n I 3 isasr HAAGSCHE COURANT Zeiss-Planetarium Regeling voor Militairen ZWANENBERG maakt wat smaakt STADSNIEUWS BINNENLAND Zaterdag 2 Maart 1940. k 1 Haagsche Courant EXPLOSIE IN DE LOOIERS- STRAAT per avond 75 gratis plaatsen 'M- IK NED. HERVORMDE GEMEENTE vruchtenjam! ZESDE BLAD. ii: NOG GOED AFGELOOPEN MILITAIRE KAMER-ZITTING JONGELIEDEN HADDEN PROJECTIEL 0. GECONSTRUEERD RAAD VAN ADVIES VOOR O. EN O. Het grensverkeer met Duitschland Do gevolgen der ontploffing De Italiaansche schepen met Duitsche kolen FRAUDE BIJ PAARDENDEPOT OP HOUTRUST AFSCHEID VAN MEJ. J. E. WENNEKES ter beschikking te stellen. De kaarten zijn den geheelen dag van 9 v.m. tot 8 n.m. verkrijgbaar aan het Planetarium-loket van de Haagsche Courant, Wagenstraat 37. De voordracht vangt om 8.15 uur aan en duurt ongeveer een uur. Voor de voordrachten, die heden avond, Dinsdagavond, Donderdag avond, Vrijdagavond en Zaterdag avond gehouden worden, zijn nog plaatsen beschikbaar. De directie van het Zeiss-Plane- tanum Haagsche Courant heeft be sloten, voor de hier gelegerde mili tairen van alle rangen DE GALA-AVOND TEN BATE VAN T.I.B.O. Groslijst van de vacature ds. A. B. te Winkel gehandhaafd CHR. GEREF. GEMEENTE VAN ’s-GRAVENHAGE OOST Geen verband met het ontslag van generaal Reynders i BEGRAFENIS GEP. KAPITEIN J. E. SCHNEIDERS Marnix van St. Aldegonde- herdenking SMAAKVOL INGERICHTE SALON MAGAZIJN „DE DUIF” KENNISGEVINGEN Hinderwet. ENGELSCH GEESTELIJKE BEZOEKT ONS LAND en O.-samenkomst in de zitting zaal der Tweede Kamer De verklaring van den Staat van Beleg i ■I i w i w Wh mm* m Twee arrestaties Met bon voor aardige legpuzzle Cam. Uitgifte van bijzondere briefkaarten. Scherpere controle. Nota van den minister aan de Tweede Kamer. WACHTMEESTER NAM STEEKPENNINGEN AAN. OPENSLUITING. Door opensluiting heeft men zich in No. 17508. om dat voort zijn het zal ders uit de grensgebieden, die vaak de grens moeten overschijden aan een zeer strenge revisie onderworpen. Dit is lo gisch want onder hen kunnen zich per sonen bevinden die Duitschland liefst buiten zijn grenzen wil houden 'n Der gelijke revisie was nu per 1 Maart aan- gekondigd, niét alleen voor de Neder- landsch-Duitsche grens, maar voor alle Duitsche grenzen. Vanaf 13 Maart zul len alleen nog grenzpassierscheine gel dig zijn, welke van een nieuw stempel zijn voorzien. Dit is. aldus onze be voegde zegsman, de eenige reden welke tot bepaalde geruchten aanleiding kan hebben gegeven. St. een GEMEENTEPERSONEEL. B. en W. hebben benoemd tot tech nisch ambtenaar le kl. bij het Gem. Gasbedrijf, J. J. Berkhout en tot schrij ver 2e kl. bij dit bedrijf H. Pollack en A. Veldhuis, tot telefoniste bij den Gem. Telefoondienst mej. A. Beek en tot ty piste bij Gemeentewerken mej. L. Bra- ber. Opbrengst ongeveer 5000 Naar wij vernemen heeft de gala- avond, welke de vorige week in Me tropole Palace ten bate van T.I.B.O. werd gehouden, ongeveer 5000 opge bracht. De Algemeene Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. hier ter stede heeft in de vacature, ontstaan door het overlijden van ds. A. B. te Winkel, en voortdu rend door het bedanken van ds. G. Gerbrandy te Leeuwarden, besloten de oude groslijst, opgemaakt in .verband met het eerste in deze vacature uitge bracht beroep, nu dat niet tot het ge- wenschte resultaat heeft geleid, onver anderd opnieuw vast te stellen. Men telefoneert ons uit Berlijn: Onze correspondent had een onder houd met den woordvoerder van de Duitsche weermacht. Over de geruch ten betreffende de sluiting der Neder- landsch Duitsche grens sprekende, zeide hij ongeveer het volgende: „De Duitsch Nederlandsche grens beschouwen wij niet anders dan de overige Duitsche grenzen tusschen Duitschland en. het neutrale buiten land. Periodiek worden nu de bezitters van de z.g.n. grenzpapierscheine, dat zijn de certificaten, welke ter beschik king van de z.g.n. grensloopers wor- Beleg, merkt de minister op, dat hij, den gesteld, dus neutrale buitenlan- De kerkeraad der Chr. Geref. Gem. van ’s-Gravenhage-Oost heeft in de va cature, ontstaan door het vestigen van een predikantsplaats en voortdurend door het bedanken van ds. D. Biesma te Drogeham, uit het gestelde tweetal, bestaande uit de predikanten ds. J. P. Geels te Drachten en ds. J. G. v. Min nen te Huizen (N.-H.), gisteravond be roepen ds. J. P. Geels. Ds. Geels werd 7 Aug. 1908 te ’s-Gra- vendeel, waar zijn vader, prof. J. W. Geels, hoogleeraar aan de Theol. school te Apeldoorn, toen predikant was, ge boren. Hij studeerde aan deze Theol. school en werd in 1936 candidaat, om 1 Nov. van dat jaar door zijn vader in het predikambt te worden beves tigd te Drachten, zijn eerste en eenige gemeente. Ds. Geels bedankte zoo pas voor een beroep naar Papendrecht en heeft ook reeds eerder hier ter stede op het tweetal gestaan. ONBEWOONBAARVERKLARING. Blijkens de beschikking van Gede puteerde Staten op de beroepen, inge steld tegen het Raadsbesluit van 17 Juli 1939 tot onbewoonbaarverklaring van woningen aan de Rozemarijnstraat, de Zorgvlietstraat, de Trompstraat, de Kijkduinschestraat en de Pastoorswa- randa, zijn alle ingestelde beroepen on gegrond verklaard, uitgezonderd voor zooveel betreft de woningen Pastoors- waranda 72 en Trompstraat 134, en is het Raadsbesluit, voor zoover de onbe woonbaarverklaring van laatsgenoem- de woningen betreft, vernietigd. LOONEN H.T.M.-PERSONEEL. De Haagsche Federatie van perso neel in openbaren dienst, bedrijfsgroep H.T.M.-personeel, heeft zich in een re solutie uitgesproken voor een verhoo- ging van het loon van het H.T.M.-per soneel. Het bestuur van de Federatie is opdracht gegeven, die middelen te overwegen, welke tot verhooging van het loon van H.T.M.-personeel kunnen leiden. IJZERDIEVEN AANGEHOUDEN. Door de politie zijn gisteravond aan gehouden de 31-jarige varensgezel J. P. A. v. d. L., de 30-jarige poelier H. J. H. K. en de 31-jarige polijster C. M. M. Zij hadden van een opslagplaats aan de le v. d. kunstraat een partij ijzer van 600 k.g. weggehaald en deze verkocht aan een opkooper aan den Z. Binnen singel voor 17.50. De drie mannen zijn in bewaring ge steld, zij beweren de partij ijzer te heb ben gekocht van een knecht van den eigenaar. ORKEST MIGNONE BIJ HECK’S. De naam Mignone van het orkest, dat deze maand bij Heck’s aan het Spui optreedt doet vermoeden, dat men hier te doen heeft met een bui- tenlandsch ensemble en zulks is inder daad het geval, al kan men hier niet van een zuiver Italiaansch orkest spre ken, daar er ook Nederlanders in mee spelen. Maar de leider Mignone komt uit het zonnige Zuiden en met hem drie andere leden van zijn orkest. Dat Italië het land is van het bel can to, daarvan kan zich elke bezoeker van Heek overtuigen. Mignone zelf speelt bas, een ongewoon instrument voor een orkest- of bandleider. De tien mannen weten wat musiceeren is, zij bespelen talrijke instrumenten en brengen een uiterst gevarieerd pro gramma ten gehoore van de meest uiteenloopende genres. Heck’s kan zich met dit ensemble zeer gelukkig prij zen. Gisteravond heeft te omstreeks half tien een ontploffing plaats gevonden voor den in de Looiersstraat gelegen nooduitgang van het Casinotheater aan de Boekhorststraat. In verband hiermede zijn aangehou den en in bewaring gesteld twee 17- jarige electriciens A.K. en J.A. v.d. L. genaamd. K. was vroeger op de ambachts school geweest en kreeg op zeker oogenblik het idee om de hem daar bij zekere lessen getoonde scheikundi ge proeven in practijk te brengen, zulks in samenwerking met v.d.L. Zij stel den een projectiel samen, waarvan zij waarschijnlijk zelf nauwelijks de uit werking bij explosie hebben gereali seerd. Zij namen een stuk staalbuis van flinke wanddikte en dito diameter den afgeloopen nacht toegang verschaft tot een kapperszaak aan de Laan van Meerdervoort, welke ’s nachts onbe woond is. De inbraak werd hedenmor- gen ontdekt. Vermist worden verschil- lende toiletartikelen tot een totaal be- drag van 30, zoomede de inhoud van den fooienpot ad 7. In Zwanenberg’s frissche. heerlijke jam gaan alléén zuivere vruchten. Geen opvulsels van appel of ander „vulfruit". Desondanks laag in I prijs. Met bon voor aardige legpuzzle evenals sommige leden, de meening is toegedaan, dat omtrent de interpreta tie van het woord „onverwijld” in het art. 5 van de wet gebruikte verband geen eenstemmigheid bestaat. De om standigheden hebben er toe geleid, dat tusschen het tijdstip van afkondiging van de Koninklijke besluiten en de in diening van het onderwerpelijke wets voorstel geruime tijd is verloopen. Ook naar het oordeel van de Re- geering verdient de vraag aandacht of de bevoegdheden, welke art. 37 van de Wét op den staat van oorlog en beleg verleent onder meer ter bestrij ding van persexcessen niet in eeniger- lei vorm waren toe te kennen tijdens den staat van oorlog. Ten aanzien van het ontslag van den opperbevelhebber van land- en zee macht, generaal Reynders, verwijst de minister naar hetgeen de Regee- ring inmiddels heeft geantwoord op de schriftelijke vraag van het lid der Kamer den heer van Poll. Het spreekt na dat antwoord vanzelf, dat de ont slagaanvrage van den opperbevelheb ber van land- en zeemacht niet ver band houdt met de toepassing van de Oorlogswet. Anders had de Regeering niet mogen verklaren, dat het verlee- nen van de verzochte inlichtingen strijdig zou zijn met het belang van den Staat, noch dat het hier betreft vragen van militair beleid, „waarover in het openbaar geen gedachtenwisse ling gevoerd en zelfs geen aanduiding gegeven kan worden zonder het Staatsbelang te schaden”. Uit dit ant woord is duidelijk, dat het hier vra gen van de hoogste orde betrof, niet zaken, waarover men gerust in het openbaar kan debatteeren. Het is de Regeering niet bekend, dat van de bevoegdheden, welke de militaire autoriteiten krachtens den staat van beleg bezitten, misbruik wordt gemaakt en wél met name tot het voeren van politieke actie in het leger en tot het bestrijden hun onwel gevallige politieke groepen. Zooals reeds in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inza- ter lengte van ongeveer 30 cm.,.waar- ke de Defensiebegrooting 1940 werd gezegd, kan de Regeering thans nog niet overgaan tot opheffing van de ten aanzien van de nationaal socialis tische beweging geldende bepalingen. In stillen eenvoud werd heden op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen het stoffelijke omhulsel van den heer J. E. Schneiders, gepens. kapitein der In fanterie, aan den schoot der aarde toe vertrouwd. Van hun belangstelling gaven daarbij blijk de heeren J. J de Kroes gepens. luitenant-koionel K.N.O.I LH. v. d. Erve, gepens. ’uitenant-kolonel der Militaire Administratie, C. de Bas gepens. majoor, W. Zittersteijn, gepens. bureelchef P.TT., L. Versprille, W. J. Harms, gepens. ma joor der Infanterie, kapitein Beekman en de Zwet, alsmede eenige dames. Nadat de kist, waarop enkele bloem stukken waren neergelegd, in de groeve was neergelaten en de aanwezigen bloe men in de groeve hadden gestrooid, dankte notaris J. C. J. Waldorp als exe cuteur testamentair namens de familie voor de betoonde belangstelling. Staatsblad no. 380 bevat een besluit van 21 Februari 1940, tot uitgifte van bijzondere briefkaarten, ten bate van het nationaal comité ter herdenking I van Philips van Marnix van St. Alde- gonde. Deze briefkaarten worden van Rijks wege beschikbaar gesteld. Zij worden uitgegeven gedurende een nader te be palen tijdvak in de frankeerwaarden van 3 en 7V2 cent en verkocht met een toeslag van onderscheidenlijk 3 en 2% cent per kaart boven de frankeerwaar- de. De opbrengst van de briefkaarten wordt, na aftrek van de frankeerwaar- de, de kosten van aanmaak en andere bijzondere kosten uit de uitgifte voort vloeiende, ter beschikking gesteld van bovengenoemd corpité. De heer Meyer de Vries tot lid benoemd. De opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft den heer Meyer de Vries, administrateur bij het departe ment van Sociale Zaken, chef van de afdeeling cultureele zorg en sociale jeugdzorg, benoemd tot lid van den raad van advies voor Ontwikkeling en Ontspanning. Italiaansche ontstemming. Men telefoneert ons uit Berlijn: De maatregelen, welke Engeland te gen het transport van uit Duitschland afkomstige steenkolen over Rotterdam naar Italië heeft aangekondigd, blijken in Italië scherpe protesten uit te lok ken. Italië deelt het Duitsche stand punt, dat deze kolen, welke reeds be taald zijn, Italiaansch eigendom zijn geworden. Men verwacht in Berlijn, dat Italië middelen zal vinden rechten te handhaven en transport via Rotterdam gaan. Als leerares aan de 3e Gem. H.B.S. met 5-jarigen cursus, alhier. Na een 47-jarige werkzaamheid bij het onderwijs heeft mej. J. E. Wenne- kes op 29 Februari j.l. haar taak als leerares in de aardrijkskunde en de geschiedenis aan de 3e Gem. H.B.S. met 5-jarigen cursus Beeklaan, alhier, neergelegd. Op verzoek van de vertrekkende werd slechts in beperkten kring van haar afscheid genomen en daartoe had zich het leerarencorps van de 3e H.B.S. vereenigd aan een gemeen- schappelijken koffiemaaltijd op den dag van het afscheid. De directeur van de school, de heer J. Mulder, bracht de lange loopbaan van mej. Wennekes in herinnering, beginnende als onderwijzeres bij het Haagsche lager onderwijs, om vervol gens, na in verschillende plaatsen het middelbaar onderwijs gediend te heb ben, in 1916 in den Haag terug te ko men als leerares aan de H.B.S. Raam straat Sinds 1922 is zij thans werk zaam geweest aan de 3e H.B,S. met 5-jarigen cursus. Spr. wees op de energie en ijver, waarmee zij haar taak volbracht, welke eigenschappen door haar tot het laatste uur. dat zij les gaf, aan den dag werden gelegd. Mede namens den wethouder Van On derwijs dankte hij haar voor het goede en degelijke werk ten behoeve van het Haagsche onderwijs verricht. Namens de leeraren richtte dr. H. J. van Wijk het woord tot de scheiden de collega en prees in haar den col- legialen zin, de openhartigheid en eerlijkheid. Als herinnering bood hij haar het werk van Romein: „Erflaten van onze beschaving” aan. Mede voerden het woord dr. G. G. van den Andel, als oud-collega, en de heer A. J. Th. de Van, als collega. Vervolgens werd een reeks lantaarn plaatjes vertoond, welke allerlei mo menten uit het leven van mej. Wen nekes lieten zien, waarbij een explica tie in dichtvorm door den heer H. Martin. Aan het slot van het samenzijn dankte mej. Wennekes voor de zeer hartelijke wijze waarop men haar het afscheid bereid had. Het achtergedeelte van N.V. Maga zijn „De Duif” heeft een verandering ondergaan, die in alle opzichten een verbetering beteekent. Er is hier door bekwame handen een salon ge- tooverd, die, wat haar inrichting be treft, even practisch als smaakvol is. Er is met de ruimte gewoekerd en het resultaat is verrassend. Zooveel mogelijk is ernaar gestreefd om een sfeer van distinctie te scheppen, om de dames, die hier een keus komen doen uit de rijke collectie hoeden, zoo veel mogelijk op haar gemak te stel len. Inderdaad is men hierin geslaagd. De betimmering in Ahornhout is bij zonder attractief, waarbij keurig aan sluiten de blauwe gordijnen voor de vakken, waarin de hoeden zijn gebor gen. Waar daarvoor gelegenheid be stond, zijn spiegels aangebracht waar boven verlichting. Uitstekend doet ook de overige indirecte verlichting het. De nieuwe salon, welke vandaag in gebruik is genomen, loont zeker de moeite van een bezoek, waarbij men zich dan tevens kan overtuigen van de uitgebreide voorjaarsmodellen da meshoeden. B. en W. hebben aan Ant. den Boer vergunning verleend tot het uitbreiden van de broodbakkerij, gevestigd in het perceel Denneweg 128-Nieuwe School straat 89a, onder meer door het oprich ten van door electromotoren gedreven werktuigen. Naar wij vernemen heeft de politie op Houtrust den 31-jarigen wachtmees- ter-administrateur L„ afkomstig uit Groningen, gearresteerd, die er van wordt verdacht steekpenningen te heb ben aangenomen Het betreft hier een zaak, waarbij de wachtmeester, die gedetacheerd was bij het algemeen paardendepót op Hout rust, zich sedert het begin van de mo bilisatie zou hebben laten omkoopen door den 35-jarigen groentenhandelaar J. E. J. ten B uit Wateringen, die ae leverantie van groenten had aan dit legeronderdeel. In verband met het onderzoek in deze zaak was reeds eerder een arres tatie verricht, doch toen had men den verdachte na zes uur moeten vrijlaten. De wachtmeester heeft een volledige bekentenis afgelegd, waarbij hij toegaf weken lang van ten B. 25 als dou ceurtje te hebben ontvangen tot een totaal bedrag van 450 gulden in ver band met groentenleveranties. De groentenhandelaar werd daarop gearresteerd, doch is, na verhoor, weer in vrijheid gesteld. De wachtmeester is, hangende het onderzoek, ingesloten. Gevonden voorwerpen Aanwezig aan het hoofdbureau van po litie, Alexanderplein 20 en aldaar te be vragen op alle werkdagen, telefonisch al leen tusschen 10.30 en 12 uur en mon deling tusschen 12.30 en 2.30 uur: een beige kinderarmband-portemonnaie, een sigarenaansteker, een rechter gym schoen, een wit metalen broche een bruin lederen heerenportemonnaie inh. een bon Haagsche Crt. en 0.65, een kinderporte- monnaie inh 0.25 en 4 spaarzegels, een psalmboekje, een dop van autowiel, een handkap van rijwiel, een bruin lederen actetascb inh. een bontmuts, brood, hand- taschje met damesbenoodigdheden en foto’s, een bruin lederen portemonnaie inh. 88 centen, een sierdop van radiator, een zwart gelakt heerenrijwiel, een zwart zeildoek portefeuille t.n.v N.V. „De Bijen korf” No. 2054 een groene regenkap, een paar gebreide kniekousen, kanten mutsje en ledige br. portefeuille, een lederen sigarettenkoker met ritssluiting, diverse sleutels, handschoenen, rijwielbelasting- merken en ceintuurs. Bij de navolgende ingezetenen: 6 sleutels aan een ring, Strik, Obscurastraat 203; een pakje inh. etiket ten, Hogenraad en Wesselo, Leeghwater- kade 30; een damesportemonnaie met in houd, Wouters, Middelweg 28, Wassenaar, tel. 710231'; een rijwielbelastingmerk t.n.v. A. Gerrits, Groningen, „Hema”, Vlaming straat; 5 zegels v. d. Omzetbelasting, Hui zing, Vaillantlaan 620; 39 Duitsche Rijks- postzegels, Wit, Westerbaenstraat 187; twee blauwe regenjassen, v. d Burg, Beetsstr. 16; een pakje inh. lijfgoederen, Piket, Ga- briël Metsustraat 60; een rijwielbe lastingmerk, Meijer, Copernicusstraat 180; een hondje (wit met bruin), Dekkers, Kempstraat 81; een bankbiljet, v. d. Tuin, Hobbemaplein 58; een kosteloos rijwiel belastingmerk in étui, Paape, Cuypstraat 93; een kinderrijwiel en een damesrijwiel, Broek-Schreurs, v. Mierisstraat 25; een zakje inh hamer, nijptang, doorslag, bijtel en 2 tangen, Wiesen, Stortenbekerstraat 144; een grijze wollen omslagdoek, van den Putten, Lisztstraat 6 (LoOsd.); een rijwielbelastingmerk in led. étui, de Haan, Kanaalweg 108; een stuk touw van 1.50 meter, van Selm, Convivastraat 88; een zwart-witte kat, van Drecht v. d. Velde- straat 49 11; een geel herdershondje (reu), Rossmölder, Calandplein 19; een zwart witte kat. Kruimel, Molenaarstraat 51; een boekje inh. wijkzegels Winkelvereen. Bezuidenhout, Visser, Ch. de Bourbon- straat 182, een groene hondenriem, Valk, Altingstraat 77; een bankbiljet Hoos, van Swietenstraat 100, een padvindersmes, Meester, de la Reyweg 10; een zwarte bouvier, Huisman, L. v. Meerdervoort 1129; een roode vulpen in groen étui, v. d. Snoek, Parsifalstraat 17; een paar br. led. motorhandschoenen, Gem. Reiniging, Brouwersgracht 2; een wollen dames- tasch met ritssluiting, Penning, Frederik- straat 159b; een verchroomd damespols- borloge met zwart bandje, Moerman, Fred Hendriklaan 69, gev. 17-2; een witte overall, Delaart, Statenlaan 142; 3 honden, 4 katten Asyl. Nieuwe Haven 73 Opgevangen honden: Voor inlichtingen, Asyl, Nieuwe Haven 73. Dr. J. Matthews, deken van de Pauls Cathedral te Londen, zal bezoek aan ons land brengen. Het genootschap NederlandEnge land organiseert ter gelegenheid van de komst van dr. Matthews, op 30 dezer een ontvangst. Italië behandelt, kon men nog niet Vanmorgen vroeg zijn vier Italiaan sche schepen, welke te Rotterdam Duitsche kolen hadden ingenomen, ver trokken. Het zijn de stoomschepen „Liana”, „Orata”, „Numidia” en „Felce”. In verband met de Engelsche contrabandemaatregelen, welke met ingang van middernacht zijn ingegaan, hebben de kapiteins van alle schepen bij het passeeren van Maassluis op dracht gekregen naar Rotterdam terug te keeren. Omstreeks twaalf uur vanmiddag kwamen de schepen weer in Rotterdam terug, waar zij ligplaats hebben geno men in de Waalhaven. Zij zullen daar wachten op instructies. Bij de Delega- zione Italiana FF-SS Monopolio Corbo- ni, welke de kolenverschepingen naar Italië behandelt, kon men nog nog niet mededeelen, wanneer de schepen thans zullen vertrekken. op eeen korter stuk geschroefd. Dit dunne stuk vulden zij met een explo sief mengsel bestaande uit 150 gr. sal peter, 20 gr. houtskool en 20 gr. zwa vel. In het mengsel brachten zij eeni ge metalen draadjes aan. De beide stukken buis werden daarop weder op elkaar geschroefd en de uiteinden met cylindervormige plaatjes dicht ge- lascht. Met het aldus geconstrueerde projectiel gingen zij de straat op, om het te deponeeren in den nooduitgang van het Casinotheater aan de Boel - horststraat, welke een soort nis vormt. Aan het projectiel werd een metalen draad bevestigd, welke werd verbonden met een zakbatterij. Het contact werd gesloten en met een don derenden knal ontplofte de lading. De uitwerking. De uitwerking was van dien aard, dat de met ijzerbeslag voorziene nood- deur aan de onderzijde wegsloeg, bui tendien werden in de Looiersstraat elf ruiten vernield terwijl tevens een ruit van een perceel aan de Nieuwe Mol straat het moest ontgelden. Dit per ceel is gelegen op een afstand van ongeveer 60 m. van de plaats van ex plosie, wel een bewijs, dat deze hevig was. In den bioscoop was de knal duide lijk hoorbaar, gelukkig ontstond geen paniek. Eerst later hoorden de aan wezigen wat er gebeurd was. Het mag een wonder genoemd worden, dat nie mand werd gewond. Eenige menschen hadden de jongens gezien, zoodat het de politie niet moei lijk viel den 17-jarige A. K. enkele mi nuten na de ontploffing aan te houden in het café van zijn vader aan de Herderinnestraat. Aanvankelijk ont kende K. iets met de ontploffing te te maken te hebben, doch later legde hij een volledige bekentenis af en ver telde het projectiel te hebben vervaar digd samen met v.d.L. die hedenmor gen van zijn bed is gelicht. De jongelieden zijn ingesloten. Men meldt ons Gisteravond om 8 uur opende dr. E. van Raalte in de zittingzaal van de Tweede Kamer een vergadering, waar bij het quorum ruimschoots bereikt was, van den aanvang af. De voorzitter- spreker, de concierge en diens dochter waren de eenige ter vergadering aan wezige leden van de vereeniging Ne derland, ander gezegd den Staat der Nederlanden, die „in burger” waren, de overige leden waren in het grijs groen gestoken en vertegenwoordigden alle provinciën. Dr. van Raalte had een rustig, niet- interrumpeerend, gehoor dat met groote aandacht, van de banken der volksver tegenwoordigers, de uiteenzettingen over de werkwijze van het parlement en de rechten van de Staten-Generaal volgde. Aan het slot der bijeenkomst stelden enkele aanwezigen, vlot door den spre ker beantwoordde, vragen. De le luitenant mr. varl Dijk dankte dr. van Raalte voor zijn leerzame voor dracht en sloot zich aan bij de slot woorden van den spreker, die had op gewekt tot belangstelling voor het samenwerken van volksvertegenwoor diging en Regeering, opdat de onver gankelijke voorrechten van vrijheid en onafhankelijkheid gehandhaafd mogen blijven. De avond ging uit van het bureau voor O. en O.-den Haag, welks leider, kapitein dr. Smit, hiermede een proef nam op de belangstelling der gemobili- seerden voor cultureele onderwerpen, als ditmaal behandeld, te peilen. De proef mag als volledig geslaagd worden beschouwd, dank zij ook de goede gedachte van dr. van Raalte om de bijeenkomst in de zittingzaal te houden. De eerstvolgende bijeenkomst wordt op 12 dezer gehouden. In een nota aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp inzake het doen voortduren van den staat van beleg, schrijft de minister van Defensie, dat hij met voldoening kennis nam van de mededeeling, dat men zich algemeen met het wetsvoorstel kan vereenigen. Naar aanleiding van de vraag, of de indiening van het onderhavige wetsvoorstel wel „onverwijld” is ge schied overeenkomstig artikel 5 van de Wet op den Staat van Oorlog en Z 1 X*. 88888888» w888£:z4

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 21