide verkenningsvlucht boven Duitschland ondernomen. Eerste blad. pag. 2. 50 millioen infanterie-patronen bij de Winchester Cy. voor een bedrag van twee millioen dollar Bovendien tracht hij een regeling te treffen waardoor hij zendingen artilleriemunitie zal kunnen krijgen, motiergranaten, granaten voor luchtafweergeschut, waarvan de hoe veelheden en de leverancier „om mili taire redenen” niet worden genoemd. Naar verluidt is de aflevering van sommige dezer artikelen reeds begon nen. Een Noorsche dokter, werkzaam in Finland, heeft een brief geschreven aan een vriend in Noorwegen, waarin mededeelingen worden gedaan over barbaarsche martelingen, welke de Finsche krijgsgevangenen bij de Rus sen hebben te ondergaan. De brief is in „Norges Handels og Sjöfartstiden- de” openbaar gemaakt. De dokter schrijft o.a., dat in zijn ziekenhuis geen belangrijke schade door de luchtaanvallen is aangericht. Op 31 Januari had hij het lijk gezien van een Finschen sergeant, die door de Russen gevangen genomen en dood- gepijnigd was De Russen hadden de oude manier toegepastBeiae voeten werden boven een vuur gehangen, zoo- dat deze verbrand waren, de eene zelfs tot over den enkel. Verder zat het lichaam vol ernstige brandwonden. Het was een vreeselijk gezicht. Zoo kregen wij als patiënt een jongen veld-dokter, die. evenals een andere officier, door de Russen gevangen genomen was. De wanten waren hen afgenomen en zij moesten met de armen omhoog gestrekt blijven staan in een temperatuur van 30 graden vorst. Toen zij na 8 uren gevangenschap bevrijd werden, waren hun handen be vroren. Soldaten werden direct dood- Het verlies van de forten op Koi visto wordt wat verzacht door het of ficieele bericht, dat alle vijandelijke aanvallen op de Westelijke flank van het landengtefront werden afgeslagen door de Finsche artillerie op het vas teland. Misschien het heftigste offen sief van den vijand vond plaats in het midden van de landengte over een front van 8 k.m. tusschen de meren Ayrapinjarvi en Vuoksi. Langs de oevers van de Salmenkaita-rivier wa ren de troepen gedurende den gehee- len Zondag in een verbitterd gevecht gewikkeld, De Russen probeerden op verschillende punten de rivier over te steken, maar werden door de Fin sche mitrailleurs tegen gehouden. Na dat zij verliezen hadden geleden wer den de pogingen gestaakt. Dertig PERSONEN VERDRONKEN. Dertig personen, voor het meerendeel vrouwen en kinderen, zijn verdronken, toen een scheepje, waarmede zij tchelpdieren hadden verzameld, op een rots liep en zonk. Het ongeluk gebeurde nabij Viego. Twaalf lijken zijn ge borgen. T» Spoorwtgen Hoofdwegen -r— Twee Britsche en een Zweedsch schip zijn getorpedeerd. Een Deensch schip wordt vermist. Eerste blad, pag. 2. In het Finsche legerbericht wordt medegedeeld, dat de Finsche troe pen het eiland Koivisto hebben verlaten. Na het verlaten van het fort op het eiland Koivisto zouden de Fin nen voorbereidingen treffen voor de evacuatie van de stad Sakki- jarvi, tegenover Wiborg aan den anderen kant van de Wiborgbaai. Dit beteekent waarschijnlijk alleen een evacuatie der burgers. De stad is rechtstreeks blootge steld aan het bombardement der Russen, die Koivisto thans bezet ten Het verlies der batterijen van Koi visto wordt te Helsinki als ernstig beschouwd. Met haar vuur werden de Russische oorlogsschepen op een afstand gehouden en landingspo gingen achter de Mannerheimlinie werden op die manier voorkomen. De Russen, die probeerden een om trekkende beweging te maken, door over het ijs in de Finsche golf te gaan, werden ook door de kanon nen van Koivisto verspreid. Zoowel de Russen als de Finnen hebben hun troepen op de land engte versterkt. Tot nu toe is geen enkel bericht te Helsinki ontvan gen, dat de Russen er ergens in geslaagd zouden zijn door te drin gen tot de tweede verdedigings linie op de landengte. De sovjet-luchtmacht heeft gisteren Koevola. Lahti, Rjimaki en Hangö ge bombardeerd, benevens eenige plaats jes van minder belang. Talrijke gebou wen werden door de bommen vernield of beschadigd. Een burger werd ge dood in Lahti en er vielen eenige ge wonden. In het oorlogsgebied zijn Will- mansstrand en andere plaatsen be stookt. Twee burgers werden gedood en een twintigtal gewond. Voor het eerst sinds een week werd gisteren in Helsinki viermaal lucht alarm gemaakt. Gedurende het eerste alarm zag men tien Russische bombar dementsvliegtuigen, welke in Noorde lijke richting vlogen. 20 k.m. ten Oosten van Helsinki. Ook van het front ko men berichten, dat de luchtactiviteit zeer is toegenomen gedurende de af- geloopen 24 uur. geweest. De eerste poging van den vijand om de tot zwijgen gebrachte Koivisto-kanonnen te gebruiken slaag de niet tengevolge van het zware sper vuur van de Finsche artillerie en in fanterie. Over het behouden van de stellingen in de andere sectoren in het midden en het uiterste Oostelijke punt hetwelk nog steeds bij Taipale ligt, zijn de Finnen minder beangst Minister Welter heeft hedenmiddag zijn rede ter beantwoording van de alge- meene beschouwingen der Tweede Kamer over de Indische begrooting voor 1940 voortgezet. In de conferentie van de Scandina vische ministers te Kopenhagen is ook de Finsche kwestie ter sprake geko men en naar verluidde, bestaat de mo gelijkheid, dat de Noordsche staten binnenkort een poging tot bemiddeling in het Russisch-Finsche conflict zullen ondernemen. Ondanks den dapperen tegenstand, zijn de Finnen door over macht genoopt eenige stellingen in hun voornaamste verdedigingslinie prijs te geven en de bedreiging van Wiborg wordt eiken dag grooter. Meer dan 3 weken beuken de sovjet-troepen op de Finsche linies en de mogelijkheid van den val van Wiborg (de tweede groote stad van Finland) is niet uitgesloten. Indien de Russen er in zouden sla gen Wiborg te veroveren, zou er aan leiding zijn om opnieuw te trachten tot vredesluiten te komen. Men acht het in sommige kringen waarschijnlijk, dat de aanwezigheid van Sumner Wel les te Berlijn, Parijs of Londen, zal sa menvallen met een poging tot bemid deling in den Russisch-Finschen oor log. De ontwikkeling wordt dan aldus voorgesteld, dat Duitschland bemidde laar zou zijn met Scandinavische on dersteuning, tenzij Berlijn er de voor keur aan geeft, den Scandinavischen re- geeringen het initiatief voor de bemid delingspoging te laten, met geheimen Duitschen - steun. Een Russisch-Fin sche vrede in dit stadium zou als gunstig voor Rusland en Duitschland te beschouwen zijn. Indien een derge lijke vredespoging zou worden onder nomen, wanneer Welles in een van de genoemde hoofdsteden zal vertoeven, zou deze aanwezigheid de kans ver- grooten, dat Amerika gewicht in de schaal zal leggen ten gunste van den vrede. Een Finsche woordvoerder te Lon den heeft, sprekende over uit Stock holm ontvangen berichten, volgens welke de drie Scandinavische landen bereid zouden kunnen zijn in den Fin schen oorlog te bemiddelen, tegenover Reuter verklaard „Finland is steeds bereid tot vrede. Wij zouden iedere bemiddeling aan- .vaarden, indien ons een eervolle vrede zou worden gebracht, want daarom hebben wij aldoor gevraagd.” De houding van Londen ten aanzien van een eventueele bemiddeling in het Finsch-Russische conflict is volgens den diplomatieken redacteur van Reuter zeer gereserveerd. Groot-Brittannië zelf staat buiten dezen stap en de cor respondent verneemt, dat de Britsche regeering sedert den oorlog in Finland is begonnen, geen bemiddelingsaanbod •heeft gedaan. De jongste uit Moskou ontvangen persberichten schijnen er niet op te wijzen, dat Rusland, althans voor het oogenblik, gunstig staat tegenover een bemiddeling. Indien Britsche kringen den stap tot bemiddeling zouden aan moedigen, zou dit, zoo zegt men te Mos kou, in vijandelijke kringen in het bui tenland zeer zeker worden uitgelegd als het uitoefenen van pressie op Fin land, om water in den wijn te doen. Indien Groot-Brittannië den stap zou afraden, zou deze houding worden voorgesteld als een streven de vijan delijkheden in het Noorden te verlen gen ten dienste van andere bedoelin gen. Daarom kan voor het oogenblik op deze suggestie geen commentaar worden geleverd. In ’n artikel in de „Prawda” schrijft commissaris Galin over de beteekenis van de Finsche gebeurtenissen, waar in hij o.a. zegt, dat Rusland geen com promis kan aanvaarden en voort zal gaan met Finland geheel te „bevrij den”. In welingelichte kringen te Boeka rest verluidt, dat koning Carol, in het kader van de Italia^nsch-Roemeensche toenadering, welke door de reis van minister Siderowitsj naar Italië inge leid werd, een officieel bezoek aan Rome zal brengen. Hij zou door den minister van buitenlandsche zaken, Gafencu, vergezeld worden. Deltaiiaan- sche regeering zou reeds te kennen ge geven hebben, de gasten gaarne te ont vangen. Het koninklijke bezoek aan Rome zou in de eerste helft van April vallen. Finnen zullen eiken duim grond verdedigen. United Press meldt uit Helsinki Nu de Finsche soldaten in de tweede verdedigingslinie op de Landengte zich bewust worden, dat met Koivisto de kans den vijand tegen te houden aanzienlijk verminderd is, hebben zij de belofte afgelegd, dat elke duim grond in Karelië den vijand een zwaren prijs zal kosten. Gisteren werd door de Russen op de Landengte den zwaarsten druk op het Westelijk deel hiervan gelegd. Dit geschiedde door dat voor het eerst hun flank en achter hoede geen last had van het zware vuur, waaraan zij tot dusver door de Koivistobatterijen waren blootgesteld Het Finsche eiland Koivisto is door de Russen bezet. De toestand op de Karelische landengte is hierdoor voor de Finnen minder gunstig gewor den. Eerste blad, pag. 1. Een Japansch militair vliegtuig is bij Kyoto verongelukt. De 6 inzittenden, onder wie 2 generaals, zijn omgekomen. Vierde blad, pag. 2. -±4—rcTa2aja Luchtgevecht aan het Pet- samo-front. In Noord-Finland, aan het Petsamo- front, hebben, volgens United Press. Russische bommenwerpers slag geleverd tegen Finsche vliegtuigen. Een aantal Russische machines zou neergescho ten zijn Omata Muolaanjarvi o De nieuwe Staatsleening is ruim volteekend. Derde blad, pag. 1. Op 25 Februari heeft de vijand zijn aanvallen op het Westelijk deel van de landengte voortgezet, de aanvallen werden afgeslagen door het vuur van de Finsche artillerie en infanterie, de vijand leed hierbij groote verliezen aan menschenlevens Te Salmenkaita werden de aanval len van den vijand afgeslagen na een geheelen dag strijden. Op het Oostelijk deel van de land engte is de dag kalm verloopen, afge zien van een levendige activiteit van de artillerie. Een vijandelijke batterij werd tot zwijgen gebracht en verschei dene geïsoleerde vijandelijke afdeelin- gen werden vernietigd. Op 25 Februari heeft onze lucht macht bombardementen uitgevoerd en verkenningsvluchten uitgevoerd boven de achterhoede van den vijand. Ook is een aantal gevechtsvluchten uitge voerd, waarbij de Finsche vliegtuigen een aantal succesvolle gevechten heb ben geleverd. De activiteit van de vijandelijke luchtmacht bleef beperkt tot enkele bombardementen, o.a. op Hangö. Boven de oorlogs-zóne was de activi teit in de lucht levendig, vooral in het Noorden en ten Noord-Oosten van het Ladogameer. Kuusamo, Kajana Sotkamo werden gebombardeerd. Volgens thans tot nu toe ontvangen berichten is slechts een persoon omge komen, terwijl de materieele schade gering is. Volgens bevestigde rapporten -$ijn 5 vijandelijke vliegtuigen omlaag gescho ten, terwijl vermoedelijk nog twee zijn vernield. S

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1