HINDERLIJKE MAACBEZHAREN STOP pOPENT voorkomt schade SBBVB'UWIF KOSTBAAR VOEDSEL^ G. blom ‘■‘■‘a? GEMENGD NIEUWS UIT DE OMSTREKEN HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 2 MAART 1940. TWEEDE BLAD, PAGINA 2. DE KOUDE WINTER van Bestemming bereikt Duitsche contrabande-contróle hield het Nog meer arrestaties? één BRAND TE APELDOORN VERDUISTERINGEN TE ZEIST VERDACHTE BRAND TE DEVENTER PASSAGIERS EN POST VAN „AMELAND” EN „WADDENZEE” Negen doodelijke ongevallen 24 Februari-2 Maart SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER VERTRAGING VAN VIER MAANDEN HET ONDERZOEK IN DE SPIONNAGEZAAK GAAT VOORT 50 en 90 ƒ31, J. c. J. V o INBRAAK BIJ OUD-MAJOOR DER RIJKSVELDWACHT Door aato overreden en gedood Weinig zon en neerslag in Februari Fraude in soldatencantine 'RODONT DE SNELSTE WIJZE Het Finsche s.s. „Taurus” te IJmuiden aangekomen s - Heler aangehouden VEILING VAN VASTE GOEDEREN «Notaris J, J. van Voorthuysaa* RECLAMES. f 650.— 70.— 66.— 62.50 22.- LEIDSCHENDAM. „Ons van de d e Gevonden: d e Het van het 1939/’4O 1829/’3O drinker alleen maar te leeren is het drin ken en niet de matigheid, dat iemand, die matig drinkt een geredde weer kan doen vallen. Burgerlijke Stand van Leidschendam. GETROUWD: W. M. Kamhout en M. W. den Toom. BEVALLEN: R. A. M. Hooijmans, geb. Oudink, z. aan are Doozena 2 ZILVEREN GROENTESCHALEN. SAUSKOM EN VCEESCH- SCHOTEL, groenteschalen met de De 62 C In verband met den lagen water stand van het oogenblik er heerscht Oostenwind, waardoor de waterstand laag is en er is weinig verschil tus- schen de getijen zijn de postbooten niet vlot te krijgen. Er moet gewacht worden op wind uit Westelijke richtin gen en hoog water, hetgeen nog ge- ruimen tijd kan duren. De bemanningen blijven aan boord. Gevaar bestaat er niet, tenzij een sterke ijsgang in de Waddenzee zou ontstaan. De postboot „von Geusau” in de haven van Urk terug. De postboot „Von Geusau”, die gis termorgen uit Urk naar Kampen 's gevaren, heeft gistermiddag om half vier de terugreis aanvaard. Om kwart voor zes arriveerde het schip in de haven van Urk met 45 zakken post en een grooten voorraad levensmiddelen, verwelkomd door een groot deel van de bewoners van het eiland, die zeer verheugd waren, dat de bootverbinding met den vasten wal is hersteld. Indien het weer goed blijft, zou de „Von Geusau” hedenochtend met pas sagiers en post naar Kampen vertrek ken. Het lag in de bedoeling, dat de boot om twaalf uur weer uit Kampen zou vertrekken. De wintermaanden zijn derhalve ge middeld in 1829/1830 kouder geweest, waarbij nog komt, dat de vorst in 1829 reeds half November is begonnen, ter wijl November 1939 warmer is geweest dan normaal. Donderdagavond is de 55-jarige W. uit Markelo, te Rijssen door een auto aangereden. De ongelukkige werd naar het ziekenhuis te Almelo gebracht, waar hij gisternacht is overleden. Blijkens een mededeeling van het Kon. Ned. Meteor. Instituut in het voor- loopige overzicht van het weer in Febr. was gemiddeld over de 5 hoofdstations de ochtendtemperatuur 4.5 graad bene den normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 13den en den 28sten, resp. 16.5 graad beneden en 4.5 graad boven normaal. De gemiddelde maximumtemperatuur was 4.5 graad en het gemiddelde minimum 4 graden beneden normaal. Het aantal ijsdagen (met een maximumtemperatuur bene den het vriespunt) bedroeg te De Bilt 11 tegen 2 normaal, terwijl het aantal vorstdagen (met een minimum beneden het vriespunt) 20 bedroeg tegen 15 nor maal. De neerslag was in de verschillen de provincies 5 tot 40 pCt. beneden normaal. Te De Bilt werden 46 uren zonne schijn waargenomen tegen 76 normaal. Wat de strengheid van den winter 1939/1940 betreft, is reeds vroeger me degedeeld, dat men tot 1829/1830 moet teruggaan om een kouderen winter aan te treffen. Ter vergelijking geven wij hier voor de 3 wintermaanden de afwij kingen van de gemiddelde maandtempe- raturen beneden normaal, volgens de waarnemingen van De Bilt en Zwanen burg. Enkele arrestaties De politie te Deventer heeft eenige arrestaties verricht naar aanleiding van een brand in de meubelfabriek der firma Toebas en van den Berg aan de Raamstraat, welke brand in den nacht van 12 op 13 December heeft gewoed. Onder de arrestanten bevindt zich een der directeuren van de fabriek, Door de Nat. Chr. Geheelont- houdersvereeniging werd Donderdag in het dienstgebouw van de Ned. Herv. kerk een propaganda-filmavond gehouden. Ds. Vermet opende de goed bezochte bijeen komst met gebed, waarna als hoofdfilm werd vertoond „De Wraak”. De heer v. Veen, propagandist van de geheelont houding, sprak een propaganda-woord. Des middags werd voor een 100-tal kin deren een filmvoorstelling gegeven. Het bestuur van de wandel- sportvereeniging „Semper Avanti” heeft op haar vergadering van 29 Februari j.l. besloten een marschwedstrijd te or- ganiseeren op 22 en 23 Juni a.s. Besloten werd tot oprichting van een mondhar- monicaclub. Als leider is aangesteld de heer Frenke uit Voorburg. Dec. Jan. Febr. gemid. 1.6 gr. 7.2 gr. 4.0 gr. 4.3 gr. 6.9 gr. 3.2 gr. 4.5 gr. 4.9 gr. Gisteren toen de heer W. uit de residentie bezig was met het vul len van een benzinelamp in de werkplaatsen van de Ned. Spoorwegen alhier, vloog de lamp in brand, met het gevolg dat W. ernstige brandwonden opliep aan het ge laat. Per auto heeft men hem direct vervoerd naar St. Antoniushove. w.. 135 le 18 p. m /3 p. w.. en /0.75 p verhuurd is. In een soldaten-cantine te Sassenheim is men tot de ontdekking gekomen, dat een wachtmeester ernstige fraude heeft gepleegd. Naar verluidt zouden de verduisteringen een bedrag van 1000 beloopen, in verband waarmede de wachtmeester in voorloopige bewa ring is gesteld, zoo meldt de „Tijd”. De militaire politie heeft de zaak in onderzoek. eveneens doodelijk voor rot en muis t doch ongevaarlijk voor .huisdieren en pluimveeKost 40 c.per doos is de oorzaak van het kwaad weg te nemen, d.w.z. overmaat van maagzuur. Onlangs genomen proeven bewezen, dat Gebismureerd Magnesium het snelst en zekerst werkend antizuur bevat dat de medische wetenschap kent. Het is daarom het beste middel tegen indigestie en maag- bezwaren en absoluut onschadelijk. Ook als poeder verkrijgbaar in flacons èfl.~ en [1.75 (groote voordeelige maat) In garage Den Deyl gleed S. uit den Haag op de waschbrug uit, kwam met het hoofd op een ijzeren bok terecht en liep een wond aan zijn rechterslaap op. Dr. Hubbeling verleende de eerste hulp, waarna S. per taxi naar zijn wo ning is vervoerd. Vermoei ij k door vonken uit de kachel ontstond brand in de manden makerij van V. aan de Schoolstraat. Eeni ge rieten meubelen stonden in brand en reeds waren de vloer en de zoldering aangetast, de ruiten gesprongen, toen toegeschoten menschen het vuur met em mers water wisten te bedwingen. De brandweer was gealarmeerd, doch behoef de geen dienst te doen. Finland-avond. Op initiatief van de Chr. Hist. Kies- vereeniging alhier zal een Finland-avond worden georganiseerd, waarvan de op brengst zal worden geschonken aan 't Finsche Roode Kruis. Uit de burgerij zal een comité worden samengesteld. WASSENAAR. Ned. Christen-Vrouwenbond. In het Gebouw Centraal sprak voor de afdeeling W-assenaar van den Nederl. Christen-Vrouwenbond prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine over; Het alcohol vraagstuk. Na de gebruikelijke opening door de presidente, mevr. Scheltema— Drughorn, ving spr. zijn rede aan. Het eerste kwaad door den alcohol gesticht is, dat hij de begaafdheden van den mensch belaagt. Erger is, dat de alcohol ook de zedelijke remmen losslaat. De drank be- teekent verarming van het gezin, ook In zedelijk opzicht, maakt huwelijken on gelukkig. Om drie redenen acht spr. de oplossing alleen mogelijk door bestrijding van het gebruik, niet van het misbruk. Die redenen zijn, dat niet kan worden aangegeven waar de matigheid begint of waar zij ophoudt, dat van de matigheids- Gevers, Gevonden voorwerpen. Aan het politiebureau te bevragen des morgens van 9 tot 12 uur: een portemon- naie met inhoud, een kinderportemonnaie, een dop van een benzinetank, diverse handschoenen, een breiwerkje, een rijwiel- belastingplaatje, een gewicht, een hon- denriem, twee sleutels aan een touwtje, diverse handschoenen, een sleuteltje van een rijwielslot. Voorts een hond. De gevangenhouding der verdach ten in de spionnagezaak, waarmede de Rijksrecherche, geassisteerd door de Groningsche politie, zich thans reeds geruimen tijd bezig houdt, is voorloopig met zes dagen verlengd. Het onderzoek is nog in vollen gang en het is niet onwaar schijnlijk, dat nog meer arrestaties zullen volgen. Het staat thans wel vast, dat bij een vervolging der ver dachten den hoofddaders „misdrijf tegen de veiligheid van den Staat” ten laste zal worden gelegd, omdat zij ervan worden verdacht, berich ten over vertrekkende schepen aan Duitschland te hebben doorgegeven. Of als gevolg van deze handelingen schepen zijn getorpedeerd, zal het onderzoek moeten uitwijzen schrijft de „Tel.”. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen: een Lipssleutel, ge merkt Ch.SM. no. 1776, met koper ver lengstuk, bij Alsemgeest, Burgemeester Waldeckstraat 38; een heerenportemon- naie, inh. 26 cent bij Boon, Tramstraat 9; een kosteloos rijwielbelastingmerk bij van Leeuwen, Viandastraat 49; drie sleu tels aan touwtje, een huissleutel en een wieldop aan het hoofdbureau van politie. Het zal niet lang meer duren of de lente is er weer. Dan zal de zon weer vroolijk schijnen, boomen en planten zullen uitloopen, het voorjaar zal den menschen na den barren winter met nieuwen levensmoed en goede voorne mens bezielen. Het verkeer neemt toe, naarmate het weer beter wordt. Lieten velen tot nu toe auto, motorrijwiel of fiets ongebruikt staan, als de lente komt wordt de intensiteit van het ver keer grooter. Dat brengt gevaren met zich, waarvoor men zich alleen kan hoeden door het begrip: „rijd betrouw baar en voorzichtig, dus veilig” werke lijkheid te maken in de practijk van eiken dag. De afgeloopen week zijn weer 9 slachtoffers van het verkeer te betreuren. Dat was niet noodig geweest als iedereen zijn plaats en zijn plicht had geweten. Te Hilversum is een handelaar in eJectrische artikelen, verdacht van he- aangehouden en op transport ge steld naar Amsterdam, wéar hij in het Tj zou de electrische artikelen, welke een Am- sterdamsche reiziger verleden week ten nadeele van zijn patroon te Amsterdam had verduisterd, hebben opgekocht. Hij w’as er toen met de goederen in de auto van zijn opdrachtgever van door ge daan, doch kort nadien in Rotterdam gearresteerd. Auto en goederen waren iü Hilversum teruggevonden. Burgerlijke Stand van Voorburg. ONDERTROUWD A. Doorlag en G. M. J. Schuil. W. Vallentgoed en I. M. J. Wijngaarden. GETROUWD R. Pauw en A. van der Knaap. J. Drenth en C. W. Slappendel. G Brinkman en H. J. de Bruyn. C, Snel en H. J. Blauw. BEVALLEN G. Zinneveld geb. Bouw man, z. G. Kleijn geb. Groenewegen, d. H. Tesink geb. Kleijn, z. J. M. Becker Hoff geb. Peek. d. J. Stop pelenburg geb. Bentvelzen, z. A. G. Martijn geb. Paats, z. OVERLEDEN Ch J. Goor, 90 jr„ wede, van W. K. Verbaarschot. A. M. Ziere, 81 jr„ ongeh. J. van Dam. 80 jr., wede, van J. J. Boom. M. C. Heyse, 81 jr., wede, van P. Feyen. A. Roos, 83 jr., echtg. van S. Althuis. C. A. M Korte- kaas, 38 jr., echtge. van N. J. Hofstede. A. van Heijgen, 76 jr„ wedr. van C. J. van Schaik. T. dé Koning, 42 jr„ ong. H. F. Baay, 77 jr., echtge. van P. De Kruisvaarders houden morgen een ringbijeenkomst in de Burcht. Maandag a.s. houdt de K.J.M V. met de R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze” een sociëteitsavond in het Patronaat. LOOSDULNEN. Patrimonium. Vrijdagavond vergaderde de afdeeling Patrimonium alhier in het gebouw van de Bouwvakarbeiders. Na het .openings woord van den waarn. voorzitter, den heer A Verschoor, hield de heer p. A. de Bruyne een referaat over het onder werp Het probleem van den oorlog”. Een breedvoerige discussie volgde Mede gedeeld werd, dat voor Patrimonium’s practisch werk reeds 50 bijeen werd ge bracht Een oud-raadslid gearresteerd De politie te Zeist heeft aangehouden het oud-raadslid G. v. B„ als verdacht van belangrijke verduisteringen ten na deele van een woningbouwvereeniging te Zeist. Na voorgeleiding voor den commissaris van politie is de aange houdene gevankelijk overgebracht naar Utrecht, waar hij ter beschikking van den officier van Justitie is gesteld, «leidt de „N.R.Crt.”. De aangehoudene had ongeveer 23 jaar zitting voor de S.D.A.P. in den raad van Zeist. Per 1 September had hij zich niet meer herkiesbaar gesteld. schip vast Gisteravond omstreeks half zeven arriveerde te IJmuiden het Finsche stoomschip „Taurus” met een lading papier, papierstoffen en triplex aan boord, bestemd voor Amsterdam. De „Taurus” had reeds eind October in ons land aan moeten komen, doch het schip was door de Duitsche contrabande-con tróle aangehouden en naar Hamburg opgebracht. Pas enkele weken geleden werd het schip vrijgegeven, nadat een deel van de lading, bestemd voor Ant werpen, overgeladen was in een ander schip, dat de goederen naar hun be stemming heeft vervoerd. Nadat het schip was vrijgegeven kon de reis naar Amsterdam nog niet worden voortge- zet, omdat het ijs het schip het varen belemmerde. Pas toen de dooi inzette, kon het schip zijn reis vervolgen. De „Taurus” nam omstreeks half tien ligging aan de Handelskade te Amster dam, waar de lading gelost zal worden. Woensdag vertrekt het schip naar Rot terdam, om lading in te nemen en aan het einde van de volgende week zal het de terugreis aanvaarden. Als bijzonderheid zij gemeld, dat de „Taurus” in Amsterdam en Rotterdam de hier te lande voor de Finsche solda ten verzamelde ski’s zal inladen en naar hun bestemming zal brengen. Vergadering van het „Groene Kruis”. Onder leiding van den heer C. Deurloo hield Donderdagavond de afdeeling van het Groene Kruis haar jaarlijksche alge- meene vergadering in café „De Zwaan”. Na een welkomstwoord deelde de voor zitter mede, dat aan hem de leiding is opgedragen wegens het bedanken als voorzitter van den heer Warmolts. Bij de ingekomen stukken is een schrij ven van den heer Warmolts. De voorzit ter brengt hem dank voor het vele werk. Ook is een schrijven ingekomen van zus ter Bekker, waarin zij mededeelt, dat zij met ingang van 15 Mei a.s. bedankt als zuster van het Groene Kruis. De heer Verheijen brengt dank aan den afgetre den voorzitter en spreekt zijn spijt er over uit, dat zuster Bekkar de afdeeling gaat verlaten. Uit het verslag van den penningmees ter blijkt, dat de ontvangsten nebben be dragen ƒ2532.05 en de uitgaven ƒ2991.10, een tekort dus van 459.05, welk bedrag is uitgetrokken uit het batig saldo van 1 Jan 1939, groot 925.72, zoodat op 1 Januari 1940 in kas blijft ƒ466.67. De begrooting 1940 wordt aangenomen met een uitgaaf van 2995 en ontvang sten plus het batig saldo van 2728.67, alzoo een tekort van 266.33, welk be drag gedekt moet worden uit een te hou den bazar. De heer Verheijen brengt namens de controle-commissie verslag uit en ver klaart alles in goede orde bevonden te hebben. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt dat het ledental 378 bedraagt. Bij de bestuursverkiezing werden bij acclamatie herkozen de heeren S. van Dam en J. van Genderen, terwijl het bestuur werd aangevuld met den heer Verheijen. Besloten werd een vervolg- vergadering te houden voor de benoeming van nog 2 bestuursleden. In de kascommissie voor 1940 werden benoemd de heeren v d. Akker, Steij- siger en v. Zwet, terwijl tot afgevaar digde naar de algemeene vergadering wérd benoemd de heer Koerts en als plaatsvervanger de heer S. van Dam. De schepen zitten op een mosselbank Gistermiddag omstreeks drie uur zijn passagiers en post van de booten „Waddenzee” en „Ameland”, welke Donderdagmiddag op twee kilometer af stand van Holwerd, bij hun poging om van Holwerd naar Ameland te varen, in het ijs waren vastgeraakt, op het eiland aangekomen. Met een barkas zijn de passagiers van de'„Waddenzee” het eenige schip, dat reizigers ver voerde van boord gehaald. De schepen zijn door het in beweging zijnde ijs op een mosselbank gescho ven en daar gestrand. Dochter gaat inbreker te lijf Donderdagnacht omstreeks half is gepoogd in te breken in de woning van den gepensionneerden majoor der Rijksveldwacht, den heer Groenewoud aan de Berglaan te Hillegersberg. Op dit tijdstip lagen de heer G. en zijn vrouw reeds ter ruste, doch de dochter, die wat laat was thuisgeko men, was nog op. Net voordat zij naar boven wilde gaan, zag zij door de keu kenruit, dat een lichtje m den tuin naderbij kwam. Zij, als dochter van een rechtgeaar- den politieman, begreep dadelijk, wat dit te beteekenen had. Dat waren in brekers en als grond hiervoor bestond het feit, dat haar vader dien dag juist zijn driemaandelijksche pensioen had gehaald en er alzoo een flink geldbe drag in huis was. Zonder vader te waarschuwen, ste’de zij zich voor, dat zaakje zelf te klaren en wachtte met spanning de komende dingen af. Zij hield zich op in de keu ken en greep een stuk ijzer dat juist de loodgieter dien middag, tijdens het verrichten van werkzaamheden, had laten staan. De inbrekers waren met z’n beiden. Dadelijk werd begonnen om de keukenruit aan de achterzijde van het huis uit te snijden en toen dat gebeurd was, was de opening van de deur een kwestie van geen tijd. De fout, die vele bewoners maken om’ den sleutel op de keukendeur te laten zitten, was ook hier gebeurd, zoodat het slot omdraaien geen moei lijkheden gaf. Toen de deur geopend werd, sprong de dochter des huizes in haar nachtjapon te voorschijn en niet tegenstaande den schrik, die den inbre kers op het lijf viel, had één hunner toch nog den moed, geld te vragen. Gelijktijdig voelde hij een slag met het ijzer op z’n hoofd en toen vonden beiden het raadzaam het hazenpad te kiezen. De dochter waarschuwde hierop haar vader, die allerminst voor een klein geruchtje vervaard is en er op uittrok. Hij kreeg daarbij op toevallige wijze den steun van zijn zoon, die ook bij de politie is en juist in de onmid dellijke omgeving met een collega sur veilleerde. Niettegenstaande alle onder zoekingen, is het niet gelukt, de daders aan te houden. Vrachtdienst Ameland-Leeu- warden spoedig weer nor maal. Een motorboot van de reederij gebr. Bruins te Hollum, welke sedert eind December in het ijs vastzat, is gister middag vrijgekomen en onmiddellijk naar Leeuwarden doorgevaren. De ree derij Bruins onderhoudt den vracht dienst Hollum-Leeuwarden Het ligt in de bedoeling, het beurtverkeer Hollum- Leeuwarden zoo spoedig mogelijk te herstellen. Het passagiersverkeer tusschen Ameland en den vasten wal zal, nu de beide postbooten „Ameland” en „Wad denzee” zijn vastgeraakt, worden on derhouden met een barkas. Veiling 5 MaartGunning 12 Maart. Het heerenhuis met erf en tuin, aan de Balistraat 70, groot 1 are 98 c.a. Huurprijs /750. Grondlasten ƒ64.10, Straatlasten ƒ37, en Delflands sluisgeld ƒ2.56. Notarissen jhr. mr. H. J. H. Stoop en E. G. F. Payot. Het benedenhuis met twee afzonder lijke bovenwoningen, erf en tuin, aan de Gabriel Metsustraat 165-167-169, groot 1 are 36 c.a. Huurprijs 5.60 en de le étage /6.10 per week. Glasverzekering en water voor rekening verhuurder; 2e étage in eigen gebruik. Verkooper bereid voor /5.60 p w. te huren. Grondlasten 42 74. Straatlasten 20.80, Delflands sluisgeld /1.72. Inmiddels uit de hand te koop. Notaris W. G. Pauwels. I. Drie huizen, elk bestaande uit afz. beneden- en bovenhuis, met erven en tuinen, aan de Da Costastraat 135-137, 139-141, 143-145, groot 1 are 24 c.a., 1 are 25 c.a. en 1 are 27 c.a. II. Drie huizen, elk bestaande uit afz. beneden- en bovenhuis (waarvan een met overbouwde poort) met erven en tuinen, aan de Da Costastraat 149-151, 153-155, 157-159, resp. groot 1 are 27 c.a., 1 are 29 c.a. en 1 are 30 c.a. III. De pakhuizen met erven, achter de sub. I en II genoemde perceelen. door de overbouwde poort uitkomende aan de Da Costastraat 147, resp. groot 89 c.a., en 1 are 13 c.a. Huurprijs van nos. 159 /26 p. m., 1» en 149 onverhuurd, 143 5 75 p. w., 13» de voorkamer en alcoof ƒ2.50 p. w. he overige gedeelte /2.50 p. w 137 p. w. De bovenhuizen: nos. 157 le etag /20 p. m„ 2e étage ƒ3.75 p w., 153 le étage /5 p. w„ 2e étage 17.35 P- m„ 151 le étage ƒ4.75 p. w. 2e ^ge ƒ3175 p. w„ 145 geheel onverhuurd, le étage /4.75 p. w. 2e étage 3.70 p. - étage 25.50 p. f.’, 2e_ De pakhuizen fitl P- terwijl "één pakhuis on- "Het“ waterverbruik is voor rekening V GroVned?aUs?ernder Straatlasten en ^Delf- sub0^51/^. /IWen ƒ160, ƒ42 68. f 19.81E en 1.72; 42 68, J 19.80 en ƒ152. voor en ƒ19.80 en 1.72; 1.80 en /C 2-, -■ - Combinaties voorbehouden. In een cartonnagefabriek Te Apeldoorn is gisterochtend 4 uur brand ontstaan in de cartonnagefabriex van de N.V. Roomer aan de Havik- straat. De brandweer werd door buren gewaarschuwd. Toen zij arriveerde sloegen de vlammen reeds uit het dak. De Apeldoornsche vrijwillige brand weer. gesteund door de vrijwillige brandweer uil de buurtschap Warmen, verscheen met volledig materieel. De werkplaats is geheel uitgebrand. Van den inventaris werd niets, gered. Veel materiaal ging, volgens de „N. R. Crt.”, bij den brand verloren. Door het actief optreden van de brandweer bleef het vuur tot de werkplaats be perkt. De laatste jaren is er meermalen brand voorgekomen in dit bedrijf, waar circa 100 personen werken. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. groenteschalen met afschroefbare knop, één ronde en één ovale, ge wicht totaal 2912 gram 358.— 1 zeldzame platina clips, met 4 karaat brillant, robij nen. en smaragd. Fransch fabrikaat 1 gouden Heerenzakhorloge 2 kasten, merk „Election", extra plat 1 veertien karaats gouden heerensleutelketting. mooie schakel, 33 gram 1 platina op wit gouden broche, recht staafje, met 3 zeer mooie witte brillanten 12 zware zilveren theelepels en 12 zware zilveren gebak- vorken, in etui, fabrikaat Schoorl, roccoco steel, ge wicht 276 gram In- en verkoop van Goud, Zilver en Juweelen. Voor oud goud geven wij tot ƒ1.80 per gram. straatlasten voor c- en 68. ).8O en 1.7*; f 18 32 ir de perceelen sub II. A3,7-3,.’/42 69, f 1.51; f42.68. 19 80 en 172 42 0», 80 en ƒ172; de pakhuizen, ƒ5.2/, 80 en ƒ.0 30; 6.30^ ƒ2.16 en ƒ0.34. NÖtarissen’j. J. de Lange en A- Schouw. Het huis met erf en tuin, Perponcherstraat 132, groot 1 Vrij van buur en bewoning. Grondla/ten ƒ53 38, Straatlasten Delflands sluisgeld ƒ2.14. Notarissen H. G. C. Dénis en Waldorp h0. Het benedenhuis met afzonderlijke venwoning, erf en tuin, aan de ten no straat 12-14 groot 1 are 58 c.a. Huurprijs van benedenhuis 492 P jaar, bovenhuis onverhuurd. „7 Grondlasten ƒ64.28. Straatlasten en Delflands sluisgeld ƒ2.54. De C J. M V. „B o h e m e n” houdt Zondagavond een bijeenkomst in de vergaderzaal van de Bethelkerk. Na de Bijbelbespreking door den heer H. van Grieken zal de heer P. Bapstiste een cau serie houden over Albert Schweitzer. De Vereeniging van Jong-Hervormden komt Maandagavond in de Bethelkerk in vergadering bijeen. Door ds. F. K van Evert zal een refe raat worden gehouden over „Wat weten wij van de gestalte van Jezus?”. Na de pauze houdt de heer D. v. d. Brandt een causerie over de „Matthaus Passion”. D e K. V „S a m u e 1” v e r- gadert hedenavond in „Leyenburg”. Door een der leden zal een Bijbels onderwerp worden ingeleid. Daarna reciteeren en memoriseeren. De St. Josephgezellen hou den. morgen en Dinsdag 5 Maart a.s. ont- spanningsbijeenkomsten in het R. K. Vexeenigingsgebouw, Er zouden geen berichten over Neder- landsche schepen *zijn doorgegeven. Aanvankelijk liepen hierover allerlei geruchten. Aangenomen mag worden, dat deze door de politie zijn onderzocht, doch over het resultaat van dit onderzoek bewaart men het diepste stilzwijgen. De sergeant, die kort geleden te Alk maar werd gearresteerd op verdenking van spionnage, is op vrije voeten ge steld. Reeds langen tijd koesterde men de verdenking tegen dezen man, dat hij militaire geheimen zou hebben verra den. Hij werd hierom langen tijd ge volgd door een luitenant, die hem even wel op niets.kon betrappen. De man fo tografeerde veel en daarin zag men blijkbaar iets verdachts. Eenigen tijd geleden werd ontdekt, dat de sergeant zonder toestemming zijn garnizoen verliet. Het merkwaardige was echter, dat hij op het station, \^ar de wacht hem controleerde, een geldigen verlof pas kon toonen. Zelfs bleek, dat hij meer verlofpassen bezat, evenals offi- cieele militaire vervoerbewijzen. Er werd een onderzoek ingesteld en daar bij zou men hebben vastgesteld, dat deze papieren van diefstal afkomstig waren. Toen de man in voorloopige hechtenis werd gesteld, heeft men zijn particuliere correspondentie onder zocht. Daaruit zijn tenslotte geen be zwarende bewijsstukken te voorschijn gekomen, zoodat men den man op vrije voeten heeft gesteld. RIJSWIJK. Liefdadigheidsconcert voor Finland. Onder auspiciën van de biljartvereeni- ging D.O.S. had gisteravond in de boven zaal van Hotel Leeuwendaal een lief dadigheidsconcert plaats ten bate van het Finsche Roode Kruis. Onder de aanwezigen werden o.m. op gemerkt de burgemeester, mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar en de heer C. W. Vollgraff. lid van den Gemeenteraad. Medewerking werd verleend door de orkestvereeniging „Ons Genoegen” en den solist, Albert Jozini, tenor, begeleid door mevr. Betsy de Ridder-Spaan. Nadat het orkest het Finsche volkslied en het Wilhelmus had gespeeld, werd een aanvang gemaakt met het zeer gevarieerd en welverzorgd programma. De verschil lende nummers werden vlot tèn gehoore gebracht en door de aanwezigen zeer ge waardeerd. De solist, Albert Jozir.i, daarbij zeer goed begeleid door mevr. Betsy de Rid der-Spaan, welbekend van den Volkszang, zong met gevoel eenige opera-aria’s, o.a. La Fanciulla del West en Tosca, beide van Puccini. Doch vooral in „Das Land des Lachelns” van Franz Léhar kwam zijn tenorstem goed tot haar recht. Voor de pauze sprak de consul Finland, de heer A. J. Th. v. d. Vlugt, gevoelvolle woorden tot opwekking van steun aan het arme land in het hooge Noorden, dat zoo zwaar beproefd wordt. Het was spr. een behoefte te getuigen, dat de Rijswijksche burgerij wel in het bijzonder met dit volk heeft medegeleefd, gezien de mooie resultaten, welke klereninzameling heeft opgeleverd. Na deze rede volgde de Amerikaansche verloting, welke ruim 100 opbracht. De prijzen werden door de winnaars aan den Finschen consul ter hand gesteld, om bij gelegenheid opnieuw verloot te worden. VOORBURG. De polikliniek van St. An toniushove is uitgebreid met een afdee ling voor zenuw- en zielsziekten onder leiding van den specialist dr. L. A. Han- rath. Daar de bloedtransfusie- dienst in nieuwe banen is geleid heeft zich hier ter plaatse ook een „werfcom- missie” gevormd. De werfcommissie heeft de volgende aanmeldingspunten vastge steld Wijkgebouw Wit-Gele Kruis. Hee- renstraat 15 Wijkgebouw Groene Kruis, Kerkstraat 62 Ziekenhuis St. Anthonius- hove. Oosteindeten huize van dr. N. v. d. Koogh, Westeinde 39ten huize van den heer J. G. Peeting. Laan van N Oost-Einde 267 ten huize van den heer J. G. J. H. Bolsius, Oosteinde 343. Van Maandag 4 Maart kan men zich aan deze adressen opgeven. De leeftijd voor vredes- donor is 2160 jaar voor oorlogsdonor zonder leeftijdsgrens. De burgemeester heeft o p- gericht een kleeren-comité voor Finland, dat binnenkort zijn actie voor het in zamelen van kleeren ten behoeve van het zoo zwaar geteisterde Finsche volk zal beginnen. Blijkens mededeeling van het college van Kerkvoogden van de Ned. Herv. Gemeente hebben beheercolleges besloten met de inwendige restauratie van de kerk in de Heerenstraat een aan vang te maken en wel met het Noorder transept (dit is het gedeelte der kerk tegenover den preekstoel met den primi tieven uitgang). De vereeniging „De ver jaardag” heeft zich bereid verklaard de gelden, welke zij ontvangt, te bestemmen voor den aankoop van nieuwe banken. De stichting van een tweede kerk dient, hoewel reeds grond Is aangekocht, voor loopig te worden uitgesteld, doch het is wenschelijk, dat met het bijeen t.engen van bouwkapitaal wordt voortgegaan Hiervoor bestaat het fonds „Uitbouw” waarin ook de gelden van het „dubbel- tjesfonds” worden gestort. Voor den Kath. Volksbond spreekt Woensdagavond in de bovenzaal van het Forum-theater kapelaan Th. Dek ker over „Arbeid en de arbeider”. Aan het postkantoor alhier is gedurende de maand Februari op de Rijksspaarbankboekjes ingelegd 11.832,10 en terugbetaald 9743,07. huissleutel no. 5673, autoslinger en een pak zakken, waarop de naam voorkomt (Blonk Zeg waard). Inlichtingen bureau van politie, eiken werkdag van 10 tot 12 uur. schapenfonds Ned. Herv. kerk heeft over het jaar 1939 een batig saldo opgeleverd van 347,90. De Maria-Garde houdt mor gen een ontwikkelings- en ontspannings- bijeenkomst in het clubgebouw in de Kerkstraat.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6