Indische begrooting voor 1940 INGEZONDEN STATEN-GENERAAL FILM EN BIOSCOOP GEMENGD NIEUWS i Hoofdpijn - Kiespijn - Gevatte koude Behandeling in de Tweede Kamer Replieken GOUDVOORRAAD NED. BANK HAAGSCHE COUKANI VAN WoENöDAG 28 f EBKUAKl 1940. VlEKOh BLAD, EAG1NA 2. reclames. ONDERWIJS EN KERK Aan brandwonden overleden De toestand in kanalen en rivieren VERWEER TEGEN DE VORDERING VAN TH H. RADEMAKER. Door den trein gegrepen en gedood HERWAARDEERING Vergadering van Dinsdag 27 Februari (S 1 o t). Vergadering van 28 Febr. 26 Maart a.s. de volks- Waken tegen prijsstijging. op (De vergadering duurt voort.) regeering geno- van AFSCHEID VAN DEN HEER J. W. PIK. (Bulten verantwoordelljkheia der redactie), I Mijnhardtjes (dit zijn ha’-tvormige cachets) helpen snel en goed. Doos 50 et. Proefdoos 10 ct. sloot den aan alle zoo goed EXAMENS Universitelt van Amster dam. Bevorderd tot arts mej. M. J. Hombur* ger, Amsterdam, mej. G. E. Bohlken, Am sterdam, en de heer J. J. W. F. Schutter, Amsterdam, en geslaagd voor het arts examen le gedeelte de heeren S. Gitter, alhier, H. van der Doel, Groningen, en M. G. Houven, Maastricht. OPENBAAR EN BIJZONDER LAGER ONDERWIJS B. en W. hebben den Gemeenteraad voorstellen doen toekomen met betrek king tot de scholen voor gewoon, uitge breid en buitengewoon lager onderwijs. Deze voorstellen betreffen de vaststel ling van het voorschot op de vergoeding voor de kosten dier scholen in 1940 de vaststelling van het bedrag der uitgaven voor vakonderwijs aan de openbare scholen in 1939 en de vaststelling van het voorschot op de vergoeding voor vakonderwijs in 1940. Voorzitter mr. J. R. H. van S c h a i k. De heer van Gelderen (S.D.A. P.) is het eens met de herwaardeering e het zwevend houden van den gul den. De Regeering moet inmiddels met alle middelen waken tegen stijging van het algemeene prijsniveau; de handhaving van de pariteit mogen dan mogelijk blijven. Besteding van de goudwinst voor de sociale verzekering en de verzorging van ouden van dagen ware spr. liever geweest. Inmiddels is er ook voor de storting in het Leeningfonds veel te zeggen. Spr. sluit zich in groote trek ken aan bij de bezwaren der heeren Schouten en Teulings tegen de wijze van verdeeling der goudwinst. Het pon- denverlies is een gevolg van een des tijds verkeerd beleid van de directie der Ned. Bank. De monetaire politiek van de regeering, hoewel wat laat, was juist. In het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam is overleden de 23-jarige mevr. D. Swijnenburg-van der Ham, die op 5 Januari in haar woning aan de Rosestraat met haar japon tegen de kachel kwam en ernstige brandwonden had opgeloopen. De directeur der H.B.S., dr. J. F. Kroner, richtte het woord tot hem. Reeds van 1 April 1898 af was de nu 65-jarige bij het M.O. werkzaam en van 1 Dec. 1915 af aan de le Gem. H.B.S. Hij bracht hulde aan zijn nauw gezetheid en plichtsbetrachting en bracht in herinnering zijn beteekenis werp van een plan tot herziening van het plan van uitbreiding 's-Graven- h age-West, voor zoover betreft de ter reinen, op dat herzieningsplan door een streep-kruislijn begrensd en gele gen ter weerszijden van het gedeelte van de Laan van Meerdervoort tus- schen de Appelstraat en den Pales- trinaweg (plan Centrum-West), in 2 kaarten, een toelichtende beschrijving en bijbehoorende bebouwingsvoor- schriften als bedoeld in artikel 39 der Woningwet. Belanghebbenden kunnen gedurende dien termijn eventueele bezwaren bij den Gemeenteraad indienen. Van wie is de goudwinst? Dat de goudwinst het onbetwiste eigendom is van de Ned. Bank, is aan vechtbaar. De stelling is formeel-juri- disch. De depreciatie van den gulden is alleen geschied in het algemeen belang. Reeds minister Oud zeide, dat volgens de directie der Ned. Bank de goudwinst ten bate kwam van de gemeenschap. De bank heeft er dus geenerlei servi tuut op. De thans voorgestelde regeling gaat te ver. De kwestie moet thans we derom worden bezien, als in 1932, uit een oogpunt van algemeen belang. En dat vordert op het oogenblik de her waardeering. Geheel willekeurig is het moment niet gekozen. Spr. acht het niet een algemeen belang, de reserves der Ned. Bank zóó te versterken als wordt voorgesteld. Haar reservepositie van 1932 kan echter worden hersteld. Het standpunt van de Regeering zoowel als dat van den heer Schouten gaat spr. te ver. De heer Rutgers van Rozen- burg (C.H.) kan zich met de herwaar- deering^van den goudvoorraad van de Ned. Bank overeenkomstig den werke- lijken toestand, vereenigen. Evenzoo met de voorgestelde bestemming van de goudwinst. Er is geen reden om onder scheid te maken tusschen het reeds ge dekte en nog ongedekte deel van het pondenverlies. De aandeelhouders van de Ned. Bank zijn door den Staat toch al niet te aardig behandeld, in het ver leden. Onrecht blijft onrecht, ook als het gepleegd wordt tegen aandeelhou ders van de Ned. Bank. Bovendien moet deze buitengewone risico’s in haar re serves kunnen opvangen ze moet niet leunen op den Staat, doch op eigen beenen kunnen staan. leverden hiervan de dupe worden 4. Achten B. en W. het niet wensche- lijk, dat wanneer in den vervolge mocht blijken, dat geen fraude is gepleegd, de steun zonder onderbreking alsnog wordt uitbetaald 5. Indien vraag 2 ontkennend moet worden beantwoord, willen B. en W. dan zorgen, dat deze uitbetaling in de toekomst dan ook regelmatig zal ge schieden B. en W. hebben als volgt geantwoord: 1. Tot steunintrekking wordt niet overgegaan, dan nadat een ingesteld onderzoek daartoe aanleiding heeft ge geven. Dat alleen op vermoeden van fraude de ondersteuning aanstonds wordt ingetrokken, is niet juist. 2. B. en W. kunnen slechts her halen, wat zij op een dergelijke opmer king geantwoord hebben op bladzijde 59 van de Memorie van Antwoord der ont- werp-begrootingen voor het jaar 1940, n.l. „Indien inderdaad blijkt, dat een straf ten onrechte is opgelegd, wordt ook nu reeds de geleden schade ongedaan gemaakt”. Mocht in een bepaald geval in strijd hiermede gehandeld zijn, dan zullen zij daarvan gaarne mededeeling ontvangen. 3. Niet voorkomen kan worden, dat van een noodzakelijk gebleken steun intrekking ook anderen dan de werk- looze zelf de gevolgen ondervinden. Dit kan echter geen reden zijn in geval van gebleken ernstige fraude af te zien van intrekking der ondersteuning. 4. en 5. Hiervoor zij verwezen naar het antwoord onder 2. Op geen enkel punt in het land heeft de ijstoestand meer moeilijkheden op geleverd dan gisteren. Daarentegen heeft de ijsinlichtingendienst ten aan zien van verschillende plaatsen zijn be richtgeving gestaakt. Wij gaan dan ook nu snel een hervatting van de normale scheepvaart tegemoet. Opengebroken vaargeulen bewijzen hierbij groote dien sten, zooals in het Eemskanaal bij Delf zijl, in de Keulsche Vaart in Utrecht, in de Oude Rijn (van Utrechtsche grens naar Woerden), bij Andel, boven de sluis en in de Zuid-Willemsvaart bij Weert. Verbeterd is de toestand in de Lauwerzee, in het Sneekermeer, de Wijde Ee (nog alle voor speciale sche pen). de Twente-kanalen, de Zaan, Ringvaart Haarlemmermeer, het Spaar- ne, de Keulsche vaart bij Duivendrecht, Delftsche Schie, Aarkanaal, Spui bij Oud Beyerland en de Brielsche Maas. staan en een functie vervullen moeten in het Duitsche staatsbestel. Wat den belastingdruk betreft, be twijfelde de heer van Gelderen of de draagkracht der Indische bevolking al niet overschreden is. Hij hield vol, dat het hongeroedeem in sommige streken niet slechts aan eenzijdige voeding is te wijten. Rap porten van bestuursambtenaren wij zen erop, dat er chronisch gebrek dreigt bij misoogsten en dat het nood zakelijk is de voedselproductie van Java uit te breiden. De welvaartspoli- tiek moet krachtig worden gesteund. De heer Meyerink A.R.) dankte den minister voor zijn verduidelijken de rede over het Indische beleid, dat hij met toewijding en deskundig heid voert. Zijn fractie zou tegen de motie-Stokvis stemmen, van oordeel, dat het oogenblik voor de toekenning van ruimere staatkundige bevoegdhe den nog niet is gekomen. De heer Stok vis schijnt een deel der verantwoorde lijkheid van den minister op de Volks vertegenwoordiging te willen over brengen, aldus het beginsel der volks- souvereiniteit versterkend, hetgeen tegen het anti-revolutionnaire beginsel ingaat. De vergadering werd te 5.40 uur ver daagd tot hedenmiddag 1 uur. „GOODBYE MR. CHIPS” ALS BESTE FILM VAN HET JAAR GEKOZEN. Begin Jan. komen in Amerika de daar zeer bekende jaarlijksche stemmingen over de beste film los. In alle gevallen stond tot dusverre „Goodbye mr. Chips” bovenaan. Zij won 472 stemmen der 542 beste critici. Zij werd nummer 1 in de keuze van de Amerikaansche censuur, welke er als posi tie taak een „Committee for Exceptional Foto-plays” op na houdt. Zij werd boven dien nummer 1 in de achttiende jaarlijk sche verkiezing van de tien beste films door de „Film Daily", de dagelijksche filmkrant In Amerika. ken. waardoor hij zoo bekend was ge worden. De directeur sprak den wensch uit dat de heer Pik nog lange jaren in goede gezondheid van zijn rust zal mo gen genieten en bracht hem dank voor alles, wat hij voor de school heeft ver richt. Na deze woorden werd een geschenk overhandigd, waarna de scheidende leeraar dankte. Hierna nam hij van ieder der aan wezigen met een persoonlijk woord afscheid. wetsontwerp' den doorslag meer omdat de Regeering kracht tegen verdere devaluatie den gulden wil opkomen. De winst zou ook kunnen worden besteed in plaats van voor mobilisatie- uitgaven voor de sociale verzekerings- fondsen. Inmiddels zal spr.. gelet op de moeilijkheden van de Regeering, haar beleid steunen. UITBREIDINGSPLANNEN TER INZAGE. Op de Gemeentesecretarie, afdeeling S en B. (kamer no. 32) ligt van heden tot en met 26 Maart a.s., iederen werk dag van 912 uur en van half 2 tot 5 uur (’s Zaterdags van 912.30 uur) voor een ieder ter inzage het ontwerp van een plan tot herziening van het plan van uitbreiding ’s-Gravenhage- West, voor zoover betreft de terrei nen, op dat herzieningsplan door een streep-kruislijn begrensd en gelegen tusschen de Laan van Meerdervoort, het plan Centrum-West, het Nieuwe Slag, de kom van Loosduinen en de Kijkduinschestraat (plan Waldeck), in 2 kaarten, een toelichtende beschrij ving en bijbehoorende bebouwings- voorschriften als bedoeld in artikel 39 der Woningwet. Voorts liggen tot Als leeraar aan de le Gem. H.B.S. Dezer dagen had in de leeraarska mer van de le Gem. H.B.S. aan de 3e v. d. Boschstraat afscheid plaats wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd, van den heer J. W. Pik. leeraar in de geschie denis, aardrijkskunde, staatsinrichting en staatshuishoudkunde. Op uitdrukkelijk verzoek van den scheidenden collega werd het afscheid een sprake. Het onderscheid van de bedrijfspoli- tiek van de bank en de monetaire poli tiek van de Regeering als juist aan nemende, is er geen reden voor den Staat om in het pondenverlies bij te dragen. De heer Teulings (R.K.kan het wetsontwerp geheel ondersteunen. Spr. bestrijdt het betoog van den heer Rost van Tonningen. De N.S.B. bewijst ons land door haar alarmeerende houding inzake ’s Rijks financiën al een heel slechten dienst. Spr. zou geen bezwaar hebben, de goudwinst te bestemmen voor de sociale verzekering, maar de Regeering heeft haar standpunt inzake het ingekomen doch nog niet-gepubli- ceerde rapport-Verijn Stuart nog niet bepaald. De Regeering legt verband tusschen de goudwinst en het in 1931 gebeurde. Th. H. Rademaker, wonende alhier, heeft bij de arrondissements-rechtbann tegen de gemeente ’s-Gravenhage een vordering ingesteld tot het verkrijgen van schadevergoeding op grond van een beweerde onrechtmatige baad van de Gemeente, althans van haar organen of van personen bij haar in dienst. Een soortgelijke procedure heeft Ra demaker reeds in 1938 aanhangig ge maakt. toen alleen op grond van een beweerde onrechtmatige aaad van de Gemeente. De Raad heeft in zijn vergadering van 9 Mei 1938 besloten in eersten aanleg en zoo noodig in hooger beroep hiertegen verweer te voeren De arron- dissements-rechtbank heeft inmiddels Rademaker niet ontvankelijk verklaard in deze vordering. B. en W. mogen thans volstaan met een verwijzing naar hun voorstel van 3 Mei 1938, naar aanleiding waarvan de Raad bovenvermeld besluit heeft genomen. Aangezien zich sedert Mei 1938 geen nieuwe gezichtspunten hebben voor gedaan, zijn B. en W. dan ook van oordeel, dat de vordering ongegrond is en dat daartegen verweer gevoerd moet worden. KINDERLEESZAAL COLENSO- STRAAT. De Kinderleeszaal der Haagsche af- deelingen van den Ned. Kinderbond en de Ned. Vereeniging „Schoonheid in op voeding en onderwijs” hield haar 20e jaarvergadering in het gebouw de Ruy- terstraat 67, onder leiding van de pre sidente, mej. A. Buisman. Volgens het jaarverslag der secreta resse bedroeg het ledental op 31 De cember 1939, 446. Het aantal uitgeleen de boeken bedroeg 21379. zijnde ruim 3000 meer dan in het vorig jaar. Ook het aantal bezoekers in de leeszaal (3930 jongens en 1654 meisjes) nam met enkele honderden toe. Het door de penningmeesteresse mej. M. S. v. d. Willigen, samengestelde fi nancieel verslag, vermeldde een toe name van giften en contributies van particuliere zijde. Teneindg ook dit jaar weder op een versterking der geldmiddelen van par ticuliere zijde te kunnen rekenen, is het plan beraamd voor een propaganda- feestmiddag voor kinderen in het ge bouw Excelsior op Zaterdag 27 April a.s. Reeds nu ziet de propaganda-com- missie daarvoor bijdragen en kleine ge schenken voor grabbelton, en tombola gaarne tegemoet, p.a. mej. A. M. Dy- serinek, Copernicusstraat 119, giro 70426. SCHOOL VOOR GEESTES WETENSCHAP In voortzetting van de openbare bijeenkomsten van de School voor Geesteswetenschap in den Dierentuin opent mevr. E. Mulder-Seelig a.s Za terdag 2 Maart het tweede weekeinde rnet een voordracht over „De opvoe ding voor het leven” Aansluitend hieraan vindt de opening van de tentoonstelling plaats. Deze tentoonstelling zal omvatten: werk van scholieren van de Vrije School (den Haag), de Geert Groote School (Am sterdam) en de Zeister Vrije School; in intiemen kring gehouden, een afdeeling van het heilpaedagogisch instituut Zonnehuis-Veldheim (den Haag); een overzicht van het biolo- gisch-dynamische landbouwbedrijf en van de Weleda geneesmiddelen. Zater dagavond spreekt dr. B. C J. Lieve- goed over „Het moeilijke kind”; Zon dagmorgen 3 Maart de heer F. Julius over „Een wetenschap van het leven’ als schrijver van de geschiedenisboe- en de heer K. Schmidt over „Het han- teeren van de levensprocessen in land en tuinbouw”. Zondagmiddag vinden demonstraties plaats van leerlingen der genoemde scholen, ingeleid door mej. H. Janssen van Raay Zondagavond sluit dr. F W. Zeyl- mans van Emmichoven de bijeenkom sten met een voordracht over „Chris tus in onzen tijd”. Alle voordrachten zullen wederom met Eurythmie worden afgesloten. FEESTAVOND OPENBARE LAGERE SCHOOL KETELSTRAAT 21. Bovenstaande school hield op 26 Februari een afscheidsfeest voor de leerlingen, welke op 1 Maart de school gaan verlaten. Het hoofd der school, de heer Brouwershaven, sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen en verbond daaraan den wensch, dat het de scheidende leerlingen in hun ver dere leven goed zou mogen gaan. Het jaarverslag van den secretaris werd onder dankzegging goedgekeurd Eveneens het verslag van den penning meester. Als opvolgers van de heeren Brinkhuis en Ligtvoet werden de hee ren v. Zeist en Teunissen tot lid van de oudercommlssie gekozen. Hierna volgde zang van de leerlin gen der zesde klas, terwijl eveneens door diezelfde leerlingen gedeclameerd werd. Vervolgens trad op Henri Nolles, die als goochelaar veel succes oogstte. Tijdens de pauze werden allen een versnapering onthaald. Na de pauze trad nog op mej. Goudswaard met haar sprekende pop. Verder werd medewerking verleend door den musicus den heer Boshof. De heer Brouwershaven avond met een dankwoord medewerkenden aan dezen geslaagden avond. NEUTRALITEIT. Nederland us neutraal, moet neutraal zijn en wil neutraal zijn. Wanneer wij als Nederlanders lezen van een Neder- landsch schip, Komend uit een neutraal land en met graan geiaden voor de Ne- derlandsohe Regeering, dat door een Uer partijen onder ónmogelijk houdbare voor wendselen wordt getorpedeerd, dat zal ieder rechtgeaard Nederlander iets voe len )-riebelen in zijn binnenste. Onder die omstandigheden is het niet makkelijk neutraal te zijn, ook al wil men dat nog zoo gaarne. Schrijnend is het m. i. echter wanneer men in zijn couranten berichten over een dergelijke torpedeenng leest en even verder m dezelfde courant plotseling leest over ,,Liebesgaben”-pakketten, waar in woordelijk staat, dat er dagelijks ;n zeer groote aantallen van deze pakketten worden uitgevoerd. Waar dus aan den eenen kant een be paalde staat zich niet ontziet om een schip met graan, dus het volksvoedsel bij uitnemendheid, geadresseerd aan onze regeering, dus eigenlijk aan het Neder- landsche volk, zonder meer naar den bo dem der zee te zenden, waar zelfs bij dergeiijke handelingen reeds Nederland- sche, dus neutrale menschenlevens te be treuren zijn, schijnt een deel van dót Nederlandsche volk zich toch nog geroe pen te gevoelen om als tegenprestatie zeer groote aantallen „Liebesgaben”- pakketten naar het betreffende land te zenden. Wij weten allen, dat deze ,,Lie- besgaben” voor het grootste deel bestaan uit levensmiddelen, die gratis, dus als cadeau gezonden worden, en nog wel dagelijks in zeer groote aantallen pak ketten. Als men als recht geaard Nederlander dat leest, wordt neutraal blijven haast ónmogelijk. De regeering beraamt plan nen voor een nieuwe regeling voor het verzenden dezer pakketten, omdat ieze in vele gevallen niet in overeenstemming blijken te zijn met de maatregelen dóe onze regeering in verband met de be voorrading van verschillende artikelen, in ons land heeft getroffen. Hieruit blijkt this, dat zelfs onze eigen bevoorrading blijkbaar geschaad wordt door deze .Lie- besgaben”. Wordt het niet hoog tijd, dat deze ,.Lieb esga ben” heelemaal wor den stop gezet P Ik heb zelf veie relaties in het buitenland. Zoolang men echter ons graan tot znken brengt en onze zeelieden laat verongelukken, acht ik het zenden van „Liebesgaben” als een in het gezicht van hen, die over het v-t- lies van man, broer of zoon, die hij een torpedeering het lever liet, treuren Bo vendien als een klap in het gezicht <,nn inze eigen regeering. die als ontvanver van dit graan blijkbaar nog niet vol doende borg is. oin torpedeering vsn “en dergelijk schip te voorkomen. Zoo de protesten, door onze reeds herhaaldelijk over neufal’tiüts- «ohennis ingediend eenig resultant h"d- den, ware het misschi -n nog iets, maar uit alles blijkt toch, dat deze prot<'«*en blijkbaar alleen als kennisgeving word n aangenomen, althans de wroedhed '?C n- over de neutralen wordt wel steeds erger, doch vermindert geen zier, ondanks d"e nrotesten Of de ..Lirbesgahen” mot e< n groote T zullen helpen P Laaf ons nl°t vergeten, dat er een soort mentah'trit is. waartegen niets helpt en nou’raai blijven! J. G VAN ROON ’Wij hebben geen bezwaar tegen de nlaatsing van bovenstaand schrijven doch wijzen er op. dat men van onze Rejee- ring niet mWr mag verlangen, dan dat ’<i maatregelen no«mt om te voorkom n. dat door de ..Liebeagaben” onze ->t<ven •nodselvonrzioning nu of in de (fhens zoo onzekoref toekomst im gevaar ge- •aakt. Red.) Het op het Engelsche pond geleden verlies. De Regeering wil het geheele verlies op het Engelsche pond aan de Neder landsche bank vergoeden. Dit verlies ware niet geleden, als hier te lande dadelijk na den val van het pond de gouden standaard was verlaten. De Regeering legt verband tusschen het pondenverlies en haar mo netaire politiek, naar spr.’s meening, ten onrechte. De Ned. Bank heeft geen verlies ge leden door de monetaire politiek der Regeering. doch door haar eigen op treden in zake de goudwinstpolitiek, welke jarenlang voordeelig was ge weest. Niemand heeft er destijds aan getwijfeld, dat het pondenverlies voor rekening der Ned. Bank kwam. Van moreele verplichting is evenmin Gistermiddag vijf uur wilde de 53-jarige heer M. uit Haarlem nabij het station Heemstede-Aerdenhout met zijn fiets aan de hand de spoorbaan oversteken. Hij bemerkte, vermoede lijk door de invallende duisternis, te laat, dat uit de richting ILeiden een electrische trein naderde. De wagenbe stuurder zag hem op het laatste oogen blik. Hij remde uit alle macht, doch kon niet voorkomen, dat de heer M. werd gegrepen. Hij was onmiddellijk dood. Het stoffelijk overschot is naar het St Elisabethsgasthuis overge bracht De trein had 25 minuten vertraging. De heer Slotemaker de B r u n e (C.H.) stelde vast, dat nie mand in de Kamer voor een paniek- bezuiniging heeft gepleit, ook de heer Wagenaar niet. Men moet echter ten aanzien van den budgetairen toestand in Indië niet te optimistisch zijn gelijk de heer Teulings was. Toegegeven moet worden, dat het in Indië buitengewoon moeilijk is juiste ramingen te maken. In ’t algemeen kon de heer Slotema ker de Bruine zich met het financieele beleid vereenigen en zeide door het antwoord van den minister bevredigd te zijn. Wat de voedselschaarschte betreft en de conclusie, dat het hongerroedeem niet door honger doch door eenzijdige voeding is veroorzaakt, wees hij er den heer van Gelderen op, dat hij deze ge volgtrekking niet uit een krantenbe richt, maar uit een door de memorie van antwoord gedekt medisch oordeel. Wat zou het psychologisch gevolg zijn in Indië, als de eed van trouw aan de Koningin door den Volksraad werd afgeschaft? Heeft de heer Stokvis dat wel eens overdacht? Het betoog van den heer Rost van Tonningen over de door hem verwor pen gelijkheidstheorie als afkomstig van de Joden, ware beter achterwege gebleven; ook Ariërs van naam hangen $ie theorie aan. De heer Slotemaker de Bruine wachtte met groote belangstelling na dere gegevens omtrent gedragingen van ambtenaren van Duitsche nationa liteit in Indië af. Zijn fractie zou tegen de motie-Stokvis stemmen. De heer Bajetto (R.K.) zeide dat hij slechts tegen ontoelaatbare extreme nationalistische actie was; niet tegen een beweging die binnen de perken blijft. De Regeering is te lankmoedig tegenover de extremisten. Zij mag het niet zoover laten komen als in 1926, toen een oproerige beweging van com munisten losbarstte. De heer van Kempen (Lib.) zeide niet vernomen te hebben dat de Regeering voornemens is krachtig met de bevordering van de volks- industrie door te gaan. Op de gronden, welke de minister heeft ontwikkeld in zijn schriftelijk en mondeling antwoord, verklaarde de heer van Kempe;, zich tegen de motie- Stokvis. De heer K u p e r s (S.D.A.P.) meen de dat de minister niet met bewijzen heeft gestaafd de bewering dat de po litie in ’t algemeen met betrekking tot sprekers op openbare vergaderingen tacktvol optreedt. Hij was door het ant woord van den minister niet bevredigd en herinnerde aan de jongste interpel latie van het Volksraadslid Thamrin. Wat deze in de Volksraadsvergadering heeft medegedeeld, komt wel zoo onge veer uit met wat hij de vorige week hier heeft betoogd. De politie treedt dikwijls zeer ondeskundig op. De heer Kupers bestreed den heer Bajetto; waar deze strengere maatregelen be pleitte tegen de nationalistische bewe ging. Diens rede was wel wat al te ouderwetsch, zelfs reactionnair te noemen. De heer van Poll (R. K.) ver klaarde, dat het hem genoegen heeft gedaan, dat de rede van den heer Slotemaker in tweeden termijn ten aanzien van een sluitende begrooting milder was geweest. Hij ontkende, dat het beschikbaar stellen van meer Nederlandsch kapitaal zou leiden tot meer bemoeiing van Nederland met de inwendige aangelegenheden van Indië. Hij verdedigde wederom de instelling van een welvaartsfonds. Stemmen vóór de motie-Stokvis zou den indruk kun nen wekken alsof dit gebeurde onder den aandrang van de G.A.P.I. De heer van Poll kwam op tegen het betoog van den heer Rost van Ton ningen, die de Westersche superiori teit boven de Inlandsche rassen ver dedigde, en wees erop, dat verschillen de Indische volken zich superieur ge voelen aan andere in Indië levende volken. Wij moeten tot die Indische volken komen met een hooger begin sel, dat wij niet door het ras, maar door het Christendom hebben ver kregen. De heer van Gelderen (S. D. A. P.) achtte het antwoord van den minister op zijn opmerkingen over de N.S.B. weinig bevredigend. Het gaat hier niet om een klein groepje Euro peanen, maar om het aanzien van de positie, welke deze hebben. Een staats gevaarlijke mentaliteit als van de N.S.B. mag niet in Indië worden toe gelaten; zij zullen op critieke momen ten te kiezen hebben tusschen het blindelings volgen van een leider en gehoorzaamheid aan de Regeering. In deze groep leven sympathieën voor een Europeesche mogendheid, welker standpunt ten aanzien van het kolo niale vraagstuk voldoende bekend is. De heer van Gelderen bleef waar schuwen tegen Duitschers in bestuurs functies, daar zij door de politiek van het „Auslandsdeutschtum” niet vrij tot rugkeer tot de oude appreciatie niet op het terrein der vL. liggen, dit neemt alle bezwaren weg. Met herwaardeering van goudvoorraad zou kunnen worden wacht tot een definitieve stabilisatie van den gulden Doch spr.’s inzicht mag niet bij de beoordeeling'van het geven Te met alle van STEUNINTREKKING IN VERBAND MET GEPLEEGDE FRAUDE. Het Raadslid J. Moeskops heeft tot B. en W. de volgende vragen gericht 1. Is het B. en W. bekend, dat wan neer een in steun zijnde werklooze van fraude wordt verdacht (meerdere malen door mededeelingen uit anonieme schrij- vens) direct de steun wordt ingetrok ken 2. Achten B. en W. het juist, dat in dien na een nauwkeurig onderzoek blijkt, dat geen fraude is gepleegd, aan den betrokken werklooze de soms meer- deze weken ingehouden steun niet wordt uitbetaald 3. Zijn B. en W. niet van meening, dat waar de betrokkene door het soms meerdere weken derven van den steun, daardoor huur- en andere schuld heeft gemaakt, niet alleen de werklooze zelf, doch met hem ook degenen, die aan hem daar voor een ieder ter inzage het ont- Aan de orde is het wetsontwerp Voorloopige voorziening ten aanzien van de waardebeperking van den voor raad gouden munt en gouden munt- materiaal van de Nederlandsche Bank, en regeling van de gevolgen dier voor ziening. De heer Rost van Tonningen (N.S.B.) zegt, dat de minister van Fi nanciën de zware taak heeft, de erfe nis van vorige regeeringen te liquidee- ren. We staan voor een voortgezette inflatie. Engeland is ons ten deze voorgegaan. Na den val van het En gelsche pond is ook hier te lande de gouden standaard prijsgegeven. Spre ker herinnert aan het aftreden van den heer Vissering en het optreden van den heer Trip als directeur van de Nederlandsche Bank. Spr. begrijpt niet, waarom deze inflatie wordt ontkend, ook in de stukken. Het Nederlandsche volk verwacht van de Regeering, dat zij verdere depreciatie van den gulden voorkomt. Maar zij volgt het Engelsche voorbeeld. Het beleid der Engelsche autoriteiten is echter zoo chaotisch, dat het verwijzen naar dat voorbeeld spr. met angst vervult. De heer Trip, die vroeger sprak van muntverval- sching, is thans zelf een muntverval- scher. De verantwoording legt hij echter op deze en vorige regeeringen. De heer Trip met zijn salaris en divi denden is een dergenen, die het Ne derlandsche volk een te hoogen levens standaard verwijten (de voorzitter ha mert). Spr. zegt dit. om de geldende mentaliteit te schetsen. Als de Regee ring is voor handhaving van den gul den, dan gaat dit wetsontwerp in tegen den geest van stabiliseering. Als de herwaardeering een bepaald bedrag ter beschikking stelt van den Staat, is dit niet het eigendom van het volk en niet van de Nederlandsche Bank, al moge de juridische figuur anders zijn. Als hier geen sprake is van fictieve geldschepping, wat is deze dan wel? Had men tijdig een goederenvoorraad aangelegd, dan. wat er een tegenwaar de geweest. Nu echter worden er mo- bilisatie-uitgaven mede betaald, hoe noodig dit ook is. En dan moet men weer leenen en verder leenen. De goud- winst-herwaardeering nu is een ge schenk aan de Nederlandsche Bank en haar aandeelhouders. Nu de leening is ondergebracht, kan het stemmen tegen het wetsontwerp geen storende factor zijn. Spr.’s fractie zal tegenstemmen. De heer Schouten (A.R.) heeft voorkeur voor handhaving van den thans bestaanden toestand, tot een de finitieve beslissing kan worden men. Vroeger heette het dat er goudwinst bij de Ned. Bank alleen sprake was. als er een nieuwe pariteit van den gulden was voorgesteld. Nu zweeft de gulden. Wordt het wetsont werp aangenomen dan blijft de gulden zweven, doch is de appreciatie slechts een bepaalde schaal mogelijk. Te- --moge verwachtingen niet den ge-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 14