Wmbeb Sumner Welles’ bezoek aan Rome DE OORLOG TER ZEE MODEL FLAT n Jfc vind het er eenig! Het de van De „Altmark”-affaire Twee Britsche schepen getorpedeerd van den Fransche legerberichten Britsche vluchten boven Duitschland Duitsch legerbericht „Altmark”~incident Hij overhandigde Mussolini een schrijven Roosevelt Groote activiteit Duitschers op rechteroever van de Moezel EERSTE BLAD, PAGINA 2. TTAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 27 FEBRUARI 1940. BEZOEKT „FRANKENHEUVEL” Tot Berlijn doorgedrongen 4 ZOMIN HOTEL (Kamer fl. 1.77 p. pers.) CAFETERIA BRASSERIE colonnes Voldoening in Engeland Zweedsch schip gezonken Besluiten van de Pan-Amerikaansche neutraliteitscommissie Duitsche duikboot tot zinken gebracht? ’n TIP VAN BOOTZ DEN HAAG „Geen gevaar voor schepen tusschen neutrale havens” ’t Is reuze gezellig bij L Je Botfk Harrisons! En héérlijk is er - alles! Dat is bekend. Maar wist U b.v. ook, datje er de fijnste gebak jes eet van béél Den Haag? Deensch schip vermist Talrijke treinen en ^^^^JETE^A Gevecht boven Sylt? Minister Koht erkent vergissing Duitsch schip buitgemaakt De verliezen der neutrale en geallieerde koopvaardij Berlijn in afwachting 2ie verder le blad, pag. 3 De aankoop van Amerikaansche schepen door België Duitsche vliegtuigen boven Parijsch gebied Belemmering van de Deensche visscherij RECLAMES. F Inz. R. H., Hilversum ontving een fl. TIP. er van me- uur een ■■■■■■■■•■•■O (Van onzen specialen verslaggever.) LONDEN, Februari. het keizerrijk Vernomen wordt, dat de Duitsche be manning verhinderd werd in haar po ging het schip tot zinken te brengen. had het de va- Zweedsch schip opgebracht. Het Zweedsche stoomschip „Buenos Aires” (5652 ton), is, op weg van Go thenburg naar Zuid-Amerika, met een lading pulp, door de Duitschers opge bracht naar Bremerhaven. en uitvoerend land over een te kleine vloot en ook het blad „Libre Belgique” noemt de critiek ongegrond. Indien de Amerikanen de schepen ter beschikking van de geallieerden hadden willen stel len, dan hadden zij een land kunnen nemen, dat minder aan gevaar is bloot gesteld. Finsch schip redt opvarenden van de „Orizaba” Uit Tromsö wordt gemeld, dat het Finsche vrachtschip „Margaretha” de uit 45 personen bestaande bemanning gered heeft van het Hapag-stoomschip „Orizaba”, na noodseinen van dit Duit sche vaartuig te hebben opgevangen. De „Orizaba” is gezonken. Zooals gis teren gemeld, was dit schip ten Noor den van Skjervö aan den grond geraakt. Marseille transitohaven voor Zwitserland. TOEPASSING VAN EENIGE SELECTIES UIT ONZE ENORME STOFFEN VOORRAAD De oorlogsgod Mars staat ithans weer in eere ’t Menschdom heeft blijk- [baar niets willen leeren. Maar bij al deze ramp spoed Is er iets, dat je goed doet TTÜ van POOTZ blijft [men altijd waardeeren IN DE RESIDENTIE FRANKENSLAG 3a. bil Oude Scheven Ingsche Weg Het Fransche legerbericht van gis teravond luidt: „Over het geheel genomen een kalme dag.” Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt „Een kalme nacht aan het geheele front”. AMSTERDAM SPUISTRAAT 16 In bevoegde Duitsche kringen merkt men naar aanleiding van Chamber lain’s verklaring inzake de aanvallen van de Duitsche U-booten op neutrale schepen, welke tusschen neutrale ha vens varen,, op: „Wij kunnen officieel hierop verklaren, dat dit niets is als een opzettelijke leugen. Duitschland heeft altijd geholpen om de scheep vaart tusschen neutrale landen moge lijk te maken. Er bestaat geen gevaar voor schepen, welke tusschen neutrale havens varen. Het gevaar begint ech ter zoodra de schepen op bevel van de Britsche marine de Britsche contróle- havens aandoen”. Het 3840 ton metende Zweedsche schip „Santos” is in het Noordelijk deel van de Noordzee gezonken. Aan boord bevonden zich 42 personen, o.w. enkele passagiers. Voor zoover tot nu toe bekend, zijn 12 personen gered. van welke bedoelen Het Britsche s.s. „Clan Morris” (5936 ton) is Zaterdag j.l. in de Noordzee op een mijn geloopen en gezonken. Een der opvarenden verdronk de 71 overige leden van de bemanning werden gered. De eerste officier werd ernstig ge wond door brokstukken van de brug. Het Duitsche legerbericht van van daag luidt: Geen bijzondere gebeurtenissen. Het Deensche s.s. „Maryland” (4895 ton) wordt vermist. Butler over vliegtuig-aanvallen op ongewapende schepen. Butler heeft in het Lagerhuis in ant woord op een vraag medegedeeld, dat van het uitbreken van de vijandelijk heden af tot 22 F'ebruari, in i28 ge vallen ter kennis van de Britsche re- geering werd gebracht, dat ongewapen de Britsche koopvaarders en visschers- schepen door vijandelijke vliegtuigen waren aangevallen. en had Kirkwall Uit Esbjerg wordt vernomen, dat de geheele Deensche visschersvloot, welke nabij Doggersbank vischte, onmiddel lijk naar de verschillende Deensche havens is teruggekeerd. Alleen in Es bjerg wordt er een honderdtal ver wacht. Een en ander zou toe te schrij ven zijn aan Duitsch optreden. In her innering wordt gebracht, dat twee Deensche visschersschepen, de „Olym pia” en de „Ejam”, dezer dagen zon ken, terwijl verschillende andere wer den beschoten Uit betrouwbare bron wordt verno men, dat Duitsche oorlogsschepen eischten, dat de Deensche vaartuigen de omgeving van Doggersbank zouden verlaten of anders zouden worden ge torpedeerd. Een Deensche redding boot is de visschersvloot tegemoet ge varen. Italiaansche eischen ter sprake gebracht? United Press meldt uit Londen Men onderstelt, dat Mussolini en Ciano aan Welles duidelijke aanwijzingen hebben gegeven, betreffende de Italiaansche eischen in eenig toekomstig vredesver drag. In diplomatieke kringen wordt als vaststaand aangenomen, dat behalve de algemeen bekende Italiaansche eischen betreffende Tunis, den spoorweg van Djiboeti naar Addis Abbeba en een re delijk aandeel in de controle op het Suezkanaal, door de Italiaansche lei ders ook hun economische eischen te berde zijn gebracht. Sommigen waarnemers zou het niet verbazen indien bij Welles’ besprekin gen te Rome ook de gemeenschappe lijke Italiaansch-Amerikaansche vrees voor moeilijkheden voortvloeiende uit de geallieerde contrabandecontróle ter sprake zou zijn gekomen. Men is geneigd aan te nemen, dat onvoorziene omstandigheden uitgeslo ten tegen het einde van Maart de missie van Welles vermoedelijk zal lei den tot een hernieuwd vredesinitia tief van Roosevelt in April, nadat de president en zijn raadgevers gelegen heid zullen hebben gehad om het rap port. dat Welles bij zijn terugkomst zal inleveren, te bestudeeren. De „Banderas” werd getor pedeerd. Reuter meldt, dat het Spaansche schip „Banderas”, dat 19 Februari na een ontploffing voor Vigo is gezonken, door een Duitschen onderzeeër is ge torpedeerd. geschoten, tenzij een politieke commis saris hen weghaalde om inlichtingen te verkrijgen. Een Finsche patrouille werd ver mist, maar weldra teruggevonden, alle soldaten aan boomen opgehangen en doodgevroren. Wij hebben, aldus de dokter, het Roode Kruis-teeken van het zieken huis weggenomen, want het schijnt, dat de Russische vliegtuigen de zieken huizen als lievelingsobjecten uitkiezen. Het te Glasgow thuisbehoorende stoomschip „Loch Maddy” (4996 ton) is Donderdag in het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan getorpe deerd. Vier personen zijn om het leven gekomen. Vijf en dertig geredden zijn opgepikt door een oorlogsschip, dat, naar men gelooft, de Duitsche duik boot heeft tot zinken gebracht. Uit Tonder in het Zuiden van Dene marken wordt gemeld, dat gisteren he vig vuren van de luchtdoelartillerie op het Duitsche eiland Sylt is gehoord. Het vuur begon te half vier in den middag en duurde drie uur. Men heeft een Duitsch oorlogsschip gezien, met iets, dat leek op het wrak van een vliegtuig op het dek. De Pan-Amerikaansche neutraliteits commissie te Rio de Janeiro bijeen, heeft den tekst gepubliceerd van het advies inzake de hulp-oorlogsschepen, waarin wordt verklaard, dat de Pan- Amerikaansche staten alle pogingen om hun havens binnen te loopen of deze te gebruiken als operatiebases, door dergelijke schepen tegengegaan moeten worden. Ook wordt advies gegeven inzake het interneeren, wanneer de neutrali teit gevaar loopt. De kern van het be toog is, dergelijke hulpschepen als oor logsschepen te beschouwen. In een gisteravond te Londen gepu bliceerd officieel communiqué wordt gezegd, dat de Noorsche minister van buitenlandsche zaken, Koht, door be middeling van den Noorschen gezant te Londen spontaan tegenover Halifax heeft toegegeven, dat hij zich vergiste, toen hij in zijn Dinsdag j.l. afgelegde dat de Britsche re- vorigen zomer oorlogsschepen hebben door te lijdt voor den Engelschman geen twijfel dat de erkende schending van Noorwe- gen’s neutraliteit onder de omstandig heden volkomen gerechtvaardigd is. De argumenten waarop hij deze over tuiging, grondt zijn in den beginne eenigszins verward geweest, en ver schillende daarvan blijken bij nader inzien moeilijk houdbaar te zijn. Zoo is b.v. in het begin beweerd, dat Noorwegen Engeland tot ingrijpen had gedwongen, omdat het te kort was ge schoten in zijn neutralen plicht, de „Altmark” bij aankomst in de Noor sche wateren aan een grondig onder zoek te onderwerpen. De Noorsche re- geering heeft daar met recht tegen in kunnen brengen, dat het als neutrale mogendheid geen enkelen plicht of geen enkel recht heeft, oorlogsschepen welke van zijn territoriale wateren gebruik maken, te onderzoeken. Een ander verwijt, dat ongegrond is ge bleken, is dat de Noorsche regeering geen recht had de „Altmark” toe stemming te verleenen om meer dan 24 uur in de Noorsche wateren te blij ven. Ook in officieele Engelsche krin gen wordt nu erkend, dat dit niet vol te houden is en dat Noorwegen reeds eenige jaren geleden met volle goed keuring van Engeland den stelregel heeft neergelegd, dat oorlogsschepen zich voor onbepaalden tijd in zijn ter ritoriale wateren mochten ophouden. De Engelsche regeering houdt echter één argument over, dat moeilijk weerlegbaar schijnt: Noorwegen heeft als neutrale mogendheid geen recht, zijn wateren te laten gebruiken voor de doeleinden waarvoor de „Alt mark” ze heeft trachten te gebruiken. De „Altmark” is immers niet, zooals het internationale recht het toestaat, door de Noorsche wateren gevaren omdat het de kortste weg naar haar plaats van bestemming was, maar om te ontkomen aan den langen arm van de Britsche vloot en haar Brit sche krijgsgevangenen langs een veili- gen omweg naar een Duitsch internee- ringskamp te brengen. Zij heeft de honderden mijlen lange route door de Noorsche wateren gebruikt om te ont snappen aan aanhouding op de open zee. Dit wordt een misbruik van de territoriale wateren, dat een mogend heid, welke actief haar neutraliteit handhaaft, niet mag toestaan. Of de ze opvatting van het internationale recht door den letter van de geschre ven wet geboekstaafd kan worden, is moeilijk uit te maken. VRIJ TE BEZICHTIGEN WEEKDAGEN VAN 10 TOT 18 UUR Z O N D A GEN VAN 11 TOT 17 UUP De „Santos” is, naar men gelooft, Zaterdagnacht getorpedeerd nabij de Orkney-eilanden. Men vreest, dat der tig menschenlevens te betreuren zijn, o.w. de Noorsche consul te Montevideo en diens echtgenoote. De „Santos”, welke een van de modernste schepen was van de Johnson Lijn, bevond zich op weg naar Zweden uit Montevideo de contrabandecontrólehaven aangedaan ter controle van de post. Twaalf overlevenden werden opgepikt van een vlot en te Invergor- don aan land gebracht. Twee hiervan waren een week geleden gered van het Zweedsche schip „Liana”. dat toen ge torpedeerd werd. Officieel wordt te Londen medege deeld, dat het Duitsche schip „Wa- hehe” (4709 ton) is buitgemaakt door een Britsch oorlogsschip en naar een Engelsche haven gebracht. De Belgische pers en de politieke kringen houden zich nog steeds bezig met den aankoop van de 8 Amerikaan- sche schepen door een Belgische maat schappij. De kabinetsraad heeft giste ren officieel kennis genomen van dit feit en in officieele kringen wijst men er op, dat sommige bladen deze trans actie verkeerd hebben uitgelegd. De maatschappij, welke de schepen heeft gekocht, is geheel Belgisch. Ook is streng gedementeerd het bericht van het „Nieuws van den Dag”, dat de vrees heeft uitgesproken, dat hier sprake was van een poging tot camou flage waardoor de neutraliteit van België in opspraak zou kunnen komen. Het blad baseerde zich hierbij op het geringe Belgische kapitaal. De maat schappij heeft thans haar kapitaal evenwel gebracht op 10 millioen franc, terwijl latere vergrooting is aangekon- digd. Het onafhankelijke blad „Soir” ver- verklaart, dat men België geen verwijt kan maken, want het beschikt als in- De „Ober Mosel Ztg.” meldt uit Re- mich in £uid-Oost Luxemburg, dat op den rechteroever van de Moezel groote Duitsche activiteit heerscht. Nooit, schrijft ’t blad waren de treinen zoo tal rijk, terwijl men ook cavalerie kon zien. Uit Winterange, een dorp tusschen Re- mich en Schengen, komen berichten binnen over ’n soortgelijke drukte. Dag en nacht bewegen zich tusschen Non- ning en het front munitie- en levens middelencolonnes. Tusschen Nonning en Besch is een nieuw dorp als een pad destoel uit den grond verrezen. Göring zou Zaterdag met vier gene raals vertoefd hebben bij de brug te Echternach, welke over de rivier de Sauer van Duitschland naar Luxem- leidt. De Fransche regeering heeft Zwit serland gemachtigd Marseille als tran sitohaven voor goederen te gebrui ken. De Zwitsersche regeering heeft reeds 15 Grieksche schepen gechar terd. Deze zullen de Zwitsersche en Grieksche vlaggen voeren. Op den scheepswand is het woord „Switzer land” aangebracht. Voor het eerst is in een mededeeling van het departement van luchtvaart melding gemaakt van verkennings vluchten boven de Oostzee. De Britsche vliegtuigen hebben daarvoor een aan zienlijk deel van het Duitsche gebied moeten oversteken. Voor de derde maal sedert het begin van den oorlog hebben Engelsche toe stellen een verkenningsvlucht boven Berlijn gemaakt. Geruchten over een zeegevecht tegengesproken. Van een zeegevecht tusschen Brit sche en Duitsche oorlogsschepen in de Noordelijke Ijszee is te Oslo niets be kend. In welingelichte kringen verklaart men, dat althans aan de Noorsche Noordkust geen gevechten zijn gele verd. Het is zeer onwaarschijnlijk, dat Duitsche oorlogsschepen gezonken zou den zijn bij een zeeslag in de buurt van Petsamo en dat een dergelijke zee slag daar zou hebben plaats gevonden. Indien er eenige waarheid is aan het gerucht over een dergelijke ontmoeting dan zou dit in de Russische Kolafjord moeten zijn. Maar alle tot dusverre verkregen inlichtingen wijzen er op, dat het verhaal ontstaan is uit een loos gerucht. In het Duitsche legerbericht van gis teren wordt gezegd, dat de verliezen der geallieerde en neutrale koopvaardij van het begin van den oorlog tot 20 Februari 469 schepen met een totale tonnage van 1.810.315 ton bedragen, aldus Havas. De Fransche admiraliteit verklaart, d^t deze cijfers verkeerd zijn. Tot 19 Februari hebben de geallieerden en neutralen 312 schepen met een tonnage van 1.065.129 ton verloren. Over Welles’ bezoek aan Berlijn wordt nog steeds de grootste reserve in acht genomen, meldt United Press Men gelooft, dat Welles zoowel met Hitler als met von Ribbentrop zal confereeren, hoewel Welles' Berlijnsche program nog geheim is. De man in de straat weet niets over Welles of over zijn Bezoek De Duitsche pers heeft, ongetwijfeld op wensch van de Wilhelmstrasze. alle spe culates over het doel van Welles’ mis sie vermeden Men gelooft, dat de reden van deze reserve is, dat men wil vermijden, dat het Duitsche publiek aan dit bezoek een hoop op vrede verbindt, die misschien ijdel zal blijken te zijn. Hoewel men in goedingelichte Duit sche kringen gelooft, dat het uiteinde lijke doel van Welles’ missie is, een ba- Het Britsche departement luchtvaart deelde vanochtend de „Gedurende de afgeloopen 24 hebben Britsche vliegtuigen aantal geslaagde vluchten boven het vijandelijke gebied onderno men, waaronder verkenningsvluch ten boven Helgoland en de Duit sche Noordzeekust, alsmede vluch ten boven uitgestrekte deelen van het West-Duitsche binnenland. In den loop van den nacht hebben onze vliegtuigen, behalve dat zij de voortdurende contróle-vluchten boven de Friesche eilanden hand haafden. belangrijke Duitsche Oostzeehavens verkend, terwijl an dere, die boven midden-Duitsch- land opereerden, tot Berlijn door drongen. Alle toestellen zijn terug gekeerd”. stad zal aankomen. De juiste tijd van van aankomst en het toekomstige plan zijn nog niet vastgesteld. Men verwacht dat hedenmiddag een nauwkeurige op gaaf, gedaan zal worden. Sumner Welles zou morgenavond te Zurich aankomen. Hij zal den Ameri- kaanschen gezant te Bern, Harrison, die een college-vriend van hem was, ontmoeten. Het is niet bekend of Wel les eventueel nog leden van den Bondsraad zal ontmoeten. De Amerikaansche onderstaatssecre taris van buitenlandsche zaken, Sum ner Welles, heeft gistermiddag een on derhoud van een uur gehad met Mus solini in het palazzo Venezia. Bij het onderhoud waren ook mi nister Ciano en de Amerikaansche am bassadeur aanwezig. Sumner Welles overhandigde den Duce een door Roo sevelt eigenhandig geschreven bood schap. Amerikaansche diplomatieke kringen te Washington verklaren, dat de bood schap van Roosevelt een eenvoudig schrijven is, waarin tegenover Musso lini gevoelens van hartelijkheid van den president tot uitdrukking worden gebracht. Het document accrediteert Sumner Welles als persoonlijk afgezant van pre sident Roosevelt en is opgesteld vol gens de protocolaire regels zonder eenige politieke verklaring te behelzen. In niet-officieele kringen te Was hington is men van meening, dat er wat den inhoud van het schrijven betreft vele mogelijkheden zijn, gelijk een na dere uiteenzetting van Roosevelt’s be roep op Italië en andere mogendheden inzake den vrede, of dat deze wellicht den aard omschrijft van de besprekin gen van Amerika met neutrale landen. welke besprekingen een basis bedoelen te vinden voor een duurzamen vrede na den oorlog Ook acht men niet uitgesloten, dat Roosevelt aan Mussolini alleen heeft verzocht. Welles in zijn vertrouwen te nemen. Sumner Welles weigerde iets te zeg gen. toen hij na het onderhoud met den Duce in zijn hotel terugkeerde, doch hij beloofde vandaag de pers te zullen ont vangen. De Italiaansche pers toont thans meer belangstelling voor het bezoek van Sumner Welles. In officieele krin gen toont men zich terughoudend, doch vriendelijker gezind, dan bij het beroep van Roosevelt op Europa om den vrede te bewaren in het voorjaar van 1939. verklaring zeide, geering in den verklaard, dat recht moesten Noorsche territoriale wateren ren, „zonder rekening te houden met een 24-uurslimiet”. De gezant deelde Halifax mede, dat Koht in zijn verkla ring op zijn geheugen was afgeggaan. In het communiqué wordt voorts gezegd, dat de aandacht der Britsche regeering was gevestigd op de door een Noorsch blad geuite meening. dat aan de Dinsdag door Koht afgelegde verklaring opzettelijk onvoldoende pu bliciteit was gegeven. „De feiten zijn, dat de Britsche regeering geen stappen heeft gedaan om op eenigerlei wijze invloed op de bladen uit te oefenen met betrekking tot de aan de verkla ring in te ruimen plaats”. Een verklaring van een op varende van het Duitsche schip. Een van de gewonden van de „Alt mark”, de 22-jarige machinist Richter, die per vliegtuig naar Berlijn is ge transporteerd, heeft verhaald hoe hij door schoten gewekt, vlug naar het dek was geklommen om daar t<= ontdekken, dat de Britsche zeelieden op de „Alt mark” schoten, voordat zij aan boord kwamen. Hij vertelde hoe hij zich op het ijs had laten zakken en toen een schot in het hoofd en een ander in de maag had gekregen, nadat hij het Noorsche vasteland had bereikt. Gisteravond tegen 8 uur 30 hebben Duitsche vliegtuigen gevlogen boven het Parijsche gebied. Zij moesten ech ter spoedig terugkeeren, aangezien ter stond de luchtafweer in actie was ge komen. Vanochtend te 4.20 uur is in de streek van Parijs luchtalarm gemaakt. Te 5.35 uur klonk het sein, dat alles veilig was. Amerika zou erkennen. Volgens den „Daily Telegraph”-cor- respondent te Rome is het mogelijk, dat de Vereenigde Staten, ten teeken van de goede betrekkingen en in verband met het bezoek van Sumner Welles, de erkenning de jure van den koning van Italië als keizer van Abessinie be spoedigen. Hoewel in militair opzicht veel min der belangrijk dan de overwinning op de „Graf Spee” heeft het avontuur in de Jössing Fjord toch zoo mogelijk nog meer onverdeelde vreugde gege ven dan de slag bij Montevideo. Men wist hier al sinds weken, dat de Brit sche vloot op de loer lag om de „Alt mark” te vangen. Er zat bovendien in de manier waarop de Britsche gevan genen van de „Altmark” werden ver lost iets avontuurlijks, dat welhaast vanzelfsprekend op de verbeelding van het Engelsche volk moest wer ken. Men had in dezen koudbloedigen, modernen oorlog niet meer verwacht, verhalen te lezen over enterhaken en mariniers, die met de ponjaard in de hand op een vijandelijk schip klim men. Tenslotte zat er in de verlossing van de krijgsgevangenen van de „Alt mark” ook iets, dat het gevoel voor dramatiek bevredigde, want hier kon men inderdaad spreken van een daad, welke de kroon zette op het werk dat begon met de vernietiging van de „Graf Spee”, en dat op het laatste nippertje nu voltooid werd met de be- vrijding van de zeelieden, die de „Graf Spee” in zijn korte carrière had buitgemaakt. Er is echter naast dit alles ook nog een andere reden voor de bevrediging, welke het geval van de „Altmark” den Engelschen heeft bezorgd en dat is de politieke boudheid, welke Enge land hierbij aan den dag heeft gelegd. Het strikte recht mag in het gedrang zijn gekomen, maar de billijkheid heeft ten langen leste gezegevierd. Dat is de diepe overtuiging van eiken Engelschman. Hij heeft maanden lang aangezien, dat naar zijn meening Duitschland het internationale recht als het befaamde stuk papier behan delde, terwijl Engeland zich stipt aan den letter van de wet hield. Hij wilde niet alleen vergelding voor het on recht, dat Duitschland dag in dag uit beging, maar hij wilde tevens, dat den neutralen doeltreffend zou worden ge toond, dat zij Engeland’s ontzag voor hun rechten en zijn menschelijke wijze van oorlogvoeren niet als een bewijs van zwakheid mochten opvatten. Het Sumner Welles eerst op 1 Maart te Berlijn? Omtrent den datum van Welles’ ver trek naar Berlijn blijkt nog veel ver warring te bestaan. Aanvankelijk heette het, dat hij enkele dagen te Ro me zou vertoeven alvorens naar Berlijn door te reizen. United Press meldde gisteren, dat Sumner Welles plotseling zijn reis naar Berlijn vervroegd had Het vertrek uit Rome zou bepaald zijn op heden te middernacht. Daarentegen meldt Havas heden Men gelooft te Rome, dat Sumner Wel les enkele dagen in Zwitserland zal blijven en op 1 Maart te Berlijn zal aankomen. Van de zijde van de Amerikaansche ambassade te Berlijn werd verklaard, dat men thans verwacht, dat Welles Vrijdagmorgen, in de Duitsche hoofd-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2