STATEN-GE"?”.'.»!. HAAGSCHE ’COURANT VAN DONDERDAG 7 MAART 1940. VIJFDE BLAD, PAGINA 2. BEGROOTING VAN DEFENSIE EERNTE K UIER ONTSPANNING VOOR MILITAIREN WIJZIGING IN SAMENSTELLING VAN DEN KRIJGSRAAD DE WERKLOOSHEID HIER TER STEDE VOORTZETTING DEFENSIE- BEGROOTING OPERA OPVOERING TEN BATE VAN HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Zie verder 5e blad, pag. 3 VEREENIGING „KINDERHULP” PRINS BERNHARD IN VERGADE RING ECONOMISCHEN RAAD VOLKSZANGAVOND REDE VAN DEN HEER BLOMJOUS. ontneemt spre- het STICHTING KINDERSTUDIE. OOST-JOODSCH VERBOND. Het Joodsche vraagstuk. den heer Wiardi hulp welke een van Savornin Loh- VROUWENGROEP LIBERALE STAATSPARTIJ NACHTVOORSTELLING METROPOLE PALACE. C URSUS VAKBEKWAAMHEID VOOR BABKER. Gisteravond werd op het hoofdkan toor van den Neutralen Bond van Per soneel in de voedingsbedrijven de eer ste les van den cursus vakbekwaam heid en thorie voor het bakkersbedrijf, welke geleid wordt door den heer W. den Oudsten, gegeven. De heer B. Holtrop, bondsvoorzitter, gaf den cursisten een korte uiteenzet ting van de groote waarde van dezen cursus. Hij weer er daarbij op, dat, naar zijn overtuiging, na ongeveer 6 a 7 jaar de zegeningen van de Vesti gingswet voor het bedrijf zich zullen laten zien. In de Duinoordkerk aan de Adr. Goe- kooplaan, zal het Mannenkoor van „Die Haghe Sangers” op Donderdagavond 14 dezer, onder leiding van den diri gent, den heer Jos Vranken jr., een con cert geven, speciaal voor de Haagsche militairen. Solistische medewerking zal verleend worden door den solo-violon- cellist den heer Ch. van Isterdael. Het orgel zal bespeeld worden door den heer M. Keulemans. In het Militair tehuis ,,’t Honk” aan d Prinsestraat 57, zal de heer ir. van Emmenes. op Dinsdagavond a.s. lezing over voetballen houden. ONTEIGENING. De burgemeester maakt bekend, dat een afschrift van het Kon. besluit van 12 Februari 1940 tot aanwijzing van de perceelen, welke moeten worden ont eigend voor en ten behoeve van den bouw van een nieuw Raadhuis alhier, van heden tot en met 27 Maart a.s. iederen werkdag van 9 tot 12 uur en van half 2 tot 5 uur (’s Zaterdags van 9 tot 12 uur 30), voor een ieder ter inzage is nedergelegd op de secretarie der Gemeente, afdeeling S. en B. (kamer no 32). Luchtbescherming:. Algemeen in den lande bestaat de meening, dat er aan de luchtbescher ming, met name in de groote steden, veel ontbreekt. Toch is dit een belang rijk onderdeel van de oorlogvoering. Er hapert ten deze iets bij de taak, die Defensie hierbij heeft. Er is ook nog veel misverstand, ook bij de burgerbe volking. Wanneer zal het 3,7 c.m. lucht afweergeschut aan Amsterdam gele verd worden? Er is thans ernstige on gerustheid. Met genoegen heeft spr. ge lezen, dat er afweerballons worden aan geschaft. spr. vraagt of het hier nog slechts een proef geldt. De heer v. d. Bilt (S.D.A.P.) be pleit de belangen der oud-gemobiliseer- den van vóór 1909, der oud-marine- werklieden en der mobilisatie-slacht- offers van 19141918, waaraan spr. de positie van de eventueele invalieden der huidige mobilisatie verbindt. De minister heeft verklaard, dat er geen nieuwe gezichtpunten zijn geopend, het zelfde verklaarde diens ambtsvoorgan ger reeds. Spr. betwijfelt of de regeling wel algemeen bevredigend is, er is stel lig veel verschil van inzicht. Wat de huidige mobilisatieslacht- offers betreft, daarvoor behoort meer te worden gedaan, dan hel geval is. De heer Briët (A.R.) sluit zich na mens zijn fractie aan bij de bezwaren, ontwikkeld tegen mobilisatieclubs. Spr. verheugt zich over de houding der soc.- democraten ten aanzien van de lands verdediging. Maar de geschiedenis leert dat mobilisatieclubs in het leger niet thuis behooren. Een aantal gemo- biliseerden zou komen te staan onder de bevelen eener politieke organisatie. Spr. beroept zich op uitlatingen dien aangaande van den heer Troelstra. De heer van Vessem (N.S.B.): Dat is de geschiedenis, daar mag u niet over spreken. (De voorzitter hamert). De heer Briët herinnert verder aan de woorden van Troelstra in November 1918 eh aan het optreden toen van den socialistischen bond van Nederlandsche dienstplichtigen, terwijl de heer Troel stra ook gewaagde van soc.-democrati- sche regimenten. Het zou funest zijn als een zeker percentage dienstplichti gen staat onder den invloed van een politieke partij Het is te betreuren, dat de soc-dem partij dit zelf niet inziet. Spr. hoopt, dat de Regeering het vor men van zulke clubs voor alle politieke partijen zal verbieden. Op Dinsdagmiddag 12 Maart wordt in restaurant „Den Hout” een open bare vergadering van de afdeeling den Haag van de Vrouwengroep van de Liberale Staatspartij gehouden. Mej. dr. Jane de longh, uit Amsterdam, mevr N C. Bouma-van Strieland al hier, en mevr. C. M. Goddard-Lingöeek uit Rotterdam zullen in deze vergade ring spreken over: Het werk van de vrouwelijke vrijwilligsters in de prac- tijk. Op 13 Maart a.s. zal door Grelinger’s Opera Groep in den Kon. Schouwburg een opvoering gegeven worden van Mozart’s opera „Die Zauberflöte’De baten hiervan zullen geheel zijn voor het Nederlandsche Roode Kruis. zal ten worden In Hotel du Vieux Do el en zijn afgestapt douairière jkvr. v. Loon— Egidius hofdame van H.M. de Konin gin; Z. Exc. K. Saastamoinen, oud- gezant van Finland bij het Nederland sche hof en Regierungsrat W. Naschke uit Brelijn. Het bezoek van den heer Saastamoinen betreft particuliere (geen diplomatieke) aangelegenheden. Voortgezet wordt de behandeling van de Defensiebegrooting. De heer Heldring (Lib.) brengt hulde aan den minister, wiens moeilijk heden spr. begrijpt, en aan allen die bij de uitoefening van hun taak geval len zijn. Spr. dringt aan op zuinigheid, de militairen zijn als een arme jongen die eensklaps een einde ziet van zijn gebrek. Bij het doen van uitgaven kan méér gebruik gemaakt worden van de commercieele bekwaamheden van za kenlieden. militairen zijn minder be kend met koopmansgebruiken. Accoun tants zijn ook noodig, maar preventief optreden is nog beter. Spr. wil geen nieuwe bureaux, eerder meer centrali satie. De heer van Embden motiveert zijn veranderde houding t.a.v, de Defensie. De heer v a n E mb den (V.D.) be spreekt de lijdensgeschiedenis der oud- gepensionneerden en sluit zich aan bij de hoofdlijnen van het betoog van aen heer v. d. Bilt. Evenzoo bij het pleidooi van den heer Heldring voor het be trachten van meer zuinigheid in het leger Zaakkundige krachten zouden op treden kunnen als bezuinigings-inspec- teurs. Spr. geeft een motiveering van de verandering zijner houding in defensie- aangelegenheden. Spr. is lid dezer Kamer geworden in November 1918, toen er in nagenoeg alle landen een pacifistisch-optimisme heerschte. Deze stemming van internationalisme ging bergop tot 1932 en den aanval van Japan op Mantsjoenje. Wal er veidw van ontwapeningsconferenties gewor den is, weten we allen. De ontwape ningsconferenties geworden is, weten we allen. De ontwapeningsgedachte in middels bleef in vele landen leven. Men achtte een Europeeschen oorlog niet waarschijnlijk. En sinds 1921 stemde de vrijz. dem.-fractie tegen de defensie begrooting. Ook bij de liberalen was er kentering in de opvattingen aangaande de defensie. Verschillende motieven voor de ver andering van de inzichten kan spr. thans om redenen van internationalen aard niet noemen. Een absoluut pacifisme is nooit spr.’s standpunt geweest. Wel vervanging van de nationale verdediging door een stel sel van collectieve veiligheid. Niet al leen de ontwapenaars zien slechts daar in een mogelijkheid tot het redden van de wereld. Het stemmen tegen dit begroctings- hoofdstuk heeft spr. 't laatst als een ling, volgehouden tot Februari 1939. Er waren bij spr. toen ook financieele bedenkingen. Zijn vroegere opvattingen acht spr. niet onjuist. Bij democratische staats instellingen is vrijheid van inzicht een belangrijk ding. Doch wat spr reeds 15 jaar geleden vreesde, een totalitaire oorlog, is dat Gistermiddag is de jaarlijksche alge- meene vergadering van de Vereeniging „Kinderhulp”, afd. 's-Gravenhage, in het Logegebouw Fluweelen Burgwal 22 alhier gehouden. Daarin werden het jaar- en financieel verslag over 1939 behandeld en goedgekeurd. Uit die ver slagen blijkt, dat de pupillen het over het algemeen goed maken en goed terecht komen. Met een enkele had men eenige moeilijkheden te overwin nen. Wat de financiën betreft, kan worden vastgesteld, dat door herhaald beroep op de offervaardigheid van de ingezetenen de uitgaven in het afgeloopen jaar nog gedekt konden worden. Doch de bégroo- ting voor het volgende jaar zou een te kort aantoonen van ca. 2400, indien niet wederom de ingezetenen aan den oproep van het bestuur tot steun door contributies of giften zouden gehoor geven. onder- er op aankomt, zal iedere man zijn plicht doen. Spr.’s partijgenooten staan ach ter de Regeering en dezen minister. De heer Bruineman (R.K.) is den minister dankbaar, maar niet vol daan. Verschillende zaken loopen over twee departementen: luchtbescherming over Binnenlandsche Zaken en De fensie; agrarische zaken over Econo mische Zaken en Defensie. De lucht bescherming moet in handen zijn van Defensie. In de afhandeling van scha- devengoeding enz. wegens inundatie c.a. is er thans veel vertraging. Spre ker noemt eenige gevallen. Van bezit nemingen wordt niet steeds tevoren aan de eigenaren kennis gegeven, zoo- als is voorgeschreven. Zooveel moge lijk dienen de boeren tijdig gewaar schuwd te worden. Spr. bepleit het naar huis zenden van gemobiliseerde vaders van groote gezinnen. Het standpunt van den mi nister bevredigt spreker niet. Het verminderen der mobilisatie-toe- lagen is een bezuinigingsmaatregel, doch het is niet altijd billijk. Onbil lijkheid is er ook geweest jegens vrij willigers, met name bij de luchtmacht; spreker vraagt maatregelen. Voorts wenscht spreker bespoediging in het werbrei van berichten naar Indië. Spreker is het geheel <?ens met den heerd Wiardi Beekman aangaande mobilisatieclubs. De heer van Vessem (N.S.B.) herinnert aan de houding van den heer Colijn in 1922, toen hij van het leger alleen een operatief jrgaan wilde overlaten om te voldoen aan interna tionale verplichtingen. Er is groot ge mis aan inzicht geweest, o.m. aan gaande den Volkenbond. Daartegen is door anderen tijdig gewaarschuwd, o.a. door de nationaal socialisten. Steeds hebben dezen ook aangedrongen op op heffing der tegen hen gerichte uitzon deringsmaatregelen. Zij die de promo tors van de muiterij op „De Zeven Pro vinciën” betrouwbaar vinden, mogen de nationaal-socialisten wel onbe trouwbaar noemen. Spreker betreurt echter, dat de minister zoo spoedig door departements-invloeden bevangen is. De N.S.B. had in hem een bewinds man verwacht, wien volle vertrouwen kon worden gegeven. Spreker houdt historische beschou wingen. (De voorzitter zegt dat die met de begrooting niets te maken hebben). Spreker komt hiertegen op, ze houden verband met de begrooting. (De voor zitter dreigt spreker het woord te dnt- nemen). Spreker noemt de vrijzinnig- democraten afstammelingen van de patriotten. De mobilisatieclubs. Ook tijdens de mobilisatie moet de mogelijkheid bestaan van contact met personen van dezelfde levenssfeer. Over de hoofdzaak bestaat tusschen den mi nister en spr. geen verschil van op vatting wat de mobilisatieclubs aan gaat. Er zijn nu eenmaal verschillen in ons volk waren die er niet, er zou verarming zijn. Er kan eenheid zijn in de verscheidenheid. Het samenko men in eigen kring voor leden van groote volksgroepen moet mogelijk zijn. Men vreest daardoor het binnen halen van politiek in het leger. Spr. verwijst daartegenover naar de libe rale „Avondpost” en de Chr.-Hist. „Nederlander”. (De heer de man: Wij hebben geen officieel eigen orgaan). Spr. ziet toch contact tusschen den heer de Savornin Lohman en „de Ne derlander”. Opvoedkundige beginselen staan op den voorgrond, evenals bij de jeugdorganisaties. Er is een ongelijk soortigheid in de beginselen van de volksgroepen. Men mag niet komen tot een achteruitatellen van het soc.-dem. Voor den Maranath a-k ring zal morgenavond in de groote zaal van het gebouw van Speykstraat 153, spre ken de heer P. van der Woude, Evan gelist te Rotterdam over het onder werp „De wederkomst van Christus zoóals het Nieuwe Testament ons die leert” en de heer P Janse, alhier >ver het onderwerp „Wat zult gij doen met Jezus Matth. 27 22. Totonderwijzer aan de Mr Lismanschool hier ter stede is benoemd de heer H. Crispijn alhier. Z. K. H. Prins Bernhard heeft van daag een bijeenkomst bijgewoond van de commissie uit den Economischen Raad, belast met het uitbrengen van advies over het prijsvraagstuk. Rede van Beekman. De heer Wiardi Beekman (S.D.A.P.) zegt, dat het paraat zijn noodig is, om indien het moet, onze onafhankelijkheid te verdedigen. Spr. herdenkt de slachtoffers, van onze weermacht gevallen, welker aantal he den weder is vermeerderd. Spr. wijst op het goed slagen van de mobilisatie. Bij de aan dezen minister gebrachte hulde sluit spr. zich aan, waarbij spr. de verdiensten van diens voorganger niet over het hoofd ziet. Deze minister is een doortastend man. Hij is de stu wende kracht, en in dezen tijd de juiste man op de juiste plaats. Er moet verband zijn en blijven tus schen volk en weermacht. Een deel van het publiek neemt de zaken wel eens wat gemakkelijk op. De gemobiliseerden hebben recht op me deleven en steun van hen, die niet uit hun gezin en werkkring zijn geroepen. De gemobiliseerden moeten geen reden hebben, zich veronachtzaamd te ge voelen. Er is een interparlementale commis sie inzake herplaatsing van gemobili seerden. Vele werkgevers vervullen hun nationalen plicht, andere echter niet. Voor hen is, ondanks de bezwaren, een wettelijke regeling noodig. De vraag, hoe het gezin het heeft, is van even veel belang. De regeling der kostwin nersvergoeding getuigt van sociaal in zicht. Een aanvullende regeling voor de vrijgezellen is aanstaande. Er is een verlaging van de mobilisatie-toelage over de geheele linie ingevoerd. Spr. vraagt zich de reden daarvan af. De salarieering van militairen in actieven dienst is toch reeds laag. Spr. waar schuwt tegen bezuiniging hieromtrent. De verloven mogen de paraatheid van den troep niet aantasten. Dit geldt zoowel voor zaken- als pe riodieke verloven. Spr. waardeert de afzonderlijke regeling voor de feest dagen in December. GEREF. GEMEENTE TE SCHEVENINGEN. De kerkeraad der Geref. gemeente van Schëveningen heeft in de nog steeds voortdurende vacature thans beroepen ds J. v. d. Berg van Krabbendijke. Ds. v. d. Berg werd in 1893 geboren en werd in 1936 candidaat aan de Theol school te Rotterdam. In datzelfde jaar heeft hij uit een groot aantal beroepen dat naar Krabbendijke aanvaard, waar hij 2 Sept. 1936 bevestigd werd. Ds. v. d Berg heeft in zijn eerste gemeente reeds tal van beroepen gehad, doch die alle afgeslagen. De zittingsdagen In de samenstelling van den Krijgs raad alhier is een kleine wijziging ge komen. In plaats van het lid voor de 2e kamer van den Krijgsraad ir. G- Wilschut, is benoemd de kapitein ir. M. Goote. terwijl het plaatsvervangend lid, kapitein mr; dr. W. F. J. A. van Roijen, nu tot lid en kapitein T. J. M. v. d. Linden, die eerst lid was. thans tot plv. lid van dien Krijgsraad zijn benoemd. Morgen zullen de leden en plv. leden van den Krijgsraad te half twaalf vm. door den garnizoenscommandant op het garnizoensbureel aan het Buiten hof 19 worden beëedigd. De Krijgsraad hier ter stede, welke uit 2 kamers bestaat, zal voorloopig per week vier zittingen houden en wel de 1ste kamer op Dinsdag en Don derdag en de 2e kamer op Maandag en Vrijdag. In een zeer druk bezochte bijeen komst, belegd door het Oost-Joodsch Verbond in „Hof van Holland”, heeft Zondagavond dr. B. Raptschinsky, let terkundige en historicus, een rede ge houden getiteld: „Naar een oplossing van het Joodsche vraagstuk”. Spr be gon zijn rede met erop te wijzen, dat de 19e eeuw voor het Joodsche volk een zeer belangrijk tijdperk was, om dat zij de emancipatie bracht welke den Joden de burgerlijke rechten gaf. Deze emancipatie is echter op een vol slagen fiasco uitgeloopen. Zij leidde tot de assimilatie en uitstooting van de Joden uit Centraal en Oost-Europa uit het economische leven. Als gevolg daarvan kwam de emigratie en volks verhuizing naar Amerika, nog grooter dan in de middeleeuwen. In dit land wonen thans meer dan 4 millioen Jo den. Door de groote werkloosheid hield de emigratie op. De vraag doet zich nu voor, wat moet met al die menschen gebeuren, die geen bestaan meer kun nen vinden en die door sluiting der grenzen nergens meer worden toegela ten? Voor de immigratie moet thans in de plaats treden de kolonisatie. Spr. noemt het plan om 100.000 Joden naar San Domingo over te brengen een mis daad. Zij blijven daar een minderheid. De oplossing van het Joodsche vraag stuk, waarbij millioenen Joden betrok ken zijn, kan volgens spr. niet opge lost worden in Palestina, omdat dit land daarvoor te klein is. Dus moet gezocht worden naar meerdere terri toria. De moeilijkheid is, die te vinden. De Joden moeten zich reeds nu voor bereiden op den vrede. Bij de vredes- klanken moet ook de stem van het Joodsche volk gehoord worden. Daar voor moeten alle partijgeschillen op zij worden gezet. Een volkomen eenheid moet er heerschen, opdat bij de vre desonderhandelingen met de eischen en verlangens van het Joodsche volk rekening kan worden gehouden. Daar bij moet in de eerste plaats worden gedacht aan Palestina, omdat wij daar op historische en religieuze rechten kunnen doen gelden en omdat bewezen is, dat in dit land met succes gekolo niseerd kan worden. Spr. eindigde zijn betoog met den wensch, dat alle Joden zich aaneen zullen sluiten, om daar door meer kracht te kunnen bijzetten aan de hulp welke verleend moet worden. Op de rede volgde een langdurig debat en een hartelijk dankwoord van den voorzitter. DS. G. ELSHOVE 70 JAAR. Onder zeer groote belangstelling heeft ds. G. Elshove, alhier, emeritus-predi- kant van de Geref. Kerk van Rotter- dam-Centrum en oud-geestelijk verzor ger van het ziekenhuis Eudokia aldaar gisteren zijn 70sten verjaardag gevierd. Ds. Elshove ontving een groot aantal schriftelijke en telegrafische gelukwen- schen alsmede tal van bloemstukken en andere bewijzen van medeleven. Onder hen, die hun opwachting kwamen ma ken, merkten we op de heeren mr. 1 Donner, namens het bestuur van den Geref. bond van vereenigingen en stich tingen van barmhartigheid; J. Warmen hoven en A. C. v. d. Kraan, namens het bestuur van het ziekenhuis Eudokia en A. van Heiningen en C. Neefjes, namens het rusthuis van de Geref. kerk ’s-Gravenhage-Oost. volksdeel. Er is geen stap gedaan, zon der contact te houden met de verant woordelijke leiders. Waarom mogen geen onderwerpen worden behandeld, liggende op het terrein der moderne arbeidersbeweging Men moet geen spoken zien juist ter wille van hun beginselen zullen de leden der mobili satieclubs doen, wat van hen gevraagd wordt. Spr. respecteert het standpunt geen politiek in het leger. Voor den minister en diens adviseurs is dit trou wens een algemeen standpunt. De groote geestelijke stroomingen in ons volk worden echter gelijkelijk behan deld. Verschil'ende uitlatingen van den heer van Rappard e.a. zijn grie vend voor de soc.-democratie en meer dan honderdduizend gemobiliseerden. Dat vergete men niet. Er bestaan in Nederland wel 40 vereenigingen van gemobiliseerde jongelingen op Gerefor meerden grondslag, met een uitgespro ken politiek karakter, tegen soc.-dem. opvattingen in. Spr. waardeert het standpunt van den minister, die be grijpt, dat gemobiliseerden af en toe ,in contact willen komen met gelijkge zinden. Spr. waardeert het werk vah Ont wikkeling en Ontspanning en het door tastend optreden van kapitein Paters. Er gebeurt veel, maar het aantal kan- tonnementen is zóó groot, dat vele er nog niets van bemerkten. Spr. gelooft, dat men aangaande O. en O. nog te zuinig is. Spr. bepleit betere verzorging van de geestelijke belangen der gemobili seerde Joden. Spr. wijst op de moei lijkheid der verloven bij kleine posten. De verzorging van den troep en van de gezinnen is ook militair van groote beteekenis dit moet in alle militaire kringen bedacht worden. Onze linies zijn voortdurend sterker gemaakt. Wie de inundaties ziet, komt onder den indruk. Maar moeten er niet meer schiet- en andere oefeningen worden gehouden Moet er niet meer gemotoriseerd worden Pijnlijk is me nigeen getroffen door knoeierij bij le vering van materialen. Knoeiers moe ten worden uitgesloten. Scherpe con trole is noodzakelijk. Spr. wenscht on derzoek naar de betrouwbaarheid der uitvoerders van militaire werken. Over de slagkruisers zal spr. thans niet spreken. Tegen extremistische stroomingen in het leger blijve de mi nister krachtig optreden. De zaak van den Amsterdamschen politie-inspecteur hangt veel te lang. Snel optreden is in dergelijke geval len gewenscht. Ook spr. betuigt instemming met de gehouden pers-excursie. Er heeft ge dreigd, dat met een gelijkluidend ver slag van een persbureau moest wor den volstaan. Doch de verschillende kranten hebben verschillende soorten lezers. Men late aan de Nederlandsche kranten zooveel mogelijk vrijheid van handelen. Wat ons wacht, weten we niet. Wel weten we dat Nederland paraat is en steeds meer moet blijven, in linge samenwerking. Als het Karaktervorming en -ontaarding. Mevrouw dr. O van Andel-Ripke, zenuw-arts te Franeker, heeft gister avond voor de leden van de stichting Kinderstudie gesproken over karakter vorming bij kinderen en karakteront- aarding door miskenning van tempera ment. De spreekster ging daarbij uit van de te voren vastgestelde drie kinder- typen of temperamenten, n.l. het moto- risch-actieve, het psychisch-actieve en het z.g.n. pycnische kind. Deze tempe ramenten zijn in hun reactie zeer on derscheiden. Zij kunnen dan ook niet gelijk behandeld worden. De stoor nissen, welke optreden, vinden hun ontstaan in de fouten, welke gemaakt worden met betrekking tot de juiste en onjuiste aanpassing van de tempe- rament-eigenaardigheden. Niet die sto ringen zélf doch het voortduren er van veroorzaakt de karakter-ontaardingen. In zeer veel gevallen wordt er „te veel” gedaan en hebben de kinderen er meer behoefte aan met rust ge laten te worden. Hun reacties mogen niet te zeer geremd worden, evenmin als zij overprikkeld mogen worden en het te veel toegeven doet een verwen nen ontstaan, waar het kind later zelf de dupe van blijkt te zijn. De fouten liggen heel vaak meer bij de ouders dan bij de „lastige” of „humeurige” kinderen, die b.v., als zij ’s nachts te onrustig zijn, slaap-middeltjes toege diend krijgen, welke beter aan de moeder en nog beter aan den vader moesten «worden gegeven, die zich ge ïrriteerd voelt door het gehuil van het kind. Het kind is de moeite waard om op zijn temparement getoetst te women, want daar hangt alles van af met be trekking tot de „opvoeding”. Na de lezing werd van gedachten gewisseld met eenige toehoorders, die zich met vragen tot de spreekster hadden gewend. Vergadering van 7 Maart Geopend 11.15 uur. Voorzitter mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk. Een bewoonster van de Ket“lstraat heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan, dat op hét marktter rein aan de Herman Costerstraat haar portemonnaie is gerold, welke een be drag van circa 14 bevatte. OUDERVEREENIGING GYMNASIUM LAAN VAN MEERDERVOORT. In een druk bezochte bijeenkomst van de Oudervereeniging van het Gym nasium Laan van Meerdervoort sprak de heer B. Merema, leeraar aan deze school, over het onderwerp: „Van kleu ter tot puber; de strijd om zelfstandig te worden en zich te handhaven”. Spre ker belichtte dit terrein vanuit het tee- kenwerk van den kleuter, het jonge schoolkind, het schoolkind, de vroege puber en de puber. Deze voordracht sloot zich goed aan bij die, welke een vorigen keer werd gehouden door dr. Berger, psycholoog-paedagoog alhier. Hield deze spreker zich aan de alge- meene psychologie, zonder een besliste aanraking te zoeken met het onderwijs en de onderwijsstof, de heer Merema richtte zich tot een detailgebied, tot de psychologie van de kinderteekening in verband met het kinderleven. Na eerst de groote tegenstelling te hebben aan geven tusschen twee belangrijke ge deelten van het opgroeiende leven, de periode van het kind-zijn en die van het jonge mensch worden, ging hij achtereenvolgens de verschillende levensphasen na en stelde hij zich daar bij telkens drie vragen. In de eerste plaats: hoe is de algemeene levens structuur; in de tweede plaats: wat is de aard van het zien; in de derde plaats: hoe is het leven van vorm en kleur in de teekeningen en wat zijn de typische structuurkenmerken daarin, die wijzen op de ontplooiing van het kinderleven. Bij het bespreken van elke periode werd het betoog toegeli 'ht door een aantal lichtbeelden naar teekenin gen, welke ook voorkwamen in de expositie, die in de hal van de scMool was ingericht. Op 29 Februari 1940 stonden bij de gemeentelijke arbeidsbeurs ingeschre ven 22357 werkzoekenden (waarvan volgens eigen opgave niet werkloos §72 eg 271 in de werkverschaffing) tegen 22021 op 31 Januari 1940 en 24602 op 28 Februari 1939. De kleine stijging van het aantal in geschrevenen in Februari wordt ver oorzaakt door het beëindigen van de cursussen der ambachtsscholen, wier bevolking zich voor opname in het be drijfsleven liet inschrijven. De vermindering in vergelijking met 28 Februari van het vorige jaar is voornamelijk het gevolg van de inmid dels plaats gehad hebbende mobili satie, welke veel krachten aan het be drijfsleven heeft onttrokken. Gedurende Februari werden ge plaatst 2017 (Februari 19392185) werkzoekenden. Hieronder zijn niet be grepen 169 personen, die zeer korten tijd als wagentrekkers en sneeuwrui mers werden ingeschreven. De voorzitter ker het woord. De vergadering wordt te 4.15 uur verdaagd tot morgen elf uur. Vergadering van Woens- dag6Maart. (Slot). De zesde zangavond van het seizoen 1939/40 van de Ned. Vereeniging voor den Volkszang wordt Woensdag 13 Maart in Diligentia gehouden, onder leiding van Herman Stenz. De piano begeleiding is in handen van mevr. Betsy de Ridder-Spaan. De vergadering wordt te 1.40 uur hervat. De heer B 1 o m j o u s (R.K.) ver heugt zich over den geest, welke er over ons volk gekomen is. Ontzaglijk zijn de lasten, op ons volk gelegd. In eenige jaren moest zooveel worden aan geschaft. We plukken thans de vruch ten van het werk, ook door de mi nisters Colijn en van Dijk verricht. Spr. vertrouwt dat deze minister op denzelfden weg zal voortgaan, ter wille van weermacht en werkloosheidsbe strijding. De legerleiding oefenen zoo snel en goed mogelijk de jongemannen der sterkere, jongere lichtingen. De oudere kunnen dan sterke reserve vormen. Het besluit om slagkruisers te bou wen beteekent het ernstige streven om het geheele rijk intact te houden. De in zichten der marinedeskundigen hebben zich snel gevestigd. (De voorzitter herinnert aan zijn verzoek, hieromtrent niet in bijzon derheden te treden). Spr. dringt aan op grooten spoed, ook in den Volksraad, opdat het onder werp vóór het zomer-reces in de Sta- ten-Generaal kan worden afgedaan. Spr. waardeert de deskundige wijze van beantwoording in de memorie van antwoord van de in het voorloopig- verslag gedane vragen. Spr. dringt aan op intense oefening van het gemobili seerde leger en is het een met de tegen de mobilisatie-clubs geopperde bezwa ren. Sinds de mobilisatie is er merk waardig veel en goed werk verricht t.o.v. de versterking der defensie-ter- reinen. Het is een verstandige daad ge weest, excursies voor binnen- en bui- tenlandsche journalisten te organisee- ren. De wereld krijgt zoodoende een overtuiging omtrent ons willen en ons kunnen. Daarbij is gebleken van de uit stekende verhouding tusschen officie ren en manschappen. Spr. brengt hulde aan leger, marine en luchtmacht. Onze uitgaven voor de defensie zijn naar ver houding even groot als die der oorlog voerende landen. Spr. herdenkt de ge vallenen der marine, en prijst den moed en de vastberadenheid onzer zee lieden. Ten bate van het Ondersteunings fonds voor Behoeftige Musici wordt op Zaterdag- 16 Maart a.s. om twaalf uur des nachts, een voorstelling ge geven in Metropole Palace. Door de medewerking van vele zijden belooft deze voorstelling er een van zeer bij zonder gehalte te zijn. De directeur van genoemd theater, de heer van Tol, heeft zijn localiteiten belangeloos ter beschikking gesteld en heeft als bijzondere attractie een zeer mooi filmpje, een modeshow, welke voor den Haag geheel nieuw is, ter vertooning gegeven. Ook het journaal zal ten gerieve van de bezoekers worden gedraaid. Het personeel van het theater verleent eveneens zijn belangelooze medewer king, evenals verschillende bekende artisten en musici. Door deze medewerking, welke van alle kanten geheel belangeloos voor het goede doel wordt gegeven, zullen de baten van de voorstelling volledig aan het ondersteuningsfonds ten goede komen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 18