Uw Zenuwen I GEMENGD NIEUWS UIT OE OMSTREKEN RADIONIEUWS d last! 1 Ié TWEEDE BLAD, PAGINA 2. HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 27 FEBRUARI 1940. HEVIGE AUT0B0TS1NG TE ZEIST Opvarenden allen gered LENTEBODEN OVERVALLEN EN BEROOFD te DE WAARDE VAN EEN STEMPEL AFDRUK Aan de Westkust van Engeland Staar van vrachtaato geraakte defect DE ONTSNAPPING VAN DE TWEE DU1TSCHE VLIEGERS Toestand op het Fort Spijkerboor geheel veranderd NEDERLANDER AANGEHOUDEN TE SPA ZEVENTIGJARIGE ECHT VERBINTENIS ragen e n Zenuwsloopende tijden I Sterk Uw zenuwen met Sanatogen - gebruik het enkele weken dagelijks. GOLDEN VIRGINIA Cigarettes DE NIEUWSTE VOORJAARS CREATIES 20 7'/i Cent 15 RADI0-PB0GRAMMA Woensdag 28 Februari. Hilversum I. 1875 en 414.4 m. DONDERAG29FEBR. en VRIJDAG 1 MAART Gasontploffing in het Hais van Bewaring te Tiel GRONINGSCH MOTORSCHIP „IDA” GEZONKEN Een merkwaardige verzekerings- affaire Trouwbeloften geven en geld leenen Doodelijke val VEENESTRAAT dader 2.50 d e SAHATOCEN In verband met de zeer grote belangstelling adviseren wij U de ochtend-Show te bezoeken. Een doode en een zwaar gewonde Gistermiddag heeft op den Utrecht- scheweg te Zeist, bij het natuurbad „Mooi Zeist”, een auto-botsing plaats gehad, waarbij één persoon werd ge dood en een ander ernstig gewond. de een Zeldzaam jubileum in Zevenbergen In de gemeente Zevenbergen is giste ren een merkwaardig jubileum gevierd. Het echtpaar Blommers-Buckinghoven herdacht n.l. het feit, dat het 70 jaar in den echt verbonden was. De bruidegom is 94 en de bruid 87 jaar en beide oud jes genieten nog een goede gezondheid financieel hebben ze het niet te breed. De vereeniging „Zevenbergen Cen trum” heeft er zich voorgespannen om den dag van gisteren voor het „platina- bruidspaar”, tot een blijde te maken. In de Ned. Hervormde kerk vond een herdenkingsdienst plaats. Na afloop ging het, met muziek voorop, in optocht naar hotel Tholenaar, waar het bruids paar in de feestzaal op hartelijke wijze is gehuldigd. De burgemeester bracht de gelukwenschen over van H.M. de Koningin, die 35 had beschikbaar ge steld voor een passend geschenk. Ook de Prins en Prinses hadden schriftelijke gelukwenschen gezonden. 10 VOOR V.A.R.A. 8.uur v.m. ANP. Gram.muz. 9.30 Keu- kenpraatje. Verdacht van spionnage De 44-jarige Nederlandsche architect Hendrik Heiman, afkomstig uit Rot terdam, is, naar de „Tel.” meldt, door de politie van Spa aangehouden en ter beschikking gesteld van de justitie te Luik. Hij wordt er van verdacht, in de grensstreek inlichtingen van militai ren aard te hebben verzameld, name lijk over de versterkingswerken en de troepenbewegingen. man naar het overgebracht, van Zaterdag op Gedurende deze Shows ser veren wij uitsluitend onze be kende Koffie- of Thé-Complet d fl. 0.75 Burgerlijke stand van Loosduinen. BEVALLEN: N. Nieuwenhuize, geb. van Driel, z. J. Molenkamp, geb. van Mo sel, d. G. E. L. van der Zalm, geb. Persoon, z. C. M. van der Couvering, geb. Nederpel, d. M. J. M. Timmers, geb Bos, d. J. van der Eyk, geb. de Wild, d. J. Voorham, geb. Braat, d. OVERLEDEN: A. Schuil, wedn. van P. Weststeyn 91 j. W. Coevering, Ij. A Kortekaas, wedn. van J. E. Koot, 76 j. De „Ida” had een lading steenkolen van Groningen naar Salcombe in En geland vervoerd en na lossing aldaar een lading ijzererts ingenomen. Het is nog niet bekend, op weg waarheen het schip zich thans bevond. Behalve de kapitein waren er nog vijf man aan boord. „Ongeveer 3 maanden gebruik ik nu Sanatogen tegen nerveuze slape loosheid en vermoeid heid. Reeds de eerste nachten sliep ik rustiger en stond frisscher op. Dit maakte, dat ik de dagen met meer lust be gon en mij 's avonds minder ver moeid voelde. Ook is mijn eetlust er aanmerkelijk beter op gewor den", schrijft Mej. E. M. R. te G. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen: een alpino muts en binnenwerk jasje bij J. van Doorn, Gevers Deynootstraat 2; een kinderportemonnaie inh. 3 cent bij W. Hartman, Jan Steenstr. 32; een bruin kinderwantje bij A. van der Berg, Tramstraat 56; een ongemerkt hee- renrijwiel aan het hoofdbureau van po litie Bij de directie van het scheeps- kantoor J. G. Mulder te Groningen is gisteravond een telegram ontvan gen van kapitein G. Kuur van het motorschip „Ida”, groot 208 bruto ton, thuisbehoorend te Zwartsluis, waarin hij meldt, dat het schip des namiddags ter hoogte van St. David aan de Westkust van Enge land is gezonken. De bemanning is gered. LEIDSCHENDAM. K.J.M.V. Voor de K.J.M.V „St. Albertus Mag nus” behandelde gisteravond pater P. Büller uit Woerden het onderwerp „Ge zin, arbeid en vermaak” Iri zijn openingswoord wees de voor zitter, de heer Bleijs er op. dat door ver schillende omstandigheden het te behan delen familieprogram slechts langzaam wordt afgewerkt. In zijn inleiding toonde pater Büller duidelijk aan, welk een enorme plaats op het oogenblik de middenstand in de ge meenschap inneemt. Duidelijk beant woordde spreker de vraag, wat een ge zond gezinsleven is, waartoe wij moeten komen. Hiervoor is noodig, dat de be doeling van God wordt begrepen en na gestreefd. Niet alleen de ouders, doch ook de overige leden zullen moeten zorgen, dat in het gezin alles gevonden wordt, wat noodig is. Spreker besloot zijn geest driftige rede met een aansporing tot de jongeren. 11.20 Rome*) Programma IV. 8.— uur v.m. Keulen. 8.20 Pauze*). 9.30 Keulen 9.50 Duitschlandzender. 10.10 Pau ze*). 11.20 Br. VI. 1.30 uur nam. Duitschlandzender. 2.50 Eng. 3.20 en 4.30 Keulen. 5.20 Danmarks Rad.*). 5.35 Br. Fr 6.20 Br. VI. 7.20 Gem. Rad. Distr. 7.35 Danmarks Rad.*). 8.05 Keulen. 8.35 Duitschlandzender 9.20 Beromünster’) 9.30 Boedapest*). 10.05 Parijs. 10.35 11.30 Duitschlandzender. •Jt Eventueel ander station, VOORBURG, Uitvoering Loterij- en Tooneel- vereeniging. De nieuwe Voorburgsche Loterij- en Tooneelvereeniging hield gisteren in de „Wijkerbrug” een feestavond voor leden en introducé’s. Na een woord van welkom door den voorzitter, den heer J. Snoeren, deelde de penningmeester mede, dat de vorige loterij een batig saldo van ƒ23.44 had opgele verd. Hierna werd door de Rijswijksche Too neelvereeniging „U.E.H.” opgevoerd het tooneelspel in drie bedrijven „Onder één dak”, van Jan Fabricius. De regie berustte ditmaal bij den heer Jongeneel. Het stuk werd door alle mede werkenden op zeer verdienstelijke wijze ten tooneele gebracht. De moeilijke rol van „Vader” werd vertolkt door den heer Jongeneel, die zich uitstekend van zijn taak heeft gekweten. De talrijke aanwezi gen hebben alle bedrijven met groote aan dacht gevolgd. Het hartelijk applaus aan het einde was ten volle verdiend. Na trekking van tombola bleven de dans- lustigen tot laat bijeen. De „The Swing Four” zorgde daarbij voor de dansmuziek. R. K. Ziekenhuisverpleging. Uit het 14e jaarverslag van de R. K. vereeniging voor ziekenhuisverpleging bleek, dat het aantal verpleegden over 1939 heeft bedragen 128, dat in 7 ver schillende inrichtingen de verpleging plaats had, hoofdzakelijk in St. Antonius- hove te Voorburg. Het aantal verpleeg- dagen bedroeg 2688. Op 1 Januari 1939 bedroeg het ledental 1315, afgevoerd wer den om verschillende redenen 98, terwijl 139 nieuwe leden werden ingeschreven, zoodat het ledental op 1 Januari 1940 bedroeg 1356. Blijkens het financieel overzicht hebben de ontvangsten 10.665,62 en de uitgaven 9891.60 bedragen, alzoo een batig saldo over 1939 van 774,02. LOOSDUINEN. Jaarvergadering A. R. Kiesvereéniging. De A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje” heeft gisteravond in het hotel „De Roskam” haar jaarvergadering gehou den onder voorzitterschap van den heer D. Soeteman. Na de gebruikelijke opening gaf de secretaris, de heer A. Vijfwinkel, in zijn jaarverslag een uitvoerig over zicht van hetgeen door de kiesvereeniging en door de propagandaclub in het afgeioo- pen jaar werd verricht. Inzonderheid tij dens de verkiezingsdagen nam de propa gandaclub zeer actief aan het werk deel. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer P. C. Tazelaar, sloot met een klein batig saldo. Tot bestuursleden wer den herkozen de heeren A. Verschoor en A. Vijfwinkel. Na de pauze sprak het Tweede Kamer lid, de heer mr. T. A. van Dijken over het onderwerp: „De taak van de A.R. partij thans”. Nadat verschillende vragen uit de ver gadering door spr. waren beantwoord, werd het samenzijn door mr. v. Dijken met dankgebed gesloten. om 10.30 v.m. en om 3- n.m. tonen onze mannequins in onze Restaurant-Tearoom In de richting de Bilt reden in file een militaire keukenauto, een perso nenwagen en een vrachtauto. De bestuurder van de militaire auto wilde links af den weg oversteken om een zijweg in te slaan, doch minderde vaart en wachtte nog even bij het zien naderen van een kleine personen-auto, die met een snelheid van omstreeks zeventig k.m. in de richting Zeist reed. De achter de militaire auto volgende personen-auto hield ook in, maar de vrachtauto zat er zóó dicht achter, dat de bestuurder, terwijl hij remde, naar links uitweek, om een botsing te ver mijden. Bij het zien van den tegenligger wil de de chauffeur het stuur weer naar rechts omgooien, doch door de vooraf gaande krachtige beweging van het stuur, was dit blijkbaar defect ge raakt de vrachtauto bleef zoodoende links op den weg, zoodat een botsing met den kleinen wagen niet meer voorkomen kon worden. Laatstgenoemd voertuig werd totaal vernield, terwijl de vrachtauto van voren werd inge drukt. De bestuurder van de personenauto, de heer L. J. G. uit Amsterdam, bleek beide beenen te hebben gebroken, en had nog andere, lichte blessures. Hij werd, nadat een toevallig passeerende officier van gezondheid de eerste hulp had verleend, naar de Rijksklinieken te Utrecht vervoerd. Zijn mede-inzittende, de 20-jarige heer J. B. A. B., eveneens uit Amster dam, is vermoedelijk door den bumper van de vrachtauto getroffen. Hij kreeg een halsslagaderbreuk en een hersen schudding en werd naar het ziekenhuis te Zeist overgebracht, doch bleek bij aankomst aldaar reeds te zijn over leden. Een expeditiefirma te Rotterdam heeft, naar de N.R.Crt. verneemt, in den loop van Zaterdag 17 dezer van den Rotterdamschen Lloyd bericht ontvangen, dat een groote partij goe deren, ter waarde van ettelijke dui zenden guldens, welke zij ter vervoer naar Indië had aangeboden aan boord was gebracht van het stoomschip Ameland, dat nog dien zelfden dag naar Batavia zou vertrekken. De firma heeft daarop schriftelijk haar make laar in verzekeringen meegedeeld, dat zij deze partij goederen op de gebrui kelijke condities verzekerd wenschte te zien. Deze brief werd ’s Zaterdags middags gepost. De makelaar ontving den brief op den volgenden Maandag morgen. Maar toen was het bericht reeds binnengekomen, dat de „Ame land” dien Zondag, nabij Schouwen- bank op een mijn was geloopen en gezonken. Uiteraard verkeerde men bij de ex peditiefirma toen in groote spanning of de verloren geraakte goederen nu inderdaad verzekerd waren of niet. Toen de makelaar echter bij de assu- rantiemaatschappij het couvert met de poststempeling van Zaterdag toon de werd overeengekomen, dat de partij geacht moest worden te zijn verzekerd. Had men den brief niet per post doen bestellen, maar door een loopjongen laten brengen, op een moment, waar op het makelaarskantoor reeds geslo ten zou zijn geweest, dan was er van een uitkeertng vva VSSt^keriqgs- som geen sprake geweest. Eerste trekvogels op normalen tijd teruggekeerd Ondanks den langen en strengen winter zijn de eerste trekvogels uit het Zuiden op vrijwel den normalen tijd in Nederland teruggekeerd. Op 23 Fe bruari j.l., toen verschillende vluchten kieviten in Noordelijke richting trok ken, werden in het natuurmonument „Het Naardermeer” de eerste lepelaars waargenomen. Deze eerstelingen zullen een harden tijd hebben, nu de meeste wateren nog met een dikke ijslaag be dekt zijn. „De Hanze”. Onder voorzitterschap van den heer J. Schuijt hield de R. K. middenstandsver- eeniging „De Hanze” haar jaarvergade ring in het Patronaat. De secretaris bracht zijn jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het ledental 82 bedraagthet jaarverslag van den pen ningmeester gaf een batig saldo aan. In de kascommissie voor 1940 werden be noemd de heeren W. Arkesteijn en C. Dudink. Hierna kreeg de geestelijk adviseur het woord. Bij acclamatie werden in het be stuur herkozen de heeren D. Groene- wegen en W. Vader. Besloten werd de definitieve voorstellen van het H.B., met betrekking tot het heffen van een uni forme contributie, af te wachten, alvorens actie te gaan voeren. Programma Gem. Radiodistributie. Woensdag 28 Februari. Progr. I: Alle uitz. van Hilversum I. Progr. II: Alle uitz. van Hilversum II- Programma III. 8.— uur v.m. Br. VI. 8.20 en 9.35 Eng. 10.20 Pauze*). 11.20 en 1.40 uur nam. Dan marks Rad.*). 3.50 Pauze*). 4.20 Br. Fr- 4.50 Parijs. 5.05 Br VI. 6.05 Keulen. 6.20 Pauze*). 7.— Eng 8.20 Br. VI. 10.20 Eng- In het Huis van Bewaring aan Westluidenschestraat te Tiel heeft vrij ernstige gasontploffing plaats ge had, welke wondergoed is afgeloopen. Reeds eenige dagen had men in het voorste gedeelte van het gebouw een vrij sterke gaslucht waargenomen. Men besloot hiernaar een onderzoek in te stellen. Een der gevangenbewaar ders beging echter de onvoorzichtig heid, bij dit onderzoek lucifers te ge bruiken, met het noodlottige gevolg, dat de hardsteenen vloer van het ge- heele voorportaal met een knal naar boven kwam. Juist op dat oogenblik bevond zich op die stoep de 21-jarige werkster O. Zij werd in de hoogte geworpen en kwam met een smak tusschen de brokstukken neer. Dr. Asjes was spoe dig ter plaatse, doch constateerde ge lukkig geen ernstig letsel. In het goed deels verwoeste voorportaal werd het glas in de toegangsdeur eveneens ver brijzeld. Waarschijnlijk is er een lek ontstaan onder den vloer van het voor portaal, zoodat het gas zich uiteinde lijk een weg baande naar den kelder, welke er direct aan grenst. Hoe zij ontkwamen. De geïnterneerden moesten steeds, wanneer zij het fort verlieten, hun handteekening plaatsen op een verkla ring, waarbij zij op eerewoord beloofden niet te zullen vluchten. Teneinde nu deze verklaring niet te behoeven te tee- kenen, zochten de twee ontsnapte Duit- sche vliegers een anderen weg om uit het fort te komen. Wanneer wij ons eerewoord schenden, worden wij straks, als wij in Duitschland komen toch teruggestuurd, redeneerden zij, en daar om kozen zij den moeilijken weg via een raampje aan de achterzijde van het fort en over het ijs. Vervolgens liepen zij naar De Rijp, waar zij aanklopten aan het huis van den autohandelaar B., waar zij wel eens te eten waren geweest. Deze familiaire omgang valt niet te verwonderen, wanneer men weet, dat de vrouw van B. een Duitsche is, die gaar ne met haar landgenooten sprak. Toen de Duitschers echter ’s middags na hun ontvluchting bij haar binnenliepen en zeer zenuwachtig vertelden, dat zij wa ren weggeloopen, werd de vrouw ang stig. Ga toch terug, ried zij den Duitschers aan. Ik kan jullie hier toch moeilijk verbergen. Daar krijg ik zelf last mee. Toen toonde de twee vluchtelingen zich zóó verdrietig, dat zij de militairen niet meer uit haar huis durfde wegsturen. Wij kunnen niet meer terug, zeide een van de Duitschers. Wij hebben het nu gedaan en moeten doorzetten. Indien wij ons aanmelden, dan is het voorgoed uit met onze vrijheid. Zoo bleven de ontsnapte vliegers eenige uren in het huis van de Duitsche vrouw, die later, toen haar man terug kwam, de moeilijke positie, waarin zij was gekomen, met hem besprak. De vluchtelingen smeekten ook hem om hulp en bijstand, zoodat deze zich ten slotte liet overhalen om het tweetal naar Alkmaar te vervoeren, waar zij van burgerkleeren werden voorzien. Zooals bekend,' werden zij tenslotte op den Afsluitdijk ontdekt. Intusschen laat men de vrouw van den autohandelaar, die gearresteerd en te Groningen opgesloten is, aan haar lot over. Het gemeentebestuur van De Rijp vond dagenlang geen termen aan wezig haar te ondersteunen, zoodat eenige buren haar thans aan eten en brandstof hielpen. Men verzekerde, dat Heerlen de chauffeur echter niets met de spion- vader van 2 nagezaak te maken heeft. Deze zaak wordt nog verder onderzocht. Dader gearresteerd Eenige voorbijgangers hebben Zater dagavond langs den Rijksstraatweg bij Terneuzen den 68-jarigen gepension- neerden loodsschipper J. Harms in be- wu^teloozen toestand aangetroffen. Aanvankelijk meende men, dat hij door een auto was aangereden, doch later bleek, dat hij het slachtoffer van een moordaanslag met berooving is ge worden. Harms is naar een ziekenhuis over gebracht, waar hij met eenige hoofd wonden en een zware hersenschudding is opgenomen. Het onderzoek ‘der po litie bracht aan het licht, dat de man Zaterdagochtend zijn pensioen had ge ïncasseerd en daarna eenige café’s had bezocht. Eenigszins onder den invloed van sterken drank, is hij per auto huiswaarts gekeerd in gezelschap van zekeren M. J. v. d. A. uit Terneuzen. Onderweg heeft van den A. zijn met gezel aangevallen en van zijn geld be roofd. De dader is gearresteerd en voor den officier van justitie te Mid delburg geleid. Nat. Chr. Geheelonthouders- vereeniging. Gisteren hield de Nat. Chr. Geheelont- houdersbond een propaganda-avond in het Gebouw voor Christelijke Belangen. Na de gebruikelijke opening sprak de voorzitter, de heer Weijs een rede uit. Spr. wees er op, dat de afdeeling Rijs wijk een jaar geleden was opgericht met 12 leden, welk aantal niettegenstaande de moeilijkheden der tijden tot 25 was gestegen. Spr. hoopte, dat deze avond ook het noodige mee zou werken tot verdere uitbreiding van dit aantal. Een filmprogramma, dat hierop volg de, viel zeer in den smaak bij de vele aanwezigen. In het bijzonder had de hoofdfilm .,De onbekende misdadiger' veel belangstelling. Tijdens de pauze sprak de secretaris, de heer H. B. Jager, een kort propagandawoord. Donderdag a.s. houdt groep 2 van de C.J.M. Padvinders, den Haag, in de bovenzaal van hotel Kuijs Witsenburg een propaganda-avond. Opgevoerd zal worden „Hoe men leiders vangt”. Op 13 Maart a.s. houdt Christ. Jongelingsvereeniging „Het Mos terdzaadje” ter gelegenheid van haar 10- jarig bestaan een feestavond in het Ge bouw voor Christelijke Belangen. V.P.R.O. 7.30 Bijbelvertellingen. V.A.R.A. 8.ANP. 8.20 Gram.muz. 8.50 Rosian-or- kest. 9.30 Tooneel. 10.VARA-orkest en solist. 10.40 Medische vraagbaak. 11.— ANP. 11.10 Gram.muz. Hilversum II. 301,5 m. N.C.R.V. 8.uur y.m. ANP. 8.05 Schriftlezing. 8.20 Gram.muz. (9.30 tot 9.45 Gelukwenschen). 10.30 Morgendienst. 11.Gram.muz. 11.15 Ensemble v. d. Horst. (12.tot 12.15 Ber.) (12.30 ANP). 1.20 uur nam. Gram.muz. 2.10 Zang en piano. 3.Christ, lectuur. 3.30 Haagsch trio. 4.25 Gram.muz. 4.45 Felicitaties. 5.— Voor de jeugd. 5.45 Gram.muz. 6.Land en tuinbouwcauserie. 6.30 Taalles en tech nisch onderricht. (Onderwijsfonds scheep vaart). 7.Ber. 7.15 Muz. causerie. 7.45 Gram.muz. 8.ANP. 8.15 Utrechtsch Ste delijk orkest). 9.05 tot 9.35 Causerie „Om gang met het boek”) 10.20 ANP, actueel halfuur. 10.50 Gram.muz. Ca. 11.50 Schrift lezing. ENGELAND 391 en 449 m. 12.30 tot 1.20 uur nam. Concert. 2.20 Gram.muz. 1 BBC-Theaterorkest. 3.50 tot 4.20 Gevar. progr. 5.20 Ber. 5.35 Zang, saxofoon en piano. 5.50 tot 6.20 Actueele uitzending. 6.40 Tooneel. 7.20 BBC-Symphonie-orkest. 8.20 Ber. 8.50 Variété. 9.20 BBC-Harmonie- orkest. 9.50 Schotsch concert. 10.20 Geral- do’s orkest. 11.BBC-Zangers. 11.20 Ber. PARIJS 1648 m. 12.05 uur nam. Vioolvoor- dracht. 12.35 Cembalovoordracht. 1.30 Fluitvoordracht. 2.20 Viool en piano. 2.50 Tooneel. 3.50 Zang. 4.20 Chansons. 5 05 Kamermuziek. 5.35 Cello en piano. 6.50 Tooneel. 8.05 Opera „Roméo en Juliette". 9.35 Pianovoordracht. 10.05 Gentil-ensem ble. 11.05 Gram.muz. KEULEN 456 m. 12.20 uur nam. Omroep orkest. 1.15 Muz. tusschenspel. 1.35 Popu lair concert. 2.45 Muz tusschenspel. 3.20 Gev concert. 6.05 Gram.muz. 6.30 Tooneel. 7.35 Gram.muz. 9.50 Zie Duitschlandzender. BRUSSEL Vlaamsch. 322 m. 11.51 uur v.m. en 12.30 uur nam. Omroeporkest 12.50 tot 1.20, 4.15 en 4.55 Gram.muz. 5.05 Zang. 5.35 en 6.20 Gram.muz. 7.20 Voor soldaten. 7.50 en 8.15 Gram.muz. 8.20 Muziekcon servatorium te Mechelen. 9.30 tot 10.20 Gr. muz. BRUSSEL Fransch. 484 ni. 12.30 uur nam. Radio-orkest. 12.50 tot 1.20 Gram.muz. 4.20 en 5.05 Radio-orkest. 5.35 Omroepkoor en -orkest. 7.20 Voor soldaten. 7.50 SynwbO' nie-orkest 9.30 Gram.muz. 9.50 tot 10.20 Dansmuziek. DUITSCHLANDZENDER 1571 m. 7.35 UUf nam. Tooneel. 8.35 Vroolijke volksmuziek. 9.20 Ber 9.50 tot 10.20 Populair concert. Pl.m. 10.40 Omroeporkest. 11.20 Ber. Hier na tot 12.20 Concert. Doodelijk mijnongeluk Zaterdagmiddag heeft in de onder- grondsche werken van de mijn Oranje- Nassau I een doodelijk ongeluk plaats gehad. Bij het uitvoeren van werkzaamhe den in een opbraak, viel de houwer T. S. plotseling enkele meters omlaag, waarbij zijn hoofd met een hard voor werp in aanraking kwam. De werd, zoo meldt de „Msb”, ziekenhuis te Heerlen waar hij in den nacht Zondag is overleden. Het slachtoffer, dat woonde, was gehuwd en kinderen. De recherche te Maastricht heeft aangehouden den 39-jarigen H. C., die zich sinds eenige maanden te Maas tricht heeft gevestigd en er een be roep van schijnt te hebben gemaakt, jonge meisjes onder trouwbeloften te bewegen hem geld te leenen. De man was voor het examen van voetverzor- ger afgewezen. Hij heeft echter het door de commissie daarvoor afgege ven bewijs vervalscht en zich als zoo danig uitgegeven. C. is gehuwd en va der van drie kinderen. In Zuid Limburg had hij kennis aan geknoopt met meisjes. Een van haar had hij reeds zoover het hoofd op hol gebracht, dat haar ouders hem eenige honderden guldens hebben geleend, terwijl hem verder een flink bedrag voor hun huwelijksuitzet werd toever trouwd. Deze gelden zijn verdwenen. Ook bij andere meisjes trachtte hij dezelfde praktijken toe te passen. Hij plaatste huwelijksadvertenties en ver scheidene reflectanten dreigden even eens het slachtoffer te worden van de ze handelingen. Tijdens het onderzoek van de politie bleek, dat C. zich aan andere verduis teringen heeft schuldig gemaakt en bovendien bij verschillende firma’s te Maastricht en elders groote bestellin gen heeft gedaan, zonder dat hij in staat was de goederen te betalen. De verdachte wordt ter beschikking van de justitie gesteld. De bewaking nu streng en scherp Er is thans veel veranderd op het fort bij Spijkerboor. De schildwacht, die op den eenzamen dijk op een paar honderd meter afstand van het sombere fort de wacht houdt, let scherp op wie het kleine landweggetje naar den toe gang van het fort betreedt. Wie het thans zou durven wagen door te loopen, wanneer hij halt zou roepen, zou deze vermetelheid niet meer navertellen. Zorgvuldig wordt thans de toegangs poort tot het fort geopend en dadelijk weer gesloten voor bekenden, voor leve ranciers, die hier vroeger met de acht geïnterneerde Duitsche militairen in- en uitliepen. De opzienbarende ontsnapping van de twee Duitsche militairen vormt nog steeds het onderwerp van de gesprek ken, die in deze buurt gevoerd worden, aldus de „Tel.” Eén ding was eigenlijk wel wat vreemd, n.l., dat de Duitsche geïnter neerden nog meer vrijheid genoten dan onze Hollandsche jongens, die het fort bij Spijkerboor bewaken. Zij moesten ’s avonds om elf of twaalf uur binnen zijn. Bij de Duitsche geïnterneerden keek men op geen uurtje, als zij eens een bij zonder pretje hadden Daarover mop perden de Nederlandsche soldaten wel eens. Nu is het heelemaal afgeloopen. Thans heerscht op het fort een ijzeren discipline, waarvan ook de Duitschers, die hun eerewoord gaven, dat zij niet zouden ontvluchten, thans de minder aangename gevolgen moeten ondervin den. Gisteravond om half tien is aan boord van het stoomschip „Ottoland”, dat in de Merwedehaven te Rotterdam ligt, de 36-jarige havenarbeiders-baas in een ruim gestapt en omlaag gestort. De man was vrijwel op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd. Op voorwerp gestooten. Het scheepvaartkantoor J. G. Mul der heeft vanochtend van den kapitein van de ,,Ida” een telegram ontvangen, waarin hij mededeelt, dat het schip gistermiddag onder de kust van Wales, ter hoogte van Pembrokeshire, gestooten is op een zich onder water bevindend voorwerp, waardoor het lek werd geslagen en zeer spoedig zonk. De vijf leden der bemanning, die zich onmiddellijk in de reddingboot bega ven, bevinden zich in veiligheid. V.P.R.O. 10.Morgenwijding. V.A.R.A. 10.20 Voor arbeiders in continubedrijven. 11.30 Voor vrouwen. 12— uur nam. Gram.muz. 12.30 ANP. 12.40 Rosian-orkest. 1.20 tot 1.45 Orgel spel. 2.Voor de vrouw. 2.30 VARA-or kest. 3.15 Voor kinderen. 5.30 Gram.muz. 6.30 Reportage. 6.50 tot 7.Gram.muz. 7.10 Koorzang. Uit de plaatselijke vrouwen- vereenigingen is een comité gevormd voor inzameling van kleeren ten behoeve van Finland. Het comité bestaat uit de dames: mevr. Mosthagenv. d. Zalm, Haagweg 29; mevr, van Noortde Boer, Kijkduinsche- straat 3; mevr. Zuiderwijk-Steyn, Haag weg 233; mevr, van Andel-Nieburg, Mon- sterscheweg 31; mevr. Bouwma-Vletter, Stationsweg 26. De J. M. V. „Bouwen en B e w a- ren” vergadert morgenavond in „De Schuilplaats”. Inleidsters zijn C. de Zoete over het onderwerp: „Petrus en Corne- lis” en L. v. d. Kruk over een vrij onder werp. D e J. M. V. „Ly d i a” komt Don derdagavond in „Lyenburg” in vergadering bijeen. F Benard zal inleiden het onder werp „De derde zendingsreis”. Na de pau ze een bijdrage door M. Vonk. De Dameskring „Bethel” houdt hedenavond haar wekelijksche bijeen komst. Deze krans besloot om in Mei haar jaarlijksche verkooping te houden. RIJSWIJK. Klereninzameling voor Finland. De kleereninzameling voor noodlijdend Finland is in deze gemeente een groot succes geworden. Zoowel Vrijdagavond als Zaterdagmiddag hebben padvinders en padvindsters een inzameling langs de huizen gehouden, met resultaat. dat twee vrachtauto’s met kleeren werden ontvangen. Hieronder bevonden zich o.a. 400 heerenjassen, 350 damesmantels, ver schillende bontjassen, ski’s en ski-uitrus- tingen, alsmede duizenden andere klee- dingstukken. De collecte bracht 632,15 op.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6