in Finsche Wiborg nog handen No. 17510. BSS Dinsdag 5 Maart. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND 1940. de aan op De Russen lijden bij hun aanvallen zware verliezen Sumner Welles te Lausanne De „Times” dringt snelle hulp Het Finsche legerbericht Russisch legerbericht A -BI PRIJS DER ADVERTENTIÊN: PRIJS DEZER COURANT: Dit nummer bestaat uit VIJF bladen EERSTE BLAD. BUITENLAND Eerste blad, pag. k Eerste blad, pag. 2. Vijfde blad. pag. 1. Eerste blad, pag. 2. aan- Eerste blad, pag. 1. van Eerste blad, pag. 2. Vijfde blad. pag. L BINNENLAND beide zijden, Derde blad, pag. 1. Derde blad, pag 2. Tweede blad, pag. 3. Tweede blad, pag. 3. Eerste blad, pag. 3. Giften aan Finland. van „Onze eigen zaak wordt gesteund door het Finsche verzet” Londen zal in de steenkolen kwestie geen zwakheid toonen Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode". „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” ƒ3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is /7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct met van van Het Finsche legerbericht van gister avond luidt: De vijand heeft Zondag gepoogd het ijs van de baai van Wiborg over te steken, doch deze poging werd ver- Het gisteren uitgegeven Russische le gerbericht luidt: Op 4 Maart bezetten de sovjettroe pen op de Karelische landengte in het gebied van de baai van Wiborg het eiland Uuraansaari met de stad en het fort Trongsund en het eiland Tejka- rinsaari, benevens de steden Hejnlahti, Vilajoki en Muhulahti op de Westkust van de baai van Wiborg. In het fort van Trongsund maakten de sovjettroepen drie batterijen mari- negeschut voor den langen afstand buit en een groot aantal machinegeweren, munitie en patronen. In de overige sectoren van het fort heeft zich niets van belang voorge daan. De sóvjetluchtmacht bombardeerde vijandelijke troepen en militaire doe len. Er verschenen geen vijandelijke vliegtuigen. Vandaag zijn 2 Italiaansche kolen- schepen door de Engelschen aangehou den. Sumner Welles is te Lausanne aange- gekomen. Bij een treinramp in Japan zijn ver moedelijk 120 personen aangekomen. Het Lieksa-front: Sinds de Russen bij Nurmes en ten Noorden van Lieksa eenige maanden geleden teruggeworpen zijn, is op dit front geen actie van be- teekenis geweest. Het Pitkaranta-front: De aanvallen, welke de Russen ten Noord-Oosten van het Ladoga-meer ondernamen, stonden in nauw verband met die van de Kare lische landengte. Beide legers trachtten contact te krijgen door een omtrekken de beweging rondom het Ladoga-meer; bijna was het gelukt bij Kitela door te breken. De Finnen wisten echter bij Syskyjarvi een wig in het Russische front te drijven. De 164e divisie werd omsingeld en later, op 3 Maart, leed de 18e divisie eveneens een ernstige nederlaag. Veel oorlogsbuit viel den Finnen in handen. Het Karelische front: Het voornaam ste Finsche front, waar de Manner - heimlinie gelegen is. De frontlijn, welke op het kaartje is aangegeven, loopt van Taipale, langs de Suvanto en verder langs den spoorweg van Valkjarvi, tot ten Noord-Oosten van de stad Wiborg. Op de kaart vindt men verder de steden, welke het meest gebombardeerd werden door de Russische luchtmacht, alsmede het gebied, waar de Russische parachutisten neerkomen. Russische weinig Wiborg. In de Russische pers wordt weinig aandacht geschonken aan den aanstaan den val van Wiborg. De stad wordt alleen genoemd in de legerberichten van het roode leger. De buitenlandsche correspondenten te Moskou hebben herhaalde malen ver zocht om toestemming om naar het front te mogen gaan. Tot nu toe is dit niet toegestaan. Kolonel Tretow Loof bij een inspectie van de Deensche vrijwilligers in Finland. Verschenen is de memorie van ant woord aan de Eerste Kamer betreffen de de Justitiebegrooting voor 1940. De minister deelt o.m. mede, dat verder strekkende maatregelen tegen spion- nage en ondermijnende politieke pro paganda worden overwogen. Opnieuw wordt melding gemaakt van een duikbootaanval aan de andere zijde van den Atlantischen Oceaan. Twee Engelsche vrachtschepen wer den getorpedeerd. Eerste blad, pag. 2. Onderzoek naar de Russische oorlogvoering. Uit Helsinki wordt gemeld, dat de commissie uit Genève, in de Finsche hoofdstad is aangekomen. Zij zal een onderzoek instellen naar de Russische oorlogvoering. Börsen Ztg.” onder het opschrift „Op hitsing uit Finland”: Evenals Polen heeft ook Finland zich door de Westelijke mogendheden, welke het tot een nutteloozen tegenstand te gen de eischen van Rusland hebben op- gehitst, in den oorlog laten jagen. Duitschland heeft Finland niet in dezen oorlog gedreven. Finland heeft zich door de Westelijke plutocraten voor de belangen van hun politiek laten mis bruiken. Het is ook niet de taak van Duitschland Finland weer uit dezen oorlog te halen. Een Britsch vliegtuig zou een U-boot tot zinken hebben gebracht Zweedsche vrijwilligers in gevecht met de Russen Uit Finland wordt gemeld Het optreden van de Zweedsche vrij willigers aan het front heeft zich tot dusver beperkt tot het vuren van ar tillerie en loopgraafmortieren en tot verkenningen. Een patrouille heeft een ontmoeting gehad met een vijandelijke afdeeling, welke viermaal sterker was en na een hevig gevecht, vaak van man tegen man, werd verdreven. De vijand verloor ongeveer 200 man en eenige automatische wapenen. De Zweedsche vrijwilligers hadden slechts onbeteekenende verliezen. Amerikaansch expeditieleger voor Finland? Kapitein Albert Stemberg, leider der Finsche oudstrijders in de Ver- eenigde Staten, heeft medegedeeld, dat hij voornemens is een Ameri kaansch expeditieleger voor Finland, ter sterkte van 3000 man, op te rich ten. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 De Finnen iets optimistischer. De bezorgdheid omtrent de positie van Wiborg en den algemeenen toe stand, die te Helsinki heerschte, is gisteravond verminderd, doordat drie gunstige berichten zijn binnengekomen. Ten eerste zijn de Russen bij Nautsi, aan het front aan Petsamo terug getrokken. Ten tweede hebben de Finnen te Kol- lanjoki en ook elders successen behaald. Ten derde zijn er teekenen, dat het te Helsinki, waar de temperatuur slechts even onder het vriespunt is, zal gaan sneeuwen. De Finnen houden nog steeds een groot deel van de stad Wiborg bezet. De kaart geeft een beeld van de acht Russische aanvalsfronten in Finland. Petsamo-front: Door de overmacht en den geweldigen druk der Russische troepen moesten de Finnen dit gebied in het hooge Noorden, langs de Noor- sche grens, prijsgeven. Eenige dagen geleden hebben de Finnen om strate gische redenen Nautsi opgegeven; vóór dien tijd hadden zij echter nog kans gezien pl.m. 200.000 rendieren naar Zweden te evacueeren. Salla-front: Hier is de druk der Rus sen zeer gering. Op 18 December 1939 en 5 Januari j.l. zijn ten Noorden van Salla twee groote veldslagen geleverd, waarbij den Russen zware verliezen werden toegebracht. De Finnen wisten Salla te heroveren en hun front tot Kuusamo te consolideeren. Het Suomussalmi-front: Op 30 Dec. werd ten Noorden van Suomussalmi de 163e Russische divisie omsingeld en in de pan gehaktbij Raate leed op 10 Januari de 19e Russische divisie een ernstige nederlaag. Het front is mo menteel kalm. Het Kuhmo-front: Hier doen de Rus sen ernstige pogingen door te breken om Kajaani te bereiken, teneinde zoo doende het Finsche leger in tweeën te splitsen; tot op heden houden de Fin nen hier dapper stand. De Gemeenteraad heeft zich ver- eenigd met het voorstel inzake mede werking van de Gemeente voor den bouw van arbeiderswoningen door twee woningbouwvereenigingen in de resi dentie en één te Loosduinen. verbindingslijnen zouden worden belemmerd en de luchtmacht zou niet kunnen opereeren. De Gemeenteraad heeft aangenomen het voorstel van B. en W. tot het ver- leenen van medewerking aan twee openlucht-opvoeringen door de Ita liaansche Opera op het Binnenhof. Duitschland en de oorlog in in Finland. Naar aanleiding van een artikel van een te Helsinki verschijnend blad, waarin gezegd wordt, dat Hitler en Stalin graag het einde van den Finsch- Russischen oorlog zouden zien, en dat Duitschland bang is, dat de sovjet-Unie bij den oorlog der groote mogendheden betrokken zou worden, waardoor Duitschland slechts geringen militairen steun zou krijgen, schrijft de „Berl. Van 15 regels /1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct, daarna iedere regel meer 50 ct Reclames 90 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. De Finsche vlag waait nog boven Wiborg. De Finnen handhaven hun terrein en zijn nog niet gedwongen zich terug te trekken naar ster ker stellingen ten Noorden van de stad. Zonder succes hebben de Russen gepoogd het ijs van de golf van Wiborg over te steken. De vallers leden zware verliezen. Het grootste deel van de stad was gistermiddag nog in handen de Finnen. In de buitenwijken van de stad werd fel gestreden. De druk van de Russen is in het afgeloopen weekeinde toegenomen. De mij nen, die de Finnen op de drie we gen, welke naar Wiborg leiden, ge legd hebben, brengen den tegen stander groote verliezen toe. De Finnen op de landengte zullen wel licht door het weer geholpen wor den. Op vele plaatsen woeden sneeuwstormen. Indien een zware sneeuwval door dooi gevolgd wordt, kunnen de Finnen de Russische tanks tegenhouden. De Russische In een artikel over den Finsch-Rus- sischen oorlog schrijft de „Times”: „Het wordt met den dag duidelijker, dat deze oorlog geen bijzaak is. Fin land verdedigt meer dan de zaak der vrijheid en meer dan zijn eigen bo dem. Onze eigen zaak wordt gesteund door het Finsche verzet tegen het kwaad der tyrannie. Dat verzet heeft Rusland reeds verzwakt en groote hoeveelheden petroleum gekost, welke anders wellicht in Duitschland geko men en tegen gns gebruikt zouden zijn. Alleen daarom al kan Finland aan spraak maken op onze dankbaarheid en op belooning. Er mag echter geen tijd verloren gaan. Als wij op de geschiedenis van vroegere oorlogen terugzien, worden wij voortdurend getroffen door gele genheden, welke verzuimd werden door verkeerde zuinigheid of door verkeerde beoordeeling. De veldtocht op Gallipoli in den vorigen oorlog is daarvan een duidelijk voorbeeld. La ten wij ons niet opnieuw voorbereiden op de droevige taak van het bespre ken van gemiste kansen, waarbij mis schien wederom zou blijken, dat de middelen en de wil, om in te grijpen, bestonden, maar dat slechts misver stand ons van handelen terughield. Ons belang is duidelijk: Dit is een moreele zoowel als een stoffelijke aangelegenheid. De geheele overtui ging van dit land eischt, dat men den val van Finland niet zal toestaan”. Morgen gaat hij naar Parijs De Amerikaansche onderstaatssecre taris van buitenlandsche zaken, Sum ner Welles, is gistermiddag te Lau sanne aangekomen. Hij begaf zich on middellijk naar zijn hotel. Hij zag er vermoeid uit. Morgenavond zal hij naar Parijs gaan. Men veronderstelt, dat hij gedurende zijn verblijf te Lau sanne een rapport op zal stellen over zijn bezoek aan Berlijn, bestemd voor het Amerikaansche departement buitenlandsche zaken. Amerikaansche bladen schrijven, dat de kans, dat de reis van Welles tot eenig resultaat van beteekenis zal lei den ongelukkigerwijze niet groot is. Na een bezoek aan den Sultan van Langkat en aan de B. P. M.-etablisse- menten in Pangkalan Brandan, is de Gouvemeur-Generaal heden naar Atjeh vertrokken. Hedenmorgen is te Utrecht de 42ste Jaarbeurs geopend. Vierde blad, pag. 1. pers schenkt aandacht aan ijdeld. Tusschen de baai van Wiborg en de Vuoksi werden een aantal aan vallen afgeslagen, evenals aanvallen in de richting van Ayrapaa. Op het Oostelijk deel van de landengte leven dig artillerievuur aan vooral bij de Taipale. Ten Noord-Oosten van het Ladoga- meer werden aanvallen van de Russen in de richting van Pitkaranta afgesla gen. Bij Kollanjokile duurde de strijd den geheelen dag, de vijand verloor 1200 man. In de richting van Kuhmo hebben de Finnen een steunpunt van de Russen veroverd. Bij Petsamo heeft de vijand zich uit Nautsi, ongeveer 3 k.m. in Noordelijke richting, terug getrokken. Gedurende den dag heeft de Finsche luchtmacht de verkennings- en bom- bardementsvluchten vooral boven de landengte van Karelië voortgezet. Rus sische colonnes en concentraties wer den gebombardeerd. De activiteit van de Russische luchtmacht concentreerde zich boven de landengte van Karelië en ten Noord-Oosten van het Ladoga- meer. Kouras en Patkaselka werden gebombardeerd, evenals Wilmanstrand waar verscheidene gebouwen werden vernield. In het binnenland was de activiteit van de Russische luchtmacht het meest levendig boven de vallei van de Kymene, waar Kotha, Myllykoski, Kausala en Inkeroinen werden gebom bardeerd. Tot nu toe is geen melding gemaakt van slachtoffers. Volgens bevestigde mededeelingen zijn vier Russische vliegtuigen omlaag geschoten, terwijl vermoedelijk nog twee zijn vernield. Verder heeft men het wrak gevonden van een toestel, waarvan het vermoedelijke verlies op 29 Februari was gemeld. Groote sterfte onder geëvacueerde kinderen Blijkens een rapport, opgesteld voor het Hoover-fondscomité, is 46 procent der kinderen, die van het uiterste Oos telijke front z\jn geëvacueerd, lijdende aan mazelen, bronchitis of longontste king, terwjjl 755 kinderen, d.w.z. 11 procent, gestorven zijn. Er wordt op gewezen, dat dit percentage hooger is dan dat der sterfte onder de soldaten, die deze geëvacueerde gebieden aan het front verdedigen. Het Hoover-co- mité heeft plannen opgesteld voor de onmiddellijke beschikbaarstelling van zes ambulances en geneesmiddelen ten einde het lot dezer kinderen te ver zachten. In de Italiaansche protestnota aan Engeland wordt gewezen op „den ernst en de onwettigheid” van de beslissing van Engeland, geen Duitsche kolen voor Italië meer door te laten. De levering van die kolen is voor Italië een levens- vereischte, en het besluit van Engeland, zou de economische en politieke be trekkingen tusschen Engeland en Italië bepaald door het Britsch-Itahaansche accoord van 16 April 1938, „storen en in gevaar kunnen brengen”. Naar uit Rome wordt gemeld, blijft men den toestand, ondanks dit protest, met kalmte beschouwen. Men gelooft nog niet, dat de Britsche regeering haar besluit, tot inbeslagneming van de voor Italië bestemde Duitsche kolen zal door voeren. Hierop zou echter niet het min ste uitzicht bestaan. De Engelsche bla den, die het Italiaansche protest com- menteeren, zijn ervan overtuigd, dat Engeland in zake zijn besluit om de blokkade van Duitschland te verscher pen, onwrikbaar zal zijn. De „Times” wijst er op, dat de Italiaansche nota de wettigheid van deze Britsche actie in twijfel trekt, wat voor het oogenblik terzijde gesteld kan worden, niet omdat het niet van belang zou zijn, maar aangezien het technische en ingewik kelde wettelijke vragen opwernt. en ook omdat de Engelsche controle op den Duitschen export het onvermijde lijke antwoord is op de volkomen on wettige Duitsche manier om de zee als het ware met mijnen te bezaaien. Het blad erkent dat ten aanzien van de steenkolen een overeenkomst Italië moeilijk zal zijn, indien geen beide partijen bereid zou zijn iets haar standpunt te veranderen. Engeland heeft niet het minste verlangen Italië van steenkolen te ontblooten. In den strijd op leven en dood, waarin ons land gewikkeld is. aldus de „Times”, is het noodig, den Duitschen uitvoer, voor welk land hij ook bestemd is. te verhinderen, doch Engeland kan de steenkolen, die Italië noodig heeft, leveren, terwijl Italië goederen kan ver- koopen, waaraan Engeland behoefte heeft. Gegeven de goede wil aan beide zijden en het begrip voor de weder- zijdsche moeilijkheden, zou het onbe grijpelijk zijn, wanneer beide regeerin- gen dit vraagstuk, dat in zijn details ingewikkeld, maar in beginsel eenvou dig is, niet zouden kunnen oplossen”. De „Daily Telegraph” schrijft „Wij zullen hopen, dat deze aangelegenheid aanleiding geeft tot een verbetering der handelsbetrekkingen met Italië, doch onder geen omstandigheden kunnen wij afstand doen van een onzer machtigste wapenen tegen den vijand”. De Engelsche bladen zijn Italië krijgt last van Britsche blokkade Tegen de beide verdachten, die terecht stonden in verband met het zenden van weer- en bodemberichten naar Duitschland. is vijf jaar gevange nisstraf geëischt. eenparig van meening, dat, hoewel een Britsch- Italiaansche overeenstemming zeer toe te juichen zou zijn, er in de kwestie van de voor Italië bestemd*» riintsche steenkolen geen sprake van zwakheid aan Britsche zijde kan zijn. Zij wijzen er voorts op, dat Italië geen handels- en economisch verdrag van grooten omvang met de geallieer den wil sluiten, daar zijn houding van niet-oorlogvoerende zich daartegen ver zet. Deze houding sluit handelsverdra- gen uit, waaraan een politiek karakter zou kunnen worden toegekend, en deze houding werd door Rome vastgesteld, toen de handelsaccoorden met Duitsch land gesloten waren. De geallieerde opvatting is. dat Rome ondanks zijn protest, hoopt spoedig tot een nieuwe overeenkomst met Enge land te geraken. Omtrent de internatio nale positie van Italië verneemt de „Temps" uit Rome dat er een einde is gekomen aan de zonderlinge houding van sommige Italiaansche bladen, die een toenadering tusschen Rome en Mos kou hadden aanbevolen. In bevoegde kringen te Rome ver klaart men, dat er niets gewijzigd is in de houding van de fascistische regee ring tegenover de Derde Internationale. Wat de artikelen betreft van sommige bladen, die, zooals de „Giomale d’Ita- lia”, een negatief standpunt tegenover Frankrijk en Engeland aannemen, be duidt dit volgens diezelfde kringen niets anders, dan dat Italië door geen enkel land op sleeptouw wil worden ge nomen. i De regeering van Zuid-Afrika heeft in antwoord op den oproep van den Volkenbond besloten 50.000 pond ster ling ter beschikking te stellen van Finland voor den aankoop van goe deren. 3>. o» 1 I 1 1 i m V -< DE ACHT FRONTEN IN FIN LAN D [°ULU Raaïe Uhtua A 'S H Salie O k Joensoe HAAGSCHE COURANT OVERZICHT. Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 >s'-’ 'ft’1? MOCRMANSK O' KANDALAX Ma, larvl ornio BODC^, Repola lAittojoki^ .VAAS) 'itkaranta U» >ranta .PORI rRAUMA TURKU, FALLINN ESTLAND' Porajarui Suojarvi Tutom Cl (7)- Petsamo front (2)-Salla front (Jy Suomussalmi front Kuhmo front Lieksa front fêyAittgoki front Pit karante front (g\Kareliesche front Suomussalmi^ STOCKHOLM p? - -. Kajaan\. Lf Lieksi U il UI Gebied waar de finsche skipatrouil ■les opereeren en de meeste russische parachutisten neer komen J Steden die herhaal de malen door de russische luchtmacht üjarvi\ 'Rovaniem i^m Kuusamo, Taivalkoski S

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1