.KEELPIJN STADSNIEUWS VICKS HOESTBONBONS HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 5 MAART 1940. MERDE BLAD, PAGINA 2. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR DEN VOLKSZANG SCALA BEGRAFENIS C. VAN GASTEREN VEREENIGING FLORALIA BEGRAFENIS T. G. A. MAKKINJE BEGRAFENIS N. WOLTERS KONINKLIJK INSTITUUT VOOR INGENIEURS COMMISSIE „DE KONINKLIJKE ROEPSTEM” SCHOOLTANDVERZORGING. ONEERLIJKE EXPEDITIEKNECHT Verslag van de werkzaamheden ONTSPANNING VOOR MILITAIREN CREMATIE G. J. J. DE JONGH I Ir. Ekker over het ordeningsvraagstul< een riaat uur des Soirée van het koor der afdeeling den Haag Op 2 Maart j.l. gaf het koor van VEREENIGING VOOR LOGOPAEDA- GOGIE EN PHONIATRIE. van herkomst bezwaarlijk is geworden. Dank bracht spreker aan het depar tement van Defensie en het departe ment van Economische Zaken voor de speciale regeling van zakenverlof voor gemobiliseerde zakenmenschen, in ver band met de jaarbeurs. naar tot Onder zeer groote belangstelling werd gisteren op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen het stoffelijke overschot van den heer N. Wolters, adj.-commies bij de Directe Belastingen, ter ruste ge legd. WIE IS DE EIGENAAR? De commissaris van politie van den leerlingen, Met een stevigen wtoor» DOOS. In Februari werden 3891 kinderen van de openbare lagere scholen en 1317 kinderen van de bijzondere lagere scholen nagezien op caries van het blij vende gebit. Ter bereiking van het ge stelde doel: saneering van het blijvende gebit, werden 1286 vullingen gelegd. Van de gelegenheid naast systemati sche hulp ook poliklinische hulp te be komen (pijn veroorzaakt door melk- kiezen of tanden) werd 63 maal ge bruik gemaakt Bezoek van Z. K. H. Prins Bernhard. Tenslotte deed de heer Graadt van Roggen mededeeling van verscheidene aangekondigde bezoeken. Z. K. H. Prins Bernhard is voornemens Vrijdag 8 Maart en Woensdag 13 Maart de voorjaarsbeurs te bezoeken, de minis ter van Koloniën zal op Woensdag 13 Maart, de ministers van Economische Zaken en Waterstaat zullen op een nader te bepalen dag komen. De nieu we gezanten van België en Denemar ken hebben voor Maandag 11 Maart hun bezoek aangekondigd. Een 33-jarige expeditieknecht in dienst van Kodak aan de Anna Paulow- nastraat werd er gisteren op uit ge stuurd om een bedrag van f 247 te in nen. doch is sedertdien niet terug ge keerd. Gebleken is, dat hij het geld heeft ontvangen. Vermoed wordte dat de man, een oud-zeeman zal trachten te monsteren. Zijn signalement is over al verspreid. Heden Amicitia, Westeindè, lichtbeelden door den 1 F de Algemeene Kanarieteelt en Kanarieteelt In de rouwkapel speelde de organist, de heer J. R. Gravelotte, Largo van Handel en Litaney van Schubert, waar na achtereenvolgens het woord werd gevoerd door de heeren J. A. v. Ben- degom. hoofdinspecteur der Directe Be lastingen. C. D. van 't Hoff, voorzitter plaatselijke commissie van Rijksperso neel. M Steketee, secretaris afd. den Haag van den Bond van administra tief personeel en J. Traksel, voorzitter Sportvereemging R.A.S. Nadat kapelaan G. Heemskerk de plechtige absoute en beaarding had ver richt, dankte een familielid voor de be langstelling. den met Fred, van Van hun belangstelling gaven op het kerkhof blijk de heeren J. A. van Bende- gom, hoofdinspecteur Dir. Belastingen, mr. B. R L. Prins, inspecteur, E. Hospes en R. Willems, deurwaarders bij de Belastin gen en leden der dienstcommissie. K. van Wijk, commies Dir Belastingen te Utrecht, L. Borsboom, ambtenaar Holl Beton Mijde adj. commiezen C. Leen- ders, H. J. Walther en H. de Vries, A. J. Hoens, assistent en G. Pekelder. oud-as- sistent van de Belastingen, J. Traksel. ad- junct-commies Belastingen en voorzitter der Sportvereeniging R.A.S.. A. de Jong, secretaris-penningmeester plaatselijk co mité van Rijkspersoneel, J. G N. van Reyn, oud-ambtenaar Belastingen. J. van Zijverden. E. C. van Rijssel en A Fokker, adj. commiezen. C. D. van ’t Hoff, voor zitter plaatselijk comité van Rijksperso neel. J. van der Velde, voorzitter plaat selijke afd. Bond van administratief per soneel bil de Riiksbelastineen met den se cretaris M Steketee, Fleeming, adj. com mies. bestuurslid voetbalvereeniging R. A. S., F. G Otten. J M. Krohof. secretaris plaatselijk Inkoopbureau. J. G M Engel man. bestuurslid plaatselijke afd. Bond v. ambtenaren bij de Rijksbelastingen, W. v. d. Vaart en J. C. v. d. Ende, adj. com miezen bij de Belastingen, zoomede de besturen van den Haagschen Bond van Postduivenliefhebbers en van de Postdui- venvereeniging „De Ordonnans”. Nadat in de Parochiekerk van de H. Familie aan het Kamperfoelieplein een plechtige mis van Requiem was op gedragen, werd gisteren op de R.K Be graafplaats aan de Kerkhoflaan het stoffelijke omhulsel van den heer C. v. Gasteren, oud adj-commies der Directe Belastingen en oud lid van de Haagsche Ontspanningsvereeniging „Phoenlx”, aan den schoot der aarde toevertrouwd. De Mis werd opgedragen door kapelaan G. Heemskerk met assistentie van de kapelaans Kouwenhoven en Pauw. Het Comité „Levensvra- gen over Bijbelsche Waarheden”, belegt hedenavond wederom een bijeen komst in het lokaal Kempstraat 15. Be handeld wordt het onderwerp „Een geïnterneerde bevrijd”. Voor het Gezelschap voor Philosophic en Parapsychologie zal generaal-majoor b.d. Ch. Kiès op Vrij dagavond 8 Maart in de bovenzaal van Riche spreken over „De tijd, dien wij beleven, heeft drieërlei aspect”. U.L.O. b. SCHOOL HULSTSTRAAT. Dezer dagen hield bovengenoemde school een goed bezochte Ouderavond, er waren circa 100 ouders. Het hoofd der school, de heer Bleeker opende deze bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom. In een vlot tempo werd het huishoudelijk gedeelte van de agenda afgewerkt. De aftredende le den van de oudercommissie de heeren Eliazar en Sjouke. werden herkozen, terwijl als nieuw lid de heer Andeweg bij acclamatie werd gekozen. Daarna volgde de uitreiking van de eind-diploma’s aan de 21 die de school gaan verlaten, toepasselijk woord en een handdruk nam de heer Bleeker van hen afscheid. Direct na de pauze was de beurt aan de leerlingen van deze school, die ge heel op eigen initiatief een revue had den ontworpen onder den titel: „Holly- street-Show 1940”. Een krachtig applaus beloonde de spelers voor hun kranige prestaties. Gistermiddag, omstreeks één uur, is op de Algemeene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan, het stoffelijke over schot ter ruste gelegd van den gemobi- liseerden H.T.M.-chauffeur T. G. A. Makkinje, die eenigen tijd geleden als soldaat bij den militairen motordienst, tengevolge van een ongeluk zwaar ge wond werd en aan de bekomen verwon dingen overleed. In den stoet liepen collega’s van den overledene mee, een groep H.T.M.-per- soneel marcheerde voor den met tal- looze bloemen en kransen behangen rouw-wagen uit. Weerszijden van de koets marcheerden militaire kamera den, van 1-V-Auto Bat., in hun zwart- leeren uniformen met de zwartleeren helmen gekleed. De stoet, die in de stad algemeen de aandacht trok, had zich eerst langs de gebouwen der H.T. M.-garage aan den Viaductweg, hoek Fruitlaan begeven. Hier reed de rouw koets het voorplein op, waar het per soneel zich had verzameld en ook de garage-chef, de heer B. Kley, aanwezig was om den overleden vriend een laat- sten en weemoedigen afscheidsgroet te brengen. Twee makkers van den over ledene, de heeren O. Knaap en W. de Vries traden naar voren om, op het oogenblik dat de stoet stil hield, na mens de collega’s een grooten krans aan de rouwkoets te hechten. Aan dezen krans hingen breede linten met het op schrift: „Onze laatste groet Perso neel afdeeling autobusdienst H.T.M.”. De heer J. Dolk, hoofd der afdeeling autobusdienst was bij deze korte, maar treffende plechtigheid tegenwoordig. Op de begraafplaats was vrij gtoote belangstelling. Hier bevonden zich o.m. kapitein J. C. H. Gluijsteen, namens den commandant auto-regt. en ie luit. J. A. Mulder, namens den commandant der motorrijders. Aan de groeve heeft kapitein Gluij steen een kort, sympathiek woord van afscheid gesproken. Spr sprak daarna woorden van troost tot de familieleden en hoopte dat den treurenden nabestaanden kracht gege ven mocht worden om dit groote leed te dragen en nam afscheid van den overledene met een „Makkinje, rust in vrede”. Hierna trad een der collega’s van het H.T.M.-personeel van voren, die den heer Makkinje in eenvoudige en bewo gen woorden herdacht als een oprecht en braaf kameraad, op wien men ten alle tijde kon rekenen. Namens de familie werd bedankt voor de laatste eer den overledene be wezen. Tenslotte trokken alle aanwezigen, H.T.M.-personeel en militairen, saluee- rend langs de groeve, welke onder vele bloemen schuil ging en waarop een groote krans opviel van de eerste com pagnie V Aut. Bat., met linten in rood- wit-blauwe kleuren. De inschrijvingen voor het verkrijgen van jonge planten. Morgen opent de vereeniging Flora- lia haar jaarlijksche inschrijvingen tot het bekomen van jonge planten, ter verzorging in het gezin. De eerste ge legenheid tot inschrijven, zoowel voor leerlingen der openbare lagere en bij zondere scholen, als voor volwassenen, wordt geboden op morgenmiddag van 2 tot 5 uur in de lokalen van de scho len Langnekstraat 101 (ingang Bloem- fonteinstraat) en het Stedelijk Gym nasium, Laan van Meerdervoort 57, gevolgd op Zaterdag 9 Maart, in de scholen Banaanstraat Thijmplein 33 en Prinsegracht 73. 15a, Alberd. het Volksgebouw De Haagsche Commissie „De Ko ninklijke Roepstem” heeft bij het be ëindigen van haar taak een verslag ge geven over haar werkzaamheden. Het volgende is er aan ontleend De Haagsche commissie „De Konink lijke Roepstem” werd in het leven ge roepen door den burgemeester, aanleiding van de opwekking geestelijke en moreele herbewapening door H.M. de Koningin op 27 Januari 1939 voor de radio tot het Nederland- sche volk gericht. Op 31 Januari 193.9 werd de commis sie door den burgemeester geïnstal leerd. De commissie had tot taak gekregen op korten termijn te voorzien in een bepaalden nood n.l. ligging en dekking m.a.w. het verstrekken van ledikanten, matrassen, dekens, lakens, sloopen enz. Daarbij werd overwogen, dat aan de verstrekking van brandstof door de commissie in deze gemeente geen drin gende behoefte bestond, aangezien personen die van den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbe toon of van het Gemeentelijk Bureau voor Werkloozensteun wekelijksche on dersteuning genoten, kosteloos brand stof van deze diensten ontvingen, ter wijl artikelen voor ligging en dekking minder snel aan slijtage onderhevig werden geacht dan kleeding en de ver strekking van eerstgenoemde artikelen voor ligging -en dekking minder snel aan slijtage onderhevig werden geacht dan kleeding en de verstrekking van eerstgenoemde artikelen dus voor lan- geren tijd hulp zou bieden. Daar de ervaringen, opgedaan bij vroegere inzamelingen van tweede- handsch beddegoed minder gunstig wa ren en mede met het oog op een recht vaardige verdeeling van de beschik bare middelen, besloot de commissie uitsluitend nieuwe artikelen te ver strekken. Voorts werd besloten geen goederen in voorraad te koopen, doch met de daarvoor in aanmerking komende leve ranciers in overleg te treden om de toe gewezen artikelen tegen afgifte van bons te verstrekken. Voor het bijeenbrengen van de noo- dige middelen werd langs verschillen de wegen een beroep gedaan op de burgerij. De opbrengst van de inzamelingen bedroeg in totaal 31.286.06. Van H.M. de Koningin mocht de commissie een belangrijke gift ontvangen. Inmiddels waren ongeveer 4000 aan vragen bij de commissie binnengeko men, waarvan ongeveer 2800 voor in williging in aanmerking bleken te ko men. Een voorloopige becijfering van de te verstrekken artikelen deed een te kort van 15.000 voorzien. Een nieuw beroep werd op de burgerij gedaan. Als gevolg hiervan ontving de com missie aan giften nog een bedrag van 568,75. Het Haagsch Crisis Comité stortte 5000. Van de Gemeente 's-Gravenhage werd via den Gemeente lijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon 9431,25 ontvangen, zijn de 10.000 verminderd met de op brengst van den hernieuwden oproep. Naderhand kwamen nog enkele giften binnen tot een bedrag van 95. De commissie had de beschikking over 46.381,06. Volgens de door den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbe toon uitgebrachte rapporten kwamen 2870 gezinnen voor een verstrekking in aanmerking. De waarde van de verstrekking der verschillende artikelen bedroeg in to taal 43.484,19. Met inbegrip van de door den Ge meentelijken Dienst voor Maatschap pelijk Hulpbetoon en het Haagsch Crisis Comité gestorte garanties, be schikte de commissie over ƒ46.381.06. De onkosten van administratie e. d. bedroegen in totaal 1674,84. Verstrekt werd voor een bedrag van 43.484,19, zoodat er een overschot aanwezig was van 1222.03. welk over schot aan den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon en het Haagsch Crisis Comité in de ver houding der gestorte garantiebedragen is terugbetaald. ’S-GRAVENHAAGSCHE VEREENI GING VAN KLEINHANDELAREN IN AARDAPPELEN, GROENTE EN FRUIT. Zaterdagavond j.l. was het volop feest in de bovenzaal van „Du Nord”, Keizerstraat 29, Scheveningen, waar ruim honderd militairen gast waren van de Loge Nieuw Leven 93 der In ternationale Orde van Goede Tempe lieren. De stemming was er gauw in en er werd geanimeerd gezongen, dank zij den pianist-accordeonist, dienst plichtige Knijn. De heer Rovers, even eens gemobiliseerd en in het burger leven clown bij het circus Strassbur- ger bracht, geassisteerd door den heer Velthuys, een komisch nummer dat bui tengewoon in den smaak viel. Koos Ooievaar kwam met zijn levensliedjes voor het voetlicht, aan de piano bege leid door mej. F. Maschiso, terwijl Pietje Bell met zijn excentriek dans- nummer de lachspieren danig in bewe ging bracht. Alle militairen zijn des Zaterdags van 7 tot 11 uur hartelijk welkom. Ann auteur zal ’s-Gravenhagi Ver. van Chr. Onderwijzers en Onder wijzeressen in Nederland en de Over- zeesche gewesten, in de dr. H. Pier- sonschool komen lezen over: „Het Drenthsche volkskarakter en Hilde”. 1 vandaag en morgen verkouden B Bescherm Uw keel tegen infectie met de beproefde geneeskracht van Morgenmiddag zal de heer H. Ch. G. J. v. d. Mandere voor de Volksuniversiteit een voordracht hou den over „Waar Europa en Azië sa menkomen.” Morgenavond wordt er in lokaal Hannemanstraat 148 een Evan- gelisatie-bijeenkomst gehouden met zang, muziek en declamatie. Onder zeer veel belangstelling heeft jistermiddag in het crematorium te (Vesterveld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot van den heer G. J. J. de Jongh. majoor titu lair van het Kon. Ned. Indisch Leger, oud-inspecteur van den Rotterdamschen Lloyd, overleden te dezer stede. Aanwezig waren de gep. luit generaal van het N I.L., W. Lasonder, te Was senaar, de gep. luit. kol. van het N.I.L. L. A. Bedet. alhier, de gep. kap. luit, ter zeer J O. Kolkmeijer, de gep. luit. kol. der genie van het N I.L. G. S Reeman, te Zeist, prof. L. van Vuuren. hoogleeraar te Utrecht en oud-officier van het N.I.L., E. Vernes, inspecteur van den nautischen dienst van den Rotterdamschen Lloyd, na mens de directie van de maatschappij, W. J. Boon oud-commodore van den Rotter damschen Lloyd, de gep. majoor van het N.I.L A. J L. de Groot, te Wassenaar, H. Corver, leeraar aan het Ned. lyceum alhier, jhr. dr. L. E, W van Heurn te Oegstgeest, mr. A. Spakler, N. Waalewijn, arts J. Kuijper, allen te Amsterdam, M de Wilde. G. J. Vos, P. H. van der Wijk, allen te dezer stede, ds. A E. F. Junod, te Wassenaar, voorganger der afd. ’s-Gra venhage van den Ned. Protestantenbond, P. J. Nieuwendorp, te Voorburg, W. Vonck, alhier, F Deelen te Zeist, K. M. van Weel, te Bilthoven. M. H. van Heijnsbergen, te Purmerend, E. van Heijnsbergen, te Zaan dam, H. G. J. ter Marsch, inspecteur van den Rotterdamschen Lloyd te Wassenaar, P J. Netto, directeur van de Drukkerij Albani, alhier, J A. Eilérs, te Amersfoort, J Tood te Laren, A. J. Hoogenkamp, al hier, C. J. Roggenkamp, Delfzijl, en anderen. Dezer dagen had onder flinke belangstelling de 24e jaarvergadering van bovengenoemde vereeniging plaats. In zijn openingswoord gaf de voorzit ter, de heer W. Wijnman, een beeld van den toestand in het bedrijf, waar bij hij o.a. wees op de groote schade en vele ongemakken, veroorzaakt door den onregelmatigen aanvoer van bui- tenlandsche groenten en fruit, alsook door de strenge vorstperiode van Ja nuari en Februari. Als gevolg hiervan was er een schrale aanvoer tegen hoo- ge prijzen. Jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. Hierna volgde de behandeling van de voorstellen voor het congres van den Nederlandschen Bond op 5 en 6 Maart a.s. in Rotterdam. Besloten werd, geza menlijk een bezoek aan het congres te brengen. Na afhandeling van eenige zaken van huishoudelijken aard werd het voor nemen besproken van het marktwezen, om het ledige fust aan de groente- en fruitmarkt op één centraal punt te doen inleveren. Met algemeene stemmen werd beslo ten, zich ernstig tegen deze plannen te verzetten, daar de Kleinhandel de extra lasten niet wenscht en niet kan dra gen. Mededeeling werd nog gedaan, dat het eerste vakexamen hier te lande in groente en fruit op 13 Maart a.s. hier ter stede zal plaats hebben. de Haagsche afdeeling der Ned. Vereeni ging voor den Volkszang, een gezelligen avond, die in alle opzichten bijzonder geslaagd moge heeten. Een groote ver rassing voor het koor was de aanwezig heid van mevr. Kooyman. een harer trouwste en sympathiekste leden, die. uit het ziekenhuis ontslagen, dezen avond kwam bijwonen. Een woord van hartelijk welkom werd door den heer Hoops en later in speciale bewoordin gen door den voorzitter, den heer Dietz, aan haar adres geuit Verder heette de heer Dietz de heeren Lelyveld en Hoops van het af delingsbestuur hartelijk welkom. Daarna werd een aanvang gemaakt met het rijk voorziene programma. Het is niet doenlijk iedereen apart te noemen. Het oudste koorlid, de heer v. Panhuys, was de eerste die het program open de met negerliedjes, op de guitaar. Daarna kwam een keur van voordrach ten. We willen de dames Lous en Jeane Hoops een woord van lof niet ont houden voor de mooi in elkaar ge zette „Echoput”, waarin Volkszang en wel speciaal de repetities onder den heer Stenz, op geestige wijze wer den uiteengezet. Een aantal koorle den verleende zijn gewaardeerde mede werking. Het „Snoepwinkeltje” van Manna de Wijs-Mouton aanschouwelijk ten tooneele gebracht door mej. Toos Pijnakker, en gezongen door mevr. Ter- maten. sloeg zeer in. Ook de verdere voordrachten als „De drie gratiën”. Cissy, Pantoffelheld”, oogstten een wel verdiend succes. Aan alle medewerken den een pluim! In den heer Stoffels, een nog jeugdig lid. van het koor, had men een groote aanwinst. Deze toch bracht heel geestig zijn eigen gemaakte liedjes naar voren. De ..Radio-storing” een lang niet gemakkelijk stuk, wat muzikale bewerking betreft, getuigde van flinke studie. Mej. Zijlstra bij het Volkszangkoor lang geen onbekende, deed in een paar geestige liedjes uitko men, hoe zeer de „mannen” gewild en gewenscht worden in het koor. De heer Stenz en zijn orkest ont braken ook niet en beiden droegen hun aandeel bij tot het slagen van den avond; de heer Stenz met zijn zeer goed voorgedragen levensliedjes en Bets de Ridder met haar declamaties De tee- kening, een kranig stukje werk, die vo caal versierd werd door alle aanwezi gen, sloot het program, waarna de hee ren Stenz en Dietz alle aanwezigen dankten voor hun aanwezigheid. Een zeer goed strijkje vulde de pauzes en verzorgde de dansmuziek. „DE SCHOUWSPELERS” BRENGEN „ALLERZIELEN” „De Schouwspelers”, die een jubi- leumtournée door ons land maken met Heyermans’ „Allerzielen” gaven gisteravond de eerste van een serie voorstellingen in Scala. Het ensemble heeft dit seizoen reeds eenige malen Scala bespeeld en wist toen steeds te boeien door goed ver zorgde voorstellingen. Door „Aller zielen” als jubileumstuk te kiezen, is het succes weer verlengd. „De Schouwspelers” hebben een gave vertolking van Heyermans’ werk gebracht. Spel en décors waren sober en juist van toon. Suggestief was de sfeer van het klein-dorpsche vast gelegd in de pastoriekamer. En de spe lers wisten zich in te leven in dit spel van laster en achterklap. Johan Boezer, die eveneens de regie verzorgde, was een waardige, pastoor Nansen. Dat was een gave creatie, welke het spelniveau alle bedrijven door, wist op te stuwen. Goede momen ten had Hélène Plato als de ongehuwde moeder Rita, die in de pastorie ver pleegd wordt. De overige medewerken den pasten zich uitstekend aan. Een mooie rol was die van den koster, ge speeld door Tonny Verwey. Waardee- ring verdiende eveneens het spel van Henk Dillewaard (wethouder van Dalen), Ans van Naaten (Jannetje), Lou Poolman (pastoor Bronk), Jeanne Couques (de pleegzuster), Tine Hock (de huishoudster), Willy van Driest (dr. Geert) en Tom Berger (de man van Rita). De voorstelling, welke een grootere belangstelling had verdiend, was succes voor „De Schouwspelers”. Het publiek was gul met applaus voor het gebodene. Justitieelen Dienst B. alhier verzoekt te worden bekend gemaakt met de her komst van een 15 meter langen linnen bandmeter, in een bruin lederen étui. Bedoelde meter is iederen werkdag te bezichtigen aan het hoofdcommissa- van politie, Alexanderplein 15a, van 9 uur des voormiddags tot 5 des namiddags. wordt in hetgebcuw een lezing gehou- j heer Beusekom, voorzitter van Nederlandsche Bond van Vogelbescherming, over en Vogelbeschermm^”* Zaterdagmiddag hield de afdeelin5 technische economie van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, hier ter stede haar 57ste vergadering. Na behandeling van het huishoudelijk gedeelte, waarin 4 nieuwe bestuursleden gekozen werden wegens het periodieke aftreden van de heeren ir. J. W. Bonenbakker ir. W. H. Boom en ir. D. de longh. en het tus- schentijds bedanken van dr. ir L. Ham burger, werd overgegaan tot den hoofd schotel van dezen middag, de voor dracht van ir. M. H. Ekker alhier over: „Enkele aspecten van het ordenings- vraagstuk Spr. begon met te verklaren, dat hij eigenlijk geen voordracht over het vraagstuk van de ordening zou houden, doch dat zijn bedoeling was een inlei ding te houden, die de gedachten over dit onderwerp los zou moeten maken, zoodat een vruchtbaar debat zou ont staan. Spr. verdeelde zijn inleiding in 3 gedeelten. Achtereenvolgens besprak hij de fouten van ons huidige produc- tie-apparaat. vervolgens trachtte hij door analyse dezer fouten de oorzaken op te sporen en tenslotte gaf spr. een schetsmatige voorstelling van een orde ning zooals hij zich die voorstelde. Ordening moet onze persoonlijke vrij heid zoo min mogelijk aantasten, doch het geheele streven zal gericht moeten zijn' op het zoo volledig mogelijk in werking stellen van ons productie-ap- paraat. In de vrije maatschappij is de regulator van de productie de prijs. Deze wordt gevormd door de variabele kosten, de redelijke winst en de vaste lasten. In de geordende maatschappij moeten deze vaste lasten verdwijnen. De kapitaalinvestatie die door den ren telast den prijs van het product per stuk belast, moet dan on andere manier ge vonden worden. Het inkomen kan ge splitst worden in een arbeidsinkomen en een rente-inkomen. Door het verval len van investatie vervalt ook dit ren te-inkomen en komt dus het inkomen weer ten goede aan de productie, door dat het arbeidsinkomen voor consump tie gebruikt moet worden. Immers, er bestaan geen andere mogelijkheden meer. Mocht dit terugvloeien van kapi taal naar het productie-apparaat niet voldoende zijn, dan kan de staat door belastingen in dit tekort voorzien. In de geordende maatschappij vervalt de prijsregulator, omdat de vaste lasten dezen niet meer beinvloeden. de regula tor wordt dan het productjeplan. dat slechts afhankelijk is van de consump tie Hoe vollediger het productie-appa raat benut wordt, des te grooter wordt de behoefte en des te meer zullen de werkkrachten ingeschakeld worden in het productieproces. De rentelast, voort komend uit de vaste lasten, die per stuk op den prijs van het product gezét wordt, kan zelfs remmend werken in tijden, waarin de productie opgevoerd zou moeten worden. Spr. besloot zijn inleiding met te zeg gen, dat alhoewel de technische beheer- sching van het productie-apparaat de productie tot ongekende hoogte zou kunnen opvoeren, slechts een goede ver deeling ons de lusten hiervan zal lee- ren kennen. Het rente-inkomen uit vaste lasten, dat het persoonlijk belang voor doet gaan voor het algemeen be lang, zal in de geordende maatschappij geen rol meer kunnen spelen. Van de gelegenheid tot debat werd een zeer geanimeerd gebruik gemaakt, waarna de wrnd. voorzitter ir. D de longh. onder dankzegging aan den spr. voor de heldere wijze van behandeling van een zoo zwaar onderwerp, de ver gadering sloot. NEDERLANDSCH PALESTINA OPBOUWFONDS „KEREN HAJESOD” Onder presidium van mr. dr. L. E. Visser, president van den Hoogen Raad der Nederlanden, had weder hier ter stede een vergadering plaats van het curatorium van het Nederlandsch Pa lestina Opbouwfonds „Keren Hajesod”. waarbij vele afgevaardigden van ver schillende afdeelingen tegenwoordig waren. De voorzitter wijdde in zijn inleiding waardeerende woorden aan de nage dachtenis van den overleden consul der Nederlanden in Palestina, van Vries land. Hij daiikte verder mr. A. J. Hertzberg voor zijn langdurige, uitste kende werkzaamheid in het curato rium. Als nieuwe vertegenwoordiger van den Nederlandschen Zionisten bond in het curatorium begroette nij mr. A. Büchenbacher. Het verslag over de actie werd uit gebracht door dr. I. O. Abeles. De nor male actie voor het „Keren Hajesod” moest in het afgeloopen jaar begin No vember onderbroken worden ten gun ste van de gemeenschappelijk gevoer de „Centrale Palestina Actie”, waar van hij uitvoerig het ontstaan, het ver loop en de resultaten besprak en met cijfers toelichtte. Wat betreft de resultaten van het afgeloopen jaar, het aantal deelnemers aan het Opbouwfonds in Nederland is met 5 gestegen. De inkomsten waren in het jaar 1939 het hoogste wat tot nu toe in Nederland bereikt is, hetgeen te danken is aan den avond met prof, dr. Weizmann, president der Zionisti sche wereldorganisatie, die einde De cember gehouden is. De referent besprak de beteekenis van de „Overbruggingsactie” voor het Palestina-werk en bracht hulde aan den voortreffelijken geest van samenwerking voor het doel dezer actie met andere Joodsche organisaties, vooral met de Agoedath Jisraeel. Na de discussie over dit verslag, waaraan alle curatoren deelnemen, be sloot het curatorium in de maand Mei van dit jaar tezamen met den Neder landschen Zionistenbond een „Keren Hajesod-maand” te houden en de heer dr. Siegfried Kanowitz (Jeruzalem) uit te noodigen, ter voorlichting van het publiek aan deze maand van ver sterkte propaganda deel te nemen. Voorts werd nog behandeld een pro ject betreffende het oprichten en in stand houden van een leerfarm in Palestina, in verband met het lichaam, dat in Nederland de opleiding voor landbouw en handwerk in handen heeft (de zoogenaamde „Deventer vereeniging”). Het curatorium erkende het gewicht van dit voorstel en besloot het voorstel, voorzien van een aanbe veling, ter goedkeuring door te geven aan het directorium van het Palestina Opbouwfonds. Gesproken heeft allereerst de heer H. Holm, die zeide, dankbaar te zijn enkele woorden te mogen zeggen namens de Loge Union Frederique, alhier. Spr. getuigde van de hoogachting en warme genegenheid, welke men den overledene toedroeg. Achter zijn rus- tigge kalmte waren verborgen een no bel gemoed en hij leefde een leven vol menschenliefde. Hij heeft zeer veel nobele daden verricht, veel raad en daad gegeven. Het was een getuigenis van het gebod, dat men zijn naaste lief moet hebben als zichzelf. Zijn beeld zal in onze harten bewaard blij ven. Spr. legde de handschoenen vap den overledene en drie witte rozen op de baar. Daarna heeft een broeder van den overledene gesproken, die zei de, dat er een eind was gekomen aan een arbeidzaam leven. Als jong offi cier was de ontslapene al zeer plichts getrouw. Hij heeft gearbeid voor den Staat maar ook voor de bevolking in Ned.-Indië. e de Vries, de bekende van „Bartje” en van „Hilde” Zaterdag 9 dezer voor de afd. ie en Omstreken van de Op de begraafplaats gaven van hun be langstelling blijk de heeren G. Beijnvoort, chef de bureau Directe Belastingen. W. v d. Laan, hoofdcommies, de adj.-commie zen P. Advocaat, W. Miete en R. T Jel- gersma, H. Korte, deurwaarder Directe Belastingen, W. v. Strien, reserve le lui tenant H. J. Kersten, A. C. Driessen, koster St. Agneskerk. C. H. Veltkamp, oud ambtenaar dept, van Econ. Zaken, J W. Knies, ambtenaar Directe Belastin gen, C. Voortman namens de Haagsche Ontspanningsvereeniging ..Phoenix”. F v. Dooremalen. gepens. ambtenaar Belastin gen, A. v. d Harst, ambtenaar Belastin gen, Gersting, v. Deursen, Rijksklerk Be lastingen en H. ter Bruggen, gepens. adj.- commies bij den Pensionraad, zoomede vele dames. Voor de Vereeniging voor Logopaeda- gogie en Phoniatrie heeft de heer A. A. E. van Drie! gesproken over: „Het ontstaan van angst en de behan deling er van in de logopaedie”. Spr gaf een uitvoerige analyse van de geestes- en gemoedsgesteldheid zoo als deze zich onder invloed van den angst kunnen misvormen, dat tenslotte alle levensuitingen door den angst be- heerscht kunnen worden Vervolgens werd geschetst hoe in den loop der behandeling de verschil lende angstemoties en minderwaardig heidscomplexen geanalyseerd kunnen worden om tot een harmonische ont wikkeling der persoonlijkheid te ko men. Wil en vertrouwen dienen te worden gesterkt. Tenslotte kan de religie een groote steun in het leven van den angstigen mensch vormen, omdat alle kommer en conflicten worden overgedragen op wat men zich als het hoogste denkt.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 14