De Duitsch-Russische vriendschap FORAPIN REGINA - Buitenhof - ’s-Gravenhage CmKESTE^ wrn1^ Hélène Rosenberg in de „GOLDEN GATE BAR” LEGER EN MARINE Buitenhof er mee Hoe de propaganda de bevolking vertrouwd maakt HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 7 MAART 1940. DERDE BLAD, PAGINA 2. ONDERWIJS EN KERK Bijzondere voorzieningen voor naamlooze vennootschappen Bescherming van schatten van kunst en wetenschap tegen oorlogsgevaar Een nieuwe loodsboot-mijnenlegger door de marine overgenomen belangwekkende cijfers over hr comens en vermogens in Nederland Bezwaren tegen een door een Belgisch politicus te Maastricht te houden rede van L. J. H. Breuker overleden. Beroepen te Scheveningen ds. J. v. d. (Van onzen specialen verslaggever.) Vneenen zin wordt behandeld? het Het gironummer van den penning- I sche deel betreft, afgedaan. Taak van den inspecteur voor de lucht bescherming? Wassenaar aan de spits van de inkomens. Arbeidsbemiddeling en jeugd registratie. met twee met len worden opgeborgen. Zij doelde hier bij onder andere op de Goudsche gla zen. Vele andere leden merkten op, dat de minister bij de schriftelijke voorberei ding van de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor het loopende jaar bezwaar heeft gemaakt tegen beantwoording van deze vraag. Wel zouden zij gaarne de stellige ver zekering ontvangen, dat de bedoelde voorwerpen geheel brandvrij en zoo veel mogelijk bomvrij zijn onderge bracht. Gevraagd werd, welke voorzieningen zijn of zullen worden getroffen voor de Librije te Zutphen. In -een drukbezochte vergadering van den directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling met de directeuren van ar beidsbeurzen, werden gisterochtend, na een inleiding van den heer Hartland, directeur der stichting „Landverhuizing Nederland”, de mogelijkheden van emi gratie naar overzeesche landen, zelfs in de huidige omstandigheden, besproken. In de namiddag-vergadering heeft de heer de Graaf, hoofdcommies bij de af- deeling cultureele zorg en sociale jeugd zorg van het departement van Sociale Zaken, een uiteenzetting gegeven van de jeugdregistratie, in verband met het Stuurliedenexamen. Geslaagd alhier voor 2e-stuurman groo- te handelsvaart de heer J. Bouve en voor stuurman kleine handelsvaart de heer H. H. Kunz Vessem Buiten en van plaatsbare kunstschatten zijn en zul- FranKrijk Nederlandsche en staatkunde worden mede de sche staatkunde en de sche staatkunde in zin zouden worden behandeld, mr. van Cauwelaert niet Amendementen. De commissie van rapporteurs over dit wetsontwerp heeft eenige amende menten ingediend. Een van deze amendementen wil de beperkingen, thans in lid 1 van artikel 3 opgenomen, omtrent het stemrecht, het nemen van besluiten door de alge- meene vergadering van aandeelhouders en de benoeming, het ontslag en de be voegdheid van bestuurders en commis sarissen doen vervallen, omdat deze aa de commissie van rapporteurs wil lekeurig voorkomen en in de practijk tot moeilijkheden aanleiding kunnen geven. Een ander amendement heeft tot strekking de buitengewone bevoegd heden, in het wetsontwerp aan het be stuur gegeven in dien zin te beperken, dat zij slechts gelden, indien de wij ziging van de akte van oprichting door de huidige buitengewone omstandighe den in het belang der naamlooze ven nootschap geboden wordt. Op deze wijze wil de commissie van rapporteurs aan het wetsontwerp het tweeslachtig karakter ontnemen. Weer een ander amendemen, heeft tot strekking het tijdelijk karakter van deze noodregeling duidelijker te doen uitkomen Bij de N.V. Boeles scheepswerven en machinefabriek te Bolnes is gistermid dag een in opdracht van de Regeering gebouwde loodsboot-mijnenlegger door de marine officieel overgenomen. Het fraaie schip werd geïnspecteerd door den directeur van het loodswezen te Vlissingen, kapitein ter zeer A. C. van der Sande Lacoste, het plaatsvervan gende hoofd van de afd. scheepsbouw van het departement van Defensie, hoofdingenieur C. van Dam, kapitein ter zee D. W. Kwak, chef van den Ma- rinestoomvaartdienst en door enkele andere marine-autoriteiten, waarna aan den achtermast de nationale driekleur werd geheschen, ten teeken, dat het schip was goedgekeurd en overgenomen. Deze nieuwe loodsboot, die zoonoodig dienst kan doen als mijnenlegger of als kustbewakingsvaartuig, is van een ge heel nieuw type. De lengte over alles bedraagt 49,55 meter, de breedte is 8,70 meter, de hoogte 4,60 meter en de diep gang 3.17 m. Het schip is voorzien van een acht- cylinder Stork-Heselman dieselmotor, aan boord bevinden zich motorsloepen. Op het voorschip staat een kanon van 7i& c.m., terwijl, wanneer het vaartuig als mijnenlegger dienst doet, aan eiken kant van het schip 20 mijnen meege voerd kunnen worden. Het vaartuig is tevens uitgerust met een installatie voor het leggen van een nevelscherm. De nieuwe loodsboot zal in Vlissin gen worden gestationneerd. Vereeniging „Centraal Israëlietisch krankzinnigengesticht in Nederland”. In de gisteren gehouden buitengewo ne algemeene vergadering der vereeni- ging „Centraal Israëlietisch krankzin nigengesticht in Nederland”, welke vereeniging te Apeldoorn „Het Apel- doornsche Bosch” en het paedagogium „Achisomog” en te Amsterdam het A. C. Wertheim-huis beheert, werden de heeren: mr. M. Franken, Rotterdam; Joh. Kann, alhier; dr. A. v. d. Laan, Amsterdam; Siegm. Menko, Enschede en dr. E. Slijper, Utrecht, tot lid het algemeen bestuur gekozen. Voorstellen inzake duurte-toeslag in den Gemeenteraad van Amsterdam In de gisteravond gehouden vergade ring van den Amsterdamschen gemeen teraad is aangenomen een voorstel van den heer Steinmetz (R.K.) waarin het gemeentebestuur wordt uitgenoodigd stappen te doen tot aanpassing van de loonen van het gemeentepersoneel en van de uitkeeringen aan de gestegen kosten van levensonderhoud. Tegen stemden de Christ. Hist,, A.R. en de Liberalen. Communistische voorstellen, strek kende om de loonen van het gemeente personeel tot een bedrag van ƒ300 en de uitkeeringen aan armlastigen met 5 pCt., te verhoogen, werden verworpen. Vóór stemden de communisten, de N.S. B„ en de heer Sneevliet, (Rev. Soc.). Eendaagsche conferentie van den Centralen Jeugdraad. De Centrale Jeugdraad heeft zich be raden over het vraagstuk van de ver houding der beide sexen, en is van mea ning, dat in onze huidige maatschappij waar de kameraadschap tusschen de beide geslachten als een hoog ideaal wordt nagestreefd, niet steeds een goede stijl den omgang tusschen jonge vrou wen en jonge mannen kenmerkt. Ofschoon levensbeschouwing en maat schappelijke toestand hier een belang rijke rol spelen, is de jeugdraad van den ten” te Moskou leelijk het loodje heb ben gelegd. Duitschland heeft de kwestie der vernieuwde Duitsch-Russsische betrek kingen aangepakt met a. de energie, welke men van een land, dat oorlog voert en haast neeft. kan verwachien. Wanneer Rusland even krachtdadig optreedt wat men van hieruit moei lijk beoordeelen kan, dan, zoo gelooft men, lijdt het geen twijfel, of de wereld zal de beteekenis van het Duitsch-Rus sische verdrag geleidelijk leeren ken nen. Op het oogenblik val', er van die be teekenis, wanneer men tenminste niet klakkeloos een aantal propagandis tische frasen wil napraten, nog weinig te zeggen. zoomede onderscheidene worden uitgenoodigd. Nieuwe wijzigingen in het wetsontwerp In een derde nota van wijziging be treffende het wetsontwerp bijzondere voorzieningen met betrekking tot de in gebiedsdeelen van het Koninkrijk der Nederlanden gevestigde naamlooze vennootschappen en andere rechtsper sonen, alsmede met betrekking tot zee schepen, welke gerechtigd zijn tot het voeren van de Nederlandsche vlag, stellen de ministers van Justitie en van Koloniën een nadere wijziging voor. Deze beoogt, de wet door een nader Koninklijk besluit in werking te doen treden, terwijl zij tevens de mogelijk heid opent, eenige bepalingen afzon derlijk in te voeren. Wellicht zal hier aan behoefte bestaan. rijke rol spelen, is de jeugdraad meening, dat een stimulans op grondslag van Christelijke moraal, zoo al niet het kwaad verhelpend, dan toch als waarschuwing, van beteekenis moet worden geacht. De jeugdraad is derhalve voornemens een eendaagsche conferentie te beleg gen, waarop een drietal sprekers, t.w. prof. dr. J. A. M. M. Kors, dr W. Banning, en dr. J. van der Spek, een korte inleiding zullen houden over het Oproep om noodzakelijken financieelen steun voor het R.K. comité voor vluchtelingen. Toen in September van het vorig jaar in Duitschland en de door Duitsch land geannexeerde gebieden de alge meene uittocht plaats vond van hen, die zich niet konden beroepen van zui ver arische afstamming te zijn, zoch ten vele hunner met achterlating van alles wat hen dierbaar is, een toevlucht in het buitenland bij voorkeur in ons land. Ter ondersteuning van de Roomsch Katholieken onder hen werd in het le ven geroepen het R.K. comité voor vluchtelingen. Het Nederlandsch episcopaat garan deerde een bedrag van 150.000 ter dekking van de noodzakelijkste kosten. Het gelukte tenslotte nog meer geld bijeen te krijgen, waardoor in de afge- loopen periode met vrucht gewerkt kon worden. Medewerking van de Roomsch Ka tholieken uit Brazilië, heeft er toe bij gedragen, dat de emigratie van vele vluchtelingen reeds is kunnen geschie den en in de nabije toekomst nog zal kunnen worden voortgezet. Ondanks deze gunstige factoren heeft het R.K. comité en ook de comité’s voor Joden en Protestanten, nog steeds met groote financieele moeilijkheden I te kampen. Op het oogenblik komen De propaganda werkt. De propaganda heeft er zich waar schijnlijk het Duitsche spreekwoord ge dachtig, dat leedvermaak het reinste vermaak, is toe bepaald, er de be volking voornamelijk op te wijzen, wat voor een poets Duitschland den gealli eerden heeft gebakken, door plotseling een overeenkomst die klinkt als een klok, af te sluiten met het Kremlin, ter wijl Fngeland en Frankrijk, althans volgens de Duitsche voorstelling van zaken, deemoedig op het matje ston den om hun beurt af te wachten. Deze propaganda heeft onmiskenbaar succes gehad. Er is nu eenmaal oorlog. Enge land en Frankrijk zijn Duitschland’s vijanden en het ligt voor de hand, dat de breede massa in Duitschland er zich van harte over verheugt, dat het Derde rijk, dank zij zijn diplomatie, den eer sten slag gewonnen heeft. In Duitschlanc worden de herhaalde verzekeringen van Engelsche en Fran- sche zijde, dat de illusies, welke men in Duitschland inzake de Russische leveranties koestert, op een groote te leurstelling zullen uitloopen, als uitin gen van pure jaloezie, met gelach ont vangen. De propaganda stelt de zaak zoo voor, dat de geallieerden, nu ze er niet in geslaagd zijn, Rusland voor hun wagentje te spannen, er zich op toeleggen om de beteekenis van dit land te verkleinen. Ze heeft ook daar ontegenzeggelijk succes mee. Welis waar hebben Engeland en Frankrijk Stalin alleen maar om militaire hulp gevraagd en hem zelfs den steun hun ner bewapeningsindustrie aangeboden. Wanneer de man van de straat langs het groote saaie gebouw met zijn paarse ruiten en zijn potdichte gordijnen komt, waar de Russische ambassade te Berlijn gevestigd is, dan kijkt hij voor taan onbekommerd naar het houtsnij werk op den hoofdingang, hetwelk de aarde, overschaduwd door sikkel en hamer, voorstelt ei waarbij een Ber- lijnsche Schupo trouw de wacht houdt. Hij verwondert er zelf niet meer over, wanneer hier Duitsche uniformen naar binnen gaan. En wanneer hij verder Unter den Linden afloop,, en op den hoek van de Wilhelmstrasse de Engel sche ambassade leeg ziet staan en een eindje verderop aan den Pariser Platz de Franse*" ambassade gesloten vindt, dan is hij er diep van overtuigd, dat de Londensche en Fransche „plutocra- In den ouderdom van 67 jaar is gis teren te Arnhem overleden de heer L. J. H. Breuker, voorzitter van den Kon. Ned. bond van oud-onderoffi- cieren. Teekenonderwijs Hofstede de Groot- kade 16, Groningen, JAARVERGADERING OECUMENISCHE BEWEGING. Op Donderdag 28 Maart a.s. worden te Utrecht de jaarvergaderingen gehouden van den Wereldbond voor internationale vriendschap door de kerken van de Oecu menische Vereeniging in Nederland. Dit jaar zal de vergadering het feit herdenken van het 25-jarig bestaan van de Nederlandsche afdeeling van den Wereldbond voor internationale vriend schap door de kerken. In den dienst, welke des avonds in de Domkerk te Utrecht wordt gehouden, zal o.a. prof. J. A. Cramer over deze gebeur tenis spreken. Deze dienst, die om acht uur aanvangt, is voor iedereen toeganke lijk en zal ook door de N.C.R.V. worden uitgezonden. verzoek van minister dr J. van den Tempel, aan een groot aantal besturen van gemeenten, waar een arbeidsbeurs bestaat, om de jeugdregistratie samen te voegen met de arbeidsbemiddeling van jeugdige personen en bij de arbeids beurzen onder te brengen. Dit onder werp had veel beangstelling en was aanleiding tot een vruchtbare gedach tenwisseling. Door alle eeuwen been werd btjenglf beschouwd als een doeltreffend ge neesmiddel tegen Rheumatiek. De toepassing was echter pijnlijk en •malnchtig. omdat men zich door levende bijen moest laten steken. PORAP1N bevat het natuurlijke gif der bijen in een talf. die vrijwel «onder pijn te veroorzaken in de huid wordt gewreven. Vraagt het oordeel van Uw dokter over dit moderne pre- paraat met krachtige wer- king tegen Spier-, Zenuw- en Gewrichtarheumatiek. Tuben A f 1.40 bij Apothekers en Drogisten. Bijengifzalf tegen RHEUMATIEK Brochure wordt op aanvrage N.V. vfK Firma B. MEI!:7- - Berlijn, Maart. Toen op den ijzigen adem van een meedoogenloozen Oostenwind de eerste koudegolf over Duitschland kwam, heeft een oolijkerd gezegd; „Daar heb je nu de eerste zending uit Rusland!” Dit woord is ingeslagen misschien ook ten gevolge van het feit, dat er sinds het uitbreken van den oorlog geen enkele behoorlijke politieke mop meer de ronde heeft gedaan, en bij elke nieuwe koude golf was het aantal dergenen, die zich over de zooveelste zending uit sovjet- Rusland vroolijk maakten, telkens groo- ter. En ook in andere omstandigheden moet Rusland het ontgelden. Of er nu sprake is van levensmiddelen of kleeren van gebruiksvoorwerpen of genotmid delen, nauwelijks heeft iemand verteld, dat dit of dat uiterst moeilijk of heele- maal niet meer te krijgen is, of een ander verzekert prompt, dat er de vol gende week weer overvloed zal heer- schen.dank zij Rusland. Beteekent dit, dat het Duitsche volk heelemaal geen vertrouwen heeft in zijn nieuwen bondgenoot? Neen, het is onze stellige indruk, dat deze conclusie on juist zou zijn. Dat neemt echter niet weg, dat men tegenover de splinter nieuwe Duitsch-Russische vriendschap wel eenigszins onwennig staat en dat men wel gaarne iets meer in het dage- lijksche leven zou willen merken van de onuitputtelijke schatten aan levensmid delen en grondstoffen, waarover Rus land volgens de nationaal-socialistische pers, die de capaciteiten van den groo- ten buurman in het Oosten steeds prin cipieel tot nul-komma-nul heeft gere duceerd, nu plotseling blijkt te beschik ken. Eigenlijk had de Leipziger Voor- jaarsmesse. Moskou een mooie gele genheid kunnen bieden, om eens flink voor den dag te komen, Rusland echter dat vroeger te Leipzig een eigen pavil- I joen had, is ditmaal evenals in de afge- loopen jaren op de Messe niet vertegen- i woord igd. I Men heeft in Duitschland van offi- nog ruim 800 vluchtelingen ten laste cieele zijde verklaard, dat het Duitsch- Russisch handels- en vriendschapsver drag een voortzetting was van de poli tiek van Bismarck en daarmee was de Tusschen de gemiddelde inkomens in de verschillende gemeenten des lands, bestaan belangrijke verschillen, zooals duidelijk te zien is in de zoo- even uitgekomen statistiek der inko mens en vermogens in Nederland voor 1938/1939, welke bewerkt is door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Dit moge blijken uit het volgende Een aangeslagene in Wassenaar ver dient gemiddeld 10.754, terwijl de aangeslagenen in Beegden (Limburg) het gemiddeld met 1229 moeten stel len. Ook per inwoner genomen is Was senaar er het beste aan toe met 2828, waartegenover in het Brabantsche plaatsje Veen een gemiddeld inkomen per inwoner van slechts 57 staat. De hoogste vermogens worden in ’s-Gra- venland aangetroffen, nJ. gemiddeld ƒ322.000 per aangeslagene, waartegen over enkele gemeenten staan met een gemiddeld cijfer van 17.000. Het boekje vermeldt niet alleen het aantal aangeslagenen in de inkomsten en vermogensbelasting, het bedrag der inkomens en vermogens en de gemid delden per aangeslagene en per inwo ner van de meer dan 1000 gemeenten in Nederland, maar geeft ook een vef- deeling naar economisch-geografische gebieden, naar een zevental groepen van gemeenten volgens het aantal in woners en naar de provinciën. Tot de rijkste dezer gebieden behooren ’s-Gra- venhage en omstreken, de Hollandsche duinstreken, het Gooi en Oostelijk Utrecht. De provincie met het groot ste inkomen per inwoner is Noord- L Holland. Utrecht spant de kroon wat de vermogens betreft. Duitschland is vol goeden wil. Het Derde Hjjk is vol goeden wil. Het heeft den Russen een crediet van twee honderd millioen mark ter beschikking gesteld. Aanvankelijk heette het, dat Rusland binnen afzienbaren tijd ruim tien procent van den Duitschen uitvoer zou afnemen en daardoor Nederland van de eereplaats van Duitschland’s groots ten afnemer zou verdringen. In middels is men al weer veel verder gegaan en schat men, dat de Duitsche uitvoer naar Rusland en dus ook de Russische litvoer naar Duitschland, want beide landen willen zuiveren ruil handel drijven zonder betalingsmidde len van welke soort dan ook reeds in het loopende jaar 1940 een waarde zal hebben van 1100 millioen mark. Duitschland zal op vele gebieden zijn eigen behoeften aanmerkelijk moeten bekrimpen, om zoo enorm veel naar het Oosten te kunnen zenden. De Russen hebben over de zaak eveneens geen gras laten groeien. Ze zonden een zeer uitgebreide studie commissie naar Duitschland, welke overal en zelfs in de wapenfabrieken, poolshoogte benomen heeft om met eigen oogen te zien, welke producten van de Duitsche industrie zij 't best kunnen gebruiken. Het ligt voor de hand, dat Duitschland over ontelbare halffabrikaten en eindproducten be schikt, welke Rusland uitstekend van pas zouden komen. Men hoeft ook niet de vrees te koesteren, dat Rusland bin nen afzienbaren tijd zijn bedrijfsleven, dank zij den Duitschen steun, zooda nig gemoderniseerd zal hebben, dat het met den besten wil van de wereld, geen nieuwe machines, technische installa ties en andere inrichtingen kan plaat sen. De eenige kwestie, welke hier op gelost moet worden, is deze: kan Rus land in ruil voor de Duitsche produc ten /oldoende ertsen granen, olie hout e vlas leveren. Bovendien vraagt men zich af of het over voldoende transportgelegenheden beschikt om uit zijn zeer verspreide en ten deele zeer afgelegen productiege bieden aan Duitschland te leveren. Wijziging en aanvulling der Pensieon- wet 1922. Ingediend is een ontwerp van wet tot wijziging en aanvulling van eenige ar tikelen der Pensioenwet 1922. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend Het personeel, verbonden aan een binnen Europa, buiten het Rijk, ge vestigde Nederlandsche lagere school kan onder de werking der Pensioen wet worden gebracht Voor het personeel aan een bijzon der gymnasium, een bijzondere hoogere burgerschool of een bijzondere middel bare school voor meisjes buiten het Rijk ontbreekt tot nu toe een overeen komstige bepaling. Nu door de oprichting van het Prin ses Beatrixlyceum te Flims-Waldhaus, de behoefte aan een dergelijke bepaling zich doet gevoelen, wordt bij dit wets ontwerp voorgesteld daartoe de noodige voorziening te treffen. 9 9 EXAMENS Universiteit van Am sterdam. Bevorderd tot arts de heeren Hout* huysen, W. Colenbrander en R. G. van 't Hoog; artsexamen le ged. de heeren M. H. Polak, O. Eskes, A. J. F. Tielung en C. Mooy, R. K Universiteit Doet. ex. Romaansche taal en letterkun de (Fransch) mej. A. J. G. Boschmann; cand.ex. id. de heer 0. H. Hermans, O.F.M. Tweede Kamer waarschuwt tegen versnippering Aan het verslag van de Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot wijziging i en verhooging van de begrooting van I Onderwijs voor 1939 (bescherming van schatten van kunst en wetenschap te gen oorlogsgevaar) is het volgende ont leend Algemeen erkende men de noodzake lijkheid van de voorgestelde uitgaven en betuigde men hartelijke instemming met het warme pleidooi van den mi- 7^9A5nêT.'.,0^?^>nde?>doo, i nister voor de bescherming van de I „schoonste voortbrengselen van den - volksgeest”. Verscheidene leden maakten niette min bezwaar tegen de wijze, waarop de Regeering het gestelde doel wil berei ken. Naar het oordeel dezer leden ware deze aangelegenheid te stellen in de handen van den inspecteur voor de be scherming van de bevolking tegen luchtaanvallen. Volgt men de Regeering op haar weg, dan komt men tot steeds verdere ver snippering de actieve luchtbescher ming met uitzondering van gemeen telijke luchtdoelbatterijen onder den minister van Defensie, de passieve on der de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Thans reeds verneemt men allerwege de klacht, dat krachtige leiding inzake de luchtbescherming ont breekt, omdat er te veel leiders zijn. Deze grief zal nog ernstiger worden, indien het aantal leiders wordt ver groot met een inspecteur voor de kunst- bescherming. Eenige leden vroegen, waar de ver- Schriftelijke vragen van mr. v. Vessem aan de Regeering. Het Eerste-Kamerlid van heeft aan de ministers van landsche Zaken, van Justitie Defensie de volgende vragen gesteld Is het aan de ministers bekend, dat aangekondigd is, dat mr. F. van Cau welaert, Belgisch minister van Staat en voorzitter der Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers, op Zaterdag 16 Maart a.s. in het in staat van beleg verklaarde Maastricht in een door het departement Zuid-Limburg der Neder landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel belegde openbare vergade ring zal spreken over economische samenwerking tusschen Nederland en België Is het aan de ministers bekend, dat mr. van Cauwelaert zich meermalen heeft doen kennen als voorstander van militaire en economische samenwer king tusschen België en (o.a. in de kwestie der kali-versche- ping over Antwerpen in stede van over Rotterdam) en tevens als voor stander van militaire samenwerking in interventionnistischen zin tusschen België en Nederland Is het aan de ministers bekend, dat op schriftelijke /ragen van het lid der Eerste Kamer, den heer de Rijke, naar aanleiding van het houden eener poli tieke rede door mr. van Cauwelaert te Haarlem op 7 November 1938, de toenmalige minister van Justitie op 13 December 1938 o.a. heeft geantwoord „dat de politie bemoeiing achterwege heeft gelaten, vond zijn oorzaak in. het feit, dat enkele omstandigheden haar niet van te voren bekend waren”? Zijn de ministers niet van meening, dat indien in de aangekondigde rede buitenland- Nederland- algemeenen aan zal mogen worden toegestaan de aangeKondigde rede te houden, zulks zoowel ter voor koming van onjuiste gevolgtrekkingen ten opzichte der buitenlandsche poli tiek der Regeering uit een door het militair gezag krachtens zijn bevoegd heid ingevolge artikel 25 der wet op den staat van oorlog en beleg even tueel verleend verlof tot het houden van bedoelde vergadering, als ter vol doening aan het voorschrift van arti kel 23 der wet tot regeling en beper king der uitoefening van het recht van vereeniging en vergadering, dat aan vreemdelingen verbiedt het woord te voeren in vergaderingen, ook niet- openbare, waarin uitsluitend of mede de Nederlandsche staatkunde in alge- Vijfenzeventig jaar geleden werd begonnen met den aanleg van het Noordzeekanaal. Morgen is het precies 75 jaar ge leden, dat met den aanleg van Noordzeekanaal werd begonnen. Op 8 Maart 1865 werd de eerste spade in den grond gestoken voor de doorgraving van „Holland op z’n smalst”, de 8 k.m. breede duinstrook, welke het toen nog niet ingepolderde U scheidde van ae Noordzee. De doorgraving, grootendeels handenarbeid, duurde ongeveer jaar en in 1867 werd begonnen den bouw van de buitenhaven. Hier mee werd ook de grondslag gelegd voor het ontstaan van IJmuiden, van oor sprong geheel voorhaven van Amster dam. later vooral ten gevolge van het snel opkomende visscher ij bedrijf zich zelfstandig ontwikkelend. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Goënga (toez.) ds. L. Tas» seron, te Eethen en Drongelen; te Zienk. zee ds. M. C. van Wijhe, te Vugt. Bedankt voor Lobith de heer J. Dirkse, cand. en hulppred te Wassenaar Beroepen te Lienden ds. J. C. Terlouw te Garderen. Benoemd tot hulppred. te Odoorn L, van 't Riet, cand. te Leiden; id. te Schie- dam mr. J. Schoenmaker, cand. en hulp pred. te Roermond. Bedankt voor Otterlo ds. J. R. Cuperus te Doornspijk. Geref. Gemeenten. Drietal te Zierikzee: G. Leene te Baar land. H. Scholing te Arnemuiden en G, Sybesma te Palembang. Tweetal te Maartensdijk de heer L. Doekes, cand. en hulppred. te den Helder en de heer H. H. Grosheide, id. te Delft. Benoemd tot hulppred. te Apeldoorn de heer M. v. d. Bosch, cand. te Harderwijk. Tweetal te Lisse ds. J. v. d. Berg te Krabbendijke en ds J. Vreugdenhil te Rijssen. Beroepen te Scheveningen ds. J. v. d. Berg te Krabbendijke. Herst. Evang. Luth. Kerk. Tweetal te Harlingen-Medemblik: P, Kastelijn, prop te Amsterdam, en C. F. S. Stegenga, prop, te Deventer. Chr Geref. Kerk. Bedankt voor Maassluis ds. H. Visser Mzn. te Bunschoten. MUTATIES. Bij Kon. besluit: is tijdelijk benoemd en aangesteld bij het res-personeel der landmacht, ter na dere indeeling door of vanwege den mi nister van Defensie, bij het wapen der infanterie tot res.-majoor de eervol ont slagen luit.-kol. der inf W. F. L. Latour, alsmede de eervol ontslagen luit.-kol.-tit. der inf. C. L. Becking, beiden van het Kon. Ned.-Ind. leger; is met den 8en Maart de kapitein ter zee P. J Feterie eervol ontheven van het bevel over Hr Ms. wachtschip te Wil lemsoord en is het bevel over dien bo dem opgedragen aan den kap.-luit, ter zee S. Weldringh; Voorts is met den 8en Maart de kap - luit ter zee J. C. Cornelis eervol onthe ven van het bevel over Hr. Ms oplei dingsschip „Van Speijk” en is het bevel over dien bodem opgedragen aan den kap.-luit. ter zee J. C. A Scholte; zijn benoemd tot res.-veldprediker voor den tijd van oorlog bij het leger te velde de heeren ds. W. B. Bergsma, Ned Herv. predikant te Wagenborgen (Gr.), ds. L. Buenk Ned. Herv. predikant te Veessen (Gld.). ds N. H. Kuipéri, Ned. Herv. pre dikant te Bergeyk, ds. A. N. Tonsbeek Ned. Herv. predikant te Appingedam ds AT W. de Kluis, Ned Herv. predikant te Rotterdam; ds. H K. Queré, Ned Herv. klassen is verdeeld, wordt geopend op 15 April 1940 en sluit op 15 Nov. van vuw ut dit jaar. Te Amsterdam zal in Dec. Woensdag a.s. een tentoonstelling van de beste bouw te Utrecht gehouden zal worden. inzendingen worden gehouden. i zullen een zoo groot mogelijk aantal van het comité. De kosten per hoofd Inlichtingen zijn te bekomen bij het jeugdleiders en personen, bij het mid- bedragen gemiddeld per jaar 400. tijdelijk secretariaat der Ned. Ver. v. delbaar en hooger onderwijs betrokken autoriteiten I meester van het R.K. comité is 320372. zaak, wat het theoretisch en ideologi- I Drift 8, Utrecht. sche deel betreft, afgedaan. predikant te Numansdorp, en ds. J. Q Wolthers, Ned. Herv. predikant te Putten; en Is aan den heer ds. J. van der Poel, predikant bij de Ned. Herv gemeente te Venlo, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als res.-veldprediker. Nationale teekenwedstrijd. Het bestuur der Ned. Ver. voor Teekenonderwijs houdt bij gelegenheid van haar 60-jarig bestaan dit jaar een nationalen teekenwedstrijd. De bedoeling hiervan is de waarde van het teekenonderwijs in al zijn ge ledingen in het volle licht te stellen. Uit het uitvoerige programma van den wedstrijd blijkt, dat door alle leerlingen van openbare en bijzondere scholen in Nederland en Koloniën, t.w. voor L.O., U.L.O.. M.O., V.H.O., Kweek- schoolonderwijs, Nijverheid O., Kunst onderwijs en Tecnn. H. onderwijs kan worden deelgenomen. De wedstrijd, welke in verschillende onderwerp: „De verhouding der beide sexen”. Voor deze conferentie, welke op 17 April in het Jaarbeursge- zullen een zoo groot mogelijk

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10