DE OORLOG TER ZEE De Finnen houden den tegenstand hardnekkig vol Russen tot op 4 k.m. van Wiborg genaderd No. 17506. Geruchten over de van grens De aanvallers voeren op- versterkingen nieuw aan sluiting Duitsche Donderdag 29 Februari. 1940. BELANGRIJKSTENIEUWS BUITENLAND Italië EERSTE BLAD. van Sumner Welles in Zwitserland Mijnramp in Weer een zeegevecht bij de Zuidamerikaansche kust Belgische trawler op mijn geloopen Het Finsche legerbericht Russisch legerbericht Met ingang morgen PRIJS DEZER COURANT: Dit nummer bestaat uit VIJF bladen met de slechte Rusland verken- niet Zestig dooden Onderhoud met den Amerikaanschen gezant te Zürich In de steenkoolmijn van Arsa bij Triest heeft zich een hevige mijn ontploffing voorgedaan. Zestig ar beiders zijn omgekomen. der der Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. Herstel van de nikkelmijnen van Salmijarvi „Berlingske Aftenaviss” bericht uit Helsinki, dat daar het gerucht loopt, dat Rusland bezig is de nikkelmijnen van Salmijarvi te herstellen hulp van Duitsche technici. Wel werd een amendement aange nomen, dat Finland in de gelegenheid stelt burgervliegtuigen te koopen. De duikboot-oorlog en het „navicert” De woordvoerder van het Deensche ministerie van buitenlandsche zaken heeft verklaard: „Wij zijn niet officieel De echtgenoote van een adjudant- onderofficier te Soesterberg is door een huurder van haar zomerhuisje ernstig mishandeld. De dader is voortvluchtig. Vijfde blad pap. 1. Er is wijziging gebrscht in het Rijks- ambtenarenreglement met betrekking tot de bezoldiging van gemobiliseerde ongehuwde ambtenaren. Derde blad, pag. 2. Op bon 17 kan van 1 tot en met 21 Maart een kilo suiker gekocht worden. Derde blad, pag. 1. Uit Eupen wordt gemeld, dat morgen de Duitsche grens wordt gesloten. Eerste blad, pag. 1. Het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden heeft besloten geen wapen- leveringen aan Finland toe te staan. Eerste blad, pag. 1. BINNENLAND Op de niet-preferente inschrijvingen op de jóngste Staatsleening zal een korting van 13,7 pCt. worden toege past. Vijfde blad, pag. 3. B. en W. stellen den Gemeenteraad voor, steun te verleenen voor het ge ven van twee openlucht-opera-uitvoe- ringen in Juli a.s. op het Binnenhof. Vierde blad, pag. 1. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttariet. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Geruchten gaan over een zeegevecht aan de Zuidamerikaansche kust. Eerste blad, pag. 1. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35-37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Een amendement waarin werd voor gesteld Finland toe te staan dit crediet t- gebruiken voor het aanschaffen van oorlogsmateriaal, werd met 106 tegen 49 stemmen verworpen. Een uit Oostende afkomstige trawler is niet teruggekeerd. Het vaartuig was tegelijk uit gevaren met een anderen trawler, welke bij zijn thuiskomst heeft gemeld, op zee een ontploffing te heb ben gehoord. Men leidt hieruit af, dat de vermiste trawler op een mijn is ge loopen. Belgische visschers varen niet uit en Deensche visschers zijn teruggekeerd in verband met den zee-oorlog. Eerste blad, pag. 1. ke den laatsten tijd in de Noordzee heeft gevischt, keert naar de havens terug. Belgische vrijwilligers vertrokken. Het derde contingent Belgische vrij willigers is uit Brussel naar Finland vertrokken. Het Finsche legerbericht van giste ren luidt:, Op de landengte van Karelië heb ben de Finsche troepen de verdediging voortgezet en den vijand zware verlie zen toegebracht. Onderhoud met minister Koht „De Nooische houding ten opzichte van den Russisch-Finschen oorlog is gelijk aan die van Zweden”. Dit ver klaarde gisteren de Noorsche minister van buitenlandsche zaken Koht in een onderhoud met den correspondent van United Press te Oslo. Noorwegen zal geen officieele hulp aan Finland geven. De beslissing van Noorwegen is volgens den minister, op denzelfden grondslag gebaseerd als het standpunt van koning Gustaaf en den premier van Zweden, n.l. dat een interventie het land in een veel grooter gevaar brengt om in den Euro- peeschen oorlog te worden medege- sleept. Minister Koht maakte het dui delijk, dat hij niet alleen refereerde aan de kwestie van een Duitschë actie inge val Zweden en Noorwegen troepen zou den zenden, maar ook aan een betrok ken worden in het Europeesche conflict van het Noorden in het algemeen. De werving van vrijwilligers, de bij dragen voor humanitaire doeleinden, die voor een land als Noorwegen groote De viering van Kalevala-dag. De Kalevala-dag, een nationale her denkingsdag in Finland, is gisteren in de Noordsche landen tot een specialen dag voor Finland gemaakt. In Noor wegen zijn groote bijeenkomsten ge houden, waar Finsche sprekers het woord voerden. Eenige honderdduizen den sigaretten zijn naar de Finsche soldaten gezonden. Finland mag geen oorlogsmateriaa in Amerika koopen Het Amerikaansche Huis van afge vaardigden heeft gisteren het wetsont werp goedgekeurd, waarbij aan de bank voor import en export, de be voegdheid wordt gegeven, zoowel Fin land als China leeningen te laten op nemen tot een totaal bedrag van ten hoogste 20 millioen dollar ieder. Het gisteravond uitgegeven Russi sche legerbericht luidt: Op 28 Februari gingen de sovjettroe pen voort het offensief op de Kareli- sche landengte tot ontwikkeling te brengen. De vijand trachtte tegenaan vallen te doen om het offensief der sovjettroepen te stuiten, doch leed zware verliezen en zette den terugtocht voort. De sovjettroepen hebben vijandelijke verdedigingswerken genomen aan den Noordelijken oever van de rivier Sal- menkaita, zij bezetten de stad Rita- saari op den Westelijken oever van het meer Vuoksijarvi, evenals de dorpen Malkela, Hammarnijemi en Heikurila ten Noorden van het meer Jurapan- jarvi, Kamara op 4 k.m. ten Zuid-Wes- ten van het station Heinjoki en Alaso- me op 6 k.m. ten Zuiden van Wiborg. Volgens onvolledige gegevens hebben de sovjettroepen op 28 Februari 42 vijandelijke verdedigingswerken bezet. In de overige frontsectoren geen be langrijke wijzigingen: Door het ongunstige weer heeft de Russische luchtmacht alleen ningsvluchten ondernomen. Engeland heeft een nieuwe regeling voor den grondverkoop in Palestina vastgesteld. Eerste blad, pag. 3. De hulpverleening. Prins Eugenius, de broer van koning Gustaaf, heeft in een radiorede de Zweedsche bevolking aangespoord de vrijwilligers, die in Finland strijden en hun familie op alle mogelijke wijze te steunen. De prins zeide verder, dat het Zweedsche volk vurig wenscht Fin land doeltreffend -te steunen. De wil te offeren, welke op tallooze wijzen tot uiting komt is schitterend, doch dit is niet voldoende, er zijn nog meer vrij willigers noodig om den tegenstand van Finland te versterken. Een der grootste kasteelen van Dene marken, in particulier bezit, Frijsen- borg in Jutland, is door de eigenares, gravin Inger Wedell, ter beschikking gesteld vqor geëvacuëerde Finsche kinderen. Geruchten over een Zweedsche bemiddeling in Finland Ook Rusland zou naar vrede verlangen Majoor Merkit Roosevelt naar Finland? Merkit Roosevelt, een zoon van den oud-president der Vereenigde Staten, Theodore Roosevelt, en een verre bloedverwant van den huidigen presi dent, wil zijn diensten aanbieden aan Finland en het commando voeren over het vrijwilligerscorps, dat binnenkort uit Engeland vertrekt. Majoor Merkit Roosevelt, die reeds in den vorigen oorlog gestreden had bij de Amerikaansche troepen, doet thans dienst als officier in het Brit- sche leger. Hij zal verlof vragen om ontslag te nemen. Wanneer hem dit wordt toegestaan en zijn ontslag aan vaard wordt, zal hij zijn diensten aan Finland aanbieden. Hij zal dan worden benoemd' tot bevelhebber van het vrij willigerscorps voor Finland. Hainisch, de vroegere bondspresi dent van Oostenrijk, is overleden. Eerste blad, pag. 2. BUITENLAND Op de Karelische landengte hebben de sovjettroepen eenige dorpen bezet. Zij zijn thans op korten afstand van Wiborg genaderd. Eerste blad, pag. 1. De Finsche minister Tanner heeft gisteren in een persgesprek te Helsinki opnieuw den nadruk er op gelegd, dat de aan Finland door andere landen verleende steun nog onvoldoende is en te langzaam komt. In Finland voelt men zich ook eenigszins teleurgesteld, zeide hij verder, dat de Vereenigde Staten een verzoek om een leening van 60 millioen dollar niet anders behan deld hebben dan in vredestijd. Nadat de besprekingen daarover een maand lang sleepende zijn gehouden, is thans een bedrag van slechts 20 mil lioen dollar toegestaan. Naar aanleiding van de nieuwe ge ruchten omtrent bemiddeling in het Finsch-Russische conflict verklaarde Tanner, dat Finland niet tegen een vriendschappelijke bemiddelingspoging is, van welken kant deze ook komt. Finland kan natuurlijk geen vrede tot eiken prijs sluiten. Bemiddelingspogin gen. welke geen rekening houden met dé Finsche onafhankelijkheid en vei ligheid kunnen daarom beter achter wege blijven. Tot zoover minister Tanner. Te Stockholm loopen hardnekkige geruchten, dat Zweden spoedig een poging zal doen in het Russisch-Fin- sche conflict te bemiddelen. Op dit oogenblik ziet men in officieele kringen daarvoor echter geen basis. Ook neutrale waarnemers achten een bemiddelingspoging, ondanks de hard nekkigheid der geruchten, in de naaste toekomst niet waarschijnlijk. Men is van meening, dat eerst een volledige militaire overwin ning zal willen bereiken. Een goed inge lichte zegsman te Stockholm verklaarde aan United Press, dat een Russisch aanbod na den eersten Maart mogelijk zou zijn. Hier en daar denkt men in Finsche kringen, dat het afstaan van Hangö een onmiddellijken vrede tot ge volg zou hebben, een meening, welke in andere Finsche en neutrale kringen echter niet wordt onderschreven. Het zou logisch zijn wanneer óf Zwe den óf de Vereenigde Staten als bemid delaar zouden optreden en Zweden zou. gezien haar bedreigde positie, zonder twijfel daartoe bereid zijn. De Finsche belangen in Moskou worden reeds door haar behartigd. Ook gaan geruchten over een Duitsche bemiddelingspoging, hetgeen wellicht voor Rusland aan vaardbaarder zou zijn. In een beschouwing over het Rus- sisch-Finsche conflict wijst de „Times” er op, dat Rusland, zoowel als Duitsch- land, verlangend moeten zijn naar het eind van den strijd in Finland. Het blad schrijft, dat, volgens sommigen, de Russische actie tegen Finland zal ein digen met een compromis. Men meent, dat de Russen beginnen te beseffen, dat de verovering van geheel Finland een te zware taak is en dat zij, wan neer zij hun prestige met een of an dere overwinning kunnen redden, er goed aan zullen doen de campagne te staken De Duitschers wenschen in hun eigen belang, dat de Russen vrede slui ten. In het begin van Januari hebben zij willen bemiddelen, doch Rusland weigerde. Eenige weken geleden had Berlijn de neiging den Russen onder- handelingen aan te raden, doch de Duitsche ambassadeur te Moskou, von der Schulenberg, adviseerde geen te groote pressie uit te oefenen vóór het roode leger op eenig resultaat kon wij zen. Rusland heeft meer dan één reden om den oorlog spoedig te staken. Men schijnt te Moskou te denken, dat, zoo lang de oorlog voortduurt, het gevaar van een geallieerden aanval in het Zuiden toeneemt. Indien het Russische publiek meer van den oorlog te weten komt, zal het dien ongetwijfeld in ver band brengen met de slechter wordende economische omstandigheden. Een vredescompromis zou een regee- ringswijziging in Finland inhouden, doch indien Paasikivi, die door de Rus sische pers nimmer is aangevallen, Tanner zou opvolgen, zou Stalin wel licht kunnen verkondigen, dat een vriendschappelijk gezinde Finsche re- geering aan het bewind zou zijn geko men, dat de plannen der Britsch-Fran- sche imperialisten door het zegevie rende roode leger verijdeld zouden zijn en dat de Finsch-Russische betrekkin gen zoozeer gewijzigd zouden zijn, dat Rusland zich met het pact van een vlootbasis te Hangö tevreden zou kun nen stellen. bedragen vertegenwoordigen, wijzen e.- op, dat de sympathie van het publiek aan de zijde van Finland staat, maar de Noorsche regeering. zoo zeide Koht, huldigt een politiek van neutraliteit. De minister wenschte, de vraag of een verovering van Finland door de Russen complicaties en bezwaren voor Noorwe gen zou opleveren, niet te bespreken. Wel zeide hij „Ik heb in het openbaar gezegd, dat het een historisch feit is, dat Rusland nooit eenige eischen aan Noorwegen heeft gesteld”. Hedenmorgen zijn 9 Duitschers van de „Asama Maru” door Engeland uitge leverd en in Japan aangekomen. Eerste blad, pag. 1. Volgens den correspondent van de „New York Times” te Montevideo zijn de geruchten over een zeegevecht bij de Zuidamerikaansche kust her leefd, nadat het bekend was gewor den, dat het Britsche eskader in het Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan zich had verzameld in de na bijheid van de Rio de la Plata. De correspondent voegt hieraan toe, dat de Britsche kruiser Hawkins” gisteren in de buitenhaven van Monte video is aangekomen. In allerijl werd brandstof geladen, waarna het schip vertrok, zonder dat iemand aan land was gekomen. Een Amerikaansch stoomschip heeft gisteren gemeld, dat het vijf Britsche oorlogsschepen is ge passeerd op 50 mijl van Montevideo. Negen Duitschers van de „Asama Maru” uitgeleverd Negen Duitschers, die de vorige maand van de „Asama Maru” gehaald zijn, zijn thans door de Engelschen aan de Japansche autoriteiten overge geven en heden ochtend te Yokohama aangekomen. De Duitsche consul-generaal heeft zich met de zorg voor hen belast. Sumner Welles is gisteren op de doorreis van Rome naar Berlijn te Zu rich aangekomen. Eerste blad, pag. 1. De moeilijkheden voor de Noordzeevisscherij In verband met de incidenten laatste dagen is eeen groot deel Belgische visschersvloot niet uitgeva ren. Ook de Deensche visschersvloot. wel. Duitsche pers zwijgt nog steeds. De Duitsche pers bewaart nog steeds het stilzwijgen over Welles’ bezoek. In hoofdartikelen werd alleen tegengespro ken, dat Hitler aan Welles een vredes plan zou voorleggen. Welles zou Hitler r tweemaal bezoeken. Een trawler uit Oostende wordt ver mist. Men vreest, dat het schip op een mijn is geloopen. Eerste blad, pag. 1. Radio-Moskou deelt mede, dat de Russische troepen vanochtend vroeg de dorpen Kamara, 4 k.m. ten Zuiden van Wiborg en Aylasomme, zes k.m. ten Zuiden van Wiborg, benevens drie dor pen ten Noorden van het Ayrapaan- meer hebben bezet. Ook werden ver sterkingen op den Noordelijken oever van de rivier Salmenkaite veroverd. Het Russisch offensief op de Karelische landengte, wordt met succes voortge zet. De Finsche tegenaanvallen werden met voor hen zware verliezen afgesla gen. Twee en veertig versterkte posten werden veroverd. De activiteit in de lucht beperkte zich tot waamemings- vluchten tengevolge van het weer. Bij -een mijnramp in Italië zijn 69 personen omgekomen. Eerste blad, pag. 1. Vijfde blad, pag. 2. Te Aken is een gerucht in omloop, meldt Belga, dat de Duitsch-Belgische en de Duitsch-Nederlandsche grens met ingang van 1 Maart a.s. gesloten zullen worden. Bewoners van het district Eupen, die zich eenige dagen geleden bij de poli tie te Aken hadden gemeld om een speciaal doorlaatbewijs te verkrijgen, zooals dat vereischt wordt boven de kaart voor het grensverkeer, werd dit document geweigerd onder het voor wendsel, dat zulks niet meer de moeite zou loonen, gezien de a.s. sluiting der grenzen. Arbeiders uit de grenskantons, die zich dagelijks naar Duitschland bege ven, om er te werken, werden even eens van dezen maatregel in kennis ge steld. Sedert het begin van den oorlog wa ren reeds sterke beperkingen aange bracht in het stelsel der kaarten voor het grensverkeer. Zij hadden nog slechts waarde, wanneer zij begeleid werden door speciale door de politie van Aken uitgegeven visa. Voortaan zouden visa slechts worden verleend aan studenten en aan perso nen, die voor zakenreizen naar Duitsch land gaan en aanbevelingen hebben van een kamer van koophandel. In de buurt van Aken hebben de bakkers in stad en omgeving opdracht gekregen zich voor den duur van 3 maanden van meel te voorzien. Deze maatregel schijnt genomen te zijn in verband met het feit, dat men een vordering van vervoermiddelen verwacht, welke de gewone levensmid delenvoorziening zou kunnen schaden. Ook maakt men melding van het ge rucht, dat bewoners van Aken, die over de middelen beschikken, zouden zijn uitgenoodigd zich elders te vesti gen. Verscheidene gevechtwagens werden vernietigd. Aan weerzijden een krach tige activiteit der artillerie. Ten Noord-Oosten van het Ladoga- meer werden pogingen van den vijand op te dringen verijdeld. Verscheidene Russische afdeelingen werden ver spreid. Te Kuhmo hebben de Finnen hun actie voortgezet tegen de ingeslo ten Russische steunpunten. Verscheide ne stellingen werden overmeesterd. Overigens aan het front activiteit van patrouilles en operaties uit verdekte stellingen. De Finsche luchtmacht heeft giste ren verkenningsvluchten gemaakt en vijandelijke colonnes, materiaal-depóts. verbindingslijnen en verscheidene doe len in de Finsche golf en langs de kust van de Finsche golf gebombardeerd. De activiteit van de Russische luchtmacht in de operatiezóne werd beperkt tot de Karelische landengte en het gebied ten Noord-Oosten van het Ladogameer. Te Petsamo hebben eenige vijande lijke escadrilles bombardementen uit gevoerd zonder groote schade aan te richten. In het binnenland heeft de Russische luchtmacht Hangö, Kovola en Frede- ricksham gebombardeerd. Een burger werd gedood en eenige gebouwen wer den beschadigd of verwoest. Volgens geverifieerde inlichtingen werden twee Russische vliegtuigen omlaaggeschoten. Sumner Welles is gistermiddag te Zurich aangekomen met den trein van 6.54 uur. Hij was vergezeld door Moffat, Hartwell Johnson en zijn Berlijnschen secretaris George Kennan. Hij werd aan het station welkom geheeten door den consulgeneraal Frost en den consul Maurice Altafer, beiden uit Zürich. Het perron was door de politie afgezet. Een ligte van meer dan 1000 menschen begroette Welles met ovaties en applaus. Welles en zijn gezelschap verlieten na eenige minuten het station. Hij heeft hedenochtend een onderhoud gehad met den Amerikaanschen gezant, Harrison, die van Bern naar Zürich was gereisd. De bedoeling van Sumner Welles’ op onthoud in Zürich is slechts hem een rustpoos te geven en gelegenheid tot na denken tusschen zijn bezoeken aan Rome en Berlijn. Er schijnt geen sprake te zijn van speciale besprekingen in Zwitserland. Welles zal vanmiddag met een spe cialen slaapwagen, die door de Duitsche regeering tot zijn beschikking is gesteld, naar Duitschland vertrekken. Verwacht wordt, dat na een verblijf van twee of drie dagen in Berlijn, hij weer door Zwitserland naar Parijs en Londen zal reizen. De grootste geheimhouding wordt betracht ten aanzien van Welles’ missie en er is geen verklaring aan de pers verstrekt. United Press meldt uit Helsinki, dat elke k.m. het Roode leger zware verlie zen kost, maar het overwicht aan man schappen is zoo groot, dat voortdurend nieuwe troepen hen, die afgesneden zijn of gedemoraliseerd, werden door het vuren der Finnen kunnen vervan gen. Een factor is hier ten gunste van de Finnen: de zware artillerie der Rus sen wordt momenteel blijkbaar niet gebruikt, of omdat de munitievoorraden zijn uitgeput of omdat de kanonnen niet naar voren kunnen worden ge bracht. Bij Surhma werden zes-, acht en twaalf-duims kanonnen en houwit sers gebruikt en op het oogenblik moe ten drie en vier-duims kanonnen, de Russische troepen steunen. Volgens goed ingelichte kringen zou het daar aan te danken zijn, dat de Finnen hier en daar met succes tegenaanvallen hebben gedaan. Aan het Noordelijke Finsche front is het gisteren buitengewoon kalm ge weest. De Russen hebben het nie mandsland, ontstaan na. het terugtrek ken der Finnena over 15 k.m. Zuidaf- waarts, nog niet bezet, blijkbaar wil len zij er eerst zeker van zijn, dat er zich geen hinderlagen bevinden, voor dat zij optrekken met het zware mate riaal en de vele troepen, die thans zijn verzameld in het Petsamo-gebied. Een der eerste gevolgen van den terugtocht is dat de nikkelmijnen in de omgeving van Salmijaervi niet meer onder het bereik liggen der Finsche artillerie. Ten Noorden van Noorwegen werd geen activiteit ter zee waargenomen, de activiteit in de lucht was gering. Het garnizoen van Koivisto ontkomen. Omtrent het ontruimen van Koivisto wordt vernomen, dat het garnizoen in den nacht is ontkomen, gebruik makend van een dichten mist, welke gedurende drie dagen elke activiteit in de om geving van Koivisto onmogelijk maakte. De manschappen maakten een marsch van 40 k.m. over het ijs naar het dorp Sakkajaervi. Zij werden hierbij door den vijand lastig gevallen. Het materieel van de forten is .niet in han den van de Russen gevallen. Alles wat kon worden meegenomen, hebben de Finsche soldaten meegenomen, terwijl het zware geschut onbruikbaar is ge maakt. Toen de batterijen reeds verlaten waren, hebben de Russen nog groote hoeveelheden munitie hierop verspild. HAAGSCIIE COURANT - OVERZICHT. Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel, 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr, 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. <1. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772*44; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1