HAAC.SCHE COURANT Vlucht uit Moskou STADSNIEUWS RECHTZAKEN Woensdag 28 Februari 1940. LYCEUM B1LDERSSTRAAT ZESDE BLAD. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS VEREENIGINGEN FEUILLETON. JONGEMAN NAM LES IN DOOFHEIDSSIMULATIE BENOEMING EN ONTSLAG TIJDE LIJKE LEERKRACHTEN JOODSCHE JEUGD-FEDERATIE. (Nadruk verboden.) derlaag van waarschuwen, (Wordt vervol0<Q De omzetting van het Tweede Gymna sium in een Lyceum met éénjarigen onderbouw. STICHTING „NEDERLANDSCH LUCHTVAARTINSTITUUT”. DOOR ZIJN RIJWIEL GEZAKT. Omstreeks half 2 gistermiddag is de 56-jarige J. L. C. uit de le v. d. Bosch- straat in de Groote Marktstraat door zijn rijwiel gezakt. Hij kreeg verwondin gen in het gelaat en werd door den geneeskundigen dienst naar het zieken huis aan den Zuidwal gebracht. vooral in het Benoordenhoutkwartier, een gewaardeerde aanwinst zal blijken. Na een korte pauze werden bespro ken de gevolgen van de omzetting voor de tegenwoordige leerlingen. In het al gemeen loopen de leerlingen als gym nasiast het lyceum af, slechts een en kele zal eenig ongerief ondervinden. De avond werd beëindigd met be antwoording van de vragen, die door de aanwezigen werden gesteld. ZAAKGELASTIGDE VAN CUBA. In hotel Central is aangekomen de heer Gustavo Sotolongo, zaakgelastigde van Cuba hier ter stede. van Lisaweta en dat was Eindelijk zou zij No. 17505. naast pret- Noisy Alexei Finschow lag, volkomen uit geput door een zwaren hoestaanval, in het ongemakkelijke bed van een der de rangs hotel in de Rue de Broglie. Op het wankele tafeltje naast het le dikant stond een beker melk en een ontkurkt fleschje met een of andere medicijn. Er hing een bedompte lucht in het kleine vertrek. Alexei’s oogen waren in gespannen verwachting op de deur gericht. Volgens zijn bereke ning moest Robert Eschberg zijn brief reeds lang hebben ontvangen. Wanneer zou hij eindelijk komen? Er werd geklopt. Een huisknecht in genoegen kennis met u te maken, juf frouw Lohr. Daisy liep in gedachten de trap af. Zij had het gevoel, of zij bij Helena Trubetzkoy niet zoo’n geweldigen in druk had achter gelaten. Maar wat deed dat er ook eigenlijk toe? Zij had het adres het voornaamste. dus dat schepsel eens op haar plaats kunnen zetten. Nauwelijks had Daisy Lohr de ka mer verlaten, of Helena Trubetzkoy liet zich met de taxistandplaats ver binden, waar Fedor Stolyn gewoonlijk met zijn wagen gestationneerd was. Fedor had Lisaweta bij haar ge bracht. Zij was woedend op hem en zij zou hem nu eens ongezouten de waarheid zeggen! Maar Fedor was juist met twee passagiers voor een langen rit naar Fontainebleau ver trokken, werd haar door een zijner collega’s meegedeeld. Zoodra Stolyn terugkwam, zou men hem zeggen, dat madame Trubetzkoy had opgebeld. Benoeming gedelegeerden der Ge meente in het bestuur. In zijn vergadering van 15 Mei 1939 heeft de Raad, overeenkomstig het prae-advies van B. en W., besloten om, ingevolge de bepalingen der Nijver- heidsonderwijswet, de noodzakelijkheid uit te spreken van de oprichting en instandhouding te ’s-Gravenhage door de stichting „Nederlandsch Luchtvaart- instituut”, alhier, van een opleiding voor lager en middelbaar luchtvaart technisch geschoold personeel. Bij besluit van 3 Juli 1939, heeft de Kroon Haar goedkeuring aan dat be sluit gehecht.. B. en W. achten het noodzakelijk, dat de Raad gebruik maakt van de hem in het derde lid van art 57 der Nijverheidsonderwijswet gegeven be voegdheid tot benoeming van gedele geerden in het bestuur dier stichting. Zij stellen daarom den Raad voor te benoemen: a. tot gedelegeerde der Gemeente in het bestuur der stichting „Nederlandsch Luchtvaartinstituut", alhier, den heer J. M. C. Vorrink, en b. tot plaatsvervangend gedelegeerde der Gemeente in dat bestuur den heer W. P. Blokpoel, beiden gemeentelijk inspecteur van het onderwijs. De heer J. W. Verloop zal morgenmiddag in de tuinzaal van den Dierentuin, voor de afdeeling den Haag der Ned. Vereen, van Huisvrouwen, spreken over 't onderwerp: „De wichel roede in de practijk en de z.g. aard- stralen”. „VOLHARDING LEIDT TOT HET DOEL” JUBILEERT. De Chr. gem. zangvereeniging „Vol harding leidt tot het doel” te Scheve- ningen zal ter gelegenheid van haar 55-jarig bestaan morgen een jubileum concert geven in het gebouw „Padro”, Jurriaan Kokstraat 44, Scheveningen. Er zullen werken worden gezongen van Bach, Feltner en Franken. O.a. zal worden uitgevoerd de vijfde Bach- cyclus, één der schoonste cantaten, welke Bach schreef, n.l. Actus tragicus (Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit, cantate 106) voor koor, soli en orkest. Medewerking wordt verleend door de leden van het Ned. Vocaal Ensemble en het Ned. Symphonie Orkest. Het geheel staat onder leiding van den di rigent mr. Harm Smedes. Tevens wordt ter gelegenheid van dit jubileum den militairen te Schevenin gen een concert aangeboden en wel op Vrijdag 1 Maart, waarbij hetzelfde programma zal worden uitgevoerd. Voor dit jubileum is een eere-comi- té gevormd. Burgemeester de Monchy heeft zich bereid verklaard het eere- voorzitterschap te aanvaarden. Verder hebben zitting genomen de comman dant van het grensbataljon te Scheve ningen en andere militaire autoritei ten. Ze heet beslist niet von Berne- kamp, verzekerde Daisy Lohr. Misschien maakt zij van een toe vallige gelijkenis met een lid van deze familie misbruik om zich hier als de asylbehoevende vluchtelinge uit te ge ven. Zooiets is al meermalen voorge komen. Wij zelf hebben in het begin van den oorlog, toen vluchtelingen uit Oost-Pruisen ons land overstroomden, iemand, die zich als koopman uitgaf, onderdak verleend. Later bleek, dat we met een lang gezochten inbreker te doen hadden. Helena Trubetzkoy streek met haar hand over haar oogen, alsof zij een onaangename herinnering wilde uit- wisschen. Alles, wat die Daisy Lohr daar vertelde, kwam zoo pynlijk nauwkeurig overeen met haar eigen ervaringen. Het gaf vrijwel een volle dige verklaring voor Lisaweta’s zon derling gedrag na de mode-show. Die dwaze angst gefotografeerd te zullen worden die overhaaste vlucht zij had immers wel geweten, dat daar iets meer achter moest steken. Maar dat was dan toch werkelijk te bar. Zorgen en ellende konden een mensch diep doen zinken; Helena Trubetzkoy wist daar menig voorbeeld van aan te halen. Hoe vaak had zij geen land- genooten geholpen vóór zij op den smallen weg tusschen recht en on recht gestruikeld waren. Maar dit, wat Lisaweta alles scheen te hebben gedaan, was erger dan een misstap, het was alles zoo geraffineerd in scè ne gezet, dat men meer op zijn kerf stok moest hebben om zooiets te kun nen uitdenken. Uw mededeelingen hebben my na het applaus aan het slot van het stuk aanzwol tot een ovatie. Een buitenge woon compliment moet gemaakt worden e aan den heer Ben. Vorst (de vader) en mej. B. van Emden (de moeder) die spel te zien gaven dat ver boven het di lettantisme uitging. Bijzonder mooi ver tolkten ook hun rollen mej. A. van Emden en de heer A. Friedman. Laatst genoemde viel een krachtig applaus ten deel voor zijn rol als koster der syna goge Ook de andere medewerkenden kwe ten zich uitstekend van hun taak. De regisseur, de heer J van Embden, had eer van zijn werk. Bij open doek bracht de voorzitter van „Betsalel". de heer A. Bloch, aan de medewerkenden dank voor hun voortreffelijk spel, waardoor de uit voering uitstekend slaagde. Hulde bracht hij ook aan den auteur, dr. M de Hond, die zijn stuk achter de coulissen volgde en uit bescheidenheid niet voor het voet licht wilde komen Het publiek toonde zich zeer dankbaar voor de prestaties. Hooge Raad. HET RIJTIJDENBESLUIT EN HET WERKBOEKJE. De Hooge Raad heeft arrest gewe zen inzake een beroep van het O. M. by het kantongerecht, gewezen in een zaak van W. A. A., chauffeur te Arn hem en T. H. H., exporteur aldaar. Eerstgenoemde was bij den exporteur in betrekking en was gedagvaard ter zake van het als bestuurder van een vrachtauto rijdende op den openbaren weg, zonder dat hij een werkboekje (art. 46 Rijtijdenbesluit) bij zich had. De kantonrechter heeft ten aanzien van den tweeden verdachte de dag vaarding nietig verklaard wegens on volledigheid en den eerstgenoemden verdachte ontslagen van rechtsvervol ging. Hij overwoog, dat het bij zich hebben van een werkboekje niet uit maakt een onderwerp, waaromtrent krachtens art. 1 der Rijtijdenwet 1936 de Koningin regelen mag stellen bij een algemeenen maatregel van be stuur. In het bijzonder valt het bij ZUIDERKERKKOOR. Vrijdagavond is in de groote blauwe zaal, naast de Zuiderkerk. de jaarlijksche feestavond gehouden van het meisjeskoor, onderafdeeling van het Zuiderkerkkoor. De voorzitter der vereeniging opende op de gebruikelijke wijze, waarna hij een Woord van welkom sprak tot de talrijk op gekomen belangstellenden. Hierna werd het programma vlot afgewerkt en genoten de aanwezigen van de met zorg gekozen en ten gehoore gebrachte zangstukjes en voordrachten. Aan het slot van den avond boden enkele meisjes den dirigent, den heer W. H. van der Kaay jr., en diens echtgenoote een mand met fruit en bloe men aan Ook de pianiste, mevr Schipper Verhaar, kreeg een bloemenhulde. zich hebben van een werkboekje niet onder het houden van een bepaalde administratie, waarvan in lid 2 van art. 1 der Rijtijdenwet sprake is, het geen, mede blijkens de wordingsge schiedenis der wet, bestaat in het houden van aanteekeningen en het bij houden van het werkboekje, doch op zichzelf niet mede omvat het bij zich hebben van het boekje. In zijn cassatiemiddel heeft het O. M. opgemerkt, dat de eerste verdach te toch van rechtsvervolging had moeten worden ontslagen omdat hij niet, doch zijn werkgever strafbaar moet worden geacht. Te dien aanzien heeft de Hooge Raad overwogen, dat, waar het ont slag van rechtsvervolging toch zou moeten Worden gehandhaafd, een ver der onderzoek van het cassatiemiddel geen doel kan treffen. Wat de dag vaarding ten aanzien van verdachte H. aangaat, werd deze voldoende ge oordeeld. Te dien aanzien werd het vonnis vernietigd en de zaak terug verwezen naar het kantongerecht te Arnhem, terwijl voor het overige het cassatieberoep is verworpen. Hetbestuur van denTechni- schen Contact Kring den Haag en Om streken, belegt morgenavond in de zaal van den Haagschen Kunst kring een bijeenkomst, waarin de heer O. de Booy, luitenant ter zee le klasse, zal spreken over „De Neder- landsche Maritieme Strijdkrachten en hyn onderling verband”. Deze lezing zal door lantaarnplaatjes worden toege licht. Voor de dienstplichtigen is een vijftigtal kaarten beschikbaar gesteld. JOODSCH TOONEEL. Op veelvuldig verzoek heeft Zondag in het gebouw „De Vereeniging” (Wil- lemstraat) voor een zeer dankbaar ge stemd publiek de opvoering plaats ge had van het nieuwe Joodsche tooneel- stuk „Azazel", spel van den zondebok in 4 bedrijven van den bekenden rabbijn dr. M. de Hond, door de Joodsche ver eeniging „Betsalel" te Amsterdam. Het stuk, dat van zeer ‘godsdienstigen aard is, heeft betrekking op den ..Grooten Verzoendag” als gansch Israël, jong en oud, man en vrouw, vrijzinnig en ortho- dqx naar de synagoge optrekt om God vergiffenis te vragen voor de zonden en misslagen in het afgeloopen gods- dienstjaar bedreven met de belofte een steeds beter leven in te gaan. Met élan en met veel enthousiasme werd gespeeld. Het heeft het publiek op bovenmatige wijze geboeid. De gebruike lijke ceremonieën en gebeden voor den Grooten Verzoendag schiepen een gods dienstige sfeer. Het is daarom niet te verwonderen dat na ieder bedrijf lang en geestdriftig werd geapplaudisseerd, dat ’s-GRAVENHAAGSCHE TOONEEL- VEREENIGING „DOOR TOONEEL VERBONDEN”. De tooneelvereeniging „D.T.V.” geeft (ter gelegenheid van haar 2-jarig be staan) op Zaterdag 23 Maart a.s., in de Groote Tuinzaal van het Gebouw „Ami- citia”, Westeinde 15. een tooneeluitvoe- ring. Opgevoerd wordt: „Mottige Janus”, een tooneelspel uit het Holl. matrozen leven in 6 bedrijven. De regie berust in handen van mevr.. C. Lieshout. Tevens zal mevr. C. LieshoutAdam dienzelfden avond gehuldigd worden voor de vele prestaties gedurende haar 20-jarige tooneelloopbaan. Na afloop is er bal onder leiding van den heer C. Straatman. Muzikale mede werking wordt verleend door de T.O.W.- band, onder leiding van den heer A. J. K. de Vries. 32) Ik zou u vriendelijk willen ver zoeken in dit geval een uitzondering te maken. Ik heb reden om aan te ne men, dat de, op de foto vastgelegde handen aan een zekere Lisaweta Fin schow toebehooren. U vergist u. Het betreft hier in derdaad wel een Lisaweta maar de achternaam luidt heel anders. Daisy had de gravin nu, waar zij haar wilde hebben. Ja. ja, ik had wel gedacht, dat zjj hier onder een anderen naam be kend zou zijn. Ik wilde u alleen maar madame. U weet waarschijnlijk niet, dat die jongeda gevaarlijke oplichtster en gaat u eens naar de verschillende café’s, waar de Russische emigranten gewoonlijk bijeen komen. Met bevende vingers taxtte hij naar een stukje pa pier, dat naast hem op het tafeltje lag. De huisknecht is zoo vriende lijk geweest om de namen op te schrijven. Ik zou er zelf natuurlijk wel heen zijn gegaan, maar Hij haalde zijn schouders op, welke zich scherp onder zyn hemd afteekenden. Ik zal haar wel weten te vinden; maak je meir niet ongerust. Maar vóór alles mo’.t je hier vandaan! Met eeu blik vol afschuw bekeek Robert vluchtig de kamer. Alexei Finschow bleek echter niet te bewegen het armoedige hotel te verlaten. Hij was bang voor het transport en de verandering, hij wilde niets meer dan hier bljjven liggen en op Lisaweta wachten. Hoe meer Ro bert hem trachtte over te halen, des te meer wond hij zich op. Er bleef niets anders over dan den patiënt zijn zin te geven. Maar wel wist Robert hem tenslotte te bewegen althans een medicus te raadplegen. Ik zou niet weten, wat die hier moest doen, protesteerde Alexei aan vankelijk, mij kan geen dokter meer helpen, meneer Eschberg. Maar als u het persé wilt Vermoeid sloot hij zijn oogen. Gelooft u me maar, Lisaweta zou beter voor me zijn dan de beste arts. Het korte onderhoud met Robert scheen hem volkomen te hebben uit^e- put. Toen Eschberg de kamer verliet, was de zieke reeds in een onrustigen slaap gevallen. In het Theosofisch gebouw, de Ruy- terstraat, had Zondagavond weder een gemeenschappelijke bijeenkomst plaats van de Haagsche Zionistische afdee- lingen der Joodsche Jeugd-Federatie. De belangstelling was als immer buitengewoon groot. De bijeenkomst werd geopend door Max Weissglas, voorzitter van het centraal bestuur der Haagsche afdeelingen der j. J. F. Als spreker trad daarna op mr. Abel J. Hertzberg. oud-voorzitter van den Nederlandschen Zionistenbond, met het onderwerp„De huidige positie der Joden”. Spr. noemde de positie van het Joodsche volk zeer slecht en veront rustend en toonde dit aan door uitvoe rig te schetsen den toestand der Jo den in de verschillende landen ter we reld. De Joodsche jeugd, op wie de toekomst gebouwd is, moet weten, dat in het land Israël naast Engelschen en Arabieren, ook Joden moeten leven. De Joodsche jeugd moet een aaneen gesloten eenheid vormen om in Pales tina een stevige gemeenschap te schep pen. De voorzitter dankte mr. Hertzberg voor zijn rede en plantte een boom op zijn naam in het Herzl-woud. Hij deel de voorts mede, dat de J. J. F. 10 du nam land zal aankoopen voor de 150e kolonie in Palestina. Een koortje, bestaande uit 5 perso nen, bracht een geheel nieuw reper toire van Hebreeuwsche gezangen en Joodsche liederen, met veel succes ten gehoore. Erich Baruch en Paul Schef fer droegen een fragment voor uit Jeremias van Stephan Zweig. les Spet ter declameerde vervolgens „Oorlog in Palestina”, van Jacob Israël de Haan. De avond werd gesloten met „Hati- kwah”. Verlenging arbeidsovereenkomst J. Boezer. Op grond van de machtiging, hun verleend bij het besluit van den Raad van 19 Februari 1940, hebben B. en W. het voornemen, met instemming van den benoemden directeur van de Ge meentelijke Arbeidsbeurs, den heer C. J. Bakker, diens benoeming te doen ingaan op 1 Mei 1940. Aangezien de Raad in zijn vergade ring van 18 December 1939 B. en W. heeft gemachtigd den c.ud-directeur der Arbeidsbeurs, den heer J. Boezer, krachtens arbeidsovereenkomst in dienst te nemen, uiterlijk tot 1 April 1940, is het gewenscht voor de maand April alsnog in de leiding van de Ar beidsbeurs te voorzien. B. en W. hebben den heer J. Boezer bereid gevonden zich tot en met 29 April 1940 met de leiding der Arbeids beurs te blijven belasten. Mitsdien geven zij den Raad in over weging hen te machtigen om de be staande arbeidsovereenkomst met den heer J. Boezer te verlengen tot en met 29 April 1940. Voorwaardelijke gevangenisstraf en geldboete opgelegd. Het gerechtshof te Amsterdam heeft thans arrest gewezen in de strafzaak tegen den 20-jarigen jonge man, uit de hoofdstad, die doofheid had gesimuleerd en daardoor was af gekeurd voor den militairen dienst. De verdachte werd veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar en tot een geldboete van 500, subs. 50 dagen hechtenis. In eerste instantie had de recht bank te Amsterdam den jongen ver oordeeld tot een jaar jeugdgevange nis. In hooger beroep had hij verstek laten gaan en het hof veroordeelde hem toen tot zes maanden gevangenis straf, welke straf onvoorwaardelijk werd opgelegd. Van dit verstekvonnis kwam hij in verzet, bij welke verzet- behandeling de procureur-generaal bekrachtiging van het verstekarrest requireerde. De jongeman was een van de leer lingen van den „leeraar in doofheid- simulatie”, die jongemannen „opleid de” om af gekeurd te worden. Na veel repetities ging verd. met den man naar een oorspecialist, die verd. na vele proeven een attest gaf, dat hij doof was. Ook tegen den „instruc teur” werd een vervolging ingesteld en hij werd tot een zware gevangenis straf veroordeeld. In het arrest tegen den simulant overwoog het hof, dat de oplichting ten nadeele van den dokter voor de doofheidsverklaring bewezen wordt geacht en verd. zich wederrechtelijk wilde bevoordeelen, daar hij blijkbaar niet wilde dienen. Weliswaar acht het hof het niet vereischt voor de al of niet wederrechtelijke bevoordeeling de benadeeling van anderen aan te toonen, doch in dit geval was dit wel degelyk het geval, omdat een ander in zijn plaats moest dienen. Maandagavond is in het schoolgebouw van het huidige Tweede gymnasium voor ouders en belangstellenden gespro ken over de omzetting van dit gymna sium in een lyceum met éénjarigen onderbouw. Eerst behandelde de rector meer in het algemeen de positie van het lyceum naast of tusschen gymnasium en H.B.S. Hij legde er den nadruk op, dat hij niet zou spreken over een eventueel ly ceum van de toekomst, dat leeft in wen- schen, plannen en meer of minder scherp omlijnde ontwerpen, maar over de lycea „in bedrijf”, die op dit oogen- blik de leerlingen opleiden voor een einddiploma gymnasium of H.B.S. (een lyceumdiploma bestaat niet). Al is de tegenstelling lyceum-gymna- sium nog maar enkele decennia oud, toch heeft zich in de heerschende opvat tingen op dit punt al heel wat legende vastgezet Er is een groep menschen, die geneigd is om aan den naam gymna sium een reeks van sierende termen te verbinden, degelijk, geleidelijk onder wijs op hoog peil, traditie, werkelijk klassieke scholing; anderen kiezen ter kwalificatie liever de aan deze deug den grenzende gebreken: dor, oudep- wetsch, stroef, veeleischend. Deze laat- sten plegen met den klank lyceum een deugdencomplex te associeeren: soepel, warm, begrijpend, karaktervormend, modern. Eerstgenoemden varieeren deze kenmerken liever als volgt: slap, weeig, gemakkelijk en snobisme. Spreker zette uiteen met voorbeelden, dat dergelijke tegenstellingen zeker kun nen bestaan en ook wel zullen bestaan tusschen scholen, maar dat die met de tegenstelling gymnasium (H.B.S.) en lyceum niets te maken hebben. De werkelijke tegenstelling in de tegenwoordige omstandigheden is heel zakelijk uit te drukken: het lyceum leidt onder één dak, onder één leiding, door één leerarencorps op naar twee eindpunten: diploma gymnasium of H.B.S. en men behoeft het eindpunt pas te kiezen na één of twee jaar aanpas sing aan het M.O. Hierdoor zijn de leeraren in staat de ouders desge- wenscht van advies te dienen, welke richting de beste resultaten belooft. Van uitstel van beroepskeuze te spreken is onjuist. Het zeer zakelijk, beperkt maar werkelijk voordeel of gerief van het lyceum is uitgestelde richtings- keuze, waarbij de keuze, d.i. meer mo gelijkheden binnen één schoolgemeen schap, vooral voor gezinnen met meer kinderen, een even gewichtige factor is als het uitstel. Dit uitstel van keuze brengt voor de leerlingen der gymnasiale afdeeling de bekende en veelbesproken bezwaren mee van ongewenschte opeenhooping van klassieke leerstof, te snel tempo, groot risico bij verzuim. Spreker heeft in de practijk ervaren, dat deze bezwa ren wel overdreven worden voorgesteld. Onoverkomelijk zijn ze zeker niet, maar weg te redeneeren evenmin. Ze zijn in- tusschen, naar spreker’s meening, vol komen te ondervangen door den onder bouw één jaar in te korten. Dit is een nieuw moment in de ontwikkeling van het lyceum, volgens sommigen een te betreuren regressie, volgens anderen een toe te juichen oplossing. Er kunnen tegen die verkorting inderdaad eenige bezwaren worden aangevoerd; naar spreker’s overtuiging wegen zij bij lange na niet op tegen de evidente voor- deelen. Te lang heeft men dien twee jarigen onderbouw als een vanzelfspre kendheid aanvaard; met de moeilijk heden in den bovenbouw moest men zich maar redden. De practijk heeft in den éénjarigen onderbouw een zeer ge lukkigen uitweg gevonden. Als geen al- geheele reorganisatie andere wegen dwingend voorschrijft, dan zal men een geleidelijke toename zien van deze lyceumstructuur; de practijk dringt er toe. Het biedt de voordeelen, het „ge rief” van het lyceum en vermijdt de nadeelen. Spreker vertrouwt, dat dit nieuwe lyceumtype in het totaal van het gemeentelijk M. en V. H. onderwijs, FEESTAVOND „KUNST NAAR KRACHT”. In Amicitia aan het Westeinde gaf de accordeonvereen. „Kunst naar Kracht” Zaterdag een concert- en cabaretavond. In zijn openingswoord uitte de voor zitter, de heer P Osterman, zijn teleur stelling over de minder groote belang stelling, welke spr. meende te moeten toeschrijven aan de moeilijkheden, welke de achter ons liggende vorstperiode voor vele vrienden der vereeniging had mede gemaakt. Op het a s. jaarfeest in Juni hoopte spr meer belangstellenden te zien. Het ensemble opende het programma met den marsch „Kunst naar Kracht”, gecomponeerd door den dirigent J. A J. v. Leeuwen jr. Onder leiding van dezen uitstekenden dirigent werden vervolgens uitgevoerd „Vineta Glocken”, een ge zellige walsen-potpourri van Robrecht, „Husaren Atacke" de wals „Gri Gri”. van Paul Lincke. een selectie uit „Zigeuner- liebe" van Léhar, alsmede eenige mar- schen. „Kunst naar Kracht” is een der wei nige accordeon-gezelschappen hier ter stede en een der beste Er wordt serieus gemusiceerd en alle leden van het orkest beschikken over muzikalen aanleg, waar door een fraai, harmonieus geheel, mooi van toon en zuiver van afstemming wordt verkregen. Afwisseling in het optreden van het orkest brachten de humorist Theo van der Hoeven, ee% graag geziene figuur op de planken en de xylofoonsolist C. Sweys. „Kunst naar Kracht” verstaat musiceeren evengoed de kunst van maken, zoodat het bal met „The Fellows” een groot succes werd. me is. Helena Trubetzkoy vertrok geen spier van haar gezicht. Zij gewaagde met geen woord van haar ervaringen met Lisaweta en haar verdenkingen. Nu kreeg zjj misschien de volle waar heid te hooren. Maar wat zij vernam, greep haar toch in het diepst van haar ziel. Lisaweta von Bernekamp een in breekster? De bijzondere protegée van den verloofde van deze jongeda me? Op een valschen pas over de grens gesmokkeld? Hier onder val schen naam verblijf houdend? een zeer diep geschokt, juffrouw Lohr. Ik weet waarlijk niet, wat ik er van denken moet en het is voor mij uiteraard niet doenlijk mij in deze kwestie te men gen. Het lijkt mij het beste, dat u zich persoonlijk met juffrouw von Bernekamp in verbinding stelt. Finschow, verbeterde Daisy. Daarom ben ik ook juist hierheen gekomen, madame. Zou ik Lisaweta kunnen spreken? Zij is sinds gisteren niet meer bij mij in betrekking. Zoo hebt u haar op straat ge zet? Leedvermaak en groote voldoening lagen in den toon, waarop zij dit vroeg. Helena Trubetzkoy voelde plot seling haar wantrouwen ontwaken. Wie zich zoo verheugde over de ne- een vijandin, die werd niet gedreven door edele motieven. U vergist u, juffrouw Lohr. Haar stem klonk plotseling veel koeler. Ik heb Lisaweta niet op straat ge zet; daarvoor bestond geen enkele aanleiding. Ik wist van alles, wat u mij daar verteld hebt, natuurlijk niets. Het betrof een interne aan gelegenheid van ons bedrijf. Lisa weta gaf er de voorkeur aan een an deren werkkring te zoeken. Dat is al les. Maar misschien kunt u mij toch wel haar adres geven? Natuurlijk een oogenblik, alstublieft. Helena Trubetzkoy nam den hoorn van de huistelefoon. Geeft u de dame, die direct bij u langs komt, even het adres van Lisa weta, verzocht ze. Onmiddellijk daar- stond zjj op. Het was mij een SUBSIDIE. Krachtens raadsbesluit van 24 Octo ber 1938 is aan de afdeeling ,,’s-Gra- venhage en omstreken” van de „Ver eeniging van leeraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoeding in Neder land” een subsidie verleend van 420 ter bestrijding van de kosten van het gebruik van gemeentelijke lokalen, waarover zij voor het kosteloos geven van gymnastiekonderwijs aan jongens en meisjes, kinderen van onvermogen de ouders, van 1 October 1938 tot en met 31 Maart 1939 de beschikking heeft gehad. De afdeeling heeft verzocht wederom gedurende zes maanden van gemeen telijke lokalen gebruik te mogen ma ken en ook ditmaal een subsidie te mogen ontvangen ter voldoening van de kosten van dat gebruik, welke ook thans 420 bedragen. B. en W. hebben geen bezwaar te gen bedoeld gebruik en meenen, dat er voldoende aanleiding is ook thans weer het gevraagde subsidie te verlee- nen. een vettig, gestreept jasje trad bin nen. Daar is een heer om u te spreken. Alexei probeerde zich op te richten. In zijn van koorts gloeiende oogen kwam een glimp van vreugde. Ein delijk eindelijk bent u dan toch ge komen. Nu zal alles goed worden. Robert Eschberg stond in de deur opening. Diep medelijden vervulde hem, toen hij Alexei ontwaarde. Wat hadden die paar dagen van dezen man gemaakt! Reeds in Weenen had hij er uitgezien als iemand, die nog slechts korten tijd te leven had, maar nu leek het, alsof de dood hem reeds had ge- teekend. Hebt u haar gevonden? was het eerste, wat Finschow vroeg. Bent u al bij haar geweest? Ik kom regelrecht van den trein. Mijn eerste gang was natuurlijk hier heen. Wat ben je in vredesnaam be gonnen? Alexei keek hem angstig aan. Bent u erg boos op me? Welnee, natuurlijk niet, maar je had wat meer vertrouwen in mij moe ten hebben. Als je me gezegd had, dat je onmiddellijk naar Parijs wilde gaan U zou mij immers toch niet heb ben laten vertrekken, antwoordde de zieke, licht verwijtend. U had na tuurlijk naar den dokter geluisterd, die daarvoor zeker nooit zijn toestem ming zou hebben gegeven. Voor je eigen bestwil, Finschow! Ik wet zelf wel, wat voor mjj het beste is, meneer Eschberg: Lisa weta vinden! Toe, weest u zoo goed FEESTAVOND VAN „DE SCHALM”. Zaterdagavond j.l. gaf de Vereeniging „De Schalm” van de le Gem. H.B.S. aan de 3e v. d. Boschstraat een feestavond in de zaal Excelsior alhier. Het was een buitengewoon geslaagde avond, welke begon met enkele opvoerin gen, door de leerlingen zelf ingestu deerd, oa een uitstekend gespeeld too- neelstukje, genaamd „Het Lintje”. Ook een menuet van 75 jaar geleden en de dans Boomps-a-daisy van 1940 vielen bui tengewoon in den smaak. De leiding van het tooneelstuk was in handen van de heeren Heiligers en Voskuil. Ongeveer 11 uur begon het bal, waar mee deze zeer geslaagde avond om 1 uur eindigde De leiding van het danspro- gramma berustte bij den leerling P. Wen- ting. In verband met de benoeming van dr. H. F. Wessels tot leeraar in vasten dienst in de vacature, welke is ont staan tengevolge het aan den leeraar Pik verleende eervol ontslag, moet tij delijk worden voorzien in een aantal, lessen in de aardrijkskunde en de ge schiedenis aan de hoogere burger scholen 3e van den Boschstraat en Beeklaan en de handelsdagschool Wal deck Pyrmontkade, welke dr. Wessels vóór zijn benoeming gaf als tijdelijk leeraar. Voorts is het noodig tijdelijk te voorzien in de lessen van den leeraar H. J. J. Dessens, die wegens ziekte afwezig is. Dientengevolge bevelen B. en W. den Gemeenteraad aan ter benoeming tot: tijdelijk leeraar in de aardrijkskunde en de geschiedenis aan de hoogere bur gerscholen met 5-jarigen cursus: A. C*. A. Huijsmans, alhier; tijdelijk leerares in de geschiedenis aan de gemeentelijke handelsdag school met 4-jarigen cursus: mej. M. Jacobs, alhier; tijdelijk leeraar in de hondelsweten- schappen aan de gemeentelijke han delsdagschool met 4-jarigen cursus: M. L. Brunet de Rocbebrune, alhier; tijdelijk leeraar in het boekhouden en handelsrekenen aan de gemeente lijke handelsavondscholen: M. L. Bru net de Rochebrune, alhier. W. van Os heeft ontslag verzocht uit zijn betrekking van tijdelijk leeraar In het boekhouden en het handelsreke nen aan de gemeentelijke handels avondscholen, met ingang van 1 Febr. 1940. B. en W. stellen den Gemeenteraad voor aan W. van Os, gerekend te zijn ingegaan met 1 Februari 1940, het ge vraagde ontslag eervol te verleenen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 21