Tomatensap DRINKT.M VEREENIGINGS- WONINGBOUW OPENLUCHT OPVOERINGEN OP HET BINNENHOF GEMEENTERAAD STADSNIEUWS ÏTAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 5 MAART 1940. TWEEDE BLAD, PAGINA 3. DOOR DE ITALIAANSCHE OPERA UW BRON VAN GEZONDHEID MEDEWERKING VAN DE GEMEENTE MET VOLLE TEUGEN VERGADERING VAN GISTERNAMIDDAG MOEDIGE DAAD VAN EEN EX- SCHEVENINGSCHEN ZEEVAART- SCHOLIER Hefo van voor (Slot). (Vervolg). zullen kunst- van De wethouder spreekt geven. Replieken. Het voorstel aangenomen. Replieken. de vier Het voorstel aangenomen. sluit te 6 uur de ver-. Voorz. burgemeester de Monchy. HET VOORSTEL VAN B. EN W. AAN GENOMEN. HET VOORSTEL VAN B. EN W. AANGENOMEN. WIJZIGINGEN IN GEMEENTE- BEGROOTINGEN Een bare straat tevens i thans over redelijken huurprijs VREEMDELINGENVERKEER. VUILNISEMMERS. Aan de orde is: 19. Hero Tomaten sap 't Donker- roode volle sap, dat lichaam en geest verkwikt en sterkt. Vol Vitaminen! OUDERAVOND SCHOOL STORTEN- BEKERSTRAAT 10. tijging van de bouwkosten. particulieren woningbouw maar dan naast dit voor- Het voorstel wordt aangenomen met vier stemmen tegen. Tegen verklaarden zich leden van de Liberale fractie. Het voorstel wordt aangenomen met zes stemmen tegen. Tegen stemmen de vijf leden van de A.R.-fractie en de heer Folmer (C.H.) het voorstel tot wijziging van de Gemeentebegrooting voor 1939 en 1940 en van de begrooting van den Gemeen telijken Reinigingsdienst voor 1940. FINLAND EfAZAR. Zooals reeds gemeld, wordt Donder dag 7 Maart in het wijkgebouw „Ma- ranatha”, Gevers Deynootweg 25, Sche- veningen, een verkoopdag gehouden, georganiseerd door een jonge dames comité, ten bate van het Finsche Roode Kruis. De opening geschiedt des mid dags te 2 uur door mr. J. J. R. Schmal, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland en secretaris van de Finsch- Nederlandsche vereeniging. Tot des avonds elf uur heeft men de gelegen heid daadwerkelijk medeleven te too- nen met het lot der Finnen. De heer Jonker (Lib.) repliceert. Zijn fractie is tegen het voorstel, dat niet in een behoefte voorziet aan de woningen in de huurklassen, waarin de arbeiders vallen. Weth. Vrijenhoek S.D.) wijst er den heer Jonker op. dat men noodge dwongen, door de hooge stichtingskos- ten, in een hoogere huurklasse is ge stuurd voor de arbeiderswoningen. De heer Jonker zou dan een huur- bijslag moeten voorstellen. Men moet ook de openbare aanbesteding afwach ten vóór men de huren kan vaststellen. De voorzitter licht het voorstel nader toe en betoogt, dat daardoor ruimte zal komen in bestaande wonin gen in de lagere huurklassen, waar be hoefte aan woningen is. uit die Bron van Gezondheid 1 Z.h-s. worden aangenomen de overige punten van agenda en aanvul- lingsagenda. Voortgezet wordt de behande ling van 8. het voorstel tot wijziging van de Raadsbesluiten van 14 November 1932 betreffende medewerking door de Ge meente aan de totstandkoming van bouwplannen o.m. van de woningbouw- vereeniging „Beter Wonen” en „Luctor et Emergo”, tot uitgifte in erfpacht van grond aan de Ockenburghstraat, de Verspronckstraat en de Fabritiusstraat te Loosduinen aan de woningbouwver- eeniging „Ons Huis”, en tot het ver- leenen van verdere medewerking aan de totstandkoming van bouwplannen van deze laatste vereeniging. De heer van der Zee (S.D.) vraagt of ook andere vereenigingen ge bruik zullen kunnen maken van de in stallatie, welke voor deze uitvoeringen wordt gemaakt. De heer Duyzings (R.K.) vraagt het subsidie te vervangen door een maximum-bijdrage, in een eventueel tekort, zulks in verband met de inkom sten. welke te verwachten zijn. De heer Joëls (V.D.vraagt, of de Italiaansche Opera de 10.000 sub sidie krijgt, waarover de Raad heeft ge discussieerd, nu zij met voldoende voor stellingen schijnt te geven en of dan daarnaast nog een subsidie noodig is ten bedrage van de vermakelijkheden belasting. Hoe staat het met de plannen voor openluchtspelen? De heer Knetsch (A.R.) vraagt eveneens of het bedrag van 10.000 wel De voorz. deelt mee. dat B en W het voorgestelde subsidie van 2500 voor' vreemdelingenver keer voor loopig terugnemen. De heer J o 1 s (V.D.) wil afwach ten of deze post zal terugkeeren of geheel verdwijnen. woningen in verband met de 40.000 woningen, welke onze Gemeente telt. Spr. vraagt een soepele toepassing van de maatregelen tot bewoonbaar- making van ongewilde woningen. De heer de Visser (C.P.) ver dedigt het bouwen door overheid en vereenigingen in verband met het te kortschieten van het particuliere bouw bedrijf, en bestrijdt in het bijzonder het betoog van den heer van Beuse- kom ten gunste van den particulieren bouw en van de betaling van hoogere huren door hen, die hooger inkomen hebben verkregen. De huurprijzen lig gen ver boven de financieele mogelijk heden van de bewoners. Tegen het voorstel van B. en W. heeft spr. dan ook het bezwaar, dat de hu ren te hoog zullen zijn voor degenen, die ze moeten betalen, in het bijzonder te Loosduinen, waar een weekloon van 20 tot de hooge loonen behoort. De Gemeentelijke arbeiders in den Haag verdienen gemiddeld 28.41 per week. Waar dit zoo is in de z.g.n. be schutte bedrijven, is het duidelijk, dal geen loonstijgingen zijn te verwach ten, welke de hooge huren voor arbei derswoningen wettigen. Spr. begrijpt niet de bezwaren tegen den lagen erfpachtscanon voor veree- nigingsbouw, want aan den Moerweg heeft de Gemeente voor particulieren bouwgrond uitgegeven voor slechts 40 a 45 cents per vierk. m., voor welken lagen prijs men het aan vereenigingen niet zou kunnen doen. De canons in dit voorstel zijn te hoogin Loosduinen 55 ct., elders 80 ct. en 1. Wil het Ge meentebestuur zorgen voor goedkoops en goede woningen, welke de arbeiders kunnen betalen en die dus ver bene den de in het voorstel genoemde huren moeten liggen Spr. zal zich echter niet verzetten tegen dit voorstel, dat zorgt, dat er tijdig woningen komen, welke even tueel toch bereikbaar zullen moeten zijn voor arbeiders. Kunnen de woningen zichzelf niet bedruipen, dan zal de overheid moeten bijpassen. Om te beginnen, moeten de grondprijzen zeer laag worden gesteld. Het is een leugen, dat de uitvoering van de premieregeling voor verbete ring van woningen is tegengewerkt Er zijn geen onereuze eischen gesteld. De eischen zijn door den minister goed gekeurd In 5 gevallen zijn premies ver leend. voor 22 woningen Premies zul len nog worden verleend in 4 gevallen met 29 woningen, voorts is in behan deling een geval van de Ostade-wonin- gen met 195 woningen. Er had meer kunnen gebeuren, maar dat dit niet is geschied, ligt niet aan de Gemeente maar aan de huiseigenaren, die 2/3 van de kosten moeten dragen. De ministerieele circulaire omtrent de 2e hypotheek is uit de lucht komen vallen en B. en W. hebben een aantal bezwaren ingebracht tegen het ontwerp van den directeur-generaal. Aan die be zwaren is niet tegemoet gekomen en B. en W hebben bericht dat zij onder deze voorwaarden geen voorstellen aan den Raad konden doen in verband met ’t groote risico voor de Gemeente. De ge- heele regeling is mislukt en terecht wil men haar herzien Daarna zullen B. en W. kunnen beoordeelen. of zij kunnen meewerken. Onjuist is de mededeeling, dat voor de voorgestelde woningen de Gemeente zal bijdragen in de huren. De woningen zullen inderdaad ten goede komen aan de arbeidersgezinnen, waarvoor zij bestemd zijn. Een onder zoek heeft geleerd, dat in 1934 van 6887 gezinnen in Woningwetwoningen 69 pCt. eigen inkomsten had. 31 pCt, on dersteuning kreeg, in 1938: 7880 met 71 en 29 pCt., Ook B. en W. achten de huren tot f 6.60 zeer hoog. Er is een mogelijkheid ze lager te stellen, door het Gemeen schappelijke fonds II, waaruit huurver- lagingen kunnen worden betaald. Het is vrij zeker, dat de huren met een halve gulden zullen kunnen worden verlaagd: voor Loosduinen zoo mogelijk nog meer. De stichtingskosten zijn niet buiten gewoon hoog, want de woningen zijn niet te groot genomen. Wordt het voorstel verworpen om de hooge huren, dan gebeurt er niets Moeten particulieren bouwen, dan zul len de huren nog hooger zijn. Een bijdrage in de exploitatie ligt niet op den weg der Gemeente en zal ook door de Regeering niet worden gegeven. Men dient dus dit voorstel te aanvaarden. Lagere canon is niet mogelijk en zou door de Ged. Staten als verkapt sub sidie waarschijnlijk niet worden goed gekeurd. De Gemeente neemt steeds met groote voorzichtigheid maatregelen ter woningvoorziening, waarbij het belang dergenen, die de woningen moeten be trekken, op den vcorgrond moet staan en niet dat der wonigexploitanten. aan de Italiaansche Opera zal worden uitgekeerd Spr. meent, dat de Nederlandsche Opera Stichting de voorkeur verdient. Z.i. is het voorstel slecht voorbereid en spr. betwijfelt zeer de cultureele waarde van deze uitvoeringen van de genoemde opera’s. Ligt het wel op den weg der Gemeente, zulke experimen ten bij voorbaat te subsidieeren? Ver gelijking met de Festspiele te Salzburg gaat z.i. niet op. Men beroept zich op het vreemdelingenverkeer, maar ter bevordering daarvan heeft de Raad nog pas zeer aanzienlijke subsidies toege kend. Men kan daarmee niet voort gaan. Spr. vreest ook voor ontsiering van het mooie Binnenhof. Aan de orde is: 16. het voorstel tot het verleenen van medewerking aan twee openlucht opvoeringen op het Binnenhof, te geven door de N.V. Italiaansche Opera, en om aan deze instelling subsidie te ver leenen, gelijk aan het bedrag, hetwelk zij voor deze opvoeringen aan vermake lijkhedenbelasting aan de Gemeente verschuldigd zal zijn. De heer Quant (R.K.) acht het een bezwaar, dat hier het Binnenhof niet een décor zal zijn voor de vertoo- ning, zooals wel het geval is in Salz burg en Einsiedeln. Met den heer Knetsch acht spr. dit een ontsiering van het Binnenhof. Zoo’n opera-uitvoe- ring kan men ook op een andere plaats geven. Men zal van het Binnenhof een openlucht-theater maken. Zal de Re geering daarvoor haar medewerking verleenen? De voorz. zegt, dat het plankier op den grond zal worden gelegd; ver der komt er een podium. Elders zal men die accomodatie niet licht kunnen ge bruiken (zooals de heer van der Zee had gevraagd). In Salzburg worden drieërlei vertoo- ningen gegeven. Hier zal het tweeërlei zijn; het Binnenhof als besloten ruimte, maar daarnaast ook als décor. Graag had men „Elckerlyc’’ gehad, maar dit brengt te dure oploopende tribunes mee. De heer van Beusekom (C.H.) wijst op het financieele verschil voor de Gemeente door de gewijzigde pre mieregeling voor verbetering woningen. De heer Polak (Lib.) betreurt het, dat de commissie voor de Reiniging niet is gehoord inzake de levering van uniforme vuilnisemmers. Het blijkt, dat de Gemeente gebonden is aan den leverancier maar deze niet aan de Ge meente. Als de leverancier niet kan of wil leveren, is hij daarin vrij. Zoo doende heeft de bestelling geen zin. De heer van den Oever (S.D.) onderschrijft deze klacht. Men had de levering moeten veilig stellen. De prijs- verhooging met 16.000 acht hij billijk in verband met de stijging van mate- riaalprijzen. De heer v. d. Zee (S.D.) vraagt, de kwestie van het subsidie voor vreem delingenverkeer in elk geval in de com missie voor de financiën te brengen. (De voorz. zegt dit toe). Weth. deVries (A.R.) acht het niet hooren van de commissie voor de Reiniging (waarvoor geen tijd was) in dit geval niet zoo bezwaarlijk. Het ligt in den aard der zaak, dat de leverancier zich niet kan verbinden, in elk geval de emmers te leveren. De leverancier heeft beloofd, zijn best te doen, maar er is kans, dat de levering niet zal kunnen geschieden. Mocht het nog duurder worden, dan ziet de Gemeente ervan af. Weth. Feber (R.K.) geeft eenige nadere toelichting van financieelen aard. De heer van den Oever (S.D.)' vraagt, de zaak ter sprake te brengen bij de commissie voor de Reiniging, opdat nadere opheldering kan worden verstrekt. Weth. de Vries (A.R.) zegt, dat er thans geen haast bij is, want B. en W. hebben reeds in November j.l. de bestelling gedaan. Het voorste] aangenomen. Het gewijzigde voorstel wordt aangenomen z.h.s. REVUE dezer dagen hield de open- lagere school, Stortenbeker- 10, een ouderavond, die afscheidsavond was voor de leerlingen, die met 1 Maart de school verlieten. Het hoofd der school, de heer J. Verniers, verwelkomde de plm. 45 ouders en liet vervolgens zijn zesde klas, die van school ging, eenige lie deren zingen Daarna gaf de heer Lan- geweg. gymnastiekleeraar, met de meis jes en jongens een openbare les, die veel appiaus ontlokte. Nadat de kin deren neg enkele stukjes proza en poë zie hadden voorgedragen en de school prijzen en getuigschriften waren uitge deeld was het pauze, waarin de ouders gelegenheid kregen om met het perso neel over hun kinderen te spreken. Verder was er gelegenheid de teeke- ningen en handwerken te bezichtigen Na de pauze begon het huishoudelijk gedeelte De heeren T v. Steenis en Struikman waren aan de beurt van af treden en stelden zich niet herkiesbaar. In hun plaats werden gekozen de hee ren R. G. H. Visser en Gerrese. Wat de openluchtvoorstellingen be treft, bestaat het plan voor 6 „Ham- let”-opvoeringen door de stichting „Openluchtspelen Binnenhof ’s-Graven' hage” op het Binnenhof, waarvoor de Gemeente een bijdrage zal moeten De burgemeester verdedigt het voorstel. De voorzitter deelt mee, dat hét subsidie van f 10.000 aan de Italiaan sche Opera wel zal worden verleend, omdat zij deze maand het vereischte aantal voorstellingen zal hebben ge geven. Het voorstel betreft twee grootsche vertooningen met eerste krachten, die tienduizenden zullen kosten. Van de Gemeente wordt alleen gevraagd de beschikbaarstelling van een podium enz., waarvoor hout, waarover de Ge meente beschikte, slechts verzaagd be hoeft te worden en een subsidie ten bedrage van de vermakelijkhedenbe lasting. De zaak is grootsch aangepakt. Voor slechts f 4400 krijgt de Gemeente een belangrijke attractie voor vreem delingen. Spr. ontraadt het denkbeeld van den heer Duyzings. Het Binnehof wordt niet ontheiligd. Het wordt niet als décor gebruikt maar als beschutte plaats. De omgeving heeft er niets mee te maken. Inderdaad zal het Binnenhof enkele weken ontsierd zijn door een plankier, maar daarvoor krijgt men twee schitterende voorstel lingen. Voor het vreemdelingenverkeer verwacht spr. veel gegoede personen uit Rotterdam, Amsterdam, enz.; de prijzeb zijn vrij hoog: 2.50 tot 10. Scheepsofficier duikt naar drenkeling In de haven van Tandjong-Priok heeft zich, naar wij in het Bataviasche „Nieuws” lezen, een ongeval voor gedaan tijdens het lossen van hout van Noenoekan uit het s.s. „Sigli” van de K. P. M. in een prauw voor overscheep naar Europa. Tijdens het vieren van een vracht planken, schoot er één los, waardoor ook de overige planken uit de sling vielen. Een koelie, die op het achterschip van de laadprauw stond, werd getrof fen en sloeg overboord. Dit werd gezien door den 4den officier L. Smith van de „Sigli”, een jongen man. eerst kort in dienst. De heer Smith is Hagenaar en genoot zijn opleiding aan de Scheve- ningsche Zeevaartschool. Getrouw aan de traditie, dat een zeeman geen drenkeling laat onder gaan, als hij dit kan voorkomen, be dacht de jonge Smith zich geen oogen- blik, doch sprong direct van het dek van de „Sigli” den koelie na. Hij dook verscheidene malen, maar mocht niet de voldoening smaken het slachtoffer te redden. Intusschen was natuurlijk alarm ge maakt en waren verscheidene andere reddingsmaatregelen getroffen. Het dreggen naar den drenkeling bleef ech ter zonder succes. Enkele uren later is door de politieboot het lijk drijvende gevonden, hoogstwaarschijnlijk was de man reeds gedood door den slag, wel ken hij van het stuk hout op het hoofd kreeg. Na het ongeluk kwam een deputatie uit de Prioksche koelies den heer Smith een pakje sigaretten aanbieden, een huldeblijk, dat men eerst goed waar- deeren kan, wanneer men de armoede kent van deze havenarbeiders. Het zal moeten blijken of ons kli maat zich voor zulke openluchtspelen leent. Spr. schetst het verschil tusschen opera en openluchtspel. Oploopende tribunes zijn voor dit laatste noodig; voor het eerste slechts plankiers. Spr. denkt aan een soort Salzburg (door den heer Knetsch genoemd), waar de Festspiele ook geleidelijk zijn gegroeid; iets dergelijks zou aan den Haag en Scheveningen een groote aan trekkelijkheid geven. Spr. wijst op het geen de Mij. Zeebad biedt: het beste op muzikaal gebied, dans, opera; de Kon. Schouwburg zal in den a.s. zomer waarschijnlijk worden benut voor ope rettes door Fritz Hirsch Met voor stellingen op net Binnenhof erbij is ex kans op een ongekende ontwikke ling van het vreemd el inger verkeer Het gevraagde offer is bescheiden. Het betreft een experiment en in ze keren zin is spr. blij, dat er nog geen internationaal publiek zal zijn. Rotterdam en Brussel hebben de Italiaansche Opera reeds gevraagd voor openlucht-uitvoeringen. Laat den Haag deze kans niet laten voorbijgaan. Weth. Vrijenhoek (S.D.) noemt het voorstel een bescheiden uitbrei ding van den woningvoorraad. Hij wijst op de veranderde omstandigheden op de woningmarkt en de vrees voor een dreigend tekort aan woningen. Het percentage leegstaande wonin gen (3.49) is niet voldoende om aan de vraag te blijven voldoen. Men den- ke aan de ongewilde woningen. Juist in de laagste huurklassen is mede daardoor het aantal leegstaande wo ningen zeer groot. Bij de telling zijn ook onbewoon- baarverklaarde woningen enz. meege teld. Een onderzoek heeft geleerd, dat vele als leeg te boek staande woningen als zoodanig niet mogen worden mee geteld. De oorzaken van het leegstaan zijn allerlei ernstige gebreken, on gunstige ligging e.d. De stagnatie in den woningbouw mag niet aan overdreven overheids zorg worden toegeschreven. Zij blijkt o.a. uit het sterke terugloopen van de hoeveelheid uitgegeven grond, zoowel in erfpacht als in koop. Verschillenden hebben ook gevraagd, erfpachtscontrax- ten van vóór September 1939 te mogen annuleeren. Hetzelfde ziet men bij den woningbouw. Het is begrijpelijk, maar men moet denken aan de gevolgen. Onbegrijpelijk is het standpunt van de Kamer van Koophandel,, die in het voorstel van B en W. een gevaar ziet voor de bouwnijverheid. Welk verschil is er tusschen bouwer en aannemer? Er is geen afzonderlijke groep bouwondernemers. Daarom zeg gen B. en W. dat alleen de exploitan ten worden getroffen en het verwon dert spr. dat de Kamer van Koophan del het voor hen opneemt en hen als een bedrijf beschouwt. Het voorstel van B. en W. geeft aan leveranciers gelegenheid om iets te le veren. Spr. meent, dat B. en W het adres van de Kamer van Koophandel op de juiste wijze hebben behandeld. Hij weerlegt de bezwaren in de adressen. Algemeene wenschen. zooals van den heer Smitskamp inzake een vlottere af handeling van zaken, hebben weinig be- teekenis. Normale bouwaanvragen wor den geenszins stroef behandeld. Van terugdringen van de particuliere bouwnijverheid door de Gemeente is geen sprake, wél van terughoudendheid van die nijverheid. De Gemeente werkt het initiatief van de bouwondernemers niet tegen en weigert evenmin beschik baarstelling van grond. In Oud-Scheve- ningen zijn vele woningen door parti culieren gebouwd op instigatie van het Gemeentebestuur. Aan de hand van een kaart toont spr. aan, dat de Gemeente een aanzienlijke hoeveelheid grond heeft beschikbaar gesteld voor goedkoopen woningbouw: meer dan 105 000 M’ of ruim 10| h.a. ligt lang gereed voor de particuliere bouwnijverheid, maar niettemin bouwt men niet. O.a. de schaarschte aan bouwmate rialen weerhoudt de bouwers, zegt men in een der adressen, maar er is genoeg materiaal om tienmaal zooveel te bou wen als noodig is Voor de naaste toe komst is de houtvoorraad voldoende, evenals die van gebakken steen. In Loosduinen is wel degelijk behoef te aan arbeiderswoningen in strijd met de mededeelingen in het adres van ..Onderneming en Vrijheid” Men zoekt argumenten om tegenwer king van de particuliere bouwnijver heid door de Gemeente te construeeren. maar de aangevoerde gevallen houden geen steek, zooals spr. aantoont Bescherming schatten. Tot de aangenomen voorstellen behoort dat tot het sluiten van een overeenkomst met het Rijk ter zake van het opbergen van gemeentelijke kunstwerken in door het Rijk te bou wen bomvrije bergplaatsen en tot het treffen van eenige voorzieningen in het Gemeentemuseum. Spr. betoogt, dat de Gemeente niets doet om de particuliere bouwnijverheid te stimuleeren, al roept wethouder Vrijenhoek ook, dat hij dit eveneens van veel belang acht. In het prae-advies van B. en W. wordt er niet van gerept, want de stijging der bouwkosten geldt evenzeer voor vereenigingswoningen als voor particulieren woningbouw. In beginsel heeft de A R. fractie geen be zwaar tegen dit voorstel, maar zij wacht het antwoord op de vragen af. De heer v. d. Akker (R.K.) be spreekt het bezwaar, dat het particu liere bouwbedrijf door dit voorstel in het gedrang komt. Hij beveelt aan het boek van ir. Bakker Schut over de volkshuisvesting te lezendan zuilen zij zien, wat er van de woningvoorzie ning zou terecht komen, als de Ge meente niet ingreep. Het is ten hemel schreiend. Het is jammer, dat men het voorstel van ’32 niet eerder in zijn geheel heeft uitgevoerd want nu zijn de prijzen van de bouwmaterialen zooveel hooger ge worden en zullen de huren dus hooger moeten zijn. Natuurlijk zouden de particu liere bouwers graag zien, dat er met gebouwd werd, want woninggebrek is in hun voordeel. De gemeente moet zorgen, dat er geen tekort aan arbei derswoningen komt. Al willen de particuliere bouwers de vereenigingen en de gemeenten graag van de woningmarkt weren, toch is hun bemoeiing noodig, want als de parti culiere bouwers vrij spel hebben, heb ben zij alleen ook voor hun eigen ge win en niet voor de sociale belangen der bewoners. Daar de woningbouw steeds moeilij- ker zal worden, zal de R.K.-fractie het voorstel steunen. De heer van Langen (S.D.) be veelt het voorstel aan. Hij herinnert aan de periode van den vorigen oor log, welke heeft geleerd, hoe men het niet moet doen. Spr. verdedigt de gegevens van B. en W. tegen de in den Raad geoefende critiek. Het aantal leegstaande wonin gen is geieidelijk teruggeloopen, ook blijkens het periodieke overzicht van den stand van de arbeidsmarkt. De ervaring in den vorigen oorlog heeft geleerd, dat het uitstellen van woningbouw leidt tot groove huurstij- ging, die dan moet worden tegenge gaan met dwingende maatregelen, ter wijl enorme sommen moeten worden besteed om den achterstand op de wo ningmarkt in te halen. Uit de adressen blijkt, dat van bouw door particulieren voorloopig niets zal komen. De Gemeente kan dit niet stimu leeren. Het is voor de arbeidersbevol king een groote geruststelling, dat de Gemeentelijke overheid maatregelen neemt, om tijdig in het dreigend tekort aan woningen te voorzien. Had men in 1932 dadelijk gebouwd, dan had men graag het risico van leegstaande wo ningen mogen nemen, om woningen van een i- te beschikken. De voorz. gadering. De heer Smitskamp (A.R.) ver volgt zijn rede. Hij betoogt, dat de Gemeente niets doet om de particuliere bouwnijver heid te stimuleeren, al roept de wet houder Vrijenhoek ook, dat hij dit eveneens van veel belang acht. In het praeadvies van B en W. wordt er niet van gerept, want de stijging der bouw kosten geldt evenzeer voor vereeni gingswoningen als voor particulieren woningbouw. In beginsel heeft de A.R.-fractie geen bezwaar tegen het voorstel, maar zij wacht het antwoord op de vragen af. De heer van den Akker (RK.) bespreekt het bezwaar, dat het parti culiere bouwbedrijf door dit voorstel in het gedrang komt. Hij beveelt aan. het boek van ir. Bakker-Schut over de volkshuisvesting te lezen dan zal men zien, wat er van de woningvoorzie ning zou terecht komen als de Ge meente niet ingreep Het is ten hemel schreiend. Het is jammer, dat men het voorste! van 1932 niet eerder in zijn geheel heeft uitgevoerd want nu zijn de bouwmate rialen zooveel duurder geworden en zul len dus de huren hooger moeten zijn. Natuurlijk zouden de particuliere bou wers graag zien, dat er niet gebouwd werd, want woninggebrek is in hun voordeel. De Gemeente moet zorgen, dat er geen tekort aan arbeiderswonin gen komt Al willen de particuliere bouwers de vereenigingen en de Ge meente graag van de woningmarkt we ren. toch is hun bemoeiing noodig, want als de particuliere bouwers vrij spel hebben, hebben zij alleen oog voor hun eigen gewin en niet voor de sociale be langen der bewoners Daar de woningbouw steeds moei- lijker zal worden, zal de R.K.-fractie het voorstel steunen. De heer van Langen (S.D.) be veelt ’t voorstel aan. Hij herinnert aan de periode van den vorigen oorlog, die heeft geleerd, hoe men het niet moet doen. Spr. verdedigt de gegevens en cijfers van B. en W tegen de in den Raad ge oefende critiek. Het aantal leegstaande woningen is geleidelijk teruggeloopen, ook blijkens het periodieke overzicht van den stand van de arbeidsmarkt. De ervaring in den vorigen oorlog heeft geleerd, dat het uitstellen van woningbouw leidt tot groote huurstij- ging, welke dan moet worden tegenge gaan met dwingende maatregelen, ter wijl enorme sommen moeten worden besteed om den achterstand op de wo ningmarkt in te halen. Uit de adressen blijkt, dat van bouw door particulieren voorloopig niets zal komen De Gemeente kan dit niet sti muleeren. Het is voor de arbeidersbevolking een groote geruststelling, dat de ge meentelijke overheid maatregelen neemt om tijdig in het dreigende wo ningtekort te voorzien. Had men in 1932 dadelijk gebouwd, dan had men graag het risico van leeg staande woningen mogen nemen om thans over woningen van een redelijken huurprijs te beschikken. Spr. waarschuwt, in verband met de voortdurende stijging der materiaal- Prijzen, tegen uitstel van den bouw, zooals de heer van Beusekom zou wil len. Hij juicht het voorstel toe, doch vraagt B. en .W de huurprijzen nog eens te willen herzien. De heer Lely (V.D.) deelt mee. dat zijn fractie het voorstel zal steunen, omdat weigering van medewerking tot woningbouw een té zware verantwoor delijkheid op den Gemeenteraad zou laden, in verband met de voortdurende 4"-' Spr. zou toejuichen stel Per jaar zijn hier 2500 nieuwe wo ningen noodig. De vereenigingen wil len nu 280 woningen bouwen, dus 11 pCt.. een percentage, dat overeenstemt met dat van het aantal Woningwet- een Winkelprij» 14 ct.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 7