NEDERLANDSCH-INDIE STADSNIEUWS en het van De neergeschoten Duitsche vliegtuigen De 'verdediging Panamakanaal BELGIE. De eeuwige strijd tusschen Vlamingen Walen Fransche legerberichten Hoe zelf een kwart liter hoest-siroop te maken TTA'AGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 28 FEBRUARI 1940. EERSTE BEAD, PAGINA 3. RECLAMES. DE SLAGKRUISERS AMERICAN BLEND Spannend jachtavontuur. ENGELAND. land”. aange- ROEMENIE. RUSLAND. FRANKRIJK. Nog CHINA. die het van De DE AANKOMST VAN DE „DEMPO” VEREENIGDE STATEN. Studiereis van dr. Locher. DUITSCHLAND. Vorming van een Vlaamschen cultuurraad Het wetsontwerp voor de vloot- uitbreiding. van de Oxford, studenten zich en een senator Meet de „Dempo” kwam ook dr. G. W. Locher, conservator van het Rijks- museum voor Volkenkunde te Leiden, in Indië aan. Dr. Locher zal, in over leg met prof. Duyverndak, een studie maken van den godsdienst en de so ciale structuur in den Timor-Archipel. Hij zal voornamelijk West-Soemba als studie-terrein kiezen. De opdracht aan dr. Locher is semi-officieel. Inzake zijn onderzoekingen werkt hij samen met het ministerie van Onderwijs en met het Rijksmuseum voor Volkenkunde. De studiereis zal een jaar in beslag nemen. een met AANRIJDING OP HET SPUI. Gisteravond is een autobus van lijn R. der H.T.M. op de hoek SpuiGe dempte Gracht tegen een transport- driewieler opgereden, die aldaar op het voor parkeeren verboden gedeelte was neergezet. De bus gaf den drie wieler zulk een hevigen klap, dat deze laatste over het trottoir schoot en in de spiegelruit van perceel Spui 147 terecht kwam, die aan scherven ging. SPOEDIG NA PASCHEN IN DEN VOLKSRAAD cn vlogen 3 Dortmund, niet terugge zullen zij geplaatst, vervolgd. i heb- ■ing vau het PORT-VRIJDOM BUITENZORG, 28 Februari (Aneta) Voor de verzending van briefkaarten en nieuwsbladen door en aan dienst plichtigen bij de zeemacht, beneden den rang van luitenant-ter-zee derde klasse, is port-vrij dom verleend. rijk fietspaden doen aanleggen. In de Rijnprovincie zijn fietspaden aange legd tot een totale lengte van 869.540 kilometer, in Brandenburg 548.546 en in. Beieren 300.428 kilometer. TIJGER SLAAT EUROPEAAN NEER OP ALLERLAATSTE MOMENT VAN WISSEN DOOD GERED In het „Bat. Nbl.” van 17 Febr. le zen wij Maandag was in de buurt van Tam- besi, in het Djambische, weer eens een tijger gesignaleerd. Door den heer Stucker, te Tebesi woonachtig, werd een varken geschoten en dit in het bosch als aas achtergelaten. Dinsdag ging de heer Stucker eens kijken en nauwelijks was hij in het bosch, of ook de tijger verscheen. Door de dichtheid van het bosch was schie ten vrij moeilijk. Langzaam naderend wist hij den tijger beter onder schot te krijgen. Hij schoot hem in de borst. De tijger vluchtte het bosch in, een bloedspoor achterlatend. De hooge commissaris van de Ver- eenigde Staten op de Philippijnen, Sayre, heeft te Manilla verklaard, dat Washington in 1946 de Philippijnen on afhankelijk zal maken, in weerwil van verscheidene gogingen om deze belofte in te trekken of het tijdstip van het van kracht worden der onafhanklijk- heid uit te stellen. Er schijnt geen reden te bestaan voor de veronderstelling, aldus Sayre, dat het Amerikaansche volk of de Philip- pino’s naar een essentieele wijziging in de onafhankelijkheidswet streven. Bo vendien is het niet waarschijnlijk, dat de Amerikaansche belastingbetalers geneigd zijn voor onbepaalden tijd de kosten te dragen voor den bouw en het onderhoud van de noodige verdedi gingswerken op de Philippijnen. United Press meldt uit Marseille: Tengevolge van een staking in een wapenfabriek heeft het departement van oorlog een aantal buitenlandsche arbeiders geïnterneerd. Zij zullen ver moedelijk worden uitgewezen. Voor- zoover de Fransche arbeiders voor hun taak in de oorlogsindustrie zijn gede mobiliseerd, omdat zij specialisten zijn, in het leger worden terug- de overige zullen worden De Senaat van den staat New York heeft een motie aangenomen, waarin het Congres gevraagd wordt een wet aan te nemen, welke presidenten der Vereenigde Staten verbiedt naar een derde ambtsperiode te dingen. In politieke kringen te Washington gaat het gerucht, dat president Roose velt voor den derden keer candidaat zal worden gesteld bij de presidents verkiezing, ten einde te verzekeren, dat de Vereenigde Staten vertegen woordigd zullen zijn op de vredescon ferentie na den oorlog in Europa. Deze geruchten worden door het Witte Huis noch tegengesproken, noch bevestigd. Verklaring van Roosevelt BEGRAFENIS F. N. WENSEL Op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen, werd heden het stoffelijke over schot van den heer F. N. Wensel, gep. kapitein der infanterie Kon. Ned. O. Ind. Leger, ter ruste gelegd. Van hun belangstelling gaven daarbij blijk de heeren H. L. Soetens, gep. luit.- kolonel K.N.O.I.L., J. M. E. de Haas, oud- inspecteur Ned.-Indische Spoorwegen, O. W. Veldhuyzen. gep. luit.-kolonel K.N.O. I.L., P. J. Balkenende, gep. eerste bureau chef Semarang Joanna Stoomtram Mij.,D. Slyboom, gep. luit.-kolonel K.N.O.I.L., J. Herreburg, gep. gouvernementsambtenaar, P. W. Eijkelenboom, gep. werktuigkundige Ned. O.-Indië en H. Warners, gep. O. I.- ambtenaar. In de rouwkapel bracht de organist, de heer J. R. Gravelotte „Wilt heden nu treden” uit Valerius’ Gedenckclanck en de Treurmarsch uit Saul van Han del, ten gehoore, waarna de heer J. Hanssen, ambtenaar bij het dept, van Economische Zaken in Ned. O.-Indië, als vriend het woord nam. Lief en leed hebben wij, aldus spr., samen gedeeld. Streng kon hij in militairen dienst op treden, waar zulks noodig was, doch altijd rechtvaardig. In weerwil van zijn gestrengheid, had hij toch steeds een opwekkend woord, ook voor zijn min deren. Hierna heeft gep. luit-kolonel H. F. Soetens het woord gevoerd en er op gewezen, dat spr. en de thans ontsla pene samen in militairen dienst zijn geweest, waar zij elkaar in een korten tijd leerden kennen. Alle collega’s mochten je gaarne om je prettig optre den. Vervolgens richtte spr. zich tot den ouden vader en verdere familieleden van den overledene, wien hij de kracht toewenschte dit zware verlies te*dragen. Onder het spelen van het Oude Wilhel mus werd de kist, waarop enkele bloem stukken lagen, grafwaarts gedragen. Nadat de aanwezigen bloemen op de kist hadden gestrooid, dankte een zus ter van den ontslapene voor de be toonde belangstelling. derde Duitsch vliegtuig neergehaald? United Press meldt uit Londen, dat de trawler „Aurora” met een „Lewis”- kanon gisteren ’n derden Heinkel bom menwerper omlaag zou hebben gehaald. Twee Duitsche vliegtuigen vielen aan de Noordoostkust de trawlers „Aurora”, „Craigcoileach”, „Strathrannoek” en „Bilsdean” aan met machinegeweren. De Duitschers lieten vervolgens 4 bom men vallen, waarvan een brand veroor zaakte, die echter gebluscht kon wor den. Een van de Heinkel’s scheen getrof fen te zijn, er kwam rook uit den staart en hij verloor hoogte. De kok van de „Aurora” werd aan hoofd en arm ge wond. Vier inzittenden opgepikt De vier Duitsche vliegers, die in den Heinkel-bommenwerper zaten, welke gisteren buiten de Firth of Forth is neergeschoten, zijn door een trawler opgepikt en aan land gebracht in een haven aan de Schotsche Oostkust. Een hunner is gewond. De Duitschers waren buiten zichzelf Van vreugde over hun redding en schudden de op varenden van den trawler herhaalde lijk de hand. Een Britsche motorboot en 2 Brit- sche vliegtuigen hebben 4 uur tever geefs gezocht naar de 3 inzittenden van het tweede neergeschoten vlieg tuig. patrouilles en verschillende Vreemd vliegtuig boven België Gisterochtend heeft een buiten- landsch vliegtuig op geringe hoogte boven de dorpen Gemmenich en Plom- bières gevlogen. Het toestel vloog on geveer 7 k.m. over Belgisch gebied en keerde daarna in de richting van de Duitsche grens terug. ren van land-, zee- en luchtmacht in de kanaalzone. Na het verlaten van het kanaal kreeg de kruiser „Tuscaloosa” opdracht onmiddellijk naar een Amerikaansche haven te stoomen; welke is niet be kend. niet het geschikte oogenblik vond, om er juist nu over te gaan praten. Ieder getwist over de eenheid van het land en men weet met welk een heftigheid hier cultureele kwesties steeds worden behandeld zou in het buitenland tegen België worden uit gebuit. De Vlamingen voeren hiertegen aan, dat het altijd het goede oogenblik is voor een daad van rechtvaardigheid, dat deze in dezen moeilijken tijd juist de eendracht in het land ten goede zal komen. „Berlingske Tidende” meldt, dat de volgende maand waarschijnlijk met gesloten deuren het proces zal begin nen tegen Georg Eiser, die* beschul digd wordt de dader te zijn van den op Hitler te München gepleegden aanslag. United Press meldt uit Czernowitz: Rusland heeft aan de Roemeensche exporteurs bekend gemaakt, dat het geen enkel soort goederen meer zal accepteeren, welke uit Roemenië sov- jet-Rusland binnenkomt voor verdere verzending naar welken Scandinavischen staat ook. Naar verluidt is Duitschland ingelicht, omdat dergelijke goederen op weg naar de Scandinavische landen door Duitschland moeten gaan. Men acht de houding van de Russische auto riteiten onbegrijpelijk, daar de Scan dinavische staten hebben verklaard, dat zij ten opzichte van het Finsch-Rus- sische conflict neutraal wenschen te blijven. Van het bericht, dat de Duit sche regeering officieel aan de Roe meensche regeering zou hebben mede gedeeld. dat Duitschland deze Russi sche beslissing steunt, is geen bevesti ging te verkrijgen. De Moskousche radio heeft medege deeld, dat de sovjetregeering het voor nemen heeft, de uitgebreide petroleum- gebieden tusschen den Oeral en de Wolga, volgens een versneld plan te gaan exploiteeren. Dit nieuwe in dustriegebied, dat de Russische omroe per ’n „nieuw Bakoe” noemde, zou een grootere productie-capaciteit hebben dan dat aan de Kaspische zee. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: Plaatselijke activiteit van onze con- tact-elementen en van de artillerie. Een van onze torpedojagers heeft een vijandelijke duikboot aangevallen en tot zinken gebracht. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: „Bedrijvigheid van eenig geschutvuur op punten van het front”. wa»r konden' huis terug naam geten. Denk aan de Uwen „ergens in Neder- Zorg voor een flesch maakte Vervus, die ze bij hun volgende verlof kunnen medenemen. Dit was het oogenblik van ingrijpen voor den tweeden jager, den heer Pa- tiwael, die vlak achter Stucker liep. Koelbloedig richtte deze en schoot in no time zijn Mauser leeg op den aan vallenden tijger, aldus het leven van den heer Stucker reddend. Hulp was direct aanwezig door een korporaal-ziekenverpleger werd het eerste verband gelegd, de controleur van Tambesi bracht persoonlijk den gewonde direct naar het N.I.A.M.-hos- pitaal te Badjobang, waar men reeds was gewaarschuwd en binnen ander half uur was de dokter reeds bezig de afgescheurde spieren en peezen weer aan elkaar te naaien. Men hoopt dat, indien zich geen infectieverschijnselen voordoen, alles wel weer in orde zal komen. De heer Stucker, die hier als een on verschrokken jager bekend staat, vorige week schoot hij zijn 39sten tijger en dit was de veertigste heeft zijn leven aan eigen koelbloedigheid, doch vooral aan het snelle handelen van den heer Patiwael, te danken. Had deze een seconde geaarzeld, dan zou alles wel eens veel ernstiger gevolgen gehad kunnen hebben. Een woord van hulde aan den heer Patiwael is hier zeker op zijn plaats. De Kamer is gisteren bijeengekomen om de debatten over de censuur voort te zetten. Minister Chautemps verzeker de, dat de censuur onpartijdig werkt, hetgeen blijkt uit het feit, dat de cri- tiek van tegengestelde kanten komt. Minister-president Daladier verklaar de niet te willen ontkennen, dat fouten gemaakt zijn, doch dat men zich thans naar de toekomst moet richten. Na een verklaring van Blum, dat de censuur niet de vrijheid van meeningsuiting moet aantasten, zeide de premier onder toejuichingen: Ik ga met deze proefneming accoord en nog hedenavond geef ik den direc teur van de censuur opdracht overal in de pers de algeheele vrijheid der poli tieke meeningsuiting tot uitdrukking te laten komen. Ik hoop, dat men mij niet binnen te korten tijd zal verzoeken hieraan een eind te maken. Ik wensch van ganscher harte dat de Fransche pers dit voorbeeld geeft, dat zoo ’t wer kelijk wordt gegeven, het land door de vrije uitoefening van het recht van meeningsuiting nog meer zal verster ken. Een motie, waaraan Daladier de kwestie van vertrouwen had verbonden werd in stemming gebracht, welke al dus luidde: De Kamer, acte nemend van de dui delijke verklaringen der regeering, stelt vertrouwen in haar voor het verzeke ren van de coördinatie tusschen den ra- dio-omroep en inlichtingendiensten, ten einde aan de censuur, statuut te geven, waarbij eenheid in de leiding en con trole van dezen dienst verzekerd is en de aan de kranten opgelegde verboden beperkt worden tot de militaire, diplo matieke en nationale behoeften. Deze motie werd met 450 tegen stemmen aangenomen. kwart station -j on- scher- DE AANVAL OP DEN YOENNAN- SPOORWEG. Tani, de onderminister van buiten landsche zaken en Arsène Henry, de Fransche ambassadeur, zijn in hun on derhoud van gisteren in beginsel tot overeenstemming gekomen betreffende den Japanschen aanval op de spoorlijn HaiphongY oennan. Japan zal een schadevergoeding be talen voor de 5 Franschen, die het slachtoffer van den aanval op 2 Fe bruari zijn geworden. De bijzonder heden der betaling zullen later gere geld worden. Japan kan geen verzekering geven, dat het de bombardementen zal staken, want dat hangt van de strategische noodzakelijkheid af. De inkrimping van het particuliere autoverkeer in oorlogstijd heeft in Duitschland tot een sterke stijging van het aantal personen geleid, die van een rijwiel gebruik maken. Ruim 20 mil- üoen Duitschers, dus ongeveer een vierde deel der totale bevolking, fiet- n tegenwoordig. Meer dan een derde .„pl van hen, die in bedrijven werk- Xm zijn, begeven zich per fiets naar hun werk. De verkeersautoriteiten ben met deze ontwi gehouden en in alle pr acie. De Britsche verkenningsvluchten boven Duitschland De Reuter-correspondent bij de Brit sche luchtmacht in Frankrijk meldt, dat de bommenwerpers, welke gister nacht verkenningsvluchten boven Duitschland hebben gemaakt, o.a. bo ven Keulen en Dusseldorf, aan een he vig vuur van het luchtafweergeschut hebben blootgestaan. Enkele brandver- wekkende granaten, welke op de bom menwerpers werden afgeschoten, waren verbonden door kettingen, welke zich om de vliegtuigen moesten wikkelen, om ze aldus brandend te doen neer storten. Doch zij misten alle doel. Boven Berlijn lieten de Britsche machines pamfletten vallen, alsmede parachutefakkels, om zich te oriëntee- ren. Boven enkele straten, zooals Un- ter den Linden en de Wilhelmstrasse, daalden zij tot een duizend meter, doch er werden geen zoeklichten on - stoken. Andere machines wierpen pam fletten uit boven Keulen en vlogen over Emden, Duisburg en Dortmunfl- Een der vliegtuigen is niet terug keerd. Britsch vliegtuig omlaag geschoten Gistermiddag is een Britsch tuig van het type Bristol-B e boven de Duitsche Bocht door ch&- sche jachtvliegtuigen omlaag 8 reaU. ten, meldt het Duitsche Nieuws Granaat van de ,uC^<i artillerie doodt een P is Tijdens een luchtalarm avond te Parijs een granaa luchtdoelartillerie, omstree^ voor negen, ontploft bij gjoeg van de Metro. Het projec de E„ geveer 50 c.m. in den gol en ver ven beschadigden een s olïlgev»n«- wondden zes personen oninidde De gewonden werden d naar het ^enhuis één is overleden. 1- na verbonden te zU", De geallieerden bestellen Douglas-vliegtuigen De Britsche commissie voor de aan- koopen heeft bij de Douglas-fabrieken in de Vereenigde Staten bombarde mentsvliegtuigen tot een bedrag van vijf millioen pond sterling besteld. In den nazomer van 1941 zal de levering dezer toestellen voltooid moeten zijn. De machines zullen twee motoren hebben en geheel van metaal zijn. Van hetzelfde type heeft ook de Fransche regeering reeds vliegtuigen besteld. Donald Douglas, president der fa brieken, verklaarde, dat de Britsche bestelling een der belangrijkste orders is, welke tot dusver door het buiten land is gedaan. De minister van buitenlandsche zaken, lord Halifax, heeft als kanse lier van de universiteit een rede gehouden tot van de universiteit. Hij zeide, dat het werkelijke conflict van thans was een conflict tusschen tweeërlei jeugd. Dit is het kernpunt van de toekomstige vraagstukken. De Duitsche jeugd is de drijvende kracht geweest achter de nationaal-socialistische beweging. Deze jeugd heeft men weloverwogen de elementen van een waar oordeel ont nomen en zij heeft de beweging ge maakt en steunt deze nog. Deze jeugd heeft haar eigen idealen, welke vol gens de Britsche meening misvormd zijn, doch waarvoor honderdduizenden bereid zijn zonder aarzeling hun leven op te offeren. „Er is een schijnbaar onoverkome lijke hinderpaal tusschen u en hen en deze moet op een of andere wijze uit den weg worden geruimd.” Tenslotte spoorde lord Halifax zijn hoorders aan zoo trotsch te zijn op hun ras, dat zij even bezorgd zijn voor zijn eer als voor zijn veiligheid. (Van onzen specialen verslaggever.) BRUSSEL, Februari. De regeering-Pierlot is ditmaal den dans ontsprongen. Ondanks alle drei gementen heeft niemand het aange durfd, haar onder de tegenwoordige omstandigheden naar huis te sturen. Nadat de begroeting van het departe ment van onderwijs in zeven lange zit tingen van alle kanten bekeken is, na dat de kwestie der reorganisatie van dit kabinet meer dan een maand lang de gemoederen in beweging heeft ge bracht, en tot eindelooze perspolemie ken aanleiding gaf, is de begrooting tenslotte goedgekeurd met 84 stemmen vóór, 22 stemmen tegen en 41 blanco- stemmen (liberalen). Dat is alles wat de regeering van de liberalen heeft ge daan kunnen krijgen, dus van één der drie partijen, die haar meerderheid vormen een blanco-stemming, na een stevig protest „teneinde de regeering tot nadenken te bewegen”. Een nauwe lijks verkapte bedreiging dus. Waarover gaat het? In het begin van het vorige jaar heeft de Vlaam- sche Cultuurraad, een sinds 1938 be staand adviseerend lichaam departement van onderwijs, bij haar eerste jaarverslag een plan gevoegd voor reorganisatie van dit departe ment. Dat plan wenschte, onder één enkel verantwoordelijk minister ver dubbeling van alle diensten, met be houd van de éénheid van bestuur en rechtspraak. Een dergelijke oplossing werd ook aangeraden door de studie commissie voor de hervorming van den Staat, welke twee jaren lang onder leiding van den bekenden historicus graaf Louis de Lichtervelde, de pro blemen der Belgische eenheid bestu deerde en daarbij rekening hield met het feit, dat er in België twee cultu reele gemeenschappen bestaan. Het voorstel werd door de overgroote meer derheid der Vlaamsche opinie en der Vlaamsche pers met enthousiasme be groet. De eerste regeering-Pierlot be loofde in haar regeeringsverklaring de reorganisatie van het departement van Onderwijs, waarbij het genoemde plan basis voor bespreking zou uitmaken, door te voeren. Maar hoewel de leden van den Vlaamschen Cultuurraad al lerminst van separatisme konden wor den beschuldigd zij waren benoemd door den liberalen minister Dierckx ging er vooral in de Brusselsche kringen een storm van verontwaardi ging op. Men beschouwde die „cultu reele autonomie” als een eersten stap naar de politieke autonomie en het separatisme. Ondertusschen werd deze* kwestie door den Vlaamschen en Franschen Cul tuurraad gezamenlijk in vele zittin gen bestudeerd en het plan van den Vlaamschen Cultuurraad werd in een wat gematigder vorm ock door de Franschtaligen goedgekeurd. Daarop werd het aan een beperkt Ministerieel Comité voorgelegd. Toen kwam de oorlog en de zaak ging in den doofpot. Totdat het Verbond van Vlaamsche Cultuurvereenigingen ongeduldig werd en in Januari j.l. een vrij scherpen brief aan den premier richtte, waarin het reeds bij voorbaat het argument afwees, dat de internationale omstan digheden deze reorganisatie niet toe lieten. Er was een aantal senatoren, die. gelijk senator André, lid van den Franschen Cultuurraad. de reorganisa- sprekingen gevoerd met hooge officie-1 tie niet principieel verwierp, maar het Het volgen van dit spoor werd den jager bijna noodlottig. Met het ge weer in den aanslag, het licht van de jachtlamp op den grond ge richt, werd het spoor gevolgd, tot plotseling van opzij de tijger uit de struiken sprong en beide klau wen in den linkerarm van den heer Stucker sloeg. Geen oogen blik zijn tegenwoordigheid van geest verliezende, liet deze zich met den tijger meevallen en bleef doodstil liggen. De tijger, eenigs- zins beduusd door deze „meeval lende” prooi, hield slechts den arm stevig omklemd en bleef oogenblik zijn slachtoffer open muil aanstaren. BATAVIA, 28 Februari. (Aneta.) Naar Aneta van officieele zijde verneemt, is de voorbereiding van het wetsontwerp inzake de vloot- uitbreiding (slagkruisers) nog niet zoover gevorderd, dat het bij den Volksraad in Nederlandsch-Indië zal kunen worden ingediend ter behandeling in een zitting, welke aansluit op de loopende buitenge wone zitting. Het ligt thans in het voornemen dit ontwerp op een zoodanig tijd stip aanhangig te maken, dat het kan worden behandeld in een, nog bijeen te roepen, buitengewone zit ting van den Volksraad, welke spoedig na Paschen zal plaats vinden. Om deze eenvoudige maar zeer doelmatige hoest-siroop te maken volstaat het een kwart liter water te koken en een of twee eetlepels suiker hier in op te lossen. Dan voegt U hierbij den inhoud van een 30 grams-fleschje Ver vus (dubbel geconcentreerd), dat ver krijgbaar is bij alle Apothekers en Dro gisten tegen den lagen vastgestelden prijs van drie kwartje. Na even goed roeren is het gereed en heeft U meer dan een kwart liter uit stekende hoestsiroop. Dosis voor volwassenen: een eetlepel kinderen van 8 tot 12 jaar: een des sertlepel kinderen van 3 tot 8 jaar: een theelepel, telkens na de drie voor naamste maaltijden en voor het naar bed gaan. Knip dit recept uit om de Vervus en de dosis niet te ver- presi- dent Boyd van Panama de verdediging van het kanaal in het algemeen had besproken en dat zij het volkomen eens waren. Het defensiestelsel op grooten af stand wordt, aldus de president, goed geïllustreerd door een reeks concentri sche cirkels, welke zich in het Oosten zouden uitstrekken tot over de Weste lijke helft van de Caraïbische Zee, in het Noorden tot over Guatemala, in het Westen zouden reiken tot 600 mijl in den Stillen Oceaan en in het Zui den door Ecuador, Columbia en Vene zuela zouden loopen. Zoo vallen geheel Midden-Amerika en deelen van drie Zuidamerikaansche staten binnen deze cirkels. Op de vraag, of dit beteekende, dat in deze streken zoo noodig tot defen sieve actie zou worden overgegaan, antwoordde Roosevelt bevestigend. Tijdens de vaart door het Panama kanaal heeft president Roosevelt be sprekingen gevoerd met hooge officie- In een persconferentie aan boord van de „Tuscaloosa” heeft president Roose velt verklaard, dat voor een verdedi ging op grooten afstand van het Pana makanaal het aantal vliegtuigen en ka nonnen, waarover men thans beschikt, verdubbeld moet worden. Daardoor zal men een aanvallende macht, zoowel ter zee als in de lucht, beter en op grooteren afstand kunnen ontdekken. De defensie-operaties zouden eventueel tot Ecuador, Columbia Venezuela moeten uitstrekken. Roosevelt zeide, dat hij met De heer Soejono in Indië. BATAVIA, 28 Februari (Aneta). Het benoemde lid van den Raad van Ned.-Indië, R. A. A. Soejono, kwam hier met de „Dempo” aan. Hij werd namens den Gouverneur-Generaal wel kom geheeten. Verder waren velen aanwezig, om hem te begroeten, onder anderen de Mangkoe Negoro, die te Ba tavia vertoefde in verband met de ziekte van zijn zoon en het vroegere lid van den Raad van Ned.-Indië, prof, dr. Hoesein Djajadiningrat, wiens plaats de heer Soejono inneemt. Ver der waren eenige leden van den raad, diverse Volksraadsleden en andere vooraanstaanden ter begroeting aan wezig. De heer Soejono zal morgen door den Gouverneur-Generaal worden ont vangen voor het afleggen van den ambtseed. MISLUKTE COÖPERATIE. BATAVIA, 28 Februari. (Aneta.) Tijdens de jongste vergadering van den kretek-bond te Koedoes (de ver- eeniging van strootjesfabrikanten) is besloten, af te zien van het oorspron kelijk voornemen om een coöperatief lichaam te vormen voor den inkoop van grondstoffen voor de strootjes- productie. Verschillende toegetreden fabrikanten hadden bezwaren tegen een dergelijke coöperatie. MET PENSIOEN. MEDAN, 24 Februari. (Aneta.) Ma joor A. Doup, commandant van het korps marechaussee in Atjeh, zal bin nen enkele maanden met pensioen gaan. JOURNALIST VAN RECHTSVER VOLGING ONTSLAGEN. SEMARANG, 27 Februari (Aneta). De Raad van Justitie ontsloeg heden den hoofdredacteur van „Mataram”, den heer D. F. van Wijk, van rechts vervolging, in verband met de hem ten laste gelegde opzettelijke beleedi- ging van den Gouverneur-Generaal. INLANDSCH JOURNALIST AAN- GEHOUDEN. SEMARANG, 27 Februari. (Aneta.) Door den P.I.D. is aangehouden de heer Sajoeti, hoofdredacteur van het weekblad „Pesat”, wegens ontoelaat bare uitingen. De heer Sajoeti is ge huwd met mejuffrouw Trimurty, de vroegere redactrice van het Japansche blad „Sinar Selatan”, die thans een ge vangenisstraf ondergaat. De aanhouding geschiedde naar aan leiding van een artikel in verband met de actie van de Gapt waarin bedenke lijk werd aangedrongen op geweld, teneinde rechten voor de Inheemsche bevolking te verkrijgen. een i DE PHILIPPIJNEN ONAFHANKELIJK IN 1946. STAKING IN EEN WAPEN FABRIEK. DE PRESIDENTSVERKIEZING. BINNENKORT PROCES TEGEN GEORG ELSER? DE KWESTIE VAN DEN UITVOER NAAR SCANDINAVIË. EXPLOITATIE VAN NIEUWE PETROLEUM-GEBIEDEN. DE KAMER STEUNT DE REGEERING IN DE CENSUURKWESTIE. >rso®n' gister- va» en RUIM 20 MILLIOEN DUITSCHERS HEBBEN EEN FIETS. LORD HALIFAX SPREEKT OXFORD- STUDENTEN TOE.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3