De Nederlandsche ambulance in de oorlog op zee HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 6 MAART 1940 gereed haar werk Finland aan te vangen Tara i van de weer thuis j van de ambulance j Generaal- v. vertelt over de organisatie te weerzien majoor d. Roemer Blij Rotterdam Tragische voorvallen op de Noordzee DERDE BLAD, PAGINA 1. Weerfeundige Waarnemingen OPVARENDEN VAN DE „BOEKELO” VERTELLEN VAN DE BESCHIETING Omvangrijke uitrusting was noodig u SS/ van een- J de Ten N.N.W. van het Ladogameer ligt ^Palkjarvi, de standplaats der Nederlandsche ambulance. Het plaatsje telt slechts een paar duizend inwoners en ligt aan de spoorlijn. Een goede autoweg maakt boven dien communicatie met voor-en achterland mogelijk. De Nederlandsche ambulance in Finland staat geheel zelf- vormt een Neder- X „Wij hebben versteld gestaan over de vele vriendelijke gestes, die wij van verschillende kanten bij de voor bereidende werkzaamheden hebben ondervonden. Er sprak de groote liefde uit voor de Finsche zaak, een liefde, welke in breede lagen van het Nederlandsche volk leeft. Mannen, vrouwen wendden zich tot ons met de vraag: „Kunt u mij gebruiken? Welke taak u even tueel ook voor mij heeft, ik ben bereid.” Niemand zocht geldelijk voordeel te behalen. Men wilde een offer brengen, hetzij in geld, goederen of door beschikbaar stelling van zijn persoon. Werkelijk, met milde hand is er gegeven, hetgeen onze taak in niet geringe mate heeft verlicht.” Slachtoffers van de „Den Haag” ter aarde besteld den militairen en X gen dienst van X leger. Vriend en bij de ambulance - X onthaal vinden X bulance deel uit, opdat men zelf zal Het Nederlandsche motorschip ,,De Ruyter”, kapitein O. de Ruiter te Scheveningen, is op weg van Engeland naar Antwerpen door vlieg tuigen van onbekende nationaliteit bestookt. Er werd geen schade aangericht. Het motorschip ,,De Ruyter’’ is geen onbekende in de £dM>veningsche haven. heid en gedraagt zich naar 1 voorschriften, van de haar X X betreffende conventie van Genève. Zij ressorteert onder vijand zullen een liefderijk standig, X O G iS vu tv» j Het personeel. v.m. 12 uur: Gen.-majoor N. 4. 4. hoort gerevaccineerd worden tegen pokken. Hoe individueel of collectief tegen gas aanvallen gehandeld moet worden, heeft de heer P. P. C. van Reijen geleerd. De plaats, waar de Nederlandsche ambulance zich zal gaan vestigen, t.w. Palkjarvi, ten N.N.W. van het Ladogameer heeft een min of meer mild klimaat en is gelegen aan een spoorweg en een goede' autoweg maakt eveneens communicatie met voor- en achterland mogelijk. Half April begint de kentering in Finland naar het warme jaargetijde. Men zal ongeveer een maand nog de koude periode meemaken. De uitrus- pen mee en het ligt voor de hand, dat deze herinnering het middelpunt vorm de van de foto's, die een schare pers fotografen van het bonte gezelschap namen, alvorens familieleden en ken nissen definitief beslag konden leggen op hen, voor wie zij naar 't station wa ren gekomen en die hun dierbaar zijn. Namens de directie van de maat schappij „Vrachtvaart”, waren op het perron aanwezig de heeren J. Schrevel en B. van der Hak. Personeel verzekerd. Alle personeel is tot zekere hoogte verzekerd tegen opname in ziekenhuis, hetzij in Finland of in Zweden, en tegen tijdelijke of blijvende invaliditeit. Men heeft zich te houden aan een reglement, waarin vastgelegd o.a., dat gehoorzaamheid aan den leider een eerste vereischte is. Behalve als ver pleegster zullen de zusters zoo noodig ook als „hulpen in de huishouding” dienen te fungeeren. De geschenken, gedaan door particu lieren en firma’s waren verrassend in aantal. Zij varieeren van een pakje van tien zwachtels tot 750 dekens. De firma, die de dekens schonk, zond de ambu- lance-commissie een uitgebreide collec tie monsters, met de bijvoeging „Zoekt u de beste maar uit en zegt u maar, hoe u de dekens uitgeVoerd wilt hebben”. Over de wijze van reizen der ambu lance staat nog niets met zekerheid vast. Indien besloten zal worden, dat de leden per vliegtuig naar Finland zullen gaan, is bereids een reductie op den vrachtprijs in uitzicht gesteld. Het karakter der ambulance. Men heeft voornamelijk het oog ge had op het uitzenden van een chirur gische ambulance, daardoor zullen niet Zoozeer gewone patiënten verpleegd den aangevuld. Voor de inpakking wa ren 150 kisten noodig elke kist is van i een bepaalde kleur voorzien, opdat men I weet, op welke afdeeling de kist thuis hoort Klein ziekenhuis. Het is een klein ziekenhuis, dat van Nederland naar Finland zal gaan. Zoo bijv, is er een volledige operatiekamer (een tot in de puntjes ingerichte opera tiekamer) en daar een der chirurgen zal optreden als orthopaedist wordt voor hem 'n aparte operatietafel meegenomen. Ook maakt een sterilisator van de am- Barometerstand van hedenmiddag 12 unr Hec dunne pijltje geeft den stand aan van gisteren Verwachting tot den avond van 7 Mrt.t Voor de kuststrook: Wind: meest matig. Noordwestelijk tot Zuidwestelijk, gedeel telijk bewolkte lucht, overwegend droog, weinig verandering in temperatuur. Voor het binnenland: 's Nachts lichte vorst, overdag iets zachter, plaatselijk ochtendmist: wisselende bewolking, over wegend droog. Wind: zwak tot matig. Noordwestelijk tot Zuidwestelijk. Als chirurgen zijn aan de ambulance toegevoegd dr. A. Colaco Belmonte te Amsterdam (orthop, chirurg), dr. J. A. C. Schepel te Hilversum en dr. J. A. F. van den Belt te Arnhem. De assistenten zijn dr. J. Feddema te Oldenhove (Gr.), C. H. Rering te Rot terdam en dr. H. Smitskamp te Noord- wijk (internist). Als tolken zullen fungeeren: mej. N. v. Niftrik te Helsinki en de heer A. de Ruyter te Noordwijk. Definitief gaan als verpleegsters me de, de zusters: N. Anyas, alhier, Tr. Burgers, alhier, A. v. d. Endt, Leiden, A. Haverkort, alhier, A. den Hartog, Rotterdam, G. Hulsman, Amsterdam, M. Kentgens, Sittard, A. M Maquelin, Delft, P. A. A. Mesdag, alhier, T. Pen- nings, Boxtel, G. J. Rhee, Enschedé, mevr. G. Scheers-de Vries, Zwolle, A. S. E. Raymakers, alhier en A. de Vries, Amsterdam. Voorts zal nog een vijftal verpleegsters gekeurd worden. Modern ingericht ziekenhuis. In trek wordt gwxnnen in een op het oogenblik leegstaand ziekenhuis, dat wat zijn inrichting «betreft modern is. Er is electrisch licht, gas- en centrale verwarming Er kunnen 100 patiënten opgenomen worden indien noodig kan dit aantal tot 150 opgevoerd worden, ’n Verbindingsofficier zal zorg dragen voor contact tusschen den leider der ambulance en de Finsche legerleiding. Dank zij het feit, dat men voor de huis houding zal kunnen rekenen op de hulp der Lotta’s, zal de ambulance al haar aandacht zooveel mogelijk aan het me dische gedeelte kunnen wijden. Het gebied van hoogen luchtdruk, waar van de kern nabij Schotland en Ierland is gelegen, trekt langzaam in Z.Z.O.-lijke richting en neemt daarbij in beteekenis af. Een nieuwe depressie, die snel in diepte toeneemt, nadert thans Ijsland. De diepe depressie, die gisteren over Noordoost-Duitschland gelegen was, is naar Rusland getrokken. Dientengevolge is het luchtdrukverval over Duitschland en de Noordzee sterk afgenomen, en zijn de stormen bedaard. In ons land komen lichte buien voor, die nergens meer dan 1 m.m. neerslag veroorzaakten. In de Oostelijke provinciën is de temperatuur in den nacht nog tot onder het vriespunt gedaald. Ten Westen van de Azoren is een vrij wel stationnair minimum gelegen. Zonsopgang: 7 Maart 6.33 n Zonsondergang: 7 Maart 5.50 u. Lantarens aan: 7 Maart tot 6.04 u. v.m.: 7 Maart 6.20 u. nam. Hoogwater te Scheveningen. 7 Maart 'sm. 1.40 u.; nam. 2 u. Morgen schietoefeningen op het strand aan het Wassenaarscheslag tusschen strandpaal 91 en 94 van 10.30 u. v.m. 6 u. nam. Begrafenis van den matroos B. Vons. Gistermiddag om half drie is op de algemeene begraafplaats te Vlaardin- gen Ambacht het stoffelijke overschot van den matroos B. Vons, opvarende van het motorschip „Den Haag” ter aarde besteld. Onder de talrijke aanwezigen bevon- rood-wit-blauwe vlag van een der sloe- den zich de burgemeester van Vlaar- kunnen steriliseeren. De paketten ver bandmiddelen zijn in cellophaan ver pakt en dit doet deze middelen lang steriel blijven. Naar den aard zijn alle medicamenten afzonderlijk verpakt, hetgeen den chirurg veel tijd bespaart. De ambulance is ingericht voor het verleenen van medischen bijstand aan ongeveer 600 patiënten het aantal poli klinische patiënten, dat geholpen kan worden zal echter grooter kunnen zijn. In den nacht van 20 op 21 Februari, om ongeveer twee uur, ging het stoom schip „Tara”, van de maatschappij „Vrachtvaart” te Rotterdam, op veertig mijl ten Westen van Kaap Finisterre ten onder. Twee explosies de tweede ontploffing twintig minuten later dan de eerste deden het schip, dat met een lading gerst voor de Nederlandsche Regeering op weg was van Bahia Blanca naar Rotterdam, in de golven verdwijnen en het moge als een won der worden beschouwd, dat de geheele bemanning, bestaande uit 35 leden, zich in veiligheid wist te stellen. In twee reddingbooten verlieten de schip breukelingen na de eerste ontploffing de snel zinkende „Tara" en zij waren reeds ver uit de buurt, voordat de tweede explosie zich voordeed. Zooals reeds gemeld waren zij in La Coruna aan land gekomen. Gistermiddag zijn de schipbreukelin gen in het vaderland teruggekeerd. Zij >e commissie, die de ambulance ■ft voorbereid, bestond uit de hee- generaal-majoor N. A A. v. d. ?mer, voorzitter; mr. dr. F. Donker rtius, secretaris-generaal van het ierlandsche Roode Kruis; kolonel H. K. Offerhaus. hoofdcommissaris i het ziekenhuiswezen van het Roo- Kruis; dr. H. A. Maas, geneesheer- ecteur van het Academisch zieken- 20 Maart waarschijnlijk vertrekdatum. De Zweedsche spoorwegen bieden vrij vervoer door dit land aan. Doch zooals gezegd, hierover moet nog beslist wordën. Het tijdstip van vertrek hangt af van verschil lende omstandigheden. Gerekend wordt op 20 Maart a.s. Aldus liet generaal-majoor N. A. A. v. d. Roemer, voorzitter van de Ambulance-commissie van het Nederlandsche Roode Kruis, zich uit in een persconferentie, die in verband met de uitzending van de ambulance naar Finland werd gehouden. De samenstelling van een ambulance, aldus de generaal- majoor, heeft voor medici een zekere bekoring. Er is ons veel aan gelegen om de ambulance zoo goed mogelijk in te richten. Een belangrijke factor daarbij is de beschikking te hebben over de noodige geldmiddelen. De Finsch-Neder- landsche vereeniging heeft hiervoor feitelijk alleen gezorgd, al kwa men ook giften bij het Nederlandsche Roode Kruis binnen. huis te Leiden den secretaris der com missie, jhr. G. M. Verspyck; als leden waren nog toegevoegd de officier van gezondheid 2e kl. A. O. H. Tellegen en de heer A. H. F. Königs. Het lid der commissie, dr. Winckel, was verhinderd de bijeenkomst bij te wonen. Verder waren er namens de Nederlandsch-Finsche vereeniging de heeren A. J. Th. van der Vlugt, consul van Finland, alhier, en mr. J. J. R. Schmal, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Ook de leider der ambulance, dr. F. H. Meihuizen, was bij de uiteenzetting van generaal-majoor v. d. Roemer te- genwoordig. Verblijf van 3 maanden. Gerekend is op een verblijf van 3 maanden, doch zoo noodig zal deze termijn verlengd worden. Vriend en vijand, d.w.z. zoowel de .Finsche als de Russische soldaat, zal bij de Neder landsche ambulance een liefderijk ont haal vinden. 'e militaire overheid zal te beslissen ben of op het ziekenhuis te Palk- ri de Nederlandsche driekleur zal jen worden geheschen. aast de Finsche en de Roode Kruis- zal dan ons fiere Rood-Wit-Blauw ligen van het menschlievend werk, wakkere Hollanders, ver van huis haard, verrichten. voerde de burgemeester het woord. Hij zeide, dat dit graf niet de plaats is voor groote woorden. Na mens het gemeentebestuur betuigde hij zijn deelneming aan de nabestaanden van Vons en van die opvarenden van de „Den Haag”, van wie het lot nog niet bekend is. Ir. Beukers betuigde namens de A.P.C. zijn deelneming. Spr. wilde niet ingaan op de oorzaak van de ramp. Het leven van den zeeman is hard, aldus ir. Beukers, maar behoeft niet wreed te zijn. Deze ramp is echter wel wreed geweest. Daarna werd nog het woord gevoerd door den heer Laan, hoofdbestuurder van den Centralen Bond van Transport arbeiders, tot welke organisatie de overledene had behoord. Spr. herin nerde er aan, dat meer dan twintig Nederlandsche schepen het slachtoffer zijn geworden van den zee-oorlog, ter wijl daarbij 175 Nederlandsche zeelie den het leven hebben gelaten. Ds. Groenenberg, Ncderlandsch Her vormd predikant te Vlissingen, sprak woorden van troost tot de nabestaan den. De heer Schruyer, zwager van den overledene, dankte voor de belangstel ling. dingen, de heer M. C. Siesen, ir. J. A. Beukers en de heer S. J. C. Barten, namens de A.P.C., de heer S. S. Ulrich, inspecteur van de zeeschepen van de A.P.C., kapitein Wijkers, gezagvoerder van de „Den Haag” en verschillende andere opvarenden. Allereerst Op de Algemeene begraafplaats te Sneek is gistermiddag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den 28- jarigen scheepsbediende C. van der Horst, die bij het vergaan van het motorschip „Den Haag” om het leven is gekomen. Op de begraafplaats voer de de heer Wassenaar namens de direc tie van de A.P.C. in de residentie het woord. Spreker uitte woorden van diepgevoelde erkentelijkheid voor die menschen, die dag en nacht gereed staan de scheepvaartverbindingen te onderhouden. Het speet spreker, dat hij niet meer wist van den persoon van der Horst. Wel wist hij, dat hij een wees was en als wees was gestorven. Al moge het schip niet in de veilige haven zijn aangekomen, spreker hoopt, dat van der Horst zelf deze haven heeft bereikt Namens het college van regenten van het Oud Burger-Weeshuis te Sneek, sprak de heer I. Schaafsma, die den overledene kenschetste als een persoon met t*n groote zelfstandigheid. Een zwager van den overledene bracht dank, vooral aan de directie van de A.P.C. en de familie Engelbracht te Rotterdam, voor hetgeen zij voor den overledene hadden gedaan. Onder degenen, die den overledene de laatste eer bewezen, behoorde onder meer de eerste stuurman van de „Den Haag", de heer Verbeek. Tal van bloem stukken bedekten de kist. Wagonladingen. In het ziekenhuis in Palkjarvi zijn bedden aanwezig. Meegenomen moeten echter worden 500 wollen-, 250 molton dekens als onderleggers, kussens, ma trassen, lakens, enz. enz. Dit reeds vult één spoorwegwagon, zoodat men voor het andere materiaal over een tweeden wagon zal moeten beschikken. En dat „andere” bestaat o.m. uit een Röntgen toestel, strijkbouten, strijkplanken, stof zuiger, naaimachine, 9000 gipszwach- tels en een groote hoeveelheid gips (het nut daarvan is gebleken bijv, in den Duitsch-Poolschen oorlog). De partijen tabak, sigaren, sigaretten en alcoholica, die meegenomen worden, dienen in hoofdzaak om de Finsche soldaten te kunnen onthalen. De ambulance zal haar voedsel be trekken van het Finsche leger, doch, teneinde ook eens een „Hollandsch maal” te kunnen gebruiken worden con servenblikken, o.a. met groenten, mee genomen. Op advies van de Finsch- Nederlandsche vereeniging gaat ook een personenauto mee, teneinde de verplaat sing mogelijk te maken. De leden der ambulance zijn genees kundig onderzocht. Prof. Borst in Am sterdam heeft deze taak voor zijn reke ning genomen. Hij heeft hen op de hoogte gebracht van de nieuwste wijze ten aanzien van bloedtransfusie. Alle deelnemers zijn ingeënt tegen parèty- phus A en B en zoo noodig zullen zij Dr. Winckel als kwartiermaker naar Finland. Toen voor een eventueele uitzending eener ambulance de financieele basis aanwezig was, werd dr. C. H. W. F. Winckel naar Finland afgevaardigd, teneinde de noodige besprekingen te voeren. Zijn taak was feitelijk als die van den kwartiermaker, die het ter rein ging verkennen. Verschillende punten werden met de Finsche autori teiten besproken. De samenstelling. Behalve de leider, bestaat de ambu lance uit 3 chirurgen, 3 chirurgische assistenten, waarvan één eveneens als internist zal fungeeren, een admini strateur, die de financiën zal beheeren en zorg draagt voor eventueele in- koopen in Finland zelf, en 20 verpleeg sters. Wat dezen betreft kon een keus gemaakt worden uit 200 gegadigden. Verschillenden van haar hebben een langdurige operatie-kamer-ervaring. Vjm groot belang is ook, dat meerderen kunnen instrumenteeren, d.w.z. weten, welke instrumenten de chirurg bij de operatie noodig heeft en onderlegd zijn in het toedienen van narepse. Van de staf verpleegsters kan dan ook gezegd worden, dat op chirurgisch gebied aan alle voorwaarden voldaan is. Gezien het feit, dat geen der leden van de ambulance de Finsche taal machtig is gaan ook tolken mee. Een Nederlander, die in Finland zeer goed bekend is vergezelt de ambulance, ter wijl in Finland zelf een Hollandsche heer en dame zich nog bij het gezel schap zullen voegen. ting der ambulance, welke voor reke ning der commissie is, bestaat zoowel uit wollen- als luchtiger kieeding Een ieder krijgt een uitrusting, als begaf hij zich naar de wintersport; voorts een helm en een gasmasker De ambulance staat zelfstandig, vormt een Nederlandsche gemeen schap in den vreemde, bewaart een strikte neutraliteit en verricht haar werkzaamheden onder leiding van den militair geneeskundigen dienst van het Finsche leger. Barometer alhier v.m. 8 u. 767J m.m., 12 u. 767 m.m.; thermometer resp. 3J gr. en +6 gr. Celsius. Barometer na hedenmiddag dalende. Na het Nederlandsche motorschip „Sint Annaland”, dat na zijn vertrek uit Engeland op de Noordzee door een vliegtuig met mitrailleurvuur werd be stookt, en bij aankomst te Terneuzen duidelijk de sporen van deze beschie ting vertoonde, is ook het Nederland sche schip „Boekelo” eveneens met een lading kolen van Newcastle naar een der havens langs het kanaal Ter neuzenGent onderweg te Terneu zen binnengeloopen. Ook de opvarenden van dit Neder landsche schip konden vertellen van een aanval van vliegtuigen, welken zij op de Noordzee hadden te verduren. De bemanning was, na al wat men had gezien en gehoord, na het vertrek uit de Engelsche haven voorbereid op ontmoetingen, die wel van zeer ge vaarlijken aard konden zijn. De opva renden van de Engelsche en de Neder landsche schepen, die geregeld het kolenvervoer van Engeland naar de Nederlandsche en Belgische havens langs het kanaal tusschen Terneuzen en Gent verzorgen, en op heen- en terug reis tweemaal in een week de gevaar lijke reis over de Noordzee moeten ma ken, weten heel wat te vertellen over wat zij den laatsten tijd op deze toch ten hebben gezien. Men bemerkt het aanstonds uit de spaarzame woorden, die men van de opvarenden te hooren krijgt, dat de aanblik van zooveel ont zettends deze menschen met ontzetting vervult, zoo meldt het „Handclsblad”. worden. Dit karakter der ambulance blijkt ook uit de hierboven samenstelling alle leden hebben op chirurgische afdeelingen gewerkt en weten met chirurgische patiënten om te gaan. Enorme hoeveelheden neemt de ambulance mede. De voorraden zijn zoo ruim mogelijk i gehouden, teneinde te voorkomen, dat in Finland op groote schaal moet wor- j landsche, dus neutrale, veneecLiinrii- 11sche Poort te Rottefdam aankomt, i hpf cnrppkt wp! vanyplf dat zirh het Finsche X het P61™ 660 groote schare familie leden en andere belangstellenden had den verzameld om hen hartelijk te ver welkomen. Het weerzien van vaders, mannen, zoons, broers of andere ver wanten was ontroerend, de blijdschap stond op alle gezichten te lezen, een blijdschap, die nu zooveel grooter kon zijn, omdat dezen keer allen terugkeer den en niemands gedachten behoefden te zijn bij een mede-opvarende, die met het schip naar de diepte was verdwe nen. De schipbreukelingen stapten uit den trein in dezelfde kleeren als waar mede zij in dien ongeluksnacht van boord waren gevlucht Zij hadden voor het meerendeel hun werkkleeding nog aan. Maar geen nood: op het perron stonden moeders, vrouwen of kinderen met dikke, warme jassen en sjaals, die op het tochtige perron goede diensten bewezen. De opvarenden brachten een o. d. Roemer - ftvn «MOV» arriveerden met den Parijschen trein, X die om 4.23 uur aan'het station Delft- en Z het spreekt wel vanzelf, dat zich op hpf nprrnn ppn ^rnnfp spharp familip- i -♦♦♦♦♦♦ De positie gegeven i materiaal X L t e^VOXPCAr a I O r

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9