HAAGSCHE COURANT Het zinken van de „0.11 gebeurde ♦BI De toedracht van het Woensdag 6 Maait 1940. BINNENLAND STADSNIEUWS Voor postzegelliefhebbers VIERDE BLAD. DIENSTBODE STAL 800 RIJWIELPLAATJESDIEVEN GEKNIPT Filmoperateur, die aan boord opnamen maakte, gered naar Nadere bijzonderheden van TRAMVERKEER GESTAGNEERD. Telefonische verbinding met de vermisten Reddingsmateriaal den Helder BEGRAFENIS ir. P. VAN BRAAM VAN VLOTEN wOilai Wilde voor haar uitzet sparen BOOTTREINEN VAN DE „JOHAN VAN OLDENBARNEVELT” DE TREILVISSCHERIJ ONGEVAL OP HET TERREIN VAN DE GASFABRIEK BOTSING TUSSCHEN VRACHT- EN PERSONENAUTO HENRIETTE BAART DE LA FAILLE f KENNISGEVINGEN Bevolkingsregister. KIST MET IJZER OP HET LICHAAM GEKREGEN HET KRUISPUNT LAAN VAN MEERDERVOORT - OUDE SCHEVENINGSCHEWEG Wordt morgen, na bijna 4 maanden afgesloten te zijn geweest, weer voor het verkeer opengesteld Prins Bernhard beschermheer „Oost en West” No. 17510. be- ge- en na en alle JUBILEUM W. v. WESTENBRUGGE Geus die als periodiek Lichtsignalen voor filmopnamen. SECRETARIS JAPANSCHE LEGATIE. DE PRINS IN DEN RAAD VAN STATE scène land" a a n d e voor nor- Nieuwe serie Finsche postzegels. De toeslag, welke op deze serie is geheven, komt geheel ten bate van het Finsche Roode Kruis. Deze zegels zijn ons ter reproductie afgestaan door den post- zegelhandel „Insulinde”. der H. opgenomen en overgebracht het Roode Kruiszickenhuis. den te te 2 aan Een bewoonster van de de-Ruyter- straat deed gisteren bij de politie aan gifte, dat zij 5 bankbiljetten van 100 vermiste. De politie stelde een nader onder zoek in en men begon verdenking te koesteren tegen de 22-jarige dienst bode. Het meisje werd aan den tand gevoeld en bekende, tot verrassing der rechercheurs, niet vijf, doch acht bank biljetten van 100 te hebben gestolen. Het geld had zij in bewaring gege ven bij een familie, die volkomen te goeder trouw is geweest. De dienst bode had verteld, dat het spaarduitjes waren voor haar uitzet Het meisje is voorloopig in bewaring gesteld. Prins Bernhard heeft gistermiddag dc uckelijksche vergadering van den Raad van State bijgewoond. De N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland” deelt mede, dat in aanslui ting op het m.s. „Johan van Oldenbar- nevelt’’, hetwelk op 10 Maart te Genua verwacht wordt, twee boottreinen naar Nederland zullen rijden. Deze treinen zullen, bijzondere omstandigheden voor behouden, op Maandag 11 Maart van Genua vertrekken, en op 12 Maart in Holland arriveeren. De vermoedelijke aankomst dezer treinen is resp. te Roosendaal 11.13 en 12.08 uur, te Rotterdam (D.P.) 12.21 en 1 uur 8 nam., hier ter stede (H.S.) 12.48 nam. en 1 uur 33 nam. Vanmiddag omstreeks één uur zijn uit de hoofdstad vertrokken drie sleep- booten van de reederij Goedkoop, slee- pende drie bokken, t.w. een 75 tons bok van de Amsterdamsche Droogdok Maat schappij, een 50 tons bok van de ree derij Verschure en een 50 tons bok van de reederij Goedkoop, met welke bok ken getracht zal worden de „O. 11”, te lichten. Eveneens is naar den Helder vertrok ken het motorbergingsvaartuig van de reederij Goedkoop „Hulp in Nood”, aan boord van welk schip zich duikersmate- riaal bevindt. Verwacht wordt dat in de vroege morgenuren van Donderdag deze sche pen in den Helder zullen aankomen met hun werk kunnen aanvangen. COÖPERATIEVE VEREENIGING U.A. VOOR LIJKBEZORGING. In de dezer dagen gehouden jaar- lijksche algemeene ledenvergadering van de Coöperatieve Vereeniging U.A. voor Lijkbezorging, heeft de voorzitter, de heer Kerkhoff, gememoreerd, dat het 11 Januari j.l. vijf jaar geleden Coöperatie op initiatief M. Buskop, was opge- In IJmuiden was hedenmorgen bin nen van de treilvisscherij de motorlog ger Sch 15 N. Pronk van de reederij J. J. van der Toorn, alhier met 320 aan versche visch. De Sch 15 was Zaterdag j.l. naar zee vertrokken en moest deze reis ontijdig beëindigen wegens schade aan de visch- netten. Vermoedelijk zijn de vischlijnen aan een wrak vastgeraakt, waardoor deze zijn gebroken. De Sch 15 is in middels weer naar zee vertrokken. Hedenmorgen waren aan den afslag te Scheveningen 13 schokkers met be sommingen van 13 tot 138. De aan voeren waren gering, daar wegens het slechte weer de schokkers niet konden visschen. Vanmiddag om half één was de 42- jarige J. van G. wonende aan de Gas laan op het terrein van de Gasfabriek bezig met het ophijschen van een lor rie. Door een ongelukkige manoeuvre kreeg hij de lorrie tegen het hoofd, ten gevolge waarvan hij een hoofdwonde en een hersenschudding bekwam. De geneeskundige dienst bracht den man naar het ziekenhuis aan den ZuidwaL Serenade door de Reinigings Harmonie. Met vliegende vaandels en slaande trom trok de Reinigings Harmonie „Door Muziek Verbonden” gisteravond naar de woning van den heer W. van Westenbrugge aan de Vlielandsche- straat, die zijn zilveren dienstjubileum bij den dienst der Gem. Reiniging her dacht. Omstuwd door honderden belang stellenden kwam het orkest voor de woning van den jubilaris aan en speel de onder leiding van den dirigent, den heer J. Gelok, eerst den marsch „Officer of the day” gevolgd door den marsch Jubelklanken, een feestmarsch van den componist J. v. d. Glas en een populairen marsch. Aardig was het toen het orkest het bekende Zuidafrikaansche „Sarie Marys” ten gehoore bracht. Niet alleen zongen de omstanders dit lied uit volle borst mede, maar ook de beenen gingen van den vloer en op de maat van de muziek werd erbij gedanst. Vervolgens begaven de leden van het dagelijksche bestuur der Harmonie zich in de woning va i den jubilaris en heeft de voorzitter, heer Th. v. d. Have den heer van Westenbrugge op hartelijke wijze toe gesproken. Deze heeft op zijn beurt het bestuur en de leden der Harmonie dank gebracht voor deze uiting van kame raadschap. Onder het spelen van den Huldigingsmarsch van kapitein dr. C. L. Walther Boer trok de Harmonie om streeks half negen weer huiswaarts, waarmede deze serenade was afgeloo- pen en na korten tijd de rust in de straat terugkeerde. daarvan op het licha'am. Met twee gebroken ribben is van i naar Gistermiddag omstreeks 5 uur heeft op den hoek van de van Slingelandt- straat en het Frederik-Hendrikplein een botsing plaats gehad tusschen een vracht- en een personenauto, vermoe delijk doordat de bestuurder van laatstgenoemde wagen geen voorrang verleende. Beide voertuigen bekwamen zware materieele schade. Door den kraanwagen van de politie werden de auto’s naar den kant van den weg ge sleept Hier ter stede is, 67 jaar oud, overle den mevrouw Henriette Baart de la Faille-Wichers Hoeth, de echtgenoote van den vroegeren Nederlandschen pre dikant te Londen, dr. S. Baart de la Faille. Mevr. Baart de la Faille heeft naam gemaakt door haar socialen arbeid te Londen, waar zij gedurende 28 jaar haar man op zijn moeilijken post heeft bijgestaan, en door haar publicatie van eenige gedichten en dichterlijk proza De verassching zal morgen in het cre matorium te Velsen plaats hebben, na aankomst van trein 15.14 halte Driehuis- Westerveld. De O. 11 zit nog vast. Nader meldt men ons, dat men er tot dusverre nog niet in geslaagd is, de O. 11 van zijn plaats te slee- pen. Een drijvende bok van de marinewerf is ter plaatse gearri veerd en men zal nu trachten den voorsteven «te lichten. de organist. Largo van ich einmahl soli Elk hoofd van een gezin of afzonderlijk- levende, doet binnen vijf dagen na zijn verhuizing binnen de Gemeente daarvan aangifte aan het Gemeentebestuur. Den ingezetenen wordt indachtig ge maakt, dat de met de controle voor het Bevolkingsregister belaste ambtenaren steeds voorzien zijn van een onderschei- dingsteeken, dat desverlangd moet worden getoond. veningen is benoemd mej. G. E. A. Lub bers uit Haarlem. Omstreeks half één vanmiddag was de 36-jarige L. v. d. H. uit de Zeezwa- luwstraat bij het radiostation te Sche veningen bezig, met het lossen van kis ten met ijzerwaren van een vrachtauto. Hij wilde een kist op den rug nemen, doch daar deze te zwaar was. zakte de man in elkaar Tengevolge kreeg hij kist met inhoud De heer Toru Haguiwara, derde secre taris bij de Japansche legatie hier ter stede, zal met de „Conte Di Savoia”, van Napels via Amerika naar zijn land terugkeeren. Zaterdag 9 Maart des mid dags zal hij met den Parijschen trein vertrekken. De nieuwe Japansche legatie-secreta- ris. de heer Rokuzo Yagushi is Zater dag j.l. hier aangekomen en is onmid dellijk in functie getreden ter vervan ging van den beer Toru Haguiwara. Groote belangstelling. Onder buitengewoon groote belang stelling werd heden op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen het stoffelijke om hulsel van ir. P. van Braam van Vloten, oud-hoofdingenieur der Rijkskustver- lichting. aan den schoot der aarde toe vertrouwd. Met de nabestaanden kwamen in den stoet mede de heeren mr. G Schimmel- penninek, mr. W. A. Telders, prof. dr. ir. H. ter Meuten, oud-hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool, prof. dr. R de Josselin de Jong uit Driebergen, dr. G. v. Houtum, jhr. ir. Reijgersman uit Am sterdam, ir. E. v. Konijnenburg, oud- hoofdingenieur directeur van den Rijks waterstaat en ir. A. J. Roelofsz. Van hun belangstelling gaven o.m. op het kerkhof blijk de heeren mr. J. A. N. Patijn, oud-minister van Buiten!. Za ken, J. W J. baron van Haersolte, direc teur van het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart te Rotterdam, N. J. van Laer, inspecteur generaal van het Loods wezen namens den minister van Water staat, luitenant kolonel H. Ch. E. v. Ede v. d. Pais mede namens den minister van Defensie, dr. L. R. Wentholt, directeur- generaal van den Rijkswaterstaat, dr. J. A. Rutgers, oud-directeur generaal van den Rijkswaterstaat, W F. Pot, eerst aan- wezend electrotechnisch ingenieur der Marine, jhr. T. M. v. Suchtelen v. d. Haare directeur van het Loodswezen te Rotter dam, P. S. Overwater, namens de Directie van ’s Lands Gors, A. Kolff, ir. A. D. R. Verbeek, jhr H. J. Repelaer van Driel, voorzitter, ir. H. Veth, secretaris, H. Men nes penningmeester en E. H. Kramers, be stuurslid van de Vereeniging „De Am bachtsschool”, J. Ruys, directeur Rotter- damsche Lloyd, L. Boogert, directeur Ge meentelijke Handelsinrichtingen te Am sterdam, ir. J. F. H. Koopman, mr. H F. R. Dubois, administrateur dept, van Fi nanciën, ir. L. S. Hannema. W. de Reus, luitenant-kolonel b. d. J. Meihuizen, in tendant Gebouw voor Kunsten en Weten schappen, prof. E. J. Thierens, ir. A. E. R. Arnold, directeur Cultures, G. Hasselman, P. J. G. v. Diggelen chef techn. dienst der Kustverlichting, M. A. W. Morrees, jhr. mr. J. C. Schorer, voorztter, ir. J Piket en ir. J. L. v. Soest, commissaris der Ver- lichtingscommissie der Kon. Nederl. Auto- mobielclub, ir. H. J. Boetje, hoofdingenieur directeur P.T.T., A. W. Gesink. gepens. generaal-majoor, dr. W. v. d. Wijk, rec tor lyceum, Th. Ligthart, directeur Bank voor Hypothecair Crediet, I. Noothoven van Goor, uitgever, dr. K. E. van Gelder, directeur Gemeentemuseum, A. Plesman, directeur K.L.M. en K.N.I.L.M., mr. E. Funke, J. C. N. Logher, ir R. de Kat, oud- directeur gouvernements Marine, mr. J. L. Nysingh, officier van Justitie, mr E. F. W Gugel, mr. Varenkamp, oud-lid van den Gemeenteraad, ir. G. L. Tegelberg te Baarn. generaal-majoor b.d. C. F. Geij -.-an Pittius, A. v. d. Veen Vonck, oud-direc teur Ambachtsschool, G. Kamp, directeur le Ambachtsschool. J. L. G. Faber, direc teur 2e Ambachtsschool, A F W. Verdu, directeur 3e Ambachtsschool, O. L. Eschau- zier, mr. P. Polvliet, oud-president Ge rechtshof, notaris G. J. v. Gendt, ir. Ne- her, directeur Gemeente Telefoon, B. A Verhey, P. Furnée. directeur Bankiers kantoor Furnée, H. Ibelings, W. J de Lange, W J H Mulier, Jan Wils, archi tect, mr. F. Furnée, bestuurslid Ambachts school, reserve kapitein W D M. von Hemers, ingenieur bij den Rijkswater staat, A. Broese van Groenau, mr. A. Stoop, ambtenaar dept, van Justitie, mr. W. v. Elden, dr. H. P. Wijmen, reserve le luitenant F J. Philips, directeur Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven, ds. F. Kleijn, predikant Remonstrantsche Ge meente. jhr. van Nispen tot Sevenaer, H. L. Fagel, J. Ph. Reeser, bestuurslid Am bachtsschool, A. W. Bosch voor de Rotary- club en vele anderen, waaronder tal van dames. In de rouwkapel bracht de heer J. R. Gravelotte, Handel en „Wenn scheiden” ten gehoore, waarna prof. dr. R de Josselin de Jong uit Driebergen het woord nam. Meer dan veertig jaren had spr. den thans ontslapene gekend en hoezeer wij allen ook de ledige plaats die hij achterlaat, betreuren, toch heb ben wij dit verlies te aanvaarden. De thans overledene was een volkomen gave persoonlijkheid, die berustte in zijn lot. Hij was trouw in liefde voor zijn ge zin en familie en borg een schat van liefde in zijn hart. Maar daarnevens was hij ook trouw in zijn vriendschap, trouw ir. de vervulling van de hem toegewezen taak, maar bovenal trouw aan zich zelf zonder afgunst jegens anderen. Hij was een wijs en eenvoudig mensch, altijd mild in zijn oordeel jegens anderen en vergevensgezind tegenover degenen die fouten maakten. Waar hij was heersch- te een verzoenende sfeer. Op buitenland- sche congressen werd hem vaak om zijn leidende figuur het heft in handen ge geven, maar ook wegens zijn groote kennis. Hij was een knap ingenieur en bezat den scherpen geest van den waren eerlijken onderzoeker. Vervolgens richt te spr. zich tot de nabestaanden, ho pende, dat de herinnering aan den ont slapene verzachting van het leed mocht brengen. Onder het spelen van „Ruhe sanft” uit het Slotkoor der Mattheus Passion werd de kist, waarop een schat van bloem stukken was neergelegd, grafwaarts ge dragen. Aan de groeve dankte een zoon, dr. van Braam van Vloten, voor de be toonde belangstelling. was, dat de van den heer richt. De heer de moest aftreden, werd met algemeene stemmen herkozen. Het bestuur is nu als volgt samen gesteld: de heer H. C. M. Kerkhoff, voorzitter; de heer H. Stroo, secreta ris, de heeren de Geus,Mansveld, Weits en M. Buskop, commissarissen, terwijl als administrateur optreedt de heer W. Venis. Een voorstel van uet bestuur, den heer M. Buskop te benoemen tot eere- lid, als blijk voor de vele verdiensten döor hem bewezen als oprichter, werd met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter sprak een woord van hulde tot den heer van Oosten als be drijfsleider en tot het personeel. Omstreeks half zeven gisteravond liep op den Rijswijkscheweg, ter hoog te van perceel 218, een der wielen van een oplegger, welke achter een vrachtauto was gekoppeld. Het vehi kel bleef op de rails staan, en moest door den kraanwagen naar den kant worden gesleept. Dit werkje was niet zoo eenvoudig, tengevolge waarvan het tramverkeer ongeveer een uur was gestagneerd. Op den hoek van den Paral- lelweg en de Cuypstraat kwamen gis teren een 3-wielig motorrijtuig, be stuurd door den 32-jarigen G. H. van der B. uit de Rochussenstraat, en een bestelauto met elkaar in botsing, door dat eerstgenoemd motorrijtuig op de tramrails slipte. Van der B. kneusde linker pols en linker knie en werd door den geneeskundigen dienst overge bracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, vanwaar hij. na verbonden te zijn, naar huis kon gaan. Gevonden voorwerpen Aanwezig aan het hoofdbureau van po litie, Alexanderplein 20 en aldaar te be vragen op alle werkdagen, telefonisch al leen tusschen 10.30 en 12 uur en monde ling tusschen 12.30 en 2.30 uur: een ledig Chineesch portemonnaietje, een zwartgelakt „D.K.C.” heerenrijwiel, frame No. 21908, een zwartgelakt heeren rijwiel „Voorwaarts” frame No. 9749, een Bewijs van inschrijving v.h. Alg. Burger Ziekenfonds tn.v. J. Koeleveld-de Kam, 2 doosjes papier nietjes, een zwarte hee- renparapluie. een grijze wollen das, een badpak met handdoek, een brood, een damesregenjas, een rekenboek t.n.v. N. Schuitemaker, een bril met hoornen mon tuur, een rekenboekje t.n.v. J. A. Flinter- man, een zak sinaasappelen en citroenen, een notitieboekje, tn.v. Ch. Coestermans, een halsband met penning, diverse sleu tels, handschoenen, rijwielbelastingmerken en ceintuurs. Gevonden in taxi’s: een tramkaart, een astrakan handschoen, een boek „Deutsch land”. Bij de navolgende ingezetenen: een huissleutel, Filiaal Hus, Beeklaan 115; een doosje sigaren, Goudenregen- straat 247; een verchroomd damespolshor- loge met schakelarmbandje, Lemmes, Z.O. Binnensingel 45 M; een zwarte suède dameshoed w.o. zilvervos, v. Koot. Malak- kastraat 162; een portemönnaie met in houd. Korporaal Marcussen, 2e Depöt- Compagnie K. A. Veldpost-IJmuiden; een gewonde roode postduif, Borst, Jan v. d. Heydenstraat 20; eenige meelzakken, Kok, Kempstraat 273; een „Magneet” heeren rijwiel, Verkade, Nieuwe Molstraat 70; een zwartgelakt heerenrijwiel, frame No. 11, v. d. Berg, Bierkade 24; een zwarte bouvier met halsband, waaraan penning ’39 No 15937, Simonis, Ververstraat 10; een zwartgelakt „Simplex” heerenrijwiel, frame no. 50179, Wittenkop, Westeinde75; een Batavier heerenrijwiel No. 104585, Tremniet. Hazebroekstraat 15; een meta len polshorloge met riempje, Vloodorp, Hobbemastraat 58; een beige-bruin hand- werkkussen, Baks, Beekbergenstraat 9 (bevr. vóór 10 uur of na 5 uur); een schoolschrift en -boek, Alblas, Gabr. Met- sustraat 48; een bamboemand, Albers, Hoefkade 1278; een vulpendop merk „Eversharp”, v. Leeuwen, Apeldoornsche- laan 110; een bonboekje van de H.T.M t.n.v. H. Kolk Willard, v. Koetsveldstraat 22; een actetasch, inh. schoolboeken en een O.K., Zandvliet, Beetsstraat 297 (na 5 uur); een transportdriewieler (bakfiets), Govers, Falckstraat 99; een donkerrood kinderschoentje, Kulk, Spaarnestraat 59; een kleine zwarte bulldog (reu) met brui nen halsband, Wijnand, Johan Gramstraat 28; een bankbiljet, Casman, Weteringplein 17; een Airdale terrier, krulharig, v. Baa ien, Falckstraat 131; een zwart damespor- temonnaietje met knipsluiting, Borsboom, Wolmaranstraat 156; een heerenrijwiel. Veldhuizen. Theresiastraat 366; een bruin lederen portemonnaie inh. een belasting- ftierk en geld, Breeuwsma, v d. Mark straat 43, Voorburg; een zw. heerenvul- penhouder, Rotteveel, J. Maetsuycker- straat 216; een poëzie album, Linneman, <e Vriesstraat 12; een paar bruin lederen fteerenhandschoenen met kappen maat 5, v. d. Heyde, Halleystraat 55; een bruine damesportemonnaie met ritssluiting en inhoud. Taal. Vlielandschestraat 109; eenige zilveren geldstukken, v. Os, Regen- tesselaan 231, een bruine hond (reu), Boas, Casuariestraat 24; een rozenkrans met kruis w.o. het opschrift „Jeruzalem", de Jonge, Pluvierstraat 459; een zwart heerenrijwiel, Putman-Cramer, Stevin- straat 274 (in bewaring Frederikskazerne); een wit-bruine fox. mr. Romondt, Joh de Wittlaan 8; een zwarte vulpen, Takken, Jac. Hopstraat 15, na 6 uur te bevr.; een wit avondtaschje, inh. een portem. met geld, poederdoosje, zakdoek en kam, Wes seling. Adr Coenenstraat 3; een zwart- rood gevlamde vulpenhouder in rood étui, de Bruin. Vijzelstraat 24; een sierspeld met vermoedelijk namaak parel, v. Blijs- wijk, Seinpoststraat 22; een damesrijwiel „Bolmoral”. de Liefde, Stevinstraat 26; 5 katten en een hond (Groenendaler), Dierentehuis, Swammerdamstraat 97; twee katten en 5 honden, Asyl, Nieuwe Ha ven 73. Opgevangen honden: Voor inlichtingen, Asyl, Nieuwe Haven 73. De aanvaring geschiedde door de marinesleepboot „Amsterdam”, op het oogenblik, dat een filmopera teur van de maatschappij Cine- tone op den commandotoren van de O. 11 bezig was met het maken van opnamen van het uitvaren van een aantal onderzeebooten voor de film „Ergens in Nederland”. De O. 9 was reeds het zeegat uit. De filmoperateur sprong na de aanvaring over boord en wist zwemmende den kant te bereiken. Enkele films zijn verloren gegaan. voorsteven krijgen en verschaffen de Alle tanks leeggeblazen. Onmiddellijk was de O. 11 door mo torsloepen omringd. Door alle tanks leeg te blazen vermoede lijk ook olietankse, w^nt spoedig dreef een zwarte oliemassa op de golven kwam de onderzeeër dadelijk weer gedeel telijk boven water. De veertien man schappen, die zich op het oogenblik van de aanvaring op het dek bevon den, waren te water gesprongen en in middels door de sloepen aan boord ge nomen. Tevergeefs trachtte men van den kant af met een tros den half on der water liggenden onderzeeër naar den kant te sleepen. Sloegen hun slag in een garage Om half 10 gisteravond verliet een bewoner van de Duinlaan zijn huis om even een boodschap te gaan doen. Bij het passeeren van zijn garage, merkte hij, dat de deur op een kier stond. Daar hij meende ook iets ver dachts te hooren, besloot de man een nader onderzoek in te stellen. Juist toen hij bij de deur aankwam, werd deze opengegooid en stormden twee kerels naar buiten. De bewoner kreeg van een van hen een vuistslag in het gezicht en was daardoor zóó verbouwereerd, dat hij het tweetal niet kon nazetten. Wel waarschuwde hij de politie, waarop enkele motoren uitrukten. In het donkere Kijkduin werd een minitieus onderzoek ingesteld. Op een gegeven oogenblik zagen recher cheurs van den C.O.D., ter hoogte van het Quick-terrein, een jongeman loo- pen, die door zijn schichtige manier van doen, de aandacht trok. Het was een 22-jarige los-werkman uit de Wil helminastraat te Loosduinen. Na een langdurig verhoord bekende hij, tezamen met een kameraad, de on afgesloten garage te zijn binnenge drongen, om van de daar staande rij wielen, de belastingmerken te ont vreemden. Twee plaatjes waren al los gewurmd, toen de eigenaar naderde, waarop het tweetal de vlucht nam. De ontvreemde belastingmerken waren in het water gegooid. Toen de politie zich aan het woon huis van den kameraad, een 18-jarigen loodgieter uit de Willem III-straat in Loosduinen vervoegde, lag deze reeds te bed. Hij werd van het bed gelicht. Beiden zijn in bewaring gesteld. Het kruispunt Laan van Meerder- voortOude Scheveningscheweg, dat bijna 4 maanden lang zeer ten on gerieve van het verkeer is afgeslo ten geweest, zal morgen worden open gesteld. Zooals men weet, was de vorst oor zaak, dat de werkzaamheden moesten worden gestaakt. De Dienst van Ge meentewerken achtte het niet noodza kelijk, door het aanbrengen van bad- dings, den weggebruikers ter wille te zijn, zoodat van 15 November van het vorige jaar af, het rijverkeer zijn weg moest nemen door de smalle Anna- Paulownastraat. Prins Bernhard heeft aan het hoofd bestuur van de Koninklijke vereeniging „Oost en West” bericht doen toekomen, dat hij het hem aangeboden bescherm heerschap dezer vereeniging zal aan vaarden. De Kon. ver. „Oost en West”, die in 1899 werd opgericht met het doel den band tusschen Nederland en de over- zeesche gewesten te versterken, telt thans ruim 3000 leden. In 1932 werd haar het praedicaat „Koninklijke” toe gekend. De redding der opvarenden. Terwijl de boot dwars voor den ha veningang lag, met den boeg in den bodem en den achtersteven omhoog, zoodat de commandotoren nog boven het water uitstak, werd de bemanning, die zich nog in het binnenste van de boot bevond, via den toren van boord gehaald en met sloepen naar den wal vervoerd, waar ziekenauto’s gereed stonden om haar naar het marinehos- pitaal te vervoeren, De geredden werden door familieleden en vrienden met hun behoud geluk gewenscht De commandant der marine, schout bij nacht H. Jolles en kapitein ter zee J. G. van den Berg chef van den staf der zeemacht in de stelling van den Helder, begaven zich in een van de sloepen om het reddingswerk van na bij gade te slaan en de leiding daar van op zich te nemen. Enkele man schappen die zwemmende het fort Hars- sens hadden weten te bereiken zijn la ter in dekens gewikkeld per motorboot naar het hospitaal gebracht Toen alle manschappen, voor zoover zij bereik baar waren, van den onderzeeër wa ren gered, werd de O. 11 door een marinesleepboot omgetrokken, zoodat het vaartuig niet meer dwars voor de haven lag doch recht voor de haven. Tot onderwijzeres school voor individueel L. O. male kinderen Belgische Plein te Sche- Nog drie man in de boeg- compartimenten. Schip zakt in de modder weg. Met alle hulp, die aanwezig was de sleepbooten „Amsterdam” en de „Hector”, de reddingboot „Dorus Rijkers” en enkele marine* sleepbooten probeert men nu de O. 11 naar ondiep water te slee pen teneinde boven water 1 zich zekerheid omtrent het lot van de drie opvarenden, die zich nog steeds in een der boegcompartimenten be vinden. Het ziet er echter niet naar uit. dat men hierin zal sla gen. Het schijnt, dat de O. 11 die per in de modder wegzakt. Intusschen bevinden zich tien sche pen voor den haveningang, welke niet naar buiten mochten varen. Ook de Texelsche boot, die voor het ver trek gereed lag, kon niet uitvaren. Nu het publiek in*de laatste weken telkens wordt beziggehouden door be richten over geheimzinnige lichtsigna len, achten de bevoegde autoriteiten het gewenscht, de aandacht er op te vestigen, dat Donderdagavond tusschen 7 en 8 uur in de onmiddellijke nabij heid van Amsterdam lichtsignalen zul len kunnen worden waargenomen, ver oorzaakt door seinpatronen, welke met hun medeweten en volledige instem ming worden afgeschoten. Het betreft n.l. de verfilming van een uit de film „Ergens in Neder- welke in de Cinetone Studio’s te Duivendrecht wordt opgenomen met medewerking van de Koninklijke Ma; rine. Het afschieten der seinpatronen zal nabij de studio door marineperso neel geschieden. Onze eigen verslaggever telefoneert ons uit den Helder Een zware ramp heeft vanochtend de Koninklijke Ned. Marine te om streeks 10 uur getroffen. Een groep, bestaande uit drie onderzeebooten, de O 9, 10 en 11, verliet de haven van den Helder voor een oefening. Achteraan voer de Oil. Juist naderde, terwijl de drie onderzeeërs de haven verlieten, de marinesleepboot „Amsterdam”. Door op dit oogenblik nog geheel on bekende oorzaak werd de O 11 door de „Amsterdam” aangevaren. De sleepboot trof den onderzeeër ter hoogte van het kanon voor den com mandotoren, zoodat hij binnen enkele minuten zonk. Op dat oogenblik bevond zich het grootste deel van de bemanning waaronder de commandant, de luit, ter zee le kl. Goossens, aan dek. Zij werden als het ware van de boot afgespoeld. De commandeerende officier, de luitenant ter zee 2e kl. Steinmetz, zoomede de chef machinekamer, de heer Gestel, het gevaar bemerkend, sprongen door den toren omlaag en het is waarschijnlijk aan hun koelbloedigheid te danken, dat slechts drie personen op dit oogenblik nog worden vermist. Zij sloten onmiddellijk de waterdichte deuren en bliezen terstond een der tanks leeg, waardoor het achterschip en de toren weer boven water kwamen, zoodat het resteerende deel der beman ning, met uitzondering van de drie reeds genoemde personen, tw. 2 ser geants en een kok, de boot, welke on middellijk opnieuw zonk, door het luik konden verlaten. Het is op het oogenblik nog niet be kend, waar de drie mannen zich be vinden en of zij nog in leven zijn. Wel heeft men nog telefonisch contact ge had met het drietal, dat zich in de •boegbuiskamier bevond. Deze telefo nische verbinding werd echter vrij spoedig verbroken. Men heeft geprobeerd toen de O. 11 zonk deze naar een ondiepte in de ha ven, het z.g. Kemperbankje, te trek ken, doch deze poging- mislukte. De scheur in de boot is waarschijnlijk ont staan in de logiesruimte, die door een waterdichte deur gescheiden wordt van het voorcompartiment. Op het oogenblik zijn 2 sleepbooten be zig te trachten aan het achterschip te trekken. Naar schatting staat meer dan 35 ton water in de boot. Daar de bokken aan de Rijkswerf slechts een hefvermogen hebben van 35 ton, zijn onmiddellijk 2 bokken, resp. uit Rotterdam en Am sterdam naar den Helder ontboden, die hedenavond verwacht worden. De Am sterdamsche bok vaart door het Noord- hollandsch Kanaal, die uit Rotterdam komt buitenom. Heel den Helder is uit- geloopen en leeft mede met het lot der drie opvarenden, die zich nog aan boord bevinden. De boot ligt tusschen de Hars- sens en hotel de Burg op een plaats, waar ongeveer 14 meter water staat. Het achterschip met roer, zoomede de periscoop, en de wimpel zijn duidelijk zichtbaar, op ongeveer 40 meter uit den wal. De bergingswerkzaamheden staan onder leiding van den commandant Cal- lenfels van den onderzeedienst. De geheele bemanning bestond uit drie officieren en 27 man, van wie de drie officieren en 24 man zijn gered. Mochten de drie personen zich in het voorcompartiment bevinden en erin geslaagd zijn de waterdichte deur te sluiten, zoo is kans op redding niet uitgesloten. Zoodra de twee groote bokken zijn gearriveerd zal getracht worden met duikers kabels onder de boot te brengen, welke in de modder ligt en haar te lichten. Is eenmaal de boot horizontaal gebracht, dan zal men ofwel door opensnijding van het bootlichaam of boegbuizen trachten de manschappen in veiligheid te brengen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13