STADSNIEUWS DERDE BLAD, PAGINA 2. HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 29 FEBRUARI 1940. Laatste Bericht DE AMBULANCE NAAR FINLAND DE TAAK VAN DEN NAZORG- AMBTENAAR Het beschieten van vreemde vliegtuigen Program 1940 der drie Nederlandsche Middenstandsbonden A. H. VOET, Wagenstraat 4-6-8 VERORDENINGEN St JACOB- STRAAT EN MAASSTRAAT SUMATRA JAVA en B All De bezoldiging van gemobiliseerde, ongehuwde Rijksambtenaren Wip »”ns Dr. Buer’s Pure Lecithine voor lichamelijke en geestelijke fitheid. Doozen ad 1.004.65 (kuurverpak- king) bij Apothekers en Drogisten. De verhoogde benzinebelasting en de vervoerprijzen I V RECLAMES. RECLAMES. Verdaging beslissing. A van het 9.30 uur af, in in toevoeging oon nieuw programma De omzet van het Staatsvisschers- havenbedrijf. CHRISTELIJK-H1STORISCHE JONGEREN. Actie van den Ned. bond van autobusdienstondernemers. BedrijfslastenFinanciering. Afschaffing van de personeele belas ting op bedrijfslocaliteiten. Verlaging der tarieven voor licht, kracht en water voor bedrijfsdoeleinden en wegneming der onbillijke geheime bevoordeeling van bepaalde onderne mingen op dit puntdaartoe rijkstoe- zicht op de tarievenpolitiek der bedrij ven. Doelmatige organisatie van de ver strekking van lang crediet aan het klein bedrijf onder Regeeringsgarantie. VestigingGrootwinkelbedrijf. Voortzetting van de krachtige uitvoe ring der Vestigingswet Kleinbedrijf reorganisatie van het handelsonderwijs, onder aanpassing daarvan aan de be hoeften van het middenstandsbedrijfs- leven. Tijdelijke stopzetting der uitbreiding van het grootwinkelbedrijf in al zijn vormen, in afwachting van een blijven de regeling, waardoor aan het vraag stuk der uitbreiding van het grootbe drijf en der verdringing van het klein bedrijf op het terrein van den detail handel in al zijn economische en sociale aspecten recht wordt gedaan. Verwijdering uit de warenhuizen van de ambachtsbedrijven, de levensmidde- lenafdeeling, de lunchroom en de andere afdeelingen, die met de distributie niets gemeen hebben. Krachtige uitvoering, evenals van de wet op de vreemde arbeidskrachten, van de wet op de vreemde ondernemers. Regeling van dén straat- en markt- handel. Salarissen worden gesuppleerd tot 70 pCt. Nog niet bekend, wie al» leider zal optreden Naar wij vernemen staat nog niet vast, wie als leider van de Nederland sche ambulance naar Finland zal op treden. In totaal zal een dertigtal per sonen van de ambulance deel uitmakén. Gezien het feit, dat geen der deelnemers de Finsche taal machtig is zullen drie tolken meegaan. Zooals bekend zal de ambulance ten N.W. van het Ladoga- meer haar werkzaamheden aanvangen, waarbij zij de beschikking zal krijgen over een ziekenhuis, dat aan ongeveer 150 patiënten plaats biedt. In overeen stemming met de conventie van Genève ten is het echter niet, dat een langere aanwezigheid vereischt is. Omstreeks 15 Maart zal de ambulance vertrekken. Per trein zal via Duitsch- land en Zweden gereisd worden. In verband met de groote voorraden nog in onze Magazijnen aanwezig, zul len wij om plaats te maken voor onze nieuwe voorjaarsmodellen, gedurende 3 dagen tegen factuursprijs verkoopen. WONINGINRICHTING De omzet op den rijksafslag van het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmui- den bedroeg over de maand Februari 1940 501.023. Over de maand Februari 1939 bedroeg de omzet 610.598. De omzet over de twee eerste maan den van 1940 bedroeg 843.219, over de twee eerste maanden van 1939 bedroeg deze 1.314.570. Dit is dus 471.351 meer dan in 1940. van Vrijdagmorgen Ten kantore van den Nederl. bond van autobusdienstondernemers verga derden op uitnoodiging van dezen bond diverse organisaties op het gebied van bet personenvervoer per auto. De bespreking had tot resultaat, dat alle aanwezigen het er over eens waren, dat een zoo vaak verhoogde benzine- belasting thans, gezien mede de overige reeds op het autoverkeer drukkende fiscale lasten, een zoodanige hoogte heeft bereikt, dat van verdere belasting van dit artikel door de Regeering moet worden afgezien. Gewezen werd op het resultaat, van een op last van de Regee ring zelve ingesteld onderzoek, hetwelk tot uitkomst had, dat het motorwegver- voer boven draagkracht is belast, zoo- dat vermindering dezer lasten geboden werd geacht. De mogelijkheid om door het ver- hoogen van de tarieven de meerdere on kosten op het publiek te verhalen, werd onder de oogen gezien, doch deze zaak werd van zooveel gewicht geacht, dat daarover in een volgende vergadering opnieuw zal worden gesproken. Besloten werd een request aan de Regeering te richten waarin de toestand van het bedrijf zal worden uiteengezet. één week vertoonen wij wegens overweldigende kwam, ver- mo- ver- ook Overheidsapparaat en bedrijfsleven. maken, en uiteengezet te hebben, dat er verschillende waterlinies achter el kander bestaan, geeft hij een overzicht van de tegenwoordige moderne inrich ting van een der oude vestingen, achter de waterlinies gelegen. In het bijzon der werd hij erdoor gteroffen, dat bi. sche correspondent, dat „wat in het ééne jaar der voorbereiding in vredes tijd en vooral in de 5% maanden van den mobilisatietijd tot stand gebracht is, alle verwachtingen overtreft”. Zijn tweede artikel is in het bijzon der aan onze waterlinie gewijd. Na eenige onjuiste voorstellingen te heb ben weersproken, die de leek zich van Sociaal politieke richtlijnen. De hoofdbesturen van de drie Ned Middenstandsbonden hebben zich in den loop van 1939 beraden over de op stelling van een nieuw gemeenschappe lijk program van actie, nu het program- 1934 in meer dan een opzicht om begrijpelijke en deels verheugende rede nen niet meer als zoodanig dienen kan. Zij besloten het stuk als program-1940 in het licht te geven en af te zien van de opname van punten, uitsluitend voortvloeiend uit de heerschende oor logstoestand. Voor wat betreft het sociaalpolitiek gedeelte van het streven der midden- standsbeweging, hebben zij de volgende richtlijnen en verlangens geformuleerd. deeling worden gedaan van de juiste plaats, die de Nederlandsche ambulance is toegewezen. Niet alleen zal aan ge wonde Finsche- doch ook aan Russische gewonde soldaten hulp verleend wor den, terwijl ook aan de burgerbevolking zoo noodig, geneeskundige bijstand zal worden gegeven. Wanneer de ambulance op haar plaats van bestemming zal zijn aan gekomen, zal de Finsche winter nog niet ten einde zijn. Hierop is bij de uit rusting gerekend en daarom wordt extra wollen kleeding meegenomen. Voorloopig rekent men op een ver- Ter voldoening aan de bepalingen der Woningwet hebben onderscheiden lijk van 6 November tot en met 5 December 1939 en van 7 November tot en met 6 December 1939 voor een ieder op de Gemeentesecretarie ter in zage gelegen de ontwerpen van een tweetal verordeningen onderscheiden lijk tot regeling van de bebouwing van gronden, gelegen aan de Zuidoostzijde van het gedeelte der St. Jacobstraat tusschen het Spui en de Bezemstraat en aan het gedeelte van de Krane- straat tusschen de St. Jacobstraat en de Amsterdamsche Veerkade (Verorde ning St. Jacobstraat), en tot regeling van de bebouwing en het gebruik van gronden, gelegen ter weerszijden van de Maasstraat tusschen den Zuid-Oost- Buitensingel en de Amstelstraat eener- zijds en de Scheldestraat anderzijds (Verordening Maasstraat), een en an der met bijbehoorende kaart(en). Naar aanleiding hiervan zijn verschillende bezwaarschriften ingediend. Het deswege door B. en W. ingestel de onderzoek is nog niet afgeloopen, zoodat het zich laat aanzien, dat zij den Raad niet zoo tijdig de noodige voor stellen zullen kunnen doen, dat deze binnen den wettelijk vastgestelden ter mijn (3 maanden na afloop van de terinzagelegging, derhalve onderschei denlijk uiterlijk 5 en 6 Maart 1940), omtrent de ontwerpen een beslissing zal kunnen nemen. Deze beslissing kan evenwel voor ten hoogste drie maanden worden verdaagd. B. en W. geven den Raad mitsdien in overweging dienovereenkomstig te besluiten. 1 Tegengaan van de uitvoering door de overheid van werken in eigen beheer en van het noodeloos uitschakelen van den vakpatroon bij de uitvoering van wer ken in werkverschaffing en werkverrui ming. Zooveel mogelijk uitvoering van deze werken als normaal werk. Stopzetting van den verkoop apparaten door de overheidsbedrijven. Wijziging van de functie van het Rijksinkoopbureau in dien zin, dat het bureau zich onthoudt van centralisa tie van inkoopen en combinatie van orders, doch tot taak krijgt het oefenen van toezicht op prijs en kwaliteit der door plaatselijke instanties bij den detailhandel aan te schaffen artikelen. Zoolang de distributie van goedkoope levensmiddelen niet kan worden afge schaft, worde daarbij zooveel mogelijk over de geheele lijn, evenals bij de verstrekking van den B-steun, gebruik gemaakt van de diensten van den plaatselijken handel. Daarnevens worde de vergoeding voor deze diensten tot een redelijk peil opgevoerd. In gebouw „Eltheto” op het Azalea- plein belegde gisteravond de Christe- lijk-Historische Jongerengroep ’s-Gra- venhage III een vergadering, waarin de heer A. Teunis sprak over „De groote mogendheden in Azië van 1890 tot 1905". Spreker schetste eerst den toestand zooals deze was in het Westen, om daarna over te gaan naar het Oosten. In het bijzonder werden hierbij de verhoudingen van Japan ten aanzien van het Westen besproken. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Verbod met terugwerkende kracht van het uitoefenen van bijbetrekkingen en het verrichten van betaalde neven werkzaamheden voor derden door over heidspersoneel. Verbod van het verrichten van be- drijfsarbeid door werknemers na vol brachte dagtaak. Regeling van het rabatwezen. Verbod van het geven van korting aan leden van bepaalde vereenigingen. Verbod van personeelscoöperatie. Herziening van de Vleeschkeurings- wet in den zin van uniforme Rijksuit- voering, of althans van uniforme tari- fieëring. UITGIFTE GROND IN ERFPACHT B. en W. stellen den Raad voor, te besluiten om den aan de Zwolschestraat en den Harstenhoekweg gelegen ge meentegrond, groot 1581 vierk. m., in erfpacht uit te geven aan D. J. Lucas te Voorburg, voor een tijdvak, ingaande 1 April 1940 en eindigende met 31 December 2005 tegen een jaarlijkschen canon, berekend naar 1.30 per m2. iir-r zegt „HIJ” bewonderend, zoo zeggen velen, die „U" na jaren weerzien.... Wie goede zenuwen heeft, blijft langer jong. Goede zenuwen lecithinerijke zenuwcellen. Dr. Buer’s Pure Lecithine, de geconcentreerde zenuw-voedings- stof, zorgt voor Uw zenuwen, bouwt Uw zenuwkracht op met blijvende werking. Voor de zenuwverzorging; tegen nerveuze hoofd- en maagpijn, nerveuze hartklopping, onrust en slapeloosheid: 2841 De niet-gesprongen projectielen. Een tweede vraag, welke genoemd blad heeft gesteld, was, hoe het moge lijk is, dat zooveel projectielen van de luchtdoelartillerie op aarde terugkeeren zonder te zijn gesprongen. In hoofd zaak is dit te wijten aan de weers omstandigheden. De vochtigheid en ook de periode van strenge vorst zijn van invloed geweest op de nauwkeu righeid van de projectielen. Deze toch zijn maanden lang gereed gehouden bij de batterijen en daarbij aan weer en wind blootgesteld. De normale toe stand is, dat de projectielen verpakt worden in blikken bussen en dan is de duurzaamheid zeer groot. Worden zij echter te lang aan in vloeden van buiten blootgesteld, dan kan het voorkomen, dat zij niet meer tot ontploffing komen. Nu dit eenigb malen is gebleken, heeft men maatre gelen getroffen om zulks in de toe komst te voorkomen. Daartoe worden alle projectielen, welke langen tijd aan de buitenlucht blootgesteld zijn ge weest, teruggestuurd naar de Hem- brug, waar zij bij de Artillerie-inrich- tingen opnieuw worden nagezien. Voor het directe gebruik worden dan nieuwe projectielen uit het blik genomen en daarbij kan het niet meer voorkomen. In de toekomst zullen dus dergelijke verrassingen zoo sporadisch worden als ze behooren te zijn. belangstelling de BEIDE deelenivan de prachtige film van INDIË gecombinee.r.d_tot één kleurensymphome 2 a 3 minuten alle posten door de sol daten bezet zijn en de vesting tot den strijd gereed is. Na een overzicht van hetgeen ook voor de kustverdediging is verricht, volgen woorden vol lof voor onze troe pen. Zwitsersche lof voor onze militaire versterkingen De „Neue Zürcher Zeitung” heeft bijna de geheele eerste bladzijde van haar middaguitgaven van 21 en van 23 Februari met uitvoerige brieven van haar Haagschen correspondent gevuld, die na afloop van de driedaagsche reis, waarop aan een aantal Nederlandsche en buitenlandsche journalisten de ge legenheid was geboden het stelsel on zer landsverdediging te leeren kennen, zijn indrukken hierover heeft beschre ven. De Zwitser is, naar wij in de „N.R.Crt." lezen, vol bewondering over hetgeen het Nederlandsche leger tot stand heeft gebracht en vol erkentelijk heid over de ontvangst, die den jour nalisten van de zijde- der hen bege leidende officieren is ten deel gevallen. In het eerste artikel, dat op den „Hollandschen bevestigingsgordel” be- Spr. ving aan met er op te wijzen, dat deze tak van dienst eerst op 1 Juli 1939 in onze stad is ingesteld. De na- zorg-ambtenaar wil voor den jongen of het meisje, die het buitengewoon lager onderwijs gaat verlaten, een hulp en steun zijn. Precies wordt nagegaan, aan de hand van uitvoerige gegevens, verstrekt door het hoofd der school, wat de toekomstmogelijkheden, gezien aanleg en karakter, van het kind zijn. De ambtenaar gaat als het ware naast de ouders staan, om hun van advies te dienen inzake het kiezen van een be roep of betrekking. Verschillende werkgevers heeft spr. bereid gevonden in hun bedrijf leerlingen met een b.l.o. opleiding te werk te stellen. Is de jon gen of het meisje ergens geplaatst, zal ook aan de sovjet-Regeering mede- dan nog houdt de bemoeiing van de nazorg niet op. Er wordt op gelet, dat de tewerkgestelde zich tot tevreden heid kan handhaven. Het komt wel eens voor, dat tot ver schillende malen toe, tot plaatsing moet worden overgegaan, omdat de jongen of het meisje niet met zijn om geving harmonieerde. De nazorg-amb- tenaar blijft met den werkgever con tact houden, om na te gaan, van wel ken aard de arbeidsprestaties zijn. Van groot belang is de samenwer king tusschen den ambtenaar en de ouders. Pas na een jaar, als de jongen of het meisje naar voldoening werkt, blijfsduur van drie maanden. Uitgeslo- laat de ambtenaar van de nazorg hem of haar „voorloopig” los, want steeds is er de mogelijkheid, dat advies bij den ambtenaar kan worden ingewon nen. Spr. wees op het groote nut van de avondschool voor b. 1. o., waar van er voor jongens één is in de Tul- linghstraat. De heer van Dijk, die een aandach tig gehoor vond, haalde in den loop van zijn betoog verschillende voorbeel den aan van leerlingen, die met suc ces een werkkring hadden gevonden. Er bestond gelegenheid tot het stel len van vragen. In een aantal lokalen was een ten toonstelling van werkstukken, door leerlingen vervaardigd, ingericht. Men kreeg uit deze expositie een uitsteken den indruk van het aan de school te geven onderwijs. Aan de b.l.o.-school wordt den jongens en meisjes geleerd, hoe de handen te gebruiken. Keurig waren de handwerken, van hout, kar ton en riet gemaakte voorwerpen en boetseerwerk. Het geheel leverde een warm pleidooi voor het buitengewoon lager onderwijs. Het hoofd der school, de heer J. W. Meerdink Veldboom, die den spreker had ingeleid, dankte hem eveneens voor zijn interessante lezing. In verband met de verhoogde ben- zinebelasting is een bespreking gehou den, welke was belegd door den bond voor bedrijfsautoverkeer. Aanwezig waren de vakgroepen veembedrijven en expediteurs van de scheepvaartvereeniging Noord en de scheepvaartvereeniging Zuid, de Rot- terdamsche expediteurs vereeniging, de vereeniging van Oostgrens-expediteurs en van de beroepsautovervoerders, de A. N.B.B., de B.C.T.O. waarbij verschei dene locale organisaties zijn aangeslo ten, de vereeniging van meelexpedi- teurs te Amsterdam en van de B,B.N. de groepen lijnvervoer, ongeregeld ver voer, stadsvervoer, havenvervoer, expe diteurs en convooiloopers, autovervoérs- agenten en bevrachtingsbureaux. De conclusie, waartoe men was, dat een verhooging van de voerprijzen van het autovervoer reel verantwoord is, gezien de hoogde benzinebelasting, terwijl van de zijde van de spoorwegen de ver zekering werd gegeven, dat deze zeer welwillend staan ten opzichte van het particuliere autovervoer en gaarne tot overleg en samenwerking ook in de toekomst bereid zijn. De spoorwegen zelf hebben reeds het voorbeeld gege ven in de afgeloopen maanden, door het afsnijden van contracten met veel te hooge kortingen welke contracten, zoo als men weet, steeds de moeilijkheid met het particuliere vervoer hebben ge bracht. Nu het principe vast staat, dat het algemeen moreel verantwoord gevon den wordt, als het vervoer tengevolge van de benzinebelasting tot verhooging overgaat, zal binnenkort een nieuwe conferentie belegd worden, door den B. B.N., teneinde nader in beschouwing te nemen in welke mate en op welke wijze deze verhooging moet worden toegepast, opdat vervoerverschuiving zooveel mogelijk worde voorkomen en het algemeen belang zoo weinig moge lijk gschaad. de vliegtuigen, welke overdag boven ons land komen, meestal uit Oostelijke richting komen en die des nachts uit Westelijke richting. Er zijn voordeelen, dat onze artil lerie van den grond af vliegtuigen, welke op geringere hoogte dan 8000 neter vliegen, wel hebben geraakt. Maar toch is het meest doeltreffende middel overdag den aanval met eigen vliegtuigen. Dat is bijv. Zondag boven Tilburg wel gebleken, toen het vreem de vliegtuig door onzen jager herhaal delijk is getroffen, al zat het op 8000 meter buiten bereik van onze artil lerie. Economische-fiscale-sociale positie van het kleinbedriji Tegengaan van concentratieverschijn- selen in het bedrijfsleven, die een be dreiging zijn voor een bloeiend zelf standig ambachts- en detéilhandels- kleinbedrijf. Zorg dragen voor een behoorlijke plaats voor en een geëigende behande ling van het kleinbedrijf, in alie rege lingen van sociale en economische orde ning. Opheffing van de bevoorrechting van het in N.V. of coöperatieven vorm ge voerde bedrijf boven het bedrijf der na tuurlijke personen, welke door de stel sels van dividend- en tantièmebelasting en inkomstenbelasting wordt mogelijk gemaakt. Streven naar een afdoende voorzie ning met betrekki-g tot de Sociale ver zekering van kleine werkgevers en alleen-werkende ondernemers. Voorloopige voorziening tot steun voor de behoeftige ouden van dagen, die op het oogenblik geen ouderdoms rente ontvangen. Speciale benandeling door de organen van maatschappelijke steunverleening van zelfstandigen, die in moeilijkheden zijn geraakt; verstrekking van aanvul lenden steun in den vorm van toeslag op bedrijfsinkomsten onder behoorlijke controle. Gelijkstelling voor de steunverleening van gewezen zelfstandigen met werk- looze werknemers. Bij Kon. besluit is wijziging ge bracht in art. 19 van het Rijksambte- naren-reglement, welke wijziging tot strekking heeft nieuwe bepalingen vast te stellen voor de bezoldiging van on gehuwde ambtenaren, die in verband met oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden verplich ten werkelijken dienst verrichten. Voor gehuwde ambtenaren wordt de bestaande regeling gehandhaafd, even als voor de ongehuwde ambtenaren, die als eenige kostwinners worden be schouwd. De overige ongehuwde ambtenaren zullen gedurende 30 dagen de volle aan hun ambt verbonden bezoldiging genieten en daarna hetgeen 70 pCt. van die bezoldiging meer bedraagt dan hun militaire belooning. Voor de ongehuwde ambtenaren, die reeds voor 1 Maart 1940 verplichten werkelijken dienst verrichten, wordt deze verlaging geleidelijk toegepast en wel in dien zin, dat voor het tijdvak van 1 Maart tot 1 Mei 1940 gerekend wordt naar 90 pCt. en voor het tijdvak van 1 Mei tot 1 Juli 1940 naar 80 pCt. van de bezoldiging, zoodat voor deze ambtenaren de nieuwe regeling volledig op 1 Juli a.s. in werking zal treden. Eenzelfde regeling is getroffen, voor het loon der ongehuwde arbeiders, die onder het arbeidsovereenkomstenbe sluit vallen. In de staatsbladen no.’s 343 en 344 zijn deze wijzigingen opgenomen. Afzonderlijke vraagstukken. Regeling van het automatenvraag stuk met inachtname van het beginsel der Winkelsluitingswet; toelating van verkoopsautomaten uitsluitend annex den winkelverkoop. Verbod van het cadeaustelsel. Afdoende herziening van de uitver koop- en opruimingswet. Eindelijke afdoening van het vraag stuk der gerechtelijke inning van klei ne vorderingen. Registratie van allen, die in ambacht of handel een bedrijf uitoefenen. Krachtige bevordering van vreemdelingenverkeer. CURSUS VOOR MAATSCHAPPELIJKS WERK(ST)ERS. i Meermalen is de klacht geuit, dat zij» die zich op een of andere wijze met sociaal werk bezig houden zoo heel vaak niet op de hoogte zijn van verschillende vraagstukken, die zich op dat gebied voordoen en de meest elementaire be grippen in de psychologie en psychiatrie niet verstaan. Hier ter stede heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel heeft gesteld om in deze leemte te voorzien en het heeft een alleszins bevoegd deskundige bereid gevonden de noodige voorlichting te geven in den vorm van een cursus voor sociale werk(st)ers. Voor inlich tingen hieromtrent wende men zich schriftelijk tot mej. mr. J. H. G. Raads- veld, Beeklaan 475, alhier. OUDERAVOND U.L.O. SCHOOL v, d. PARRASTRAAT 7. In het gymnastieklokaal van de O.L. school aan de van Heutszstraat 12 werd dezer dagen een ouderavond gehouden van de U.L.O. school A, v. d. Parra- straat. De niet zoo talrijk als gewoonlijk op gekomen ouders konden met niet zeer bemoedigende woorden worden toege sproken. De onophoudelijke militaire bezetting der school begint hoe langer hoe ondragelijker te drukken. Het hoofd der school, de heer G. A. v. d. Ree, deelde mede, dat nog op geen enkele wijze eenige verlichting der bezetting was verkregen of in uit zicht gesteld, doch dat hem zelfs was aangezegd weder een schoollokaal af te staan. In dit lokaal is een examen- klasse gehuisvest van 36 leerlingen. Dat de belangen der leerlingen zeer worden geschaad, is duidelijk. Ruim 5 maanden is beurtelings 's morgens en ’s middags les gegeven; de lesuren zijn ingekort geweest; er is een klasse van 42 leerlingen en vakonderwijs is geheel achterwege moeten blijven. Eerst sedert enkele dagen is de beschikking verkre gen over eenige lokalen van een in de nabijheid gelegen schoolgebouw, waar door het lesrooster weer eenigszins dra gelijk kon worden ingericht. En thans komen de militate autoriteiten met nieuwe eischen! Er ontspon zich over deze kwestie een levendige gedachtenwisseling. Be sloten werd, dat, nu alle pogingen van den heer v. d. Ree hadden gefaald, de oudercommissie bij monde van haar nieuwen voorzitter, den heer L. W. v. Dalen, zich tot de militaire autoriteiten zou wenden om te trachten eenige ver betering in den toestand te bewerkstel ligen. Aan de orde was daarna de benoe ming van een nieuw lid der commissie, waartoe met algemeene stemmen geko zen werd de heer Joelen, die deze be noeming aanvaardde. Urgentie-verklaring. Uit dit program zijn de onderstaande punten urgent verklaard: Tijdelijke stopzetting der uitbreiding van het grootwinkelbedrijf in afwach ting van een blijvende regeling. Verbod van het cadeaustelsel. Doelmatige organisatie van de ver strekking van lang crediet aan het kleinbedrijf onder Regeeringsgarantie. (Inmiddels reeds vor een belangrijk deel verwezenlijkt.) Voorloopige voorziening tot steun voor de behoeftige ouden van dagen, die op het oogblik geen ouderdomsrente ontvangen. Tegengaan van de uitvoering door de overheid van werken in eigen beheer en van het noodeloos uitschakelen van den vakpatroon bij de uitvoering van werken in werkverschaffing en werk verruiming. Zooveel mogelijk uitvoe ring van deze werken als normaal werk. Causerie van den heer G. H. van Dijk Op een gisteravond gehouden ouder avond in de school voor buitengewoon lager onderwijs, Colensostraat 6, waar voor een groote belangstelling bestond, heeft de heer G. H. van Dijk, ambte naar van de Nazorg, een causerie ge houden over zijn taak. De trefkansen des nachts zijn klein Het Commando Luchtverdediging heeft op verzoek van de „N. R. Crt.” eenige mededeelingen gedaan over de beschieting van vreemde vliegtuigen boven ons land, in het bijzonder over het niet ontploffen van afgeschoten granaten, welke gevaar opleveren voor de eigen bevolking. Ook heeft het de verwondering van niet-deskundigen ge trokken, dat tot heden weinig resul taat bereikt is tegen deze vreemde vliegtuigen. Het volgende werd medegedeeld De luchtdoelartillerie komt in hoofd zaak ’s nachts in werking, omdat er overdag vrijwel geen vliegtuigen bo ven ons land komen. Het schieten des nachts moet dus worden voorafgegaan door het zoeken van het vliegtuig met zoeklichten. Maar de capaciteit van deze zoeklichten gaat niet verder dan 5 a 6 k.m., bij een laaghangend wol kendek is deze hoogte natuurlijk'nog veel geringer. Het neerhalen van vlieg tuigen bij nacht is een probleem, dat ook in andere landen nog niet is op gelost. Er zijn recente voorbeelden van. dat vliegtuigen des nachts boven de oorlogvoerende landen hebben gevlo gen, zonder dat de belligerenten daar iets aan konden doen. Als voorbeeld noemde men de En- gelsche verkenningsvluchten naar Wee nen en Praag, over een zwaar verde digd gebied, met een uitnemenden waarschuwingsdienst. Voor een klein gebied als ons land treft zooiets dus nog in sterke mate. Het gebruik van jachtvliegtuigen bij iXUlltUJVU)l,llcll „cvcovxgoïgoevxuci nacht moet uitgesloten gorden geacht, lekking °heeft, "verklaTr? de'Zwitser- omdat deze toestellen eerst tot den aanval kunnen overgaan, wanneer de waarnemers hun doel gezien "hebben. Van het uitwerpen van gerichte pro jectielen, door bomvliegtuigen op een hoogte van 8000 a 9000 meter vliegen de, is echter natuurlijk geen sprake. Van den grond af moet men op deze vliegtuigen uitsluitend schieten op het geluid, zoodat een treffer als een toe- nde» Hollandsche waterlinie pleegt te val moet worden beschouwd. Het vu ren dient dan ook meer om den vlie ger te waarschuwen, dat als hij lager komt, hij zich aan artillerievuur bloot stelt. De enkele vliegtuigen, welke over dag over ons land komen, vliegen ook meestentijds op een zoodanige hoogte, een plotselinge alarmoefening binnen dat zij onbereikbaar zijn voor onze luchtdoelartillerie. Ook hier beteekent het schieten een waarschuwing, dat bi een geringere vlieghoogte gevaar dreigt. Het is overigens merkwaardig, dat zooals men uit verschillende cou rantenberichten heeft kunnen lezen,

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10