Jubileum Cornells Veth xtr tr i REIZEN EN SCHRIJVEN e- Made in U.S.A. Hansje’s kou is vandaag over KUNST EN LETTEREN STADSNIEUWS VICKS w VapoRub WO HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 4 MAART 1940. DERDE BLAD, PAGINA 2. RECLAMES. De voor Per K.L.M. naar Stockholm LITERAIRE KOFFIETAFEL L i Directorium Nederlandsche Heide Maatschappij ambulance doorreis in HET ONDERWIJS AAN HOOR- STOMME KINDEREN CREMATIE GENERAAL VAN OMPHAL MULERT 2 5 ci. W Ir. P. VAN BRAAM VAN VLOTEN OVERLEDEN INDISCHE OFFICIEREN NAAR DE HOOGERE KRIJGSSCHOOL Zwitsersche Finland op Amsterdam Geen wachttijd-Werkt direct Dr. Hannema (links) wenscht Cornelis Veth, na het uitspreken van een huldigingsrede, geluk met zijn 60en verjaardag. Links van den jubilaris mevrouw Veth, Het gezelschap voor liet hotel. Geheel links 1ste rij de leider, dr. Max Zehnder. Vooraan rechts zuster Elisabeth. Schwarz, die in ons land haar H.B.S.-opleiding genoot. Dank zij de a 'M& 4 ROY minister van aan en van DE ^ckte AMERIKAAN ONVEILIG STRAND Het strand aan het Wassenaarsche Slag is onveilig tusschen de strand- palen 91 en 94 op Donderdag 7 Maart van 10.30 v.m. tot 6 uur nam. wegens schietproeven met geschut. De aandacht wordt erop gevestigd, dat het strand eerst dan weder toegan kelijk is, nadat de roode vlaggen, welke de onveilige strook aanduiden, zijn in gehaald. A. DEN DOOLAARD Causerie met lichtbeelden Woensdagavond 6 Maart ten 8.15 ure in PULCHRI STUDIO Lange Voorhout 15. Invitaties: MENSING VISSER, Boekhandel „De Vijf Vocalen”, Kneuterdijk 11. (Bespr. 10 ct. p. P.) 500 9 V Vijftig candidaten voor 25 plaatsen Naar Aneta uit Soerabaja meldt, be staat er kans, dat de Hoogere Krijgs school hier ter stede, welke thans is gesloten, binnenkort weer zal worden heropend. De toelatingsexamens voor Indische officieren worden medio Maart te Bandoeng afgenomen. Voor het Indische leger zijn 25 plaatsen ge reserveerd. Het aantal candidaten hier voor bedraagt rond het dubbele. „DE DOKTER PRIVÉ” DOOR HET RUYS-ENSEMBLE. Het Ruys-Ensemble, onder leiding van Anton Ruys, zal Woensdag 6 Maart a.i., in den Koninklijken Schouwburg, nog een opvoering geven van „De Dokter Privé", blijspel van Sacha Guitry, In de oorspron kelijke rolverdeellng, met Cor Ruys in de hoofdrol. Deze voorstelling zal tevens de laatste zijn, welke Het Ruys-Ensemble in dit sH* zoen hier ter stede zal geven, nooit bepaald heeft willen kwetsen en ook nooit bepaald niet heeft willen kwetsen. Het verheugt hem, dat tegelijk met zijn werk dat van Croin een schil der, dien hij zoozeer waardeert wordt geëxposeerd. (Het portret van den jubi laris prijkt op Croin’s tentoonstelling.) Hartelijk zegde de jubilaris tenslotte allen dank voor de zoozeer gewaardeerde groote belangstelling en hartelijkheid. Des avonds hebben vele vrienden zich met den jubilaris en mevr. Veth vereenigd aan een maaltijd in restaurant Cecil, hun aangeboden door het bestuur van de Ver- eeniging van Letterkundigen. Daar heb ben dr. Boutens, voorzitter van deze ver- eenlging Victor van Vriesland, Anton van Duynkerken, Lodewijk van Deijssel, dr. J. F. Otten en anderen opnieuw in woorden van waardeering en vriendschap in aller lei toonaarden den geestigen spotter en hekelaar Cornelis Veth gehuldigd. Door deze massage begint VapoRub direct l^fAu.,d werken als een pappleister. Gelijktijdig ontstaan door de lichaams warmte de heilzame dampen, die 18 x per minuut naar de ontstoken luchtwegen van neus, keel en borst worden ingeademd. Door de urenlang aanhoudende, dubbele werking verzacht VapoRub de prikkeling, lost het slijm op, vermindert het hoesten en maakt het ademen gemakkelijk. Het kind slaapt rustig en 's morgens is de ergste kou meestal voorbij. Verlaagde Prijs 90 ct Oud-hoofdingenieur der Rijkskustverlichting. Alhier is in den ouderdom van 69 jaar overleden ir. P. van Braam van Vloten, oud-hoofdingenieur der Rijks kustverlichting. Ir. van Braam van Vloten was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, ridder in de orde van Oranje-Nassau en comman deur in de orde van Leopold II van België. De teraardebestelling zal plaats vinden Woensdag 6 Maart op de be graafplaats Nieuw Eik en Duinen, des middags om 12 uur. HULDIGING OP ZIJN 60en VERJAARDAG. De kunstcriticus, dichter, caricatuurtee- kenaar Cornelis Veth heeft Zaterdag on dervonden, hoezeer zijn werk en zijn per soon op prijs worden gesteld, want het was des middags meer dan vol in de zalen van den kunsthandel Martinus Liet- nur, waar ter eere van Veth’s 60sten ver jaardag een tentoonstelling van zijn ca- ricaturen (veel goede oude bekenden en eenige nieuwe actueele werken) werd ge opend. Deze eenvoudige plechtigheid bood aan tal van vrienden en bewonderaars de gelegenheid om den jubilaris te compli- menteeren en te huldigen. Onder hen wa ren zeer vele kunstenaars: schilders, let terkundigen, tooneelspelers, voorts jour nalisten en verscheidenen, die krachtens hun functie met de kunst in nauwe aan raking komen, zooals dr. H. E. van Gel der, de directeur van ons Gemeente museum, prof. W. Martin, directeur van het Mauritshuis Bij zóóveel bekende per soonlijkheden onthouden wij ons van het verder opsommen van namen. Dr. D. Hannema, de directeur van het Museum Boymans te Rotterdam, heeft de tentoonstelling geopend en den jubilaris gehuldigd in een aardige redevoering. Rede van dr. Hannema. Er worden, zei dr. Hannema, in ons land veel tentoonstellingen op min of meer plechtige wijze geopend. De opening van deze expositie verdient wel degelijk onze bijzondere aandacht, want de kunste naar van het hier geëxposeerde werk, Cornelis Veth, jubileert. Geen hooge hoeden zijn hier te vinden, geen officieele redevoeringen zullen af gestoken worden, maar vrienden zijnhiei bijeen cm den jubilaris hartelijk geluk te wenschen met den mijlpaal, dien hij in het leven heeft bereikt. Cornelis Veth is een veelzijdig talent; schrijver, in het bijzonder van kunstcri- tieken, en teekenaar; teekenaar van cari- caturen, waarvan er thans een aantal Wordt geëxposeerd. Die verschillende kanten van dit merk waardige talent vullen elkaar aan en vormen een eenheid. Zijn werk is karakteristiek voor zijn levenshouding en wijzen; de onderwerpen zijn niet gekozen uit gebeurtenissen, die de groote massa beroeren; zij zijn slechts voor de ingewijden in het rljk-geschakeer- de domein der kunst ten volle te begrij pen. Veth hekelt gebeurtenissen en per sonen. Hij neemt scherp waar en rea geert op origineele en onverwachte wijze Zijn visie is daardoor oorspronkelijk en frisch. Nu eens neemt hij op goedmoedi ge wijze zijn slachtoffers in het ootje; dan weer geeft hij een flinke veeg uit de pan. Zijn wijze van teekenen vertoont een persoonlijk karakter. Er zit ontwikkeling in dit werk: Van Uzeltje uit 1904 tot Knuttel uit 1936 is een groei waar te nemen van het meer traditioneele naar het zeer eigene. De kroniekschrijver Van de laatste decenniën van het Nederlandsche kunst leven zal in Cornells Veth één der beste illustrators vinden. Ook in zijn kritieken in de dagbladen en in zijn kronieken in het Maandblad voor Beeldende Kunsten neemt hij een af zonderlijke plaats in. Hoogdravende woor den liggen hem niet; zijn stijl is klaar. Veth verfoeit in zijn hart al het extreme; hij verafschuwt het onoprechte. Hij houdt van talenten, die natuurlijk gegroeid zijn en eenvoudig zich uiten. Bij al de dagelijksche beslommeringen heeft Cornelis Veth den tijd gevonden om meer uitgebreide werken te schrijven. In dit verband zij slechts gewezen op de Ge schiedenis van de Nederlandsche Carlca- tuur, welke in 1921 het licht zag, en „Co mic Art in England” uit 1931, kostelijke Werken, die veel studie hebben vereischt Op rake en boeiende wijze heeft de schrij ver daarin de historie van de caricatuur- teekenaars vastgelegd. Cornelis Veth, drager van een naam, die klinkt in onze kunstgeschiedenis al dus eindigde dr. Hannema, gij hebt 'veel bereikt in he verleden; belangrijk werk wacht u nog. Behoudt de aparte plaats die gij in ons kunstleven inneemt. Velen’ zullen u dan dankbaar zijn, De jubilaris heeft in een geestig» korte speech geantwoord. Hij citeerde een vers je, dat hij bij zijn 50en verjaardag had gemaakt en waarin wordt beweerd dat hij niet behoort tot de boffers, die wor den gehuldigd met panje en eerejoffers. En ook nu, op zijn 60en verjaardag een leeftijd, waarop men tot zijn voldoening hog niet te hooren krijgt, dat men „nog kras" is! staat hij er eigenlijk nog z.oo tegenover Hij beloofde, steeds dezelfde te zullen blijven. Men heeft hem wel een «tuk venijn genoemd, anderen vinden hem goedig. Hijzelf kan slechts zeggen, dat hij De heer van Lonkhuysen treedt definitief af. De raad van commissarissen- der Ne derlandsche Heide-Maatschappij heeft in zijn Zaterdag gehouden vergadering een directorium benoemd, waarin met ingang van 15 April a.s. zitting ver krijgen de heeren C. van den Bussche, oud-vicepresident van den Raad van Nederlandsch-Indië en Koloniën in het vijfde kabinet-Colijn, als president-directeur C. Staf, thans adjunct-directeur, als directeur tevens plaatsvervangend president-directeur, en D. van Maaswinkel, thans adminis trateur met den persoonlijken titel van administratief directeur. Ir. J. P. van Lonkhuyzen, die sinds het overlijden van den heer T. van Maanen in Maart 1937, zich tijdelijk met de waarneming van de functie van directeur had belast, wordt met ingang van voornoemden daturrt op de meest eervolle wijze van deze functie ontheven, onder bijzondere dankbetui ging voor de belangrijke diensten on der moeilijke omstandigheden aan de Maatschappij bewezen. SERENADE VAN DE REINIGINGS- HARMONIE. Ter gelegenheid van het 25-jarig ambtsjubileum van den heer W. van Westenbrugge, Vlielandschestraat 41, technisch hoofdambtenaar bij den Gemeentelijken Lezing mej. Sterk Voor leerlingen en genoodigden werd op Zaterdag 2 Maart in het gebouw der Kweekschool van het Haagsch Ge nootschap, een lezing gehouden over het onderwijs aan hoor-stomme kinde ren. Spreekster was mej. A. C. Sterk, onderwijzeres slechthoorende zeide spr.. hem hoog geacht, werd de steunpilaar van het landsehe leger genoemd. Spr. den overledene voor de liefde, en zij l gezin van hem mochten onder vinden. Een zwager, de heer W. Jager Ger lings dankte den overledene voor de groote mate van liefde en harte’ijrt- heid aan al de zijnen geschonken. Spr. dankte voorts de aanwezigen namens de familie voor de belangstelling. De organist speelde „Wilt heden nu treden” uit Valerius’ Gedenkklank, „Es 1st bestimmt in Gottes Rat" van Men delssohn en bij het dalen van de kist „So nimm denn meine Hande” F. Sllcher. 3-MinutenVapoRub-Massage Om kindetverkoudheid I of hoest vlug en zonder I innemen te bestrijden, I doe als volgt tegen bed- -i tijd: (1) wrijf n‘nk. Vicks VapoRub op keel en borst; (2) daarna q ook op den rug; (3) ten <7 k X slotte een dikke laag op w»" *A. de borst doen en met ïl/# warm flanel bedekken. Indexcijfers kleinhandelsprijzen Wat het verloop der kleinhandels prijzen betreft geven de volgende door het Centraal Bureau voor de Statistiek berekende indexcijfers van winkelprij zen in de tien grootste gemeenten van ons land eenig inzicht. In de bereke ning zijn prijzen opgenomen van aard appelen, brood, grutterswaren, vleesch, melk, kaas, eieren, vetten en kruide nierswaren. Hierbij zij opgemerkt, dat een stij ging van 10,5 pCt. der prijzen van voedingsmiddelen een stijging veroor zaakt van de uitgaven voor het ge- heele gezinsbudget van 4,2 pCt., waar bij aangenomen is, dat 40 pCt. van de gezinsuitgaven besteed wordt aan voe ding. Aug. 1939 100,0, Jan. 1940 108,6, Febr. 1940 110,2, 20 Febr. 110,5, 27 Febr. 110,5. Zehnder was zeer tevreden over het verloop van de reis. De douane had steeds alle mogelijke medewerking verleend. Vandaag zou de eerste groep van de ambulance met het K.L.M.-vlieg tuig naar Stockholm vertrekken. Mor gen gaan de overigen eveneens per K.L.M. naar het Noorden. Zij allen hopen zoo spoedig mogelijk hun menschlievend werk te kunnen begin nen. In vele landen van Europa werd ge durende de afgeloopen maanden geld btfeengebi-.cht ten einde ambulances in te richten, welke aan het Finsche front zoowel voor soldaten als voor de burgerbevolking de onontbeerlijke geneeskundige hulp kunnen verleenen. Tientallen doktoren en een groot aan tal verpleegsters uit de Scandinavi sche landen zijn reeds geruimen tijd in Finland werkzaam en langzamer hand komen in verscheidene landen ook de ambulances gereed, welke on der oppertoezicht staan van het In ternationale Roode Kruis. Zoo is het niet met de Zwitsersche ambulance, welke gistermiddag op doorreis naar Finland met den Parijschen trein in Amsterdam aan kwam. Deze groep bestaat uit tien chirurgen, negen verpleegsters en twee oppassers, onder leiding van dr. Nicole, die reeds in Stockholm is om de nóodige maatregelen voor een spoedig vertrek naar Finland te tref fen. Zij allen zijn niet officieel door het Roode Kruis uitgezonden, doch zij zijn individueel aangenomen door het Finsche consulaat in Zurich, nadat het benoodigde geld door de Zwitser sche bevolking voor uitzending was bijeengebracht. De waarnemend leider van de am bulance, dr. Max Zehnder, uit Zurich, vertelde, dat de ambulance van Stockholm af ter beschikking van de Finsche regeering staat. Het staat dan ook nog niet vast, waar met den arbeid in Finland zal worden begon nen. Het zou uiteraard prettig zijn, wanneer een hospitaal als werkter rein zou worden aangewezen, doch bij de samenstelling van de ambulance is er op gerekend, dat zij zich in drie groepen kan splitsen, welke ieder op zich volledig uitgerust zijn. De Zwitsers hebben alle instrumen ten en medicamenten bij zich en voe ren zelfs een rontgenapparaat mee. De speciale kleeding, geschikt om het barre Finsche klimaat te trotseeren, ligt in Stockholm gereed. Voorloopig zullen de Zwitsers twee maanden in Finland blijven, doch de middelen voor een langer verblijf zijn aanwe zig. Op de vraag, of de chirurgen on dervinding hebben van het medisch werk in den oorlog, antwoordde dr. Zehnder, dat slechts één dokter den wereldoorlog heeft meegemaakt. De overigen zijn jonge gespierde men- schen, als ware Zwitsers gehard door het ruige leven in de bergen. Een der zusters der ambulance bleek de Nederlandsche taal volko men accentloos te spreken, n.l. zuster E. Schwarz. Deze heeft haar H.B.S.- tijd in ons land doorgebracht. Eerst zes jaar geleden keerde zij naar haar vaderland terug, waar zij voor ver pleegster studeerde. Onder hen, die ter begroeting van de ambulance op het perron aanwe zig waren, bevonden zich mr. W. G. Lanz, consul van Zwitserland, dr. K. M. Slotboom van de K.L.M. en de heer G. Key, consul van Finland. Dr. Boekenweekviering in Piccadilly. Het wordt een traditie, dat de organisa toren van de Boekenweek, ter gelegenheid van de jaarlijksche viering van het boek, het publiek in de gelegenheid stellen met auteurs kennis te maken. Ook Zaterdag middag vond weer de literaire koffiemaal tijd plaats, ditmaal in Piccadilly. Het was er druk en zeer geanimeerd. De heer Naeff, de tafelpresident, hield een korte welkomstrede, waarbij hij er dankbaar de aandacht op vestigde, dat de Regeering voor het boek voelde: brood, aardappelen en boeken zijn vrijgesteld van omzetbelasting. Ook het voedsel voor den geest is geen luxe, maar noodzakelijk als... lichaamsvoedsel. De schrijver jhr. Jan Feith hield als „feestredenaar” een vlotte causerie, waarin hij alle soorten van „lezers” de revue liet passeeren. De roman -en tooneelschrijver Ben van Eysselsteijn hield een speech, waarin hij zich afvroeg of de kennismaking tusschen lezers en schrijvers wel altijd voldoet aan de illusie der lezers. Zullen niet vele lezers zuchten: „Hè, die en die schrijver had ik me nou héél anders voorgesteld?” Namens de Cultureele Vereeniging Ne derlandVlaanderen sprak mej. mr. Ragn- hild Stapel. Tusschen België en Nederland bestaan nauwe banden. Overal In de we reld zijn paspoorten noodig, moge het geestelijk paspoort op het boek achterwege blijven! Vooral tusschen broedervolkeren die voor het grootste gedeelte eenzelfde, taal spreken: het Nederlandsch Zijn Excellentie, de gezant van Zuid- Afrlka, de heer dr. Broekhuizen, wees er met klem op, dat de taal het wezen van een eigen volksgemeenschap uitmaakt. Het boek der boeken: de Bijbel, heeft het Afrikaansche volk in contact gehouden met de oude stamtaal. In Afrika heeft zich net Afrikaansch ontwikkelt tot een eigen, levende, sprankelende taal, het mooie en gezonde kindje van moeder Nederland. De toekomst is ook voor Holland donker, maar als men vasthoudt aan God, taal en volk, kan men niet crloren gaan. De Vlaamsche publicist en bekende folk lorist, de heer Achiel Brijs, wees op de enorme Uitgestrektheid van het Neder landsch taalgebied. Een boek moet ver zwolgen en verteerd worden. De goede boeken hebben dit met voedsel gemeen, n. 8eest voeden. Daarom is de literaire koffietafel het symbool van boek en voedsel. Mevrouw Boldlngh-Goemans herdacht den overleden literator-boekverkooper Dop Bles, den ideaal vertegewoordiger van zijn vak. Zij wees er op, dat het publiek voor lichting behoeft en opvoeding tot schoon heid. Een „démasqué der schoonheid" komt steeds te vroeg en leidt niet tot liefde van het publiek voor het boek. Als voorzitter van de vereeniging ter be hartiging van de belangen des Boekhan dels, sprak de heer Noothoven van Goor, die op het feestelijk karakter van de Boe kenweek wees. Na een alleraardigst en opwekkend slot woord van den heer Petrl, werd de zeer geslaagde koffietafel opgeheven. de School voor spraakgebrekkige kinderen hier ter stede. Behalve de slechthoorenden, heeft men aan deze school o.a. twee klassen voor kinderen, die wel kunnen hooren, maar niet, of gebrekkig spreken. Een gedeelte van deze leerlingen is moto risch hoor-stom, d.w.z. ze hooren min of meer normaal, begrijpen het gespro kene ook wel, maar kunnen zelf niet of slechts gebrekkig hun gedachten weergeven. Anderen hooren wel, wat er wordt gezegd, doch kunnen het niet begrijpen. Men noemt ze sensorisch hoor-stom. Een gegeven opdracht kun nen ze niet uitvoeren en spreken doen ze niet, of zeer weinig. Ze maken daar door den indriik, dat ze doofstom of zwaar achterlijk zijn. Het onderzoek door den schoolarts heeft echter uitge maakt, dat ze wel wat kunnen hoo ren, maar op het gesproken woord re- ageere.n ze niet. Het motorische hoor-stomme kind is onhandig, durft op de gymnastiekles niet aan een toestel te werken. Het zal een inktpot uit zijn handen laten val len of omstooten door zijn onbeheersch- te bewegingen en staat er dan hulpe loos bij te kijken, niet wetende, wat het doen moet. De sensorische hoor- stomme kinderen zijn juist heel han dig. Bij de sensorisch hoorstommen zijn soms zeer intelligente kinderen, terwijl de motorisch hoor-stommen dikwijls zwakzinnig zijn. Nu komen zuiver hoor-stomme leer lingen zelden voormeestal zijn ze te vens min of meer slechthoorend. Een klasse aan de school voor slechthoo rende en spraakgebrekkige kinderen omvat dan ook leerlingen met zeer uit- eenloopende vermogens en gebreken. Aan de hand van tentoongestelde voorwerpen, gaf mej. Sterk den aanwe zigen eenig inzicht in de wijze, waar op men met deze kinderen moet wer ken. bij Reinigingsdienst, zal door de Reinigings-Harmonie morgen avond den jubilaris een serenade wor den gebracht Daartoe zal te 8 uur worden vertrokken van den Houtrust- wcg, hoek Nieboerweg. Plechtigheid op Westerveld. Zaterdagmiddag heeft in het crema torium op Westerveld te Velsen onder veel belangstelling de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den gep. luit.-generaal der infanterie H. F. C. baron van Omphal Mulert, oud-commandant van het regiment Grenadiers en Jagers, overleden alhier. Aanwezig waren o.a. de gep. luit.- generaal T. de Witt Huberts, jhr. mr. A. C. D. de Graeff, oud-minister van Buitenlandsche Zaken en oud-gouver. neur van Ned.-Indië; de gep. generaal- majoor J. W. von Henning, luit.-kolo nel H. D. Scherpenhuyzen, commandant van het regiment Jagers; majoor J. K. de Visser, commandant van het regiment Grenadiers en de kapitein der militaire administratie R. J. w. van Rosmalen. De gep. luit.-generaal F. de Witt Huberts zeide een kort en eenvoudig woord te willen spreken, kort, omdat de loopbaan van den overledene in de bladen vermeld is en eenvoudig, om dat hij de eenvoud zelf was. Hij was een goed en nobel mensch. Hij was ook een trouw echtgenoot, een zorgzame pleegvader en een goed vriend. Spr. mocht 60 jaar met hem als vriend ver bonden zijn. Voor de familie en de vrienden zal het zwaar vallen hem te moeten missen. De oudste pleegzoon van den over ledene, de heer B. H. Drijber, her dacht wat de overledene voor zijn ge zin was geweest en welk een groote leegte hij achterlaat. Er blijven vele mooie herinneringen. De gep. majoor van het Ned. In dische leger, C. L. J. Schrassert Bert zeide den overledene voor de laatste maal te willen danken voor alles wat deze voor hem en de zijnen was ge weest. De heer M. C. Koning, oud-direc- teur der Stoomvaart Mij. Nederland, sprak als voorzitter der Kon. Natio nale Vereeniging tot steun aan mili ciens en dankte den overledene voor alles, wat hij in het belang dezer ver eeniging had gedaan. Vanaf de oprich ting toonde hij zijn belangstelling, hij was bestuurslid der afdeeling ’s-Her- togenbosch en kwam al spoedig in het hoofdbestuur. Toen in 1922 de voor zitter aftrad was er niet gemakkelijk een opvolger te vinden. Toen is ba ron Mulert voorzitter geworden en hij heeft richtlijnen aangegeven, om tot het doel te leiden. Hij achtte contact met officieele instanties noodig en via de arbeidsbeurzen werd toen veel succes bereikt. Ook ijverde hij voor de idee, om de miliciens in hun werk kring tijdelijk te vervangen en hun plaats open te laten, welke idee nu algemeen Is doorgedrongen. In de ver eeniging zullen wij zoo zeide spr. zijn naam steeds hoog houden als dien van den man, die haar in de moei lijke jaren gedragen heeft. De gep. onder-officier I. A. Suurland zeide zich gedrongen te voelen om een woord van dank te richten tot zijn ouden commandant van het derde re giment infanterie. Hoe hebben wij, ja, hij Neder- dankte die hij De Stille Omgang te Amsterdam De buitengewone tijdsomstandigheden hebben ook op den Stillen Omgang te Amsterdam haar merkteeken gedrukt. Daar was vooreerst de intentie van den omgang voor dit jaar„Dat ons va derland gespaard moge blijven van de rampen van een oorlog”, een intentie, welke velen met des te grooter vurig heid den bidweg zal hebben doen vol gen. Vervolgens deed zich het feit voor, dat het aantal pelgrims dit jaar over drie Zondagen moest worden ver deeld, wilden de Nederlandsche Spoor wegen een ongestoord vervoer garan- deeren. En tenslotte was er onder de tienduizenden, die den Stillen Omgang maakten, een nieuw element, het groen grijs der militairen. Meer dan eens zag men in den nacht van Zaterdag op Zondag een groep militairen onder de bedevaartgangers, o.m. van de Kolo niale Reserve, nog afgezien van diege nen, die zich bij de gewone groepen hadden aangesloten. Naar schatting volgden dezen eer sten nacht een kleine twintigduizend deelnemers den stillen bidweg. De herdenking van het Heilige Mi rakel van Amsterdam was dezen eer sten Zondag vrij vroeg kwart voor vijf uur afgeloopen. Dit vond zeker zijn oorzaak in het feit, dat de viering over drie Zondagen is verdeeld, waar door het aantal deelnemers per Zondag uiteraard geringer is. Aan het Centraal Station kwamen aan de Westzijde zeven en aan de Oost zijde acht extra-treinen aanboven dien arriveerde een extra-trein aan het Amstelstation en een aan het station Haarlemmermeer. Alles had een vlot en ordelijk verloop. Woensdagavond 6 Maart zal mevrouw KloekPirée van het in stituut Coué m het gebouw Prinse- gracht 259 voor leden en belangstel lenden der %nti-vivisectie-stichting een lezing houden over „De geest als be- heerscher onzer gezondheid”.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10