DE OORLOG TER ZEE VEREENIGINGS- WONINGBOUW Steradent WEK UW LEVER-GAL OP GEMEENTERAAD Drie vliegtuigongelukken een van De Leipziger Messe geopend Vijf dooden bij brand Scheepsramp te Ningpo Geheele bemanning Fransch schip omgekomen HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 4 MAART 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 3. RECLAMES. BELGIE. sergeant-bestuurder FRANKRIJK. DUITSCHLAND. ZWEDEN. L. CHINA. Communistisch dagbladgebouw verwoest schip, zoódat de geallieerdeft in totaal minstens 335 vliegtuigen hebben ver loren sedert het begin van den oorlog. Bovendien werden 9 vijandelijke kabel ballons neergeschoten. In dezen tijd verloor de Duitsche luchtmacht aan het Westelijk front en boven Engeland 35 vliegtuigen, terwijl op de vlucht naar den vijand 43 toe stellen verloren gingen. Geen commentaar van Londen Naar Reuter in welingelichte Brit- sche kringen verneemt, is de fantasti sche aard van dè mededeelingen van het Duitsche opperbevel over dé eerste zes maanden van den oorlog zoodanig, dat het niet noodig is op het oogenblik commentaar te leveren. STICHTING „NEDERLANDSCH LUCHTVAARTINSTITUUT. gedelegeerde en plaatsvervangend ge delegeerde in het bestuur der stichting Nederlandsch Luchtvaartinstituut resp. J. M. C. V or rink en W. P. Blok- p o e 1. VERGADERING VAN HEDEN NAMIDDAG bouwen. iA BENOEMINGEN Benoemd worden tot VERSCHEIDENE VOORSTELLEN Z.h.s. worden aangenomen 2 tot en met 7 van de agenda. HOUDT UW KUNSTGEBIT REIN door een dagelijksche behandeling met Verliezen voor de Duitsche koopvaardü Het Duitsche vrachtschip „Heidel berg” (6530 ton) zou door een Brit- Geen zeeslag voor de Zuid- amerikaansche kust In welingelichte kringen te Monte video wordt formeel ontkend, dat een zeeslag werd gevoerd voor de guid- amerikaansche kust. De legaties van Engeland en Duitsch- land hebben beide medegedeeld, geen mededeelingen te hebben ontvangen van een zeeslag in de nabijheid van de La Plata-rivier Gisteren is het Britsche stoomschip „Cato” (710 ton) gezonken. Men ge looft, dat het op een mijn is geloopen. Ongeveer 11 leden der bemanning wor den vermist. Twee overlevenden, die g**wond zijn, zijn aan land gebracht, -*•1.-de de lijken van 2 opvarenden. Voorzitterburgemeester de Monchy. Het gebouw van het blad „Nordens Flammen” te Lulea, na de Stockholm- sche „Nij Dag” het grootste communis tische orgaan in Zweden, is door brand verwoest In de puinhoopen heeft men tot dusver 3 verkoolde lijken gevon den. De slachtoffers zijn de bureauchef Hellberg, zijn vrouw en zijn achtjarig dochtertje. Daar nog 2 personen ver mist worden, vreest men, dat 5 per sonen bij dezen brand het leven heb ben verloren. De politie is van meening, dat de brand gesticht is door een of anderen „patriot”. sche Leven. In een telegram door rijkskanselier Hitler aan de Leipziger Messe gezon den, wordt gezegd: De Leipziger voor- jaarsmesse 1940 zal getuigenis afleg gen van de ongebroken kracht van het Duitsche bedrijfsleven. Door den uit voer te bevorderen van Duitsche goede ren naar het neutrale buitenland, zal d' Messe ook in den oorlog het vreed zame handelsverkeer tusschen de vol keren dienen. De „Gazette” meldt, dat drie Duit sche soldaten, die geïnterneerd waren in het fort van Huy, erin zijn geslaagd te ontvluchten. NIJVERHEIDSONDERWIJS. tijdelijke leerkrachten bij het avond- nijverheidsonderwijs mej. C. W. P. N. PALESTINA. Met het oog op de rust in het land hebben de autoriteiten 450 Arabieren, die wegens politieke delicten gedeti neerd waren, op vrije voeten gesteld. VEREENIGDE STATEN. President Roosevelt is na zijn reis te Washington teruggekeerd, waar hij een wetsontwrp heeft onderteekend, waar bij de middelen van de bank voor in- en uitvoer tot 100 millioen dollar worden verhoogd, teneinde een leening van 20 millioen dollar aan Finland mogelijk te maken. Rede van minister Göbbels Rijksminister dr. Göbbels heeft gis terochtend met een redevoering de Leipzige Messe geopend. Hij zeide, dat deze om zoo te zeggen het visitekaartje is, dat het Duitsche bedrijfsleven jaar lijks aan de wereld overhandigt. Het gebrek aan vele belangrijke na tuurlijke rijkdommen en grondstoffen heeft Duitschland van oudsher ge dwongen tot bijzonder solieden en in- tensieven arbeid, zoomede tot een tot het uiterste toe georganiseerd natio naal bedrijfsleven. De poging het maat schappelijk niveau van het volk te ver- hoogen heeft in twee vierjarige plan nen haar feitelijke ten uitvoerlegging gevonden. Sprekende over de Westelijke mo gendheden, zeide hij, dat het Britsche plan Duitschland, zooals in 1917 en 1938, economisch te wurgen, volkomen mislukt is. In verband met tijdig ge nomen tegenmaatregelen is het dezen keer volkomen onmogelijk Duitschland te laten verhongeren. Geen enkele Duitscher twijfelt aan den succesrijken afloop van den oorlog. Vervolgens sprak hij over de voor- jaarsbeurs en het Duitsche economi sche leven. Het 4211 ton metende Italiaansche stoomschip „Maria Rose” is tengevolge van een ontploffing in de Noordzee gezonken. Het schip is Donderdag 14 mijl uit de Engelsche kust op een mijn geloo pen en binnen twee minuten gezonken. De opvarenden hebben 27 uur in de booten rondgedreven voor zij de En gelsche kust bereikten. Zeven zijn in een ziekenhuis opgenomen. Noodseinen van Grieksch schip Het Grieksche vrachtschip Makis”, 3546 ton, op weg naar Liverpool of Havre, heeft naar Macay-radio meldt, S.O.S.-seinen uitgezonden. De aard der moeilijkheden werd niet opgegeven. Als positie gaf het schip op, onge veer 800 mijl ten Oosten van New York. Opvarenden van de „Colum bus” naar Genua vertrok ken. Oudere leden van de bemanning van het Duitsche s.s. „Columbus” zijn Donderdagavond laat uit San Francisco vertrokken aan boord van het Italiaan sche s.s. „Fella”, op weg naar Genua via het Panamakanaal. De agent der scheepvaartmaatschappij zeide, dat zij passage hadden besproken tot Genua op weg naar Berlijn. Allen zijn meer dan 52 jaar oud. Men gelooft, dat deze selectie werd ge maakt om te voorkomen, dat zij in handen van de Franschen of van de Engelschen zouden vallen. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in Uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stfoom van lever-gal onvol doende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt ver stopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER S LEVER- PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plant aardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter’s Lever-Pilletjes bij apothe kers en drogisten, f. 0.75. booten hebben ingesteld, hebben even eens de onjuistheid dezer geruchten vastgesteld. Medewerking van de Gemeente Aan de orde is: 8. het voorstel tot wijziging van de Raadsbesluiten van 14 November 1932 betreffende medewerking door de Ge meente aan de totstandkoming van bouwplannen o.m. van de woningbouw- vereeniging „Beter Wonen" en „Luctor et Emergo”, tot uitgifte in erfpacht van grond aan de Ockenburghstraat, de Verspronckstraat en de Fabritiusstraat te Loosduinen aan de woningbouwver- eeniging „Ons Huis” en tot het ver- leenen van verdere medewerking aan de totstandkoming van bouwplannen van deze laatste vereeniging. De heer Jonker (Lib.) ontwikkelt bezwaren tegen het voorstel. Op grond van de statistische cijfers bestrijdt hij de gegevens, door B. en W. verstrekt met betrekking tot het leegstaan van woningen. De door spr. genoemde cij fers zijn niet zoo verontrustend. Men mist een vergelijking tusschen vereeni- gingswoningen en particuliere woningen met betrekking tot het leegstaan. Het kan zijn, dat in het eerste geval 1 a 2 pCt. leegstaat, in het tweede geval 6 a 7 pCt. Het voorstel beteekent een belangrijke huurverhooging. De Liberale fractie wil den particu lieren bouw een kans geven als het niet reeds te laat is. Men moet daarbij let ten op de huurklassen van 250300 waar ongeveer de helft Gemeentebouw en de helft vereenigingsbouw is. Als de overheid in die mate concurreert, zal men in het particuliere bouwbedrijf geen geld wagen. Het ziet er naar uit, dat dit terrein reeds voor het particu liere bouwbedrijf is verloren. Spr. gaat na. wat er gedaan wordt voor bevordering van den particulieren woningbouw; van de gelegenheid om hiervoor premies te geven, is slechts een zeer gering gebruik gemaakt. Spreker vraagt een rapport over deze aangele genheid Welk gebruik is gemaakt van de ge legenheid om 2e hypotheken te geven aan particuliere bouwers, door den mi nister geopend? Het heeft spr. getroffen, dat men wo ningen zal bouwen in de huurklasse van 6.306.60 per week. Het zullen dus behoorlijke woningen worden, maar spr. meent, dat men daar niet de bewoners zal krijgen, voor wie de Woningwetbouw allereerst bedoeld is. De heer van Beusekom (C.H.) bespreekt dit voorstel om 263 woningen te helpen bouwen in huurprijzen van 6.30 tot 6.60 per week. Het zal de Gemeente bijna een millioen kosten. Spr. wijst erop, dat B. en W. spreken van een dreigend woningtekort, terwijl adressanten van overproductie spreken. Een reserve aan -leegstaande woningen ge de in De „Southgate” gevonden Amerikaansche marine-vliegtuigen hebben het Britsche stoomschip „Southgate”, dat, zooals gemeld, ge seind had door een U-boot te zijn aan gevallen, gevonden Het scheen niet in gevaar te verkeeren. MIDDELBAAR ONDERWIJS. tijdelijk leeraar in de aardrijkskunde en de geschiedenis aan de hoogere burgerscholen met 5-jarigen cursus A. G. A. H u ij s m a n s tijdelijk leerares in de geschiedenis aan de gemeentelijke handelsdagschool met 4-jarigen cursusmej. M. J a- cobs; tijdelijk leeraar in de handelsweten- schappen aan de gemeentelijke handels dagschool met 4-jarigen cursusM. L. Brunet de Rochebrune; tijdelijk leeraar in het boekhouden en het handelsrekenen aan de gemeen telijke handelsavondscholenM. Brunet de Rochebrune. De „Düsseldorf” in Canada. De „Poland”, het voormalige Duit sche s.s. „Düsseldorf”, dat door den Britschen kruiser „Despatch” in beslag werd genomen in de Zuidamerikaan- sche wateren, is in een Canadeesche haven aangekomen. Duitschland heeft geprotesteerd toen het schip met een prijsbemanning het Panamakanaal passeerde. De vroegere Russische minister president Kerensky is uit de Vereenig- de Staten te Lissabon aangekomen. Aan het einde van de week zal hij zich naar Parijs begeven. De voorzitter betoogt, dat men ook bij toepassing van art. 35 een ser vituut zou hebben gelegd. (De heer Jonker: Dat artikel geeft den waarborg, dat de grond binnen af zienbare toekomst tot openbare straat moet worden bestemd, terwijl het nu zéér lang kan duren). De voorzitter wijst erop, dat art. 35 hier niet toepasselijk is. De rooilijnbepaling waarschuwt de eigena ren, dat zij niet kunnen herbouwen zooals zij willen, ook niet in een ver dere toekomst. De heer J o n k e r (Lib.) acht dit nadeelig voor de eigenaren. De voorzitter wijst erop, dat een besluit als dit, de eigenaren niet op kosten mag brengen. Zij hebben dus recht op eventueelen aankoop of ont eigening door de Gemeente. Men moet vertrouwen, dat het Gemeentebestuur de burgers fatsoenlijk zal behandelen, zooals b.v. ook in het Westeinde is geschied. Wethouder Vrijenhoek (S.D.) verklaart, naar aanleiding van een op merking van den heer Jonker, dat ver- breeding van den Oliënberg aan één zijde voldoende is Het voorstel aangenomen. Het voorstel wordt aangenomen. Ertegen verklaren zich de heeren v. Muiswinkel (A.R.), Smitskamp (A.R.), Jonker (Lib.) en v. d. Leeuw (Lib.) Schipbreukelingen van de „Wakama” niet beschoten. De Britsche admiraliteit publiceert een verklaring van den kapitein van de „Wakama”. waarin deze ontkent, dat op de reddingbooten geschoten is. Allen bevinden zich in goeden wel stand aan boord van een Engelschen kruiser. De Braziliaansche autoriteiten die een onderzoek naar de beschoten Kuij pers, mej. A. M. Vierhout, mej. W. M. van Weerden, J. Crans, W. M. van der Horst, J. Dam. BURGERLIJKE STAND. ambtenaren van den Burgerlijken Stand: G. Veldhoen. M. C. Be- kink, F. Bodenstaf f, Th. M e ij e r. VOORGEVELROOILIJNEN W. hebben in antwoord verwezen naar de openbare aanbesteding van den bouw van vereenigingswoningen. Spr. achtte het beneden de waardig heid van het college, zich te verschui len achter een woordenspel en onder scheid te maken tusschen bouw en exploitatie. Spr. wijst hiertegenover op den arbeid van de particuliere bouw en woningbedrijf, waardoor de Gemeen te millioenen worden bespaard, door dat zij anders grootendeels de kosten en de risico op zich zou moeten nemen. Het is een redelijk verzoek van de Kamer van Koophandel, dat aan de par ticuliere bouwnijverheid een kans zal worden gegeven als er weer gebouwd wordt. Ook de Regeering wil dit, ge tuige de reeds genoemde gelegenheid om 2e hypotheek te verkrijgen. Spr. wijst op de toeneming van het aantal leegstaande Gemeente- en ver eenigingswoningen, die toch bijzonder in trek zijn. Hoe staat het hiermee in Loosduinen? Daar blijkt in de klasse van 4 a 5 weekhuur behoefte aan woningen te zijn. Maar men wil nu wo ningen bouwen van 6.35 per week, een bedrag, dat zij, die in Loosduinen, werken, niet kunnen betalen. Men wil bouwen tot huurpijzen van ƒ6.60 toe. Dat komt overeen met een weekinkomen van 35. Zijn dit men- schen, waarvoor de vereenigingen moeten bouwen? Daarin kan de parti culiere bouwnijverheid voorzien. Behoefte is er aan woningen voor menschen met 2024 weekinkomen. woningen van 4 a 5 huur. Daar voor dienen de vereenigingen te bouwen- Thans komt de bedoeling van de Wo ningwet niet geheel tot haar recht. Spr. heeft er bezwaar tegen, dat voor Gemeente- en vereenigingswonin gen altijd de beste bewoners worden uitgezocht en niet degenen, die de goedkoopste woningen noodig hebben. Hij vraagt B. en W. de wenschelijkheid van hergroepeering te onderzoeken, waarbij hij zich beroept op den minister van Binnenlandsche Zaken. Efficiency moet worden betracht, en zooveel mogelijk geordend op het ge bied der woningvoorziening, vooral met l het oog op de zeer onzekere toekomst (b.v. t.a.v. de materialen-aanvoer, enz.). Wenschelijk is, een volledig overzicht van den toestand en een plan voor de naaste toekomst, waarbij een verschui ving van bewoners moet plaats hebben, opdat de goedkoope woningen worden betrokken door hen, die er behoefte aan hebben. Is het juist, dat er in Wo- ningswetwoningen tal van bewoners zit ten, die in particuliere woningen thuis behooren? De C-H. fractie zal haar standpunt bepalen als de vragen van spr. zijn beantwoord. De heer Smitskamp (A.R.) wijst erop, dat het hier betreft de uitvoering van het in 1935 uitgestelde deel van het voorstel van 1932. Zijn de omstan digheden zoo veranderd, dat thans tot de uitvoering moet worden overgegaan en wettigen de tijdsomstandigheden dezen woningbouw Vast staat, dat het aantal leegstaan de woningen is verminderd, al is een percentage van 3.94 nog hoog. Er zijn vele krotten of andere niet gewilde woningen bij, b.v. étagewoningen van twee op één trap, waar men in den Haag anders dan in Amsterdam een tegenzin voor heeft. Het aantal leegstaande woningen zou thans nog geen woningbouw wettigen. De tijdsomstandigheden zijn echter zoo, dat men de gave der profetie zal moeten bezitten om te voorspellen hoe de zaken zich zullen ontwikkelen. Men heeft echter ondervinding uit den oor log 19141918. Toen heeft men maar steeds gewacht met bouwen in verband met de stijging de/ bouwkosten. In 1920 is men gaan bouwen, toen juist de bouwkosten het hoogst waren, waar door enorme kapitalen verloren zijn gegaan. Nu de prijsstijging nog niet bij zonder hoog is, moet men vragen of er thans niet moet worden gebouwd. De verantwoordelijkheid voor niet bouwen is grooter dan voor wel bouwen. De A. R. fractie heeft dus in beginsel geen bezwaar tegen het voorstel, wel echter tegen onderdeden. Ook deze spreker critiseert de gegevens welke B. en W. hebben verstrekt, bijv, de cijfers voor de materiaalprijzen, die belangrijk sneller worden overschreden, hetgeen zich zal uiten in huurstijging. De huren van 5.756.60 zullen zeker 7 worden en dat zijn geen huren voor menschen, voor wie men Woningwet woningen bouwt. Ter illustratie verwijst spr. naar de woningen van Patrimo nium, waar de huurprijzen belangrijk lager zijn, gemiddeld 1.25 per week. Zullen de woningen, welke het voorstel van B. en W. beoogt, voor de arbeiders bevolking bereikbaar zijn Dit geldt in het bijzonder ook voor Loosduinen. De loonen in het tuindersbedrijf zijn 20 a 22 daar kan geen huur af van 6.35 plus iets voor rijwielbewaarplaats. Ook spr. critiseert de onvriendelijke wijze waarop B. en W. zich afmaken van het adres van de Kamer van Koophandel, de bezwaren van deze kamer hebben B. en W. eenvoudig naast zich neergelegd, bijv, betreffende de be lemmeringen, welke door gemeente- instanties aan ’t particuliere bouwbedrijf in den weg worden gelegd, een klacht, welke spr. onderschrijft, mede met het oog op de animositeit tusschen ver schillende gemeentelijke instanties. Van buitengewoon groot belang is de vraag, of de particuliere bouwnijverheid en het particuliere kapitaal moeten wor den ingeschakeld. (De vergadering duurt voorts ADRESSEN ENZ. Een brief van mej. J. C. van den Heuvel naar aanleiding van het ant woord, dat zij van B. en W. heeft ont vangen op haar in hun handen ter af doening gestelde schrijven aan den Raad van 8 Januari 1940 inzake steun en opzegging woning, wordt gesteld in handen van B. en W. ter afdoening. Een adres van J. W. van Vliet, na mens dezen onderteekend door W. Faase, houdende verzoek om herzie ning van zijn steunbedrag, wordt terzijde gelegd, aangezien niet voldaan is aan de bepalingen van art. 8, 2e lid, van de Grondwet. Een adres van J. Horringa, houden de verzoek om een z.g. loopende stand plaats met een ij s w a g e n in het Zuiderpark, wordt gesteld in handen van B. en W. ter afdoening. Het Britsche vrachtschip „Albano”, groot 1176 ton. is Zaterdag buiten de Schotsche kust gezonken na op een mijn te zijn geloopen. De gezagvoer der en de tweede officier werden ge dood. De overige leden der bemanning zijn aan land gekomen. Twee honderd zestig personen vermist Te Ningpo de verdragshaven 130 k.m. ten Zuiden van Sjanghai, is door dat luchtalarm gemaakt werd, zulk een paniek ontstaan onder de Chineesche passagiers, die zich aan boord van een schip op de rivier bevonden, dat het omsloeg en 300 personen in het water terecht kwamen. Men vreest, dat onge veer 260 hunner zijn verdronken. De magnetische mijn. In Britsche marinekringen vertelt men, hoe het geheim van het mecha nisme der Duitsche magnetische mij nen is ontsluierd. Reeds in de eerste dagen van den oorlog vermoedde men, dat de Duitschers gebruik maakten van een nieuw type mijn, doch pas op 21 September liet een Duitsch vliegtuig twee exemplaren hiervan op een zand bank vallen, waar zij bij laag water droog lagen. Aan de kegelvormige mij nen waren valschermen bevestigd. Terstond na de ontdekking heeft men voor de demontage speciale in strumenten vervaardigd. De met de de montage belaste officier zette zijn vier helpers uiteen, hoe te werk moest wor den gegaan, opdat zij, in geval er iets mocht gebeuren, zijn taak zouden kunnen overnemen. Ontdekt werd, dat de mijnen voorzien zijn van twee slag- doppen, een magnetische en een con- tact-slagdop. Zij zijn vervaardigd van een niet-magnetisch metaal, hoofdza kelijk aluminium en wegen ongeveer 700 k.g. De lading weegt de helft hier van. ad IJ ad 2 pCt. wordt voldoende acht, maar ‘men moet letten op ongewilde (verouderde) woningen een groote stad. Dit in aanmerking nemende is een percentage van 3,4 pCt. niet zooveel. De tijdsomstandigheden maken het mogelijk, dat de woningbouw zal moe ten wroden stopgezet door gebrek aan bouwmaterialen. Daarom is het zaak, thans met den bouw voort te gaan, ook omdat de materiaalprijzen vermoedelijk nog méér zullen stijgen. De Regeering is van oordeel, dat de particuliere bouwnijverheid moet voor gaan en de Gemeente een aanvullende taak heeft. Verwacht mag worden, dat de particuliere bouwnijverheid weer zal trachten te bouwen en te exploi- teeren, ongeacht de stijging van de bouwkosten. De huren zullen stijgen, maar ver schillende catogorieën van bewoners hebben reeds 5 of meer pCt. duurtetoe- slag gehad. Een deeling van het kostenpeil is zeker niet spoedig te verwachten. Daar om moet zooveel mogelijk worden ge bouwd op de thans geldende materiaal prijzen. Wat men thans bouwt, is winst. Doch w i e moet bouwen? Spr. verwijst naar het adres van de Kamer van Koophandel, welke vraagt de taak van het particuliere bouwbedrijf uit te breiden t.a.v. den woningbouw. B. en schen kruiser zijn buitgemaakt en naar Dundee opgebracht. De „Troja” (2390 ton), zoo vervolgt United Press, is, na door de eigen bemanning tot zin ken te zijn gebracht, in twee uur ge zonken. De bemanning wist zich in de reddingbooten te begeven, maar werd gevangen genomen De „Antilla” (4560 ton) ligt nog in een haven van Aruba. Nabij Antwerpen zijn twee militaire vliegtuigen met elkaar in botsing ge komen. De bestuurders sprongen met het valscherm omlaag. Een officier bleef aan het vliegtuig vasthaken en kwam om het leven. Een sergeant werd gewond. Een der vliegtuigen viel op een boerdérij, welke afbrandde. Een vliegtuig, dat acrobatische toeren ver richtte boven Brussel is in een tuin neergestort. De wérd gedood. Een officier, die op een verkennings vlucht was en zich op groote hoogte bevond, trachtte in zweefvlucht boven Huy te landen. Het toestel sloeg bij de landing over den kop, maar de bestuur der bleef ongedeerd. Volgens een mededeeling van de Fransche admiraliteit is in de tweede helft van Februari de Fransche kolen boot „P.L.M. 15” getorpedeerd. De ge heele bemanning van het 3574 ton me tende schip is omgekomen. TUSSCHEN PRINSEGRACHT, BROU WERSGRACHT EN ZUID- BINNENSINGEL. Aan de orde is: 1. het voorstel tot vaststelling van voorgevelrooilijnen voor gronden, gele gen tusschen Prinsegracht, den Brou wersgracht en den Zuid-Binnensingel; tevens praeadvies op de adressen, get. verz. 1939 nos. 117, 119, 120, 121, 124. 125, 126, 127, 128, 139, 244, 252 en 254. De heer Jonker (Lib.) onderschrijft het bezwaar van den adressant Huizin ga inzake onjuiste toepassing van de be palingen omtrent de rooilijnen in de Woningwet, De bedoeling van het voor stel is om van een deel van den parti culieren grond openbare straat te ma ken, ter verbreeding van Oliënberg en Spijkemakersstraat. Spr. zet uiteen, wat z.i. de bedoeling van de betreffende be palingen is. In strijd daarmee wordt een bouwverbod gelegd en dus het recht van bouwen of herbouwen beknot. Hiertoe had men een andere bepaling van de Woningwet moeten toepassen dan die betreffende de rooilijnen. Dit is niet alleen een formeel, maar ook een materieel verschil, naar spreker uiteenzet. Het gaat hier om art. 35 der Woningwet, dat twee waarborgen biedt ter bestemming van de rechten van par ticulieren. Dit artikel had in dit geval moeten zijn toegepast. Is de straatver- breeding niet urgent, zoodat onteigening niet gewenscht is, dan moet men de zaak laten rusten. Wat thans wordt voorgesteld, is in strijd met de wet. Spr. kan het plan niet bewonderen Het eene deel van de Spijkemakersstraat wordt breeder dan het andere deel, wat is daarvan de zin? De ontworpen ver- breeding tusschen twee verkeerswegen is ongelukkig. Waarom moeten voor de voorgenomen verbreeding van alle aan grenzende eigendommen de rooilijnen worden verlegd? De heer van Beusekom (C.H.) heeft geen overwegende bezwaren tegen het plan, al betreurt hij het, dat men het eerste plan heeft teruggenomen toen de eigenaars protesteerden. De toestand wordt door dit voorstel inderdaad verbeterd. Spr. gaat de bezwaren van eigenaren na, inderdaad zullen enkele eigenaren niet kunnen verbouwen, maar dit acht spr. geen overwegend bezwaar. Wél be pleit spr. in een bepaald geval aankoop van grond door de Gemeente ingeval b.v. door brand een perceel komt te ver vallen, dus niet alleen indien tot straat- verbreeding wordt overgegaan. De heer Mobach (S.D.). bestrijdt het betoog van den heer Jonker op grond van de jurisprudentie. De Ge meenteraad is vrij in het trekken van de rooilijnen. Art. 35 der Woningwet geeft wel meer moeilijkheden dan het toege paste art. 2. Wethouder Vrijenhoek (S.D. weerlegt de juridische bezwaren van den heer Jonker, zich beroepende op het be toog van den heer Mobach en op de practijk in de oude stad. Tot de tenuit voerlegging van het besluit inzake rooi lijnen wordt eerst in het uiterste geval overgegaan. De belangen der eigenaren zijn voldoende beschermd, ook wat be treft aankoop van grond door de Ge meente. Inderdaad was het eerste plan beter dan het aanhangige, maar de bedoeling was minder, een verbinding tot stand te brengen, dan de toestand ter plaatse te verbeteren. Het verschil in breedte van de Spijkemakersstraat is daarom geen bezwaar. B. en W. hebben geen bezwaar tegen een interpretatie van de door den heer Beusekom onvoldoende geachte bepaling in den zin als door dat Raads lid bedoeld. De voorzitter licht den heer Jonker nader in omtrent de jurispru dentie inzake de Woningwet. Men kan kiezen tusschen de beide door den heer Jonker bedoelde artikelen. Dat inzake de rooilijnen is het meest gewenscht in dit geval. Met den heer van Beuse kom is spr. het eens, dat de rechten der eigenaren voldoende moeten wor den verzekerd, doch daaraan behoeft niet te worden getwijfeld. De heer Jonker (Lib.) repliceert en handhaaft zijn standpunt, dat hier niet art. 2 maar art. 35 had moeten zijn toegepast Het gaat niet aan, fei telijk een servituut te leggen op den door spr. en den heer van Beusekom bedoelden grond. De liberale fractie zal niet voor dit voorstel kunnen stemmen, op grond van het ontwikkelde juridische be zwaar F- 35 A M E C I <- 3 R I C A N G AUttï GEÏNTERNEERDE DUITSCHE SOL DATEN ONTVLUCHT. ARABIEREN VRIJGELATEN. PRESIDENT ROOSEVELT ONDER“EE- KENT CREDIETMACHTIGING. Dr.Dushkmd KERENSKY NAAR PARIJS. TWEE INZITTENDE‘1 GEDOOD.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3