Haagsche Courant van Zaterdag 2 Maart 1940 PIJP Geheime zender onschadelijk gemaakt en in arrest De drie nieuwe slagkruisers Koninklijke Marine voor onze r maar— Duitscher Nederlander Uit villa STADSNIEUWS Schiebroek weerberichten code verspreid m HANDELSBESPREK1NGEN TUSSCHEN NEDERLAND EN DUITSCHLAND GEËINDIGD VIJFDE BLAD, PAGINA 1. in VERGGHAFT u WOLKEN VAN GENOT Tweede arrestatie. I Clearingverdrag blijft tot 30 Juni Koster, ning is gedacht aan 9 kanons van 28 c.m., een zeer destructief kaliber. Daarnaast zullen de schepen anti-luchtvaartgeschut krijgen en anti-luchtvaartmitrailleurs HET JUBILEUM VAN Dr. L E. VISSER dienst in Essen, waarvan de heer Paul May, die eenigen tijd geleden, na in grijpen van de Haagsche justitie, uit ons land werd gewezen, directeur was. De heer Dreves schijnt geen hoofdrol in de zenderaffaire te hebben gespeeld ook hij handelde, evenals B., op instructie van anderen. Hoe het zij, men wist B. over te halen om zijn medewerking aan het oversei nen van weerberichten te verleenen. B. werd blijkbaar zeer goed betaald, want hoewel hij financieel aan lager wal was geraakt, was hij na zijn vestiging in Schiebroek blijkbaar ruim van geldmid delen voorzien. Hij liet zich althans zijn villa naar zijn eigen smaak door een bekende firma op het gebied van bin nenhuisarchitectuur inrichten. Door middel van den geheimen zender te Schiebroek werden deze berichten in voor leeken volkomen onbegrijpelijke code-signalen uitge zonden, hetgeen meerdere malen per dag gebeurde, zoodat de Duit- sche vliegers op elk moment van den dag volkomen op de hoogte waren van den weerstoestand in het Westen, hetwelk voor het maken van luchtraids, verkenningsvluch ten en bombardementsvluchten van zeer veel belang was. Het gaat hier, naar de „Tel.” schrijft, om een hoogst belangrijke schakel in de keten van spionnage-affaires, die den laatsten tijd aan het licht zijn gekomen en die oogenschijnlijk niet met elkaar in verband staan, doch waarvan men de overtuiging heeft, dat zij alle deel uit maken van een wijdvertakt net, dat waarschijnlijk onder centrale leiding staat. Tot dusverre kent de justitie enkele stukjes van dit net, maar hoe het pre cies geknoopt is en hoe groot het is, weet men nog niet. Dit is een gevolg van de uiterst geraffineerde wijze, waarop de spionnage wordt geleid. De omstandigheden wijzen er n.l. op, dat deze spionnage wordt bedreven door lieden, die elkaar veelal niet eens ken nen, zelfs niet van eikaars bestaan af weten, zoodat het zeer moeilijk is de losse stukjes van de spionnage-legkaart aan elkaar te passen. Geheime zender. De affaire, welke thans tot klaar heid is gekomen, heeft betrekking op het overseinen van berichten naar Dutischland met behulp van een geheimen zender, welke in een villa te Schiebroek was opgesteld. R^eds geruimen tijd geleden waren justitie en politie er achter geko men, dat zich in dit plaatsje een geheime zender moest bevinden, die weerberichten uitzond, welke be stemd waren voor Duitschland en die speciaal voor de militaire lucht vaart van dit land van het hoogste belang waren. Sedert het uitbreken van den oorlog beschikt men in Duitschland niet meer over gedetailleerde weerberichten van den weerstoestand in West-Europa. was. B. zag wel in, dat verder ont kennen niet zou baten en na eenige aarzeling deelde hij mede, dat de zender op zolder stond. Onmiddel lijk togen de opsporingsambtenaren naar den zolder en daar werd het instrument inderdaad aangetroffen. Geraffineerd bedachte constructie. Het was een apparaat van neer geraf fineerd bedachte constructie, doch van kleinen omvang, zoodat het zeer gemak kelijk in een muur op een dergelijke plaats verborgen kon worden. De zender gaf echter zeer krachtige signalen. Hij was geschikt voor het ovérbrengen van alle mogelijke berichten en het vermoe den is gewettigd, dat het, wanneer de justitie niet zoo krachtig had ingegre pen, niet bij het uitzenden van weer berichten gebleven zou zijn. Men leidt dit ook af uit het feit, dat B. persoonlijk wel niet in staat geweest zal zijn, een dergelijken zender te con- strueeren, zoodat hij technische hulp of althans bepaalde aanwijzingen moet hebben gehad. Dat kan er weer op wijzen, dat de zender in het buitenland speciaal voor spionnage-doeleinden ontworpen was en de veronderstelling is niet te ge waagd, dat men in het buitenland groo- te verwachtingen van dit apparaat koes terde, om daarmede allerlei voor een vreemde mogendheid van belang zijnde gegevens te verzamelen. Ook daarom moet het een groote ver dienste van de Rotterdamsche justitie worden geacht, dat zij deze zaak zoo krachtig heeft aangepakt en dat zij zulke mooie resultaten heeft weten te bereiken. Waar het niet onwaarschijn lijk is, dat ook elders in Nederland van dergelijke zenders gebruik gemaakt wordt, zal het thans immers gemakke lijker vallen, om ook die te indentifi- ceeren en onschadelijk te maken. maximum snelheid is geprojecteerd op 33 mijl. De lengte zal ongeveer 240 meter bedragen, de breedte 30 meter. De ton nage is van dien aard, dat men de slagkruisers in de mid scheeps een pantser zal kunnen geven van 300 mm., hetwelk wordt doorgetrokken tot de uiteinden. Voor de zware bewape- gisternamiddag in het gebouw het Plein een intieme receptie Tegenwoordig Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de huidige president van den Hoo- gen Raad, dr. L. E. Visser, tot raads heer in dat college werd benoemd. Te dier gelegenheid heeft de Hooge Raad hem aan aangeboden. Tegenwoordig waren daarbij de geheele Hooge Raad, be nevens oud-leden, onder wie de oud- presidenten mrs. Fentener van Vlissin- gen en jhr. Feith, terwijl voorts tot de genoodigden behoorden de minister van Justitie, prof. mr. P. S. Gerbran- dy, de secretaris-generaal van dat de partement dr. J. R. M. van Angeren, de voorzitter van de Algemeene Re kenkamer, de heer R. Zuyderhoff, de deken der orde van advocaten bij den Hoogen Raad, jhr. mr. E. C. U. van Doom en verdere vertegenwoordigers van de balie, de president van het ge rechtshof, mr. E. Jellinghaus (deze was wegens ongesteldheid verhin derd), de president der Haagsche rechtbank, mr. A. Rueb, en de presi dent en secretaresse der permanente staatscommissie voor herziening der burgerlijke wetgeving, mr. J. Lim burg en mevr. Schönfeldt en de bur gemeester van den Haag, mr. S. J. R. de Monchy. De meeste heeren wa ren van hun dames vergezeld. Goed betaald. Zoowel B. als Dreves moeten goed betaald zijn voor hun diensten. Toch zijn zij niet als de hoofdfigu- 1941 van kracht en de Uwen van ganscher harte geluk te wenschen met den heuglijken en ge- wichtigen dag van heden, den dag, waarop ge een kwart eeuw geleden uw intrede deed in ons college. Als ik dat doe, dan moet ik daar dadelijk een andere felicitatie aan toevoegen, namelijk die aan den Hoo gen Raad zelf, die al die jaren in zoo hooge mate van Uw arbeid heeft ge profiteerd. Er hebben bij Uw geboorte goede feeën om Uw wieg gestaan. Ze heb ben U geschonken gaven, welke U als het ware voorbestemden ,,Un grand magistral” te worden. Want gij hebt gekregen Een superieur verstand, een door dringende scherpzinnigheid, een onge meen vlugge bevatting. Ten tweede hebt ge een sterk ge voel voor de realiteiten des levens en voelt ge de behoefte ’t recht daaraan Een afbeelding van het type slagkruisers, zooals men zich dat in Marinekringen denkt. Duidelijk ziet men de drie drieling- torens en achter den voorsten schoorsteen de hangar voor vliegtuigen. Zooals reeds gemeld zal de tonnage dezer schepen waarschijnlijk liggen tusschen 27.000 en 30.000 tons. De Intieme receptie in het gebouw van den Hoogen Raad recht, welk wetsartikel luidt: „met ge vangenisstraf van ten hoogste zes jaar wordt gestraft hij, die in geval van een oorlog, waarin Nederland niet betrok ken is, opzettelijk eenige handeling ver richt, waardoor de onzijdigheid van den Staat wordt in gevaar gebracht of eenig bijzonder voorschrift tot handhaving der onzijdigheid van regeeringswege gegeven en bekendgemaakt, opzettelijk overtreedt”. Daarom is in de tenlastelegging van B. ook opgenomen inbreuk op art. 21 van de neutraliteitsproclamatie, d.d. 3 September 1939, welk artikel luidt: „Het is verboden in het rechtsgebied radiostations of andere middelen van berichtgeving op te richten of te exploi- teeren. ten dienste van een oorlogvoe rende mogendheid’. Op deze wijze kon men de tenlastelegging van B. doen val len onder het laatste deel van art. 100 sub. 1. De president mr, F. G. Schalkwijk, heeft zeer bijzondere veiligheidsmaat regelen laten nemen; zoo zullen alle deuren, die toegang geven tot de recht zaal tijdens de zitting op slot worden gedraaid en bij iedere deur komt een speciale bewaking. De Rotterdamsche Justitie is er, na een uitermate grondig en veelom vattend onderzoek, dat vele weken in beslag heeft genomen, in ge slaagd, een opzienbarende spion- nage-affaire tot ontknooping te brengen, tengevolge waarvan zich dezer dagen de Nederlander P. B. uit Schiebroek en de Duitscher H. Dreves uit Essen, die eenigen tijd geleden werden gearresteerd, voor de Rotterdamsche rechtbank zullen moeten verantwoorden. assistent te beschouwen van den jour- 'nalist Paul May, doch het is zeer wel mogelijk, dat May in het geheel niets van het bestaan van den zender heeft afgeweten Wel had May, die voortdu rend met den D-trein tusschen Essen en den Haag heen en weer reisde, regel matig contact met Dreves. Het schijnt, dat May als bemiddelaar voor bepaal de Duitsche belangen is opgetreden: o.a. moet hij deviezentransacties voor in- dustrieelen uit West-Duitschland heb ben verricht, die echter zeer vermoede lijk met spionnage-doeleinden verband hielden. Men heeft den heer May ech ter weinig kunnen ten laste leggen, om dat er geen positieve bewijzen voer handen waren en hij moest dan ook worden vrijgelaten. Hij werd echter, zooals men zich zal herinneren, uitgewe zen. May werd gearresteerd, toen hij op weg was naar zijn Haagsche adres aan de Heulstraat. Er werden toen twee brieven op hem gevonden, die op con tact met Dreves wezen en waarin in vage bewoordingen over deviezentrans acties werd gesproken. May was overi gens in ons* land bij de vreemdelingen diensten van de politiecorpsen der groote steden bekend. Hoe het zij, men slaagde er niet in te bewijzen, dat ook May van de geheime zender-affaire op de hoogte was. Het mag intusschen onbegrijpelijk worden geacht, dat May. die op het moment van Dreves’ aanhouding in Essen vertoefde besloot, naar Nederland terug te kee- ren. May was namelijk ongerust gewor den. toen hij niet meer van Dreves hoorde, doch het is blijkbaar geen oogenblik bij hem opgekomen, dat Dre ves wel eens zou kunnen zijn gearres teerd Natuurlijk is de Duitsche geheime dienst er van op de hoogte geweest, dat de zender in Schiebroek niet meer werkte, waaruit men zonder twijfel zal hebben geconcludeerd dat er iets scheef gegaan was. May heeft blijkbaar geen waarschu wing ontvangen, hetwelk men mis schien voorzichtigheidshalve met opzet heeft nagelaten. Het feit, dat May naar Nederland terugkwam, kan echter het vermoeden bevestigen, dat hij niet van den geheimen zender op de hoogte was. Spoedig rechtzitting. Nader verneemt de „Tel.” inmiddels nog, dat deze geruchtmakende affaire reeds Maandagmiddag 4 Maart door de Rotterdamsche rechtbank zal worden behandeld. In letterlijken zin zal deze behandeling met gesloten deuren plaats vinden. hun woorden en hun blijk van belang stelling. Mr. Visser zeide zeer gevoelig te zijn voor de blijken van waardeering, welke hij heeft mogen ontvangen en die hem als een schoone herinnering aan dezen dag zullen bijblijven. Hij dankte ook allen met wie hij in zijn functie bij den Hoogen Raad heeft sa mengewerkt voor hun medewerking. „Vijf en twintig jaar zijn snel voor bij gegaan”, aldus vervolgde mr. Visser, „maar het is toch een lange tijd, wanneer men ziet, wat er in die periode is gebeurd”. Hoogstaande fi guren zijn in dien tijd heengegaan, doch gelukkig zijn anderen gespaard gebleven. Wat ook gebleven is, is de goede verhouding tusschen leden en oud-le den van den Hoogen Raad. Spr. hoop te, dat dit altijd zoo zou mogen blij ven. De aanwezigen bleven hierna nog geruimen tijd bijeen om nog persoon lijk met den jubilaris enkele hartelijke woorden te wisselen. Een inval. Toen de opsporingsambtenaren zich aan B.’s villa vervoegden, hield B. zich aanvankelijk van den domme. Hij zeide, niets van een geheimen zender te weten, waarop de politie ambtenaren hem toevoegden „Die zender moet hier zijn. Wanneer je ons niet zegt, waar hij verborgen is, zullen wij desnoods het heele huis afbreken, maar hij moet en zal ge vonden worden.” Deze uitlating wijst er op, dat de politie het vermoeden had, dat de zender op listige wijze verborgen aan te passen. En zoo zijt ge modern; als voorbeeld denk ik eraan, hoe ge in één slag, in één kouden winter nacht kans hebt gezien een gevierd radio-spreker te worden. Ten derde: ge zijt voorzichtig en .be leidvol en daarnevens doortastend en energiek, een man, die weet wat hij wil. En ten slotte: ge zijt vol hulpvaar digheid en toewijding, hebt een leven- digen geest, ge hebt veel animo en zijt vol belangstelling en sociaal gevoel. En zoo zien we U recht gaarne aan het hoofd van onze vrije en onafhan kelijke rechterlijke macht, en van den Hoogen Raad, die tot taak heeft het U, als oud Utrechtsch student, zoo goed bekende „Sol Justitiae illustra nos”, te verwezenlijken en een leven wekkende kracht te zijn in ons staats bestel. Als ik denk aan al den arbeid, dien Mr. dr. L. E. Visser, president van den TToosren Raad, vierde zijn 25-jarig jubileum als lid van ons hoogste rechtscollege. Tijdens de receptie. Burgemeester mr. S. J. R. de Monchy wenscht dur. .Visser geluk. Miuitieus onderzoek. Justitie en politie zagen in de werk zaamheid van dezen zender een ernstige schending van de Nederlandsche neu traliteit en men besloot uitermate krach tig op te treden om, coüte que coüte, het werk van dezen zender onmogelijk te maken en de lieden, die aan dit be drijf medewerkten, onschadelijk te maken. Er werd een minitieus onderzoek in gesteld, dat zich in de grootste geheim zinnigheid afspeelde en waarbij men tenslotte tot dt conclusie kwam, dat de zender zich moest bevinden in de Schie- broeksche villa, welke de heer P. B. korten tijd daarvoor had betrokken. De heer B. schijnt reeds vóór den oorlog in Frankrijk ten dienste van de Duitsche spionnage te hebben gewerktwaar- s hijniijk heeft men hem echter niet veel ten laste kunnen leggen, doch in elk geval moest hij bij het uitbreken van den oorlog Frankrijk verlaten. De heer B. vestigde zich daarop te Amsterdam, waar hij een pension be gon. Het ging hem echter niet voor den wind er kwamen ernstige financieele moeilijkheden en het zag er voor B. weinig rooskleurig uit. B. schijnt toen reeds met Dreves in contact te zijn ge komen. De heer Dreves was hoofdredac teur van den Westdeutschen Presse- De Regeeringspersdienst meldt: Van 24 Februari tot 1 Maart 1940 hebben hier ter stede besprekingen plaats gehad tusschen Nederlandsche en Duitsche regeeringscommissies. Hoofdzakelijk werden eenige aan gelegenheden, welke verband houden met de uitvoering van de loopende ver dragen op economisch gebied, bespro ken. Tevens werd overeengekomen, dat de bestaande overeenkomst ten aanzien van de Nederlandsch-Duitsche clearing tot 30 Juni 1941 van kracht zal blyven. ren in deze affaire te beschouwen. De werkelijke hoofdfiguren zijn achter de schermen gebleven en B. en Dreves waren slechts de uit voerders van bepaalde bevelen. Waarschijnlijk heeft B. er zich niet voldoende rekenschap van gegeven, van welk uitzonderlijk belang het werken met den geheimen zender voor een andere mogendheid was. Wel moet de man natuurlijk gewe ten hebben, dat hij zich aan een zeer laakbare daad schuldig maak te, doch hij schijnt zich de portée van zijn handelwijze toch niet ten volle bewust geweest te zijn. In elk geval schijnt wel vast te staan, dat B. geen gelegenheid heeft gekre gen, om berichten, waarvan de be kendmaking voor ons land zelf ge varen zou kunnen opleveren, door te seinen. Nog vele belangwekkende aspecten. De geheele affaire vertoont intus schen nog vele hoogst belangwekkende aspecten, waaraan echter in het lands belang geen ruchtbaarheid kan worden gegeven. Daarom zal de zaak tegen B. en Dre ves dan ook met gesloten deuren wor den behandeld. Het was niet eenvoudig om B. te vervolgen, op grond van art. 100 sub 1 van het Wetboek van Straf- ge behalve Uw ambtelijk werk hebt verricht, denk ik in de eerste plaats aan het proefschrift, waarmee ge in December 1894 als een der beste leer lingen van de Utrechtsche universiteit cum laude den graad van doctor in de staatswetenschap verkreegt. Daarbij komt dan Uw werkzaam heid op het gebied van het privaat recht en waarvan ge, na Buitenland- sche Zaken verlaten te hebben, de practijk op zoo grondige wijze hebt leeren kennen als rechter in de tweede koopstad des rijks. Dan denk ik na tuurlijk in de eerste plaats aan Uw meesterlijke bewerking, kort, scherp, helder, der eerste drie deelen van Dist’s beginselen van handelsrecht. Zoo behoort gij tot onze eerste Ne derlandsche juristen met nationale en internationale autoriteit bekleed. Maar „Ein Jurist der nichts ist als ein Jurist ist ein arm Ding”, en gij zijt meer dan een jurist. Als ik dat zeg, dan denk ik er vooral aan, dat ge gelijk niet velen naast justitia de caritas betracht, aan al het werk, al de moeite, zorgen en opofferingen, welke ge over hebt om het lot te ver zachten van uw overtalrijke mede- menschen, die huis en haard verlaten hebben, die verarmd, ongelukkig en nooddruftig zijn. Geen inspanning is U hiervoor te veel”. Namens den Hoogen Raad, parket en griffie en de oude leden bood mr. Kos ters den jubilaris een fraai zilveren sigarettendoos met inscriptie aan. Hierna sprak de procureur-gene- raal, mr. W. J. Berger, die zeide, dat de uitdrukking „De ware grootheid van den mensch bestaat hierin, dat hij het volkomen instrument van het goede is” ten volle op de persoon van mr. Visser toepasselijk is. Allen die met U omgaan, aldus spr., hebben dat kunnen merken. Mr. Berger her innerde aan de verheven woorden van den jubilaris op Oudejaarsavond voor de radio: „Het is aan ons te zorgen, dat onze ziel geen schade lijdt”. Vervolgens spraken nog de griffier mr. H. J. Kist en de deken van de balie van advocaten bij den Hoogen Raad, jhr. mr. E. C. U. van Doorn, waarna mr. Visser den sprekers en anderen aanwezigen, onder wie spe ciaal den minister van Justitie en den secretaris-generaal dank zegde voor Toespraak professor mr. J. Koster. De oudste vice-president, prof. mr. J. Koster, sprak den president toe. Mr. Koster sprak ongeveer als volgt: „Hooggeachte president, het zy mij vergund, namens dan Hoogen Raad U Na de ontdekking van den zender werd B. onmiddellijk gearresteerd en in het Huis van Bewaring te Rotterdam opgesloten. Voortdurend werd hij aan den tand gevoeld en verhoord, doch de man wilde weinig of niets loslaten. Toch leverde de ontdekking van den zender bepaalde aanwijzingen op, die tot de arrestatie van Dreves leidden. Deze Dreves was min of meer als 9 i

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17