voor De Indische begroeting 1940 STADSNIEUWS STATEN-GENERAAL TTAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 2 MAART 1940. DERDE BLAD, PAGINA 2. KUNST EN LETTEREN Lunch ter gelegenheid de van DE BOEKENWEEK VERMAKELIJKHEDENBELASTING GALA-CONCERT Voortzetting der behandeling in de Tweede Kamer Eeredienst en Onderwijs VIJFTIGJARIG BESTAAN ARBEIDSINSPECTIE „Boekenweek” NEDERLANDSCH CLEARING INSTITUUT Etalages in de residentie Nog verschillende sprekers I 1 Ten bate van de Poolsche vluchtelingen BEGRAFENIS JOHAN BRAAKENSIEK Maar nu rijst de vraag, die wij reeds in den aanvang stelden: wel ken waarborg heeft men, dat de gedane opgaven inderdaad volledig en betrouwbaar zullen zijn? Men kan natuurlijk zoowel de arbei ders als de werkgevers strafbaar stellen, die opgaven, waartoe zij verplicht zijn, achterwege laten of onjuiste opgaven verstrekken. Maar in vele gevallen zal het niet gemakkelijk zijn zulke overtredin gen te achterhalen, indien niet een groot aantal controleurs belast wordt met het nagaan van de ver strekte opgaven. Over dit punt, evenals over de kosten, aan de uitvoering van de denkbeelden der commissie verbonden, zwijgt het rapport. Wèl blijkt de commis sie zelf te gevoelen, dat deze regis tratie niet goedkoop zal zijn, waar zij immers, ter vermindering van kosten, in overweging geeft deze registratie op te dragen aan den Dienst der Arbeidsbemiddeling. Het personeel van dien dienst zal dan toch niet onbelangrijk moeten worden uitgebreid. Waar nu de voordeelen, welke de commissie van deze registratie verwacht, o.i. evengoed langs anderen weg te be reiken zijn en met haar stelsel eerst, na verloop van jaren zullen worden verkregen, gelooven we, dat uitvoering van haar plannen geen aanbeveling verdient. Zitten we eenmaal aan deze doorloopende registratie vast, dan komen we daarvan nog minder gemakkelijk af dan van de o.i. niet minder overbodige jeugdregistratie. door het departement van Sociale Za ken op touw gezet. De commissie verwacht van dit stelsel allerlei .voordeelen, welke, naar zij zelf erkent, echter eerst geleidelijk zullen worden verkre gen. Immers de commissie is er zich blijkens haar slotwoord van bewust, dat het niet wel doenlijk is, alle arbeiders terstond in een register in te schrijven. Voor oudere arbeiders zijn de antece denten niet meer op te sporen. Zoo zal dus we wezen hierboven daarop reeds de registratie slechts volledig kunnen zijn voor het opgroeiende geslacht, dat bij de intrede in het bedrijfsleven in het bezit kan worden gesteld van een arbeidsboekje. Maar dat be- teekent tevens, dat de voordeelen, welke de commissie van haar stel sel verwacht, grootendeels, zoo niet geheel, toekomstmuziek zijn. In- tusschen vergt dit stelsel van alle werkgevers, vooral die met een wisselend personeel werken, een tamelijk omvangrijke administra tie, naast de vele andere admi nistratieve beslommeringen, die zij reeds hebben in verband met de sociale verzekeringswetgeving en andere wettelijke voorschriften. Maar ook elke arbeider zal er telkens aan moeten denken nieu we opgaven bij het centrale re gister te doen. Elk nieuw kind zal hij niet alleen bij den burgerlijken stand, maar ook bij het centraal register moeten aangeven. Heeft hij eenigen nieuwen cursus ge volgd, hij mag niet verzuimen het centrale register ervan in kennis te stellen. betrekking, aard van de werk zaamheden en het verdiende loon (waarbij ook eventueel de inkom sten, in natura genoten) over de periode van tewerkstelling; daar naast het voor den arbeider vast gestelde uur-, week- of maandloon en het aantal uren, dat in de pe riode van tewerkstelling werkelijk is gearbeid (teneinde de bereke ning van het gemiddelde uurinko- men mogelijk te maken). Voor ar beiders, die geruimen tijd in dienst blijven, kan het boekje halfjaarlijks worden ingevuld; voor arbeiders, die korten tijd in dienst blijven, moet het per week, zoo noodig per dag worden bijgehou den. Reden van ontslag wordt in het boekje niet vermeld. Voor losse arbeiders kunnen de boekjes een half jaar geldig zijn. Daarna worden ze ingeleverd bij het kan toor van den registratiedienst, dat de gegevens voor zooveel noodig, ovemeemt op de centrale registra- tiekaart van den arbeider en een nieuw boekje uitreikt. Voor vaste arbeiders kunnen de boekjes lan ger duren. Maar ook de gegevens van die boekjes moeten elk half jaar op de centrale registratie- kaarten der betrokken arbeiders worden overgenomen. Deze registratie zou zich, ter be perking van kosten, kunnen aan sluiten bij den dienst der arbeids bemiddeling. w STAND DER CLEARINGEN MET DUITSCHLAND PER 2 MAART 1940 Verminderde opbrengst [«VU Het jaarlijksche feest van het boek. di- H. 2 door V r ij d a g king, noch de schrijfwijze 46.400 c 5 968.600 48.046.200 De volksschool De heer Meyer ink (A.R.) betuigt instemming met het beleid ten aanzien In van J. VINCENT VEERTIG JAAR BEIAAR DIER VAN HET KONINKLIJK PALEIS. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. em 'TVCOQDtn.1 te stortingen Hedenmiddag vond in café-restau- rant „Piccadilly” aan de Lange Poten alhier een literaire lunch plaats ter gelegenheid van de „Boekenweek”. Onder de genoodigden bevonden zich o.m. de gezant van Zuid-Afrika, Z.Exc. Bij de gala-uitvoering in den Konink lijken Schouwburg, ter gelegenheid van de officieele opening van de boekenweek, Donderdag j.l„ is ook de Belgische ge zant, de heer Leon C. Nemry, tegenwoor dig geweest. Onder groote belangstelling is vanmid dag op Zorgvliet te Amsterdam het stof felijk overschot van den teekenaar-schilder Johan Braakensiek ter aarde besteld. Vele kunstenaars en vrienden waren naar den doodenakker gekomen om den overledene de laatste eer te betuigen In de aula werd gesproken door profes sor Huib Luns, als voorzitter van Arti et Amicitiae, door den heer Jordaan namens de Groene Amsterdammer, door den heer Bobeldijk als vriend der familie Braaken siek. Tenslotte sprak de heer Doornbos namens het gezin. Voor de baar grafwaarts werd gedragen, dankte een dochter bewogen voor de laat ste eer, aan haar vader bewezen. dit werk hebben aangetoond vlijtig kunstenaar te zijn, lengte van deze Symphonic, Daarom voor het dr. H. D. van Broekhuizen, 2e van links; geheel links de voorzitter van de Boekenweek-commissie D. Zijlstra, rechts van den gezant de schrijfster Albertine Draayerde Haas en Ben van Eysselsteijn. STAND ER WONINGMARKT. Het Gemeentelijk Statistisch Bureau deelt omtrent den stand der woning markt alhier op 1 Januari 1940 het volgende mede: Het aantal woningen op 1 Januari 1939 bedroeg 139190 en het aantal in woners der Gemeente op 1 Januari 1939 495518. De toeneming van het aantal wonin gen bedroeg in December 1939 48 en in het jaar 1939 2496. De afneming van het aantal wonin gen bedroeg resp. 42 en 995. Het aantal woningen op 1 Januari 1940 was 140691 en het aantal inwo ners der Gemeente op 1 Januari 1940 504262. In uitvoering op 1 Januari 1940 (uit sluitend nieuwbouw) waren: Particu liere woningen 887, Rijks-, Provinciale of Gem. woningen (niet voor de Volks huisvesting 2.) KONINKLIJK CONSERVATORIUM VOOR MUZIEK. De voordrachtsoefening door de leer lingen der operaklasse van het Konink lijk Conservatorium voor Muziek in den Kon Schouwburg is uitgesteld tot Zater dagmiddag 16 Maart a.s. van het volksonderwijs. Toch vertoont de volksschool verschillende leemten, wat van invloed is op de volkswel vaart. Met de volksschool alleen is het analphabetisme niet te bestrijden. Daar voor is het peil van de volksschool niet voldoende. De personeelbezetting is de zwakke plek van de volksschool. Spr. wenscht deugdelijk onderwijs en geen revolutiebouw. Spr. dringt aan op ver betering van de Hollandsch-Indische school, alsmede van de hoofdacte- opleiding. Hij heeft niet veel sympathie voor de z.g. „wilde” scholen. Over het algemeen echter heeft spr. waardeering voor het in Indië gevoerde onderwijs beleid. De heer Stokvis (S.D.A.P.) heeft verleden jaar betoogd, dat het in Indië met de verhouding tusschen openbaar en bijzonder onderwijs gaat in de rich ting van schoolstrijd. De Indische re- geering zal eerlang kleur moeten be kennen. Het gaat om een teere kwestie. De groote meerderheid der Indische ouders prefereert de openbare school. Het openbaar onderwijs moet worden uitgebouwd. Spr. waardeert, hetgeen in deze richting geschiedt en wijst op de ruime waardeering ervoor. Spr. hoopt, dat de onderwijs-vrede in Indië zal worden gered. De heer R o e s t a m (C.P.N.) zegt, dat er wel Achterstallige vorderingen Rentedienst Dawes- en Youngleening, Oostenrijksche Staatsleening en Stillhalte. Rentetransfer Vrije rekening Rijksbank in f kl. t. De uitvoering in den Konink lijken Schouwburg, welke zich door acoustiek niet bijzonder als concertzaal leent, zal den kunstenaar ongetwijfeld voor groote problemen hebben gesteld. De verhouding tusschen den klank van den vleugel en de begeleiding was alles behalve ideaal. En al was de uitvoering van de orkestpartij op zichzelf beschouwd voortreffelijk, was het toch, onder deze omstandigheden geen wonder,i dat wij in het Allegro vivace oogenblikken be leefden, welke voor solist en dirigent bijzonder angstig waren. Stefan Aske- nase vergistte zich namelijk. Door de groote slagvaardigheid der beide leidende kunstenaars werd de situatie spoedig gered. Al met al hebben wij van den zeer begaafden solist een intelligente vertol king ontvangen, welke boeide door de groote technische afwerking. Namens het Haagsch comité voor menschlievende hulp aan de Poolsche vluchtelingen sprak jhr. C. L. H. Quar les van Üfford als voorzitter zijn hulde uit tegenover dirigent en solist en dankte het bestuur van het Residentie-orkest voor de zoo dadelijk aangeboden mede werking. Gregor Fitelberg, die herhaal delijk spontane bijvalsbetuigingen in ont vangst had te nemen, vond bij zijn op treden een krans aan den lessenaar gehecht. t 571.600 5.350.600 41.635.100 41.635.100 De heer Hacke heeft daarna alle aanwezigen gedankt voor hun aanwe zigheid, in het bijzonder voor de ont vangen bloemen, de sprekers voor hun wenschen. Den heer Gelderman be tuigde spr zijn bijzondere erkentelijk heid voor het uit zijn handen ontvan gen geschenk. De bijeenkomst was hiermede geëindigd. Na afloop van de bijeenkomst heeft de directeur-generaal van de Arbeids inspectie, dr. ir. A. H. W. Hacke, ge recipieerd. Alle aanwezigen kwamen hem hun opwachting maken, om hun gelukwenschen met dit jubileum aan te bieden. Tot hen behoorden behalve de genoemde autoriteiten ook het ge- heele personeel van de jubileerende inspectie, dat gisteren vrij had gekre gen en ook de herdenkingsbijeenkomst bijwoonde. Willemstraat te Scheveningen, heeft even eens een keurige etalage voor liefhebbers van het goede boek. Stegman’s Boekhandel, Stevinstraat 153, Scheveningen, heeft een eenvoudige, smaakvolle étalage. Een keur van Neder- landsche werken is er overzichtelijk en met zorg tentoongesteld. De étalage van Fintelman’s Algemeene Boekhandel. Aert van der Goesstraat 4648, valt op door goed gerangschikte boeken. W. Groeneveld, Algem. Boekhandel, Ap- pelstraat 242: Een overzicht van de be langrijkste uitgaven op verschillend ge bied. Verder wordt de aandacht gevraagd, voor de Salamander-Series. De heer J. Vincent vierde gisteren zijn veertig-jarig jubileum als beiaardier van het Koninklijk Paleis te Amsterdam Het spreekt vanzelf, dat de beiaardier dezen dag in de eerste plaats wilde herdenken met een bespeling van het carillon in den toren van het Paleis op den Dam. waaraan hij in de afgeloopen jaren zooveel schoone klanken heeft ontlokt. Van twaalf tot een uur kreeg de beiaardier gelegenheid met toestemming van H.M. de Koningin dit jubileumconcert, bestaande uit een twaalf tal bekende melodieën, te geven. Intusschen verzamelden zich in de In- dustrieele Club de leden van het comité van huldiging, teneinde na afloop van de carillonbespeling den jubilaris een huldi ging te bereiden. Toen de heer Vincent door eenige leden van het comité was bin nengeleid, werd eerst het woord gevoerd door den burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, die mededeelde, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd den heer Vincent te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Namens het gemeentebestuur werd hem de zilveren medaille van de gemeente Amsterdam aangeboden. Nadat de vertegenwoordiger van H.M. de Koningin, jhr. ir. P. F. O. R. Sickinghe, intendant van het Koninklijk Paleis te Amsterdam, den heer Vine- it had geluk- gewenscht, sprak de voorzitter van het comité van huldiging, dr. H. P. Heineken. Het is een wensch geweest van den heer Vincent om bij dit jubileum in staat ge steld te worden twee kleine klokken, welke niet behooren tot de serie, welke door de gebroeders Hemony zijn vervaardigd, door betere te vervangen. Het was spreker een genoegen deze klokken thans te kunnen aanbieden. Uiteraard sierden vele bloemstukken de receptiezaal. Vergadering van -1 Maart. (Slot.) Bij voortzetting der behandeling der Indische begrooting voor 1940 voerde bij wetsontwerp no. 11 (departement van Onderwijs en Eeredienst) het woord de heer van Sleen (S.D.A.P.) Spr. wees op den nog grooten om vang van het analphabetisme. Onder de opgroeiende jeugd zijn er nog 60 pCt. analphabeten. De zorg voor het onderwijs is in de gedecen traliseerde gebieden achter geraakt bij die in de nadere gebieden het onder wijs is dikwijls verwaarloosd bij een gebrek aan middelen. Spr. bepleit een verschuiving in de verschillende groepen van het onder wijs. Drie jaren lager onderwijs in de volksschool acht spr. niet voldoende. Verlenging met minstens één jaar is noodig. Helaas bestaat niet overal de gelegenheid om onderwijs op een ver- volgschool te volgen. De huidige formatie van de Hol- landsch-Indische school deugt niet. De normalisten zijn niet in staat behoor lijk onderwijs te geven, zeker niet in het Nederlandsch. De H.I.S. voldoet niet meer. Bij verbetering van het on derwijs kan gebruik worden gemaakt van inlandsche leerkrachten. Terecht voelt de minister niets voor de invoe ring van Nederlandsch bij het volks onderwijs. Spr. bepleit een verbeterde onder- wijzers-opleiding in Indië. Vele onder wijzers met confessioneele overtuiging vinden onderdak bij het openbaar on derwijs. Daar is geen bezwaar tegen, mits ze er in principe niet tegen zijn, en dat is dikwijls wel het geval. Het vreemde is, dat de Regeering wel onderwijzers opleidt voor het bijzon dere, niet voor het openbare onderwijs. De toestand der onderwijzers van de dessascholen is zeer slecht. Effendi meer geld uitgetrokken is voor het openbaar on derwijs dan verleden jaar, maar de uit gaven blijven nog verre beneden het peil van 1930. Het uitgangspunt van het gouvernement is echter geheel anders dan wat het Indonesische volk behoeft. Gaat het om versterking van de weer macht, dan schijnen de budgetaire mo gelijkheden geen grenzen te kennen. Het blijkt steeds, hoever men in Indië af staat van wat inlandsche bevolking behoeft. De Indische regeering wil met haar imperialistische politiek het volk dom houden. het onderwijs ligt de toekomst de nationale cultuur. moet alles worden gedaan inlandsch onderwijs. Het Nederlandsche onderwijs-stelsel is een reeks van mis lukte proefnemingen, waarbij het in landsche kind proefkonijn is. De vergadering wordt te 5 uur 25 verdaagd tot Dinsdag a.s. om één uur. Zoodat een bedrag van ter beschikking is ter betaling aan exporteurs Stortingen in Duitschland (vanaf 1 Jan 1939), nieuwe vorderingen (d. w. z., het totaal bedrag, dat het Nederlandsche Clearing Instituut aan exporteur» heeft te betalen) In Nederland dient dus uit hoofde van stortingen in Duitschland worden uitbetaald waarvoor blijkens bovenstaande opgave aanwezig is. door hier te lande zoodat het overschot thans bedraagt De Boekenweek, welke thans voor de negende maal gehouden wordt, beoogt grootere belangstelling te wekken voor het boek. In deze benarde tijden, nu een ieder beangstigd wordt door de wisselval ligheid van het lot, nu zooveel waarden worden aangetast, blijkt sterker dan ooit de groote waarde van het boek in het leven. In de maanden, volgende op het uitbreken van den oorlog, is dan ook tel kens weer gebleken, dat men meer gaat vragen naar het waardevolle boek, het boek, dat hoofd en hart bevredigt. En nu in de Boekenweek de boekverkoopers zich opmaken, om het Nederlandsche boek op den voorgrond te plaatsen, valt het ons dan ook wel op, hoeveel waardevols hier geboden wordt. Er worden overal ten toonstellingen gehouden, lezingen georga niseerd, en de étalages der boekverkoo pers zien er feestelijk uit. Nog aantrek kelijker dan anders. Wij geven hieronder een korte samenvatting van wat te zien valt. Lyceum-Boekhandel, Laan van Meer- dervoort 708, brengt in het bijzonder naar voren de bekende Salamander-reeks. In verband met de komende feestdagen wordt speciaal de aandacht gevestigd op het religieuze boek. De étalage van Boekhandel Selecta N.V., Thomsonplein 12, is eveneens geheel ge wijd aan de Salamander-reeks. Boekhandel Selecta, filiaal Frederik Hendriklaan 107: Het middenstuk van de étalage wordt gevormd door het boek „De boodschap aan de nerveuze wereld”, door den bekenden psychiater dr. L. E. Bisch, gecombineerd met de Meulenhoff-serie „Moderne opvoeding en wereldbeschou wing” en boeken van de Bijleveld’s serie. De achterzijde van de étalage wordt in genomen door het Geschenk, dat in com binatie met de reclameplaat een smaak vol geheel vormt, dat de speciale strek king van de Boekenweek nog eens dui delijk weergeeft. Boekhandel Hoonhoud, Laan van Meer- dervoort 286 (hoek Wattstraat) heeft een étalage geheel gewijd aan de bekende „Cultuurserie”. Door een juiste opstelling dezer werken is een fraai geheel verkre gen. terwijl ook de banden afzonderlijk, welke door de schitterende teekeningen van Anton Pieck zulk een bekendheid bezitten, goed uitkomen. De andere étalage geeft een beeld van wat er den laatsten tijd voor nieuws is verschenen. De boekhandel Firma Viel, Reinkenstr. 4. laat in haar étalages de belangstelling uitkomen, die h et Nederlandsche volk voor voor de verdediging van ons land heeft. Verder vindt men de boeken op het gebied der literatuur en land- en volkenkunde van de landen, waarvoor nu veel belangstelling bestaat, o.a. van Fin land en de Scandinavische landen. Bij Boekhandel P. van Ketel. Laan van Meerdervoort 198 B, treft ons reeds van verre het opschrift op alle étalages ..Ver gaart U Schatten Als wij de étala ges nader bezien, bemerken wij. dat hier inderdaad gestreefd is boeken van een zekere innerlijke waarde bijeen te bren gen. Eén étalage met het opschrift „In het rijk van den geest” geeft een groote verzameing werken op psychologisch, philosophisch en religieus gebied. Een tweede étalage onder het motto „Van schoone letteren en kunst” geeft ons een keuze uit de goede belletrie en Nederland sche kunstuitgaven. Een derde étalage is gewijd aan ..Het land van Sawah’s en Vul- kdricTi** Bij de N V Boekhandel v.h. W. J. v. Hoogstraten. Noordeinde 98. zijn werken geëtaleerd betreffende Nederland. Firma L. J. C. Boucher, 39A Noord einde: de groote etalage is in hoofdzaak gewijd aan boeken ..De Nederlandsche ge schiedenis te land en ter zee” betreffende. In de hoekétalage vindt men het goed- koope Nederlandsche boek met als Leit- motief: „Het Nederlandsche Boek is goed koop”. Mensing Visser, boekhandel „de Vijf Vocalen” hebben een étalage gewijd aan de „Strijders voor den Vrede”. Ter opluis tering zijn een aantal oude gravures ge ëxposeerd, portretten, allegorische platen, uitgegeven bij het sluiten van vredesver dragen. In een andere étalage zijn alle werken van A. den Doolaard uitgestald met vele folkloristische curiosa, welke deze zwer ver op zijn tochten door den Balkan ver zamelde. Naar oude gewoonte vindt men een aan tal werken op recht- en staatkundig en wetenschappelijk gebied uitgestald aan den Kneuterdijk 3, Belinfante’s Boekhan del. N.V. Boekhandel N. Dijkhoffz, Plaats 27, étaleert: boeken voor het gezin; boeken voor jong en oud: de in Nederland ver schenen boeken over Finland. Het ligt volkomen in de lijn der Firma W. P. van Stockum en Zoon, haar étalage te wijden aan het wetenschappelijke boek en aan werken over Nederlandsch-Indië Kunst en romans ontbreken echter ook niet. De étalages van de firma De Gebroe ders van Cleef, Spui 28, bevatten voorna melijk boeken op het gebied van lands verdediging, politiek, radio, luchtvaart, techniek en wetgeving. De Zuid-Hollandsche Uitgeversmaat schappij heeft haar eene étalage gedeel telijk gewijd aan haar komende, uiterst actueele uitgave: „Finland, land van leed en heldendom” door Peter de Hemmer Gudme en gedeeltelijk aan de nieuwste Boekenweek-uitgaven in de Cultuur-serie. In deze étalage vindt men eveneens eenige origineelen van Anton Pieck en een aan tal boekbanden. De tweede étalage is gewijd aan de nieuwe reeks „Wereldliteratuur”, waarvan de boeken gebonden zijn in synthetisch varkensleder en ontleend aan het beste, dat de „literaire wereldmarkt” biedt. Boekhandel M. C. Verwijs, Prinsesse- gracht 2 en Heerengracht 60 brengt alle belangrijke Nederlandsche technische boe ken naar voren en heeft verder speciale étalages gewijd aan standaardwerken op verschillend gebied. Bij boekhandel J. B. van Seters jr., The- resiastraat 108a draait het Boekenweek- journaal onder het motto Hallo-Hallo, Hier Hollandsch Nieuws”. Dit journaal, dat in caricatuur uitgebeeld is, brengt U het nieuwe Nederlandsche Boek in het algemeen. Boekhandel W. D. Couvee, van Hoyte- mastraat 6668, heeft het Nederlandsche Boek in het algemeen naar voren ge bracht op een overzichteljjke, smaakvolle wijze, terwijl een deel der étalage gewijd is aan de werken van Henriëtte van Wijk. In een aparte vitrine wordt de aandacht gevestigd op het kinderboek. Bij Boekhandel E Noordijk zagen wij een zeer algemeene etalage van vele in de afgeloopen winter verschenen boek werken. Een gedeelte is gereserveerd voor alle 50 deelen der Salamanderreeks. Ook de opzet van de etalage van Boek handel Koens, Bankastraat 10, is geweest, nog eens onder de aandacht te brengen, welk een belangrijke romanverzameling we in de „Salamander-Reeks” bezitten. Brinkmann’s Boek- en Kunsthandel, Pr. Stortinger. in Nederland (vanaf 1 Jan 1939) 54.016.800 welk bedrag dient te worden verminderd met: a b De netto-opbrengst der vermake lijkhedenbelasting bedroeg over Febr. 1940 56.267,60. De opbrengst over deze maand in 1939 en 1938 was resp. 62.751,94 en 60.179,43. De netto-opbrengst over de eerste maanden in 1940 bedroeg 106.004,99. Deze opbrengst was over dit tijdvak in 1939 en 1938 resp. 114.987,78 en 119.927,07. De bioscopen brachten over Febr. 1940 41.272,20 op. De opbrengst over deze maand in 1939 was ƒ41.374,72. De bioscopen brachten over de eer ste 2 maanden in 1940 ƒ73.991.35 op. Deze opbrengst was over dit tijdvak in 1939 ƒ77.804,74. In den Koninklijken Schouwburg. Gisteravond heeft de gala-uitvoering, welke werd gegeven onder auspiciën van het Haagsch comité voor menschlievende hulp aan de Poolsche vluchtelingen, met welwillende medewerking van het Resi dentie-orkest en den beroemden pianist Stefan Askenase, onder leiding van den dirigent Gregor Fitelberg in den Konink lijken Schouwburg, in tegenwoordigheid van verschillende hoogwaardigheidsbe kleders plaats gehad. In verband met het doel van dit con cert was het programma samengesteld uit werken van Poolsche componisten. Aangezien de groote dirigent Gregor Fitelberg, die op dezen avond den staf over ons stedelijk orkest zwaaide, de meening is toegedaan, dat het publiek slechts bij uiterst voorzichtig inwijden in de moderne muziekliteratuur door de herscheppende kunstenaars met de heden- daagsche toonkunst vertrouwd zal raken, zal de keuze der uit te voeren werken hem niet gemakkelijk zijn gevallen. De Poolsche toondichters muntten in den tijd, waarin zij voor het eerst van zich deden spreken de Romantiek niet bepaald uit in de behandeling van den grooten muzikalen vorm en daarmede in het schrijven voor orkest. Zelfs Chopin, de grootste romantische componist, welke Polen heeft opgeleverd, schreef begelei dingen bij zijn pianoconcerten, welke volkomen onbruikbaar waren en door anderen moesten worden uitgewerkt. De romantische compositie, waarmede de avond werd geopend, het eerste deel uit de Symphonic in b kl. t. van I. Pade rewski heeft dan ook stellig geen onuit- wischbare indrukken achtergelaten. Noch de thematische vondsten, noch doorwer king, noch de schrijfwijze voor orkest getuigden van drang Kot uiten en schep pen van een genie. Paderewski mag met gezien de welke ge heel uitgevoerd 75 minuten duurt, maar voor ons is en blijft hij voor alles pianist. Na deze eerste vertolking in ons land zal een uitvoering van het werk in zijn ge heel ons wel bespaard blijven. Op een geheel ander niveau bleek de muziek in „Harnasie”. Balletmuziek van Szymanowski te leven of uitgedrukt met de woorden, welke Gregor Fitelberg tegenover ons, met betrekking tot de hier vermelde composities gebruikte„Man kann die Werke gar nicht mit einander vergleichen”. De schepping van Szyma nowski is een treffende uiting van onzen tijd, als product van de liefde voor de volkskunst. Geheel gebouwd op Poolsche melodieën uit het Tatra-gebergte, op de rhythmische eigenaardigheden van de oude boerendansen en -liederen is deze machtige, hartstochtelijke compositie. Fel van klankkleur, meesterlijk wat betreft de orkestratie en behandeling van den vorm kortom een eigen stijl treedt hier in naar voren. Een sublieme uitvoering ontvingen wij door de leiding van Gregor Fitelberg. Geen oogenblik werd de band tusschen den genialen orkestleider en het Residentie-orkest verbroken. Orkest- spel van uiterste rhythmische zekerheid werd ons door zijn leiding geschonken. De solist van dezen avond, de Poolsche pianist Stefan Askenase. vertolkte als tweede nummer- van het programma voor de pauze Chopin’s tweede Pianoconcert Na de herdenkingsrede van den recteur-generaal der Arbeidsinspectie, gisteren gehouden op de bijeenkomst ter herdenking van het 50-jarig bestaan dezer instelling, hebben nog verschil lende sprekers gelukwenschen aange boden. Dr. H. M. Hirschfeld, directeur-ge neraal van Handel en Nijverheid van het departement van Economische Za ken, getuigde van de waardeering van den minister van Economische Zaken, die tot zijn leedwezen niet aanwezig kon zijn, voor de Arbeidsinspectie. Prof. ir. Is P. de Vooys, voorzitter van den Economischen Raad, bracht hulde aan de Arbeidsinspectie. Dat spr. zijn loopbaan bij deze inspectie heeft mogen aanvangen, beschouwde hij als een eere-diploma. De ontwik keling van dezen dienst heeft hij steeds met groote belangstelling ge volgd. De heer H. P. Gelderman Mzn„ voorzitter van het Verbond van Ne derlandsche Werkgevers, sprak ook uit naam van de R.K. en Chr. Werkge- vers-Centralen. Namens organisaties van werkgevers en de vakcentrales van arbeiders bood spr. tenslotte als herinnering aan de zen dag een schilderstuk van den heer Heyenbroek. den schilder van den ar beid, aan. De heer A C de Bruyn, voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond, sprak ook namens de drie andere werknemers-centrales. De heer C. J. P. Zaalberg, oud-direc- teur-generaal van den Arbeid, die met applaus werd begroet, sprak namens de oud-ambtenaren van de inspectie. In alle oud-ambtenaren leeft een ge voel van dankbaarheid, omdat zij de Arbeidsinspectie hebben kunnen die nen en in de tweede plaats, omdat hier een zoo uitgelezen gezelschap bij een is waardoor bewezen is, dat de Arbeidsinspectie een vaste plaats heeft gekregen In de derde plaats zijn de „oudjes” dankbaar, omdat de Arbeids inspectie gegroeid is tot wat zij nu is. De heer Zaalberg bood namens de oud-ambtenaren een bloemstuk aan. Ir. R. A. Verwey, directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzeke ring en Arbeidsbemiddeling, was de laatste spreker. Hij bood namens de zen Rijksdienst zijn beste gelukwen schen aan en uitte de beste wenschen voor de toekomst van de Inspectie.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10