Een week van verliezen voor Duitsche koopvaardij Gunstige resultaten convooisielsel Japan Als een zakenman Duitsch legerbericht STADSNIEUWS van Engelsch passagiersschip gebombardeerd De goud-opstapeling Spoorwegramp in Fransche legerberichten Vier schepen door eigen bemanningen vernietigd tusschen den commandotoren en den achtersteven trof. ;VÉRLOYÏN'ÖSRTiïöEN ■EERSTE BLAD, PAGINA 2. HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 5 MAART 1940. RECLAMES. 3 Vermoedelijk 120 dooden Inz. G. F. te Zaandam ontv. ’n fl. TIP BRASSERIE HOTEL (Kamec ft. 1.77 p.j>er%) DUITSCHLAND. ZWITSERLAND. VATICAANSTAD. ZUID-SLAVIE. VEREENIGDE STATEN. CHINA. Het. mailschip „Do.mala” van de Britsch-Indische Stoomvaart Mij., dat in de Noordzee door een Duitsch vliegtuig werd aangevallen. over een ’h TIP VAN BOOTZ CAFETERIA Duitsche duikboot tot zinken gebracht Britsch schip getorpedeerd Het Britsche mailschip „Pacific Re liance” (6717 ton) is voor de Westkust van Engeland door vijandelijke actie tot zinken gebracht. Het Fransche legerbericht van gis teravond luidt: In den loop van den dag verminderde bedrijvigheid. Geen Duitschers tegen Duitschers. Genaturaliseerde Duitsche uitgewe kenen, die thans Britsche onderdanen zijn, zullen niet worden opgeroepen om te strijden in divisies, die in recht streeks contact staan met den vijand, behalve, wanneer zij den wensch daar toe schriftelijk te kennen geven, meldt Reuter uit Londen. Officieel wordt medegedeeld, dat 100 van de 295 opvarenden van de „Do- mala” worden vermist. Hieronder be vinden zich 46 Europeesche officieren. Onder de vermiste opvarenden bevin den zich ook de beide stewardessen, de eenige vrouwen, die aan boord van het schip waren. Men veronderstelt. gemeld, dat hij op zijn tocht een aantal schepen met in totaal 36.000 bruto re gister tonnen tot zinken heeft gebracht. FRANKRIJK. Proces naar aanleiding van het vergaan van de „Athenia”. van de De Paus heeft gisteren den bijzon deren vertegenwoordiger van president Roosevelt, Myron Taylor, ontvangen. Gisterochtend heeft zich in een kap salon te Lausanne een hevige ontplof fing voorgedaan. Alle ruiten van het gebouw werden vernield en tot op 200 meter afstand zijn ruiten gesprongen. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend. Een persoon werd gedood en ver scheidene andere gewond. een en In Frankrijk zal vandaag het de creet in werking treden, waarbij drie dagen per week de verkoop van alco- holhoudene dranken in café’s e.d. zal zijn verboden. Alleen dranken met een laag alcoholpercentage mogen worden verkocht. ROER VAN DE SCH. 33 GEBROKEN AMSTERDAM DEN HAAG Ds. G. ELSHOVE 70 JAAR. Vandaag viert ds. G. Elshove alhier, emeritus predikant van de Geref. kerK van Rotterdam-centrum, zijn 70sten ver jaardag. Zie verder le blad, pa0- 3 Tweederde van de wereldvoorraden in Amerikaansche handen ü-boot meldt: 36.000 ton vernietigd. Een Duitsche onderzeeër, welke van een kruistocht terug is gekeerd, heeft Schip door de reddingboot te Scheve ningen binnengebracht Enkele schokkers, die gisteren naar zee waren vertrokken, hebben heden morgen bij het binnenkomen in de Scheveningsche haven met moeilijkhe den te kampen gehad. Er stond veel zee. De motorschokker Sch. 33, L. van der Toom, was midden in de branding tus schen de beide havenhoofden, toen plot seling het roer brak, waardoor de schok ker geen koers meer kon houden. De reddingboot is onmiddellijk uitge varen en wist de Sch. 33 behouden bin nen te brengen. Ook de Sch. 18, J. Bak ker, die eenige uren later binnenkwam, heeft het niet gemakkelijk gehad, daar de storm inmiddels in kracht was toe genomen. Nog niet alle schokkers, die naar zee waren vertrokken, zijn te Scheveningen binnen. Mogelijk zijn deze schokkers een andere haven binnengeloopen.. De motorlogger Sch. 25 van de ree- derij J. J. van der Toorn, die hedenmor gen naar zee zou vertrekken, is niet uit gevaren en zal op beter weer wachten Ook een tweetal loggers van de reederij Frank Vrolijk, is niet vertrokken. Te Washington is gisteren de zeven de verjaardag van het aan de macht komen van president Roosevelt ge vierd. De president woonde een gods dienstoefening in de episcopale kerk bij en ’s avonds werd te zijner eer door de leden van de regeering een diner aangeboden. Zooals verwacht werd, heeft Roosevelt geen enkele me- dedeeling gedaan over zijn voorne mens bij de a.s. presidentsverkiezin gen. Gistermiddag is in het paleis van justitie te Zagreb een bom ontploft, welke vrij aanzienlijke schade heeft aangericht. Er werd evenwel niemand getroffen. Men veronderstelt, dat hier sprake is van ’n aanslag van seperatistische Kroa- ten, welker leiders Budak en Butsj de vorige week zijn gearresteerd wegens bomaanslagen op telefooncellen. Op 27 Februari is de afbakening van de Duitsch-Russische grens over in het geheel ongeveer 1500 k.m. voltooid. Er zijn 2820 grenspalen opgericht. De gemengde centrale commissie be studeert thans de verrichte werkzaam heden en is bezig met de definitieve opstelling der grensdocumenten. Twee Engelsche soldaten zijn op zoek naar een herberg over de Belgische grens geraakt. Toen zij het merkten wilden zij ijlings terugkeeren. maar zij werden gearresteerd. Zij worden voor den duur van den oorlog geïnterneerd. In verband met pogingen, het ver boden communistische blad „Huma- nité” en pamfletten te verspreiden, zijn gisteren te Parijs 29 communisten ge arresteerd, die ter beschikking van de militaire autoriteiten zijn gesteld. Aartshertog Otto van Habsburg is met zijn broer aartshertog Felix met den Clipper uit Europa te Baltimore aangekomen. In een verklaring sprak hij van zijn ideaal van „de Vereenigde Staten van het Donaubekken”, welke Bohemen, Moravië, Slowakije, Zuid- Slavië, Oostenrijk en andere kleine na ties of minderheden zouden groepeeren. De aartshertog verklaarde voorts: „er niet aan te twijfelen, dat de Duitschers den oorlog zullen verliezen, de moreele factor alleen reeds maakt een overwin ning der geallieerden zeker”. Hij zal 3 weken in de Vereenigde Staten blijven en daarna gaat hij naar Canada teneinde zijn medewerking te verleenen aan het oprichten van een Oostenrijksch legioen. Otto van Habsburg is vanmorgen te New York aangekomen. Hij zeide op een persconferentie in zijn hotel, dat de sympathie van de Vereenigde Staten noodig is voor de vorming van een Centraal-Europeeschen Statenbond. Hi, ontkende, dat hij naar Canada zou gaan om daar een Oostenrijksch legioen op te richten. DE AANVOER VAN VERSCHE VISCH In de afgeloopen week waren de aan voeren van versche visch uit zee belang rijk beter dan tot op heden het geval was geweest. lederen dag waren er enkele kustvis- schers aan de markt met mooie vang sten en daar de prijzen goed waren, werden mooie besommingen gemaakt. Aan de markt kwamen 2 motorloggers met f 1301.65, 3 motorkotters met 1189 en 27 schokkers met 3889.65 aan ver sche visch. In totaal werd in de afge loopen week voor 6389 aan uit zee aangevoerde visch verkocht. Hierdoor komen de totalen voor dit jaar op 4 motorloggers met f 2683, 3 motorkot ters met 1198 en 59 schokkers met 12.763. Vorig jaar maakten de booten en mo torloggers op de haven van Schevenin gen 50 reizen voor 62.828, de motor kotters 32 reizen voor 5443 en de schokkers 44 reizen voor 2088. In to taal bedroeg dit jaar de verkoop van uit zeer aangevoerde visch 16.645 tegen over in het vorig jaar 70.361 of dit jaar 53.716 minder dan vorig jaar. Aan visch van elders naar hier ten verkoop gezonden werd in de afgeloo pen week voor 6156 verkocht en komt dit totaal voor Februari op 25.417. In de afgeloopen maand Februari werd aan den afslag te Scheveningen voor een totaalbedrag van 38.517,05 aan visch verkocht, aangevoerd door 4 motorloggers met 2683,95, door 2 mo torkotters met 304.45, door 44 schok kers met ƒ10.111,45 en aan visch van elders naar hier ten verkoop gezonden voor 25.417,20. In Februari van het vorig jaar was de totaalverkoop 65.508,95 aangevoerd door 2 stoomtreilers met 3688.70, door 33 motorloggers met 36.683,35, door 22 motorkotters met 3364.40, door 38 schokkers met 1860.50 en aan visch van elders naar hier ten verkoop gezon den voor 19.912,10, zoodat dit jaar in Februari voor 26.991,90 minder aan visch te Scheveningen aan den afslag werd verkocht dan in Februari 1939. Dit groote verschil komt in hoofdzaak door dat er dit jaar veel minder loggers aan de markt kwamen dan vorig jaar. Inmiddels zijn er eenige loggers voor de treilvisscherij uitgevaren en zullen er deze week nog meerdere volgen, zoo dat grootere aanvoeren verwacht mogen worden. De schokkers besomden dit jaar meer, terwijl ook het bedrag van de visch, die van elders naar Scheveningen ten ver koop werd gezonden, belangrijk hooger is dan in Februari 1939. De „Arucas”, die een waardevolle la ding kwik aan boord had, was het laat ste van de zes Duitsche schepen, die twee weken geleden uit Vigo waren vertrokken. Van die zes schepen zijn drie buitgemaakt door de Engelsche en de Fransche vloten, één bracht zichzelf tot zinken, een strandde in het Noor delijke deel van de Noorsche territo riale wateren en slechts één slaagde er in naar Duitschland te komen. De vorige week verloor de Britsche vloot van haar enorme totaal aan zee varende schepen nauwelijks een tiende deel van het verlies, dat toegebracht werd aan de paar Duitsche schepen, die in dezelfde periode het waagden de zeeën te bevaren. Van de in totaal 10.782 Britsche, ge allieerde en neutrale schepen, die veilig naar hun bestemming werden geëscor teerd in de laatste zes maanden, zijn slechts 25 schepen verloren gegaan. Van de 1075 geconvoyeerde neutrale sche pen gingen er slechts twee verloren. De gemiddelde kansen zijn 430 tegen 1, dat een geconvoyeerd Engelsch schip tot z.nken wordt gebracht en 537$ tegen 1, dat aan een neutraal schip iets over komt. Geen wonder aldus dit com muniqué van de Engelsche admiraliteit dat de neutrale scheepvaart steeds meer den wensch toont om zich aan te sluiten bij de Britsche convooien. Op het oogenblik worden zij welkom ge- heeten, zelfs wanneer zij niet recht streeks handel drijven met de Britsche eilanden. In het communiqué van het ministe rie van luchtvaart over den aanval op een Duitsche duikboot wordt nog ge zegd, dat na den aanval gezien werd, dat de duikboot gehuld was in een grauwzwarte rookwolk en dat alleen het bovendeel van den commandotoren nog boven water uitstak. bank te machtigen tot redistributie van een bedrag van 18166 millioen dol lar goud onder de „solvabele naties”. Thomas wees er op dat de bank gou den munten en baren verkoopt aan vreemde mogendheden en door deze Britsche kruiser te Montevideo. De Britsche kruiser „Hawkins”, met schout bij nacht Harwood aan boord, is te Montevideo voor een bezoek van een dag aangekomen. Er zouden geen brandstof of levensmiddelen aan boord worden genomen. Harwood verklaarde, dat geen zeeslag had plaats gehad. De Zweedsche nationale collecte voor Finland heeft naar schatting 24 millioen Zweedsche kronen opgebracht. Men verwacht, dat het fonds in de ko mende weken sterk uitgebreid zal wor den doordat velen een deel van hun verdiensten voor Finland beschikbaar zullen stellen. De buitengewone rechtbank te Po sen is sedert meer dan 3 maanden be zig met het behandelen van de proces sen inzake de gruwelen, door Polen in de eerste dagen van den oorlog tegen de Volksduitschers gepleegd, meldt ’t Duitsche nieuwsbureau. Men meende eerst omstreeks Pa- schen gereed te zijn, doch den laat- sten tijd heeft men talrijke verdachte Polen gearresteerd, die zich tot nu toe verborgen hadden weten te houden, zoo dat men er thans op rekent tot in den zomer deze processen te voeren. Na een proces van drie dagen heeft de buitengewone rechtbank gisteren ’n Poolsche vrouw ter dood veroordeeld, die den dood van twee Duitschers op haar geweten had. Zij had deze Duit schers als „spionnen” aangeklaagd bij de Poolsche militairen. Duitsche duikbootactie aan de andere zijde van den Oceaan? Het 5481 ton metende Britsche vrachtschip „El Ciervo” heeft per ra dio medegedeeld, dat het door een duikboot achtervolgd werd. Het schip bevond zich op 900 mijl ten Oosten van de Maagden-eilanden (W.-Indië). De Britsche admiraliteit heeft een communiqué uitgegeven, waarin ver klaard wordt, dat de week, die op 3 Maart is geëindigd een bijzondere week is geweest voor de Britsche vloot en haar bescherming der koopvaardij. De eenige Engelsche schepen, die tot zinken gebracht werden in die week waren de „Albano”, groot 1176 ton, en de „Cato”, groot 710 ton, zoodat het to tale Engelsche verlies slechts 1886 ton bedroeg. Aan den anderen kant brachten vier Duitsche schepen zich zelf tot zinken in diezelfde week om te ontkomen aan buitgemaakt worden. Het waren de „Wolfburg”, 6201 ton, de „Heidelberg’,, 6330 ton, (welke dus niet werd buitge maakt, zooals aanvankelijk gemeld), de „Troja”, 2390 ton en de „Arucas”, 3369 ton, m totaal 18490 ton. Het departement van marine heeft bericht ontvangen, dat Byrd’s expedi tie 6 kleine eilanden voor de kust van het Alexander-eiland, ongeveer 1280 k.m. ten duiden van kaap Hoorn heeft ontdekt. De ontdekking werd gedaan toen de „Bear” door sneeuw en mist naar den ingang van de Marguerite- baai in Palmerland dreef. De eilan den waren kale toppen van met sneeuw bedekte rotsen, omringd door zwaar pakijs. Intusschen is het bevoorradings schip „North Star” uit Valparaiso by de Marguerite-baai aangekomen. Bei de schepen hebben het plan een voor- raadbasis ten Zuiden van kaap Hoorn aan te leggen, terwijl een Westelijke basis in Klein-Amerika gevestigd is. Het Huis van afgevaardigden heeft het voorstel verworpen een nieuw cre- diet van 25.000 dollar beschikbaar te stellen tot verlenging van de expeditie Byrd naar het Zuidpoolgebied, waar voor reeds 350.000 dollar werd uitge trokken. „Ons TIP van Bootz, [Ober” bestelden Een heer en een dame uit [Delden. Hier bleek zonneklaar Het principe van dit paar: Belegging, met smaak, van [zijn gelden! Naar United Press uit New York meldt, voelt uien zich in vele Ameri kaansche kringen steeds ongeruster over het „koning Midas probleem’ van de Vereenigde Staten, dat veroor zaakt wordt door het bijeenbrengen van tweederde van den wereldgoud- voorraad in de gewelven van de Ver eenigde Staten waarvan de toekomsti ge bestemming grootendeels van den oorlog zal afhangen. In een wetsont werp dat senator Elmer Thomas in- De nagelaten betrekkingen Amerikanen, die bij het vergaan van de „Athenia” het leven hebben verlo ren, alsmede de Amerikanen, die bij deze ramp werden gewond, hebben schadevergoeding geëischt van de ree derij, ten bedrage van 700.000 dollar. De rechtsgeleerde, die de belangen van de klagers behartigt, deelde mede, dat binnenkort ook het schuldvraagstuk ter sprake zal komen. Bij de grens tusschen de provincies Jamagata en Niigata heeft zich in den vroegen ochtend een spoorwegongeluk voorgedaan, dat, naar mén vreest, 120 menschen het leven gekost heeft. Een uit zes wagons bestaande trein van den dienst Jonezawa—Sakamati is even na het verlaten van een tunnel in het water gereden doordat de brug, welke ter plaatse is gebouwd, door een lawine vernield was. De locomotief en vijf wagons vielen 25 meter in de diepte. Een hulptrein met medicamenten en ambulancepersoneel is spoedig op de plaats van de ramp aangekomen, doch het reddingswerk wordt belemmerd door de hoogliggende sneeuw. Men heeft 21 menschen bevrijd, doch 8 hunner waren zwaargewond. Het geheele treinpersoneel is omgekomen. Naar de „Nationalsozialistische Parteikorrespondenz” meldt, is op 23 Februari 1940 de lasthebber van de Duitsche organisatie voor de volkswel vaart in Zeran (Polen), Reinhold Ma- rielke, in zijn woning door Poolsche bandieten overvallen. De tot dusverre onbekende daders bewerkten hun weer-, loos slachtoffer en zijn echtgenoote met messen dusdanig, dat de vrouw onmiddellijk overleed, terwijl Marielke zelf na 3 dagen in het ziekenhuis te Warschau aan zijn verwondingen be zweek. dat zij door de ontploffing onmiddel lijk zijn gedood. De eerste officier van de „Domala” diende wordt voorgesteld de import- heeft tegenover een verslaggever van Press Association verklaard: „Het is niet waar, dat de Duitschers de opva renden, toen zij zich in de booten van het schip verwijderden, met machine geweren hebben beschoten.” functie een ware wereldbank wordt en in staat zou zijn een monetaire in storting te voorkomen van de naties, welke thans veel goudverlies lijden. Hij voorspelde dat met een totalen goudvoorraad over de heele wereld van 28000 millioen dollar en een jaar- lijksche toename van duizend millioen dollar de Vereenigde Staten, indien zij voortgaan him positie van controle over den wereldvoorraad goud te ont wikkelen als thans, over 3 jaar de controle zouden bezitten over de totale goudvoorraden der wereld. Indien,, al dus Thomas, de 52 naties van de we reld hun goudeigendommen zouden loslaten, dan zouden in hun landen de prijzen dalen tot ondenkbare en onmo gelijke grenzen. Het voorstel van Tho mas volgt op vele andere welke uit gewerkt werden door financieele des kundigen. Doordat het schip nog aanzienlijken tijd bleef drijven, konden de 53 opva renden zich in vier sloepen redden. Een vliegtuig van de luchtmacht wees den schipbreukelingen den weg naar het land. Zij zijn veilig aangekomen. met spoed een dege lijk hapje wil eten - is hij al op weg naar de Botfk Harrisons! Bij al zijn haast gunt hij zich den tijd voor een welover wogen keus uit de imposante lijst van smakelijke schotels. Te Stockholm wordt medegedeeld dat de Zweedsche ontdekkingsreiziger Sven Hedin, die een intieme vriend van Hitler is, zich incognito naar Berlijn heeft begeven om Hitler te bedanken voor de orde van den Duitschen ade laar, die hij onlangs aan Hedin ver leend heeft, ter gelegenheid van diens vijf-en-zeventigsten verjaardag. Het Duitsche legerbericht van heden luidt Tusschen Moezel en Pfalzer Wald deels levendiger artillerievuur en we- derzijdsche activiteit van patrouilles. Naar reeds in een extrabericht werd meegedeeld, heeft een van een lang durige reis teruggekeerde duikboot het tot zinken brengen gerapporteerd van 36.000 bruto registerton scheepsruimte. Het luchtwapen heeft gisteren ondanks de ongunstige weersgesteldheid zijn verkenningsvluchten over Oostelijk Frankrijk voortgezet. Naar officieel te Londen wordt mede- g deeld, is waarschijnlijk een Duitsche ciikboot tot zinken gebracht. De U-boot werd op de reede van Schil)ig door een Britsch vliegtuig aan gevallen. Het toestel liet vier bommen vallen, waarvan er een de duikboot De Japansche Chinavloot onder neemt in samenwerking met het leger een offensief op groote schaal tegen het eiland Hainan, waar, naar toege geven wordt, de guerilla-activiteit ',l, steeds toeneemt. In neutrale kringen te Sjanghai vraagt men zich af of dit offensief dient voor een permanente bezetting van Hainan en om tevens druk uit te oefenen op Frankrijk, tij dens de onderhandelingen handelsverdrag. Volgens een mededeeling uit gezag hebbende bron te Berlijn, werken in Duitschland thans 300.000 Poolsche krijgsgevangenen en 150.000 Poolsche burgers. Er zijn meer dan 800.000 be trekkingen in Duitschland vacant, welke waarschijnlijk door Poolsche burgers zullen worden vervuld, van wie de helft vrouwen zullen zijn. CAFETERIA Het Fransche legerbericht van he denochtend luidt „Niets te melden.” Luchtalarm in Noordwest- Frankrijk. Gistermiddag te kwart over 2 werd in Noordwest-Frankrijk luchtalarm ge maakt. De alarmtoestand duurde tot 3.22 uur Er wordt geen melding ge maakt van incidenten. De Duitsche pers over de Britsche vliegtuigen boven Berlijn. De Berlijnsche pers bespreekt uit voerig de Britsche mededeelingen over vluchten van Britsche vliegtuigen bo ven Berlijn. De „Berliner Börsenztg.” schrijft, dat volgens het officieele be richt van het Britsche departement yan luchtvaart de Britsche bommen werpers lichtkogels aan parachutes omlaag hebben geworpen en dat rond Berlijn de luchtdoelartillerie druk in actie is geweest, terwijl de Duitsche zoeklichten vergeefs zouden hebben ge zocht naar de vliegtuigen, welker aan vallen enkele uren zou hebben geduurd. Het blad schrijft, dat het merk waardig is, dat de Berlijners tijdens dit oorverdoovend oorlogslawaai en buitengewone vuurwerk hebben gesla pen, evenals de Amerikaansche onder staatssecretaris Sumner Welles, die dien nacht in zijn hotel te Berlijn heeft vertoefd. Ook de buitenlanders, die in Berlijn wonen, hebben niets be merkt. Engelsch vrachtschip schiet U-boot den grond in Twee Portugeesche verstekelingen, die te Rio de Janeiro (Brazilië) aan boord van het Engelsche stoomschip „Lindsay” zijn aangekomen, deelden mede, dat het schip zes dagen na het vertrek van de Kaap Verdische-eilan- den door een Duitschen onderzeeër werd aangehouden. Het schip opende het vuur op den onderzeeër, welke in de lucht vloog. Een tweede U-boot wist te ontkomen, maar werd achterhaald door per radio te hulp geroepen torpe dojagers. Deze wierpen dieptebommei en brachten vermoedelijk ook de twee de tot zinken. COMMUNISTEN GEARRESTEERD. MYRON TAYLOR BIJ DEN PAUS. ONTPLOFFING TE LAUSANNE. SPUISTRAAT 16 DUITSCHE AMBTENAAR EN ZIJN VROUW IN POLEN VERMOORD. ROOSEVELT ZEVEN JAAR PRESIDENT BOM TE ZAGREB ONTPLOFT. AFBAKENING VAN DE DUITSCH— RUSSISCHE GRENS. VERSPREIDE BERICHTEN. OTTO VAN HABSBURG TE BALTI MORE AANGEKOMEN. PROCESSEN TEGEN POLEN. BYRD’S ZUIDPOOL-EXPEDITIE. HET BEZOEK VAN SVEN HEDIN AAN HITLER. NIEUWE JAPANSCHE ACTIE TEGEN HAINAN. ONGEVEER 450.000 POLEN IN HET DERDE RIJK. SS® v***MW~v

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2