Russische aanvallen worden steeds talrijker Groote activiteit van vliegtuigen No. 17509. 1940. Straat- gevechten Wiborg Vermoedelijk 108 dooden Maandag 4 Maart. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND Terug uit Finland in Finsche legerberichten Russisch legerbericht zwaar Nieuwe linies achter Wiborg Engelsch passagiersschip door. 3 bommen gehavend Groote Russische nederlaag PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: Dit nummer bestaat uit VIJF bladen EERSTE BLAD. Eerste blad, pag. 1. Vijfde blad, pag. 2. Eerste blad, pag 1. 2 Eerste blad, pag. 2. Vijfde blad, pag. 2. Eerste blad, pag 2. Eerste blad, pag. 3. Eerste blad, pag. 3. Eerste blad, pag. 3. BINNENLAND Derde blad, pag. 1. Derde blad, pag. 1. Vijfde blad, pag. 1. gevuurd. een Vijfde blad, pag. 2. man. om te ontsnap- Langdurige oorlog in het vooruitzicht De Finnen zouden 17.000 man verloren hebben voortdurend en herhalen pas den Het Russisch legerbericht van giste ren luidt: Op 2 Maart werd het offen sief der sovjettroepen op de Kareli- sche landengte met succes voortgezet. Reddingboot met machine- geweervuur bestookt. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikerikl”, „De Nieuwste Mode", „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et, fr. p. post 10 ct Mermit Roosevelt bevelhebber van de Britsche vrijwilligers. In het afgeloopen weekeinde hebben verschillende luchtgevechten plaats ge had, waarbij beide partijen verliezen leden. Sumner Welles is gisteravond uit Berlijn in de richting van Bazel ver trokken. Een Duitsche vrachtboot werd door de Engelschen buitgemaakt. Een tweede Duitsch schip werd door de bemanning in brand gestoken om niet in handen van den vijand te vallen. Eerste blad, pag. 3. Bij een brand in een communistisch dagbladgebouw in Zweden zijn 5 per sonen omgekomen. De Haagsche politie heeft Zaterdag middag den dader van den aanslag op mevr. v. d. Griendt te Soesterberg, ge arresteerd. BUITENLAND De strijd om Wiborg duurt nog voort. Het heet dat de Finnen zich op korten afstand van de stad hebben terugge trokken. De Russen ondernemen massa- aanvallen op het Karelische front. De Gouvemeur-Generaal van Neder- landsch-Indië en zijn gezelschap zijn •hedenmorgen in drie Lockheed-toestel- len van Tjililitan naar Medan vertrok ken, het begin van het bezoek, dat de Landvoogd deze maand zal brengen aan Sumatra’s Oostkust, Atjeh, Nias en Tapanoeli. Van 15 regels ƒ150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. De Finnen zijn vastbesloten, dat niets van belang den sovjets in handen zal vallen. De ruime voorraden levensmid delen en artikelen zijn weggehaald. Alle groote gebouwen zijn opgeblazen of verbrand. Het oude slot van Wiborg, waarboven de Finsche vlag heeft ge wapperd, is volkomen leeggehaald. Finsche kringen leggen er den na druk op, dat de stad zelf geen militaire beteekenis heeft. De volgende twee weken zullen een ernstige beproevingstijd zijn voor de Finnen, die dan nieuwe, nog niet op de proef gestelde linies zullen verde digen, welke liggen tegenover een meer open gebied dan tegenover Wiborg het geval was. Wanneer de Finnen deze twee weken stand houden, is het mo gelijk, dat de sneeuw en dooi hen zal redden. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Mijnen en een duikboot maakten vier slachtoffers. Van een Fransch schip kwam de geheele bemanning om het leven. de 18e divisie Konrasnef met zijn staf, die erin waren geslaagd te ontsnappen en zich bij de tank brigade te voegen. Zaterdag kwam de heer Erik Hazelhoff Roelfzema uit Finland op Schiphol aan. Over den arm draagt hij een witte jas, zooals de Zweedsche vrijwilligers in Finland dragen. De Finnen hebben tot nu toe 100 tanks, 12 pantserauto’s, 6 stukken ge schut, 5 luchtdoelmitrailleurs met vier- voudigen loop, 200 vrachtauto’s, 28 auto’s, 25 ladingen munitie en ander infanterie-materiaal, buitgemaakt. Door het innemen van dit steunpunt is de defensieve kracht van de Finnen ten Oosten van het dorp Uoma op de Uuksunjoki-lijn aanzienlijk versterkt en de Finsche troepen hebben thans een stelling, W'elke evenwaardig is aan die welke zij bij het begin van den oorlogs innamen. De nog, dat de bemanning naar het kanon snelde. Zoodra de eer ste granaat losbarstte, verwijderde de Heinkel zich, doch kwam terug en be stookte de sloepen met machinegewe ren. maar liet geen bommen meer vallen. Te Londen is officieel medegedeeld, dat Mermit Roosevelt, een neef van pre sident Roosevelt, benoemd is tot bevel hebber van „het Britsche contingent van het internationale expeditiecorps voor Finland” met den fang van kolo nel. Vanmorgen zijn weer Italiaansche kolenbooten uit Rotterdam vertrokken, nadat Londen aan de Italiaansche re- geering concessies zou hebben gedaan. Een Duitsche bommenwerper heeft een Belgisch toestel nq/srgeschoten en andere beschadigd. In het Finsche legerbericht van Za terdag wordt o.m. medegedeeld, dat ten Noorden van het Ladoga- meer de 34-ste brigade tanks van het roode leger uit Moskou ver nietigd is. Deze brigade was via Uoma opgerukt om de 18e divisie te hulp te komen. Zij werd even wel gelijk met de 18e divisie om singeld. Op 29 Februari werd het laatste steunpunt van deze brigade ingenomen en Vrijdag is de zuive ring van het terrein geëindigd; 2050 Russen werden gedood. Onder de gesneuvelden bevinden zich ook de commandant van de brigade Kondratjef en de commandant van De „Domala” is het eerste groote Engelsche passagiersschip, dat door een Duitschen bommenwerper werd aan gevallen. De vcrlieslijst is grooter dan enige andere sedert het torpcdceren V an de „Athenia”. Te Ningpo (China) zijn bij een scheepsramp vermoedelijk 260 perso nen verongelukt. trouw gebleven aan den geest van den Volkenbond, zoodat, indien hun invloed een De zou maatsehappelijken achteruitgang ..enen en nieuwe oorlogen in het den wensch uit, dat de kleine naties zich beter zouden groepeeren. en dat ereenigde Staten van Amerika met kleine naties Zoodra de Russen zich van Wiborg meester hebben gemaakt, zullen de Fin nen zich terug moeten trekken op de nieuwe linies achter de stad, die zijn aangelegd. De snelheid van Russischen opmarsch in het Westelijk deel van de landengte kwam als verrassing. De zware verliezen aan manschappen, die de Finnen geleden hebben, zijn ongetwijfeld voor een deel het gevolg van het feit, dat de verde digingswerken op sommige punten van de Mannerheimlinie tot eiken prijs be houden moesten worden, terwijl in de achterhoede in allerijl nieuwe verdedi gingswerken werden aangelegd. Het tragische lot van Wiborg is voorname lijk te wijten aan twee oorzaken, te weten het gebrek aan manschappen en het gebrek aan artillerie. De Finsche verliezen bij de verdediging van Wi borg zijn grooter geweest dan op eenig ander tijdstip van den oorlog. Gisteren schatte men ze te Stockholm °P 17.000 „Berlingske Tidende” meldt van het Noordelijke front, dat de Russen op het «ogenblik daar 3000 manschappen per dag verliezen. Officieel wordt te Londen medege deeld, dat de „Domala” (8441 ton) van de Britsch-Indische Stoom vaartmaatschappij, Zaterdag ge troffen is door 3 bommen van Heinkel-bommenwerper ir bet Ka naal. Midscheeps ontstond brand. De kapitein "erd gedood 20 van de 48 Encelsche onderdanen en 88 van ae 253 Britsch-lndische onder danen worden vermist. Men vreest, dat zij om het leven zijn gekomen. Engelsche schepen en een Neder- landsch vaartuig hebben de ove rige passagiers en bemanning ge- red. Twee-en-veertig Indiërs en 9 Europeanen zijn Zaterdagavond aan land gebracht door een red dingboot aan de Britsche Zuidkust. De sovjettroepen hebben een depót van het spoorwegstation van Wiborg en het Zuidelijk deel dezer stad bezet. De sovjettroepen, die Wiborg van het Noorden en Zuiden uit omsingelen, hebben het station Tammisuo ten Noor den van Wiborg, Kaap Keihasniemi en het eiland Turkingsaari, ten Zuid westen van Wiborg bezet. Ten Oosten van Wiborg hebben de sovjettroepen de steden Kaantyma en Lapinlahti bezet. In andere sectoren van het front heeft zich niets van be westen van Wiborg bezet. Ook maak ten zij vier stukken geschut van 76 m.m. buit en het volledig uitgeruste hoofdkwartier van een groote mili taire formatie, De sovjetluchtmacht heeft vijande- tijke troepen en militaire doelen ge bombardeerd. Zeven vijandelijke vlieg tuigen werden bij luchtgevechten om- laaggeschoten. Twee duizend dooden Het Finsche legerbericht van Za terdag maakt melding van een groote Russische nederlaag, ten Noord-Oosten van het Ladoga- meer. Tweeduizend Russische sol daten zijn gedood. De Finnen maakten o.a. 100 tanks buit. Te Zalk (Ov.) zijn drie kinderen door het ijs gezakt. Twee hunner, «uit één gezin, verdronken. Tweede blad, pag. 2. De kwartiermeester vertelde nog Ik bevond mij met vijftien anderen in een kleine reddingboot. Om de paar secon den dook het vliegtuig en bestookte ons met machinegeweren. Na den der den aanval sprong ik in het water en zwom naar een vlot, waarop zich het met kogels doorzeefde lijk van een Laskaar bevond. Vijf minuten later zag ik het reddingbootje, waaruit ik ge sprongen was, met mijn vijftien doode kameraden zinken. De overlevenden verklaarden grooter ware geweest, Europa in <-<ieren toestand zou verkeeren. verdwijning van de kleine naties een j beteekenen verschiet brengen. Tenslotte i uit, dat de kleine zouden groepeeren, - Staten van Amerika W l. een moreel en econ<>- Vormen U'8en de anarchi® zouden Het Finsche legerbericht van gister avond luidt: Op de landengte van Karelië duurde de druk van den vijand gisteren voort. Over het algemeen werden de aanval len afgeslagen, op enkele punten trok ken de Finsche troepen zich volgens een vooraf opgesteld plan terug op hun nieuwe stellingen. In het Oosten van de Karelische landengte verspreidde de Finsche artillerie vijandelijke strijd krachten, welke zich voor een aanval concentreerden. Zij leden zware verlie zen. In den loop van den dag werden minstens 9 tanks en verscheidene ka nonnen vernield. De gevechten duren voort. Ten Noord-Oosten van het Ladoga- meer levendige activiteit van artillerie en patrouilles. Pogingen van den vijand, op de dringen, werden ver ijdeld. Te Kollanjoki en te Aittojoki sloegen de Finnen de Russische aan vallen af. Te Kollaanjoki verloor den vijand ongeveer 1000 dooden, een slede met luchtschroef, een pantserwagen en een tank. In de richting van Kuhmo werd een aanval van sovjet-infanterie afgeslagen, terwijl enkele versterkte punten werden genomen. In de rich ting van Salla werd over en weer levendig gevuurd. Overigens niets melden. In de lucht: De Finsche luchtmacht heeft Zaterdag vijandelijke colonnes en spoorwegen gebombardeerd. De activi teit van de Russische luchtmacht in de zónes der operaties richtte zich voor namelijk op de landengte en op den sector ten Noord-Oosten van het Lado- gameer. Bommen werden geworpen op Wilmanstrand en in het gebied van Imatha, Rirtola en Antrea. In het bin nenland werden bommen geworpen op Mikheli, Kouvola, Lahtti Riikkimali, Tampere en Abo. Volgens tot dusver ontvangen inlichtingen werden acht burgers gedood en een tiental gewond. Volgens gecontroleerde rapporten wer den in den loop van den dag 17 vlieg tuigen neergehaald. Bovendien werden zes onzekere gevallen gemeld. De wrakken van drie vliegtuigen, waar van in het legerbericht van Zaterdag was gemeld, dat zij waarschijnlijk- waren neergeschoten, zijn thans gevon den. Reuter meldt uit Helsinki De Russen zenden troepen naar voren hun massa-aanvallen aan de West zijde van de Karelische landengte steeds vaker. De Finnen bieden wanhopigen tegenstand. Met hun moorddadig vuur breken zij talrijke aanvallen, doch op enkele plaatsen zijn zij gedwongen zich terug te trekken, willen zij niet door de aanstormende massa’s onder den voet geloopen worden. Ten koste van groote offers zijn de Russen er in geslaagd vasten voet in de ruïnes van Wiborg te krij gen, doch de Finnen verdedigen, hun stellingen energiek in overeen stemming met hun gewone taktiek nooit terrein afstaan zonder den vijand zoo groot mogelijke verlie zen toe te brengen. In de straten van Wiborg worden hevige gevechten geleverd. De Fin nen zijn van plan de stad te ver dedigen als een „voorkazemat” van hun derde linie. Later spoelden 3 lijken aan. Ver scheidene overlevenden zijn ge wond. Honderd Russische vlieg tuigen boven Helsinki. Meer dan 100 Russische vliegtuigen hebben Zaterdag boven Helsinki ge vlogen. Twee keer werd luchtalarm gemaakt, een keer duurde de alarmtoestand drie uur. Een ooggetuige heeft in een uur tijds dertig toestellen in twee forma ties, gevolgd door 70 in verscheidene formaties boven de stad gezien. De toestellen vlogen op groote hoogte. Ook gisterochtend werd luchtalarm gemaakt. Het duurde van elf uur tot half twaalf. Men hoorde wel vliegtui gen, doch zag ze niet. Sumner Welles heeft gisteravond Berlijn verlaten. Hij heeft zooals aan vankelijk gemeend werd, gisteren geen tweede onderhoud met Hitler gehad doch wel met diens plaatsvervanger Hess en ook met Göring gesproken. Dit was het laatste officieele contact, dat de Amerikaansche onderstaatssecreta ris in Duitschland heeft gehad. Omtrent het resultaat van het pol sen van Berlijn en ten aanzien van de vredesvooruitzichten zijn Amerikaan sche bladen pessimistisch gestemd en zij meenen, dat de oorlog nog steeds aan zijn beginperiode staat. Denzelfden indruk gaf een rede van sir John Simon, waarin de Britsche minister waarschuwde tegen de gevaarlijke mis leiding, dat de overwinning goedkoop en gemakkelijk verkregen zou kunnen worden. Dat de geallieerden zich voorberei den op een langdurigen strijd is reeds herhaaldelijk bevestigd. Daladier, de Fransche minister-president, heeft in een interview nog eens verklaard, dat hij, wat den duur van den oorlog aan gaat, zich niet aan voorspellingen zal wagen. Wel kon hij zeggen, dat Frankrijk besloten is den strijd voort te zetten ■zoolang Europa niet bevrijd is van de omstandigheden, welke Frankrijk er toe dwingen elke 25 jaar in oorlog te gaan. Op een vraag over de waarschijnlijk heid van een Duitsch offensief ant woordde Daladier, dat elke veertien dagen een dergelijk offensief aangekon- digd wordt, zonder dat het er toe komt. Men kan verder slechts veron derstellingen uiten over een dergelijk offensief. De Fransche premier acht het echter onwaarschijnlijk, dat de Duit- schers zouden terugdeinzen voor de aanzienlijke offers aan menschenlevens, welke een aanval op de Fransche ver- sterkingswerken zou eischen. Het vooruitzicht van een langdurige worsteling is natuurlijk een slechte boodschap voor de neutralen, te meer nu Engeland bezig is de gaten in de blokkade te stoppen, waardoor de neu tralen verder in het nauw zullen ko men. Vooral de kleine Europeesche staten hebben het hard te verantwoorden. De plannen om Europa te verdeelen in invloedssferen onder politieke en economische voogdij van een paar groote mogendheden, bedreigt zelfs de zelfstandigheid van kleine staten. In Amerika gaan stemmen daartegen op. Een Amerikaansche schrijfster, mevr. D. Thompson, heeft in de „New York Herald Tribune” pleidooi gehouden voor de kleine Europeesche naties, welke het best de beschaving van het oude vasteland vertegenwoordigen. Zij teekent verzet aan tegen de bewering, dat deze kleine naties zouden moeten verdwijnen wegens een ontwikkeling, welke aan den vooruitgang beant woordt. De groote natiee, verklaart mevr. Thompson, munten uit op het gebied van de politieke macht, maar in men- schelijk opzicht, wat de beschaving, den binnenlandschen vrede, de waarbor gen voor de persoonlijke vrijheid be treft, overtreffen de kleine naties bijna in elk opzicht de groote mogendheden. Zij betoogt verder, dat kleine naties het voorbeeld van den maatschappelij- ken vooruitgang in Europa hebben ge geven. De economische beteekenis van de kleine naties is ook naar verhouding belangrijker dan die van de groote staten. De kleine staten zijn het best bestand gebleken tegen de overdrijvingen van het nationalisme. Zij zijn het langst Een lid van de bemanning vertelde, dat liet vijandelijke toestel over het schip vloog, dat alle navigatielichten aan had. De bemanning dacht, dat het een Engelsch toestel was, tot het neerdook tot op ongeveer 14 meter hoogte van af de dekken en vier bom men neerwierp. Binnen 20 minuten stond het stoomschip van voor tot achter in vlammen, zoo voegde hij hieraan toe. De tweede bom trof de brug. Nadat de eerste bom geworpen was, werden de dekken onder machine- geweervuur genomen en evenals de bemanning en passagiers, die wanno- pige pogingen deden de booten en vlotten neer te laten pen. Amerikaansch pleidooi voor het behoud van de kleine staten Het Heinkel-toestel ontdekte de „Domala” in het maanlicht en liet 4 bommen vallen. De „Domala”, welke thans in een haven voor an ker ligt, was een passagiersschip, dat van Antwerpen was uitgeva- met 143 Britsch-lndische on derdanen, die door de Duitsche re- geering waren vrijgelaten en naar hun vaderland teruggingen. Vliegtuigen hebben op de Noordzee Nederlandsche schepen aangevallen. Door mitrailleurvuur uit een Duitschen bommenwerper werden aan boord van het motorschip „Elsiena” de kapitein en de machinist gedood. A.' IÏAAGSCHE COURANT rn OVERZICHT. ren Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruljs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. <1. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 o—*^**o*wve drukt zii

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1