van Hitler ontvangt Sumner Welles De Russen zouden reeds bij de buitenwijken Wiborg staan 1940, Morgenochtend nog een tweede onderhoud Zaterdag 2 Maart. No. 17508. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND Russisch legerbericht Het Finsche legerbericht Wanneer zal de Zwarte Zee L geblokkeerd worden Engeland breidt zijn blokkade- maatregelen uit Finnen in de derde verdedigingslinie Op verschillende punten trekken de Finnen terug PRIJS DEZER COURANT: BUITENLAND EERSTE BLAD. Eerste blad, pag. L Zesde blad, pag. 2< Eerste blad, pag. 2, wordt Eerste blad, pag. 2. Eerste blad, pag. 2, Eerste blad, pag. 2. Zesde blad, pag. 2, Vijfde blad, pag. 2, Vierde blad, pag. 2. Vierde blad, pag. 2. Vierde blad, pag. 2. Hitler heeft aan Welles medegedeeld dat Duitschland volkomen voorbereid is op een geïntensifieerde oorlogsvoe ring. Duitschland gelooft niet dat e® een basis voor den vrede bestaat, ge zien het voornemen van Engeland on} het Duitsche volk te vernietigen. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Wat besproken werd Gedurende het onderhoud met Sum ner Wellis, heeft Hitler zijn gewoonte getrouw, voortdurend zelf het woord gevoerd. Welles bepaalde zich tot toehooren. Bovenstaand kaartje geeft een deel van de Karelische landengte weer, waar op het oogenblik het heftigst wordt gevochten. lucht geleverd. Elisenvaara, in de buurt van Imatra Rovaniemi en enkele an dere plaatsen werden gebombardeerd. Verscheidene Russische parachutesprin gers werden tijdens den sprong gedood. Volgens gecontroleerde berichten zijn 14 vijandelijke vliegtuigen vernield, ter wijl van 5 andere het verlies nog niet bevestigd is. De Finnen verloren 4 toestellen. Kort na Paschen zal het wetsontwerp inzake de slagkruisers door den Indi- schen Volksraad in behandeling wor den genomen. De „Soesterberg”, onder dezelfde om standigheden verkeerende als de „Bur- gerdijk”, is door een Duitsche onder zeeboot aangehouden, doch ongemoeid gelaten. Duitsche vliegtuigen bombardeerden een Letlandsch en Noorsche schepen. De Russen zouden bij de buiten wijken van Wiborg staan. Op verschil lende punten trekken de Finnen terug. Eerste blad, pag. verkeer tusschen beide landen. Tevens zou de Führer uitvoerig de Europee- sche situatie besproken hebben. Naar van de Finsche grens wordt gemeld, hebben de Finnen zich te ruggetrokken op de derde verde digingslinie, onmiddellijk ten Oos ten van Wiborg. Canadeezen mogen in Fin land strijden. Het bureau van den Canadeeschen ministerpresident heeft ter beantwoor ding van talrijke vragen verklaard, dat het wettig geoorloofd is voor Canadee- zen om zich aan te sluiten bij de En- gelschen in den strijd voor Finland. Ingediend is een wetsontwerp tot wij- ziging van de Begrafeniswet teneinde een regeling te verkrijgen van de lijk verbranding. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct meer. Kamara te werpen, terwijl zij duiken. De nieu we vliegvelden in Estland stellen de Russen in staat deze machines, die een kortere actie-radius bezitten dan ge wone bommenwerpers, in hun oorlog tegen Finland te benutten. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Göring bij het tweede onderhoud? Von Dörnberg heeft in Welles’ hotel nog een gesprek met den Amerikaan gehad, waarbij hij hem, naar wij ver nemen, op de hoogte heeft gesteld van de schikkingen voor een tweede onder houd met Hitler op Zondagmorgen. Hierbij zal vermoedelijk ook maarschalk Göring aanwezig zijn. Eerste blad, pag. 2. Duitsche vliegtuigen hebben aanval len gedaan op Britsche oorlogsschepen en in Britsch convooi varende koop vaardijschepen. Eerste blad, pag. 2. De aartsbisschop van Can terbury over Finland. In een redevoering, welke hij hield in het Mansionhouse, zeide de aarts bisschop van Canterbury het volgende; „Laat het Finsche volk begrijpen, dat wanneer de overwinning der geallieer den verzekerd is, eveneens voor altijd een einde is gemaakt aan Russische overheersching van bruut geweld. Fin land zal hersteld worden in zijn vrij heid en onafhankelijkheid. Het is opmerkelijk, dat dit de eerste keer is, dat een vooraanstaande Brit sche woordvoerder een dergelijke mee- ning heeft uitgesproken. In de nabijheid van Porto Rico zou een Britsch schip door een duikboot aangevallen zijn. De geruchten over een te wachten zeeslag aan de Zuidamerikaansche kust houden aan. Onderhoud duurde 1 uur en 40 minuten. Sumner Welles heeft om 12.40 van middag de rijkskanselarij verlaten na dat hij gedurende een uur en veertig minuten met Hitler had geconfereerd. Welles zal morgenochtend een be spreking hebben met Göring. In bevoegde Duitsche kringen ver klaart men van meening te zijn dat „dit niet Welles’ laatste officieele be zoek in Berlijn zal zijn”. De Amerikaansche staatsman verlaat Zondagavond de Duitsche hoofdstad. Welles is van de kanselarij direct naar de Amerikaansche ambassade vertrokken. Hij zag er zoo als bij zijn aankomst zeer ernstig uit. Men gelooft, dat hij onmiddellijk be gonnen is met het opstellen van zijn voorloopig rapport aan Washington. Na terugkeer in zijn hotel hield Welles een bespreking met zijn medewerkers Moffat en Johnson. Men gelooft dat ook de kwestie der kleine neutrale staten ter sprake is ge bracht. Hitler zou Welles gezegd heb- gen, dat niet Duitschland, doch Enge land de kleine neutralen bedreigt Door het schenden van de internatio nale wetten heeft Engeland Duitsch land gedwongen tegen-maatregelen ter zelfbescherming te nemen, waarbij de kleine neutralen betrokken zijn. Het Britsche stoomschip „Pyrrhus" werd aan de Engelsche Westkust ge torpedeerd. Ook werd een Noorsch schip tot zinken gebrachtde beman ning ervan wordt als verloren be schouwd. Zweedsche officier gesneu veld. De bevelvoering van het Zweedsche vrijwilligerskorps in Finland deelt me de, dat de commandant van de eerste groep vrijwilligers, luitenant-kolonel Magnus Dyrssen, gistermiddag gedood is tijdens een inspectie in de eerste linie. Dyrssen was een der voornaamste leiders van het Zweedsche vrijwilli gerskorps. Hij is het eerste lid van het korps, dat in de gelederen van het Finsche leger sneuvelt. Dit numm. bestaat uit ZEVEN bladen en het Zondagsblad „Kikeriki” Hitler heeft vanmorgen Sumner Welles ontvangen. Waarschijnlijk zal hij morgen een onderhoud met Göring hebben. Een Duitsch schip werd door de eigen bemanning in brand gestoken bij aanhouding door een Engelschen kruiser. Van betrouwbare zijde verneemt United Press, dat Hitler grondig is ingegaan op het vraagstuk van de Duitsch-Amerikaansche betrekkingen in verband met de mogelijkheid tot herstel van een normaal diplojnatiek Van 11 Februari tot 1 Maart hebben de sovjettroepen 922 vijandelijke verde digingswerken genomen, met inbegrip van 235 gewapend betonnen geschutfor- ten. De vijand verloor 506 kanonnen, 2732 machinegeweren, 19 tanks, 20.000 granaten, 10.000 geweren en ruim 14.000.000 patronen. In de andere frontsectoren heeft zich niets van belang voorgedaan. De sovjetluchtmacht is opgetreden te gen vijandelijke troepen en militaire doelen. Elf vijandelijke vliegtuigen wer den neergehaald tijdens luchtgevechten. In het geheel zijn 191 vijandelijke vlieg tuigen neergehaald in het tijdvak van 11 Februari tot en met 1 Maart, terwijl de sovjetluchtmacht in denzelfden tijd 21 vliegtuigen verloor. Verhoogde bedrijvigheid van de Russische vliegtuigen Behalve de verhoogde activiteit aan de fronten, vooral op de landengte, hebben de Russen in de laatste dagen ook hun activiteit in de lucht verdub beld en is het aantal luchtaanvallen op burgercentra aanzienlijk gestegen. Blijkbaar is hun voornaamste doel het Finsche spoorwegnet zooveel mogelijk onklaar te maken. Kleine dorpen langs de spoorwegen staan dan ook voort durend aan luchtaanvallen bloot. Zoo werd een klein stadje tusschen Helsinki en Rihimaeki 7 maal gebombardeerd. De trein, die even buiten het station stond, werd met machinegeweren be stookt. Twee mannen, die naar den schuilkelder snelden, werden door een granaatscherf getroffen, een van hen werd gedood, terwijl hij al zijn hand op den knop van de deur had gelegd, die tot den schuilkelder toegang gaf. Opmerkelijk is het, dat de Russen thans duikbommenwerpers gebruiken, waardoor zij in staat zijn de bommen BINNENLAND B. en W. stellen den Gemeenteraad o.m. voor, een overeenkomst aan te gaan met het Rijk inzake een bijdrage in de kosten van een bomvrije berg plaats voor kunstwerken in deze Ge meente, van welke bergplaats een ge deelte zal worden beschikbaar gesteld voor Gemeentelijke kunstschatten. Stefani meldt uit Helsinki, dat de Russen er in geslaagd zijn de Finsche linie te doorbreken tusschen het meer Muolajarvi en het meer Ayapanayrvi en doorgedrongen zijn tot den spoorweg weg van Heinicki. Verder zijn zij er in geslaagd de defensielinie te door breken tusschen het laatstgenoemde meer en de rivier Vuoksen, waarbij zij zijn doorgedrongen tot Ayrapai. Over al trekken de Finnen in goede orde terug op andere stellingen, of zij zet ten den weerstand voort. De Russische vorderingen zijn voor al te wijten aan den steun van hon derden vliegtuigen en tanks. Hun ver liezen aan manschappen zijn echter enorm. Het Russische opeerbevel heeft ook nog een aanval op Taipale ingezet, maar werden de Russen afgeslagen. In de afgeloopen 24 uur hebben de Finnen 20 Russische vliegtuigen neer geschoten en er zelf vier verloren. De Finsche luchtmacht heeft lang en doel treffend de streek achter het Russische front^ bestookt. Finnen trekken uit Nautsi terug Uit Svanvik wordt gemeld, dat de Finnen aan het Petsamofront over een onbekenden afstand zijn teruggetrok ken naar het Zuiden vanuit Nautsi. Het zau hier een tatische manoeuvre betreffen. Naar verluidt betrekken de Russen tengevolge van hun terrein winst nieuwe stellingen. United Press meldt: Hitler en Sum ner Welles zijn vanmorgen om kwart over 11 *n conferentie gegaan. De Amerikaansche staatsman was te voren vergezeld van den chef van het protocol baron van Dörnberg in een auto van de Duitsche regeering naar de Wilhelmstrasse gereden. In een volg auto hadden Kirk, de Amerikaansche zaakgelastigde in Berlijn en een functionnaris van het protocol Struve plaats genomen. Slechts weinig men- schen hebben Welles over Unter den Linden zien rijden. De meeste toeschou wers waren soldaten, die verbaasd ble ven staan, toen zij de hooge function- narissen in hun galakleedij bemerkten. De groote bronzen deuren van de kanselarij in de Wilhelmstrasse waren geopend in afwachting van de aan komst van Welles, doch onmiddellijk nadat de auto’s waren binnengereden, werden de poorten weer gesloten. Voor het gebouw stond een honderdtal toe schouwers. Twee leden van Hitler’s per soonlijke S.S.-garde stonden aan weers kanten van de stoep opgesteld. Boven wachtte een andere functionnaris van het protocol om Welles te ontvangen en naar de werkvertrekken van den Führer te leiden. Welles zag er zeer ernstig uit, toen hij uit hotel Adlon kwam en in de auto stapte. Hij zoowel als Kirk waren in „morning-coat” en hoogen hoed. De morgen was zonnig en koud, Het Finsche legerbericht van gisteren luidt: Op de landengte van Karelië zijn op 29 Februari de aanvallen van den vijand op de eilanden in de baai van Wiborg in de richting van Nuora, Sai- nio, Peronjoki, het station van Hein joki, Ristosoala, Nalkola en Alrapaa voortgezet. De Finsche troepen brach ten den vijand verliezen toe en ver nielden verscheidene tanks. Op het Oostelijk deel van de landengte werd een aanval bij de Taipale afgeslagen. Elders was de artillerie actief. Ten Noord-Oosten van het Ladoga- meer werd heftig door de artillerie geschoten in de richting van Pitkaran- ta. Verder aan het front activiteit van patrouilles en hinderlagen, in het voor deel van de Finnen. De Finsche luchtmacht heeft gisteren verscheidene verkenningsvluchten ge maakt en bombardeerde een luchtbasis, een verbindingscentrum en een militai ren trein van de Russen. Zoowel boven het binnenland als boven de operatie- zöne speelden zich talrijke luchtgevech ten af. De activiteit in de lucht was ook boven het binnenland zeer leven dig. In de Kymmene-vallei bombar deerden de Russen Fredericshamm, In- cerois en Kouvola. In het Zuid-Westen en het centrum des lands zijn Abo, Rithmaki, Tavaste- hus, Haapamaki, Piejsamaki, Nyslott en Savonlinna gebombardeerd. Op ver scheidene plaatsen veroorzaakten de bommen materieele schade en branden. Veertien burgers werden gedood en zestien gewond, de meeste te Slott. Vooral boven de operatie-zóne was de activiteit in de lucht zeer levendig. Boven het Noordelijk deei van de land engte van Karelië werden verscheidene escadrilles jachtvliegtuigen gezien en hevige gevechten werdea hier in de De aanvallen tegen Wiborg zijn den ge- heelen nacht door ongeveer 200.000 man Russische troepen voortgezet. De Rassen staan thans bij de buitenwijken, doch de Finsche verdedigingslinies, waarbij tankversperringen, strekken zich tot die buitenwijken uit. De val van Wiborg zou door de Finnen niet als een volledige ramp beschouwd worden. Men betoogt, dat het stelsel van Mannerheim nog meer linies achter Wiborg kent. Bovendien worden de verdedigers geleidelijk sterker. Zij vechten voor eiken daim gronds en brengen den Russen enorme verliezen toe. De Finnen schijnen thans vooral te hopen, dat zij op de nu betrokken stellingen stand kunnen houden tot April ongeveer. Dan gaat het ijs smelten en willen zij terugtrekken op de eerste linie in het eigenlijke Finland, een linie in het merengebied. Zij breken op het oogenblik het ijs langs de kust om te voorkomen, dat de Russen over het ijs van de baai van Wiborg naar het vasteland oversteken. Het Finsche fort op het eiland Uuras komt thans in actie. Een van de groote moeilijkheden van de Finnen bij de verdediging van de landengte is geweest, dat zij geen wapen hebben, dat gelijk waardig is aan het twaalfduimsgeschut der Russen Deensche en Zweedsche ar beiders naar Finland. Van Kopenhagen zijn Donderdag 300 metaalbewerkers en werktuigkundigen vertrokken, die zich voor vrijwilligen burgerarbeid in Finland hadden opge geven. Thans zijn reeds 600 Deensche arbeiders naar Finland vertrokken. Zij zullen binnenkort door een nieuwe groep worden gevolgd. De volgende week zal wederom een contingent Zweedsche arbeiders-vrij- willigers naar Finland vertrekken. Men hoopt ongeveer 9000 arbeiders te kun nen zenden, die verdeeld zullen wor den in groepen van 1500 man. De Britsche blokkade van Duitsch land is nog steeds niet zoo volledig als de geallieerden wel zouden wenschen. Verdere afsluitingsmaatregelen zjjn noodig en de nieuwste is het besluit tot het aanhouden van voor Italië be stemde Duitsche steenkolentranspor ten. De „Times” schrijft hierover, dat i Engeland dezen maatregel lang heeft uitgesteld uit vriendschap voor Italië en in de hoop, dat te Rome een over eenkomst tot stand zou komen, waar- i bij Engeland Italië steenkolen zou le veren in ruil voor Italiaanschen uit voer naar Engeland. De andere neutra len begonnen echter te klagen en de vraag te stellen: waarom zou onze in- voer uit Duitschland worden stopge zet en die van Italië niet? De vorige wedt werden in het Lagerhuis ver scheidene vragen gesteld, welke van ongeduld getuigden. De regeering is thans van meening, dat zij den maatregel niet langer kan uitstellen. Engeland zal nog pogingen doen tot een regeling te komen en in de Vereenigde Staten hoopt men reeds, dat meer Amerikaansche steenkool naar Italië kan worden vervoerd. Een andere toevoerweg naar Duitsch land is de Zwarte Zee, waar een druk ke scheepvaart heerscht teneinde grondstoffen uit den Kaukasus over te brengen. In Britsche kringen hecht men meer waarde aan den uitvoer van grondstoffen van Rusland naar Duitschland de Kaukasus levert o.a. petroleum, ijzer en mangaan welke, naar men zegt, den oorlog noodzake lijkerwijs moet verlengen, dan aan den heruitvoer der door Rusland uit de Vereenigde Staten en andere landen over Wladiwostok ingevoerde produc ten. Het Britsche departement voor de economische oorlogsvoering heeft de kwestie van den wederuitvoer in stu die, maar men gelooft algemeen, dat het moeilijk zal zijn belangrijke hoe veelheden materiaal van vitaal belang naar Duitschland te zenden langs de Trans-Siberische spoorlijn en andere overbelaste spoorwegen tusschen de sovjet-Unie en Duitschland. Men ver onderstelt, dat de mogelijkheid voor Duitschland om uit den Kaukasus grondstoffen te verkrijgen veel groo- ter is. Naar verluidt varen thans minstens negen of tien groote Duitsche stoom schepen, welke bij het uitbreken van den oorlog een toevlucht hadden ge zocht in de Zwarte Zee, druk heen en weer tusschen Batoem, Constanza en andere Zwarte Zee-havens. De Duit- schers en de Russen mobiliseeren ook alle beschikbare tankschepen en schui ten om olie en andere producten over de Zwarte Zee naar Roemenië te ver voeren, vanwaar zij langs den Donau en twee spoorlijnen naar Duitschland worden getransporteerd. De toestand, waarin deze spoorlijnen verkeeren, is naar men meent, voldoende, maar de Duitschers en de Russen werken naar verluidt hard om een der lijnen door Galicië te verbeteren. De petroleumvoorraden zjjn van vi taal belang voor het voeren van oorlog. Hoewel het moeilijk te zeggen vaj^ of degene, die de controle over deze voor raden heeft, den oorlog zal kunnen winnen, lijdt het geen twijfel, dat de genen die geen olie hebben, spoedig verliezer zijn. Het Naburige Oosten, de Kaukasus en de Balkan, wier olievel den het dichtst bij de oorlogszone lig gen, staan daarom in de volle belang stelling. In het Duitsch-Russische eco nomische verdrag neemt de olielevering een belangrijke plaats in. De vraag kan gesteld worden of de Russische olie-transporten thans ook door een Britschen blokkade-maatregel zullen worden getroffen. Diverse ge ruchten zijn opgedoken, dat Engeland aan Turkije doortocht voor zijn oor logsschepen door de zeeëngten had verzocht. Op grond van de verdragen hangt het van de toestemming van Turkije af of er vreemde oorlogssche pen toegang tot de Zwarte Zee krij gen. Tot dusver heeft de Britsche re geering ontkend, dat zij een verzoek om doorvaart tot de Turksche regee ring heeft gericht, Op krachtige wijze maakte Hitler duidelijk, dat als er vrede zou komen, dit alles zou kunnen geschieden op basis van den status quo. Bovendien zou erkend moeten worden dat Duitschland’s natuurlijke belangen sfeer in centraal-Europa een noodzake lijkheid is. Het Russische legerbericht van gis teravond meldt: De opmarsch der sovjettroepen is met succes voort gezet bij de ontwikkeling van het offensief op de Karelische land engte. Zij bezetten het gebied van den waterval van Paakkolankoski aan de rivier Vuoski, de steden Heinjoki en Mannikala, het station Toli aan de spoorlijn WiborgSer- dobol, de Zuidelijke buitenwijken van Wiborg en Kaap Keyasniemi aan de Westelijke kust van de baai van Wiborg. De vijand steekt Wiborg in brand. De Amerikaansche onderstaatssecre taris van buitenlandsche zaken, Sumner Welles, is vanochtend door den Führer en rijkskanselier ont vangen. Bij het onderhoud waren ook de Amerikaansche zaakgelas tigde Kirk, de Duitsche minister van buitenlandsche zaken von Rib bentrop, staatsminister Meissner en dr. Schmidt, die als tolk fun geerde, aanwezig. Bespreking met von Weizsacker. Welles dicteerde gisteravond een om vangrijk verslag voor Washington na zijn bespreking met staatssecretaris von Weizsacker, die vijf kwartier heeft ge duurd en die gediend heeft ter ophel dering en meer uitgebreide behande. img van zekere punten, die in de och- COURANT 1IAAGSCHE OVERZICHT. r== VPURl(VIBORG) Heinjoki na»r Ayrapaam-i Luurmmaki Ravaa Sommee Kaislahti Muole Leipasuo Rokkalankoski Sknf Maksatahtl jORKö(KoMsto) Sa/no, Nuoraa Johannes l i aPienjarvi ^ps^Leinola !auno/a\ 'J.iimafta 5 uupper o. HonkamK. x i^\\ Huumola (4015) Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Spoorwegen u Hoofdwegen VIBORG MET OMGEVING t- a ,,Vr L jai Oinala *Muolaanjarvi o

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1