Een Jaarbeurs zonder oorlogskenmerk I „Doe gewoon demonstreert BINNENLAND HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 6 MAART 1940. DERDE BLAD, PAGINA 2. naar men Utrecht m Medewerking verdedigings- voorbereiding Van Vreemdelingen- verkeer V reemdelingen- industrie Verplicht visum voor vreemdelingen Nadere aanvulling van de wet vrager de De De koloniën naar voren van de De vischvangst op de Noordzee het De z.g.n. mobilisatie-slachtoffers en prijsstijgingen. hij meenen. dat het requisitoir, hetwelk thans tot eenig misverstand aanleiding zou kunnen geven, beter in iets voor zichtiger bewoordingen had kunnen zijn vervat. Vrijzinnig democratische jongeren. Zaterdag en Zondag 10 Maart orga niseert de vrijzinnig democratische jongeren organisatie een studieconfe rentie over „De beteekenis van en de verhouding tusschen stad en platte land” in de jeugdherberg Koningsbosch te Bakkum (N.H.). Zaterdagavond spreekt de heer Ebels, lid der Tweede Kamer, over „De econo mische zijde van het platteland”. Zon dagmorgen spreekt de heer J. Mulder over het onderwerp „De plaats van het platteland in de volksgemeenschap”. Ir. Plate, voorzitter van de mij. voor handel en nijverheid, zal Zondagmiddag het woord voeren over „De plaats van NDIEN iemand kenmerkende aanwijzingen zou willen ver zamelen omtrent den invloed van den oorlogstoestand om ons heen op het Nederlandsche be drijfsleven, kan hij de Jaarbeurs gevoeglijk overslaan. Daar reilt en zeilt, naar het uiterlijk beoordeeld althans, de zaak als voorheen. Alle verdie pingen zijn gevuldde groote afdeelingen zijn er, zoo goed als de kleine inzendingen, en aan de variatie ontbreekt het al even min. Het buitenland heeft zich ruim schoots laten vertegenwoordigen, als waren de grenzen voor zaken- en personenverkeer nog even wijd geopend als vroeger, en de uitvinders hebben niet geschroomd hun geestesproduc ten er uit te stallen, ongedacht de kansen, welke voor hen zijn weggelegd. De leuze doe gewoon, is hier in praktijk gebracht op een wijze, welke een compliment beteekent voor den Nederlandschen han delsman en industrieel. Visch, gevangen buiten de territoriale wateren, mag niet naar Duitschland. De Engelsche minister voor Econo mische Oorlogvoering, Cross heeft in antwoord op de vraag of de Engelsche regeering stappen had genomen, ten einde te voorkomen, dat door Belgi sche en Nederlandsche visscherssche- pen buiten hun territoriale wateren gevangen visch Duitschland zou berei ken, gezegd, dat deze kwestie natuurlijk aan de orde is geweest bij de bespre kingen met de regeeringen van Noor wegen, België en Nederland. Op 20 Februari had Cross gezegd, dat de neutrale regeeringen het om duidelijke redenen van zeer groot be lang achten, dat de bepalingen der overeenkomsten vertrouwelijk blijven. Nota van wijziging. De redactie van de ontworpen bepa ling voorziet inderdaad niet in het ge val, dat het toezicht wordt uitgeoefend door een ten behoeve van een vreem de mogendheid optredende firma of andere onderneming. Hoewel dit gevai zich vermoedelijk niet licht zal voor doen. lijkt het toch gewenscht de ge constateerde leemte aan te vullen. Daartoe strekt een bijgevoegde nota van wijziging. In hoeverre in voorko mende gevallen bewezen zal kunnen worden, dat een Nederlandsche firma Antwoord van minister Gerbrandy op van het Tweede Kamerlid van Braambeek. Het Tweede Kamerlid van Braambeek had den minister van Justitie schrifte- lijk gevraagd of hij wilde doen onder zoeken of de ambtenaar van het Open baar Ministerie bij het kantongerecht te Haarlem op 22 Januari j.l. op een terechtzitting o.a. de volgende opmer king heeft gemaakt „De tram is het grootste gevaar voor het verkeer in Haarlem. De manier waarop bestuurders, door onophoude lijk bellen de weggebruikers zenuw achtig maken, is zeer laakbaar. Wij laten ons n van de rails verdrijven, doch het groote publiek wel. De schuld ligt dan ook vrijwel geheel bij de tram.” Waarbij de kantonrechter zich zou hebben aangesloten met o.a. de volgen de opmerking :- „Je moet kalm voor de tram blijven rijden. De bestuurder ziet je heusch wel en zaï dan wel vaart minderen De heer van Braambeek had vervol gens, indien deze aansporingen in strijd met de wet werden geacht, maatregelen gevraagd. De minister van Justitie heeft hierop o.m. geantwoord Bij onderzoek is gebleken, dat inder daad opmerkingen van de strekking, als in de vragen bedoeld, door den amb tenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten in het arrondisse ment Haarlem en door den kantonrech ter aldaar zijn gemaakt. Bij de beoordeeling van deze opmer kingen dient rekening te worden gehou den met den toestand ter plaatse in de ’emeente Haarlem, welke het buiten de tramrails uitwijken van wielrijders voor andere weggebruikers dikwijls bepaald gevaarlijk maaktvoorts dient in aanmerking te worden genomen, dat voor de tram aldaar krachtens een op grond van art. 56 van het tramregle- ment uitgevaardigd voorschrift een zeer lage maximum snelheid is vastge steld. De minister acht voorts aanleiding tot maatregelen niet aanwezig. Wel zou Uitlatingen van rechterlijke ambte naren te Haarlem gelaakt Afdeeling Volkenkunde van het Kolo niaal Instituut onderbreekt hier en daar de goederen-uitstalling. De kunstschil der Paulides zorgde voor enkele vlak versieringen en zijn kunstbroeder D Homber ontwierp een viertal decora tieve paneelen De entourage der afdee ling wordt voltooid door een silhouet voorstelling in het laden van oalen kof- fie op de reede van Semarang. een werk stuk van den heer J. Ijzerdraad De Economische Voorlichtingsdienst voegde aan de Indische collecties een kaart toe met electro-indicatie. waarop een duidelijk beeld wordt gegeven van d-; topografische ligging der verschil lende productie-gebieden in den Archi pel. Dat Indië meer naar voren treedt, is om verschillende redenen zeer toe te juichen. De vertegenwoordiging op de laatste beurzen liet inderdaad te wen- schen over. Wat nu gebracht wordt, zy de inleiding tot een definitieve herzie ning op dit punt. Ons koloniaal bezit is te belangrijk, dan dat dit op een plaats als de Utrechtsche Jaarbeurs met een fragmentarische museum-verzameling zou mogen worden aangeduid. Wie éven kijkt naar wat de Franschen op deze, voor hen vreemde, plaats la ten zien van hun koloniaal bezit en hóé zij dat doen, zal met onze opmerking in stemmen. Maar wij zijn nu op den goeden weg Hetzelfde kan gezegd worden van het vreemdelingenverkeer, dat, naar wij meenen te weten, voor de eerste maai in een collectieven stand van de onder scheidene instanties en vereenigingen welke er zich direct of indirect mee bezighouden, op de Jaarbeurs is ver tegenwoordigd. Uit dit hier aanwezig zijn, zou de conclusie kunnen worden getrokken, dat de eerste symptomen optreden van een overgang van vreemdelingenverkeer naar vreemdelingen-industrie. Het toerisme, in vele landen een fac tor van groote economische beteekenis geniet in ons land helaas nog te be perkte belangstelling. Maar het gety keert en de cijfers gaan een woordje meespreken. Meer en meer wint de over tuiging veld, dat vreemdelingenverkeer een millioenenzaak kan zijn, mits men voorwaarden schept, waaronder het zich kan ontwikkelen. Dat dit licht door breekt, juist in een tijdsgewricht, waar in de grenzen zijn of worden gesloten treft een weinig ongelukkig. Laten we hopen, dat deze hoopgevende stemmine behouden zal blijven, totdat het oogen blik weer komt, waarop het toerisme on belemmerd zijn weg kan volgen van i Land tot land. In een volgend artikel hopen wij onze wandeling langs de stands te vervolgen en op enkele der voornaamste particu liere inzendingen de aandacht te ves tigen. De prijzen van sigaren Het secretariaat van de vereeni- ging van sigarenfabrikanten te Eindho ven deelt ons het volgende mede: van daag is te Tilburg een bespreking ge houden van vertegenwoordigers der werkgeversorganisaties in de sigaren industrie met den regeeringscommis- saris, prof. H.A. Kaag. In dit onderhoud werd er door den contact-commissaris sterk de nadruk op gelegd, dat de Regeering het van groot belang acht bij de productie, de daarvoor in aanmerking komende koopprijs bepalende factoren zoo laag mogelijk te houden, teneinde prijsstij ging der sigaren tot het onvermijdelijke te beperken. De te verwachten verdere stijging van de sigarenprijzen zal hierdoor zoo veel mogelijk tegengehouden kunnen worden. In het bijzonder werd met grooten nadruk de aandacht gevestigd op de noodzakelijkheid, verder in deze rich ting werkzaam te zijn, door sigaren in de thans geldende goedkoope prijs klasse zoo eenvoudig mogelijk te ma ken, wat model en verpakking betreft,- alleen wanneer aan deze voorwaarde is voldaan zal het voor de regeering mogelijk zijn haar goedkeuring te ver- leenen aan toekomstige prijsver- hoogingen, die zeker onvermijdelijk kunnen zijn. Met instemming van prof. Kaag werd besloten op korten termijn met belanghebbenden een regeling te ont werpen, die tot dit doel zal leiden. De regeeringscommissaris heeft alle me dewerking toegezegd. binnenland geconcentreerd, waarvan de collectieve inzending eveneens blijk geeft in een aantal afzonderlijke stands gewijd aan de meest op den voorgrond tredende toeristische centra. De Noordzee-badplaatsen behooren hiertoe en oncler deze Scheveningen als de voornaamste De „parel der Noord zee” wordt op charmante wijze gety peerd door een aantal diorama’s en mar kante foto’s. De Veluwe, Zuid-Limburg de Friesche merenstreek zijn andere vacantie-oorden. waarvoor hier belang stelling wordt gevraagd. In dit toeristische kader is ook aan het verkeer een plaats ingeruimd. De A.N.W.B. is voortreffelijk vertegenwoor digd in een grooten stand, welke de diensten van dezen bond op uitnemende wijze doet blijken. De K.N.A.C. is even eens aanwezig, zoomede de K.L.M., die in een suggestieve uitstalling de behaag lijkheid van het verkeer door de lucht demonstreert. De doorsnede van het Douglas-model volbezet met passagiers slaat geen bezoeker van deze inzending over en hij zal stellig ook even blijven staan om de bladzijden te lezen van het geheimzinnige boek, dat van de service der maatschappij vertelt. Een geslaagd aardigheidje is het kijkje in de pantry van een Indië-toestel, die tegenwoordig ook warme snert bevat. Hoe die sma ken zal in tropenwarmte, zal de toe komst leeren. Als tegenhanger van de verkeerspro- ducenten is er de Rijkswaterstaat, die, voorzoover het de wegen aangaat, het verkeer mogelijk maakt met de nieuwe autobanen en de moderne rivierover- gangen. De huisvrouw zal het interesseeren te weten, dat er nu een eenvoudig middel bestaat om het ventilatiekanaal boven het keukenfornuis volledig te benutten zonder dat er kans bestaat op vuilstor- ting op de pannen. De fietsers kunnen zich al bij voor baat verheugen op het feit, dat er een zadel is uitgevonden, dat ideale veering biedt en inzakken van het zadeldek voorkomt. De oplossing is kinderlijk eenvoudig, gelijk alle goede uitvindingen betaamt. Tenslotte is er het opklapbaar ledi kant, dat den vasten ombouw aan den muur overbodig maakt. Hier wordt de matras met haar houten omlijsting als één geheel opgeklapt of neergelaten. Het bed is derhalve gemakkelijk ver plaatsbaar en neemt minimum plaats in. De pufvisscherij en het vischbestand in de Noordzee. In het jaarverslag van de Reeders- vereeniging te IJmuiden wordt ook ge wezen op de pufvisscherij, in verband met het vischbestand in de Noordzee. Opgemerkt wordt, dat nog geen wet telijke regeling omtrent de maaswijd- ten der netten is verkregen, daar het door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp nog de goedkeuring der Eerste Kamer behoeft. Het uitbreken van den oorlog heeft inmiddels ook hier een wijziging in de regeeringspo- litiek tengevolge gehad. De Regeering toch heeft gemeend, in het belang van de voedselvoorziening ontheffing te moeten verleenen van het bepaalde in art. 3 van het Crisis-Zeevischbesluit, betreffende de maaswijdte der netten en den aanvoer van ondermaatsche visch door vaartuigen, welke op ha ring en makreel trawlen en netten met kleinere maaswijdten gebruiken. Reeds eerder was eerst aan de garnalenvis- schers en daarna in het algemeen de aanvoer van ondermaatsche wijting toegestaan, op grond van de overwe ging. dat deze vischsoort in de Lon- densche conventie niet was genoemd. Welke gevolgen dit zal hebben voor de visscherij op onze eigen kust, zal de toekomst moeten leeren. Het is te verwachten, dat waar de Duitsche Bocht bijna geheel als visch- grond voor de platvischbooten en de motorloggers is uitgeschakeld, de vis scherij op eigen kust intensiever zal worden uitgeoefend en het bestand aan jonge visch zeer zal worden ge dund. Toch is het niet onmogelijk, dat oogenschijnlijk die schade geringer zal zijndan inderdaad »het geval is. Ook gedurende den vorigen oorlog is ge bleken, dat een groote verbetering in het vischbestand is ingetreden tenge volge van de geringere bevissching van de Noordzeehet is derhalve niet on mogelijk. dat straks nog een toename valt te constateeren, ondanks de her stelde pufvisscherij. Dat de hoogere prijzen, welke voor de ondermaatsche visch onder deze om standigheden kunnen worden besteed, een scherpen prikkel zullen vormen om de pufvisscherij zoo intensief mogelijk uit te oefenen, vooral voor die vis- schers. die hun inkomen voor een be langrijk deel uit de opbrengst van puf verkrijgen, ligt voor de hand. Het was Vrijdagavond, dat de Neder- motorschepen „Boekelo’, „Amazone” de haven van of andere onderneming optreedt ten behoeve van een vreemde mogendheid, zal de praktijk moeten leeren. Wat betreft de vraag, of niet belet behoort te worden, dat door of van wege een vreemde mogendheid toe zicht op de handelingen van Neder landsche burgers wordt uitgeoefend, ook zonder dat dezen vooraf verklaren zich aan dat toezicht te qnderwerpen, de Regeering acht de voorgestelde aanvulling van de wet Medewerking verdedigingsvoorbereiding 1939 vol doende om het daarmede beoogde ef fect te bereiken. Of de door de nieuwe bepaling mo gelijk gemaakte vordering van mede werking incidenteel, dan wel meer al gemeen zal geschieden, is een kwestie van uitvoering, waaromtrent thans nog geen uitspraak kan worden gedaan. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid van Sleen betreffen de het toekennen van duurtetoeslag aan de z.g. mobilisatieslachtoffers hebben de ministers van Defensie en van Financiën als volgt geantwoord: Door de stijging van de kosten van het levensonderhoud is niet alleen de positie van de z.g. mobilisatieslacht offers, doch die van de groote meer derheid der Nederlandsche staatsbur gers in ongunstigen zin beïnvloed. Wel is waar heeft de Regeering be sloten, dat aan de ondersteunden en bij de werkverschaffing geplaatsten een duurtebijslag mag worden gege ven van 5 pCt. der netto-uitkeerin- gen, aldus een voorziening treffende voor de gezinnen met een zeer laag inkomen; de Regeering is echter van meening, dat zulks nog geenszins tot de conclusie moet leiden, dat ook voor de z.g. mobilisatieslachtoffers een duurtetoeslagregeling dient te worden getroffen, aangezien de uitkeeringen, welke de ondersteunden en de bij de werkverschaffing geplaatsten genieten, ook na verhooging met den duurtebij slag van 5 pCt. nog blijven beneden de bedragen, welke aan de in overeen komstige omstandigheden verkeerende z.g. mobilisatieslachtoffers worden uitgekeerd. ,Veendam” te Rotterdam aangekomen. In den afgeloopen nacht is het s.s. „Veendam” van de Holland-Amerika- lijn van New-York te Rotterdam aan gekomen. Het schip had 74 passagiers aan boord, die zich vanochtend hebben ontscheept. Voor terugkeer in Nederland. De Regeeringspersdienst meldt: Ter kennis wordt gebracht zulks in aansluiting aan hetgeen daaromtrent reeds op 22 Januari 1940 in de pers werd medegedeeld, dat met ingang van 15 Maart 1940 de hier te lande aan visumplichtige vreemdelingen verleende verblijfvergunningen geen recht meer geven op doorlating aan de grens naar Nederland na een verblijf in het buiten land. Deze bepaling geldt ook voor de in Nederland „gevestigde” visumplichti- gen, waaronder begrepen de houders van een Nederlandsch paspoort voor vreemdelingen (z.g.n. gunstpas). het identiteitsbewijs afgegeven door het de partement van Buitenlandsche Zaken en het z.g.n. Nansenpaspoort. Na een tijdelijk verblijf in het buiten land behoeven zij een visum voor te- rugkeer naar Nederland. Deze visa voor terugkeer kunnen tijdig vóór het ver trek naar het buitenland worden aange vraagd bij het hoofd van plaatselijke politie (vreemdelingendienst) der ge meente, waar de vreemdeling woont. Het hoofd van plaatselijke politie zendt de aanvragen door naar den visa- dienst; door belanghebbenden recht streeks bij den visadienst ingediende aanvragen worden niet in behandeling genomen. De kosten voor zoo’n visum bedragen ƒ6, welk bedrag bij de aan vrage moet worden betaald Een visumplichtige vreemdeling, hou der van een geldige verblijfvergunning, die kan aantoonen hetzij door een stempel, of aanteekening in zijn pas- - poort, hetzij op andere wijze dat hij vóór 15 Maart 1940 Nederland heeft verlaten en sindsdien niet is terugge keerd, mag één maal naar Nederland terugkeeren zonder in het bezit te zijn van een visum. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de onderdanen van de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika, België. Italië, Japan, Luxemburg, Siam en Vaticaanstad de visumplicht niet geldt; deze mogen derhalve, zooals tot dusverre het geval was, ongehinderd Nederland binnenkomen, wanneer zij in het bezit van een geldige verblijfsver gunning zijn. In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over de voorgestelde aanvulling van de wet Medewerking verdedigingsvoorbereiding 1939 schrijven de ministers van Eco nomische Zaken, van Defensie en van Financiën, dat de Regeering evenmin als dit terzake van vele andere doo1- de overheid in het algemeen belang ge troffen maatregelen is geschied, de verantwoordelijkheid kan aanvaarden voor de schade, welke sommige belang hebbenden eventueel zullen lijden bij gebruikmaking door de Regeering van de haar toe te kennen nieuwe bevoegd heid (n.l. om te verbieden het afleggen van verklaringen, waarbij personen of lichamen zich verbinden of op eeniger- lei wijze bereid verklaren zich te on derwerpen aan toezicht door of van wege personen, optredende ten behoeve van een vreemde mogendheid). Naar het voorkomt, behoeft toepas- isng van de nieuwe bepaling er niet noodzakelijk toe te leiden, dat de Re geering steeds meer den internationa len handel als zoodanig tot zich trekt, al zal misschien vaker van haar tus- schenkomst gebruik moeten worden gemaakt. - Ook de Regeering is van oordeel.dat voor de moeilijkheden, welke ter zake van den invoer van goederen zijn ge rezen, wellicht een oplossing gevonden zal moeten worden in den geest van consigneering aan de Nederlandsche Regeering. Dr. F. H. Fentener van Vlissin- gen over den toestand. Ter gelegenheid van de opening der 42e Jaarbeurs bood het Jaarbeursbe- stuur den vertegenwoordigers van de pers in het Jaarbeursrestaurant een noenmaal aan, waaraan, behalve de leden van den Raad van Beheer, ook de burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk. aanzat. De president van den Raad van Be heer, dr. F. H. Fentener van Vlissm- gen, heeft aan dit noenmaal een rede gehouden, waarin hij een uiteenzetting gaf van zijn opvatting omtrent den toestand. Hij maakte vergelijkingen tusschen de oorlogsperiode van 1914- 1918 en nu. Wie heeft zich kunnen voorstellen, aldus de heer Fentener van Vlissingen, dat zes maanden na het begin van den oorlog twee gewel dige legers tegenover elkaar staan, zonder dat het tot een eigenlijken strijd is gekomen Wie heeft, bij de gedachte aan de verschrikkingen van den luchtoorlog, kunnen denken, dat zes maanden na het uitbreken van den oorlog nog geen enkele bom is gewor pen op Londen, Parijs, Berlijn of het Roergebied? De onzekerheid van de zen tijd achtte spr. het ergste: de mensch is sterker wanneer de ver schrikkingen zijn losgekomen, dan in afwachting van onzekere toestanden. Spr. herinnerde aan een spreuk van den heer Graadt van Roggen bij de voorjaarsbeurs 1930 toen hij bij de opening van die beurs het motto be zigde: ,,Den Vaderland Getrouwe”. Meer dan ooit is deze spreuk van toe passing. Het gaat er thans om ons land, desnoods met inzetting van per soon, goed en bloed, te verdedigen. Wij moeten ons hoofd koel houden en voorkomen, dat er een paniekstem ming ontstaat. Tenslotte wees hij er op, dat ieder een zich met angst afvraagt, hoe lang groote conflict zal duren. Af en toe zijn er hoopvolle teekenen, maar wij weten allen, dat wij voorzichtig moeten zijn met optimisme. Voorloo- pig komt het spr. voor, dat er geen teeken is, dat er op wijst, dat binnen kort de uitkijk in het kraaiennest van onzen mast zal aankondigen: „land in zicht”. Spr besloot met het uitspreken van den wensch, dat de omstandigheden a.s. Najaarsbeurs zóó veran- landsche „Wasa” en Newcastle verlieten. Men was nog onder de Engelsche kust, toen, naar de opvarenden van de „Boekelo” vertelden, een vliegtuig over zee naderde. Voor men er aan boord van de Nederlandsche schepen goed op bedacht was, werd uit het vliegtuig het vuur op het motorschip „Boekelo” ge opend. Gelukkig werden geen treffers gemaakt. De kogels spatten om het schip in zee. Het vliegtuig bleef de Nederland sche schepen volgen en nu werd het mitrailleurvuur op de „Amazone” ge opend. Ook ditmaal deed zich een om standigheid voor, die in zekeren zin ge lijkt op de ervaringen, opgedaan door de bemanningen van „Sint Annaland” en de „Schieland”. Ook nu hadden de Nederlandsche schepen niet den hevigsten aanval te verduren. Deze viel ten deel aan een Engelsch vrachtschip, dat op korten af stand van de Nederlandsche motorsche pen voer. Had men in het vliegtuig de Nederlandsche kleuren op de „Boe kelo”, de „Wasa” en de „Amazone” ont dekt? Verscheidene bommen kwamen bij de Nederlandsche schepen in het water terecht. Hoe het Engelsche schip den aanval had doorstaan, wisten de opvarenden van de Nederlandsche schepen niet te zeggen, maar al te veel hoop op be houd van schip en bemanning durfden zij niet geven. Even later was ook een tweede vlieg tuig ter plaatse verschenen en ook thans had het mitrailleurvuur de Ne derlandsche schepen als doelwit geko zen. Maar in zeker opzicht gelukkig, waren zij nog niet ver uit den wal ver wijderd. En hierdoor kregen de zoek lichten van de kust vat op de vlieg tuigen. Waarschijnlijk heeft men een vliegtuig kunnen verdrijven. Het andere, dat voor de Nederland sche schepen vloog, is in zee gevallen. Na dit oponthoud vol spanning en doodsgevaar voor de bemanning van de Nederlandsche schepen, hebben de motorschepen „Boekelo” en „Wasa” de reis voortgezet. De „Amazone” had men aan boord van de „Boekelo” niet meer gezien. Het Nederlandsche s.s. „Limburg”, kapitein G. Visser, dat te Oostende is binnenge- loopen, is op verscheidene plaatsen met kogels doorboord. Het werd op de Noordzee door een vliegtuig beschoten. Ook dit schip droeg, evenals de andere, duidelijk de kenteekenen van de Nederlandsche nationaliteit. Aan boord van de Nederlandsche schepen was men uiterst sober in zijn relaas van de gebeurtenissen, waarvan men het slachtoffer was geworden. Men weet nu eenmaal, dat de vaart over de Noordzee in dezen tijd extra risico’s met zich brengt en men was blij, dat er geen slachtoffers waren gevallen. Wel sprak men de hoop uit, dat de Nederlandsche schepen zich voortaan zooveel mogelijk niet bij avond en nacht onder de Engelsche kust zullen bevinden. Wellicht kan op die manier het gevaar van een aanval uit vliegtui gen vermeden worden. Bij de uitvinders Een interessant hoekje bezetten steeds de uitvinders, die ditmaal echter be trekkelijk schaars vertegenwoordigd zijn. Is het vernuft wellicht reeds nu geëvacueerd? Wij zagen drie noviteiten, die het tij ,de - -- wellicht verder zullen brengen, dan he* deed” zullen zijn, dat de uitkijk de ver JEgiLèaslal fcaaig museumstukken uit del inmiddels wordt de aandacht op jaarbeursgebouwj. i heugende melding gal doen* Het ..kerkhof”. Men verneemt een droef relaas van schipbreukelingen, die men aan boord var. een Nederlandsch schip wiloe oppikken, doch welker sloep tegen den scheepswand sloeg en die allen in de diepte verdwenen, vóór de kans op redding geboden werd. Men vertelt van een stuk van de Noordzee, dat men passeert en dat men den naam „kerkhof” heeft gegeven wegens de vele sche pen, die daar ten onder zijn ge gaan, en waarbij zich een Ita- liaansch schip bevindt, dat een 40 a 50 c.m boven het watervlak uit steekt, als zooveel andere een slachtoffer van de mijnen op de Noordzee. Wat de bojiwerij betreft. De bouwnijverheid is vrijwel geheel lamgelegd door de oorlogsomstandig heden, maar dit heeft niet verhinderd, dat de normale verschijning op de voor- jaarsbeurzen: de afdeeling bouwmate rialen en wegenbouw, thans in even grooten omvang als voorheen op de beurs aanwezig is. De inzenders hebben zich niet laten weerhouden om op te komen en in een vorm, die bewondering afdwingt. Op deze wijze bieden zij de mogelijkheid om zich veelzijdig te oriënteeren om trent hetgeen de industrie te bieden heeft De oude garde is geheel present en nieuwe deelnemers hebben er zich bij aangesloten. Opvallend is, dat, behou dens wat de luchtbeschermingsmateria- len betreft, weinig materialen op den oorlog zijn afgestemd. Hetzelfde geldt voor de machine- industrie en de metaalnijverheid, waar de „bijzondere omstandigheden” even min merkbaar zijn. Hoogstens in dezen zin, dat van de zijde der fabrikanten het streven merkbaar is, om juist thans gelegenheid te bieden tot gemeenschap- pelijK overleg, het uitwisselen van er varingen en inzichten betreffende de meest vitale belangen van het Neder landsche productie-apparaat. Op het Gaspaviljoen, ook een der tra- ditioneele verschijningen op de voor- jaarsbeurzen, worde nier gewezen; op de kunstnijverheid en de voorlichtings diensten. Uitoefening der tandheelkunde door algemeen practiseerende medici. Het Tweede Kamerlid Bijlsma heeft aan de ministers van Onderwijs, Kun- sten en Wetenschappen en van Sociaie Zaken de volgende schriftelijke vragen gericht: i Is het den ministers bekend, dat het voorkomt dat algemeen practiseerende medici tevens tandheelkunde uitoefe- i nen, en dat zij zich met name bezig houden met het vervaardigen of doen vervaardigen van kunstgebitten? Indien de voorafgaande vraag beves- tigend moet worden beantwoord en de i ministers van oordeel zijn, dat boven bedoelde praktijk niet strookt met het belang der volksgezondheid en in strijd komt met het rechtmatig belang der i tandartsen, zijn de ministers dan be reid ter bestrijding van die praktijk i maatregelen te nemen en zoo noodig ter zake wetswijziging voor te berei den? Negentigste geboortedag van Masar*j*c Morgen wordt in Tsjechische krin gen de negentigste geboortedag v®u j Thomas Garrigue Masaryk herdacht* Twee opmerkelijke zaken Twee opmerkelijke zaken trekken op deze beurs meer dan anders de aan dacht: de Indische afdeeling en de vreemdelingen-propaganda. Deze veranderingen zijn als teekenen des tijds te beschouwen. Ons groote koloniale bezit zal meer dan voorheen een functie moeten ver vullen in ons economisch bestaan, nu andere mogelijkheden óf uitgqgchakelo sterk gereduceerd zijn. Daarom wordt in de Indische groep een zoo volledig mogelijk beeld gegeven van hetgeen de overzeesche gewesten kunnen voortbrengen, opdat de Neder landsche fabrikanten en handelaren zien daarop zullen kunnen oriënteeren. Het overzicht is buitengemeen interes sant in zijn systematische samenstelling

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10