Bakkertje Het voorbeeld van Zwitserland HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG '28 FEBRUARI 1940. DERDE BLAD. PAGINA 2. VOORJAARS CREATIES Koortsig I Naturalisaties en ONDERWIJS EN KERK VEREENIGINGEN Waardebepaling gouden munt- voorraad Nederlandsche Bank Vervoer van militairen met vrachtauto’s DE NIEUWSTE De Nederlandsche handelsdelegatie naar Londen terug DONDERAG 29FEBR en VRIJDAG 1 MAART De situatie van zuivelproductie zuivelexport De zetelbepaling voor naamlooze vennootschappen en andere rechtspersonen Nederlandsche vereeniging voor luchtbescherming Kaas. den oorlog VEENESTRAAT (stijging en S. heer in H. 2e. 3e. v. R. en M. v. L. SCHEEPVAARTBERICHTEN. over le. üitvoer van verschillende producten stuit op groote moeilijkheden. Inbedrijfstelling proefwasscherij en proefstation te Delft. Gezindheid van verzoekers wordt getoetst. In verband met de zeer grote belangstelling adviseren wij U de ochtend-Show te bezoeken. Vergelijking met 1914-1918. Ofschoon de situatie thans aanmer kelijk verschilt van die ten tijde van Vermeerdering landsch De Nederlandsche handelsdelegatie naar Engeland, welke onlangs een be zoek heeft gebracht aan de Nederland sche handelsdelegatie in Frankrijk is thans te Londen teruggekeerd. Ver wacht wordt, zoo meldt Reuter, dat zij daar zal blijven hangende het resul taat der besprekingen tusschen Lon den en Parijs over vraagstukken, wel ke verband houden met den Neder- landschen handel met de geallieerden. De fiscale gevolgen van het wetsontwerp. Prins Bernhard bezoekt leger- onderdeelen Z.K.H. Prins Bernhard heeft heden, namens H.M. de Koningin, een be zoek gebracht aan legeronderdeelen in de provincie Utrecht. De Prins was daarbij vergezeld van zijnen waarnemenden adjudant, over ste Phaff. Evangeliebediening Kerk de heer HollandAmerika Lijn. Edam w. 27 v. New York te Rotterdam verwacht (verbetering). Vereen. Ned. Scheepvaartmij. Holland—Afrika Lijn. Randfontein 27 v. R’dam n. Zuid-Afrika, Geen vreemdelingen lid van van -de Haagsche Burger wacht. Herv. te Gedurende deze Shows ser veren wij uitsluitend onze be kende Koffie- of Thé-Complet fl. 0.75 Het nadere overleg tusschen Regeering en Tweede Kamer. binnen- boterverbruik. Inaugureele rede van prof. mr. R. H. W. Regout S.J. Vanmiddag heeft prof. mr. R. H. W. Regout S.J. het ambt van buitengewoon hoogleeraar in het volkenrecht aan de R.K. Universiteit te Nijmegen aanvaard met het uitspreken van een rede, getiteld: „Is er grond voor vertrouwen in de toe komst van het volkenrecht?” In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende een aantal naturalisatie-ontwerpen schrijft de minister van Justitie o.a. Een naturalisatie-aanvrage, welke uitsluitend of in hoofdzaak voortvloeit uit de gezindheid van den belangheb bende ten opzichte van een vreemd land of zijn staatskundig stelsel, dient als onvoldoende gemotiveerd te wor den beschouwd. Ongeraden is, dat hier te lande poli tieke activiteit van vreemdelingen zich ontwikkele. Gaat de stelling reeds in haar algemeenheid op, zij krijgt den klemtoon voor het geval de be drijvigheid een staatsgevaarlijken in slag heeft. Dus ook in dit opzicht wor de de gezindheid van verzoekers om naturalisatie getoetst ter voorkoming van bedreiging der openbare orde on der dekmantel van verkregen Neder landerschap. Zooals tot dusver zal ook wijders het noodig onderzoek met om zichtigheid en onbevangenheid zijn in te stellen. Ter kennis van den minister van Binnenlandsche Zaken is gebracht, dat volgens van verschillende zijden in het voorloopig verslag geuit gevoelen het ongewenscht werd geoordeeld, dat vreemdelingen lid zijn van de Haag sche Burgerwacht. Gistermiddag zijn in het gebouw van den Rijksvezeldienst te Delft de proef wasscherij van de federatie en het proefstation voor de waschindustrie officieel in gebruik gesteld. Deze plechtigheid werd o.m. bijge woond door ir. P. N. Stades, als ver tegenwoordiger van den minister van Sociale Zaken, overste ten Have, hoofd van een waschbedrijf van het veld leger en den hoofdinspecteur van den arbeid alhier, den heer G. W. J. van Sierenberg de Boer. Nadat de voorzitter van het proef station, de heer F. H. Sixma, een korte inleiding had gehouden, gaf ir. R. Smit een uiteenzetting over de wer king en doelstelling van de wasscherij voor het publiek en de bij het wasch- vraagstuk betrokken industrie. Het antwoord van den minister De minister deelde mede, bereid te zijn het door de commissie opgemerk- te nader te overwegen. De regeling, welke in artikel 19 (nieuw) is verwerkt behelst twee bepalingen. Die \ervat in het eerste lid, heeft zooals reeds uit de memorie van antwoord blijkt, weinig beteekenis. De statutaire zetel is op zich zelf, voor de belastingheffing in het algemeen van nagenoeg geen be lang. Het tweede lid houdt in het bijzonder rekening met het door de commissie gestelde geval: een om fiscale motieven gewenschte verplaatsing van den „fis calen zetel”, welke tot nu toe achter wege is gebleven wegens de bovenbe doelde rem, wordt nu gelijktijdig. 5net de „statutaire zetelverplaatsing” be werkstelligd. De hierbedoelde bepaling opent de mogelijkheid, bij algemeenen maatregel van bestuyr te bepalen, dat zulk eien zetelverplaatsing door den fiscus buiten beschouwing wordt gela ten. Het is bezwaarlijk, de hier bedoelde regeling in de wet zelve op te nemen, ook al omdat onderscheid dient te wor den gemaakt tusschen verschillende be lastingen. Daarbij komt nog, dat thans bij de Staten-Generaal een wetsontwerp aanhangig is om de belangrijkste belas- Na lezing van de memorie van ant woord en de nota van wijzigingen in zake het wetsontwerp houdende bij zondere voorzieningen met betrekking tot de in gebiedsdeelen van het Ko ninkrijk der Nederlanden gevestigde naamlooze vennootschappen en an dere rechtspersonen, alsmede met be trekking tot zeeschepen, welke gerech tigd zijn tot het voeren van de Neder landsche vlag, heeft de commissie van rapporteurs het wenschelijk geacht met de Regeering, vertegenwoordigd door den minister van Justitie, mon deling overleg te plegen over een aan tal punten, op het wetsontwerp be trekking hebbende. Na afloop van het overleg deed de Regeering een twee de nota van wijzigingen en een gewij zigd ontwerp van wet aan de commis sie toekomen, aanvankelijk in voorloo- pigen, later na nadere schriftelijke gedachtenwisseling in definitieven vorm. Deze stukken zijn thans tegelijk met het verslag van de commissie van rapporteurs aan de Kamer overgelegd. Bij het overleg kwam in de eerste plaats ter sprake, of het wetsontwerp niet een tijdelijk karakter behoort te dragen. De minister verklaarde zich bereid in het ontwerp een regeling op te nemen, welke daaraan een tijdelijk karakter geeft en voorts dwingt tot het indienen binnen zekeren tijd, van een wetsontwerp, dat een blijvende voorziening zal kunnen bevatten, en dat in elk geval, met het oog op het verdwijnen der bijzondere omstan digheden, den overgang, en voor zoo ver noodig of wenschelijk, den terug keer tot den normalen toestand zal re gelen. Na verdere bespreking verklaarde de minister zich bereid, den termijn, binnen welken een nieuw wetsontwerp zal moeten worden ingediend, te stel len op ongeveer drie jaar. Zulk een indiening zou dus bijv, moeten plaats hebben voor 1 Januari 1943. De zelfverloocheningsactie van het Leger des Heils. Van 2 tot 16 Maart wordt in de ge heels wereld de zelfverloochenings actie van het Leger des Heils gehou- •den. Deze actie heeft de bedoeling geld bijeen te brengen, opdat het werk van het Leger kan worden voortgezet. Daartoe ontzegt men zich volgens de methode van het Leger gedurende eeni- gen tijd genotmiddelen, welke men ge woon is te gebruiken. Het geld, dat men op deze wijze uitspaart, komt ten goede aan het Leger des Heils. Vragen aan den minister van Defensie. Het Tweede-Kamerlid, de heer Suur- hoff heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van Defensie: Heeft de minister kennis genomen van het ongeval, dat op Donderdag 22 Februari heeft plaats gevonden op den Ossendamweg te Soest, bij welk onge val twee militairen van een rijdende vrachtauto werden geslingerd met voor één dezer beide soldaten doodelijke ge volgen? Kan de minister mededeelen, of deze soldaten eigener beweging dan wel ter volvoering van een militaire opdracht van dit vervoermiddel gebruik maak ten en of dit ongeval aan onvoorzich tigheid van de getroffenen of van den bestuurder van de auto te wijten is? Is het den minister bekend, dat in verscheidene kantonnementen en soms over vrij groote afstanden en langs smalle en bochtige wegen vrachtauto’s zonder eenige passagiersaccomodatie voor het vervoer van militairen ge bruikt worden, zulks zoowel voor ver plaatsing van militairen, die met perio diek verlof gaan, als voor militaire doeleinden? Wil de minister met het oog op de aan deze wijze van vervoer verbonden gevaren bevorderen, dat voortaan zoo veel mogelijk gebruik gemaakt zal wor den van autobussen? Is de minister voorts bereid, om, voor zoover geen autobussen beschikbaar zijn, maatregelen te treffen, opdat a. voor militair personenvervoer ge bezigde vrachtauto’s althans van eenige accomodatie (bijv, zitbanken, noodlui- ken en dergelijke) worden voorzien. b. enkele veiligheidsvoorschriften, o.a. met betrekking tot het maxi- mum-aantal te vervoeren personen, bij het gebruiken van vrachtauto’s voor mi litair personenvervoer worden uitge vaardigd. c. het vrijwillig gebruik maken door militairen van voor de veiligheid ge vaarlijke vrachtauto’s zooveel mogelijk wordt beperkt? Een ander voornaam punt, dat bij het overleg ter sprake kwam, betrof de fiscale gevolgen van het wetsont werp. De commissie was nog niet overtuigd, dat fiscale gevolgen vol strekt achterwege zullen blijven. Het moge waar zijn, zoo werd uit haar mid den betoogd, dat de fiscus alleen reke ning houdt met den fiscalen zetel van een rechtspersoon (in het bijzonder na tuurlijk een naamlooze vennootschap) en dat voor de beslissing van de vraag, waar de rechtspersoon fiscaafrechte- lijk gevestigd is, de plaats van Vesti ging, welke in de statuten is bepaald, van geen of weinig gewicht is, dit neemt niet weg, dat de mogelijkheid, welke thans wordt geschapen om den statuairen zetel naar elders over te brengen, de verplaatsing van den fis calen zetel in de hand kan werken. Thans reeds komt het voor, dat men den laatstbedoelden zetel naar elders overbrengt met fiscale doeleinden Men wordt daarvan evenwel dikwijls weerhouden, doordat dan de statutaire zetel moet blijven in het gebiedsdeel, waar de vennootschap is opgericht, hetgeen moeilijkheden kan opleveren, o.a. in verband met het houden van algemeene vergaderingen. Valt deze rem echter weg, dan is het geenszins uitgesloten, dat een niet ge ring aantal lichamen, zoowel den fisca len als den statutairen zetel zullen ver plaatsen. Zou het nu met het oog op deze mogelijke gevolgen geen aanbeve ling verdienen in het ontwerp te be palen, dat de zetelverplaatsing door den fiscus eenvoudig als niet geschied wordt beschouwd? Hieraan zou tevens het oordeel ver- bij het toetsen van ter goedkeuring of bekrach tiging aangeboden besluiten niet meer zou behoeven na te gaan of wellicht fiscale motieven tot het nemen van deze besluiten hebben geleid. Aan den an deren kant zou het fixeeren van den toestand op fiscaal gebied, toch wel een zeer radicale oplossing vormen, en ook moeilijkheden kunnen opleveren. NEDERLANDSCHE PADVINDERS VEREENIGING. Groep 6 „Bn. van Pallandtgroep” en groep 17 „De Duinjagers”, van de afdee- ling den Haag der Nederlandsche Padvin ders Vereeniging, geven op Zaterdag 9 Maart in theater „De „Seinpost” hun jaarlijksche uitvoering. Amendementen. De Tweede Kamerleden Teulings, Suring en Bongaerts hebben op het wetsontwerp houdende voorloopige voorziening ten aanzien van de waar debepaling van den voorraad gouden munt en gouden muntmateriaal van de Nederlandsche Bank en regeling van de gevolgen dier voorziening,- een amende ment voorgesteld, waarvan de strek king is, uit de goudwinst niet het vol ledige pondenverlies, door de Neder landsche Bank in 1931 geleden, te ver effenen, doch dit te beperken tot a. het nog uitstaande verlies ad 7.629.955,16 b. het bedrag, noodig voor het herstel van de reservepositie der Nederlandsche Bank voordat het pondenverlies ten deele op die reserves werd afgeschreven c. een bedrag, noo dig om de boekwaarde der gebouwen in overeenstemming te brengen met de liquidatiewaarde en die gebouwen te verbeteren als wordt gezegd nood zakelijk te zijn. Voorts hebben de heeren Schouten en Algera een amendement voorge steld, strekkende om de in het wets ontwerp voorgestelde toevoegingen aan het reservefonds en aan de bijzondere reserves der bank te doen vervallen. den lende afzetgebieden vallen. Deze abnormale leidde tot onaangename consequenties, die vaak ten nadeele van het product zelf zijn. Het is dan ook te wenschen, dat hierin in de toekomst verbetering zal ontstaan. en tantième belasting te vervangen door een winstbelasting. Hangende de behandeling van dit onderwerp is moei lijk te zeggen, welke bepalingen ver- eischt zijn om het bovenbedoelde be ginsel (het buiten beschouwing laten van de verplaatsing van het bedrijf) voor de nieuwe winstbelasting behoor lijk te effectueeren. Volgens het gewijzigde artikel 11 (nieuw) dat als resultaat van nadere overweging wordt voorgesteld, kan door het bestuur behalve een statuten wijziging. inhoudende zetelverplaatsing ook een zelfstandige statutenwijziging tot stand worden gebracht aangaande de plaats, waar de algemeene vergade ring van aandeelhouders der vennoot schap moet of kan worden gehouden. af zag men geen meiske meer zonder breikous. Lachend, babbelend en breiend, stonden ze in het vrije kwar tiertje bij elkaar. Binnen een week hadden de meesten het eerste paar sok ken klaar en vroegen wol voor het volgende paar. Zij vormden clubjes, om gedurende de vrije middagen ook andere kleedingstukken voor de sol daten te breien. Wat klaar was, werd op school ingeleverd en het meisje mocht er een brief bij schrijven. Van een centraal punt uit werd alles weg- i gestuurd. Kleedingstuk en briefje be reikten een of anderen „Schutzmann”. Spontaan en vol dankbaarheid schreef deze zijn kleine geefster terugen het contact was gesloten. Bij ieder van die kinderen is hierdoor het bewustzijn wakker geroepen, een levend, mede werkend lid te zijn van de groote volks gemeenschap. De vrouwen waren reeds eenigen tijd vóór de mobilisatie van Overheids wege opgeroepen, om zich voor een, haar passende functie, op te geven. De opleiding voor de z.g. passieve lucht bescherming was voor ieder verplicht. De veel meer tijdroovende actieve luchtbeschermings-dienst, vrijwillig. De vrouwelijke leden van dezen dienst werden bij de mobilisatie, gelijk met haar mannelijke collega’s, beëedigd. Reeds in September waren zij geheel opgeleid. Weer anderen kwamen bij het Roode Kruis in functie. Huismoe ders, of zij wier groote persoonlijke taak niet toeliet, zich bij bovenge noemde actieve diensten te verbinden, voegden zich bij den Vrijwilligen Hulp dienst. Deze functionneert over het gehééle land en wordt van Overheids wege geleid. De dienst bestaat uit Hulp aan gemobiliseerden (o.a. wasschen en repareeren van on- Samenwerking met de padvinders. Gemeld wordt: Nauwe samenwerking tusschen de Nederlandsche vereeniging voor luchtbescherming en de padvindersor- ganisatie in Nederland heeft geleid, tot een doelmatigen opzet van de op leiding der padvinders voor hun in signe „luchtbescherming”. De eischen voor dit insigne gesteld, hebben vooral betrekking op de zelf bescherming, dus op hetgeen men bin nenshuis kan en moet doen voor eigen veiligheid. De instelling van dit in signe en de opleiding der padvinders vormt een uitstekend middel om van lieverlede ook de gezinnen op de hoogte te brengen van het meest noo- dige, dat de burgerbevolking voor eigen veiligheid tegen gevaar uit de lucht zelf zal moeten doen. De Nederlandsche vereeniging voor luchtbescherming heeft in samenwer king met den nationalen padvinders- raad voor het geheele land de oplei ding van de padvinders-instructeurs georganiseerd. Nadat deze padvin ders-instructeurs, die uit het leiders- corps worden gerecruteerd, op hun deskundigheid zijn getoetst, ontvan gen zij van hun hoofdkwartier een cer tificaat. De opleiding van de padvinders wordt nu door deze padvinders-in structeurs krachtig ter hand genomen en de jongens worden getoetst door de beoordeelaars, die eveneens in samen werking met de Ned. vereeniging voor luchtbescherming door het hoofdkwartier worden aangewezen. In bijna alle districten der padvin- dersbeweging zijn thans reeds cursus sen gehouden, welke door eenige hon derden leiders en voortrekkers zijn gevolgd. om 10 30 v.m. en om 3. n.m. tonen onze mannequins in onze Rest aura nt-Tearoom De vermeerdering van het binnen landsche boterverbruik in de laatste jaren, zette ook in het verslagjaar door. Nu onder de tegenwoordige omstan digheden de export aan tal van onze kere factoren onderhevig is en op groo te moeilijkheden stuit, kan het binnen land hiervoor een welkome compen satie bieden. In dit verband zij nog eens herinnerd aan de actie van de ver schillende landbouw- en zuivelorga- nisaties voor het verstrekken van bo ter aan leger en vloot. Thans profiteert de margarine in ruime mate van de le- veringen aan de gemobiliseerde land en zeemacht. De oorzaak hiervan ligt in de zeer gunstige prijsverhouding van de margarine tot de boter. Voorts wordt margarine aan de weermacht verstrekt, is er nog steeds geen meng- verbod en wordt het woord „boter” onvoldoende beschermd. Door het ontbreken van een mengverbod worden vele consumenten in den waan gela ten, dat alle margarine nog boter be vat. Ook wijzen wij hier nog eens op het feit, dat de margarine-industrie zeer kapitaal-intensief is, en dat er slechts een relatief klein aantal ar beidskrachten benoodigd is. Ned. Hérv. Kerk. Beroepen te Engwierum de Dotinga, cand. te Enschedé. Aangenomen naar Westerbaan de heer L. J. Prins, cand. en hulppred. te Nieuw- leusen. Beroepen te Zwolle ds. P. Jonges, te Borger; te Eindhoven ds. P. A. van Stempvoort te Haskerhorne. Beroepen te Bunschoten I. Schipper te Kockengen Door het Prov. Kerkbestuur van Dren the is geëxamineerd en toegelaten tot de t?. j: iu de Ned jt—- Th. C. E. Da Costa Utrecht, candidaat aan de Rijksuniversi teit aldaar Geref. Kerken. Beroepen te Boxum de heer Vonk, cand en hulppred. te Assen. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Wormerveer ds. Joh. van Doorn te Ouderkerk a. d. Amstel. Bedankt voor Ermelo ds. H. Visser Mz. te Bunschoten. Doopsgez. Broederschap. Beroepen te Almelo N. v. d. Zijpp te Joure. AQUARIUMHOUDERS CLUB „SCALARE”. De Aquariumhouders club „Scalare”, waarvan het secretariaat thans gevestigd is Oranjelaan 30 te Rijswijk, houdt op Dinsdag 5 Maart a.s. haar jaarlijksche al gemeene ledenvergadering. den vorigen oorlog, willen wij hier toch het verbruik van boter en mar garine in de jaren 19141918 even re- leveeren. Het binnenlandsche boter verbruik. dat in 1914 40 millioen k.g. bedroeg, steeg, na in de eerste oorlogs jaren gedaald te zijn, tot 50 millioen k.g. in 1918. Daartegenover bleef in de jaren 1914 tot 1917 het margarine- verbruik vrijwel constant op 30 mil lioen k.g., ten gevolge van den belem merden grondstoffenaanvoer. Uit deze cijfers blijkt voldoende het groote belang van onze zuivelproductie in tijden als deze. De dames E. schrijven ons: Een onzer was als Hollandsche in Zwitserland woonachtig en keerde kor telings met haar gezin in het vaderland terug. Van gedachten en indrukken wisselend over den heerschenden geest, trof ons een groot verschil tusschen beide kleine neutrale, democratische landen. Het lijkt ons de moeite waard, nu de indrukken nog scherp zijn, deze weer te geven. Met het vertrek der dienstplichtige mannen naar hun mobilisatie-post, be seften de vrouwen in Zwitserland, dat ook op haar een mobilisatie-taak rust te dat haar houding van haast even groot belang was zij het indi rect voor de paraatheid van het land. Er was geen tijd voor veel pra ten, want de practische taak wachtte. Alle persoonlijke belangen traden op den achtergrond. De Overheid nam de leiding en het initiatief. De bevolking volgde niet slechts gewillig, maar geestdriftig nam, waar mogelijk, het initiatief over. De geest, die van hen verwacht werd, was begrepen en overgenomen. Hoe uitte die zich Laten wij met de kleinsten begin nen. Op de scholen kregen de meisjes gedurende het handwerkuur opdracht, een paar soldaten-kousen te breien. De wol werd op school beschikbaar ge steld, maar kon vrijwillig vergoed worden. Met hartstocht togen de kin deren aan hun taak. Van dat moment Uit het jaarverslag 1939 van den Bond van Coöperatieve Zuivelverkoop- vereenigingen halen wij het volgende aan: De internationale gebeurtenissen van de laatste maanden hebben vanzelf sprekend veranderingen in de situatie van onze zuivelproductie en zuivel export teweeggebracht. De positie van onzen zuivelexport kan aan het eind van het verslagjaar niet anders dan zorgbarend genoemd worden. De uitvoer van de verschillende produc ten stuit op groote moeilijkheden. De uitvoer van melkproducten werd medio 1939 zeer gevoelig getroffen door de scherpe contingenteering door Engeland, voornamelijk ten gunste van de Engelsche fabrikanten en de pro ducten uit de Dominions. Ten aanzien van den uitvoer valt een grootere export van boter te ver melden, ten gevolge van een belangrijk vermeerderden afzet in de periode Ja nuariAugustus (stijging pl.m. 14 procent). In de vier maanden daarna was de uitvoer pl.m. 3 procent grooter dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. De export van kaas en ge condenseerde melk daalde echter aan zienlijk. De kaasprijzen bewogen zich de eer ste acht maanden van het jaar op een lager peil dan het vorige jaar. In Sep tember trad echter een scherpe stij ging op, voornamelijk ten gevolge van een toegenomen vraag uit het binnen land en een meerdere afname door België. De hoogere prijzen veroorzaak ten een grootere productie, doch de meerdere vraag bleek van speculatie- ven aard en reeds in November toon den de prijzen een flinke reactie. De kaastoeslag werd op 19 October met 50 procent verlaagd. Reeds spoedig na het uitbreken van den oorlogstoestand werd de Neder landsche Zuivelcentrale aangewezen als monopoliehoudster van o.m. den uit voer van boter, kaas, melkproducten en caseine. Dit monopolie is van ad- ministratieven aard; de exporteurs zelf blijven den uitvoer verzorgen,. De Nederlandsche boternoteering werd sedert 28 September, toen zij op 80 cent vastgesteld werd, niet ge wijzigd. dergoed, inrichten en verzorgen bonden zijn, dat de overheid van militaire tehuizen enz. enz.) 1 Hulp in allerlei vorm, aan ge- zinnen van gemobiliseerden. Het vrijwillig vervangen van gemobiliseerden, in hun (bur- ger) werkkring. Dit houdt dus in, dat bij demobilisatie, de plaats weer verlaten wordt en ter beschikking staat. Nu komt de vraag boven werkt al deze, van hooger hand georganiseerde hulp, niet remmend en neutraliseerend op den spontanen geest van bereidwil ligheid Daar dit zéér oordeelkundig geschiedt, kunnen wij hierop volmon dig „neen, in tegendeel” antwoorden. •Ieder ziet, dat haar hulp op doeltref fende wijze ingeschakeld wordt in de groote gemeenschappelijke actie en zoodoende het aandeel, hoe klein ook, tot zijn recht komt. Het is „populair” geworden om te helpen. Wie niet ertoe verplicht is, doet het hare vrijwillig, aangespoord door het algemeene voor beeld. Dit geldt niet slechts voor de vrouwen en meisjes, maar ook voor de niet gemobiliseerde mannen, b.v. voor alle werkloozen Het steunt het moreel der militairen, te beseffen, dat zij niet alleen en ver geten op hun kouden wachtpost staan, maar dat ieder burger, groot en klein, achter hen staat. Op deze wijze werkt in Zwitserland de mobilisatie niet deprimeerend en demoraliseerend. Er is een actieve geest van saamhoorigheid ontstaan, die zich op alle gebied uit. Wij twijfelen er niet aan, of de be reidwilligheid en vaderlandsliefde van de Nederlandsche vrouwen en burgers, doet niet onder voor die der Zwitsers. Maar is die aanwezige kiem hier tot ting, die van naamlooze vennootschap- bloei gebracht 1 I pen e.d. geheven wordt de dividend- Wat de kaas betreft waren in den aanvang van 1939 belangrijke voorra den van de productie van 1938 aan wezig. Deze waren grooter dan nor maal. Het ruimen hiervan ging zeer langzaam, zoodat er nog beduidende voorraden waren, toen de nieuwe pro ductie een aanvang nam. Bij het uitbreken van ontstond een plotselinge zeer belang rijke prijsstijging, die echter niet ge motiveerd was door een grootere con sumptie, doch waarschijnlijk uitslui tend op speculatie terug te voeren was. Het gevolg was dan ook, dat na Sep tember de prijzen weer een scherpe daling vertoonden, en dat men in De cember op een niveau kwam, dat, of schoon hooger dan de voor-oorlogsche prijzen, niet meer abnormaal genoemd kan worden en zeker laag is in ver houding tot de productie-kosten, die door den oorlogstoestand belangrijk verhoogd zijn. Per 1 Januari 1940 kon de kaasproductie dan ook allerminst als gunstig beschouwd worden. Zooals reeds in ons vorige jaarver slag vermeld, is de concurrentie bij den afzet in het binnenland de laatste jaren steeds toenemend. Ook dit jaar was dit het geval, temeer nog, toen door den oorlogstoestand verschil- kwamen uit te concurrentie EXAMENS Vrije universiteit. Gepromoveerd op proefschrift .Groen van Prinsterer als historicus" tot doctor in de letteren en wijsbegeerte, de heer H. Smitskamp, geboren alhier. De heer H. Smitskamp is leeraar aan de Eerste Chr. H.B.S. hier ter stede en een zoon van het Gemeenteraadslid, den heer H. Smitskamp. Koninklijke Nederlandsche maatschappij voor tuinbouw en plantkunde. De Koninklijke Nederlandsche maat schappij voor tuinbouw en plantkunde hield vandaag te Rotterdam haar win- terbijeenkomst. In den morgen sprak de heer C. Sipkes, directeur van de N.V. kweekerij „de Teunisbloem” te Overveen, over „kleurenfotografie van bloemen en tuinen” Na de middagpauze hield dr. K. Kuiper uit Rotterdam een inleiding over de wedergeboorte van de'Rotter- damsche diergaarde. De heer A. L. Pool, bedrijfsleider van de N.V. vuilafvoermaatschappij V.A.M. te Hooghalen, hield vervolgens een inleiding over de „verwerking van het stadsafval in het algemeen en van het Haagsche huis- en straatafval in het bijzonder tot een voor land- tuinbouw waardevol materiaal”. Het Haagsche stadsvuil wordt mo menteel verwerkt op een 600 h.a. groot heide terrein in de buurt van Hooge- veen, het vuilverwerkingsproces van de V.A.M. berust in hoofdzaak op het systeem van dr. Beccari, waarbij er naar wordt gestreefd uit het Haagsche stadsvuil een zoo goed mogelijk aan land- en tuinbouw dienstbaar product te leveren. Als slot van zijn inleiding beschreef spr. de wijze, waarop het vuil naar Drente wordt vervoerd. Het V.A.M.-compost vindt hoe langer hoe meer afzet bij land- en tuinbouw, zoo zelfs, dat de V.A.M. met een jaar productie van 60.000 tot 70.000 ton nauwelijks aan de vraag kan voldoen. Aan pogingen om het product te ver beteren en de productie te vergrooten wordt steeds gewerkt.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10