Nederlandsche onderzeeër door sleepboot geramd Finnen slaan de aan vallen op de Landengte af No. 17511 on - drie leden Russische ski-troepen in actie Opvarenden bevrijd, doch zekerheid over het der bemanning Zeven Italiaansche kolenbooten aan gehouden lot van Woensdag 6 Maart. 1940. BELANGRIJKSTENIEUWS BUITENLAND W 1! pers Russisch legerbericht Ontstemming in de Italiaansche Russische luchtaanvallen ziekenhuizen Het Finsche legerbericht BUITENLAND EERSTE BLAD. BINNENLAND De verongelukte O. 11 op- van OP Talrijke slachtoffers en Amerikaansche gezanten in de Noordsche landen zouden met Welles te Londen confereeren Finland heeft vliegtuigen munitie noodig Dit nummer bestaat uit VIJF bladen en bet „Letterkundig Bijblad” Vanmorgen om tien werd een twaalf minuten over Nederlandsche onder zeeboot die de haven van den Helder aitvoer, midden voor de haven aan den kant van het fort Harssens door boegbuiskamer bevonden. Om half twaalf was men nog bezig de 0. 11 naar ondiep water te sleepen, ten einde het voorste gedeeelte, dat zich nu nog onder water bevindt, boven le oppervlakte te krijgen. kwam toen boven water. Onmiddel lijk voeren een aantal sloepen en een sleepboot te halp. Opvarenden van deze booten wisten den commando- toren van de onderzeeboot te openen en de bemanning van dit vaartaig over te nemen. Er bestuut nog on zekerheid omtrent het lot van drie eden der bemanning, die zich ver- noedelijk tijdens het ongeluk in de onmiddellijk redden door in het water te springen. Zij zijn later op gepikt en naar den Helder gbracht. Een van hen moest in het marine- hospitaal worden opgenomen. Om half elf kwam de periscoop van den onderzeeër weer boven water, doch even later verdween zij weer. Na vijf minuten kwam de duikboot opnieuw aan de oppervlakte. Een groot gedeelte van het vaartuig Voorloopig zendt Washington geen nieuwen ambassadeur naar Berlijn een sleepboot van de marine geramd. De onderzeeboot, de 0. 11, werd midscheeps aangevaren en zonk binnen twee minuten. Enkele varenden, die zich aan dek van den onderzeeër bevonden, konden zich HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIEN: PRIJS DEZER COURANT: Eerste blad, pag. 1. Vierde blad, pag. 2. Eerste blad, pag. I. Eerste blad, pag. 1. Vierde blad, pag. 2. Vierde blad, pag. 2. 15 OVERZICHT. Eerste blad, pag 1Vierde blad, pag. 1. Derde blad, pag. 1. Vijfde blad, pag. 1. Vierde blad, pag. 2. Tweede blad, pag. 2. Vierde blad. pag. 2. en een legerbericht van gis- rijkelijk Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. pu- op- De Finnen hebben de Russische aan vallen in de omgeving van Wiborg af geslagen. Generaal-majoor N. A. A. v. d. Roe mer heeft een uitvoerige uiteenzetting gegeven over de organisatie der Ne derlandsche ambulance voor Finland. Sumner Welles vertrekt hedenavond naar Parijs, waar hij 3 dagen zal blij ven. In de Tweede Kamer is bij de behan deling van de afdeelingen Oorlog en Marine de Indische begrooting, de slag- kruiserbouw ter sprake gebracht. De verdachte van den moordaanslag te Soest is door zijn slachtoffer her kend. Hij heeft nog niet bekend. Bij de haven van Den Helder is de onderzeeboot 0.11 door een sleepboot aangevaren. De O. 11 zonk. De leden der bemanning werden op drie na, die zich nog in het schip bevonden, gered. Omtrent het lot van deze drie ver keert men in het onzekere. De Gouverneur-Generaal van Ned.- Indië bracht, heden een bezoek aan verschillende plaatsen in Atjeh. mededeelingen drie vliegtuigen ver- 9 Van 15 regels 150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct.. daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 et., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Gisteren zijn zeven Italiaansche sche pen in de Duins aangekomen om op contrabande te worden' doorzocht. Molotof zou een bezoek aan Boekarest brengen voor onderteekening van een niet-aanvalspact Bij de treinramp in Japan zijn personen gedood en 30 gewond. Eerste blad, pag. 2. Te Haarlem is een vader gearres teerd, die zijn 4-jarig kind in drift zoo geslagen heeft, dat het aan de gevolgen is overleden. Acht Italiaansche schepen, waarvan zeven met Duitsche kolen geladen, zijn naar Engelsche contróle-havens opge bracht. Voorzoover de lading uit Duitsche steenkool bestaat wordt deze in beslag Zeven Italiaansche kolenbooten zijn naar Britsche contrólehavens opge bracht. Terwijl de kwestie van hulp aan Finland meer dan ooit de aandacht der Engelsche openbare meening vast houdt, worden in Finsche kringen te Londen de volgende verduidelijkingen gegeven: Finland heeft allereerst jacht- en United Press meldt uit Helsinki: Gistermorgen is een stad in Zuid- Midden Finland, waarin zich geen mi litaire objecten bevinden, het voor werp geweest van een hevig bombar dement. Ongeveer 50 personen werden gedood en tweehonderd andere ge wond. Het kaartje geeft de onmiddellijke omgeving weer van Wiborg. De Russen bevinden zich ten Noord oosten van Wiborg, tusschen Tam- misuo en den hoofdweg, welke naar Wiborg voert. Bij Papula, aan den rechteroever van de Suomenveden- pohja, zijn straatgevechten geleverd. wolken op een hoogte Demonstratie voor Engelsche consulaat in Florence. Naar de Popolo di Roma uit Florence meldt, hebben studenten uit protest te gen de aanhouding van Italiaansche kolenschepen gepoogd te betoogen voor het Engelsche consulaat. De politie trad echter op en wist de betooging te ver hinderen. Onder het zingen van fascistische liederen trokken de studenten af. Het Finsche legerbericht van gisteren luidt: Op de landengte van Karelië heeft de vijand den geheelen dag aanvallen gedaan op de eilanden in de baai van Wiborg en op de Noord-Westkust van de baai. Op het schiereiland aan den ingang van de baai van Wiborg en de Vuoksi hebben de Finnen een reeks plaatselijke aanvallen gericht, waarvan de heftigste gericht waren op Ayrapaa en Pollakkla, zijn afgeslagen. De strijd duurde den geheelen dag. Op het Oos telijk deel van de landengte storend artillerievuur. Bij Kuhmo werd den ge heelen dag gestreden, de Finnen sloe gen de aanvallen af en maakten zich meester van een aantal nesten van tegenstand. De vijand verloor meer dan 500 man. Verder valt niets nieuws te melden. De vijand poogde in de Finsche golf over het ijs de eilanden Asoe en Ve- derlak aan te vallen, doch de aanval len werden afgeslagen. De O. 11 werd in 1922 te Rotterdam op stapel gezet bij de maatschappij voor scheeps- en werktuigbouw „Fyenoord" en werd 18 Januari 1926 in dienst ge steld. De lengte is 54.7 meter, de breedte 5.7 meter en de diepgang in zeewater 35 d.m. De bodem heel', twee schroeven en heelt een snelheid van 12 zeemijlen aan de oppervlakte varende en van 8 zeemijlen onder water. De bemanning bestaat uit 29 koppen. Het schip voert een kanon van 8.8 c.m. no. 2 en een mitrailleur no. 3. De boot heeft vijl lanceerbuizen. (Zie verder 4e blad, pag. 1.) Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35 -37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. <1. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 De Finsche luchtmacht heeft op 4 Maart Russische afdeelingen op het ijs van de Finsche golf gebombardeerd en met mitrailleurvuur bestookt. De activiteit van de vijandelijke lucht macht beperkte zich tot enkele vluch ten boven de landengte van Karelië en de gebieden ten Noord-Oosten van het Ladogameer. Volgens bevestigde heeft de vijand loren. Het Russische teravond luidt: De sovjettroepen hebben op de Kare- lische landengte in het gebied van de baai van Wiborg het eiland Ravan- saari met de stad Ravansaari bezet, evenals het eiland Suonionsaari, de stad Neetela ten Noörd-Oosten van Wi borg en 1 k.m. ten Oosten van het sta tion Karisalmi aan de spoorlijn Wi- borg-Serdobol. In de andere sectoren van het front heeft zich'niets van be lang voorgedaan. De sovjetluchtmacht is opgetreden tegen de vijandelijke troepen en mili taire doelen; 21 vijandelijke vliegtuigen werden in luchtgevechten neergehaald. Een groep van veertien Russische vliegtuigen liet zware explosieve- en brandbommen op een militair hospitaal vallen. Vijftien minuten later dook plotse ling een tweede groep van 18 Russi sche bombardementsvliegtuigen uit de laaghangende wolken op en wierp bommen van een hoogte van naar schatting 700 meter. Het hospitaal werd vijf maal direct getroffen. Ook een schuilplaats werd getroffen, waardoor, naar schatting. 26 vrouwen en kinderen gedood wer den. Russische vliegtuigen hebben verder de plaatsjes pikkel!, Kiopio en Lahti welke geenerlei militaire belangen heb ben, gebombardeerd. In Lahti vielen verscheidene dooden. Reizigers, die gisteravond in Hel sinki zijn aangekomen, vertellen, dat hun trein in het gebied van Lahti met machinegeweervuur door laagvliegen- de Russische toestellen is bestookt. De krijgsverrichtingen van gisteren werden vooral gekenmerkt door de pogingen der Russen, zich aan de West kust van de baai van Wiborg te nes telen. De Russen hebben verder, ge steund door een krachtig geschutvuur hier en daar door vliegtuigen, vele aanvallen op de door de Finnen bezet gehouden eilanden en op de versterkte punten aan de kust gedaan. Deze aan- valsmethode brengt veel gevaren met zich, doordat geschutvuur en vliegtuig bommen scheuren in het ijs veroor zaken. Een groot aantal aanvallers is dan ook verdronken of door het Fin sche vuur gedood. Niettemin blijft de toestand ernstig. Aan de rest van het front op de Ka- relische landengte werd nog steeds hevig gevochten. Tenslotte hebben de Finnen alle aanvallen van de bafii van Wiborg tot Vuoksi afgeslagen. Op het ijs van de Finsche golf werd een Russisch skibataljon waargenomen. Op het eiland Hogland hadden de Rus sen een sterke troepenmacht samepge- trokken en vandaar rukten de ski-af- deelingen op. Zij werden door de Fin sche luchtmacht gebombardeerd. genomen. De schepen worden zoo spoe dig mogelijk vrij gelaten. De „Loasso”, het achtste schip, is tankboot. De Italiaansche ochtendbladen bliceeren op de frontpagina’s het treden der Britsche autoriteiten tegen over de zeven Italiaansche vracht schepen, geladen met Duitsche steen kool, welker vertrek uit Rotterdam door de weersomstandigheden ver traagd was, meldt Stefani. Deze maat regelen, zoo merken de bladen op, ver scherpen het Italiaansch-Britsche ge schil. De kwestie der verantwoordelijkheid ten aanzien van de verdere ontwikke ling der crisis in de betrekkingen tus schen de beide landen doet zich thans nog in ernstiger vorm voor dan tjt uiting kwam in de Italiaansche protest- nota. Men moet wel constateeren, dat men aan Britsche zijde tot dusver geen be wijs gegeven heeft van begrip voor een minnelijke regeling, waarover de Brit- sche bladen zoo vaak gesproken heb ben. Men heeft in Londen geen reke ning willen houden met het feit, dat alleen de buitengewoon strenge winter de Italiaansche schepen verhinderd heeft te vertrekken voor 1 Maart, dus voor de toepassing van het embargo. Vanavond zal Sumner Welles het tweede gedeelte van zijn reis naar de Europeesche hoofdsteden beginnen. Hij vertrekt uit Lausanne naar Parijs, waar hij 3 dagen zal blijven, om ver volgens naar Londen te gaan. Een ge rucht dat de Amerikaansche afgezant ook een bezoek aan Stockholm zal bren gen, wordt daar officieel tegengespro ken. De Londensche bladen meenen echter te weten dat Welles, tijdens zijn verblijf te Londen een conferentie zal hebben met de Amerikaansche gezan ten in ‘de Scandinavische staten. De Kopenhaagsche correspondent van de „Daily Telegraph” verneemt in gezag hebbende kringen, dat de Amerikaan sche gezanten in de Noordsche hoofd steden zijn uitgenoodigd Sumner Welles te Londen rapport te komen uitbren gen. Als vertegenwoordiger van Roose velt wenscht Sumner Welles uit de eerste hand inlichtingen over de Noord sche neutraliteit en de uit den Finschen oorlog voortvloeiende vraagstukken te ontvangen. Waarschijnlijk zullen de ge zanten te Oslo, Stockholm en Kopenha gen volledige verklaringen over deze punten afleggen. Volgens een ander blad zou ook de Amerikaansche gezant in Finland aan deze conferentie deelnemen. Deze ge zanten zouden, vóór zij de Noordsche hoofdsteden verlaten, uitvoerige bespre kingen hebben met de ministers van buitenlandsche zaken der regeeringen, waarbij zij geaccrediteerd zijn. Omtrent de besprekingen, die Welles tot dusver heeft gevoerd blijft de grootste geheimhouding heerschen. In de omgeving van Sumner Welles te Lausanne, noemde men gisteren alle be richten, die omtrent de door den Ame- rikaanschen onderstaatssecretaris ge voerde besprekingen zijn gepubliceerd, „onjuist en ongegrond”. Welles heeft gisteren den geheelen dag in zijn hotel doorgebracht. Voor dat hij bij zijn terugkeer in Amerika met president Roosevelt he?ft gespro ken, zal aan niemand iets worden mede gedeeld omtrent het resultaat van zijn reis. De diplomatieke correspondent van Reuter te Washington seint, dat het departement van buitenlandsche zaken en het Witte Huis de strengste geheim houding in acht blijven nemen ten aan zien van het bezoek van Sumner Wel les aan Berlijn. Officieele opvattingen over zijn besprekingen met de Duitsche leiders zijn niet te verkrijgen. Het alge- meene gevoelen in welingelichte krin gen is echter, dat Hitler wellicht niet zoo onvermurwbaar is geweest als de Amerikaansche berichten uit Berlijn, dat Zaterdag j.l. meldden. Deze kringen wijzen er op, dat, wanneer Hitler be reid was om over vrede te spreken er des te meer reden zou zijn om de cor respondenten aan te moedigen dit feit te Verbloemen door hen rijkelijk te voorzien van verhalen over beweerde ontzaglijke eischen als prijs voor den vrede. Niettemin heeft men in breede kringen te Washington het gevoelen, Jat wanneer de kansen op vrede slechts één op het millioen zijn, het een goede zaak zou zijn voor alle betrokkenen, wanneer Welles zou trachten dien „naald in de hooiberg” te vinden. In de berichten over Welles’ bespre kingen te Berlijn, werd ondersteld, dat hij de kwestie van het opnieuw benoe men van ambassadeurs te Berlijn en Washington zou behandelen, waardoor de normale diplomatieke betrekkingen tusschen Duitschland en de Vereenigde Staten zouden zijn hersteld. Hierom trent heeft president Roosevelt een op heldering gegeven. Gisteren heeft de president tijdens een persconferentie te Washington, te kennen gegeven, dat hij niet dacht over de benoeming van een nieuwen ambassadeur te Berlijn en geenerlei aanwijzing had ontvangen, dat Duitschland het voornemen heeft zijn ambassadeur weer naar Washing ton te zenden. In den sector Kuhmo hebben de Rus sen, toen zij trachtten tot den aanval over te gaan, 500 man verloren, De Finnen zetten een tegenaanval in en brachten den Russen bloedige ver liezen toe. De „Berlingske Aftenavis” meldt uit Helsinki, dat de Russen buiten Wiborg om twee redenen worden opgehouden. Ten eerste omdat de voorsteden van Wiborg door de Finnen van vele mijnen zijn voorzien en ten tweede willen de Russen de vleugels in het Noorden en het Zuiden terdege be schermen, zoodat Wiborg zelf voor hen geen hinderlaag kan worden. Wederom een Russische divisie omsingeld Naar te Helsinki verluidt zou ten Noorden van het Ladogameer een Rus sische divisie men gelooft de hon derd acht en zestigste zich in een gevaarlijke positie bevinden en bij Kitela zijn omsingeld. Rusland heeft verontschuldiging aan Zweden aangeboden inzake het bombardement van Pajala. Eerste blad, pag. 2. TIENHA. HETA iOPVAU TAHMtSUO PAPULA LUMATTA' t 1 SAutu^m

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1