de van II Het torpedeeren „Sliedrecht Een taak voor vrouwen RECHTZAKEN Binnenkort is de kamer me te Klein, B STADSNIEUWS 925.- 1080.- 298.- 398.- 500.- 588.- 675.- Complete Installaties van Reeuwijk's INGEZONDEN HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 7 MAART 1940. VIERDE BLAD, PAGINA 2. Tot 20 Maart A feoauóa VEERTIG JAREN GEREF. SCHOOLBOND DE O. 11 NAAR HET ACHTEREINDE VAN DE HAVEN GESLEEPT WANT IK DRINK IEDERE DA<j TOMATENSAP 3 compleet ingerichte kamers No. 6 No. 7 2 compleet ingerichte kamers No. 1 No. 2 No. 3 No 4 No. 5 PRINSES JULIANA BIJ HET ALG. STEUNCOMITÉ 1939 VAN KELDERTRAP GEVALLEN. ^4 f zr> Herdenkingssamenkomst. deed het met u Tapijten en gordijnen gratis geplaatst ff Rede van professoi dr. K. Dijk. Lof voor den stuurman. den wal Hoog Militair Gerechtshof. SERGEANT LIET ZICH OMKOOPEN. Gerechtshof. Rede mr. J. A. de Wilde. bewijzen van deelgerechtigdheid. Om niet over. van menschen aan boord wa- MELK VERVALSCHT. II PROEFPROCES TEGEN DE HOLLAND-AMERIKALIJN. gehouden, werd door vier sleepbooten getrokken, n.l. één aan den voorkant en drie van achteren. licht maan het een bij heen. Later voeren fo« nrM. *O« In de Noorderkerk aan de Schuyt- straat is gisteravond het 40-jarig jubi leum van den Geref. Schoolbond in den Haag herdacht. Daar dr. A. de Bondt wegens ziekte niet kon presideeren, be rustte de leiding bij ds. Jac. van Nes, die zelf gedurende een lange reeks van jaren het voorzitterschap van dezen Bond bekleedde. Hij deed de samen komst openen met het zingen van Ps. 77 7, waarna hij het eerste gedeelte van Psalm 78 las. In zijn welkomst woord kon hij o.m. begroeten mr. dr. S. de Vries Czn., wethouder der Gem. Be drijven den hoofdinspecteur L.O., den heer P. van Nes Czn. den heer W. P. Blokpoel, Gem. inspecteur van het On derwijs, die den wethouder van Onder wijs vertegenwoordigde vertegenwoor digers van de Kerkeraden van den Haag-Oost en -West, en voorts den heer A. Oosterwijk, oud-hoofd van de Wil helm ina-school. Nadat het Chr. Residentie Mannen koor een tweetal liederen had gezongen, heeft prof. dr. K. Dijk, van Kampen, die evenals de volgende sprekers vele jaren den Geref. Schoolbond met zijn gaven van hoofd en hart gediend heeft, ge sproken over „Uit het boek van den Schoolstrijd”. VAN HOOGTE VAN 9 METER GEVALLEN, het verrichten Mr. de Wilde riep de eerste dagen van den Bond in de herinnering terug, toen er in woord en geschrif geijverd werd het goed recht van het Christelijk onderwijs e doen erkennen. Het is alles nameloos klein begonnen. Maar omdat de strijd zoo zwaar was, moest het ge loof zoo groot zijn. Dankbaar mag hun pionierswerk herdacht worden, ook het geen zij deden ter bevordering van de bestudeenng der problemen, zooals die zich telkens in iedere periode voor deden. Dit werl. is niet afgeloopen, want de jaren, die vóór ons liggen, zullen zeker niet lichter zijn, dan die, waarin onze ouders leefden. Opnieuw deed het Chr. Res. Mannen koor zich hooren, waarna ds. L. Oranje, zoon van den eersten voorzitter van den Bond, een slotwoord sprak. De samenkomst werd door ds. Jac. van Nes met dankgebed gesloten. Het schip zal pas in den komendeti nacht op het droge worden gezet Men had een paar uur noodig om de thans drijvende onderzeeboot „O. 11”. waarvan ook het luchtdoelkanon boven het water zichtbaar is. naar het achter einde van de haven te slepen. De duik boot. door de drie bokken in de takels H.K.H. Prinses Juliana heeft heden de vergadering van het dagelijksch be stuur van het Algemeen Steeuncomité 1939 bijgewoond. 'i Een maand gevangenisstraf en gedegradeerd. Een sergeant, die beiast was met het requireeren van particuliere auto’s voor de weermacht, had zich voor 10 laten omkoopen om een auto van een landbouwer af te keuren, opdat deze het voertuig voor zijn bedrijf kon be houden. Vijf gulden droeg hij af aan den sol daat, die het eigenlijke keuringswerk verichtte. De krijgsraad veroordeelde den sergeant tot 40 boet en voorwaar delijke gevangenisstraf van twee we ken. In hooger beroep heeft het hoog militair gerechtshof deze straf aanmer kelijk verzwaard. Het hof legde den sergednt één maand gevangenisstraf op met verla ging tot den stand van soldaat. Veehouder tot drie weken gevangenis straf veroordeeld. Eenige weken geleden heeft voor den Delftschen kantonrechter terecht gestaan de melkveehouder, A. O., uit den Hoorn, wegens het vervalschen van zijn melk. Hij werd toen veroor deeld tot driehonderd gulden boete, terwijl hij ook vroeger reeds herhaal delijk met den strafrechter in aanra king was geweest. Thans stond dezelfde man voor een soortgelijk feit terecht. Hem wer den thans drie weken gevangenisstraf opgelegd. Er zijn twee ‘monsters geno men, waaruit gebleken was, dat er hoeveelheden water van 12 tot 18 pCt. bij de melk waren gevoegd. mis hebben we. dank zij de hulp van O. en O een mooi feest voor de man nen gehad. Maar er zijn andere dingen, welke naast het nuttige werk van O. en O., zoo uiterst urgent zijn. Waar kan ik daarvoor de hulp krijgen? Daar is b.v. een man, die voor drie dagen met verlof gaat. Vrouw en drie kinderen thuis, de vierde wordt geboren. Vrouw en klein grut blijven zonder verzor ging achter de man blijft vijf dagen weg. Dat mag natuurlijk niet. Hij wordt gestraft, maar daarmee is het gezin nog niet geholpen Een ander komt thuis bij vrouw en vijf kinderen zijn zaakje verloopen, de steun ontoerei kend, geen cent meer in huis. Hij tracht die paar dagen wat bij te verdienen, blijft ook twee dagen langer ervoor weg. Om z’n vrouw wat geld achter te kunnen laten, steelt hij tenslotte komt voor den krijgsraad krijgt ge vangenisstraf och en zoo zijn er zoovele gevallen Is „Was schert mich Weib, was schert mich Kind” de hou ding, welke men verwachten moet Er moest een instantie zijn, waar ik in der gelijke gevallen kon opbellen, welke de zorg voor hun gezin van deze man nen over uam. Zij worden weggeroepen om voor land en mede-burgers paraat te staan Wat doen de medeburgers voor hen? Ja, in sommige steden, zoo als te Rotterdam, doet de Vrijwillige Vrouwelijke Hulpdienst reeds prachtig werk. Elders is hij in wording. Maar net zoo goed als de soldaten van het MAATSCHAPPIJ VOOR WONINGINRICHTING Kipstroof Coolsinge^ RoOerdam het schip steeds meer zin- ’s Avonds om zeven uur, 17 Nov., het achterschip naar de diepte. Pres.: Wat gebeurde er verder? Get.: Wat moesten we doen? Ik had geen seinen. Het weer werd steeds slechter. Vrij spoedig zag men den achterste ven van de O. 11 zich verheffen en, getrokken door de sleepboot „An toinette Goedkoop”, kwam er ver der meer beweging, zoowel in de O 11 als in de drie drijvende bok ken, en, terwijl het schip werd op geheven, werd het geheel door de sleepboot verder de haven inge trokken. Binnen enkele minuten was de O. 11 uit de modder losgemaakt. De duikboot werd daarop naar de lig plaats van de onderzeebooten nabij de Atjeh-loods achter in de havent gesleept. Vanmiddag om 2 uur was men bij „het Kuitje” in de nabijheid van de pyro-technische werkplaats aan gekomen. Bij hooger water zal nu de O. 11 verder boven de zandbank worden getrokken, zoodat het schip bij laag water droog daarop zal komen te liggen. Dit zal echter eerst in den komenden nacht om streeks 2 uur het geval kunnen zijn. SERGEANT VUURDE OP. LUITENANTS. Op 19 September van het vorige jaar heeft te Ulft (gem Gendringen) een schietpartij plaats gehad. De 30- jarige sergeant B A. J. H. loste vijf schoten uit een geweer op twee lui tenants, die hem wilden arresteeren, De luitenants werden echter niet ge troffen. De sergeant werd gearres teerd. Op 5 Januari j.l. stond hij te recht voor den krijgsraad te ’s-Herto- genbosch. De auditeur-militair, mr. v« d. Kun, eischte toen tegen den ser geant wegens feitelijke insubordinatie acht jaar gevangenisstraf. De krijgs raad hield de uitspraak aan, teneinde een psychiatrisch rapport omtrent den sergeant in te winnen. Vandaag diende de zaak opnieuw. Als getuige-deskun- dige werd gehoord dr. Janssen, di- recteur-geneesheer van de psychiatri sche inrichting „Voorburg” te Vught, die een onderzoek naar de geestver mogens van beklaagde heeft ingestelcL De getuige had zijn bevindingen in een rapport neergelegd. De conclusie van het rapport luidde, dat beklaagde verminderd toerekeningsvatbaar is. De auditeur-militair, thans requisi toir nemend, meende, dat een andere strafmaat moest worden toegepast. Hij eischte thans drie jaar gevangenis straf met ter beschikkingstelling van de regeering. De verdediger, mr. J. de Vrieze uft Amsterdam, kon zich met den eisch tot ter beschikking-stelling der regee ring vereenigen, doch vroeg den krijgs raad de gevangenisstraf zoo clement mogelijk te doen zijn. De krijgsraad zal op 13 Maart a.s« uitspraak doen. De inspecteur-generaal van de scheep vaart. de heer P. S. van ’t Haaff, me moreerde in de eerste plaats de 26 slachtoffers, die hun leven hebben ge laten, en hun nagelaten betrekkingen. De oorzaak van deze ramp is bekend: torpedeering. Spr. zou zich over de aan leiding van een meening onthouden, omdat bevoegde instanties haar opinie daaromtrent wel weten kenbaar te ma ken Het groote aantal menschen in de tweede sloep is oorzaak van het onge luk geweest. Er moesten zoo wel slacht offers vallen. Den stuurman komt lof toe voor zijn doorzettingsvermogen en zijn standvastigheid. Spr. bracht hulde aan allen, die reddingspogingen hebben ondernomen, zoowel Engelschen als Nederlanders Prof. Taverne sprak eveneens woor den van dank tot de redders en zwaaide den stuurman lof toe. De Raad zal later uitspraak doen. Tijdens het verrichten van werk zaamheden aan de fabrieksschoorsteen der firma B. aan de Binckhorstlaan is gisteren de 32-jarige D. B. uit de Jan Blankenstraat van een hoogte van circa 9 meter omlaag gestort. Hij kneusde den linkerenkel en werd door den geneeskundigen dienst overge bracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, alwaar hij ter observatie is opgenomen. De spanning aan Toen de bokken er eindelijk in ge slaagd waren de duikboot in zijn geheel boven water te brengen, ging er een zucht van verlichting door de menigte, die in uiterste spanning langs den wal kant de bergingspogingen gadesloeg. Die spanning week maar even, om on middellijk weer ten top te stijgen, om dat het oogenblik nu nabij was ge komen, waarop men zich zekerheid over het lot der drie opgesloten mannen zou kunnen verschaffen. De vlaggen hingen nog steeds niet halfstoks. Al is de kans klein, er bestaat nog een zeer zwakke hóóp de menschen nog in leven te vinden. Het geduld van de honderden belang stellenden werd opnieuw op de proef gesteld, toen besloten werd niet ter plaatse over te gaan tot het met snij branders openen van de zijwanden van het vaartuig, doch het schip eerst op •en ondiepte aan den grond te zetten. Dit zou achter in de haven nabij de randplaten, welke bekend zijn onder den naam „het Kuitje”, gebeuren. Hier heen verplaatste zich dan ook de be langstelling. Zwijgzaam en met be klemming in het hart, volgde het pu bliek de sleep, welke zich heel lang zaam en voorzichtig naar de genoemde plek begaf. Zoo staren de menschen somber voor zich uit over het water naar de man nen. die alles in het werk hebben ge steld om, zoo mogelijk, nog redding te kunnen brengen aan hen. over wier lot twijfel bijna is uitgesloten.... geheele land komen, zoo hebben we ook over het heele land vrouwen noo dig. met open oog en open hart, die helpen Nog eenige, hiermee verband hou dende onderwerpen werden aangeroerd, maar dit zou ons hier te ver voeren. Wie wij spraken, reserve-officieren, onder-officieren of minderen, het was schrijnend duidelijk een groote plicht wordt nog verzaakt, alle prach tige, in Nederland bij uitstek bloeien de vrouwenvereenigingen ten spijt. Hebben wij vrouwen den treurigen moed, degenen die ons reeds vóór gin gen als pioniersters, in haar zware taak alleen te laten en dezen toestand te laten voortduren? Over het algemeen weet men te wei nig, hoe voor velen de toestand feite lijk is. Hierdoor dreigt er een kloof te ontstaan tusschen militairen en bur gers een stil verwijt eenerzijds onwetende oppervlakkigheid ander zijds. Het moet mogelijk zijn, den gemobili- seerden, die bereid zijn hun leven voor land en volk te offeren, het geruststel lende gevoel te geven, dat er voor hun gezin, indien in moeilijkheden, gezorgd wordt. Slechts dan kan men redelijker wijze verwachten, dat de goede stem ming bewaard blijft. In Zwitserland zijn de moeilijkheden reeds practised opgelost Dus „moge lijk” is het President: Wat scheepsbeschuit? Getuige: Het rantsoen was voor veer tig menschen Voor ons dus voldoende We zijn zes dagen van de zeven door nat geweest. Op 22 November gingen we zeilen met twee jassen. We oriën teerden ons op de sterren Om 7 uur zagen we helder rechtuit. Het naderde. Toen de doorbrak, zag ik flauw land. Den vol genden dag opnieuw storm, wind en regenvlagen. Ik ging niet verder om niet op de klippen te slaan. Later zijn we den kop van het land omgevaren. Een trawler zag ons tenslotte, en het was toen hoog tijd. We hadden 280 mijl gezwalkt en konden niet meer. Op dat oogenblik was de heer Brons diep ontroerd; hij kon nauwelijks ver der spreken. President: Hoe lang bent u in het hos pitaal geweest? Getuige: Negen weken lang. Onze beenen weigerden iederen dienst. Ze waren totaal doorweekt en gevoelloos. op, dat we een neutraal schip waren, met neutrale lading. Ik protesteerde tevergeefs en kreeg een half uur tijd, mits we niet zouden sei nen. Daarop gooide ik de boot los. Van eenigen afstand riep ik. dat ieder in de booten moest gaan, omdat het schip werd getorpedeerd. Daarop gingen we van het schip weg. Een tweede boot werd uitgezet met de rest van de bemanning. Ik koos ligplaats achter het schip. De andere boot verwijderde zich te snel met 26 man in Zuid-Oostelijke richting. Die kon ik niet inhalen, met mijn vier man. Waar Was de duikboot BELEEDIGING VAN MINISTER DE GEER. Wegens beleediging van minister president de Geer is de heer C. van Geelkerken, die, sprekende op een N.S.B.-vergadering over het nieuwe kabinet op 16 Augustus (den dag na het optreden ,an dat kabinet) in den Dierentuin alhier, den ministerpresident betiteld had als „oude leugenaar”, op 5 December j.l. door de rechtbank tot f 50 boete subs. 50 dagen hechtenis ver oordeeld. hoewel de officier van justitie 200 plus een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee maanden had gevor derd. De advocaat-generaal bij het gerechts hof eischte in het door den officier van justitie ingestelde hooger beroep ver- hooging van de opgelegde straf tot 200 plus een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden met drie jaar proeftijd. Het hof legde den heer van Geelker ken thans een geldboete van 100 subs. 50 dagen hechtenis op. AAN WIE BEHOORT DEZE ARMBAND Aan het commissariaat van politie van den centralen opsporingsdienst, Laan Copes van Cattenburch 13 alhier, bevindt zich een gouden armbandje van platte gedraaide schakels, voorzien van schuifsluiting en veiligheidsket- tinkje. Het armbandje, dat omstreeks 3 a 4 weken geleden verloren is. is op werkdagen tusschen 9 en 5 uur te bezichtigen aan genoemd commissa riaat. De 65-jarige mej. S. J. P. van de Copernicusstraat is in een woning aan de Juliana van Stolberglaan van een keldertrap gevallen en heeft een ver wonding aan het hoofd gekregen De geneeskundige dienst bracht haar over naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. DOOR SNEEUW VERBLIND. In den afgeloopen nacht omstreeks vier uur is op de Valkenboschlaan de 32-jarige J. K., wonende op het van St. Aldegondeplein, die met zijn motor rijwiel door de sneeuw werd verblind, tegen een vluchtheuvel gereden en heeft de linker knieschijf gebroken De geneeskundige dienst heeft hem naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd, alwaar hij ter verpleging werd opgenomen. Bij aankomst bij de zandbank lag het voorschip nog grootendeels onder water. Aangezien de terreinen rondom dit1 slag kreeg. Wij wenschen dien tijd niet gedeelte van de haven tot het militaire gebied behooren, kan het publiek, dat met de sleep was meegeloopen, slechts op een afstand de werkzaamheden volgen. MUNTMETER DIEFSTALLEN. Reeds voor de tweede maal is er geld uit mijn meter gestolen, hoewel mijn deur op slot zit ’s avonds. Als werklooze ben ik weer bet slacht offer van deze dieven, die men niet schijnt te kunnen pakken. De Gemeente is niet zxinder seimW; want waarom hunnen de muntmeters P,et hoven geplaatst worden? Men heeft daarvoor bij het G. E. B. toch ze ker personeel genoeg? De Geref. Schoolbond, aldus spr., heeft in den ook in de residentie ge- voerden schoolstrijd een plaats van be- teekenis ingenomen. Daarom is het goed met elkander nog eent een bladzijde uit het boek over dezen strijd te lezen. Dr. Dijk memoreerde vervolgens de drie perioden, die moesten worden doorwor- steld, om eindelijk in 1920 tot de „paci ficatie” te kunnen komen. In deze laat ste periode ligt de historie van den Schoolbond dit waren moeilijke over gangsjaren. Er kwam heel wat kijken, om de scholen financieel drijvende te houden en het is o.m. aan de prachtige actie van den heer J. van Andel te dan- I ken geweest, dat de Bond breeder arm- slag kreeg. Wij wenschen dien tijd niet terug, maar de jongere generatie vergete de historie nooitDoch ook op geeste lijk terrein is veel onversaagd propa- geeren der beginselen noodig geweest. Het ging om het Gereformeerd karakter van de scholen én van het onderwijs. Déze strijd krijgt nooit n einde. Nadat Ps. 105 1 en 5 gezongen waren, be steeg oud-minister mr. J. A. de Wilde het spreekgestoelte en behandelde het onderwerp„Door eendracht worden kleine zaken groot”. De dames E. v. R. en M. v. L. alhier schrijven ons Naar aanleiding van ons artikel „Het voorbeeld van Zwitserland”, hadden wij een gesprek met een hooggeplaatst officier van het veld leger. Zijn opsommin/ van feiten gaf een schrijnend beeld van leed, als ge volg van de mobilisatie, dat voor het overgroote deel gelenigd kan wor den, als wij vrouwen allen onzen plicht kennen. Het bracht ons tot ernstige bezinning. Gaarne geven wij gehoor aan het verzoek, in wijderen kring bekendheid te geven aan de stille of fers, die door een deel van ons volk ge bracht worden. We laten onzen zegsman hier even aan het woord „De stemming in den troep is best, ofschoon onze jongens het hard hebben in de „rimboe”. Daar heeft men in de steden geen flauw idee van. U be grijpt, als we daar met 3 a 4 duizend man jn een paar dorpjes neerstrijken, waar ze het zóó arm hebben, dat de of ficieren een van hun dekens afstonden aan de bevolking dat daar niet veel te verwachten is. Maar er wordt niet geklaagd, er wordt gewerkt. Met Kerst- Het was ontzettend. Den derden nacht hadden wij het zeer slecht: hooge zee, veel wind en water. Mijn vermoeden is, dat de sloep met 26 man in dit noodweer is gebleven. Wij hadden het al vreeselijk moeilijk. Het was ont zettend In den middag van den vierden dag werd het beter weer. Den vijfden nacht hadden we weer storm. Raad voor de Scheepvaart. Bij zijn verhoor door den Raad voor de Scheepvaart, bij de behandeling van den ondergang van de „Sliedrecht”. verklaarde de eerste-stuurman, de heer P. Brons, dat het schip geladen was met gasolie, benzine en petroleum voor Noorwegen. Het kwam van Abadan in Perzië. Président Is in Port Said iemand aan boord gekomen GetuigeJa, de Engelsche contra- bande-controleurs. In Gibraltar moest het schip opnieuw onderzocht worden. Daar werd weer een verklaring ge vraagd, n.l. om Kirkwal aan te loopen. Deze verklaring werd gelegaliseerd voor den Nederlandschen consul. PresidentWelke route werd geko zen GetuigeBewesten Engeland. Vroe ger gingen we om de Noord. Er ge beurde aanvankelijk niets bijzonders. Op 16 November, ’s avonds om 8 uur, nam de derde-stuurman mijn wacht over. Om half negen moest ik op de brug komen. Daar waren ook de kapi tein en de marconist, er werden aan bakboord seinen gegeven „send a boat with papers”. Van een duikboot was nog niets te zien. President Wat voor weer was het Getuige Tamelijk ongunstig. Ik moest een boot bemannen, de kapitein zou de papieren in orde maken Het schip slingerde sterk. Aan bakboord ging de boot over boord. Hierin kon den veertig personen. President Hoeveel van deze booten waren aan boord Getuige Twee voor veertig perso nen en voorts nog twee werkbooten. Ook deze laatste hingen in davits. De reddingboot werd gestreken. Ik vroeg Wie gaan er mee Vier man sprongen aan boord. PresidentDit zijn ook de gered den, is het niet Getuige Ja. President Welke was de inventaris aan boord van deze boot Getuige We hebben alles achterge laten, vuurpijlen, levensmiddelen. PresidentWaarom toch GetuigeOmdat de ouderwetsche davits moeilijkheden gaven met uit draaien. Daarenboven dacht ik natuur lijk terug te komen. President Wat had u over Getuige De riemen, dollen, water, een zeekaart .en scheepsbeschuit Kon u den mast Toen het in 1933 de Holland-Ameri- kalijn slecht ging, en slechts nieuw kapitaal de maatschappij nieuw leven heeft kunnen inblazen, hebben de aan deel- en obligatiehouders een groot ge deelte van hun financieele rechten moeten prijsgeven. Verder waren er nog bezitters van bewijzen van deelge rechtigdheid, papieren, welke bij de op richting van de N.V. aan de oprichters recht gaven op 10 pCt. van de over winst, welke bedrag enkele jaren later werd gehalveerd. Tengevolge van de reorganisatie van de maatschappij werden in 1933 de statuten gewijzigd en ook de houders van bewijzen van deelgerechtigdheid moesten een veer laten. In den vervolge zou hun slechts 1 pCt. van de overwinst worden uitgekeerd. De houders van deze papieren gingen met deze regeling evenwel niet accoord en stelden zich op het standpunt, dat ze met de statutenwijziging niets te maken hadden, zoodat ze meenden recht te hebben op het oude percentage super-dividend. En hoewel er nog in het geheel geen overwinst was gemaakt, maakten zij een proefproces voor de Rotterdamsche rechtbank aanhangig om een princi- pieele uitspraak uit te lokken. De Holland-Amerikalijn beriep zich in de eerste plaats op de arbitrage- clausule, doch dat verweer werd ver worpen Toch besliste de Rotterdamsche rechtbank niet over de zaak zelve. Het college overwoog, dat, waar er nog geen overwinst was gemaakt, voor den eischer elk belang bij de zaak ontbrak. Van dit vonnis teekende de eischen- de partij appèl aan en thans werden de pleidooien voor het Haagsche ge rechtshof gehouden. Voor den houder van het bewijs van deelgerechtigdheid trad op mr. N. Okma uit Amsterdam. Voor de Holland-Amerikalijn trad op mr. W. M. E. van Rossem te Rot terdam. Uitspraak 12 April. President opzetten Getuige Dat zou het roeien hebben bemoeilijkt Na twintig minuten kwa men we bij de duikboot. Van dichtbij vroeg men ons, of we Hollanders wa ren. We gooiden een vanglijn uit en reikten de papieren over. De sloep moesten we afhouden, want de deining was te sterk. Ik kon niet aan boord van de duikboot komen. Ver geef sch protest. Na vijf minuten kwam de comman dant terug aan dek. Hij zeide Ik zie, u gaat naar Kirkwal, ik moet u torpedeeren. Ik merkte Plaatsing van ingezonden stukken be- teekent niet, dat de redactie het met den inhoud eens is. Zij kan alleen dan overwogen worden, als naam en adres van den inzender ons volledig bekend zijn. Red. President toen Getuige Ook schuin achter schip. Na tien minuten klonk er doffe knaleen ontzettende vuur straal schoot naar boven ik wilde bij het schip blijven, omdat het de bes te kans was opgemerkt te worden. We meenden zoowel schip als duikboot te zien, doch later bleken dit de twee helften van de „Sliedrecht” te zijn, welke onmiddellijk in tweeën was ge broken. Den volgenden dag waren we dicht het voorschip. We roeiden er om- - -1 we ook naar het achterschip. De mogelijkheid bestond, dat er nog i--- ren. Daarenboven wilden we onzen in ventaris hebben. Een poging om aan boord te komen, slaagde niet. We zagen het schip steeds meer zin ken, ging

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 14