HAAGSCHE COURANT STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS BINNENLAND LAFFE MOORD AANSLAG TE SOESTERBERG Donderdag 29 Februari 1940. Ter vischvangst JONGEMAN VERMIST VIJFDE BLAD. Mr. dr. L. E. VISSER GEREF. KERK VAN LOOSDUINEN Ir. J. P. VAN VLISSINGEN Sedert vijf dagen Het grensverkeer met Duitschland Vreemde vliegtuigen boven Nederland De werkzaamheden der Tweede Kamer CONCERT KONINKLIJKE MILITAIRE KAPEL VERKEERSREGELS WORDEN NIET GENOEG NAGELEEFD „HET NEDERLANDSCHE TREKPAARD” AUTO ACHTERUIT TEGEN BOOM GEREDEN BEGRAFENIS GEP. KOLONEL T. RUTGERS PRINSES JULIANA BIJ HET ALGE MEEN STEUNCOMITÉ 1939 Ondanks de gevaren, welke de visschers op zee bedreigen zullen Maandag a.s.* 10 Scheveningsche loggers de haven verlaten om ten Westen van het lichtschip Terse hel linger bank de treilvisscherij te gaan uitoefenen. Hedenmorgen heeft men een begin gemaakt met het zeek laar maken der schepen. KENNISGEVINGEN Hinderwet. De terugkeer van gemobiliseerden in de burgermaatschappij CREMATIE E. R. BUSS Voor 0. en 0. Echtgenoote van adjadant-onder- officier door een haarder van haar zomerhuisje ernstig mishandeld Proefstation voor de waschindustrie i Amsterdam: Bouw van een nieuwe kerk aan mr. van r mer*t van Sociale Zaken. Interdepartementale commissie geïnstalleerd. Het personeel heeft thans opdracht gekregen zeer nauwlettend toe te zien, dat de verkeersregels wor den nageleefd. Men zij dus ge waarschuwd, wil m.en niet riskee- ren geverbaliseerd te worden. No. 17506. Een antwoord op Duitsche beweringen. Van Duitsche zijde worden sedert eenigen tijd berichten verspreid over schendingen van onze neutraliteit door Britsche vliegtuigen, welke des nachts over ons land zouden vliegen. Ander maal wordt er daarom van bevoegde zijde op gewezen, dat de nationaliteit van vreemde vliegtuigen des nachts zelden kan worden vastgesteld. Dit kan toch alleen geschieden door beschij ning van zoeklichten, doch hetzij het wolkendek, hetzij de zeer groote vlieg hoogte, welke ook het moderne zoek licht niet meer bereiken kan, onttrek ken de vliegtuigen meestal aan her kenning. Zou men moeten uitsluiten, gelijk van Duitsche zijde gesuggereerd wordt, dat zich onder de vliegtuigen van vreemde nationaliteit, welke des nachts boven Nederland gesignaleerd worden, ook Duitsche toestellen bevin den,’'dan zou zich de vraag voordoen, waarom Duitsche vliegtuigen alleen bij daglicht boven ons grondgebied zijn verschenen. het het de H. K. H. Prinses Juliana heeft heden ochtend de vergadering bijgewoond van het dagelijksch bestuur van het Alge meen Steuncomité 1939. DIVANBED IN BRAND GEVLOGEN. In perceel Heelsumstraat 76 is gis teren een divanbed, dat te dicht bij de kachel was geplaatst, daardoor in brand geraakt. Het werd gebluscht met emmers water, benevens met een tuin slang. Het bed net toebehooren girrg teloor. Benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Bij Kon. besluit is benoemd tot com mandeur in de orde van Oranje-Nas sau ir. J. P. van Vlissingcn alhier, di- recteur-generaal van den Rijkswater staat. tieve dienaar zijn belang. De heer C. P. directeur-generaal voorzitter der stichting T.N.O., wees er op, dat hier te lande een zeer nauwe samenwerking bestaat tusschen wetenschap en industrie. Het groote nut van dit proefstation wordt door de Regeering erkend en het verheugde hem namens den minister van Econo mische Zaken te kunnen mededeelen, dat daarvoor een subsidie van 5000 wordt beschikbaar gesteld. Politie zal scherp toezien Gedurende de achter ons liggende sneew- en vorstperiode heeft de politie vele malen verkeersovertredingen door de vingers gezien. Zij stond op het standpunt, dat het in vele gevallen niet mogelijk was de verkeersregels na te leven, wat ook inderdaad veela1 het geval was. Doch deze coulante houding van de politie heeft gemaakt, dat ook thans nog vele het niet zoo nauw nemen met behoorlijk rechts houden, met fietsen zoo dicht mogelijk langs de trottoirs en met het parkee- ren zooveel mogelijk aan den kant van den weg. Inzittenden licht gewond Omstreeks middernacht is op den Leidschestraatweg een personenauto, bestuurd door den 27-jarigen J. W. G. M. S„ van de van Alkemadelaan, bij het achteruitrijden tegen een boom ge reden. Tengevolge van de manoeuvre kreeg de bestuurder een verwonding aan het voorhoofd, terwijl een eveneens in de auto gezeten dame een verwon ding aan het achterhoofd kreeg. Deze deze laatste werd ter plaatse verbon den door dr. Leene uit Voorburg, waar na zij naar haar woning kon gaan, De autobestuurder werd door een passee- rende militaire auto overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. van waar hij, na verbonden te zijn, naar huis kon gaan. Dg. beschadigde auto is door een der kraanwagens van de politiebrandweer naar het hoofdbureau gesleept. Opsporing van den dader verzocht. De politie van Soest, onder leiding van inspecteur Schreuder, heeft de zaak in handen. In verband met dezen overval verzoekt de burgemeester van Soest de opsporing en voorgeleiding van Johannes Leeuwenkamp, oud 66 jaar, recidivist, zwerver. Signalementflink postuur, lang 1.78 meter, grof, ongeschoren gelaat, geen baard of knevel, rossigblond haar, vermoedelijk gekleed in grijs costuum, grijze overjas en dito gleufhoed. Een nauwkeurig onderzoek in volks- logementen is gewenscht. Voor den Maranath a-k ring za. morgenavond in de groote zaal van het gebouw van Spcijkstraat 153, spre ken de heer E. W. Pera, alhier, over het onderwerp: ,.Zoo jij iets kunt”. ,n Gistermiddag heeft de mo- orspuit van der Venncstraat in per ceel Netscherstraat 111 een schoor steenbrand gebluscht. Boternoteering. De commissienoteering van Neder- landsche boter is heden vastgesteld op 81 cent per k.g. (3 cent lager dan vo rige week). J; Zaalberg, oud- van den Arbeid, B. en W. maken bekend, dat zij aan de N.V. De Bataafsche Petroleum Maatschap pij vergunning hebben verleend tot het uitbreiden van de inrichting bestemd tot distributie en bewaring van benzine, petroleum en andere aardoliën in onder en bovengrondsche bewaarplaatsen en met door electromotoren en handkracht gedre ven aftapinrichtingen, gevestigd in het perceel Slachthuiskade no. 307 en het daarbij behoorende terrein en op een vóór dat perceel gelegen gedeelte der openbare straat. Sinds 24 Februari wordt te dezer stede vermist de minderjarige Cornells Nieuwenhuizen, geboren alhier 15 Jan. 1922 en wonende Gerard Kellerstraat 14, alhier. Hij is pl.m. 1.80 meter lang, heeft donker achterovergekamd haar, flink postuur en een dikke bovenlip. Is gekleed in blauw colbertcostuum, don kergrijze overjas, zwarte schoenen en grijzen slappen hoed. Draagt een bril met zwart hoornen montuur. Heeft een rijwiel bij zich, waarop een rieten kof fer met werkkleeding. Hij verliet de ouderlijke woning wegens huiselijke oneenigheid. De commissaris van politie van den justitieelen dienst C verzoekt namens de ouders, dengenen, die omtrent ge noemden minderjarge inlichtingen kunnen verschaffen zulks te doen aan zijn bureau, Javastraat no 18. De Regeeringspersdienst meldt: De minister van Defensie heeft he den een interdepartementale commis sie geïnstalleerd, wier taak zal zijn: Ten eerste aan de Regeering advies uit te brengen omtrent de voorzienin gen, welke noodig zullen zijn om voor de gemobiliseerden zooveel mogelijk gelegenheid te scheppen, bij hun te rugkeer in de burger-maatschappij een middel van bestaan te vinden; ten tweede voor deze voorzienin gen, voor zooveel noodig, wettelijke re gelingen te onderwerpen. Deze commissie is gemachtigd om, zoo zoover zij dit voor het vervullen van haar taak nuttig acht, inlichtin gen of raad in te winnen bij niet tot de commissie behoorende ambtenaren van departementen van algemeen be stuur en bij organisaties van werkge vers of werknemers. In de commissie zijn benoemd: tot voorzitter, tevens lid, mr. dr. A. L. Scholtens, secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken; tot leden: dr. W. L. Groeneveld Meijer, administrateur bij het departement van Economische Zaken, P. W. Oos- terhoff, administrateur bij het depar tement van Defensie, J. C. Roelofsen, hoofdinspecteur bij de generale the saurie van het departement van Fi nanciën, mr. A. J. Rosman, referen- aris bij het departement van Bin- nenlandsche Zaken, mr. W. Verheul, oofdcommies bij het departement van Sociale Zaken, tot secretaris mr. J. Doorn, werkzaam bij het departe- Van wijziging niets bekend. Berichten uit Eupen (België) maken melding van sjuiting van de Belgische en Ncderlandsche grens door Duitsch land met ingang van morgen. Bij in formatie ter bevoegder plaatse bleek ons, dat hier te lande van Duitsche maatregelen dienaangaande niets be kend is. De grens is echter reeds ge- ruimen tijd vrijwel gesloten. Alleen de internationale treinen en grensarbei ders (op beperkte schaal) mogen passeeren. Hongaarsche onderscheidingen. Door de Hongaarsche legatie hier ter stede is heden de Hongaarsche on derscheiding „Pro Deo et Patria” uit gereikt aan drie hier te lande woon achtige Hongaarsche onderdanen. De Rijksbestuurder van Hongarije heeft deze onderscheiding toegekend aan A. Palcsik, secretaris van de „Hun- garia-club 1929”, als erkenning van al les, wat hij gedaan heeft voor de in Nederland gevestigde Hongaren, aan den heer L. Korodi, oud-bestuurslid der „Hungaria-club”, voor zijn werk zaamheden ter bevordering van de goede betrekkingen tusschen Neder land en Hongarije en aan den kunst schilder en teekenaar Z. Szathma Ry. die den laatsten tijd vooral met zijn af- fiche-werk in Nederland zoo groot suc ces heeft gehad, wegens zijn verdien sten voor de bekendmaking van de Hongaarsche kunst in Nederland. In stillen eenvoud werd heden op de begraafplaats Oud Eik en Duinen het stoffelijke omhulsel van den heer T. Rutgers, gepens. kolonel der Militaire Administratie, ter ruste gelegd. Van hun belangstelling gaven daarbij op het kerkhof blijk de heeren kolonel G. Berghuys inspecteur van de Militaire Administratie met den hem toegevoegden kapitein L. A. v. Baersel. Voorts de gepens. luitenants-kolonel der Militaire Administratie, J. Loeff, H. v. d. Erve, M. Fuld en L. M F. G. Knage, C. H. H. Tendijck uit Rotterdam, onder- depötchef Ned. Spoorwegen en de heer R. v. d. Heide gepens. adj.-onderofficier. In de roukkapel bracht de organist, de heer C. D. Littooy, Gez. 194 Van U zijn alle dingen, Largo van Handel en Gez. 96 Hallelujah, Lof en eere, ten gehoore. Op verzoek van den ont slapene werd er bij deze plechtigheid niet gesproken. Nadat een aantal bloemstukken rond de kist waren ge legd. werd namens de familie een woord van dank gesproken. Prins Bernhard bezoekt legeronder- deelen in Noord-Brabant K.H. Prins Bernhard heeft heden na- m«ns de Koningin cenige legcr-onder- deelen in Noord-Brabant bezocht. De "r’hs uas hierbij vergezeld door zijn Yaarnemend adjudant, luit.-koloncl H. J- Phaff. Hulp aan het Finsche Roode Kruis. Morgenmiddag zal de Tweede Ka mer in de afdeelingen onderzoeken het wetsontwerp wijziging en verhooging van het derde hoofdstuk der Rijksbe- grooting voor 1940 (hulp aan het Fin sche Roode Kruis). Op 7 Maart zullen in de afdeelingen o.m. worden onderzocht de wetsont werpen herziening van de wet, hou dende instelling van de Militaire Wil- lems-orde en bijzondere regelen met betrekking tot schuldenaren, die in het Koninkrijk der Nederlanden geen woonplaats of zetel hebben. Onder zeer veel belangstelling heeft heden in het crematorium op Wester- veld te Velsen de crematie plaats ge had van het stoffelijk overschot van den heer E. R. Buss, secretaris van het comité voor de theepropaganda, op 53- jarigen leeftijd alhier overleden. Aanwezig waren jhr. mr. W. J. de Jonge, voorzitter van de Vereen, voor de theecultuur in Ned.-Indië. H. Dorlas, adj.-dir en C. P. Schafer, commercieel leider van het comité voor de thee-pro- paganda, D. Lageman te Aerdenhout. oud- voorzitter van het comité voor de thee propaganda, J. C. F.' Schor, dir. van de Koloniale Bank te Amsterdam; de gep. kapt, ter zee F. A. Buddingh. alhier; J. H. Francois alhier; W P. Lioni, alhierj ir. P. J. Schrikker, alhier: L. Heinlzen, alhier; F. Hudig. Amsterdam: C. J. Palm, dir. N.V. Arc’s advertentie- en uitgeversbedrijf .De Residentie" te Am sterdam; A. C. IJssel de Schepper, oud- planter. alhier; W. T. Buysman, oud hoofdingenieur bij de Staatsspoorwegen in Ned.-Indië, alhier: M. R Loze, oud- hoofd-ambtenaar in Ned.-Indië; W. Benz, secretaris van de Ruhber-Stichting; J* Veen te Amsterdam; J. v. Staveren na mens de N.V. Handelsvennootschap Maintz en Co. te Amsterdam; P. T. v. d. Berg alhier; J. C. Kindermann, hoofd ingenieur van de N.V. Ansem alhier: E. Dunlop, alhier: J. M. Anema uit Ba tavia; W. Cramer von Baumgarten, gep. hoofdofficier van de Kon. Marine alhierj O. Suurenbroek namens de firma Tri- deman en van Kerchem te Amsterdam, J. C. Biljardt- oud-Indisch ambtenaar* alhier, G. J. L. Holle en A. Hooyer, bei den te Wassenaar. In den stoet kwam mede de heer W. E. Hoogewerff, directeur van het comité voor de theepropaganda. Op verlangen van den overledene werd niet gesproken. De organist speel de het Halleluja-koor uit Der Messias van Handel en bij het dalen van de kist „Er weidet Seine Horde” uit Der Messias. De broeder van den overledene heeft) voor de belangstelling bedankt. Onder presidium van ds. J. Smelik werd gisteravond de jaarlijksche ver gadering van den kerkeraad met de gemeente vanwege de Geref. kerk van Loosduinen gehouden. Ds. Smelik opende de goed bezochte vergadering op gebruikelijke wijze, waarna de verslagen van de kerk en van de diaconie alsook de exploitatie rekening en de begrooting van 1940 na bespreking onder dankzegging aan de samenstellers werden goedgekeurd. Hierna deed de voorzitter enkele mede- deelingen in betrekking tot den bouw van de nieuwe kerk op een terrein in de Appelstraat hoek Verlengde Wal- nootstraat- Deze kerk, welke verrijzen zal onder architectuur van de gemeen teleden, de heeren A. Verschoor en A. O. Schuil, zal 1000 zitplaatsen tellen en den naam dragen van Maranatha- kerk. De bouwplannen, zijn door het instantie dat door in groote behoefte be- a anderhalf jaar ge- Gisteravond heeft de Koninklijke Mi litaire Kapel onder leiding van kapitein dr. C. Walther Boer, een concert ge geven voor het bureau O. en O. van het garnizoen ’s-Gravenhage. Waar in onze residentie sinds de mobilisatie zoo veel militairen uit de provincie gele gerd zijn, kon men terecht een grooten toeloop verwachten van hen, die nu cens zelf met ons Nederlandsch militair 9rkest bij uitnemendheid wilden kennis maken. Reeds had de klok acht uur ge slagen. maar nog steeds hield de stroom aan en zelfs na de plechtige opening met ons Volkslied, glipten nog enkele laatkomers naar binnen. Doch niet al leen militairen gaven van hun belang stelling blijk, immers dezen hadden van hun recht tot introductie op groote schaal gebruik gemaakt. Ons lijkt dit systeem nog zoo kwaad niet, omdat een soldaat den geheelen dag slechts mili tairen om zich heen ziet. Aan de eerste 150 inschrijvers op de circulaire van het Haagsche comité voor O. en O„ die een bijdrage geschonken hadden, waren bovendien twee kaarten gezonden. Ka pitein Walther Boer heeft voor dezen eersten O. en O.-avond wel een, bijzon der programma weten samen te stellen. Een belangrijk deel hiervan was gewijd aan Nederlandsche componisten, zooals Wagenaar, Koeberg en Wagemaker. Wat de keus van de buitenlandsche toondichters aangaat, heeft dr. Walther Boer het aangedurfd onze militairen met fets Voor de meeste ongetwijfeld geheel onbekend in contact te bren gen. Een symphonisch gedicht als de Fal- la’s nachten in tuinen van Spanje of Schmidt’s Dionyniaques eischt onge twijfeld van een weinig geoefend oor eenige inspanning. Maar waarom altijd toe te geven aan den smaak of den eisch van de groote massa? Bij O. en O. staat ontwikkeling niet ten onrechte op de eerste plaats. Een koraalfantasie van Wagenaar of Koeberg’s Speeldoos van Pandorra ligt gemakkelijker in het ge hoor en zal dus uit den aard der zaak een grooter applaus oogstten. Cor de Groot, ook sinds de mobilisatie onder de wapenen geroepen, vertolkte op een brillante wijze de solistenpartij in de Falla’s werk. Wij maken ons hier echter de tolk van velen der aanwezige militairen indien wij hem zouden ver zoeken in uniform op te willen treden. Schijnbaar een onbeteekenend detail maar van grooter waarde voor den sol daat dan men zich zou kunnen inden ken. De contact-officier voor O. en O. voor ’«-Gravenhage luitenant-kolonel jhr. P. J. Boogaert dankte aan het eind van het concert dirigent en solist, voor het prachtige werk dezen avond voor onze gemobiliseerden verricht. Gevonden voorwerpen Aanwezig aan het hoofdbureau van po litie, Alexanderplein 20 en aldaar te be vragen op alle werkdagen, telefonisch al leen tusschen 10.30 en 12 uur en monde ling tusschen 12 30 en 2.30 uur: een medaillon waarin twee kinderfoto’s, een knipmes, een achterschot van een vrachtauto, een réchter Friesche schaats, een zakmes met wit heft, een kolenbon Maatschappelijk Hulpbetoon een zwart led. kinderschoentje, een Verchr. dames- polshorloge aan led. riempje, een hamer, een damesportemonnaie van slangenleer met ritssluiting en inhoud, een bril met hoornen montuur in koker waarop „Bril lenhuis” (Theresiastraat 66), een gele acte- tasch, inh. een boterham, een ongemerkt heerenrijwiel, een paar oorlapjes, een damesrijwiel, een ijzerzaag, een bruin le deren tabakszak, diverse handschoenen, ceintuurs, rijwielbelastingmerken en sleu tels. Gevonden in een taxi: een bruin geruite parapluie. Bij de navolgende ingezetenen: een damesrijwiel „B.V.Z.”, Verheidt, Waldeck Pyrmontkade 63; een Huf-zakje 'inhoudende 3 kousen, Huf, Spuistraat 5a; een zwart damestaschje inh. portemonnaie, portefeuille enz.. Fa. Pander,Wagenstraat; een bruin hondje, Vreeswijkstraat 579; een zw. portemonnaie met inhoud, Nolting, Crocusstraat 53, Wassenaar; een rijwiel- belastingmerk. Kop, Linnaeusstraat 185; een grijze kater, v. Unen, Regentesselaan 223; een étui met zakkam en abonnement v. d. badinrichting, Schellekens, Westduin- weg 5; een heerencostuum ih een doek gewikkeld, Bruggeman, Korte Vleerstraat 11; een led. riem waaraan sleutel en por temonnaie met inhoud, Brekelmans, Oude- liedenhuis, Bleekerslaan 70; een paar br. led. kaphandschoenen, Pronk, Terschel- lingschestraat 47; een Yale sleutel No. 219, Schutte, Lange Poten 1; een br. led. damestaschje waarin portemonnaie inh. 0.46 j, v d. Hoogenband, Westerbaenstraat 118; een roodbruin hondje, Verschoor, En gelenburgstraat 196; een transparant pa rapluie, Rompa, Bakhuizenstraat 21; een pr. zwarte regenpijpen, Koning, de Heem- straat 420; een roode dameskraag, Schra- mada, Vaillantlaan 237; een bril met verm. zilveren montuur, Wiersma, Okkernoot- straat 151; een benzinedop, v. d. Brink, Daltonstraat 28; een rijksdistributiekaart, Barbier. Molenaarstraat 15; een pak eti ketten. Hoogenraad en Wesselo, Leegh- waterstraat 30; een bl. vulpotlood met zwart-witten dop, Robin, Emmapark 10; een gele parkiet, Aaldriks, Joan Maetsuycker- straat 12; een kolenbon van Maatsch. Hulpbetoon, Bosma, Mariastraat 11; een heerenrijwiel, v. d Linden, Theresiastraat 160; een beige harige Angora-kat, Koop- mans, Regentesselaan 223; een damesrij wiel No. 5025 Landsheer, Celsiusstraat 126: een rood schoolétui met inhoud. Ver schoor, Daltonstraat 27; een étui inh. ge vlamde vulpen en vulpotlood, Gevers, Oosteinde 233. Voorburg; een cijferlijst 1939-40 tnv Schuimga, Dijkhuizen, Heem- raadstraat 78; een groene hondenmuilband, Plugge. Dr de Visserplein 90; 6 katten, een gewonde kat, 5 honden en 2 zieke honden, Asyl, Nieuwe Haven 73. Opgevangen honden: Voor inlichtingen, Asyl, Nieuwe Haven 73. in ook over de nieuwe Paarclenwet en over het nieuwe keuringsstelsel. Spr. zag momenteel een verblijdend teeken optreden en dat is de vraag naar dekhengsten van het buitenland, een vraag, welke nog wel geen vaste vor men heeft, maar welke toch dezer da den is opgekomen. Wannneer dit eens werkelijkheid worden mocht, dan zou de ongelegenheid, welke ons het gerin gere aantal goedgekeurde hengsten ook mag brengen, toch niet er toe mogen leiden den handel aan banden te* leg gen. Want deze verwekt steeds een der sterkste prikkels in de fokkerij. Het vereenigingsleven ontwikkelde zich in gunstigen zin. Het ledental steeg in 1939 tot ruim 7700 In alle af deelingen traden gestadig nieuwe fok kers als lid toe, waardeor ook het hoofdbestuur een geregelde uitbreiding onderging en thans reeds uit 23 leden bestaat. Aan de orde was o.m. een bespre king van de centralisatie der verplich te hengstenkeuringen tot één keuring per jaar en op één plaats. De voorzitter deelde mede, dat het hoofdbestuur besloten heeft, indien de ze centralisatie de instemming van de vergadering verkrijgt, dit vraagstuk aan een nauwkeurig onderzoek te on derwerpen. De vergadering betuigde hiermede haar instemming. In de vacature als jurylid ontstaan door het periodiek aftreden als zoo danig van den heer P. M. Diederen te Graethèide-Sittard en in de vacature als plaatsvervangend jurylid, ontstaan door het periodiek aftreden als zooda nig van den heer H. J. Aernandts te Sluis herkoos de vergadering met alge- meene stemmen de beide aftredende heeren. Tot plaatsvervangend jurylid benoemde de vergadering, eveneens met algemeene stemmen, den heer H. Boonen te Neer. Hierna volgde de rondvraag. Mr. A. G. A. Ridder van Rappard huldigde den voorzitter, den heer van Vredenburch, die eenigen tijd geleden tot ridder in den Nederlandschen Leeuw is benoemd. 25 Jaar lid Hoogen Raad. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn, dat hr. dr. L. E. Visser benoemd werd tot lid van den Hoogen Raad der Nederlanden. gemeentebestuur in eerste goedgekeurd. Men hoopt, nieuwe bedehuis, waaraan toenemend zitplaatsen-gebrek kerk Leijenburg staat, met één i reed zal zijn. De Kerkeraad zal in zijn eerstvol gende vergadering overwegen wanneer met den bouw begonnen zal worden. Na rondvraag werd de vergadering op gebruikelijke wijze gesloten. De man bracht haar verwondingen toe aan hoofd en gelaat en sneed een vinger af. Hierop werd de vrouw gebonden en in een bedstede geworpen. Eerst gistermiddag gelukte het mevr, van der G. zich los te wringen. Door een raam kon zij uit het huisje komen. Zij begaf zich vervolgens naar kennissen, die on middellijk de politie en een dokter waarschuwden. In ernstigen toe stand werd het slachtoffer, dat al dien tijd geen voedsel had gehad, naar het ziekenhuis „De Lichten berg” vervoerd. De dader van dezen laffen overval is voort vluchtig. Algemeene vergadering De vereeniging „Het Nederlandsche Trekpaard” heeft heden in een der za len van Hotel de Twee Steden haar algemeene vergadering gehouden. De voorzitter, jhr. J. van Vreden burch, begon met een woord van her denking, gewijd aan jhr. C. C. van Lidth de Jeude. het overleden eere-lid van de vereeniging. Daarna herdacht spr. de geboorte van Prinses Irene, waarna hij een bijzonder woord van welkom richtte tot de heeren ir. H. G. H. Leignes Bakhoven, als vertegen woordiger van den minister van Eco nomische Zaken, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, voorzitter van de Neder landsche Landbouw-Handelskamer; mr. W. Rip, voorzitter van de commissie voor den uitvoer van koudbloedpaar- den naar Duitschland; dr. H. Molhuy- zen, secretaris van het Koninklijk Ne derlandsch Landbouwcomité; W. de Kroes, voorzitter der Vereeniging van handelaren in Trekpaarden in Neder land en dr. Quadvlieg, waarnemend directeur van den Veeartsenijkundigen Dienst, die de vergadering bij woonden. Hij herinnerde in zijn openingswoord aan het zilveren jubileum der vereeni ging in 1939. Ook gewaagde spr. met voldoening over de totstandkoming van de nieuwe Paardenwet. Over den export liet 1939 nog wei nig hoopvols zien. Het aantal uitge voerde paarden bleef beneden de oor spronkelijke verwachtingen. Sinds kort kan echter een herleving in den export van onze viervoeters geconstateerd worden. De belangstelling voor onze zware paarden is mede door vraag en aanbod onverminderd in geheel ons land blij ven voortbestaan. Het nieuwe systeem bij de keuring van hengsten, waarbij 2 juryleden met een arbiter optreden, blijkt instem ming te vinden. Tenslotte richtte hij een woord van dank tot de jury der vereeniging, wel ke haar vaak moeilijke en steeds ver antwoordelijke taak met zooveel liefde en ernst heeft vervuld, alsmede aan allen die met volle toewijding zich aan het werk van de vereeniging geven in de rotsvaste overtuiging, dat een eensgezind streven den roem van onze zware paarden kan doen stijgen. Na de rede van den voorzitter voerde ir. H. G. H. Leignes Bakhoven het woord. Hij dankte de vereeniging. dat zij hem tot haar adviseur heeft be noemd. Over de nieuwe Paardenwet betoonde spr. zijn groote tevredenheid. De algemeene secretaris der ver eeniging, de heer L. A. Bom, die ver slag over dc werkzaamheden van het afgeloopen jaar uitbracht, sprak daar- De dader voortvluchtig De echtgenoote van den bekenden ad judant-onderofficier-instructeur-vlie ger, mevr, van der Griendt te Soester- berg, is Zaterdagmiddag het slachtoffer geworden van een laffen moordaanslag. Mevr, van der G. die honderd meter achter haar woning aan den Amers- foortschestraatweg een zomerhuisje heeft, had dit huisje veertien dagen geleden verhuurd aan een man L ge naamd. Zaterdagmiddag vervoegde zich haar woning een leverancier met een boodschap voor L. Mevr, van der G., die alleen thuis was, ging met deze boodschap naar L., doch toen zij aan het huisje kwam, werd zij door deze gegrepen en met een mes ernstig mishandeld. Een subsidie van ƒ5000. Bij de inbedrijfstelling van de was- scherij van de Federatie en het Proef station voor de Waschindustrie heeft de voorzitter, de heer F. H. Sixma, de talrijke aanwezigen verwelkomd. Zoo als reeds vermeld, waren ook verschil lende militaire autoriteiten aanwezig. In dit verband wees spr. er op, dat de land- en zeemacht thans de grootste cliënten der wasscherij-industrie zijn. Hij taxeerde de waarde van de werk kleeding en het ondergoed der gemo biliseerden der land- en zeemacht op circa vijftien millioen gulden. De er varing leert, dat de levensduur van textiel-goederen bij een zorgvuldige wasch-behandeling met 50 pCt. wordt verhoogd. Tal van hulpmachines en apparaten heeft het proefstation nog noodig en deze zullen er komen, wanneer de waschindustrie, de textielindustrie, de chemische- en machine-industrie en de groothandel zich aansluiten bij het proefstation en de inkomsten ruimer vloeien. Het proefstation beoogt géén winstbejag en wil een volkomen objec- van het algemeen

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17