voor Haagsche Courant van Woensdag 6 Maart 1940 De Indische begrooting 1940 DE ZWARTE ORCHIDEE STATEH-GENERAAL de Tweede Kamer DE SLAGKRUISERS Afdeeling onderwijs Behandeling in een „Economische vloot wijl de geldinkomens lager zijn gewor- FEUILLETON. verstand niet samen (Nadruk verboden.) kli- door GEORGE GOODCHILD. Geautoriseerde vertaling van H. OVERAKKER. 1) HOOFDSTUK I. Tresa. (Wordt vervolgd.) VIJFDE BLAD, PAGINA 1. De afdeeling „Onderwijs” werd z.h.s. goedgekeurd. worden eersten Vergadering van Dinsdag 5 Maart. (Slot). goed lijkt van ver- tijd delicate hij, dat - Zij heden, wel of je pas bent aangekomen, in plaats van dat je op het punt staat om naar huis te gaan. Hoe doe je dat toch? Dat weet ik niet, misschien ligt het wel aan de omstandigheid, dat ik steeds te druk bezig ben geweest, om eenige notitie te nemen van het Jij ziet er anders niet al te waarin socialisten zitting (Zie verder 4e blad, pag. 2.) ongewoon meis- van het Verkeer en Waterstaat. Bij de afdeeling „Verkeer en Water staat” vestigde de heer v. P o 1 (R.K.) op het euvel van de boschverbranding in de buitengewesten. Er zullen belang rijke bedragen noodig zijn voor irrigatie en terrasseering om de vruchtbare bovenlaag van den grond te behouden. De heer van Gelderen (S.D.- A.P.) vroeg de aandacht voor de nog te hooge electriciteitstarieven. Deze zijn den. De electriciteitsvoorziening, wel ke zich heeft uitgebreid tot in de dessa en in kle'ne bedrijven, moet van groote beteekenis worden geacht. Ook de prijs van de lampen moet lager worden. Minister Welter erkende het ver band tusschen bevloeiïngs- en bosch- bestand. De Regeering is ten aanzien van de irrigatie zeer diligent. Dit is niet alleen een kwestie van geld, maar ook van tijd en personeel. Een irrigatie- plan vereischt nu eenmaal onderhoek en overleg. Het is een verheugend feit, dat de electrische energie hoe langer hoe meer ook door de Inlandsche bevolking wordt gebruikt. Sedert 1936 werkt een com missie van advies voor het electrici- teitsgebruik; zij wijdt eveneens haar aandacht aan de tarieven, waartoe zij overleg met electriciteitsmaatschappijen voert. De afdeeling werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Vergadering op Woensdag 6 Maart Geopend te 1 uur. Voorzittermr. J. R. H. v. Schalk. Na drie jaar ingespannen arbeid in de binnenlanden van Borneo, was het voor Carson een ware verademing in Singapore te zijn aangekomen. Het was niet zoozeer de stad zelf, welke hem aantrok, als wel het feit, dat de ze havenplaats het beginpunt zou vor men van zijn reis naar Engeland. Hij had reeds plaats besproken op een stoomboot, welke over acht dagen het anker zou lichten „homeward bound”. Hij had ook rechtstreeks via Soerabaja naar zijn vaderland kunnen gaan, doch een oud vriend, te Singa pore woonachtig, was oorzaak, dat hy zijn vurig verlangen om weer thuis te zijn, een weinig getemperd had. Niet lang nadat Carson naar Ne- derlandsch-Indië was vertrokken, had Monroe een betrekking in Singapore Antwoord van den minister. Minister Welter zette uiteen dat in den loop van dertig jaren zeer veel op het gebied van de volksgezondheid is gebeurd. Er ontbreekt echter nog heel veel aan. Er is evenwel veel el lende, welke geen Regeering en geen macht kan opheffen. Bij de overdracht van de volksge zondheid naar de provinciën is de ge zondheidszorg hier en daar minder ge weest, maar men behoort het doel in het oog te houden; de locale ressorten behooren naar den hygiënischen toe stand hun zorg uit te strekken. Het uitbreken van de malaria- epidemie in Tandjong Priok is te wij ten geweest aan te vergaande bezui niging. Nu zijn er wel de middelen voor. Dank zij het succes van prof. Otten heeft de pestbestrijding goede resultaten gehad. Wat den algemeenen voedingstan- daard betreft, ontkende de minister dezen te gunstig te hebben voorgesteld. Hij had geen andere gegevens dan die hem uit Indië zijn verstrekt, De alge- meene voedingstandaard was in 1939 beter dan in 1938. Gegeven de groote afmetingen van Indië zijn de genomen maatregelen bescheiden; het Instituut van de volksvoeding doet echter be langrijk werk. De eenzijdige voeding wordt o.a. bestreden door propaganda voor erfbeplanting en een betere voe dingswijze. Met het oog hierop worden planten in de dessa’s verspreid. (De mi nister liet er enkele zien aan de le den). Minder dan in het Westen is in het Oosten voeding een kwestie van geld. Wie een stukje grond heeft, kan daarop gewassen kweeken. Men is er in geslaagd een meer eiwitrijke rijst te vinden en propageert het aanplanten van soja-boonen. Het gaat niet aan voor toestanden en voe dingsgewoonten van misschien eeuwen her, de Regeering een verwijt te ma ken. Het is een winst dat zij in staat is geweest dergelijke gebreken te on dersteunen. De afdeeling werd goedgekeurd. Om 6 uur werd de vergadering ver daagd tot hedenmiddag 1 uur. zuchtte Monroe. is overvol met dysenterie; ik ben De heer van Poll (R.K.) zeide groote bewondering te hebben voor de resultaten van de pestbestrijding. te danken aan verbetering van woning toestanden en uitvoering van assainee- ringswerken. Hij wees er op. dat de bevolking zelf dikwijs te weinig mede werking betoont en betoogde, dat de voedingstoestand der bevolking op verschillende p.laatsen te wenschen ’overlaat. Inheemsche militairen. wie hoogere prestaties langd, moeten in den steeds worden bij gevoed. Energie, ontwikkeling ding hangen te zamen. De Volksgezondheid. Bij de afdeeling Volkshuisvesting be pleitte de heer Vos (Lib.) centrale leiding en gedecentraliseerde uitvoe ring. Hij besprak eenige details, er op wijzende, dat de verbetering van de volkshuisvesting door de bevolking zeer wordt gewaardeerd. De zuigelin gensterfte, in Batavia 30 pCt. bedra gend, is nog te hoog. Gebrekkige voe ding en adatgewoonten in de dessa zijn o.a. de oorzaken er van. Tropische ziek ten maken onder ’n door ondervoeding geteisterde bevolking spoedig vele slachtoffers. Tuberculose is er. maar er wordt tegen gedaan wat kan. Toe gejuicht moet worden, dat de strijd tegen de malaria krachtig wordt voort gezet, al is het ideaal nog lang niet bereikt. Zij, die met betrekking tot de pestbestrijding critiek uitoefenen, zijn er naastde vooruitgang is geweldig en zelfs eenig voor een tropisch gebied. Wat de pokkenbestrijding betreft, is Indië het best ingeënte land. De heer Vos bracht hulde aan de geneeskundi gen in Indië voor hun moeitevollen arbeid. geaccepteerd en waar zij samen op dezelfde kostschool waren geweest, was er tusschen hen een geregelde correspondentie ontstaan. Carson had de technische en Mon roe de medische richting gekozen. Tien jaren van hard werken had hen beiden op den weg naar het succes geplaatst. Carson’s grootste kans was gekomen, toen hij, drie jaar geleden, bij een Nederlandsch ingenieursbedrijf was aangenomen. Ondanks zijn jeug digen leeftijd had hij gesolliciteerd en met succes. Nu was hij met zes maanden verlof, op weg naar huis, nadat hij zijn chef had opgevolgd, die tegen het klimaat niet opgewassen bleek en gestorven was. Het klimaat scheen Carson niet veel te deren. Hoe wel hij voelde, dat hij een verlof noo dig had, was hij een toonbeeld van gezondheid. Hij was meer dan zes voet lang en goed geproportionneerd. Zijn gezicht was mahoniehout bruin en ietwat tanig door de inwerking van de tropische zonnestralen. Zijn neus was licht gebogen, de oogen ver van elkaar en staalgrijs, terwijl een ferme kin duidelijk een zeer strijdlustig ka rakter deed uitkomen. Hy vond Monroe op hem wachten op de afgesproken plaats de Engel- sche club. Monroe was, sinds hun laatste ontmoeting, vier jaar geleden, weinig veranderd. Carson lachte ver heugd, toen hij het lange gezicht met het buitengewoon hooge voorhoofd van zijn ouden vriend aandaphtig be schouwde en schudde diens hand met een bijna pijnlijke hartelijkheid. Je ziet er reusachtig uit!, zeide Monroe. Het ECONOMISCHE ZAKEN. Bij de voortzetting van de behande ling van de Indische begrooting voor 1940 was de afdeeling Zaken” aan de orde. De heer van Gelderen (S.D. A.P.) stelde de beteekenis van een goede boschbescherming in het licht. Daarbij zijn ook de elementaire be langen van de bevolking betrokken. De Regeering moet ten deze diligent zijn. Voor haar economische maatregelen bij het uitbreken van den oorlog ver dient zij lof. Daaraan is het te danken, dat de prijsstijging beperkt is ge bleven. Enkele contingenteeringen wek ken echter bezorgdheid. De minister moet het niet voorstellen alsof Indië ten deze in een dwangpositie verkeert. De handelsverdragen bevatten een vei- ligheidsclausule met het oog op bui tengewone omstandigheden. Het con sumentenbelang moet primair zijn. De heer van Gelderen besprak ver volgens de vrachtenpolitiek der K.P.M., voornamelijk wat het interinsulaire verkeer betreft. De Regeering is mede en volksvoe- Laat de Re geering bij de bevordering van de wel vaart daar aan denken. Voeding-oedeem. Mevr, de Vries-Bruins (S. D. A P.) besprak het voorkomen van hon- ger-oedeem, volgens haar beter te noe men voeding-oedeem, veroorzaakt door het gemis aan bepaalde vitaminen, dat voorkomt, wanneer men een ontoerei kende vitaminen-reserve heeft, welke gewoonlijk gntstaat door onvoldoende geldmiddelen. De zaak is niet zoo een voudig als de minister en eenige leden meenen. In Indië doet men op dit ge bied reeds uitstekend werk door on derzoekingen en door de verschaffing van bepaalde vitamine-tabletten. Doch daarmee alleen komt men er niet. Het tubercolosegevaar is in Indië grooter dan men denkt. Het is niet alleen de onvoldoende voedingstoestand. welke de bevolking vatbaar maakt voor allerlei ziekten, ook de hygiënische toestanden laten zich gelden. Men doet in Indië inder daad zijn best, ook bij de bestrijding van de groote kindersterfte, maar men mag ten aanzien van den gezondheids toestand niet te optimistisch zijn. Men moet de oorzaken van de hooge sterf te wegnemen. De heer Effendi (C.P.) betoogde, dat de begroetingen der locale gemeen schappen te weinig ruimte hebben om uitgaven voor de volksgezondheid te doen. Hij bepleitte een verder doorge voerde centralisatie van de gezond heidszorg. Vervolgens wees hij er op, dat de gezondheidstoestand der bevol king precair is en dat de sterftecijfers hoog zijn. De sterfte aan malaria, tu berculose en pest bewijst den samen hang met slechte sociale en hygiëni sche toestanden. Eerst moeten deze worden verbeterd, alvorens men sanatoria gaat oprichten, hoe goed deze instellingen op zichzelf ook zijn. De heer Effendi bepleitte waardeerend den arbeid der artsen het uitvoe ren van assaineeringswerken, oprui ming van krotwoningen, aanstelling van meer artsen en verplegend perso neel en bouw van meer ziekenhuizen. De minister is te gauw tevreden. maat, best uit. Overwerkt, Het hospitaal koortsgevallen en den heelen nacht niet uit de kleeren geweest. Maar wat doet ’t mij goed jou terug te zien en het noodige nieuws te hooren! Je hebt wel geboft, dat je die betrekking bij De Vries ge kregen hebt. Carson knikte en keek eens rond naar de mannen, die in de club zaten, maar zij waren allemaal vreemden voor hem. Wat zou je ervan zeggen, als we gingen eten? vroeg Monroe. Ik heb nu mooi den tijd om iets naar binnen te werken. Ik moet om negen uur in het hospitaal zijn. Er is een tamelijk goed restaurant in de stad. Op weg naar het restaurant haal den ze allerlei oude herinneringen op en lachten over menig voorval, dat voor anderen wellicht de moeite niet waard geweest zou zyn. Het restau rant bleek zeer cosmopolitisch, doch buitengewoon goed te zijn. Tusschen de gangen door gaf Monroe de noodi ge inlichtingen over verschillende aanwezige gasten. Zie je dien man daar rechts van je? ’n rare kerel. Hij zegt, dat hij een Franschman is, doch spreekt met verantwoordelijk voor deze politiek. Zij mag de ontwikkeling der buitenge westen niet belemmeren. De copra- afscheping uit de Minahassa is voor dit gewest een levensbelang en daar mede behoort men met de vracht prijzen rekening te houden. Het groot- archipelconiact Heeft groote gebreken. In het belang van de buitengewesten is het, dat ook amendabele lijnen wor den gehandhaafd; dat is ook een Re- geenngsoeiang. Een onderzoek naar deze aangelegenheid is dringend nood- zakelijk. De heer var. Kempen (Lib.) bracht eveneens lof aan de leiding van het departement van Economische Zaken in de tegenwoordige buitenge wone tijdsomstandigheden. Men is ook, wat de natuurbescherming betreft, op den goeden weg. Gewezen kan worden op het jongste natuurreservaat in Langkat. Beroepsjagers mogen de goe de bedoelingen der Regeering niet on mogelijk maken. De heer Effendi (C.P.) achtte economische opheffing van de Inheem sche bevolking binnen het kader van het tegenworodige Staatsbestel niet mogelijk. Hij kwam op tegen de mono polistische positie van de K.P.M. Hij vond het noodig, dat de Regeering haar gezag daartegen eens laat gelden. De passagetarieven zijn te hoog. De tarief politiek der K.P.M. heeft den copra- handel van Celebes vrijwel geheel ont wricht. De nieuwe scheepvaartordon- nantie heeft rechtstreeksch vervoer van Celebes naar het buitenland zoo goed als geheel onmogelijk gemaakt. Het vervoer met prauwen wordt, te zeer beperkt. Zoo heel premitief is het Inheemsche prauwenverkeer ook niet meer. Minister Welter antwoordde, dat de boschbescherming in de buitenge westen van groote beteekenis is, voor ,het heden en voor de toekomst. Helaas is deze bescherming in den aanvang dezer eeuw verwaarloosd. Daarin is een belangrijke verbetering ingetre den. In 1910 was er één houtvester voor de buitengewesten, thans is er een aparte dienst en zijn er 25 houtvesters. Een derde van het boschbestand was vrijwel vernietigd. Een ordonnantie welke de boschbescherming regelt, is in een vergevorderden staat van voor bereiding. Op Java bestaat voor ont- bossching geen gevaar meer. De contingenteeringen moeten voor- loopig nog blijven bestaan. Zij zijn ook voor de consumenten van beteekenis geweest. Voor de mais heeft de minister van Economische Zaken een beslissing genomen, waardoor een bepaalde prijs wordt gegarandeerd. Wat de vrachtenpolitiek der K.P.M. betreft herinnerde de minister er aan, dat de economische scheepvaartcom- missie het denkbeeld van den heer van Gelderen om verliesgevende lijnen te subsidieeren, waardoor een verlaging van de vrachten mogelijk zou zijn, heeft Mfgewëzen. De K.P.M. heeft ook Lijnen op het buitenland geopend, waardoor de verscheping van Indische producten wordt bevorderd bijv, naar Australië er. Afrika. Daarvoor moet de positie der K.P.M. sterk genoeg blijven. De vracht prijzen der K.P.M. zullen bekexen wor den. Het personenbedrijf ondervindt natuurlijk de concurrentie van het me chanisch verkeer, maar het is voor ver schillende deelen van den Archipel van beteekenis en daarvoor heeft de Regee ring oog, getuige een aantal maatrege len. Over het overmatig vangen en dooden van dieren uit het oerwoud heeft de minister herhaaldelijk overleg met de Indische Regeering gepleegd. De afdeeling werd z.h.s. goedgekeurd. Replieken. De heer Stokvis (S.D.A.P.) stelde vast, dat hij het probleem, van den schoolstrijd, op grond van de feiten rustig heeft gesteld, en dat niet hij doch de andere sprekers aggressief zijn opge treden. Deze doen net alsof het de schuld van de parapluie is dat er regen bestaat. Het probleem is ook niet nieuw meer; het bestond al in 1911. Het Eerste Kamerlid van Deventer en wijlen prof Snoeck Hongrunje hebben er op gewe zen. De heer van SI een (S.D. A.P.) zeide met genoegen naar de rede van den minister te hebben geluisterd, die een warm voorstander is van ’t volks onderwijs. Hij bestreed vervolgens den heer Effendi. Naar diens communisti sche propaganda luistert de Volksraad toch niet. Wanneer een zekere heer in Moskou verordineert, dat het Russisch als voertaal op de Inlandsche scholen moet worden gebruikt, zullen de heelen Effendi, de Visser en Wijnkoop daar voor ook pleiten. De heer M e ij e r i n k (AR.) betoog de aan het adres van den heer Stokvis dat het in strijd met de feiten is dat bijzonder onderwijs door de Inlandsche bevolking niet wordt begeerd Elke christelijke school zou een opvoeding geven, die ook in Mohammedaansche kringen gewaardeerd wordt. De heer Effendi (C.P.) ontkende, dat hij den toestand van het onderwijs zoo zwart mogelijk heeft voorgesteld Dat de Regeering den leerobcht niet wil invoeren, spreekt boekdeelen. De schoolstrijd sneelt zich af buiten de Inheemsche bevolking Het zou niet in het belang van de nationale beweging zijn, indien de schoolstrijd naar Indië werd overgeplant. Een schoolstrijd is een weelde, die alleen een onafhankelijk land zich veroorloven kon. Russisch als voertaal is een illusie, die nooit valt te verwezenlijken; ook afgezien daarvan zou de heer Effendi zich tegen een der- gelijken eisch verzetten Een nationale Inheemsche taal moet de voertaal, als bindmiddel, in Indonesië worden. De heer Moller (R.K.) ontkende tegenstander van het openbaar onder wijs te zijn. Het moet zoowel hier als in Indië zoo uitstekend mogelijk zijn. Het principieele van het openbare onder wijs in Indië was hem ontgaan De Mo hammedanen hebben het recht en den plicht een eigen Islamietische school te vorderen. Het humanitaire beginsel is zoo vaag dat de heer Moller dat gerus* zou kunnen overnemen, wanneer hij dit als Katholiek ziet. Doch het posi tieve element valt in de door den heer Stokvis bepleitte openbare school niet te onderkennen. De heer van Poll (RK.) betuigde nogmaals dat de heer Stokvis den schoolstrijd oproept en de tegenstellin gen verscherpt. Minister Welter zeide geen be hoefte meer te hebben aan een dupliek na het debat in tweeden termijn te heb ben aangetoond. BIJ DE AFDEELINGEN OORLOG EN MARINE TER SPRAKE GEBRACHT Tenslotte waren de afdeelingen „Oor log” en „Marine” aan de orde. De be schouwingen werden over beide tege lijk behandeld. De heer Bajetto (R.K.) betreurde het, dat de Regeering nog niet onver wijld tot de aanschaffing van lucht kruisers wil overgaan, want zij zijn een onmisbare aanvulling voor de bommen werpers. De Regeering zegt, dat de personeels bezetting nog onvoldoende is, maar dan moeten er wat minder bommen werpers in gebruik worden genomen. Zij schaffe de luchtkruisers al vast aan, vooral de erving heeft geleerd, dat de verliezen van den luchtoorlog groot zijn. Het is de betreuren, dat de kwesties eener Inheemsche militie in de poli tieke sfeer is geraakt, doordat er in den Volksraad politieke rechten aan werden vastgekoppeld. De inrichting van een inheemsche militie is wellicht practisch te verwezenlijken, al zal ze als een noodzakelijk kwaad moeten worden beschouwd, immers dienst plicht is een beperking van de burger lijke vrijheid. Ais ze uit defensief oog punt noodzakelijk is, dan alleen moet er een Inheemsche militie zijn. Dat was in 1918 ook het motief der Re geering, o.m. een voorstel tot dienst plicht voor Inheemschen te doen. Maar toen bezat men hoofdzakelijk infanteristen gewapend met geweren thans is de mechanisatie ver in het leger doorgedrongen. Al zou er een in heemsche militie zijn, dan nog zal het beroepsleger niet kunnen worden gemist, zoowel wat de inwendige als de uitwendige veiligheid betreft. Het tegenwoordige beroepsleger is wel het minimum waarmede kan worden vol staan het bestaat reeds voor 80 pCt. uit inheemschen. Een militieleger zal de legeronkosten ten zeerste opvoeren en deze zouden niet te betalen zijn. Terecht neemt de Regeering dan ook aan, dat een inheemsche militie thans niet te verwezenlijken is. De slagkruisers. Voor den bouw van slagkruisers is een krachtige en eenzijdige propagan da gemaakt. Daartegen wilde de heer Bajetto opkomen. De Indische verde diging moet men van verschillende zijden bezien, niet alleen wat de vloot, maar ook wat het leger en de lucht macht betreft. Het standpunt der N.S.B. De heer de Marchant et d’An- sembourg (N.S.B.) betoogde, dat het een democratische regeering blijk baar moeilijk valt beslissingen te ne men en dat wij met onze weermacht bij andere landen achterkomen. Na 1919 zijn we weerloos gemaakt en dat is misdadig geweest. Tot 1933 hebben alle politieke partijen daaraan mede gedaan en daardoor is de vloot ver zwakt'. Na 1933 heeft de heer Colijn vooral daaraan schuld gehad. Iets minder dan op den heer Coiijn drukt de schuld hiervoor op dezen minister bij de prijsdaling achtergebleven, ter- van Koloniën, al valt niet te ontken nen, dat onder zijn bestuur verschil lende verbeteringen zijn ingetreden. Toegegeven, dat er verschil van meening mogelijk is over de vraag of er slagkruisers moeten worden ge bouwd, drie jaren Idng heeft 't geduurd voordat de minister een beslissing heeft genómen. Reeds in 1937 werd van nat.-socia listische zijde aangedrongen op slag kruisers en een motie ten behoeve daarvan voorgesteld. Deze werd vat) verschillende zijden bestreden. Slechts twee jaar geleden werd nog aan de N.S.B. demagogie verweten en nu komt de minister plotseling met het voorstel tot den bouw van slagkruisers. Dit moet warden toegejuicht, maar hadden die al niet in 1940 gereed moe ten zijn? Laat de Regeering ook in haar voorstel verklaren, w’aarom slag kruisers zullen worden gebouwd en of het soms is dat Engeland van plan is een deel van zijn schepen uit het Oos ten terug te halen. En nu we midden in den oorlog zit ten, wil de Regeering eerst nog den Volksraad over de slagkruisers hoo ren! Dat is een van de ergste grieven, welke de N.S.B. tegen de democratie heeft. Dat is schuldige nalatigheid tegenover het eigen volk. De volksmilitie. De heer S t o k v i s (S.D.A.P.) her innerde eraan, dat het vraagstuk der volksmilitie al dateert van de instel ling van den Volksraad af. De heer Bajetto maakte er aanmerking op, dat het in de politieke sfeer is geplaatst, maar is dit op zich zelf al niet een politiek vraagstuk en heeft niet elk militair vraagstuk een Staatkundige zijde? De Regeering acht een volks militie nog niet urgent, maar heeft toch het dienen in kort verband moge lijk gemaakt. Op die regeling is ern stige critiek in den Volksraad uitge oefend omdat er van de 18.000 liefheb bers, slechts ongeveer 1600 werden goedgekeurd. Voorbehoud ten aanzien van de slagkruisers. Wat het besluit tot den aanbouw van slagkruisers betreft, is het te billijken, dat de minister nog niet van nadere ge dachtenwisseling te treden. De Kamer moet doelbewust haar eigen weg kie zen, ongeacht de invloed welke in een bepaalde richting wordt uitgeoefend. De beslissing moet in alle beradenheid kunnen worden gevoerd. Het advies van de technische commissie heeft blijkbaar grooten invloed gehad op het besluit der Regeering. Wel moet n.l. worden vastgesteld, dat de commissie eenzijdig was samengesteld. Het was bekend, dat zij uit voorstanders van slagkruisers bestond. De Regeering zal bij haar voorstel afdoende zekerheid moeten geven wat de beslissing be treft, want wat aangaat de vlootbasis te Soerabaja, de „omlijsting” van die slagschepen, de financieele conse- kwenties, de verdeeling van de onkos ten over Indië en Nederland, de dek king van de noodige millioenen en of het materieel tijdig zal kunnen wor den geleverd. De S.D.A.P.-fractie be houdt zich haar beslissing nog ten voile voor, totdat het voorstel zal zijn ver schenen. Communisten vierkant tegen. De heer de Visser (C.P) be toogde, dat de militaire uitgaven de andere zoo dreigen te overwoekeren, dat zijn fractie vierkant tegen de slagkruisers is. Hij wees erop, dat de Regeering de oud-gepensionneerden zou slecht behandelt, dat het weinig goeds voorspelt voor het personeel, dat meer noodig zal zijn. Men kan er zeker van zijn, dat de slagkruisers met de om lijsting een half milliard zullen kosten. De heer de Visser betwistte, dat men nu nog niet over de slagkruisers van gedachten zou kunnen wisselen, omdat het voorstel er nog niet is. Z.i. kan dat wel degelijk en moet vóórdat de zaak in den Volksraad wordt behandeld hier duidelijk zijn hoe de houding moet wezen. Het vlootplan is een uiting van het Nederlandsche imperialisme, dat zich schaart aan de zijde van de agressieve imperialistische mogend heden Engeland en Frankrijk. Het is erg, dat dit plan afkomstig is van een kabinet, waarin socialisten hebben. een Pruisisch accent. Zijn metgezel komt ergens uit den Balkan. Dat stel letje heeft meer dan twee mihoen in de rubber gemaakt hebben ver kocht tegen topprijzen. Carson luisterde met interesse, want Monroe was een aangenaam causeur. Het was duidelijk, dat hij bijna iedereen van de plaats kende. Carson’s aandacht werd plotseling getrokken door de komst van een jong paartje aan de aangrenzende tafel. De man was donker en tamelijk slank, met een buitengewoon schrander ge zicht. Zijn gezellin was een mooi meisje van ongeveer zevenentwintig jaar, net zoo blond als de man don ker was. Beiden knikten Monroe toe en de blik van het meisje rustte voor een zeer kort oogenblik op het gelaat van Carson. Er was iets in dien blik, wat moeilijk was te definieeren een uitdrukking van verdriet, van vrees. Wie zijn dat?, fluisterde hij. In woners? Ja Dixon en zijn zuster. Heb je weleens van Perry Dixon be hoord? b Neen. n Knappe kerel. Hij kwam kort na mij hier en werkt voor het Gou vernement botanie of zooiets. Ik geloof, dat hij verschillende boeken gepubliceerd heeft. Hij heeft ook iets met den Botanischen Tuin te maken Hij bewoont een bungalow buiten stad en Tresa helpt hem met werk ^n bestuurt het huishouden. Dat schoonheid en kunnen gaan. Dan moet zij wel buitengewoon veel hersenen hebben, wanneer die evenredig moeten zijn aan haar uiter lijk. Dat heeft zij. Ik geloof, dat Dixon, zonder haar, naar de haaien geweest zou zijn. Zij weet hem in toom en aan het werk te houden, doch nu en dan breekt hij los en geeft hij zich over aan de wildste uitspattin gen. Carson keek weer naar het schoone gelaat van Tresa. Ondanks haar blee- ke gelaatskleur zag zij er gezond uit. De gedachte kwam bij hem op, dat de oorzaak van haar bleekheid niet moest worden toegeschreven aan een gezondheid. Bovendien zag zij bijna niets at. zitten, geloof ik, in moeilijk- zei Monroe vertrouwelijk. Ik heb kortelings nog getracht haar vertrouwen te winnen, doch te vergeefs. Ook Dixon ziet eruit als een geest. Dat was inderdaad het geval. Car- son zag, dat de man zenuwachtig ge jaagd met zijn mes zat te trommelen, terwijl hij op den volgenden schotel wachtte. Al dien tijd waren de oogen van Tresa op haar broeder gevestigd, maar het was opmerkelijk, dat zij bijna geen enkel woord met elkander spraken. Het klimaat, merkte Carson op. - Dat krijgt iemand, wanneer hij twee jaar achter elkaar zonder op houden arbeidt. Misschien, antwoordde Monroe. Maar op mjj maakt het met den indruk, dat het ’t klimaat is. Neen, Percy is een eigenaardige kerel; nie mand kan eigenlijk hoogte van hem krijgen. Na den maaltijd gingen Carson en Monroe in de „lounge” zitten en be stelden koffie. Dixon en zijn zuster kwamen een paar minuten later bin nen en namen dichtby de beide vrien den plaats. Stel je er prijs op om geïntrodu ceerd te worden? fluisterde Monroe. Ja graag. Monroe stelde zijn vriend op de hem eigen charmante wijze voor. Carson schudde de slappe hand van Dixon en boog voor de schoone Tre sa. Dus U is pas uit Borneo aange komen, meneer Carson? vroeg Tresa. Ja, bent U daar weleens ge weest? Mijn broeder en ik hebben daar bijna zes maanden gewoond. Hij moest daar zijn voor orchideeën. We hebben meestentijds in de rimboe ge kampeerd. Carson trok verwonderd zijn wenk brauwen omhoog. Hij kon zich onmo gelijk Tresa voorstellen kampeerend in een van slangen wemelende Bor- neosche rimboe. Och, je raakt er aan gewend, voegde zij er eenvoudig aan toe. Ik ben nogal een geluksvogel, want de muskieten houden niet van mijn bloed en ik schijn immuun tc zijn voor koorts. de met zijn Tresa, mompelde Carson, is een ongewone naam. Tresa is ook een c- je. Zij is het levend bewjjs onhoudbare van de stelling, dat

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17