De resultaten van een half jaar oorlog Simmer Welles uit Berlijn vertrokken Na onderhoud met Göring en Belgisch-Duitsch luchtgevecht Hess Rein en witten, dan wit de Een Duitsche opgave Duitsche verontschuldiging Engeland’s voor bereidingen verbeterd, verklaarde minister Simon De neutralen en zee-oorlog Duitsch legerbericht Een Belgisch vliegtuig neergeschoten Fransche legerberichten Vier Duitsche vliegtuigen neergeschoten TTAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 4 MAART 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 2. Het Engelsch neutrale Zie H Fransche jager neergeschoten. Duitsche Nieuwsbureau deelt Wat de missie van Welles aangaat in zake een polsen naar vredesmogelijkhe- den kan men opmerken dat die missie, beëindigd is en dat de oorlog dichter bij zijn begin dan bij het einde is. Britsche vliegtuigen wederom boven Berlijn welker nationaliteit niet kon worden vastgesteld, over België gevlogen. Het luchtafweergeschut trad in werking. Groot aantal vreemde vlieg tuigen boven België. van een zou vloog een Engelsch DuitschDeensche alvorens te ont- De Britsche minister van financiën, sir John Simon, heeft Zaterdag een radiorede gehouden over de resultaten van het eerste half jaar oorlog. De koopvaardijschepen. Wat de koopvaardijschepen betreft, verklaarde Rader, dat neutrale koop vaardijschepen alleen dan het risico loopen tot zinken gebracht te worden, De vliegtuigen voor Engelsche aangezien „Zes maanden rust zonder groote militaire bedrijvigheid zijn voor Enge land van groot nut geweest, zoo zeide hij. Hierdoor zijn wij ruimschoots in staat gesteld onze voorbereidingen en uitrusting te verbeteren. België zou schadevergoe ding eischen. Ondanks de Duitsche betuiging spijt inzake het neerschieten van Belgisch vliegtuig boven België, men in politieke kringen te Brussel de meening zijn toegedaan, meldt United Press, dat België schadevergoeding zal eischen. De onderhandelingen hierom trent zouden te Berlijn geschieden. Zaterdagnacht zijn Britsche vlieg tuigen voor de vierde maal boven Ber lijn geweest, waar zij strooibiljetten hebben uitgeworpen. Andere vliegtui gen hebben gevlogen over belangrijke steden in Noordwest Duitschland en boven havens aan de Oostzee, alsmede boven de luchtbases van Borkum, Nor derney en Sylt. Pas na het aanbreken van den dag keerden de toestellen te rug. De piloten, die boven Berlijn ge weest waren, rapporteerden, dat het luchtdoelgeschut in werking was ge treden. Ook in den afgeloopen nacht hebben Britsche bommenwerpers boven Berlijn gevlogen. Van den grond af werd het vuur geopend, doch de toestellen slaag den er in, wederom strooibiljetten bo ven de Duitsche hoofdstad uit te wer pen. Alle vliegtuigen keerden veilig op hun bases terug. In de dorpen langs den Rijn van Ba zel tot Waldshut en verderop tot het meer van Constanz is in de laatste dagen een aanzienlijk aantal Duitsche troepen aangekomen, terwijl nog meer soldaten verwacht worden. Zij worden in woon huizen en scholen ondergebracht. mede zij neutrale schepen tot zinken brengen en zeelieden en lichtschepen beschieten, laten geen twijfel bestaan, waar de sympathie moet liggen van de fatsoenlijke toeschouwers. met contrabande varende lichtere Britsche werden 52 schepen en deels Britsche kruisers Het mede Gisteren hebben 4 Duitsche Messer- schmidt-vliegtuigen den strijd aange bonden met 12 Fransche jagers van het type Morane. Het gevecht speelde zich af ten Zuidoosten van Diedenho- fen en duurde geruimen tijd. De Fran sche machines namen tenslotte de vlucht, nadat een Morane was neerge schoten. Alle Duitsche machines keer den behouden terug. In president Roosevelt Zaterdag naar Washington terugkeerde, heeft hij een perconferentie gehouden, waarin hij mededeelde, dat van Sumner Welles rap porten zijn ontvangen over zijn bezoe ken aan de Europeesche hoofdsteden, doch dat hij niets kon zeggen voor den terugkeer van Welles naar de Vereen. Staten. De minister waarschuwde tegen de gevaarlijke misleiding, dat de overwin ning goedkoop en gemakkelijk verkre gen zou kunnen worden. Wanneer mij gevraagd wordt, aldus Simon, om on derscheid te maken tusschen de Duit sche leiders en het Duitsche volk, ant woord ik, dat ik bereid ben zulks te doen, wanneer het Duitsche volk zelf dit onderscheid duidelijk maakt. Maar ik kan de gewone Duitsche burgers niet vrijspreken van hun verantwoording aan de Duitsche agressie, want indien zij niet in de politiek van hun leiders hadden toegestemd, zou deze nooit zijn doorgevoerd. Om dezelfde reden wil ik u aanraden geen acht te slaan op verhalen over komende binnenlandsche oneenigheid of ontbinding in Duitsch land. Mocht dat waar zijn, des te beter doch voor ons is de eenige verstandige weg te weten, dat wij staan tegenover de eensgezinde kracht van het Hitler- dom zoolang dit npodig is en te zwe ren, dat voor ons de eenig mogelijke uitslag van den oorlog is, dat het Hit- lerdom zal verdwijnen. Geen officieele diners. Het bezoek van den Amerikaanschen onderstaatssecretaris aan Berlijn heeft zich volgens United Press gekenmerkt door groote soberheid. Officieele recep ties, gala-diners, enz. zijn volkomen uit gebleven. De eenige ontspanning, die Welles zich heeft veroorloofd is een be zoek aan de Staatsopera geweest, waar hij in de loge van den Amerikaanschen zaakgelastigde, Kirk, „Figaro’s Hoch- zeit” heeft gezien. United Press meent verder te weten, dat Sumner Welles Zaterdag heeft ge luncht met dr Schacht, den vroegeren president van de Duitsche Rijksbank. Bevestiging hiervan was echter niet te verkrijgen. Amerikaansche schepen worden ontzien. Op de slotvraag van den vertegen woordiger, of niet het gevaar bestaat, dat buiten de onmiddellijke oorlogs zone de AmerikaansChe scheepvaart gevaar kan loopen, antwoordde Rader De bedoelingen van president Roose velt respecteerende, zal de Duitsche oorlogsmarine zooveel mogelijk er naar streven, schepen der Vereenigde Staten te ontzien, waar ook. naar alle ERELDDEELEN T,””mer*can Express Company1^ 31 -Telef. 180137 (3 lijnen) Brief aan Hitler overhandigd. Welles heeft Hitler een dergelijken brief overhandigd als Mussolini en zoo- als wordt aangenomen, ook zal worden ter hand gesteld aan de leiders der re geer ingen der geallieerden. Welles* handhaaft zijn bewering, dat deze brie ven slechts persoonlijke groeten van Roosevelt bevatten en tevens hemzelve bij de desbetreffenden introduceeren. Terwijl Duitschland de neutralen op deze schandelijke wijze behandelt, is er geen neutraal schip en geen neu trale zeeman, die ooit door een opzet telijke actie v^n ons of onze bondge- nooten gedeerd zijn. Er zijn wellicht neutrale landen, die Duitschland vree- zen, maar is er een neutraal land, dat Duitschland den oorlog wil zien win nen De redenen, waarom Groot-Brit- tannië 6 maanden geleden de wapenen opnam, zijn thans nog sterker dan toen, want uit den mond van de Duit sche leiders zelf weten wij, dat hun doel is de nazi-overheersching uit te breiden. Onze landgenooten waren nooit zoo eensgezind als thans in het voornemen, dat bewind te weerstreven en omver te werpen. De Duitsche voorwaarden? Volgens sommige persberichten zou Hitler tijdens zijn onderhoud met Sum ner Welles de Dutsche eischen hebben medegedeeld. Hitler zou beslist hebben geweigerd ook maar een deel van het in Polen en Tsjecho-Slowakije bezette gebied terug te geven. Hij heeft teruggave van de koloniën geëischt en beschuldigde Enge land er van, slechts de vernietiging van het Duitsche rijk en de verdelging van het Duitsche volk als doel te hebben. Daarentegen eischte Duitschland, dat Engeland, Gibraltar, Malta, en Singa pore zal opgeven en zich niet langer in de Scandinavische landen zal mengen. Wat midden-Europa betreft eischt Duitschland hetzelfde standpunt op, dat de Vereenigde Staten ten opzichte van het Westelijk halfrond innemen. In een hoofdartikel van de „Star”, te Washington, worden de vredesvoor- waardlen van Hitler zeer scherp gehe keld en bestempeld als waarschijnlijk voor „binnenlandsch gebruik” bestemd. Het blad geeft te kennen dat deze in aanmatiging het record slaat van alles wat Duitschland tot nu toe heeft ver kondigd, terwijl deze v.ooi- discussie in het geheel niet in aanmerking komen. Hitler’s voorstellen kunnen slechts het onbepaald verlengen van den oorlog verzekeren, tenzij Engeland en Frank rijk bereid zijn een politieken zelfmoord te begaan en de wereldhegemonie aan de nazi-autocratie overdragen. In een hoofdartikel van de „Washing ton Post” wordt er op gewezen, dat er geen bluf steekt in de vredesvoorwaar den zooals Hitler die aan Sumner Wel les heeft bekend gemaakt. De Amerikaansche onderstaatssecre taris Sumner Welles werd gisteroch tend door den plaatsvervanger van den leider der NSDAP, rijksminister Rudolf Hess, ontvangen voor een onderhoud van een uur. Vervolgens werd hij door generaal-veldmaarschalk Göring in Ka- rinhall voor een langdurige gedachten wisseling ontvangen. Gisteravond is Welles, na een ver blijf van drie dagen uit Berlijn vertrok ken in de richting van Bazel. In op dracht van den rijksminister van bui- tenlandsche zaken waren op het station aanwezig de staatssecretaris von Weizs- acker en de chef van het protocol, von Dörnberg. van Amerikaansche zijde waren de Amerikaansche zaakgelastig de Kirk en de leden der ambassade verschenen. Engelsch vliegtuig haalt een ander Engelsch vliegtuig neer. Het Britsche departement van lucht vaart deelt mede, dat een Britsch vliegtuig, doordat men zich in de iden titeit er van vergiste, gistermiddag in de nabijheid van Gravesend door een Britsch gevechtsvliegtuig is neerge schoten. Deze zes maanden hebben ons van elke overzeesche Dominion de ver zekering en het bewijs gebracht, dat zij inderdaad onze wapenbroeders zijn. Wij hebben gelegenheid gekregen om onze goede verstandhouding met de Franschen zoodanig te versterken, dat de Brltach-Fransche samenwerking nooit zoo hecht geweest is als thans. Deze samenwerking zal voortduren ook na den eorlog. Wij hebben thans een heid in leiding, in politiek, in financiën en in aanvoer. De neutrale meening in de geheele wereld heeft gelegenheid gekregen haar sympathie te toonen voor onze zaak. Duitschland heeft zijn vrienden verloren, tenzij Rusland zijn vriend genoemd mag worden. De wreedheid, waarmede de nazi’s de Po len behandelen, de vermetelheid, waar- Een onderhoud met admiraal Rader De opperbevelhebber van de Duit sche oorlogsmarine, groot-admiraal Rader, heeft gisteren den Berlijnschen vertegenwoordiger van de Amerikaan sche omroepmaatschappij National Broadcasting Compagny een onderhoud verleend. Ten aanzien van het verlies van schepen uit neutrale landen, zeide deeld, dat zij zich bereid hielden te vechten tot het bittere einde, tot Enge land’s overmacht in het economische leven over de geheele wereld zou zijn gebroken. De berichten suggereeren echter tevens, dat ook de Duitsch Amerikaansche verhouding ter sprake is gekomen, welke men het normale aanzien zou wenschen te hergeven door het wederom benoemen van am bassadeurs. Het Duitsche legerbericht van gis teren luidt Aan het Westelijk front geen bijzon dere gebeurtenissen. Het luchtwapen heeft Zaterdag in den tijd tusschen de ochtendscheme ring en den namiddag verkenningen gemaakt boven de geheele Noordzee. Voor de Britsche Oostkust werden twee patrouillevaartuigen en elf gewapende of in convooi varende koopvaardij schepen aangevallen en ten deele tot zinken gebracht, ten deele zwaar ge raakt. Overdag werden verkenningen ge daan boven Noord-Oost Frankrijk tot Gisterochtend zijn vele vliegtuigen. jn de buurt van Parijs. Bij de grenscontrole werden verschei den luchtgevechten geleverd aan de DuitschFransche grens. Hierbij wer den drie Fransche vliegtuigen door Duitsche jagers omlaaggeschoten. Twee Duitsche verkenners worden vermist. Het Duitsche legerbericht van heden luidt Tusschen Saaf en Pfalzer Wald wer den door een verkenningsafdeeling zeven en op een andere plek twee Fran sche krijgsgevangenen gemaakt. Het Duitsche luchtwapen zette in den nacht van 2 op 3 Maart zijn verken ningsvluchten aan de Engelsche Oost kust en over Oost-Frankrijk voort. Af zonderlijke vijandelijke vliegtuigen vlogen op groote hoogte van de Duit sche Bocht uit Noord-West Duitschland binnen. Daarbij toestel over de grens. Duitsche jachtvliegtuigen ontmoetten tijdens grenscontrole in de streek van Diedenhofen Fransche jachttoestellen. Er ontstond een luchtgevecht tusschen vier Messerschmidt-machines en twaalf Morane vliegtuigen. Nadat een Fransch toestel was neergeschoten, onttrokken de Franschen zich, ondanks hun drie voudige meerderheid, aan den ver deren strijd. Een Duitsch Heinkel-ver- kenningsvliegtuig moest na een lucht gevecht met drie Fransche jagers in de buurt van Metz, in welks verloop beide motoren weigerden, midden in de Fransche vestinglinie een noodlan ding maken. Twee man, van wie een een ernstige schotwonde had in het dij been, wisten zich door de Fransche linies tot in de Duitsche stelling heen te dringen. indien zij bijv, zigzag of des nachts zonder licht varen, zich met geweld tegen aanhouding verzetten, inlichtin gen doorgeven aan den vijand, enz. Voorts moeten neutrale koopvaardij schepen, wanneer zij zich toevertrou wen aan het convooi van vijandelijke oorlogsschepen, volgens het erkende volkenrecht rekening houden met het gevaar van hun vernietiging. Het va ren in convooi is practisch slechts een vervanging; voor de bewapening der koopvaardijschepen. Tenslotte stellen de neutrale koopvaardijschepen zich in het bijzonder bloot aan de gevaren van den oorlog, wanneer zij zich in de kustwateren van een oorlogvoerende mogendheid begeven. Dit geldt heden vooral voor de wateren aan de Engel sche kust, temeer daar de Britsche ad miraliteit de neutrale koopvaardijsche pen dwingt te varen in gebieden, welke met mijnen besmet zijn en door het misbruiken van neutrale vlaggen, alsmede door het gebruik van handels schepen voor oorlogsdoeleinden, het on derscheid tusschen vijandelijke en neutrale koopvaardijschepen bijna on mogelijk maakt. Duitschland kan den neutralen slechts aanraden, de politiek van pre sident Roosevelt na te volgen, die aan de Amerikaansche scheepvaart het be varen van de gevaarlijke zones rond om Engeland heeft verboden. Zoolang Engeland vasthoudt aan zijn metho den, is er ,geen bescherming voor de neutrale scheepvaart in de oorlogs zone. Bombardement van de Britsche Oostkust op komst? De correspondent van het „Journal” te Zürich meldt dat het niet mogelijk was vast te stellen, of Hitler, zooals het gerucht wilde, er in had toegestemd meer bijzonderheden over de krijgsope raties, waarmede hij Engeland en Frankrijk bedreigt, in zijn onderhoud met Welles mede te deelen. De correspondent verklaart echter te gelooven, dat er aanleiding is om aan te nemen, dat Hitler’s plan in hoofdzaak berust op het bombardeeren en ver woesten van de Britsche Oostkust. Hij schrijft: „Wij zijn er niet alleen zeker van, dat dit plan bestaat, wij zijn er ook van overtuigd, dat de Duit- schers gedurende den winter een spe ciale vloot van groote bombardements vliegtuigen hebben gebouwd, waar mede zij alle havens aan Engeland’s Oostkust denken te vernietigen, om de ravitailleering van het land te belem meren. Militaire kringen in Duitschland zouden er toe geneigd zijn het optimis me der nazi-leiders te deelen”. vliegers. gevecht werd een neergeschoten, terwijl vliegtuig ongedeerd bereikte. Naar thans is vastgesteld, heeft het luchtgevecht zich afgespeeld op en kele minuten vliegens van de Fran sche grens boven Belgisch gebied. Het neergeschoten vliegtuig was een Bel gisch jachttoestel van het Engelsche Hurricane-type. Den Belgischen am bassadeur, Vicomte d’ Avignon, die gisteren een bezoek bracht aan het de partement van buitenlandsche zaken, werd de spijt van de rijksregeering te kennen gegeven over deze gebeurtenis. den vliegkampschip „Courageous”, de hulp- kruiser „Rawalpindi”, 8 torpedojagers, verder ongeveer 20 voorpostenbooten, mijnenvegers en duikbootjagers. Zwaar beschadigd werden de slagschepen .Nelson”, „Barham”, de slagkruiser „Repulse”, de zware kruiser „Exeter” en een zware kruiser van de „London- klasse de „Belfast”, alsmede een groot aantal torpedojagers dien werden 532 1.904.913 bruto en de vijand tot Het Belgische departement van bui tenlandsche zaken deelt mede: Zaterdag tegen 12.15 uur, ont moette een afdeeling van drie Bel gische eenpersoonsvliegtuigen, wel ke op verkenning waren boven de provincie Luxemburg, in de omge ving van Saint Hubert, een Duitsch militair toestel van het type Dor nier 17, plaats biedend aan ver scheidene inzittenden en sterk be wapend. De Belgische piloten om singelden het Duitsche toestel. Plotseling opende dit op hen een aanhoudend vuur. Een der Belgi sche vliegtuigen werd herhaalde malen geraakjt. Van een ander toe stel werden de machinegeweren beschadigd. De leider der pa- trouile, onderluitenant Henrard, zette zijn achtervolging voort. Zijn toestel werd neergeschoten. Hen rard werd gedood en zijn vliegtuig werd vernield. In den loop van den middag heeft Spaak, de minister van buiten landsche zaken, den Duitschen am bassadeur ontvangen en jegens hem een krachtig protest geuit na mens de Belgische regeering, we gens deze ernstige schending van de Belgische neutraliteit, alsmede wegens de daad van agressie, waaraan de Duitsche vliegers zich hebben schuldig gemaakt. Troepenbewegingen aan de Duitsch-Zwitsersche grens. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt Een Duitsch verkenningsvliegtuig, dat zich op den terugweg bevond van Noord-Frankrijk, werd gisteren door zeven vliegtuigen van het Engelsche Hurricane-type aangevallen. Daar de vliegtuigcommandant geloofde, dat hij zich boven Fransch gebied bevond, en daar het Hurricane-vliegtuigen be trof, hield de Duitsche vliegtuigcom mandant deze voor Engelsche jacht- Bij het zich ontwikkelende werd een Hurricane-toestel het Duitsche zijn thuishaven in brand staken, Duitsche stellingen Rader: De schuld ligt bij de Britsche politiek, die den oorlog zelfs op kos ten van de neutralen ,en met hulp van neutrale burgers probeert uit te voe ren. De neutralen staan dus niet aan het oorlogsrisico bloot door beweerde met het volkenrecht-in strijd zijnde Duitsche maatregelen, doch door beve len van de Britsche admiraliteit. Vraag van den vertegenwoordiger De neutralen staan op het standpunt, dat zij de onschuldige slachtoffers van dezen oorlog zijn, welke zij niet ver oorzaakt hebben en waaraan zij niet willen deelnemen. Moeten niet alle oorlogvoerenden met dit standpunt tenminste zooveel mogelijk rekening houden en de rechten der neutralen streng eerbiedigen Antwoord Wederzijds. De neutralen moeten een effectieve neutraliteit uit oefenen. Ik behoef dit begrip niet na der toe te lichten en uiteraard dienen de oorlogvoerenden de neutrale rech ten streng te eerbiedigen. Hoever een Duitscher in dit opzicht kan gaan, heeft de kapitein van de „Altmark” bewezen. Zij hadden zich met succes kunnen verweren, want de Engelsche torpedojager had op dit schip, dat vol Engelsche zeelieden was, niet kunnen schieten. Dat wist iedereen op de „Altmark”. De Duitschers hebben ech ter elke gevechtshandeling vermeden en vol discipline onvoorwaardelijk acht geslagen op de Noorsche territo- rialiteitsrechten. „Over het algemeen een betrekkelijk kalme nacht. Twee onzer posten ten Oosten van de Moezel hebben een plaat- selijken aanval afgeslagen. Over het ge heel waren de laatste dagen gekenmerkt door een zeer duidelijk toenemende be drijvigheid van de contactafdelingen en de verkenningspatrouilles aan het geheele front tusschen Rijn en Moezel. Gisteren zijn talrijke luchtgevechten geleverd, waarbij twee vijandelijke jachtvliegtuigen waarschijnlijk neerge schoten zijn. Al onze bemanningen zijn op haar bases teruggekeerd. In de zóne der voorposten is een Duitsch verken- ningstoestel door de Britsche lucht macht neergehaald. neergeschoten. Het Duitsche toestel viel tusschen de linies en men kon zien, hoe 2 leden der bemanning de machine naar de snappen. Het legerbericht van Zondagochtend luifit: Gebruikelijke activiteit van verken ners. Verscheidene onzer luchtverken ners zijn overdag en des nachts tot ver in Duitschland doorgedrongen. Fransche jachtvliegtuigen hebben bo ven onze linies twee vijandelijke ver kenningsvliegtuigen omlaaggeschoten. De bemanningen van al onze vliegtui gen zijn op haar bases teruggekeerd. De twee door Fransche jachtvliegtuigen vernietigde verkenningsvliegtuigen zijn andere dan die, welke dezelfden dag door Britsche vliegtuigen boven ons grondgebied zijn omlaaggeschoten. Het Fransche legerbericht van gis teravond luidt: Bij een overval ten Wes ten van de Vogezen, maakte de vijand eenige krijgsgevangenen. Van onzen kant hebben wij in den sector van de Lauter een hinderlaag gelegd, die slaag de. Duidelijke activiteit der luchtstrijd krachten van weerszijden. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: Roosevelt zwijgt over de reis van Welles. den specialen trein, waarmede Roosevelt Zaterdag Aan den vijand toegebrachte verliezen Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt in een samenvatting van den strijd van 6 maanden te land, in de lucht en op zee o.a. het volgende mede In een veldtocht van 18 dagen werd het Poolsche leger verslagen. Hierdoor werd de opzet van den vijand, Duitschland te dwingen tot een oorlog op twee fronten, verijdeld. In het Wes ten werd de West wal overeenkomstig de plannen bezet en werden de ver sterkingen tot de kust doorgetrokken. Overal waar de tegenstander poogde in het voorterrein van de Westwal door te dringen, wierpen de afdeelingen van het leger hem in snelle tegenaanvallen terug. De Duitsche marine heeft na de ver nietiging van de Poolsche zeemacht den oorlog ter zee met nadruk en toe nemend succes gevoerd. Vernield wer- het slagschip „Royal Oak”, het alsmede en kleinere n eden, alsmede onderzeeërs. Boven- 1 qua ™erden 532 schepen van in totaal .913 bruto registerton van de vijandelijke en de vijand dienstbar*^ neutrale handelsvloot tot zinken ge bracht. De eigen verliezen waren in verhou- ing gering. Deze bedragen een pant- serschip, 2 torpedojagers, 6 voorposten- °o en of mijnenvegers en 11 onder- Zt dus Per maand 2 onderzeeërs. Niettegenstaande de slechte weers omstandigheden en de maatregelen an den tegenstander werden verken- emgsvluchten uitgevoerd tot de Ork ney en Shetland-eilanden, terwijl her- aaldelijk vijandelijkc zeestrijdkrach- en en bewapende handelsschepen en convooien werden aangevallen. Ongeveer 65 schepen werden tot zin delV^?*^- MeCSt Waren dlt vii«n- aehjke of met contrabande naar Enge land varende neutrale schepen tendevXere BJltSChe beschVaSS T, 52 SChepen zwaar onder 2 Britsche kJuisers^”1610’ W8arW kampschip. rUlsers en een vlieg- sche”' 28S Br»* Beschoten hierbii k” legtulgen omlaag tuigen van M Je.. eVos 50 organe Britsche vlieg- Verder le blad, pag. 3 Britsche gevechtsvliegtuigen, welke op verkenning waren aan de Maginot- linie, hebben Zaterdag twee vijande lijke toestellen neergehaald, n.l. een Dornier 17-bommenwerper, welke in Frankrijk is neergestort, en waarbi; twee inzittenden gewond werden, en een Messerschmidt 149, welke achter de Duitsche linies is neergeschoten. Twee Britsche vliegtuigen werden Zaterdag aangevallen door zes Mes- serschmidt-toestellen, toen zij boven Duitsch gebied zeven Heinkels achter volgden. Een Messerschmidt werd brandend neergeschoten, terwijl de an dere hoogte verloor en naar het schijnt niet meer bestuurbaar was. De beide Britsche vliegtuigen zijn behouden teruggekeerd. Het Britsche departement van lucht vaart deelt voorts mede, dat Britsche gevechtsvliegtuigen in Frankrijk gis termiddag een Heinkel 111 hebben Duitsche luchtaanvallen op Britsche schepen. Vier Duitsche vliegtuigen, welke Za terdagavond op de Noordzee op sche pen bommen hadden laten vallen, wer den door het vuur van luchtdoelge schut verdreven. Deze mededeeling is afkomstig van schippers van trawlers, die gisteren in een haven aan de Noord-Oost-kust zijn teruggekeerd. De Duitsche vliegtuigen waren, naar zij zeiden, in twee groe pen gekomende eene kwam uit het Noorden, de andere uit het Zuiden. De trawlers werden niet getroffen. Een schip uit New Castle heeft het vuur van een Duitsch vliegtuig beant woord. Kort daarop verschenen Brit sche viegtuigen, welke den aanvaller verdreven. Deze keerde echter later terug en wierp bommen uit, waarvan 2 het vaartuig ernstig troffen. Toen verdween het Duitsche toestel. Twee Duitsche vliegtuigen hebben met hun machinegeweren visschersbooten uit Scarborough beschoten. De vaartuigen wisten echter te ontkomen door hun lichten te dooven. Duitschland bereid tot een langdurigen oorlog. United Press meldt, dat Sumner Welles uit zijn onderhoud met Hitler en andere leiders den indruk heeft ge kregen, dat Duitschland (niet alleen de leiders maar ook het Duitsche volk) bereid is tot het voeren van een lang durigen oorlog. Ook schijnt er een groote kans te bestaan op een „blik- semoorlog” tegen de Britsche vloot- centra. Van een groote actie aan het Westelijk front is volgens de meeste zegslieden vooralsnog geen sprake. Naar United Press voorts uit New York meldt is de hoop op een snellen vrede, welke ondanks officieele verze keringen, dat Welles’ missie louter in formatief was, in breede kringen werd gevoed, zeer geschokt, daar alle nieuws uit Berlijn er op wees, dat Hitler en andere Duitsche leidende figuren Roo- sevelt’s boodschapper hadden medege- L* i-h 'TVOOQDtaifi Bh Benut de relaties en ervaring van de wereldorganisatie op reisgebied: In tuben yan 60, 40 en 25 et. en doozen van 20 cjU van uiu uuuuaiu Idimvu,

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2