50 Jaren Arbeidsinspectie Haagsche Courant van Donderdag 29 Februari 1940 arbeid Een halve eeuw voor bescherming der arbeiders Het viaduct de Weteringkade aan BINNENLAND F Ww Daarnaasttechnische voorlichting ver- Bon 17 voor suiker 21 CZ> 1 s Herwaardeering goudvoorraad Nederlandsche Bank Niet alle lichtkogels zijn geheimzinnig DERDE BLAD, PAGINA 1. Na ruim twintig jaren wetsontwerp ingetrokken Weerkundige Waarnemingen Geschenkzendingen van levens middelen naar het buitenland Ik' werkzaamheden aan den viaductbouw aan de Weteringkade alhier zijn na 9 weken stagnatie door de. vorst wederom hervat. Hulp aan het Finsche Roode Kruis Gevolgen van den winter voor de vogels TORG’EN bestaat de Ar- IVJL bëidsinspectie vijftig jaar. Haar gewichtige arbeid in het belang der arbeiders en daar mee tevens van de bedrijven en ondernemingen op velerlei ge bied werd geboren uit de indu strialisatie van ons land en is haar complement. Haar taak en onivang groeiden, naarmate het bedrijfsleven zich uitbreidde en zijn vertakkingen zich dichtten. met en Is o re 11 u. 769 m.m., uur: lichte #OUNO OF SIK BLIKJE BEVINDEN ZICH VELERLEI KNAX-RECEFTEN UK34 07J* Gewijzigde regeling. VERKRIJGBAAR IN BLIKJES VAN 5 EN 10. STUKS Thans 100.000 bij de Tweede Kamer aangevraagd volg zijn van onderzoeken van ongeval len. In 1938 kwamen 190.000 aangif ten van ongevallen bij de Rijksverzeke- ringsbank binnen. vloede, op, dat deze hulp geen deel neming is aan eenige collectieve actie van den Volkenbond. In dezen gedachtengang acht de mi nister het gewenscht, dat uit s lands kas een bedrag van 100.000.door tusschenkomst van het Nederlandsche Roode Kruis ten behoeve van het Fin- sche Roode Kruis wordt beschikbaar gesteld. De ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie hebben daartoe door H.M. de Koningin gemachtigd, ingetrokken het bij Koninklijke bood schap van 27 September 1919 bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van de Be grafeniswet. Barometer stijgende. Baroineterstand van hedenmiddag 12 uur Het dunne pijltje geeft den stand aan van giste.tn De eerste maatregelen. eerste Kinderwet inge- aangenomen. Slechte naleving enquête Goeman Borge- (1886). Nieuwe voorstel- van arbeid van kinderen bepaalden leeftijd, be vrouwen en kinderen Het federatief comité voor vogelbe scherming Covavo heeft begin dezer week telegrafisch bij den minister van Economische Zaken aangedrongen op spoedige sluiting van de jacht op wa terwild, welke nu nog tot in April ge oorloofd is op ganzen en watersnippen. Met het oog op den voor vogels nood- lottigen winter in bijna geheel Europa, gaf het comité den minister tevens in overweging opschorting van de vangst op zangvogels voor de kooi met ingang van het herfstseizoen van 1940. Eén kilo voor drie weken. Gedurende het tijdvak van Vrijdag 1 Maart a.s. tot en met Donderdag 21 Maart a.s. zal, naar wij ver nemen, de met „17” genummerde bon van de rijksdistributiekaart recht geven op het koopen van een kilogram suiker. Ter gelegenheid van het jubileum is een gedenkboek verschenen„Een greep uit het vele”, waarin de direc- teur-generaal en zijn voornaamste me dewerkers een beeld geven van de taak, de werkmethoden en het arbeidsgebied •der Arbeidsinspectie. De minister van Sociale Zaken, dr. J. v. d. Tempel, voorzag het van een waardeerend voorwoord. onderzoek met meer arbeiders Bescherming van de arbeiders was de doelstelling, waaronder zij in 1890 werd opgericht, maar deze algemeene op dracht werd slechts het uitgangspunt voor een werkzaamheid op veel breeder terrein. Dit ging allengs het geheele arbeids proces zelf omvatten, waarbij de ken- iis en ervaring, welke de inspectie ver- iamelde, dienstbaar werden gemaakt aan de verbetering van de arbeidsinstel- lingen en -werktuigen en aan de ar- beidsmethoden, waaruit tenslotte nevens de bescherming der arbeiders, bevorde ring van den arbeid voortkwam. Aldus werkend, kon het instituut, dat het voorrecht genoot steeds op uitne mende wijze te worden geleid, het ver trouwen en het respect verwerven van het gansche bedrijfsleven. Het leverde daarnevens een permanenten, krachti- gen stimulans tot verbetering der sociale toestanden. De snelle wisselingen in het proces der industrialisatie, de enorme vooruit gang op technisch gebied, waarmee sociaal-economische vraagstukken van groote beteekenis en draagwijdte samen gaan. stellen de Arbeidsinspectie telkens weer voor nieuwe opgaven, maar de uit komsten van haar recente werkzaam heid toonen aan, dat zij haar taak, voortgaande op de eervolle traditie, met goed succes en in overeenstemming met de behoeften, tot uitvoering weet te brengen. Verhooging van de uitkeering aan den Staat. Bij tweede nota van wijziging wor den in het wetsontwerp voorloopige voorzieningen ten aanzien van de waar debepaling van den voorraad gouden munt en gouden muntmateriaal van de Nederlandsche Bank en regeling van de gevolgen dier voorziening, de door den minister in de Tweede Ka mer aangekondigde wijzigingen voor gesteld. De strekking van de wijziging is, aan den Staat, naast de voorgestelde 116.549.410,07, mede alsnog uit te kee pen een bedrag van 10.119.515,74, zijnde de totale schade, welke de Staat tusschen 1932 en 1939 geleden heeft ten gevolge van de geleidelijke afschrij ving van het pondenverlies en de hieruit voortgevloeide vermindering van de verdeelbare winst. Bij de suppletoire begrooting van Buitenlandsche Zaken voor 1940 is het reeds aangekondigde bedrag van 100.000.voor hulp aan het Finsche Roode Kruis bij de Tweede Kamer aan gevraagd. Tevens moge worden vermeld, dat de verzending van de hierboven be doelde producten, anders dan per post pakket, niet zal kunnen geschieden dan met uitvoermachtiging van de desbe treffende instantie. Deze nieuwe regeling geldt met in gang van 1 Maart. Thans wordt algemeene medewer king ondervonden, ook van particulie ren, in de opvoeding tot veilig werken, waarmee zoowel de arbeider als het be drijf gediend is. Thans is een onderzoek gaande naar den omvang van het overwerk, dat in 1939 alleen voor fabrieken en werk plaatsen ongeveer 8.000.000 uren om vatte. De heer Hacke combineert dit 1 de mogelijkheid om I in het normale be drijfsleven in te schakelen, hetgeen dus een belangrijke bijdrage kan beteeke- nen in de bestrijding der werkloosheid. De Arbeidsinspectie heeft zich, zoo besloot ir. Hacke, steeds ten doel ge steld zoo goed mogelijk te dienen en juist in de komende jaren zal een groote taak zijn weggelegd in de po ging om Nederland’s welvaart in stand te houden en te bevorderen. Alleen zendingen van particu lier tot particulier. Er wordt de aandacht op geves tigd, dat, in overeenstemming met het karakter dezer zendingen, de ambtenaren van de Posterijen alleen zendingen van particulier tot particulier zullen aannemen, zoodat postpakketten, zooals hier boven bedoeld, welke door firma’s of winkeliers worden aangeboden, al geschiedt zulks ook in opdracht van een particulier, zullen worden geweigerd. De belangrijkste wijziging in de alge meene luchtdrukverdeeling is de ontwik keling van een uitgebreid hoogedrukge- bied, dat ten Zuiden van de Faröer is gelegen. De barometers zijn hier nog stijgende en thans breidt de hooge druk zich sterk uit over Zuid-Scandinavië en de randstaten. De voor van lagen lucht druk, die gisteren van de Britsche Eilanden over Scandinavië naar Finland liep, heeft zich naar het Zuiden ver plaatst en is daarbij aanzienlijk korter geworden. Hedenmorgen is de wind in de randstaten, Zuid-Scandinavië en De nemarken reeds overal naar het Noord oosten gedraaid. In Zuid Noorwegen daalde de temperatuur plaatselijk tot -18 graden, en in Denemarken is de tem peratuur weer onder het vriespunt ge komen. De vrij koude luchtmassa’s be reikten vannacht en vanmorgen ook ons land. Over Noord-Scandinavië blijft de lucht druk laag, zoodat langs het midden van de Noorsche kust het luchtdrukverval groot is en daar krachtige Noordweste lijke winden voorkomen, die rechtstreeks uit het Poolgebied koude lucht aanvoe ren. Ten Westen van Portugal ligt eeo depressie. Nachtvorstverwachting: Het meteorologisch instituut te de Bilt waarschuwt voor het optreden van licht* tot matige vorst in de komende nachten. Zonsopgang: 1 Maart 6.48 u. Zonsondergang: 1 Maart 5.38 u. La. ntarens aan: 1 Maart tot 6.18 u. v.m.; 1 Maart 6.08 u. nam. Hoogwater te Scheveningen. 1 Maart 'sm. 7.30 u„ nam. 8 u. Morgen schietoefeningen op het strand van Scheveningen tot Katwijk van 12 u. 's middags tot 6 u. nam. en tusschen strandpaal 97 en 98 van 8 u. nam. -tot den volgenden ochtend 6 uur. Ter toelichting schrijft de minister: De Finsch-Nederlandsche Vereeniging, daarbij gesteund door het Nederland sche Roode Kruis, heeft een inzame ling georganiseerd ten behoeve van het Finsche Roode Kruis, ten einde het leed, dat de vijandelijkheden in Fin land hebben veroorzaakt, te helpen verzachten. De oproep dezer vereeni ging vond onder het Nederlandsche volk alom weerklank. Reeds werd een niet onbelangrijk bedrag aan giften bijeengebracht, de actie wordt voort gezet. De Nederlandsche Regeering heeft zich de vraag gesteld, of er aanleiding bestaat, dat, naast hetgeen reeds door het particulier initiatief is gedaan, ook de Nederlandsche volksgemeenschap in haar geheel, het humanitaire werk ten behoeve van Finland zal steunen. De Regeering heeft gemeend deze vraag bevestigend te moeten beantwoorden. Onze internationale positie brengt niet mede, dat de Nederlandsche Staat uit sluitend aan zijn burgers zou moeten overlaten, het lijden, door Finland ge leden, zooveel mogelijk te helpen ver zachten, integendeel staat het hem vrij, ook tot dit doel bij te dragen. Door daartoe over te gaan, wordt mede ge handeld in den geest van de resolutie, onlangs aangenomen door de op ver zoek van Finland bijeengeroepen twin tigste vergadering van den Volken bond, waarin een beroep wordt gedaan op de leden van den bond, om aan Fin land den materieelen en humanitairen bijstand te verleenen, welken men» in de gelegenheid is te verschaffen. De V Beveiliging en bescherming. Van den aanvang af, volgde de Ar beidsinspectie de ontwikkeling der techniek op den voet. Haar technischen adviseurs dankt de industrie belang rijke beveiligingen in apparatuur en werkmethoden. Elk gebied der nijver heid werd in den loop der jaren in haar arbeidssfeer getrokken. Daarbij werd ook de aanstelling van vrouwelijke ambtenaren noodig. De inspectie beschikt thans naast haar eigenlijke controleerende appa raat (de buitendienst), over een des kundigen en een technischen dienst. De mobilisatie heeft het arbeidsveld tijdelijk nog uitgebreid met een advies instantie betreffende de verleening van zakenverloven, waar thans reeds 14.000 gevallen zijn onderzocht. Naast de Arbeidsinspectie ontwikkel de zich onder dezelfde directie een Haveninspectie. Sprekend over de resultaten van het werk in den loop der jaren, wees de heer Hacke o.a. op het voorkomen van de gevaarlijke phosphornecrose, welke voorheen veel slachtoffers maak te op het hooge sterftecijfer van nog geen 25 jaar geleden in de loodwitfa- brieken, welke thans tot een minimum zijn gereduceerd en op de beveiliging der steenhouwers, die voorheen op hun 40e jaar invalide waren. Thans is dat geen extra ongezond beroep meer. Ook op het gebied der mechanische beveiliging (acetyleentoestellen, hout- bewerkingsmachines e.d.) werd uitne mend werk verricht. Het luchtafweergeschut voor Amsterdam. Het Tweede-Kamerlid de Jong heeft de volgende schriftelijke vragen ge steld aan den minister van Defensie Kan de minister mededeelen, waarom tot op heden de beschikbaarstelling van het aan de gemeente Amsterdam toegezegde 40 resp. 37 m.m.-geschut achterwege is gebleven, niettegenstaan de dc dringende verzoeken tot den mi nister door die gemeente gericht Wil de minister mededeelen of. en zoo ja. wanneer de beschikbaarstelling kan worden tegemoet gezien Bestaat voorts de zekerheid dat de benoodigde munitie in voldoende hoe veelheid ter beschikking zal worden gesteld In 1874 de diend cn r- ^van. heeft 81Us tot gevolg '*n verbod kneden een scherming van De activiteit op dat terrein blijkt duidelijk uit het aantal van 20.000 minister merkt hierbij, zij het ten over- schriftelijke eischen en aanwijzingen voor beveiliging, waarbij vele het ge- alhier v.m. b 770.J m.m.; thermometer resp. Strengere controle op de aflevering van verdoovende middelen. Morgen treedt een nieuw mi nisterieel besluit in werking als uit vloeisel van de Opiumwet 1928, welke tot stand kwam tengevolge van de in ternationale opiumconventie te Genève Van morgen af zal de inspectie van de Volksgezondheid nauwlettende con trole uitoefenen op de recepten en af leveringen van al die verdoovende middelen, welke onder deze wet val len. De apotheken zullen de recepten voor deze middelen afzonderlijk die nen te bewaren en in een daartoe be stemd register moeten inschrijven. Tevens zal een nauwlettende controle worden uitgeoefend op de volledigheid der recepten, zooals deze omschreven is in de wet betreffende de uitoefening der geneeskunde en in de nieuwe door den minister van Sociale Zaken vast gestelde bepalingen. De invoerbeperking van paarden. Bij het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp bekrachtiging van het Koninklijk besluit van 31 October 1939, tot regeling van den invoer van paar den en slachtpaarden, verklaarden eenige leden tegen eiken invoer van paarden en slachtpaarden bezwaar te hebben. Zij meenden, dat de Regeering eerder maatregelen diende te nemen, waardoor de paardenfokkerij in ons land tot grootere ontwikkeling zou komen. Hetgeen tot dusverre in deze richting geschiedt, achtten zij onvol- dende. De paardenvorderingen in Sep tember 1939 ten behoeve van de defen sie hebben huns inziens aangetoond, dat er in ons land een groot tekort aan goede paarden bestaat. Ten aanzien van den invoer van slachtpaarden gaven zij wederom uiting aan hun bezwaar, dat, terwijl eenerzijds aan de eigen vee- cn var kenshouderij nog steeds beperkingen zijn opgelegd, daarnaast vleesch in ons land wordt ingevoerd, waaronder ook dat van slachtpaarden. De Regeeringspersdienst meldt De regeling betreffende geschenk zendingen van levensmiddelen naar het buitenland is gewijzigd en luidt thans als volgt Zonder dat daartoe bij de desbetref fende instanties uitvoermachtigingen behoeven te worden aangevraagd, is het geoorloofd bij postpakketzendingen, van particulier tot particulier, levens middelen naar het buitenland uit te voeren tot een maximum van 3 k.g. per pakket, en met dien verstande, dat van de hierna genoemde levens middelen niet meer dan de daarbij vermelde hoeveelheid per pakket mag worden verzonden boter 1 k.g. kaas 1 k.g. gebrande koffie, verpakt en onverpakt 1 pond cacaopoeder, chocolade en chocolade producten tezamen niet meer dan J pond worst, vleesch in blik, spek en reuzel tezamen niet meer dan 1 k.g.gecondenseerde melk 1 k.g.sla olie 1 literharde zeep, zeepvlokken of zeeppoeder 1 pond. Verwachting tot den avond van 1 Mrt.t Wind: meest matig. Noordelijk tot Oostelijk; ’s nachts lichte tot matige vorst: overdag om of even boven het vriespunt; afnemende bewolking, over wegend droog. Verwaarloozing. De di'«cteur-generaal van den Ar beid, dr. ir. A. H. W. Hacke, heeft, naar aanleiding van het komende jubileum, in een der historische vertrekken van de Arbeidsinspectie aan den Nieuwe Uitleg, een overzicht gegeven van haar ge schiedenis. De industrieele toestanden in 1890, toen Nederland ongeveer 4.500.000 inwo ners telde, verschillen hemelsbreed van wat 1940 te zien geeft. Toen speelde de electriciteit nog nagenoeg geen rol in de industrie en evenmin genoten de ver brandingsmotoren bekendheid van be teekenis. De arbeidsmethoden ondergin gen in de nu achter ons liggende halve eeuw een totale wijziging in bijna eiken tak van nijverheid en de mechanisatie kreeg de overhand. Het productie-appa- raat en zijn capaciteit stegen fabelach tig Dit proces bracht groote sociale pro^ blemen naar voren, welke wettelijke voorzieningen en regelingen vroegen, waaruit in derde instantie de behoefte voortkwam van een uitvoerend en ad- viseeiiend apparaat: de Arbeidsinspectie. De arbeidswetgeving in ons land ge schiedde op voorbeeld van Engeland, doch het dwingende element bleef lang achterwege Deernis met het lot der kinderen en vrouwen, die in het industrie-proces werden ingeschakeld en daarnaast vrees voor ernstige benadeeling der volks kracht door de »loopende werktijden in slechte omgevingen, gaven den stoot tot dt eerste arbeidswetten: bescherming der kind^-n en begrenzing van den arbeidsduur van jeugdige personen en Vrouwen. Daarbij voegde zich weldra de nood zaak om voorzieningen te treffen tegen de ongevallen. De oudste arbeidsinspectie in Enge land dateert van 1833. In Nederland geschiedde het eerste optreden acht War later met een onderzoek naar den kinderarbeid in fabrieken en werk plaatsen. Daarbij kwamen ontstellende 'ten aan den dag, schoon de Regee- r>ng deze betrekkelijk licht telde. Met eenige voldoening vergelijkt de heer Hacke het onderzoek dier dagen jaren, waarin 490 fabrieken werden bezocht en nu in 1938 alleen reeds 140,000 bezoeken aan ongeveer 80.000 inrichtingen. Barometer v.m. 12 u. i 3 gr. en +5 gr. Celsius, na hedenmiddag 12 Ons afweergeschut maakt er ook gebruik van Er wordt den laatsten tijd veel ge schreven en nog meer gesproken over geheimzinnige lichtsignalen, welke veelal wanneer vreemde vliegtui gen onder vuur worden genomen zijn waargenomen. Onwillekeurig wordt dan daarbij gedacht aan spionnen werk, aan landgenooten, die door mid del van lichtkogels signalen geven aan bestuurders van vreemde vliegtuigen, welke zich boven ons rechtsgebied be vinden. Geheel onjuist is dit niet, want inder daad is het voorgekomen, dat onbe kenden hebben getracht door middel van lichtsignalen in contact te komen met bestuurders van vreemde vliegtui gen. Voorts wordt de mogelijkheid niet uitgesloten geacht, dat gepoogd wordt een soort estafettedienst te onderhou den tusschen spionnen van oorlogvoe rende landen. Vast staat evenwel, dat deze geheim zinnige lichtkogelaffaire bij lange na niet dien grooten omvang heeft aange nomen, welken men geneigd is er aan toe te schrijven Toen Zondagavond in de omgeving van Utrecht vreemde vliegtuigen onder vuur werden genomen, stegen van tal van plaatsen roode lichtkogels omhoog, meestal drie tegelijk. Het publiek was van meening. dat het hier signalen be trof van spionnen en gezien het feit, dat op tientallen plaatsen de lichtko gels werden afgeschoten, begon men zich af te vragen, hoe dit mogelijk was en of er nu niets tegen gedaan kon worden. De militaire autoriteiten, die hun meening daarover kenbaar maakten, verklaarden, dat er inderdaad een en kele maal geheimzinnige lichtsignalen werden gegeven. Wanneer de lucht- doelartillerie des avonds in actie komt, zoo deelde men ons mede, wordt tege lijk met de granaat, een lichtkogel af geschoten. Dc bedoeling van dezen lichtkogel is tweeërlei. In de eerste plaats heeft men de be doeling te conetateeren, welke baan het projectiel heeft genomen en op welke hoogte het projectiel tot ontplof fing komt. Voorts beoogt men ermee het moreel van den onder vuur geno men vlieger te schokken, die door het steeds nader komen van de ontploffen de granaten en lichtkogels het gevaar om getroffen te worden meer en meer ziet vergrooten en zich daarom zal haasten weg te komen. De lichtkogels worden achter de gia- naat geladen. Bij het afvuren van ge schut, waarbij granaat en lichtkogel ge lijktijdig den vuurmond verlaten, tee- kent de lichtkogel een vurige gele streep door de lucht. Komt de granaat tot ontploffing, dan explodeert ook de lichtkogel. Een roode of groene bal geeft dan deze hoogte aan. Voorts ge bruikt men ook roode lichtkogels, wel ke reeds van den grond af zichtbaar zijn en dus als een roode bal naar bo ven schieten. Zooals uit het bovenstaande blijkt, behoeft men niet van ieder lichtsignaal aan te nemen, dat dit door spionnen wordt afgeschoten. Ook onze weer macht bedient zich ervan. (11 uur per dag) en verbod van nacht en Zondagsarbeid. Tenslotte kwam, in 1890, de Arbeids inspectie. Als een merkwaardige voorbeeld, hoe sommigen in overheidskringen over het nieuwe instituut oordeelden, memoreert de heer Hacke de volgende uitspraak van jhr. J. A. Lycklama a Nyehalt, lid der Prov. Staten van Fries land, in een adres „Dat men daarom in de woningen niet moet toelaten de inspecteurs en onder-inspecteurs binnen te treden, mo gelijk met groote boorden en losse haren, evenals Mozes en Aaron voor gesteld worden, en om dan eigenlijk niets anders te komen verrichten dan de huisvrouw, tenminste de kleine kin deren, te komen verschrikken”. De ontwikkeling voltrekt zich na 1890, na de invoering der Arbeidswet van 5 Maart 1889 en de instelling der Arbeidsinspectie, snel. In 1897 kwam de Veiligheidswet en in 1919 werd een nieuw element, recht op vrijen tijd, in de arbeidswetgeving ingevoegd. Met drie inspecteurs begon de Ar beidsinspectie in 1890 in 1896 werden het er 6 en later 9. Teneinde unifor- meering te krijgen, werd in 1909 de Centrale Dienst der Arbeidsinspectie ingesteld, onder leiding van een direc- teur-generaal van den Arbeid. De eerste was de heer ir. H. A. v. IJsselsteyn, van 19091918, toen hij minister werd in het ministerie Ruys de Beerenbrouck, daarna van 1918 1932 de heer C. J. P. Zaalberg en daar na dr. ir. A. H. W. Hacke.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9