IIAMSCHE COURANll HET WEER OP ZONDAG Het vijftigjarig bestaan der Arbeidsinspectie f - I Vrijdag 1 Maart 1940. BINNENLAND STADSNIEUWS De w - L Herdenkingsbijeenkomst in de Ridderzaal I te Soesterberg aan DE MOORD TE LEIDSCHENDAM Wederom koud weer met een temperatuur om het vriespunt. Weinig neerslag ZESDE BLAD. REDE VAN dr. ir. A. H. W. HACKE HULP AAN FINLAND 0 REDE VAN MINISTER VAN DEN TEMPEL Dr. PLANTENGA LEGT ZIJN PRAKTIJK NEER AFSCHEIDSDINER VOOR DEN OUD-OPPERBEVELHEBBER Het huis van de familie van der Griendt, ,,Flyers-Home” genaamd, waarachter het tuinhuisje „Heiderust” ligt, waarin de aanslag op mevrouw van der Griendt is gepleegd. De herdenkingsbijeenkomst in de Ridderzaal ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Arbeidsinspectie. Van links naar rechts minister Albarda, prof. Aalberse, jhr. Beelaerts van Blokland, de heer R. Zuyderhoff, voorzitter van de Algemeene Rekenkamer, burge meester de Monchy en de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland baron van Heemstra. H -r t ANMIDDAG is in de Rid- y derzaal een bijeenkomst gehouden ter herdenking van het vijftigjarig bestaan van de Arbeidsinspectie. In deze bijeen komst is o.a. het woord gevoerd door den minister van Sociale Zaken, den directeur-generaal van den Arbeid en verscheidene andere autoriteiten. Openbare behandeling ter terecht zitting van 19 Maart KENNISGEV INDEN Gevonden voorwerpen De gevaren ter zee No. 17507. rijwielbelastingmerken (Nadruk verboden.) van der Veilig- directie d 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 De vraag is nu, wat wij van deze veranderingen moeten verwachten voor de eerstvolgende dagen. Veel goeds in ieder geval niet. Dat zulke sterke vorst als wij gehad hebben, zou terugkeeren, is met het oog op het verge vorderde jaargetijde wel zeer onwaarschijnlijk, omdat niet te verwach ten is, dat het gebied van hoogen druk over Skandinavië zal stand hou den. Het zal vermoedelijk, ook in verband met het jaargetijde, zich naar Noordwest-Europa begeven en dan wordt de luchtstrooming meer Noordelijk en dat beteekent wel koud weer maar op zijn ongunstigst lichte vorst. Voor het week-einde en Zondag moeten wij dus in ieder geval koud weer met een temperatuur beneden de normale, wellicht eenige vorst, maar geen temperaturen ver onder nul verwachten. Het weer zal voorloopig somber en betrokken, later als de barometer mocht gaan dalen, licht buiig zijn. Alleen in het laatste geval is er kans op eenigen neerslag in den vorm van natte sneeuw of hagel. De wind zal meest matig tot sterk zijn en van Noordelijke richting. wor- stipt 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 #J 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 lingen zijn daar voerd. Inmiddels was neming van den in het t V; De Arbeidsinspectie mag er trots op gaan, dat zij den eisch van den tijd heeft verstaan, dat zij de evolutie wel bewust heeft medegemaakt en thans in ons sociale leven een zoo aanzien lijke plaats heeft verworven. Ik geloof, zonder gevaar voor tegenspraak te mo gen constateeren, dat zij het vertrou wen heeft van het gansche bedrijfsle ven. Zij is een stuwende kracht op so ciaal terrein. De directeur-generaal, dr. ir. A. H. W. Hacke, wierp allereerst een blik op de voorgeschiedenis. Op 1 Maart 1890 begonnen de eerste drie inspecteurs van den Arbeid hun werk. Gewapend met hoogen hoed en ge- kleede jas brachten zij hun bezoeken. Deze symbolen acht spr. kenmerkend. Het was niet om de deftigheid, maar Hoewel de periode van sterke vorst in Europa voorbij is, kwamen de laatste dagen veranderingen in den algemeenen weerstoestand voor, welke nu toch weer vooruitzichten voor koud weer geven. Het zachte weer, dat zoo spoedig volgde op het invallen van den dooi en dat zoo hoopvol scheen, heeft geen stand kunnen houden. De oorzaak van deze ongunstige wending in de weersgesteldheid ligt in de ontwikkeling van een nieuw gebied van hoogen druk over Scandinavië, waardoor de uit den Oceaan opkomende depressies, welke het zachte weer zouden heb ben kunnen onderhouden, ver weg in Noordwest-Europa moeten voorbij trekken, terwijl tegelijk weer een harde Noordoostelijke luchtstroo ming over Midden-Europa is doorgekomen, welke opnieuw koude lucht aanvoert. In Denemarken trad dientengevolge weer vorst in en gisteren was de temperatuur nog dalende, evenals in ons land, waar het niet veel meer boven nul was. EN AAN DEN OUD-CHEF VAN DEN GENERALEN STAF Een 80-tal officieren, van het Alge meen Hoofdkwartier, die door hun werkzaamheid in nauw contact heb ben gestaan tot den oud-opperbevel- hebber, generaal I. H. Reinders en den chef van den generalen staf, generaal- majoor N. T. Carstens, zullen morgen avond dezen beiden opperofficieren een afscheidsdiner aanbieden in Hotel Wit- tebrug. Naar wij vernemen zal de rechtbank alhier op 19 Maart a.s. ’s morgens te tien uur een aanvang maken met de openbare behandeling van de gerucht makende strafzaak tegen den jeugdigen koopman, die op 27 October van het vorige jaar, den veehandelaar van der Horst te Leidschendam in een auto zou hebben gelokt en hem zou hebben vermoord en beroofd. De verdachte, die een week laten werd gearresteerd, ontkende in zoo verre, dat hij toegaf, bjj de berooving aanwezig te zijn geweest, doch dat hij zichzelf noch aan deze berooving, noch aan het dooden van van der Horst had schuldig gemaakt. Hij kon echter den naam van zijn medeplich tige niet noemen en hoewel naar de zen mysterieuzen figuur een uitvoerig onderzoek is ingesteld, is hij niet ge vonden. Aan verdachte is een zeer uit voerige dagvaarding beteekend. In de eerste plaats legt de officier van Jus titie hem moord ten laste. In de twee de plaats doodslag, voorafgegaan, ver gezeld door diefstal en welke doodslag is gepleegd om den diefstal te ver heimelijken. Meer subsidiair is zware mishande ling, den dood tengevolge hebbend, ten laste gelegd, benevens den diefstal. Nog meer subsidiair is diefstal, ver gezeld, voorafgegaan of gevolgd Aan de rede van den minister van Sociale Zaken, dr. J. van den Tempel, is het volgende ontleend Op 1 Maart 1890 werd in de werk kamer van den toenmaligen minister van Justitie, Ruys de Beerenbrouck. beëedigd een drietal inspecteurs van den Arbeid, de heeren Kuypers, van Löben Seis en Struve. Vandaag, 50 jaar later, op 1 Maart 1940, zijn wij ter herdenking van deze gebeurtenis bijeen in de zaal, welke in de historie van ons volk een zoo uit zonderlijke plaats inneemt, en in een kring, welke alleen wat de ambtenaren van de Arbeidsinspectie zelf betreft, uit ongeveer 300 personen bestaat. Spreker ging eerst de voorgeschie denis na. Op 1 Maart 1890 vingen dan, zoo vervolgde de minister, de drie fabrieks- inspecteurs hun werk aan. Zij waren niet gewapend met een stel wettelijke bevoegdheden. De inspecteurs moesten noodwendig ook administra‘tieven ar beid verrichten, waarvoor hun in 1890 en 1892 reeds eenige hulp werd gege ven. Wanneer als tweede belangrijk stuk arbeidswetgeving in 1895 het ont werp Veiligheidswet wordt ingediend, gaat nog sterker spreken de noodzake lijkheid om het aantal ambtenaren, met het toezicht op den arbeid belast, uit te breiden. Het land werd nu ingedeeld in zes zelfstandige districten, waartoe op 1 April 1896 drie nieuwe inspecteurs werden benoemd, en eenige maanden later zes adjunct-inspecteurs. Met de inwerkingtreding van de Vei ligheidswet was voorloopig een mijl paal in de ontwikkeling van de Ar beidsinspectie bereikt. Bleef het sy steem der arbeidsinspectie jarenlang onveranderd, haar groei stond niet stil. Allereerst bleek het reeds in 1899 noodzakelijk, de eerste vaste admi nistratieve ambtenaren aan den dienst te verbinden. In datzelfde jaar deed de eerste vrouwelijke inspecteerende ambtenaar haar intrede in het corps Het volgende jaar, bij de eeuwwisse ling, werden drie nieuwe inspecteurs benoemd, waardoor het aantal distric ten tot 9 klom en werd een proef ge nomen met de aanstelling van opzich ters. Het volgende belangrijke punt is de organisatorische ontwikkeling der Ar beidsinspectie in het jaar 1903. Dan worden eenige specialisten aan den dienst verbonden, n.l. een medisch ad viseur en een electrotechnisch inge nieur. Onder minister Talma kwam in 1909 de centralisatie tot stand. Aan het hoofd van den dienst werd toen ge steld een directeur-generaal. Deze cen trale dienst der Arbeidsinspectie advi seert de Regeering over het nemen van nieuwe wattelijke maatregelen, ver werkt de in de districten verzamelde gegevens over arbeidstoestanden, stelt zoo noodig enquêtes in en verzorgt het algemeene jaarverslag, om eenige van de voornaamste werkzaamheden te noemen. Ongeveer terzelfder tijd als waarop de centrale dienst der Arbeidsinspectie werd opgericht, kwam nog een andere belangrijke verandering tot stand, n.l. de instelling van een nieuwe categorie ambtenaren, die der controleurs van den Arbeid, waarvoor werden gekozen ontwikkelde werknemers. De instelling van de Arbeidsinspec tie had plaats in den aanvang van een merkwaardige ontwikkeling het economische- en sociale leven van ons land, een ontwikkeling, verbonden aan die van de gansche moderne we reld. Geweldige veranderingen vol trokken zich in deze halve eeuw, op economisch, op sociaal, op politiek ter rein, op het gebied van de techniek en het bedrijfsleven, Verbetering van de veiligheid. Tusschen 1890 en 1920 heeft de ar beidsinspectie als het ware de uitbrei ding van het bedrijfsleven op den voet gevolgd. Met een nimmer verflauwen den ijver werkt de geheele technische staf om den veiligheidstoestand zooveel mogelijk te verbeteren. In 1938 werden in totaal ruim 22.000 schriftelijke aan wijzingen gegeven ter verbetering van de veiligheid. Het is niet wel doenlijk om hier alle namen te noemen van degenen, die voor de veiligheid hebben gewerkt. Spr. wilde hier een uitzondering ma ken door te memoreeren wijlen ir. H. J Scholte, aan wiens onverflauwden ijver Nederland te danken heeft, dat er nagenoeg geen ongevallen met ace- tyleentoestellen meer voorkomen en dat wij de beschikking hebben over uitmuntende beveiligingen van houtbe- werkingsmachines. Voor bescherming der havenarbeiders werd een aparte Haveninspectie in het leven geroepen. De Arbeidswet is thans mede van toepassing op kantoren, winkels, apo theken, verplegingsinrichtingen, koffie huizen en hotels, terwijl ook het ver keer per auto aan bepaalde werktijd- regelen is gebonden. Ook de werkingssfeer heidswet is uitgebreid. Nederland heeft zijn levensruimte gezocht en gevonden in het opvoeren van het kwaliteitsproduct, in arbeids- verdeeling en een doelbewust produ- ceeren, verkoopen, vervoeren, dat alles echter gebaseerd op de hoop, dat in 1918 door de op- heer van IJsselsteyn ministerie-Ruys de Beeren brouck, de heer Zaalberg directeur- generaal geworden. Onder diens directie heeft de Ar beidsinspectie zich zeer kunnen ont plooien. Het was een vreugde onder en met Zaalberg te werken, omdat zijn warme belangstelling naar het Nederlandsche bedrijfsleven uitging en zijn werk kracht aan het wonderbaarlijke grens de. Aan de totstandkoming der Ar beidswet 1919 hebben alle politieke partijen medegewerkt en met bijna al gemeene stemmen werd de wet aan genomen. om zichzelf een aanzien van gewicht te geven, dat hun maar zwakjes door de overheid was verleend. Gaarne brengt spr. een eeresaluut voor de inspecteurs H. F. Kuyper. A. D.P.J. v. Löben Seis en H. W. E. Struve. Hun taak kreeg een belangrijke uit breiding bij de Veiligheidswet in 1896. Een eerste mijlpaal van de sociale wetgeving is dan bereikt. Wij hebben dan een Arbeidswet om vrouwen en kinderen te beschermen en een Veilig heidswet. Het Nederlandsche bedrijfsleven heeft in dien tijd een belangrijke ont wikkeling doorgemaakt. Langzaam aan werden in tal van'bedrijven technische verbeteringen aangebracht, die het arbeidsproces versnelden. Maar als in 1872 en 1876 de deuren naar zee open gaan door de verbeterde verbinding van Rotterdam en Amsterdam, die daardoor pas met recht zeehavens wor den, breekt voor het bedrijfsleven een nieuw tijdperk aan. Nederland gaat zich toeleggen op het kwaliteitspro duct. Na een opsomming te hebben ge geven van de diverse wettelijke maat regelen op dit gebied en te hebben herinnerd aan den opbloei van een eerste sociaal besef bij een aantal werkgevers in het laatst der 19e eeuw, zeide dr. Hacke verder De Arbeidsinspectie kreeg door de uitbreidende wettelijke maatregelen be hoefte aan meer uniformiteit. Minister Talma heeft het initiatief genomen tot een centralen dienst der Arbeidsinspec tie onder leiding van een directeur- generaal. Dit geschiedde in 1909. De eerste directeur-generaal was ir. H. A. van IJsselsteyn. Onder directie van den heer van IJsselsteyn, in de jaren van voorspoed van voor den oorlog van 1914, was de voornaamste taak van den centralen dienst de orga nisatie en uniformeering van de toe passing der wettelijke maatregelen. Dank zij de centralisatie konden ver schillende onderzoekingen systematisch worden opgezet. Het was voorts duidelijk, dat in Augustus 1914 een beroep werd gedaan op de Arbeidsinspectie. De directeur- generaal werd algemeen-secretaris van het Algemeen Steuncomité. Vrijwel op elk terrein van het maatschappelijk leven is de Arbeidsinspectie toen werk zaam geweest en veel distributierege- voorbereid en uitge- Aanwezig aan het hoofdbureau van po litie, Alexanderplein 20 en aldaar te be vragen op alle werkdagen, telefonisch al leen tusschen 10.30 en 12 uur en mon deling tusschen 12.30 en 2.30 uur: een geel led. rfjwielhandkap, een ko peren passer, 2 Japansche beelden (hout snijwerk), een br. led. actetasch (ledig), een welpen-padvinderspet met initialen M.H., een br. gestreepte damesparapluie, een zw. rijwieihandkap, een muntstuk 25 cent Luxemburg, een zakmes, een modelboek kantoormeubelen, een medaille van de Onderofficiersvereeniging der Zee macht ,.A de R.", een mica windbescher- mer, een blauwe vulpen, een looden pijp van gasmeter, een damesbontmuts, 'n jute zak, waarin nijptang, hamer, schroeven draaier en teerkwast, 2 zakken, inh. h.l. eierkolen een verm. verguld zilv. arm band met ovalen blauwen steen, een nik kelen heerenpolshorloge met br. led. band je een paar zwarte heerenschoenen. een overtrek van damesparapluie, een vergul de oorhanget, een heerenrijwiel, merk E.N.R frame no. 437512, een rechter damessandaal, een knoopenhaak, een wit kralen ketting, diverse sleutels, hand schoenen, rijwielbelastingmerken en ceintuurs. Bij de navolgende ingezetenen: een br taschje met koperen beugel, weimarstraat 152; eenig geld in papier, v. d. Neut. Theresiastraat 51, gev. 10-2; ®en paar zw. dameshandschoenen en 2 bagageriemen,. Rauws, Convivastraat 75; een zw. led. motorhandschoen, Linten, yelpschestraat 168; een ring met 2 sleu tels (een model Lips), den Brieder, Ferd. Bolstraat 137; een ring met 5 sleutels, Begeer, Schalkburgerstr. 96; een herders hond, Verzijde, v. Mierisstraat 84; een kolenbon M. 40 t.n.v. N.V. Kupperveld, Groenneide. Jac. Catsstraat 63; een lid- maatschapboekje, R.K. Bouwvakarb.bond St. Joseph, t.n.v. Tetteroo, Ka velaar, Hee- renstraat 59, Voorburg; een br. heeren- POrteni. inh ƒ0.70, Bogaard, Viljoenstraat 100; een knipmes, Vrijbloed, P. Potter straat 48 (Loosd een verchr. damesarm- bandhorloge met schakelarmband, Lem mers, Z.O. Binnensingel 45, te bevr. tus schen 1012 uur; een rijwielbelasting- merk t.n.v. Broekhuizen, Sirtemastraat, van Dorsen, Zuigerstraat 55; 3 katten, Rossmölder, Calandplein 19; een gouden damesarmbandhorloge met zwart bandje, Wesdorp, Amalia van Solmsstraat 52; een parapluie, Lammens, van Bommellaan 13; Wassenaar; een groen led. portem. met inhoud, v Dam, Schenkstraat 134; een grauw poedeltje, Hack, Westerbaenstraat 32; een ongem. heerenrijwiel, v. d. Kraan, Newtonstraat 549; een heerenoverschoen, Hoogenbosch, Weimarstraat 163; een don- kerbr. led. portem. inh. eenig geld, Bor- dewijk, Edisonstraat 31; een verm. dou blé damesarmband, Tuijl, van Bylandt- straat 115; een paar beige heerenregen- pijpen, Bakker, Meezenlaan 33; een vaar boom, van Doesburg, KI. Veenkade 24; een tortelduif, de Bok, Anjelierstraat 21; een verm. gouden heerenhorloge, Schete- lig, Dedelstraat 3; een verm. doublé damespolshorloge met dito bandje, Kilian, Vivienstraat 48, tel. 552556; een dames- tasch met ritssi inh. klein taschje met belastingmerk, sleutels enz., Bron, West- duinweg 102c; een br. glacé heerenhand- schoen. loet. Menninckstraat 224; een damesportem met ritssi. inh. 0.26, Kok, Windasstraat 53; een paar grijze wan ten, Plug, Windasstraat 2; een zwart krul- harig hondje met z g. kruisriempje aan, Reidenreich p.a. Knoester, Westduinweg 242; een hond (grijze smous). Hoever, Zeekant 111; 2 honden, 3 katten en een doode hond, Asyl, Nieuwe Haven 73. Opgevangen honden: Voor inlichtingen, Asyl, Nieuwe Haven 73. Onderscheidingen. De Regeering heeft op dezen herden kingsdag duidelijk willen getuigen van haar groote waardeering. Het heeft de Koningin behaagd een viertal on derscheidingen uit te reiken. Het is mij een genoegen mede te deelen, dat de heer ir. J. L. M. Assel- bergs, hoofdinspecteur van den Ar beid, is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Benoemd zijn tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer J. D. Fi- larski, technisch ambtenaar bij de Ar beidsinspectie, de heer W. Rus, contro leur van den Arbeid, en mej. M. H. Hartman, administratief ambtenaar le klasse B bij de Arbeidsinspectie. Ik moge deze vier ridders, en tevens het gansche corps, gelukwenschen met deze onderscheidingen. De minister eindigde met het uit spreken van den hartgrondigen wensch, dat spoedig in een wereld, waarin vrede heersche, ook het Neder landsche bedrijfsleven tot algemeen hernieuwden bloei moge komen en dat de Arbeidsinspectie in den komenden tijd haar mooie, sociale taak, welke ook zoo’n diepgaande moreele strek king heeft, zal kunnen vervullen in een sfeer van voorspoed en algemeene bedrijvigheid. Na den minister was het woord aan den directeur-generaal van den jubi leerenden dienst. Vandaag heeft de bekende kinder arts dr. B. P. B. Plantenga, zijn prak tijk neergelegd. Dr. Plantenga werd in 1870 in den Helder geboren. Hij bezocht het gym nasium alhier en studeerde te Leiden. In 1896 legde hij zijn artsexamen af. Na een assistentschap bij prof. Nolen vestigde hij zich in 1898 hier ter stede. In dat jaar promoveerde hij te Frei burg in Breisgau op een dissertatie ge titeld „De waarde van het voedings- clysma”. Hij richtte in 1901 het eerste consul tatiebureau voor zuigelingen op. Wel dra werd er een kliniek aan toegevoegd, de bekende kliniek aan de Regentesse- laan. Jarenlang gaf dr. Plantenga cur sussen, z.g. moedercursussen. Dr. Plantenga is oprichter en be stuurslid van vele vereenigingen. Zoo is hij o.a. bestuurslid van het Genoot schap ter bevordering van melkkunde, de eerste vereeniging voor kleuterzorg „Naar het Strand”, de Haagsche Ver eeniging ter bevordering van consul- tatiebureaux voor moeilijke kinderen, de Nederlandsche Vereeniging voor sociale tandheelkunde, de Vereeniging „De Nieuwe Meisjesschool”, en eere- lid van de Nederlandsche vereeniging voor Kindergeneeskunde. Dr. Plantenga is officier in de orde van Oranje-Nassau en ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Er is een comité gevormd om ter eere van dr. Plantenga in de kliniek aan de Regen- tesselaan zijn geschilderd portret aan te bieden. INTEEKENBAL MORGENAVOND IN HOTEL WITTEBRUG Morgenavond zal ten bate van Fin land, in de zalen van Hotel Wittebrug een groote weldadigheidssoirée, een z.g. inteekenbal, worden gehouden. Er bestaat voor deze feestelijkheid, waarmee een groote bridge-drive wordt ’ecombineerd, veel belangstelling. Ten- ninste 500 gasten worden verwacht, terwijl voor de bridge-drive reeds on- geveer 300 personen inschreven. De directie van Hotel Wittebrug heeft haar feestzalen en de schuilkel ders, welke tot champagne-bars zullen worden ingericht, belangeloos ter be schikking gesteld. De dansmuziek tijdens deze soirée wordt belangeloos verzorgd door The Wanderers uit de residentie en George Pickard’s dansorkest uit Amsterdam. De commissie-van ’t Haaff zal de moge lijkheid van patrouilleering onderzoeken In haar vergadering van gisteren heeft de commissie van ’t Haaff voor de veiligheid ter zee, naar aanleiding van de scheepsrampen van den laat- sten tijd zich ernstig beraden omtrent de mogelijkheid den opvarenden meer veiligheid te bieden, waarbij zij onder het oog heeft gezien of deze door het in verband doen varen van twee of meer schepen, dan wel door middel van begeleidingsschepen kan worden verkregen. Ernstige moeilijkheden van technischen aard verzetten zich even wel tegen uitvoering zoowel van den eersten vorm als van den tweeden vorm van beveiliging. De commissie zal thans evenwel een onderzoek instellen naar de mogelijkheid van patrouilleering op een speciale, voor een groot deel afgebakende route, door een aantal kleinere schepen, waardoor opvarenden verzekerd zullen zijn dat by een eventueel ongeval hulp steeds naby is. Mocht deze oplos sing aanvaard kunnen worden, dan meent de commissie, dat daarmee een zeer goede beveiliging zal wor den verkregen. Het is voor de commissie een vol doening te constateeren, dat de meeste reeders thans reeds uitvoering hebben gegeven aan de voorstellen welke zij in een concept-besluit heeft neergelegd waarvan de bekrachtiging overigens eerstdaags kan worden verwacht. De commissie stelt er prijs op, op te merken, dat de oversteek over de Noordzee, voor zoover dit practisch mogelijk is, in verband met de veilig heid steeds zooveel mogelijk bij i ag- ücht zou moeten geschieden. Een groot aantal uitvindingen, waar van de meeste betrekking hebben op de bestrijding van het mijnengevaar, zijn ter beoordeeling aan de commis sie voorgelegd. De meeste dezer vin dingen moesten evenwel terzijde woi den gelegd, omdat deze haars inziens niet voor practische verwezenlijking in aanmerking kunnen komen. dit ook mogelijk zal zijn en blijven door het internationale ruilverkeer. Wij leven in ons dierbaar vaderland in een bij uitstek gelukkigen hoek van Europa. Er worden hier mannen geboren als Lorentz, van der Waals, Kamerlingh Onnes en Zeeman, groot meesters der natuurwetenschappen, die voor tientallen van jaren de grondsla gen hebben gelegd voor de zuivere en toegepaste wetenschap, waaruit het doelbewuste industrieele arbeidsproces voor een groot deel zijn vernieuwing put. Bestond aanvankelijk de meening, dat sociale maatregelen aan de werk gevers steeds nieuwe lasten opleggen, thans breekt zich meer en meer de overtuiging baan, dat de sociale maat regelen de eenig goede sfeer scheppen, waarin ondernemings- en arbeidslust kunnen gedijen. De taak der Arbeids inspectie. De taak der Arbeidsinspectie ziet spreker als een drieledige 1. Uitvoering en controle der wette lijke maatregelen. Zonder controle is arbeidersbescherming onmogelijk, rechtvaardige toepassing uitgesloten, gezagshandhaving illusoir. 2. Een begrijpen van en doordrin gen in het voortschrijdende technische proces in practischen en wetenschappe- lijken zin. 3. Het verstrekken van adviezen op sociaal gebied. Nederland heeft in de afgeloopen 50 jaren onder de zegenrijke regeering van H. M. onze geëerbiedigde Koningin een ontplooiing beleefd op sociaal ge bied, die een diepen en gaven stempel heeft gedrukt op ons bestaan. In weinig landen van Europa den de sociale maatregelen zoo nageleefd als in ons land. Het levenspeil der arbeiders is dan ook in den loop der jaren zeer veel verhoogd. Hoe ook de loop der gebeur tenissen zal zijn, de komende tijden zullen het noodzakelijk maken, dat een drachtig wordt samengewerkt. Daarbij zullen alle Nederlanders offers moeten brengen. De Arbeidsinspectie zal daarbij nut tig werk kunnen doen, door met uiter ste inspanning, strikte onpartijdigheid en met volle overgave ons zoo dierbaar land te blijven dienen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 22