IMPORT BRÓOKLAX k verdwijnt verstopping j L in één nacht J bbl. 12'lz cl. - 8 tabl. 40 cl. GEMENGD NIEUWS RADIONIEUWS UIT DE OMSTREKEN HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 5 MAART 1940. TWEEDE BLAD, PAGINA 2. en DE NAWEEEN VAN DE VORST Kruiend ijs in het IJsselmeer te zijn VEBEENIGINGEN ONDEUGDELIJKE CHOCOLADE AMERICAN CIGARETTES Korporaal uit toestel gesprongen door Grieksch schip gered HACHELIJK AVONTUUR IN DE LUCHT Met dit heerlijke CHOCOLADE LAXEERMIDDEL URK WEER GEÏSOLEERD TOONEEL- EN CABARETCLUB VAN DE NEDERLANDSCHE REIS- VEREENIG1NG DE GERESTAUREERDE DORPSKERK BADIO-PROGRAMMA 24 tabl. F 1.. De vaart van Amsterdam uit ROY re- Havenhoofd vernield genomen van de kindervereeniging „Mir- zoo- 4.20 of terrarium. VRIJZINNIG CHRISTELIJK LYCEUM- BOND. TOONEELVEREENIGING „NUT EN GENOEGEN”. neel. 9.20 Ber. 9.50 orkest 9.30 1.10 De ontslagen hoofdambtenaar te den Helder Tengevolge van verandering van de windrichting zijn rondom Urk groote Mrvelden komen aandrijven. Hierdoor is de verbinding per boot met den vasten val weer onmogelijk. Gisteren heeft de postboot „Jhr. von Geusau” nog een poging tot uitvaren gedaan, doch het ijs was zoo zwaar en dik, dat men er niet door kon komen. De boot is toen naar de haven van Urk teruggekeerd. Vanochtend is de post naar Lemmer per ijsvlet weggebracht. Halverwege is zij op den dijk overgenomen door een handkar, waarmede de post van den vasten wal werd aangevoerd. De ijsvlet keerde toen met de post van Lemmer naar Urk terug. Het vliegtuig in de Wielingen gezonken Gistermiddag heeft de korporaal- vlieger van Berkum, die met een twee persoons lesvliegtuig van het vliegveld te Vlissingen was opgestegen, boven de Noordzee een angstig avontuur be leefd. Hij geraakte in den mist verdwaald, terwijl zijn benzinevoorraad allengs slonk. Op het moment, dat hij meende, dat de motor over enkele seconden zou stoppen en het toestel in zee zou storten, ontdekte hij in de Wielingen het Grieksche schip „Corinthiatos”. De piloot vloog naar het schip en cirkelde er laag over heen, teneinde op deze wijze de aandacht te trekken. Vervolgens gaf hij den opvarenden door middel van gebaren te kennen, dat hij het toestel wilde verlaten. Onmiddellijk zettte de bemanning een sloep uit, de piloot verliet zijn cockpit en klom op de cabine om van een hoogte van om streeks 25 meter in het water te sprin gen. Hij zwom daarna naar de sloep en bereikte korten tijd later Vlissingen. De vlieger bleek geheel ongedeerd te zijn.' Het vliegtuig is na in zee gestort, spoedig gezonken. Met medewerking van de marine zal thans getracht worden het vliegtuig te bergen. i gerestau- zes borden Naar wij vernemen, heeft het college van B. en W. te Den Helder besloten, bij den raad van beroep te Utrecht in beroep te gaan tegen de beslissing van het ambtenarenscheidsgerecht te Den Helder, dat de besluiten van 8 en 16 December van B. en W. tot schorsing van den heer P. H. L. Maas, als direc teur van de gemeente-reiniging en plantsoenen had vernietigd. Zorgt dat U de echte krijgt, in de ongeschonden, origineele verpakking. Aankoop perceel Smidsstraat. B. en W. deelen den Raad mede, dat aan de gemeente te koop is aangeboden, het aan de Smidsstraat gelegen perceel grond met opstal, groot 189 m2, plaatse lijk gemerkt Smidsstraat nos. 9, 9a en 9b. De eigenaar, de heer S. A. Jilissen, al hier, is bereid het aan de gemeente te verkoopen voor den prijs van 16.500. Aangezien het gewenscht is, dat de ge meente, in verband met haar plannen tot saneering van den woningtoestand ter plaatse, de beschikking over bovenge noemden grond heeft, stellen B. en W. den Raad voor tot den aankoop daarvan te besluiten. Krachtvoederfabriek „De Adelaar” krijgt de sleutels terug Naar wij vernemen is het politie toezicht op de krachtvoederfabriek „De Adelaar” te de Bilt beëindigd. Zaterdag werden de sleutels door de politie aan de directie teruggegeven, kan met genoegen op zijn werk terugzien.’ De fabriek is geheel ontsmet. De aan wezige voorraden zijn wegens gevaar voor miltvuurbestrijding van Regee- ringswege vernietigd, waarbij de fa briek schadeloos werd gesteld. Ook het vervoerverbod is thans ingetrok ken. Gisteravond is tijdens den Noord- westerstorm het havenhoofd te Elburg door het kruiende ijs totaal vernield. Ameland uit zijn isolement bevrijd Beide booten van Wagenborg’s pas- sagiersdiensten, de „Waddenzee” en de „Ameland”, die Woensdag j.l. door het ijs op de Moselbank werden gescho ven, zijn gisteren vlot gekomen en lig gen thans in de haven van Nes. Vandaag is de geregelde dienst Nes Hol werd, welke eenigen tijd door een barkas werd waargenomen, per veer boot hervat. De langverbeide goederen, welke twee maanden lang in de pakhuizen van Wagenborg en van de „Friesland” lagen opgeslagen, zijn thans te bestem der plaatse aangekomen. Ameland is nu eindelijk uit zijn isolement bevrijd, maar de winter van 1940 zal den eilan ders nog lang heugen. Schotsen over den dijk Urk-Lemmer geschoven Gistermiddag omstreeks half vijf is het ijs in het IJsselmeer, in den omtrek van Urk gaan kruien. Tengevolge hier van zijn de schotsen op ongeveer twee kilometer afstand van het voormalige eiland, over een lengte van vijftig meter over den dijk geschoven. Thans bestaat ernstig gevaar voor de keten op den dijk. De werking van het ijs wordt steeds grooter. Drie kinderen ziek geworden Nadat enkele kleine kinderen Zondag avond te Rotterdam een kinderfeestje hadden bezocht, waar ook verschillen de snoeperijen waren genuttigd, heb ben zich in den afgeloopen nacht bij drie kinderen vergiftigingsverschijn selen voorgedaan. De driejarige Geertje Piso, die in de Gaesbeekstraat woont, en de twee jarige Eddy Hart, eveneens uit die straat, werden op advies van huisarts en controleerend geneesheer van den geneesk. dienst naar het Zuiderzieken- huis vervoerd, waar ze ter verpleging moesten worden opgenomen. Hun toe stand was vanmorgen bevredigend. Een ander kind, de driejarige Loes- je Tolenaar, wonende op de Bree, ver toonde eveneens vergiftigingsver schijnselen, doch behoefde niet in het ziekenhuis te worden opgenomen. Bij ingesteld onderzoek bleek, dat de kinderen ondeugdelijke reepen cho colade hadden gegeten. De chocolade is in beslag genomen en zal door den keuringsdienst van waren worden on derzocht. Voor een groot aantal belangstellenden heeft de tooneel- en cabaretclub van de Haagsche afdeeling van de Nederlandsche Reisvereeniging Zaterdag in gebouw Ex celsior een tooneelavond gegeven. Ditmaal was de keus gevallen op een blijspel van Gerard Nielen „Over twaalf dagen tegen middernacht”. Een blijspel, dat alleen dan succes kan hebben, als het vlot en met zeer goede rolkennis voor het voetlicht wordt gebracht. En we kynnen direct zeggen, dat de T. C. C. daar volko men in geslaagd is. Maarten van Driel, de bekende leider van het groepje tooneel- spelenden, mag ruimschoots tevreden zijn over de resultaten van deze Ook bij de leden, die zich voor het eerst op de planken waagden, bleken goede krachten te schuilen. Wanneer er veel en vooral serieus gerepeteerd wordt, zullen ook zij een goede aanwinst voor de T. C. C. zijn. De geschiedenis komt in het kort op het volgende neer: Een heereboer-parvenu heeft op zijn landgoed nabij Utrecht ver schillende gasten genoodigd. Alles gaat goed, totdat de courant het ontstellende bericht vermeldt, dat over twaalf dagen tegen middernacht een komeet zal komen, -2: 2 —1^-1----- Nu begint het lieve leven pas. Er is nog zoo veel te doen in twaalf dagen. Er wordt gefuifd, gegeten en gedronken, liefdesver klaringen afgelegd, verschil tusschen per soneel en patroon kent men niet meer, pantoffelhelden worden helden. Vanzelf sprekend volgen vermakelijke scènes. Het zou geen goed blijspel zijn, wanneer het niet eindigde met een happy-end. Als dan ook blijkt, dat het over twaalf dagen tegen middernacht 1 April is, zijn er twee ge lukkige paartjes en een echtpaar, dat een nieuw leven begint. Aan deze opvoering hebben hun beste krachten gegeven de dames Chel Leer- mans-Fransman, Helena Zwennes-van He- mert, Jo Kersten, Do Schomper en de hee- ren Andries Vrieling, Jan Rotteveel, Maar ten van Driel, Wijbe Gebel, Bert van Tricht, Anton Jelders, Gerard Olvers en Frits v. d Emde. Een bal hield de aanwezigen nog langen tijd bijeen. De muziek werd verzorgd door „The Funny Melodians”. Tot slot kon gedanst worden op de klanken van den V.C.L.-Band. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR RADIOTELEGRAFIE. Voor de Nederlandsche Vereeniging voor Radiotelegrafie zal Donderdag 7 Maart a.s. in Amicitia de heer G. J. Rot gans van den technischen dienst van de A.V.R.O. een voordracht houden over „Wat er in de moderne omroeptechniek al zoo komt kijken”. Burgerlijke stand van Loosduinen. ONDERTROUWD: C. van der Marei en A. M. Tenfelder. BEVALLEN; W. de Jong, geb. Kooy, z. M. V. Batist, geb. Vogels, d. M M. Meeuwisse, geb. de Waal, d. „Bellamy”. Op Donderdag 7 Maart a.s. wordt in „Canterbury” een openbare contact-avond gehouden. De heer L. B. van den Huyzen- berg zal spreken over „Individu en Ge meenschap”. WASSENAAR. PROGR. GEM. RADIODISTRIBUTIE. Woensdag 6 Maart. Alle uitz. van Hilversum L Afstand van grond aan de Provincie. Bij besluit der Gedep. Staten van Zuid- Holland werd aan B. en W. vergunning verleend tot het maken van verschillende werken op en langs provinciaal eigendom in verband met den voorgenomen aanleg van een haven in aansluiting aan den Delftschen Vliet. Een der voorwaarden, waaronder die vergunning werd verleend, houdt in, dat binnen zes maanden nadat de havenmond en de daarlangs gelegen weg zijn vol tooid, de hierdoor ingenomen oppervlakte ten Westen van de tegenwoordige grens van provinciaal eigendom tot op een af stand van 7 m. landwaarts uit de kanaal- zijde van de voetbeschoeiïng der boord- voorziening tot aan de wederzijdsche land- hoofden van de beweegbare brug bij no- tarieele akte kosteloos aan de gemeente wordt overgedragen. B. en W. stellen den Raad overeenkomstig te besluiten. gegeven werd door verschillende docenten van het middelbaar onderwijs. De proeven welke door dr. Luning Prak, psycholoog, zijn genomen worden door den referent besproken. Aan de hand van gegevens, getoetst aan de ervaring, verdient de M.U.L O. school als tusschenschool geen voorkeur De mid delen om de gebrekkige aansluiting van het lager aan het middelbaar onderwijs te ondervangen, zijn op de le en 2e Chr H.B.S. toegepast, door de lessen in het le leerjaar zoo eenvoudig mpgelijk te behan delen, waardoor de leerling deze gemak kelijker kan volgen. De weekverdeeling en het aantal vakken is zoo geregeld, dat een regelmatige verdeeling van het huis werk verkregen is. Ouders doen goed, alvorens te besluiten hun kind naar een middelbare school te zenden, eerst de meening van een deskun dige, in casu het hoofd der lagere school, te vragen. Is de leerling toegelaten, dan moeten de ouders helpen en contröle op zijn huiswerk houden. Gezorgd moet wor den, dat het huiswerk het eerst gemaakt wordt en daarna pas ontspanning. Aan het einde van den avond, die met zingen en dankzegging gesloten werd, wer den de ouders in de gelegenheid gesteld het werk van hun kinderen te bezichtigen en met het onderwijzend personeel te spre ken. Soli Deo gloria. Aldus opgemaakt op heden den 4den Maart 1940 (volgen handteekeningen van kerkmeesters en namens den kerkeraad door den praeses en den scriba). P.S. Een afschrift van deze oorkonde zal geschilderd worden op een groot wandbord en in de consistorie gehangen worden. De aanwezigen hebben na de bijeen komst de inderdaad fraai gerestaureerde kerk bezichtigd, eveneens de mooie ge schenken. Zaterdag j.l. gaf de Tooneelvereeniging „Nut en Genoegen” een uitvoering in .JMusica” voor een uitverkochte zaal. Opgevoerd werd „Vrijdag de dertiende”, onder regie van A. Minikus. De voorzitter de heer K. Bordewijk heette allen welkom, in het bijzonder den eere-voorzitter, den heer J. Seitsinger. Aan den heer F. Walburg sr. werd als herin nering voor zijn 40-jarig lidmaatschap een prachtige sigarenkoker met inscriptie door den voorzitter aangeboden. De jubilaris dankte den voorzitter voor zijn woorden en voor het geschenk en memoreerde een en ander uit zijn 40- jarige loopbaan, waarin hij diverse func ties had vervuld. Hierna werd op vlotte wijze het blijspel „Vrijdag de dertiende” opgevoerd. Er werd voortreffelijk gespeeld, alle rollen, groot of klein, werden op uitste kende wijze vertolkt. Aan het slot dankte de voorzitter de dames en heeren voor hun spel en sprak zijn waardeering uit over de regie. Tot slot volgde een gezellig bal onder leiding van den heer Th. Eiffinger met dansmuziek van de „Hofstad Band”. Vermeld zij nog, dat in September a.s. het 55-jarig bestaan van N. en G. herdacht zal worden. LOOSDUINEN. De M. V. „So 1 a fide” vergadert morgenavond in de consistoriekamer van de kapel der stichting Bloemendaal. Mej. R. v. d. Schelde houdt een inleiding over gewijde geschiedenis en mej. van Hussen over vaderlandsche geschiedenis. Na de jam”. Op de laatstgehouden ver- gadering van de C.J.M.V. is het bestuur samengesteld als volgt: J. H. Mossel, voor.; A. v. Gessel, seer.; J. Brandhorst, penn.; H. v. d. Weijden, 2e voorz.; A. Keij- zer, algemeen adjunct en J. Glasbergen, bibliothecaris. Morgen tusschen 9.30 en 10.30 uur houdt de schoolarts zitting in de R. K. jongensschool in de buurtschap Stomp- wijk. Donderdag a.s. komt de bil jartclub A.D.O. uit de St. Josephgezellen in het patronaatsgebouw bijeen. De K. J. M. V. houdt op Vrijdag a.s. een sociëteitsavond in het R. K. ver- eenigingsgebouw aan de Damlaan. De vereeniging „Ziekenhulp” houdt hedenavond een algemeene leden vergadering in het café van den heer A. C. Bijleveld. Wegens vertrek naar elders x - ------ heeft mej. Oudshoorn Zaterdag j.l. in een die alles met den grond gelijk zal maken, gezellige bijeenkomst als leidster afscheid vult men een filter op de juiste wijze", pauze voordragen door mej. J Polder- I in niinnnlrnmrf <rinzH nlnnl» -w—U„ mans. VOORBURG. Ouderavond Emma School. Dezer dagen werd in het gymnastieklo kaal van de Emma-school een zeer ge slaagde ouderavond gehouden. Na opening op de gebruikelijke wijze door den voorzitter ir. G de Rooij, hield dr. A. de Waard, leeraar aan de 2e Chr. H.B.S een inleiding over „Aansluiting tusschen lager- en middelbaar onderwijs”. De stap van lager naar middelbaar onder wijs is voor den leerling een groote over- gang.De lichamelijke geschitkheid van den leerling is een voorname factor, daar de overgan^ van de lagere- naar de middel bare school juist samen valt met den over- gangsleeftijd van den leerling. Het percentage leerlingen, die in het eer ste jaar aan de middelbare school sneuve len is pl.m. 20 tot 30 pCt., ondanks het feit, dat zij met succes toelatingsexamen hebben gedaan. Getracht is een methode te vinden om dezen overgang van lager- naar middelbaar onderwijs te overbruggen. In groote steden hpeft men op verschillende scholen een brugklasse gevormd. Ook heeft men een proef genomen met het vormen van een voorbereidende klas, waar het onderwijs Het mysteriespel „Passie onzes Heeren” In de Goede Week zullen „ergens in Nederland” in twee kantonnementen voor de daar gelegerde militairen door de hoofdspelers van de stichting „Voorburg- sche Passiespelers Ichtus” zes fragmenten worden gespeeld uit het mysteriespel „Passie onzes Heeren” van pastoor J. B. W. M. Möller te Voorburg. De heer B. J. Koldeweij architect B.N.A. zal de décors en de belichting verzorgen. De St. Josephgezellenver- eeniging houdt morgenavond een vrije bij eenkomst voor leden en oud-adspirant- leden in het Gezellenhuis aan de Kijk- duinschestraat. Het was een klein-gala-avond, die Za terdagavond in huize V.C.L., Parkweg 44-van Stolkweg 35, gehouden werd onder den naam Upper-ten-avond. Reeds en kele jaren worden jaarlijks deze avonden gehouden, waarbij tegenwoordig zijn de docenten van het Vrijz. Chr. Lyceum, de leerlingen der hoogste klassen en oud- leerlingen. De voorzitter van den Vrijzinnig-Chris- telijk-Lyceum-Bond, de heer A. M. Key leerling van de vijfde klasse H.B.S.-af- deeling heette in zijn openingswoord in het bijzonder welkom dr. J. J. F. Hondius, rector van de school. Vervol gens werd onder regie van dr. J. P. A. Eernstman, conrector, opgevoerd het blijspelletje „Lintje” door J. van de Valk. Een achttal leerlingen deed daarna Wee nen en Johann Strauss leven, bij de uit voering van een Weensche wals, uitge dost in passende kleedij. En van Weenen naar the Wild West, il n’y a qu’un pas. Old shoot...g Hank and his seven doodling Yankees sleepten de aanwezigen mee naar hun rommelig, rumoerig, maar mo- dern-gezellige kamp. Deze avond was een demonstratie van den geest en de houding van de V.C.L.- ers, want naast scherts en beschaafde ru moerigheid, was e"r plaats voor ernst, uit. gebeeld in het opvoeren van een Vlaam- sche één-acter, „Bietje”, van den het vorig jaar overleden hoogleeraar Maurits Sabbe. Dr. Eernstman, die zich ook met de regie van dit stukje had willen belasten, Woensdag 6 Maart. Hilversum I 1875 en 414.4 m. V.A.R.A. 8.uur v.m. ANP. 8.10 Orgelspel. 8.45 Gram.muz. 9.30 Keukenpraatje. V.P.R.O. 10.Morgenwijding. V.A.R.A. 10.20 Voor arbeiders in continubedrijven. 11.30 Voor vrouwen. 12.uur nam. Gram.muz. 12.45 ANP. 1.tot 1.45 VARA-orkest. 2.Causerie „Naadverbindingen”. 2.30 VARA-orkest. 3.15 Voor kinderen 5.30 Gram.muz. 6. Orgelspel. 6.30 tot 6.50 Causerie „De boe kenweek. 7.10 Causerie „Ordening van het bedrijfsleven”. De M. V. „Met Vaste Schreden” komt Donderdagavond in vergadering bijeen in de vergaderzaal van „Leyen- burg”. Mej. B. v. Niekerk zal inleiden het onderwerp„Elia” en mej. L. Kuitert het onderwerp „De Fransche Revolutie”. De Ring Patrimonium „Delft en omstreken” hield zijn jaarvergadering onder leiding van den heer D. H. P. Snel, in deze vergadering heeft de voorzitter met enkele hartelijke woorden den heer Ph. v. d. Woude uit Delft, penningmeester van den Ring, gehuldigd in verband met zijn gouden jubileum als lid van het Verbond Patrimonium. De voorzitter van Patrimonium’s gewestelijke organisatie Zuid-Holland de heer H. Willigenburg uit Rotterdam, heeft een referaat gehouden over het onderwerp: „Het ontwaken van het Oosten”. De „Kruisvaart” houdt mor- genavond een demonstratiesamenkomst in „de Burght”, Haagweg 34. RIJSWIJK. Herziening uitbreidingsplan „Randplan”. Het thans bestaande uitbreidingsplan dezer gemeente „Randplan” is, voor wat het ten Oosten van den Delftschen Vliet gelegen gedeelte betreft, door de tijds omstandigheden te royaal van opzet geble ken, zoodat tot bebouwing van de daar voor het eerst in aanmerking komende gronden stellig niet zal worden overge gaan, tenzij in het plan versobering wordt aangebracht Aangezien wegens verschuiving van den Rijksweg in verband met den bouw van de nieuwe Hoornbrug en wegens den voorgenomen aanleg van een ruim ver keersplein nabij „Ypenburg” toch reeds een wijziging van het plan noodig was, is, zulks in overleg met de Commissie van advies voor de uitbreidingsplannen in Zuid-Holland, een herzieningsplan opge maakt. Tegen dit herzieningsplan is van den eerstaanwezend-ingenieur der Genie te Den Haag een bezwaarschrift ingekomen. Deze deelt daarin mede, dat er uit een oogpunt van militaire luchtvaartbelangen ernstige bezwaren bestaan tegen de in het plan geprojecteerde gebouwen met een bijzondere bestemming (schoolgebouwen, kerk, e.d.), althans indien ter plaatse een kerk of een ander monumentaal gebouw, waarvan de toren of het hoogste punt op meer dan 22.50 m. boven het maaiveld zou zijn gelegen, zou worden gebouwd. Ter toelichting wijst hij er op, dat de ge projecteerde gebouwen op een afstand van ongeveer 450 m. uit de grens van het vliegveld Ypenburg zijn gelegen, terwijl de veiligheid van het luchtverkeer vereischt, dat géén vaste voorwerpen uitsteken bo ven een vlak, gedacht door de grens van het landingsterrein, onder een hoek van 5 ten 100 met het maaiveld. B. en W. meenen, dat aan dit bezwaar schrift geheel tegemoet kan worden ge komen, indien in de bebouwingsverorde- ning een bepaling wordt opgenomen, dat de bedoelde gebouwen geen grootere hoogte mogen hebben dan 22.50 m. Gelijktijdig met bovenbedoeld plan heeft nog een tweede plan tot herziening van het Raadplan, betrekking hebbende op ter reinen, gelegen aan de Populierlaan, ter inzage gelegen. Deze herziening betreft een, op verzoek van den eigenaar, aan te brengen veran dering in de bestemming van eenige ter reinen. B. en W. stellen den Raad voor deze plannen dienovereenkomstig vast te stel len. LEIDSCHENDAM. R.K. Ziekenhuisverpleging. Onder voorzitterschap van den heer G. C. Kasbergen kwam de R.K. Vereeni ging voor Ziekenhuisverpleging in jaar vergadering bijeen in het R.K. Vereeni- gingsgebouw. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op pastoor Kammers, kapelaan Kok en de doktoren Van Zeeland en Perquin. Aan de orde kwam het voorstel om voor inwonende leden het lidmaatschap ver plichtend te stellen en te doen ingaan op 16-jarigen leeftijd, ingaande 1 Juli 1940. Na uitvoerige bespreking werd het aange nomen met 52 tegen 16 stemmen en 1 stem blanco. Het voorstel van het bestuur om van 1 Maart 1940 af de vergoeding van verpleeg- - kosten in ziekenhuizen te bepalen op ten opvoering, hoogste ƒ3.85 per dag wordt met alge- meene stemmen aangenomen. Tot lid der verificatiecommissie werd na stemming en herstemming met meer derheid van stemmen gekozen de heer H. J. Mol. Bij de bestuursverkiezing werd de heer G. Kasbergen met overgroote meerder heid van stemmen herkozen. De kansen van hervatting van het scheepvaartverkeer over het IJsselmeer van Amsterdam uit, stijgen. Het Bui- ten-IJ is geheel ijsvrij en ook het IJs selmeer voor zoover men van den vuurtoren van Durgerdam kan zien, open water. Tegen het onbewoonde eiland Pam pus is het ijs gaan kruien. Het eiland is geheel met schotsen bedekt. Bezuiden het eiland Marken is de scheepvaartroute in het ijs eveneens verdwenen. In het ijs tusschen Marken en Mon nikendam is thans een groote scheur ontstaan, waardoor de verbinding van het eiland met den vasten wal groote moeilijkheden oplevert. Vanochtend is men er nog in geslaagd, een tocht met de ijsslede naar Monnikendam te ma ken. Wanneer de scheur breeder wordt, zal het niet meer mogelijk zijn het eiland over het ijs te bereiken. Het is in verband met den toestand van het ijs buitengewoon gevaarlijk, zich te voet van Monnikendam naar Marken te be geven. „Maasdam” met schipbreukelingen te New York De „Maasdam” van de Holland- Amerika Lijn is gisteren te New York aangekomen met 27 zeelieden aan boord, die het schip had opgepikt na de torpedeering van het Finsche stoomschip „Wilja”. De „Wilja” is twee weken geleden in de Noordzee gezonken. voor gods- len tijde der gezegende regeering van Koningin Wilhelmina, terwijl sinds 1 September 1939 de oorlog dicht bij onze grenzen woedde. Dit werk des vredes is onder leiding van /e.n, bouwmeester Herm. van der Kloot Meyburg, te ’s-Gravenhage, tot stand gekomen, dank zij de financieele hulp van het Rijk, de provincie, onze plaatselijke overheid alsmede van de Sy node onzer Hervormde kerk, doch niet het minst door de offervaardigheid van geheel onze kerkelijke gemeente. Dit heiligdom, dat aan de goed» zorg van het nageslacht wordt opgedragen, worde ten eeuwigen dage gebruikt voor den Heiligen Dienst des Goddelijken Woords en der Sacrameriten, den men- schen tot zaligheid, Gode tot eer. V.P.R.O. 7.30 Bijbelvertellingen. V.A.R.A. 8.ANP. 8.15 Uitzending voor het Jood- sche Nationaal Fonds. 8.25 Rosian-orkest. 9.10 Tooneel. 9.30 Zang en piano. 10. Causerie „Schuldig of onschuldig?’’. 10.10 Operette „Rose Marie”. 10.40 Medische vraagbaak. 11.ANP. 11.10 Ramblers. 11.45 Orgelspel. Hilversum II 301.5 m. N.C.R.V. 8.uur v.m. ANP. 8.05 Schriftlezing. 8.20 Gram.muz. (9.30 tot 9.45 Gelukwen- schen.) 10.30 Morgendienst. 11.Gram. muz. 11.15 Viool en piano. 12.uur nam. Ber. 12.15 Gram.muz. 12.30 ANP. 12.45 Orgelspel. 1.45 Consonanten. 2.30 tot 3.Voor postzegelverzamelaars 4.Zang en piano. 4.40 tot 4.55 Felicita ties. 5.Voor de jeugd. 5.45 Gram.muz. Onderwijsfonds Binnenvaart. 6.30 Taalles en technisch onderricht. N.C.R.V. 7.Ber. 7.15 Land- en tuinbouwuitzen- ding. 7.35 Gram.muz. 8.ANP. 8.15 Arn- hemsche Orkestvereen. 8.55 ,,De wereld- Zendingsconferentie te Tambaran”. 9.25 Vervolg concert. 10.10 ANP., actueel half uur. 10.40 Gram.muz. Ca. 11.50 Schrift lezing. ENGELAND 391 en 449 m. Van 10.20 tot 11.35 uur nam. bovendien op 342 m. 12.20 uur nam. Ber. 12.30 Dansmuziek. 12.50 Phil Cardew’s orkest. 2.20 BBC-Harmonie- orkest. 2.50 Sim Crossman’s orkest. 3.20 Viool en piano. 3.50 tot 4.20 Gevar. pro gramma 5.20 Ber. 5.35 tot 5.50 Variété. 6.40 Tooneel. 7.20 Symphonie-orkest. 8.20 tot 8.40 Ber. 8.55 Liedjes. 9.10 Piano-voor- dracht. 9.20 Gevar. progr. 9.50 Schotsch concert. 10.20 Phil Cardew’s orkest. 11.05 Declamatie. 11.20 Ber. PARIJS 1648 m. 12.05 uur nam. Cellovoordracht 12.35 Zang. 1.05 en 1.30 Pianoduetten. 2.20 Viool en piano. 2.50 Tooneel. 3.50 Zang. 4.20 Chansons. 4.35 Trio. 5.35 Cello en piano. 6.50 Tooneel. 8.05 „Phryné”, opera. 9.05 Koor „La Mané- canterie des Petits Chanteurs a la Croix de Bois”. 9.35 Zang. 10.05 Gentil-kwartet. 11.05 tot 11.20 Gram.-pi. KEULEN 456 m. 12.25 uur nam. Bont pro gramma. 1.15 Muzikaal tusschenspel. 1.35 Populair concert. 2.45 Muz. tusschenspel. 3.20 Voor soldaten 5.20 en 7.05 Gram.muz. 7.35 Tooneel. 8.45 Gram.muz. 9.50 Zie Duitschlandzender BRUSSEL Vlaamsch 322 m. 12.30 uur nam. Dansorkest. 12.50 tot 1.20 Gram muz. 4.55 Brusselsch trio. 5.35 Zang. 6.20 Gra- mofoonmuz. 7.20 Voor soldaten. 7.50 Gra- mofoonmuz. 8.25 tot 9.30 Symphonie-or kest. 9.50 tot 10.20 Gram.muz. BRUSSEL Fransch 484 m. 12.30 uur nam. Germaine Ego’s orkest. 12.50 tot 1.20 Gra- mofoonmuz. 4.35 Blaasinstrumenten 5.us Gram.muz. 6.05 Vioolvoordracht 7.20 Voor soldaten. 7.50 Omroepkoor en strijkorkest 8.25 Zie Brussel 322 m. 9.50 tot 10.20 Gra- mofoonmuziek. DUITSCHLANDZENDER 1®71m' nam. W. Libiszowski’s orkest 8.20 Too- -- - -■> tot 10.20 Hans Busch Pl.in. 10.40 Omroeporkest. 11.20 „DE NATUURVRIEND”. Donderdagavond 7 Maart organiseert de Aquarium- en terrariumver. „De Natuurvriend” een propaganda-avond voor het houden van een huiskamer- aquarium. De heer A. B. Donk uit Leiden zal een causerie houden met als onderwerp „De verzorging onzer aquariumplanten”, ter wijl de heer F. Abels een korte demon stratie met materiaal zal geven over „Hoe imli mort oov» 4U Jo De bijeenkomst vindt‘plaat's in gebouw „Unitas”, Prinsestraat 44. Voorts zal een planten- en vlschdistri- butie plaats hebben en zal er gelegenheid bestaan voor het inwinnen van inlich tingen over het houden van een aquarium voor dien- AANBIEDING VAN GESCHENKEN. Gistermiddag had in de gerestaureerde en vergroote Ned. Herv. kerk aan het Plein te Wassenaar de aanbieding en in ontvangst neming plaats van geschenken voor genoemde kerk. Onder de vele aan wezigen bevonden zich o.a. prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine en mr. Bijlsma, 1 rijksarchivaris. Dr. H. J. Honders opende met gebed, waarna de president-kerk- voogd, jhr. mr. dr. J. D. H. de Beaufort, 1 ten, "de geschenken aan te bieden. Mevr. Harmeijer, presidente van Chr. Meisjesvereeniging Lydia, bdod mens haar vereeniging een kroon, avondmaalslaken en zilver aande heer L. Klarenberg offreerde als voorzitter van de vereeniging Kerkelijk Leven twee lantaarns voor de ingangen der kerk, met den wensch, dat deze lichten aan velen den weg zullen wijzen naar het Licht de heer A. van der Lee, voorzitter van de afdeeling van Protestantsch Nederland, deelde mee, dat de afdeeling voor ver nieuwing van banken ruim 6000 bijeen bracht, mede middels boeken over de historie van Wassenaar, welke op ver jaardagen aan lidmaten der kerk werden toegezonden met het verzoek, een gave in den spaarpot te doen. Spr. bood deze boe ken aan, om vervolgens namens het col lege van collectanten gezangborden te offreerentwee koperen kaarsenkronen werden namens de Ned. Herv. landbou wers, deelnemers in het schapenfonds, aangeboden door den heer Binnendijk, met den wensch, dat dit geschenk zal bij dragen tot de wijding van den eere- dienst; de heer J. Dirkse, vice-voorzitter van de Vereeniging van Jong Hervorm den, bood namens zijn vereeniging twee avondmaaltafels aan, daarbij de hoop uitsprekend, dat velen zich geregeld om deze tafels zullen scharen in gemeenschap met Christus. Namens de kerkvoogdij nam de presi- dent-kerkvoogd met groote erkentelijk heid de geschenken, welke de verwach tingen verre hebben overtroffen en welke evenzoovele blijken zijn van liefde voor de kerk, collectief in ontvangst. Spr. gaf een opsomming van de geschenkenvele giften in geld, giften met een bepaalde bestemming, een groot deel van de ban ken, twee gebrandschilderde ramen, een eiken doopvont met bronzen deksel, de meubileering van de consistoriekamer, een belangrijk deel van de restauratie van het orgel, drie kronen, avondmaaltafels, avondmaallaken en -zilver, zetel bij de avondmaaltafel, wandborden reerd en predikanten-bord, voor psalmen en gezangen, looper naar den kansel, knielbank, kast dienstige lectuur, oorkonde, Statenbijbel, eikenhouten paneel voorstellend de Dorps kerk, 400 nieuwe kerkboeken. Spr. hoop te, dat alle schenksters en schenkers een blijmoedige herinnering zullen behouden aan hun gaven, in de kerk zullen vinden kracht, geloof en liefde tot God en dat alles zal strekken tot eer van God. De geschiedenis der kerk. Dr. Honders vertelde vervolgens het een en ander uit de geschiedenis der kerk, hoe deze sinds haar bouw, vóór 1200, eenige malen geheel of gedeeltelijk werd verwoest, steeds tijdens oorlogen, hoe zij telkens weer met liefde werd her bouwd. Hij wees op nog bestaande ge deelten uit oude tijden, welke speciaal uit historisch oogpunt werden behouden, memoreerde, dat bij de restauratie bleek, dat een kapel van de familie Kralingen bestaan heeft, later overgegaan aan de Raaphorsten. Spr. gaf ook een uiteen zetting over eenige geschenken, o.a. over het groote gebrandschilderde raam. Het inmetselen van de oorkonde. Tenslotte werd overgegaan tot het in metselen van de oorkonde, nadat de pre- sident-kerkvoogd op het belang van deze handeling had gewezen en grooten dank had gebracht aan mevrouw Rooden- burg, die deze fraaie oorkonde vervaar digde. Dr. Honders sloot de bijeenkomst met gebed. Ber. Hierna tot 12.20 Concert. De oorkonde luidt'Ber’ ■Hierna 10 Pax huic domui. Deze kerk is, behoudens het koor, zoo veel mogelijk naar ouden trant hersteld in het jaar onzes Heeren 12 September 1938—7 Maart 1940. Ten tijde der gezegende r Koningin Wilhelmina, terwijl Aangehouden werd de 23-j a- rige v. R. uit den Haag, die zijn aan staande, mej. P., oplichtte voor ïgo De man gaf zich uit voor Belgisch serve-officier en medisch student, maar was inderdaad acrobaat. Hij werd als Belgisch officier verkleed gearresteerd bij de familie A. alhier. Het 11-jarige dochtertje van de familie D. werd op het trottoir in de Schoolstraat aangereden door den jeug digen wielrijder H. Het kind ging naar school, maar werd een uur later onwel en de ontboden geneesheer constateerde een zware hersenschudding. Het meisje werd per ziekenauto vervoerd naar het academisch ziekenhuis te Leiden. Progr I. Alle uitz. van Hilversum Progr. IL Ale uitz. van Hilversum II Programma III. o.uur v.m. Br. VI. 8.20 Eng. 9.35 DiV- 9^50 Eng 10.25 West Reg, 11.50 Div. 12.20 uur nam. Br. Fr. 1.20 West Keg 4 20 Parijs. 5.15 *Danmarks Rad. 5.35 B’ VI. 6.05 Br Fr. 6.20 Br. VI. 7.20 Eng. ï-20 Br. VI. 10.20 Eng. 11.05 Parijs. Programma IV. 8.— uur v.m. Keulen. 8.20 ‘Pauze. Keulen. 9.50 Duitschlandzender. ‘Pauze. 11.20 Br. VI. 1.20 uur nam. ‘Danmarks Rad. len. 4.20 Br. Fr 5.55 ‘Boedapest ‘Pauz. 6.50 Gem. Rad. Distr. 8. pest. 11.30 Duitschlandzender. Eventueel ander station. met gebed, waarna gelegenheid gaf aan hen, die dit wensch- de na- een

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6