I Waarschuwing voor Moeders GEMENGD NIEUWS RADIONIEUWS UIT DE OMSTREKEN HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 29 FEBRUARI 1940. TWEEDE BLAD, PAGINA 2. DE SPIONN AGE-AFFAIRE 1 .AMELAND NA 55 DAGEN UIT ZIJN ISOLEMENT VERLOST BEMANNING VAN DE „IDA” BEHOUDEN GELAND KINCENtiUIS ALS IK WAKKER WORD IS'T FW WEER TDD VOOR M'N Gt^^^lDMATENSAP ONEERVOL ONTSLAGEN Nog drie aanhoudingen DWARS DOOR MIJNEN OP DE KUST GEVAREN TWEE VERKEERSONGEVALLEN OP DEN RIJKSWEG TE HAARLEM Heden naar ons land terag Griep bedreigt ieder verkouden kind KADI0-PR0€;EAMMA KUSTVAARDER RAMT OPHAAL BRUG TE WOUBRUGGE GRIEP 90 ct. met wordt I Scheepvaart en. 05 uur dijklaan In verband met de spionnage-affaire in West-Friesland en Groningen, waar voor dezer dagen een zestal personen in arrest is gesteld, zijn thans nog drie personen aangehouden, n.l. twee uit het havengebied en een ten platte- lande. VOORBURG. GEMEENTERAAD. Directeur der gemeentereiniging te Den Helder opera. Chansons. verlengde Rozenboomlaan, reeds ver- Burgerlijke Stand van Leidschendam. ONDERTROUWD: M. v. d. Berg en D. Blijleven. de de ong. vrouw, 33 j. J. W. van Rijswijk, vrouw van D. J. Lascaris 45 j. W. F. Wessel, wedn. van A. Keijzer, 87 j. P. van der Salm, man van A. Grundeken, 79 j. E. Taduschek, vrouw van J. Schreiner, 34 j. Portemonnaie gestolen. Door B. werd ter kennis van de politie gebracht, dat uit de keuken van zijn wo ning aan de Cornells de Wittstraat een portemonnaie met 13.50 werd ontvreemd. keel en borst worden ingeademd. Er behoeft niets te worden ingenomen en er is niets wat baby's maag van streek brengt of zijn weerstand vermindert, nu het juist zoo noodig is om de verkoudheden af te weren. VapoRub kan veilig gebruikt worden - zoo dikwijls als noodig - ook voor de kleinste kleuters. En het verdrijft even snel verkoudheden bij volwassenen. Verlaagde Prijs Na gedurende twee en een half uur in geheime zitting bijeen te zijn ge weest, besloot gisteravond de gemeen teraad van Den Helder, op voorstel van B. en W. met’ algemeene stemmen den heer P. H. L. M. directeur der gemeen tereiniging, oneervol te ontslaan met ingang van 28 Februari 1940. Wij herinneren eraan, dat B. en W. den heer M., op grond van een tegen hem ingesteld gerechtelijk onderzoek, uit zijn functie hadden geschorst, welk besluit door het scheidsgerecht voor ambtenaren was vernietigd. De officier van Justitie te Alkmaar had inmiddels geen aanleiding tot vervolging van den heer M., die verdacht werd van fraude, gevonden. Naar wij vernemen zal de heer M. bij het scheidsgerecht voor ambtenaren beroep kómen tegen het besluit van den gemeenteraad. en autoverkeer volkomen gestremd Gistermiddag heeft de kustvaarder „Fudicia”, welke op weg was van Am sterdam naar Alphen aan den Rijn, de ophaalbrug over de Woudwetering te Woubrugge geramd De brug werd reeds opgehaald, toen het schip naderde. De boot had evenwel een te groote vaart en botste tegen de balans Zoowel de balans als de poort van de brug werden totaal vernield en stortten op het dek van het schip. Het scheepvaartverkeer is door het gebeurde ter plaatse volkomen ge stremd. Het wordt via het Aarkanaal geleid, terwijl het autoverkeer een om weg over Alphen aan den Rijn moet maken. Men heeft onmiddellijk een aanvang gemaakt met het lichten van de balans en de poort. Een der verhoorden vrij gelaten. In verband met het bovenstaande wordt ons van de zijde der Groning- sche politie nog medegedeeld, dat na de arrestatie van een zevental verdach ten in Groningen en elders, die allen ter beschikking van de justitie zijn ge steld, het vanzelf spreekt, dat het on derzoek met kracht wordt voortgezet, en dat vele personen door de politie zijn verhoord. Zoo zijn gisteren twee personen voor den commissaris van politie te Gronin gen geleid. Zij waren aangehouden in een der groote steden van ons land. Een van hen is na verhoor op vrije voe ten gesteld. De andere is in bewaring gehouden en zal aan de justitie worden overgeleverd. Drie gewonden Op den rijksstraatweg in Haarlem- Noord zijn gisteren twee verkeerson gelukken gebeurd, waarbij een 35- jarige sergeant en twee jongetjes van acht en tien jaar ernstig gewond wer den. De sergeant, in dienst bij het korps motordienst te Haarlem, kwam omstreeks half vier met zijn motor fiets uit een zijweg en wilde den rijks straatweg oprijden. Juist op den hoek groette hij een kennis en zag daardoor te laat, dat een personenauto pas seerde. Een botsing volgde, waarbij de sergeant tusschen auto en motor fiets bekneld raakte. Nadat men hem bevrijd had, werd hij naar een zieken huis vervoerd, waar' geconstateerd werd, dat het linkerbeen verbrijzeld was. Waarschijnlijk zal dit lichaams deel geamputeerd moeten worden. Op dezelfde plaats gebeurde eenige uren later opnieuw een ongeluk. Een vrachtauto, bestuurd door den 54-jari- gen P. B., uit Wervershoof, trachtte een personenauto -te passeeren, juist op het moment, dat deze naar links een zijstraat wilde inrijden. Om een botsing te voorkomen, draaide B. ook een zijstraat in, doch reed daar twee broertjes van acht en tien jaar, die op deze manoeuvre niet verdacht wa ren, aan. De knaapjes werden tegen de straat geslingerd. Het oudste brak het rechterdijbeen, het jongste kreeg een zware hersenschudding. Beiden werden naar een ziekenhuis overge bracht. Op den Voorburgsche- weg had een botsing plaats tusschen een militaire auto en een auto van V. R. alhier. De botsing kwam zoo hevig aan, dat de naast v. R. zittende dame met haar hoofd door de voorruit schoot en daarbij eenige ontvellingen aan het ge zicht opliep Beide wagens werden ern stig beschadigd De politie onderzoekt de schuldvraag. De gt. Josephgezellen houden Zaterdag a.s. een ontspannings- bijeenkomst in het R.K. vereenigingsge- bouw. meente. welke deze dan aan de afdee- ling in bruikleen zou afstaan, heeft geen resultaat gehad. Door het hoofdbestuur was voorgesteld, de contributie te verhoogen, doch de af- deeling heeft zich hiertegen verzet. Vol gens den secretaris was de beste oplos sing om zich aan te sluiten bij de afdee ling Voorburg.' Over deze kwestie wordt lang en breed gesproken, waarbij burgemeester Keijzer doet uitkomen, dat de afdeeling geep medewerking heeft van de overheid. De heer v. d. Zwet stelt voor, te trach ten een leening te sluiten bij de ingezete nen, doch velen zien hierin geen' heil. De heer Verheijen zegt, dat het voorstel v. d. Zwet dient te worden aangenomen, evenals het voorstel van den burgemees ter om in de verschillende wijken bonnen te verkoopen Het zou z.i. ook juist zijn, als van deze vergadering uit een advies gericht werd aan den Raad, waarin nog maals aangedrongen wordt op de nood zakelijkheid om alsnog een leening aan de afdeeling toe te staan. Besloten wordt, om aandeelen uit te zetten in de gemeente van ƒ5, 10 en 25. Voorts werd besloten om een bon nenstelsel in te voeren en voorloopig een blokbrandweerapparaat aan te schaffen, terwijl zoo noodig, uitgaande van deze vergadering, nogmaals een adres zal wor den gericht aan den Gemeenteraad. Bij de bestuursverkiezing wordt tot voorzitter gekozen de heer Groenewegen en tót secretaris de heer J. F Ploeg. Bij de rondvraag werd dank gebracht aan den scheidenden voorzitter en secre taris voor het vele werk. Met een opwekkend woord voor den bloedtransfusiedienst van het Ned Roode Kruis werd de bijeenkomst gesloten. Volgens een gistermiddag te vier uur bij de reederij te Groningen ontvangen telegram is de uit vijf personen be staande bemanning van het motorschip „Ida”, dat in den nacht van Maandag op Dinsdag onder de kust van Wales, ter hoogte van Pembrokeshire, is gezon ken, behouden geland. De opvarenden hebben onder ongun stige weersomstandigheden zestien uur lang in een sloep op zee rondgedobberd, waarna het hun gelukte nabij Saint David aan land te gaan. Vaststaat, aldus het telegram, dat de „Ida” niet op een onderzeeboot is gestooten. Binnen een uur was het vaartuig gezonken. De bemanning zou heden met een der Batavierbooten naar Nederland terug- keeren, met uitzondering van kapitein G. Kuur, die voorloopig nog in Enge land blijft. Aan groot gevaar ontsnapt Een reis om niet spoedig te vergeten is gemaakt door den Urker botter no. 243, die Dinsdagavond omstreeks negen uur op het strand van Huisduinen, on geveer ter hoogte van paal 2 strandde. Een reis, waarop niet alleen een deel van het materiaal aan boord vernield werd, maar die eindigde met een tocht naar alle waarschijnlijkheid over de mijnenvelden voor onze kust. De schip per meende voor IJmuiden te zijn en was hoogelijk verbaasd te hooren van de kustwacht, dat hij vlak bij Huisdui nen zat. Noch van een onderzoekings- vaartuig, noch van de mijnenvelden had hij echter iets gemerkt. Zonder twijfel zijn, zoo meldt de „Tel.”, deze schipper en zijn mannen dan ook aan een ontzet tend gevaar ontsnapt. Wat de toedracht van deze stranding betreft, een der leden van het personeel der kustwacht kreeg Dinsdagavond de mededeeling, dat een botter op het strand was geloopen. Toen de man zich in de richting van paal 2 begaf, kwam hij den schipper reeds tegen, die hem vertelde op welke wijze hij zoo onge lukkig aan land gekomen was. In het begin van de week was men uitgevaren en had gevischt 40 mijlen West-Noordwest bij Terschellingerbank. Bij het Korn had men echter veel schade opgeloopen, o.a. kapotte winsen en vernielde netten. De schade was dus danig, dat men besloot tijdig naar IJmuiden op te koersen, teneinde al daar de schade te herstellen. Dinsdag avond meende men aan boord waar zich behalve de schipper drie man bevonden, dat men vlak in de buurt van IJmuiden was. Het was vrij onstuimig weer, ter wijl het zicht slecht was. Om negen uur liep de botter aan den grond. De schip per deelde mede, dat het hem een vol komen raadsel is, op welke wijze hij zoover uit den koers geraakt was. Men kan zich overigens de gewaarwording van dezen zeeman voorstellen, toen hij inzag naar alle waarschijnlijkheid dwars door de mijnenvelden gevaren te heb ben. Inderdaad is het in dat geval een dubbeltje op zijn kant geweest. De mo gelijkheid bestaat, dat het kompas niet in orde geweest is. De schipper wensch- te Dinsdag geen gebruik te maken van sleepboothulp. Wel stelde hij zich in verbinding met enkele vletterlui uit den ouden Helder, teneinde van dezen een vlet te krijgen. Men zou trachten van den vloed gebruik te maken om door het uitzetten van twee ankers van het strand te komen. Het plan was naar IJmuiden op te koersen, teneinde aldaar de noodige herstellingen te laten ver richten. V.P.R.O. 7.30 Ber. 7.35 Voor de jeugd. 8.Fluit en clavecimbel 8.30 Cyclds ..Verworvenheden, die niet verloren mogen gaan”. V.A.R.A. 9.Tooneel. 9.30 Gram.muziek. 10.Too- neel. WASSENAAR. Middenstandsvereeniging. Gisteravond werd in het gebouw Cen traal de jaarvergadering gehouden van de Wassenaarsche Middenstandsvereeniging. Na de opening door den voorzitter, den heer A van der Lee, waarbij hij o.a. de voornemens van het bestuur in het loo- pende jaar naar voren bracht, werd door den secretaris, den heer M. Kraan, het jaarverslag voorgelezen, waaruit o.m. bleek, dat het ledental stationnair bleef. Het verslag van den penningmeester, den heer J van Beesten, gaf aan een saldo van ƒ50.20 bij ontvangsten van ƒ580.21 De begrooting voor 1940 werd in ont vangsten en uitgaven vastgesteld op 595. De contributie werd op het oude bedrag gehandhaafd. Hierna volgde het feestelijke deel van den avond, waarbij een film werd ver toond, waarna optreden van Henri Nolles, muziek enz Burgerlijke Stand van Wassenaar. ONDERTROUWD: P. Donk en M. Kaars Sijpesteijn. GETROUWD: O. van der Sloot en P. G. Kraaij. A. H. Lommers en M P. Dorlas. BEVALLEN: C. M Alkeinade. geb. v. Wissen, z. A. P. Bakker, geb. Schoon- derwoerd, z P. M. Straver, geb. Zui- derduin, d. C. G. M. v. d. Spek, geb Ruijgrok, z. M A. R- Odijk, geb van Kessel, d. OVERLEDEN: M. van Tol, wed. van M. v. d. Zalm, 78 j. M. A. M. Kusters, 3.20 en 4.30 Keulen 5.20 der 5.50 Boedapest. 6.20 Gem Radio Distr. 7.50 Br. VI. 11,30 Duitschlandzender. Eventueel ander station. PRIB5E5TR86-TEL 116649 ’TVOODDEEUGST Liefdadigheidsconcert ten bate van Finland. Onder auspiciën van de biljartvereeni- ging „D.O.S.” zal alhier morgenavond in de bovenzaal van Hotel Leeuwendaal een liefdadigheidsconcert ten bate van Fin land worden gehouden. De consul van Finland, de heer A. J. Th. v. d. Vlugt, zal een openingswoord spreken, terwijl medewerking wordt ver leend door de orkestvereeniging „Ons Ge noegen”, onder leiding van Louise Gar nier, en den solist Albert Jozini, die door mevr. Betsy de Ridder—Spaan begeleid zal worden. Door een firma is voor de tombola eer prachtig kristallen bowlstel met onder plaat beschikbaar gesteld. BURGEMEESTER DR. NEDERBRAGT ZESTIG JAAR. De burgemeester van deze gemeente, dr. J. Nederbragt, vierde vandaag zijn zestig sten verjaardag. Ter gelegenheid hiervan werden den burgemeester door het secre- tarie-personeel op zijn kamer bloemen aangeboden LEIDSCHENDAM. Vereeniging voor Luchtbescherming. Onder voorzitterschap van den heer S. Veenenbos hield gisteravond de afdeeling van de luchtbescherming een vergadering in café „De Zwaan”. Onder de aanwezi gen merkten wij o.m. op burgemeester Keijzer en den gemeente-architect. den heer G de Regt In zijn openingswoord heette de voorzitter in het bijzonder wel kom den burgemeester en sprak zijn vreugde uit over de groote opkomst. Een schrijven is ingekomen van den heer Warmolts. dat hij op medisch advies het voorzitterschap moet neerleggen, ter wijl ook de secretaris, de heer Maal, we gens drukke werkzaamheden zijn functie moet neerleggen. Een verzoek aan het gemeentebestuur voor een geldleening of voor aanschaffing van blokbrandweerapparaten door de ge- Autobotsing. Op den Rotterdamscheweg, ter hoogte van het Vliegveld Ypenburg, had gister nacht omstreeks 1 uur een aanrijding plaats tusschen twee personenauto’s, resp bestuurd door A. C v. W. uit Rotterdam en J. A v. d. L, uit Voorburg. Tengevol ge van het springen van een voorband verloor v. d L. de macht over het stuur Beide wagens werden zwaar beschadigd en moesten per kraanwagen worden weg gesleept. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Nadat de postboot „Waddenzee” sinds 5 Januari j.l. door het ijs niet heeft kunnen varen, is deze gisterochtend om half twaalf van den steiger te Nes ver trokken en gistermiddag om drie uur te Holwerd aangekomen. Het traject, waarover de boot in normale omstan digheden een uur doet, werd nu in drie en een half uur afgelegd, tengevolge van het vele ijs, dat zich nog op deze route bevindt. Ameland is dus thans na 55 dagen uit zijn isolement verlost. De vracht en passagiersboot „Friesland” van den dienst Hollum-Zwartehaan, die gedu rende de afgeloopen maanden in de bocht bij Allum was gemeerd, heeft haar pogingen om den vasten wal te bereiken moeten opgeven en is naar den steiger teruggekeerd. Vandaag zou opnieuw een poging worden gedaan om uit te varen. Ook een beurtschipper zal met zijn motorschip trachten naar de Friesche kust te komen. Door den Zui den wind blijft het ijs nog te veel langs het eiland opgehoopt. R.K. Land- en Tuinbouwbond. Woensdag hield de afdeeling van den L.T.B. haar uitgestelde jaarvergadering in het R.K. Vereenigingsgebouw. In den aanvang van de vergadering had de installatie plaats van kapelaan de Wit, als geestelijk adviseur. Na eenige hartelijke welkomstwoorden van den voorzitter, den heer v. Ruijven, antwoordde kap de Wit Spr. noodigde alle leden uit deel te nemen aan de plech tige zegening der gereedschappen en werk tuigen op 17 Maart a.s. in de parochiekerk. Hierna installeerde hij met een enkel woord, het nieuwe lid. den heer v. d Voort. De beide aftredende bestuursleden, de heeren Pex en Verlaan. werden met al gemeene stemmen herkozen Tot lid van de kascontróle-commissie werd benoemd de heer v. d Salm Over het arbeidscontract en de door de arbeidersorganisaties gevraagde loons- verhooging werd door vele leden het woord gevoerd Algemeen was mer van gevoe len, dat de tuinbouw deze loonsverhoo- Vrijdag 1. Maart. Hilversum I 1875 en 414.4 m. V.A.R.A. 8.— uur v.m. ANP, gramofoonmuziek. V.P.R.O. 10.Morgenwijding. V.A.R.A. 10.20 Gram.muziek. 10.40 Declamatie. 11.— Zang en piano. 11.30 Orgelspel. A.V.R.O. 12.— uur n.m. Palladians. 12.45 ANP. 1.— Amusementsorkest. 2.— Voor de vrouw. 2.10 Disco-causerie. 3.Pianovoordracht 3.30 AVRO-Dansorkest. V.A.R.A. 4.Gram.muziek. 4.30 tot 5.Pianovoor dracht 5.05 Voor kinderen. 5.30 Gram.mu ziek, 6.Orgelspel. 6.30 Lezing „Kunst- benadering en- kunstbeoordeëling". 7. „Beginselprogramma der S.D.A.P.”. 7.18 ANP. -- -, 9.30 Keu- len. 9.50 Duitschlandzender 10.10 11.20 Br. VI 1.20 uur n.m. Danmarks Rad. 1.35 Keulen. 2.20 Danmarks Rad. 2.40 Pauze. 3.10 Danmarks Raa'o- nuitschlandzen- Br. VI 7.20 10.30 en Door den heer Diender wordt nog ge vraagd. of de kosten niet gedeeltelijk op het Grondbedrijf moeten drukken, waar de gronden door dezen maatregel meer bouwrijp worden gemaakt. Nadat wet houder Meijer de sprekers heeft beant woord en er op heeft gewezen, dat het hier gaat om een voorloopige verlichting om aan de bewoners, die van dezen weg gebruik maken, tegemoet te komen, werd het voorstel z.h.s. aangenomen. Verbreeding rijwielpaden. Het punt verbreeding van de rijwielpa den Laan van Nieuw Oosteinde gaf ook aanleiding tot een levendig debat. De heer van Borrendam heeft nagegaan, dat het trottoir van de Zwartelaan 8.50 meter breed is en op de Laan van Nieuw Oost einde 9 meter. Er kan dus geen bezwaar zijn om ook dit pad te verbreeden. Ook kan spr. niet begrijpen, dat men de ver breeding in twee jaar wil uitvoeren. Spr. wil de zaak in één jaar afwerken en ook tegelijk de Zwartelaan er bij betrekken Nadat nog verschillende sprekers over dit punt het woord hadden gevoerd werden twee voorstellen ingediend, le. om ook het rijwielpad aan de Zwartelaan te ver breeden en ten 2e. om het geheele werk in één jaar uit te voeren. Beide voor stellen werden met 12 tegen 4 stemmen verworpen, terwijl het voorstel van B. en W., om de uitvoering over twee jaar te verdeelen, z.h.s. werd goedgekeurd. Bij de begrootingswflziging 1939 en 1940 kwam nog in bespreking verandering in de burgemeesterskamer, waarvan de kos ten worden geraamd op ƒ425. Uit de debatten en de toelichting van den bur gemeester bleek, dat er dringend behoef te aan ruimte is in het gemeentehuis Hoewel deze oplossing niet geheel bevre- digend is, verzoekt de burgemeester den Raad, dezen post toe te staan, omdat dit momenteel de eenigste oplossing is. Z.h.s. werden de begrootingswijzigingen goed gekeurd. Overdracht van eigendommen. Bij de overdracht van eigendommen werd goedgekeurd de aankoop van grond in den Veen- en Binckhorstpolder voor den aanleg van het stratencomplex ten N.W. van de Broekslootkade, en wel 210 m2, voor een prijs van 50 ct. per m2, van den heer A. M. de Konink, en een per ceel voor den totaal-prijs van 350 van den heer G. H. van Wissen. Verder keur de de Raad goed de transactie voor een stortingsplaats van huisvuil in den polder „Nootdorp”, terwijl verder nog werd be sloten tot den aankoop van het perceel Voorhofstraat 10 tegen den prijs van ƒ2325 (incl. de kosten van overdracht). Debat over wijzigingen in straatnamen. Gisteravond kwam de Raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester dr Nederbragt. Bij de ingekomen stukken werd een verzoek van het R.K. kerkbestuur van den H Martinus, om medewerking voor het aanbrengen van een nieuwe rioleering in de R.K. Jongensschool aan de Sion- straat, in handen van B. en W. gesteld om advies. Bij het punt mededeeling inzake plant soen bestemming in verband met plaat sing kiosk aan de Roodel'aan, heeft de heer Stemerding als hoofdbezwaar, dat het college eigenwillig is afgeweken van het uitbreidingsplan, terwijl het alge meen belang heeft moeten wijken voor het persoonlijk belang. De tweede fout, aldus spr., is, dat te kort is gedaan aan de rechten van den Raad en dat het col lege met geen enkel woord erkend buiten haar boekje te zijn gegaan Nadat nog andere sprekers in denzelfden geest het woord hadden gevoerd werd de mededee ling voor kennisgeving aangenomen. Nadat het voorstel tot het geven van straatnamen, waarbij de van Woudestraat werd omgedoopt in van Woudekade, was aangenomen, werd langdurig gedebat teerd over het advies inzake wijziging van den straatnaam van Heurnstraat. Voornamelijk werd naar voren gebracht, dat niet de verandering van naam van deze straat alleen verbetering zal kunnen brengen. De heer van Borrendam citeert uit een brief, welke hij van een der be woners heeft ontvangen, dat als de huis eigenaren zouden handelen, zooals hierin wordt vermeld, er binnen 5 jaar vraag naar de huizen zal zijn. Nadat door verschillende sprekers nog was naar voren gebracht, dat niet de slechte naam is ontstaan alleen door de bewoners, maar ook door de onverschil ligheid var huiseigenaren, werd uitvoe rig gesproken over de circulaire van den minister van Binnenlandsche Zaken, waarbij onderzoek van den toestand der huizen wordt bepleit. Ook B. en W. wil len een onderzoek instellen en waar mo gelijk hulp bieden. Met algemeene stem men werd het verzoek tot naamsverande ring van de van Heurnstraat door den Raad verworpen. Z.h.s. of debat werden aangenomen de voorstellen: vaststelling kosten wegens vakonderwijs over 1939; vaststelling voor schotten op de exploitatie vergoeding aan bijzondere scholen over 1940; vaststelling uitkeering aan buitengemeenten ingevolge artikel 104 der L.O. wet 1920 en voorzie ning in de behoefte aan kasgeld. Verlichting Bilderdijklaan. Bij punt 9: verlichting v^n de Bilder dijklaan en zegt de heer Huis, dat hij zich vroeger vóór de verlichting heeft klaard Thans bereikt den Raad hetzelfde voorstel met alleen dit verschil, dat de kosten hooger zijn. Hij kan het er niet mee eens zijn, dat de kosten van de kabels alleen drukken op de straatverlichting, daar deze later ook voor de huisverlich- ting wordt gebruikt. Er zullen lantaarns van een oud type worden gebruikt maar dit is nu juist eens een object om b.v kwik-verlichting aan te brengen. LOOSDUINEN. De St. Josephgezellen- vereeniging houdt Zaterdagavond in het Gezellenhuis aan de Kijkduinschestraat een vrije bijeenkomst voor leden en oud- adspirantleden. De plaatselijke afdee- ling van het Genootschap van den Stillen Omgang houdt morgenavond haar jaar vergadering in de zaal van de Meisjes- vereeniging. De agenda vermeldt o.m. de verkiezing van een bestuurslid in de va cature F. Steyn Kapelaan Meereboer zal spreken over „De intentie van dit jaar”. RIJSWIJK, Padvindersgroep „De Rijswijksche Meeuwen”. Gisteravond gaf de padvindersgroep „De Rijswijksche Meeuwen” een uitvoe ring in de bovenzaal van Hotel Leeuwen daal Ir. D. J. van Wijk, die jarenlang het voorzitterschap bij de Rijswijksche Meeu- wengroep bekleed heeft, heette de vele opgekomenen hartelijk welkom en sprak daarna een openingswoord, waarbij hij aanspoorde tot het uitbouwen van het saamhoorigheidsgevoel. De padvinder kan er trotsch op zijn, dat hij Nederlander is, doch daarnaast dient hij te beseffen, dat hij wereldburger is, zoodat een gezond en normaal internationalisme wordt aange kweekt. Nadat spr. de hoop had uitgesproken, dat deze avond mee zou werken tot het blijven geven van den steun, welke zoo welkom is, werd een aanvang gemaakt met het programma, dat door de Voor trekkers, Verkenners en Welpen geheel werd verzorgd. De groep presenteerde zich met vlag-ceremonie. horde-roep, wel pen- en verkennerswet. De Voortrekkers gaven met hun band verdienstelijk eeni ge schlagers ten beste. Door de Verkenners werden verschil lende demonstraties gegeven van gym nastiek en zwaard-dans, terwijl door de Welpen heel aardig een tooneelstukje. „St. Jorisdroom”. werd opgevoerd. Ook een pantomime, „Het geschil”, en eenige schetsen uit het kazerneleven, bei den door de Voortrekkers voor het voet licht gebracht, trokken veel belangstel ling van de aanwezige ouders en verzor gers. Ned. Reisvereeniging. De afd. den Haag van de Ned. Reis vereeniging hield gisteravond in het ge bouw Forum een voordrachtvond. waarin als spreker optrad de heer J J. Thoolen met als onderwerp „Hongarije”, toegelicht met eenige lantaarnplaatjes. Spr. ving zijn rede aan met op te mer ken, dat hij vele jaren Hongarije bereisd heeft haar beroemde gastvrijheid heeft ondervonden en dit land heeft leeren lief hebben. Vervolgens besprak spr. den oorsprong en cultuur van het volk. Aan de hand van verschillende lantaarnplaatjes lichtte spr. een en ander nader toe. Vervolgens werden nog mooie geluids films over Boedapest en Hungaria ver toond. terwijl freule Mata Simènfalvi Nagij eenige Hongaarsche dansen uit voerde, waarvoor zij met bloemen werd gehuldigd. V.P.R.O. 10.40 Avondwijding. V.A.R.A. 11. ANP. 11.10 Gramofoonmuziek. Hilversum II 301.5 m. Algemeen programma van den KR.O. 8.ANP. 8.05 tot 9.15 en 10.Gram. muziek. 11.30 Bijbelsche causerie. 12. uur n.m. Ber. 12.15 KRO-Melodisten. (12.45 ANP). 2.Orgelconcert. 3.Gra mofoonmuziek. 3.30 Pianovoordracht. en gramofoonmuziek. 4.30 Zang en piano. 5.15 KRO-orkest. 7.Ber. 7.15 Causerie over Anthony Fokker. 7.35 Gram.muziek. 8.— ANP. 8.15 KRO-New Style Artists. 9.— Gram.muziek. 9.30 KRÓ-Symphonie-or- kest. 10.30 ANP. 10.45 Paul Godwin’s en semble. 11.15 Gram.muziek. ENGELAND, 391 en 449 m. 12.30 uur n.m. Zang. 12.45 tot 1.20 Harmonie-orkest. 2. tot 2.50 Dansmuziek. 3.20 Orgelspel. 3.35 tot 4.05 Militair orkest. 5.20 Ber. 5.35 Lichte muziek. 5.50 tot 6.20 Gevar. pro gramma. 7.20 BBC-orkest en BBC-Wels koor 7.50 Gevar. progr. 8.20 tot 8.35 Ber. 8.50 Uit Bazel: „Koorconcert. 9.30 Caba ret 10.05 Tooneel. 10.40 Geraldo’s orkest. 11.20 Berichten. PARIJS, 1648 m. 12.05 uur n.m. Zang. 12.35 Vioolvoordracht. 1.05 Pianovoordr. 1.30 Hobo-voordracht. 2.20 Orgelconcert. 2.50 Variété. 3.50 Pianovoordracht. 4.35 Loewenguthlewartet. 5.35 Vioolvoordracht. Vioolvoordracht. 6.20 Lichte muziek. 6.50 Tooneel. 8.05 „L’Alésienne”. opera. 9.35 Pianovoordracht. 10.05 Chansons. 10.20 concert KEULFN, 456 m. 12.35 uur n.m. Weer- machtorkest. 1.15 Muz. tusschenspel. 1.35 Populair concert. 3.20 Omroeporkest. 5.45 Folkloristisch progr. 6.50 Gram.muziek. 7.05 Dobrindt’s orkest. 7.35 Zie Duilsch- landv.enaer. BRUSSEL, Vlaamsch, 322 m. 12.30 u. n.m. Omroeporkest. 12.50 tot 1.20. 4.15, 4.50 en 6.20 Gnim muziek. 7.20 Voor soldaten 7.50 Gram.muziek. 7.53 Muziekconservatorium te Antwerpen. 9.30 tot 10.20 Gram.muziek. BRUSSEL, Fransch, 484 m. 12.30 u. n.m. Raijio-orkest. 12.50 tot 1.20 Gram.muziek. 4.2l> Dansorkest. 5.35 Fluitvoordracni 6.35 tV*>n.niuziek. 7.20 Voor soldaten 8.20 Tooneel. 9.30 tot 10.20 Dansorkest. DUITSCHLANDZENDER, 1571 m. 8.05 U. n.m Orkest van den Rijksarbeidsdienst en Jaro Michalek’s orkest. <9.20 Ber.) Pl.m. 10.40 Concert 11.20 Ber. Hierna tot 12 20 concert. Kiesvereeniging „Voorburg”. Onder voorzitterschap van mr. G. C. J. Varenkamp hield de Kiesvereeniging „Voorburg’afdeeling van de Liberale Staatspartij gisteravond in café Vrone- steyn een algemeene ledenvergadering. Het jaarverslag van de secretaresse bevatte een uitvoerig overzicht van de gehouden verkiezingen, terwijl verder bleek, dat het ledental zich in stijgende lijn beweegt. De rekening en verantwoor ding van den penningmeester, sluitende met een nadeelig saldo van 46.09, werd goedgekeurd. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden, de heeren mr. G. C J. Va renkamp, H. Zeeman en C. J. M C. Ka lis werden herkozen; tot leden van de kascommissie werden benoemd de hee ren Dietz en Mijnlief en tot afgevaardig den naar de algemeene vergadering mr. Varenkamp en mevr A Barkey—Nuhout v d Veen. Bij de behandeling van den beschrij vingsbrief voor de algemeene vergade ring werden door de afd Voorburg voor de benoeming van leden van het hoofd bestuur candidaat gesteld mr M. H. Boer uit Utrecht en mr. J. L. F. Meyere JLzn. te Hilversum. Agentschap H.T.M. Het agentschap van de H.T.M. begin Maart verplaatst naar het sigaren magazijn „The Corner”, Haagweg 119 (hoek Geestbrugweg). Na 10 Maart a.s kunnen formulieren aldaar ingeleverd en abonnementskaarten aldaar afgehaald worden. In dezen grieptijd is zelfs een lichte ver koudheid gevaarlijk, want verkoudheden verminderen den weerstand tegen griep. Wees dus voorzichtig, Moeder Verdrijf iedere kon zoo spoedig mogelijk, vóórdat het de kracht van Uw kind ondermijnt. Wrijf keel, borst en rug in met Vicks VapoRub. VapoRub werkt snel - het stopt het hoesten, verzacht de prikkeling, verwijdert het belemmerende slijm, zoodat het kind weer vrij kan ademen en rustig slapen. Reeds terwijl U VapoRub inwrijft, wordt door de pappleister-werking het borstje verwarmd en pijn verdreven. Tegelijkertijd ontwikkelen zich geneeskrachtige dampen, welke direct door de zeere, aangedane luchtwegen van neus. ging eigenlijk niet kon opbrengen, maar uit sociaal en christelijk oogpunt kon de vergadering zich vereenigen met een loonsverhooging van één gulden. Ir. Riemers hield tenslotte een lezing over grondonderzoek, in verband met kunstmestdistributie. Programma Gem. Radiodistributie. Vrijdag 1 Maart. Progr. I: Alle uitz. van Hilversum I Progr. II: Alle uitz. van Hilversum II Programma III 8.— uur v.m. Br. VI 8.20 Eng. 10.25 West Reg 11.20 Eng 12.20 uur n.m. Br Fr. 1.20 West Reg. 2.20 Eng. 2.50 West Reg. 3.20 Eng 4.05 West Reg 4.20 Br Fr 5.10 Danmarks Rad. 5.35 Br. Fr 6.50 Beromünster. 7.— Londen Reg 7.20 Div 8.05 Beromünster 9.30 Br. Fr. 10.20 Parijs. 10.50 Eng Programma IV 8 u. v.m. Keulen. 8.20 Pauze Danmarks

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6