voor De Indische begroeting 1940 SPORT LEGER EN MARINE en e De Tweede Kamer keurt de afdeelingen Oorlog Marine zonder hoofdelijke stemming goed HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 7 MAART 1940. VIJFDE BLAD, PAGINA 3. KORTE BERICHTEN ONDERWIJS EN KERK VERJSENIGINGEN Behandeling van de Surinaamsche begrooting aangevangen BIJZONDERE VOORZIENINGEN TEN AANZIEN VAN NAAMLOOZE VENNOOTSCHAPPEN SURINAAMSCHE BEGROOTING VOORTZETTING SURINAAMSCHE BEGROOTING WANDELEN. SCHAKEN. wed- volgende kleinigheden be- (De vergadering duurt voort.) (Slot) Het mechanisch rijstbedrijf. DIVERSEN. De Indische militie de A raster- Vergadering van Woensdag 6 Maart AQUARIUMHOUDERSCLUB „SCALARE”. Morgen komt de minister aan het woord. het voor- binnen het Rijk te verplaatsen zonder dat de vergadering van aandeelhouders daarover beslist. EXAMENS Universiteit van dam. Geslaagd voor het cand.-examen wis- en natuurkunde (J.) de heer H. van Eykeren. De aandrang tot oprichting van een Indische militie wordt hoe langer hoe geringer, omdat men ziet, dat zoo’n leger onbetaalbaar is. De kort-verband regeling is een experiment in die rich ting. Er was voorloopig slechts plaats voor een 1600 man. Wat de Indische gepensionneerden betreft, heeft de minister een beroep gedaan op zijn ambtgenoot van Sociale Zaken om eenige gunstige bepalingen, die voor werkloozen gelden, ook van toepassing te verklaren op gepension- neerde Indische militairen, die daar voor in aanmerking kwamen. De correspondentie tusschen minister en Gouverneur-Generaal geschiedt op het oogenblik niet door middel van de scheepvaart, maar door de luchtpost. Wel is de Regeering voornemens om het wetsontwerp, zooals dit bij den Volksraad wordt ingediend, ter kennis van de Staten-Generaal te brengen. een bescheiden welvaart Suriname en voor een toekomsti- van nog bij- Tweede klasse B: W.K. 2D.S.C. 2: N. F. A. MolenaarJ. van den Berg JJ; ir. W. van der VegtJ. de Keijzer 1—0; R. van VaalenM. J. Bossen 10; H. van Wijk—W Moret 1—0; C. Zonneveld—H. C. COMPETITIE VAN DEN H.S.B. Voor de competitie van den Haagschen Schaakbond werden de strijden gespeeld Het woord was nu aan den minister, doch alvorens hem dit te verleenen, verdaagt de voorzitter te 12.45 uur de vergadering tot morgen een uur. Haagsche Golfclub weer geopend. De baan van de Haagsche Golfclub, welke veel van de vorst had geleden, was tot dusverre gesloten voor spelers en speelsters. Thans heeft men echter negen van de 18 holes kunnen openstellen, n.l. holes 1, 2, 4, 5, 6, 10, 13, 14 en 9. Er wordt op wintergreens gespeeld. een sprookje gebleken? Het is niet de schuld van spr c.sdat men in ons land met allerlei maatregelen laat is. Vele Vrijz. Democraten wezen steeds op de financieele bezwaren; spr. be roept zich ook op ..Kerk en Vrede” Maar er zijn andere levensbeschouwin gen opgekomen, weike niet langs ons heen gaan. Tegen zoo groote bedreiging van onze vrijheid en vernietiging van geestelij ke waarden is verdediging geboden. Men mag dit verschijnsel niet ontwij ken; ruimte laten voor bruut geweld beteekent oorlog in permanentie. Spr. is geen bekeerling. Het aanbeve len van collectieve verdediging tegen agressie heeft steeds op gelijken grond slag berust. Spr. wijst op verschillende gebeurtenissen in de wereld, in ver band met het wezen van den Volken bond. Men bedenke eens, hoeveel goeds er dienaangaande verspeeld is. Het sanctie-stelsel is thans geheel ge- schorscht, en daarmede is de neutrali teit herleefd. Spr. herinnert aan het op 9 Augustus 1939 toen de oonog nog niet onvermijdelijk scheen door hem bij de wijziging der Dienstplicht wet in deze kamer gesprokene. Dan was er verleden jaar nog het financieele bezwaar, dat spr. toen te gen de begroeting deed stemmen. Dit is thans anders. In oorlogstijd zal men •zelfs geneigd zijn, de financieele grens nog verder te verleggen. Spr. wijst op de ervaringen betreffende Tsjecho- Slowakije en andere kleine staten. De Regeering heeft meer dan eens toegegeven, dat het ondenkbaar ware, Vergadering op Donderdag 7 Maart. Geopend te 1.10 uur. Voorzitter: mr. J. R. H. v a n Schalk. REGELING VAN WERKZAAMHEDEN Bij de regeling van werkzaamheden werden eenige wetsontwerpen aan de agenda toegevoegd, o.a. de wijziging van de. begroeting van Buitenlandsche Zaken voor 1940 (hulp aan het Fin- sche Roode Kruis) en het wetsontwerp inzake de bescherming van kunst schatten tegen oorlogsgevaar. dat wij alleen zouden blijven staan. De gebeurtenissen schenen weldra dit tot een illusie te zullen maken. Zoo werd het aspect in Februari 1939 bij de be handeling van dit begrootingshoofd- stuk. Spr. respecteert elk inzicht in het nationaal belang; doch spr. vraagt het zelfde te zijnen opzichte en daar heeft het bij sommige Kamerleden wel eens aan ontbroken. Spr. verwijst naar het voorloopig verslag De situatie in Europa is nu grondig veranderd. In Maart 1939 ging Enge land over tot een nieuwe politiek, toen het aan drie landen bijstand toezegde. Dit heeft geleid tot onze zelfstandig- heidspolitiek. Dezelfde overwegingen gelden voor België. Spr. moet dus den vroeger beganen weg verlaten. De heer Maarsingh (N.S.B.) be toogt, dat er in ons land niet voldoende warmbloedpaarden worden gefokt. Het leger heeft deze noodig. Er wordt te weinig steun verleend, ten onrechte is de koudbioedfokkerij bevoorrecht. Het doet spr. genoegen, den lof te hebben vernomen jegens de Kon. Ne- derlandsche federatie van landelijke rijvereenigingen; de haar verleende subsidie is ontoereikend. Spr. verzoekt den minister, aan deze federatie zijn aandacht te wijden. Vervolgens was aan de orde wetsontwerp houdende bijzondere zieningen met betrekking tot in de ge- biedsdeelen van het Koninkrijk der Nederlanden gevestigde naamlooze ven nootschappen en andere rechtsperso nen, alsmede met betrekking tot zee schepen. welke gerechtigd zijn tot het voeren van de Nederlandsche vlag. Dit ontwerp maakt het mogelijk den zetel van naamlooze vennootschappen Bezwaren van mr. Terpstra. De heer Terpstra A.R.) meende, dat wel zeer groote bevoegdheden wor den toegékend aan de directie en de bestuurders van een N.V., wanneer zij het noodig achten den zetel te ver plaatsen, zonder dat de vergadering van aandeelhouders, die volgens het wet boek van koophandel de hoogste auto riteit in deze is, daarin de beslissing heeft. In normale omstandigheden zou hij daartegen overwegende bezwaren heb ben, maar wanneer ons land in den oorlog wordt betrokken, moet snel een beslissing kunnen worden genomen. De Zwitsersche regeling gaat veel minder oor- ver- Begrooting afgehandeld De afdeelingen „Oorlog en marine” werden z. h. s. goedgekeurd met aan- teekening, dat de heeren de Visser en Effendi (comm.) en Posthuma (C.D.U.) wilden geacht worden te hebben tegen gestemd. Twee suppletoire Indische begroetin gen werden eveneens goedgekeurd. deze betrekkelijk treffen. Hij wees op nationaal-socialistische propaganda, die ontstemming onder de bevolking wekt. Een ernstiger gevaar voor Suriname is het scheppen van animositeit onder de Creolen tegen Javaansche en Joodsche emigranten. De heer Ijzerman gaf tenslotte zijn voldoening te kennen over de afschaf fing van de korting op de pensioenen. De heer Mes (R.K.) wees er op, dat het vraagstuk der arbeidskrachten van groote beteekenis voor Suriname is en bepleitte in dit verband een ruimere emigratiepolitiek en gunstiger voor waarden voor de emigranten. Hij drong aan op sociale maatregelen, o.a. voor de werklooze jeugd en vroeg of het juist is, dat in 1941 drastisch op irri- gatiewerken zal worden bezuinigd. Kolonisatie voor Europeanen schijnt op groote moeilijkheden af te stuiten. Dank zij tijdige economische maatrege len beschikt Suriname over grootere voedselvoorraden dan in 1914 Het is te hopen, dat het denkbeeld van detacheering van Nederlandsche inspecteurs bij de politie verwezenlijkt zal worden. Verbetering van de woningtoestanden zal een krachtig middel zijn ter be strijding van sommige volksziekten. De heer van Kempen (Lib.) zeide, dat Suriname nog altijd het zor genkind van het Koninkrijk is. De mi nister zit echter niet bij de pakken neer en durft wat aan te pakken, zoo als het bevorderen van de exploratie door vliegtuigen. Aan een plotselingen opbloei van Suriname geloofde ook de heer van Kempen niet,, terwijl bij ver der bodemonderzoek schatten voor den dag zouden komen. Het arbeids krachtenvraagstuk blijft gezien o.a. het gebrek aan werkwilligheid der eigenlijke bevolking urgent en daarvoor is de emigratie van belang. Men behoeft niet te vreezen voor een Javaniseering van Suriname. Voor de geëvacueerde Javaansche gezinnen wordt goed gezorgd. Van groote be teekenis is de uitvoering van irrigatie- werken, daar de regenval zoo grillig is. Verbetering van hygiënische toestan den en krotopruiming is noodig. De Regeering doet wat noodig is voor den invoer van de benoodigde voedingsmiddelen in den tegenwoordi- gen toestand. Het afzetgebied der Surinaamsche koffie is slechts klein en de vooruit zichten voor de plantages zijn niet gunstig. De rijst schijnt er beter voor te staan en de citroen-cultuur ontwik kelt zich geleidelijk, maar de selectie is onvoldoende, terwijl er niet vol de transportgelegenheid is. Voor de ontwikkeling van den gezondheids dienst had de heer van Kempen veel lof; op dezen dienst mag niet worden bezuinigd. Om 5.3? uur werd de vergadering verdaagd tot hedenmiddag 1 uur. Minister Welter achtte het een juist standpunt, dat verschillende spre kers zich hun oordeel over de slag kruisers hebben voorbehouden. Wat de critiek van den heer de Mar chant et d’Ansembourg betreft, merkte hij op, dat de minister van Koloniën slechts voor een tiende deel verant woordelijk is voor de defensie. Deze af gevaardigde debiteerde een staatkun dige ketterij. Door de rede van den heer de Visser laat de Regeering zich niet van haar voornemens afbrengen. Weliswaar laat de staatsregeling toe. dat de Volksraad in spoedeischende gevallen niet wordt gehoord, doch in den aanvang stond het voor de Regee ring vast, dat de Volksraad in deze be langrijke aangelegenheid moest wor den gehoord. Eerst nadat de Volksraad advies heeft uitgebracht, kan het ont werp bij de Staten-Generaal worden ingediend. Vervolgens was de Surinaamsche be grooting voor 1940 aan de orde. De heer Ijzerman (S. D. A. P.) zeide eenige economische lichtpunten in Suriname te zien, al moet men geen groote illusies omtrent de toekomst koesteren. Deze minister doet dit ook niet, doch dat is geen nadeel te achten. Komende tot détails, wees de heer Ijzerman erop, dat de emigratie-rege- ling voor Javanen soepeler moet wor den toegepast. Hij betreurde het ont breken van een welvaartsplan en con stateerde, dat ook bij deze begrooting geen der amendementen van de Staten van Suriname is overgenomen, hoewel Bij de voortzetting van de behande ling van de Surinaamsche begrooting voor 1940. was het woord aan mr Joekes (V.D.). Deze wees er op. dat een dun bevolkt gebied als Suriname, dat zoo groot als Java is, bijzondere moeilijkheden in verschillende op zichten biedt. Er zijn werkkrachten noodig, met het oog waarop op deze begrooting 400.000 gulden voer de emigratie van geselecteerde Javanen is uitgetrokken. Deze post had de instemming van mr. Joekes, die vervolgens eenigt. woorden wijdde aan de rijst-, maïs- en citrus cultures en een duidelijk overzicht vroeg van den stand van zaken hier mede, ook wat de bacovencultuur be treft. Kan Suriname geschikt worden ge maakt voor de kolonisatie door Euro peanen Er zijn verschillende onder zoekingen verricht, waaruit men con- cludeeren kan. dat men ten deze voor zichtig moet zijn. Voor de inrichting van proefbedrijven op daartoe geschik te gronden zal veel kapitaal noodig zijn. Ir. van Dijk, die een mechanisch proefbedrijf voor rijst leidt, acht voor dergelijke bedrijven een economische basis aanwezig. Hij bepleit ook de op richting van een koloniale maatschap- op belastingge- de overweging Minister Welter zeide, dat de ge leidelijke ontwikkeling van Suriname afhangt .van de uitbreiding van de be volking. Het land heeft behoefte aan arbeidskrachten en daarvoor is men op de emigratie van Javanen aangewe zen. Hiermede hangt ook samen de uitbreiding van de irrigatie-werken. Het is te vroeg om al eenige conclu sies te trekken aangaande de vraag, of Suriname dreigt te ver-indischen. Men vergete voorts niet, dat zending en missie hun invloed uitoefenen en de bevolking nader brengen tob de Euro- peesche sfeer, voor welker verdwijning men ook vrees koesterde. In de toeneming van het aantal ar beidskrachten ligt de eenige mogelijk heid voor een bescheiden voor ?e financieele onafhankelijkheid het inoederland, dat nu jaarlijks 3millioen aan dit gebiedsdeel draagt. Wat de oultureele en hygiënische ver zorging van de Javanen betreft, streeft het gouvernement naar een compromis, dat de begrooting niet te zeer verzwa ren zal. Door middel van den kleinen landbouw zal men Suriname moeten opheffen. Thans vindt 60 pCt. der Creoolsche bevolking direct of indirect haar bestaan reeds in den kleinen land bouw. Voert men dit percentage te hoog op, dan veroorzaakt men ook weer moeilijkheden. De Creolers willen ook niet een half bestaan in den landbouw, wanneer zij wat meer in de stad kunnen vinden. De volwassen bevolking krijgt men ook niet naar kleine landbouwbedrijven in de omgeving van de stad. Het is ge probeerd met de rijpere jeugd, doch met zeer weinig succes. De minister gaf vervolgens een over zicht van de pogingen om aan verschil lende cultures leven in te blazen. Het gouvernement heeft nu al een ton in de citrusbedrijven gestoken, zonder dat het veel geholpen heeft. Thans bestaat de gedachte om de landbouwkolonies uit te breiden met behulp van missie en zending. De kwestie van de huwelijksverorde- ning (die tot tweemaal toe door de Staten is verworpen) is van groote beteekenis. Ze is formeel in strijd met de Westindische Staatsregeling, doch deze is opgesteld in een tijd, toen er nog geen Aziaten in Suriname waren. Ten behoeve van de Javaansche emi granten is de burgerlijke huwelijks sluiting al belangrijk vergemakkelijkt, doch zij maken er geen gebruik van, met het gevolg, dat het aantal onwet tige kinderen zeer groot is. De voor gestelde huwelijksverordering hield veel meer rekening met de Javaansche gewoonten en bracht eigenlijk gelijk stelling van het huwelijk der Moham medanen met het burgerlijk huwelijk. Van propaganda voor het burgerlijk huwelijk is weinig te verwachten; de oude adat zit zeer diep bij de Ooster lingen. De uitzending van Europeesche politie-inspecteurs stuit op velerlei bezwaren af, o.a. ten aanzien van het salaris. De emigratie van Europeanen biedt weinig vooruitzichten; handenarbeid van blanken in een tropisch gebied is op den duur niet mogelijk. De minister zal de brochure van ir. van Dijk over het mechanisch rijst bedrijf in studie nemen; ze heeft op hem een wel wat optimistischen indruk gemaakt. Ook omdat er nova zijn, zal de kwestie der subsidieering van <5è school der Baptisten Gemeente nader onder de aandacht van den gouverneur worden gebracht. De rijstproductie van Suriname is in de laatste jaren verreweg het belang- ijkst geworden. Dit is hoofdzakelijk het werk van den kleinen Aziatischen landbouwer; de export geschiedt hoofdzakelijk naar de staten van mid- den-Amerika. Bij het bodem-on der zoek zal de lucht- karteering, zooveel als mogelijk is, wor den bevorderd, ook met het oog op de irrigatie en de emigratie. De Surinaamsche begrooting werd daarna z. h. s. goedgekeurd. pij en geeft wenken bied, welke eveneens waard zijn. De heer Joekes klaagde over gebrek aan officieele belangstelling in Suri name voor dit bedrijf. Door den toevoer van emigranten is een samenstelling van de bevolking ontstaan, die de aandacht der Regee ring verdient. Behalve Indianen en Boschnegers op ongeveer 20.000 te schatten bestaat de helft der bevol king ongeveer uit Aziaten, n.l. 32.000 Javanen en 44.000 Britsch-Indiërs. Is het gewenscht voor deze emigranten een afzonderlijke rechtsbedeeling te scheppen, met name wat het sluiten van een huwelijk betreft? De heer joe kes meende deze vraag bevestigend te moeten beantwoorden. Uit scciaal oog punt is een regeling voor het sluiten van een huwelijk dringend noodig, met het oog op het groote aantal onwettige kinderen. Met het oog op de rechtsposi tie van vrouwen en kinderen moet de ze toestand onhoudbaar worden geacht. De Koloniale Staten hebben tot twee maal toe voorstellen verworpen. Het is hier ’n kwestie van staatkundig beleid van ’t opperbestuur. Er schijnt nu over eenstemming te zijn bereikt laat de Regeering een regeling spoedig be vorderen. De heer Joekes juichte de afschaffing van de korting op de amb- naarspensioenen toe. NATIONALE MARSCHRN VAN „DE PRINCEVLAG”. De minister van Binnenlandsche Zaker» heeft toestemming verleend, dat burger wachten, eventueel met bewapening c be pakking, deel mogen nemen aan de natio nale Ro-d den Haag-marschen van „De Princevlag” op 25 dezer (2en Paaschdag) te houden. De opperbevelhebber van Land en Zee macht heeft goed gevonden, dat officieren, o.-derofficieren en soldaten, behoorende tot het Westfront der Vesting Holland, de koloniale reserve, het le legercorps en onderdeden van de marine, te bepalen d or den chef van den staf van de afdee- ling Zeemacht van het Algemeen Hoofd kwartier. gewapend en met gedeeltelijke bepakking, de marschen medeloopen. De marchen voor jeugdige individueele personen, meisjes en jongens van 1216 jaar, en groepen hiervan k.m.). vangen aan des v.m. 10.20 uur; voor burgers, dames en heeren van 16 jaar af en mili tairen in uniform zonder bewapening of in sportkleeding, benevens burgergroepen of vereenigingen <30 of 40 k.m. naar ver- kiezirg) om 10 uur v.m., terwijl de marsch met bewapening en gedeeltelijke bepak king voor militairen van leger en marine en daarmede gelijkgestelden (25 k.m.' om 10.30 uur aanvangt. De start van de mar schen is bij de Pier en het irhaus te Scheveningen. Als marschleider treedt op de heer Joh. G L Berlott. algemeen-voorzitter van „De Princevlag”. terwijl de jury wordt gevormd door mevr. M. L. Serlott-Min- naer, kapitein der mariniers P J. van Gijn, kapitein der j. gers A. A. Schwing, kapitein der infanterie G. H. Scholten, T. J. Sperling, leeraar MO. lichaamsoefe ningen. majoor voor speciale diensten in tendance A. C. Schoor, majoor militair commissaris jhr. C. L. B. W. van Suchte- len van de Haare. MUTATIES. Bij Kon. besluit: is met ingang van 1 Maart 1940, tijd benoemd en aangesteld, bij het reserve- pers. der landmacht, ter nadere indeeling door of vanwege den minister van De fensie: bij het wapen der art., tot res Je-luit. de eervol ontslagen le-luit. der art. D van Driest, van het Kon. Ned Indische leger; is aan den res.-le-luit. J. H Hupkes van het 8ste reg. inf., aan den res.-dirig. officier van gez. 2e kl. J. van der Kous en aan den res.-off. tandarts 2e kl. J. L. W. Wessels Boer, beiden van den geneesk. dienst der landmacht, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst; is aan de res.-officieren van gez. le kl. M. J. ten Raa en D W. F. Weggemans, beiden ')an den geneesk. dienst der land macht, alsmede aan den res.-le-luit. J. Q de Wit, van het 2de reg. luchtdoelart., een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst; is met ingang van 15 Maart, tijd, be noemd en aangesteld, bij het res.-personeel der landmacht bij het wapen der inf., ter nadere indeeling door of vanwege den mi nister van Defensie, tot res.-kapitein de eervol ontslagen kapt, der inf., A F. Sant, van het Kon. Ned. Ind. leger; is tijdelijk benoemd en aangesteld, bij het res.-personeel der landmacht, bij het wapen der inf., ter nadere indeeling door of vanwege den minister van Defensie, tot res.-le-luit. de eervol ontslagen le-luit. der inf., P. Westerhof; zijn benoemd en aangesteld: bij het res.- personeel der landmacht, met ingang van 16 Maart bij het wapen der inf., bij den vrijw. landstorm, bij het vrijw. landstorm- korps motordienst, tot res.-le luit, voor spec, diensten de res.-2e-luit. voor spec diensten H. L. Lütz, van dat korps; bij het wapen der militaire luchtvaart, bij de luchtvaartbrigade, tot res.-le-luit. de res.-2e-luits. P. Noomen en D. A. J Paap, beiden van de luchtvaartbrigade met ingang van 4 Maart, bij den genees kundigen dienst der landmacht, tot off. van gez. le kl. de officier van gez. 2e kl. E. M. Kole, van den geneesk. dienst der landmacht; is met ingang van 1 Maart, tijd, be noemd en aangesteld, bij het res.-personeel der landmacht, bij het wapen der infante rie, ter nadere indeeling door of vanwege den minister van Defensie, tot res.-kapt de eervol ontslagen kapitein der infante rie J. Schoon. De heer Wend elaar (Lib.) sprak over het mechanisch rijstbedrijf van ir. van Dijk, die over zijn arbeid onlangs een brochure heeft doen ver schijnen. Hij wees erop, dat de proe ven onder zeer ongunstige conjunc turen zijn begonnen en dat ir. van Dijk met groote tegenslagen o.a. tengevolge van groote afwijkingen in den regenval heeft te kampen gehad. Hij heeft voor deze en andere moeilijkheden de oplossing gevonden. De grond in Nickerie is zeer geschikt voor de rijst cultuur. In een dunbevolkte streek als deze is een mechanisch rijstbedrijf ren dabel. De technisch-economische basis voor dit bedrijf is vastgelegd. De heer Wendelaar had groote bewondering voor het pionierswerk van ir. v. Dijk. De hooge transportkosten van Suri name naar Curasao zijn een belemme ring voor den export. De heer van Dijk acht kolonisatie door Europeanen in het mechanisch rijstbedrijf mogelijk. Zooals de Franschen op Martinique gekoloni seerd hebben, moet het daar ook kun nen. Op deze wijze kan men het Neder- landsch element in Suriname verster ken; dat is beter dan dit gebied te be volken met Oostersche paupers en het te laten overstroomen met Ameri- kaansch kapitaal. De heer Meyer ink (A.R.) meende dat de moeilijkheden voor Suriname als er een welvaartsplan indertijd was aan vaard, thans veel grooter zouden zijn dan zonder zoo’n plan, omdat de tegen slagen, die verschillende bestaansmid delen hebben getroffen, zeer groot zijn geweest. Intusschen moet met scheppen van betere voorwaarden voor de cul tures worden doorgegaan. De uitbrei ding van de irrigatiewerken en van de inpoldering moet daarom worden toege juicht. Den minister was blijkbaar het laat ste rapport van ir. van Dijk niet be kend, toen hij zijn weinig optimistisch oordeel in de memorie van antwoord neerschreef. Het kwam den heer Meyerink voor, dat men de adat niet aantast als men daarnaast voor de Javanen een sanctie voor het burgerlijk huwelijk eischt. Hij behandelde vervolgens eenige details, o.a. pleitend voor subsidieering van de school der Baptiste Gemeente, mits aan zekere voorwaarden zal zijn voldaan. De heer Effendi (C.P) betoogde dat de communisten ten aanzien van de koloniale politiek wat Suriname betreft eenzelfde standpunt innemen als met betrekking tot Indië. Suriname blijft het zwarte schaap vann het Nederlandsche koloniale ge bied en heeft als zoodanig meer aan dacht noodig dan Indië. De economi sche toestand blijft slecht en de voor uitzichten zijn onder de tegenwoordige omstandigheden ongunstig. De produc tie van grooten en kleinen landbouw moet worden verhoogd, vooral wat rijst en vruchten betreft. De werkloos heid in de steden is groot en neemt steeds toe, vooral ir Paramaribo Over werk zou verboden moeten worden. Doelbewust en planmatig moet de werkloosheid worden bestreden, in de eerste plaats door het vestigen van ver en is uitsluitend beperkt tot logstijdde Belgische regeling toont eveneens het karakter van. een noodwet. Zoo eene zou ook voor ons land noo dig en gewenscht zijn, wel omringd door de noodige waarborgen. Het onderhavige voorstel gaat echter wel zeer ver en maakt het moeilijk daarmede mee te gaan. Ook na de wij zigingen, welke de minister heeft aan gebracht, is het tweeslachtig karakter van het ontwerp niet verkregen. Het tijdelijke karakter staat niet voldoende vast. De normen voor de goedkeuring door de aandeelhouders zijn veel te ruim. De minister beperke zich tot de huidige omstandigheden. De heer Slotemaker de Bruine (C.H.) wilde slechts een enkele alge- meene opmerking maken. Hij wees er op, dat de Kamer verschillende wetten in verband met den oorlog heeft aan genomen, waarin duidelijk het bijzon dere karakter daarvan werd gemoti veerd. Daarvoor is een gelijkluidende for- muleering gekozen. Dat is ook in het belang van de rechtszekerheid. Deze lijn moet blijven gevolgd. De Kroon moet voorts constateeren, wanneer de buitengewone omstandig heden hebben opgehouden te bestaan. De wetgever zou als norm aan kun nen nemen, dat de oorlogsomstandig heden hebben opgetyjuden te bestaan, bijv, bij demobilisatie. Een datum daarvoor is moeilijk in de wet aan te geven. Bovengenoemde club waarvan het secretariaat thans gevestigd is Oranje- laan 30 te Rijswijk, hield gisteren haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering in haar clublokaal Bezuidenhout 13. De vergadering droeg een besloten karakter. De voorzitter de hee; J. M. Lodewijks, Biol. Drs., deelde mede, dat 1939 voor „Scalare" een zeer goed jaar was ge weest en dat de kaspositie zeer gezond te noemen is Met het oog op de a.s. jubileumviering zijn grootsche plannen in voorbereiding Divcfse voorstellen wer den gehandeld. Na de bestuursverkiezing werden de functies als volgt verdeeld: voorzitter. J M Lodewijks; vice-voorz.: M. Ribblus, secietaris P Rademaker, 2de seer. J. de Bode; penningmeester: C. Meysen; bibliothecaris’ H Geertsema en commissaris. A. Stroetman De kascom missie voor 1940 werd benoemd. Voor de Aprilvergadering staat een mooi program op stapel Voor hen die met Scalare wen- schen kennis te maken zullen speciale avonden worden georganiseerd. den Daas 10; J. Th. van HazenC. Kunz 10; J. Hopman—A. van Wieringen 10; J. DoumaT. Boldé 10. Totaal 71J. Derde klasse A: H.S.V. 3D.A.S.C. 2: A. FarjonA Lenten JJ; A. VerbeekD. van der Ent 01; J. van DeemterP Bu- ring 10; N. C. Lommers—A. van der Vlist 1—0; J. v. d. Horst—C.. Lenten, 1—0; T. Haver-DroeseL. J. Larners 1J; J. H. HuybregtsJ. Ouwersloot 10; A. Lepelaar—J. Rijnsburger 0—1. Totaal De totaal-uitslag van den wedstrijd S. Chr. S.V—H Chr. S.V 3 luidt 3—5. Gisteren werden nog de volgende ont moetingen gehouden: Tweede klasse C: S. Chr. SV.H. Chr. S.V 3: K. Steiner—J. F. de Vries 1—0; W VlietstraC. van Bergeijk 01; J. M. den HaanF. C. S. de Jagher 1—0; J. Steiner—E van der Kruk 01; A. D van der ToornR van Oostrum 1j A. K. van ZanenD. P. Tuyl 1W. de Boer srM. Verburg 01; W. VrolijkP. Schoen 01 Totaal 35. Derde klasse B: H.A.S.C. 3G E B J. J. Korbee—J. N. Oost-Lievense I4; K. IsbrückerC de Wilde 10; C. Schilper- oordA. Gouweloos jr 01: W F Stolte W. Toe-Water 10; A. van DuinD. Brinksma 1—0; R. L van der StekW. de Wit Jr. 01; C. Kouw—J. M Steinfort 10; J. Houter—J. Andrea 01. Totaal 4J-3J. Derde klasse C: V. Crfr. S.V.Avanti C. GoemanW. J van der Leeden 1O; W Kool—G van Mullem 1—0; S. van den BergA Brand J—i; J. RiedéB. T. Harmsen 10 D L. van den BergG. A. Eelman 01; L. P. van Hoogdalem—W. de Bruin 10; L. van der ZwartC. Kila 10; D. AgesJ. A. Kratz 11. Totaal 62. H. Chr. S.V. 5—R.S.C. 6: W. Beukema— W P de Zwart 10; W. VerweyW J. Blonden 1—0; J. Singeling—A. J. Drie sen 10: J. van OostrumH. Poth 01; J. Th NoordanusJ. Visser 01; D. C. van MelsenM. Lambooy 10; S. van der Bil—W. J. Kiehl J—j; J. Kreukniet—mej. E. Demani JJ. Totaal 53. GOLF. kleine landbouwbedrijfjes in de om geving van de stad, waarbij de Regee ring financieelen steun zou moeten verleenen. De irrigatie moet krachtig worden bevorderd De Regeering stelt echter te weinig geld daarvoor be schikbaar De heer Effendi verzette zich tegen de emigratie van Javanen, omdat hun voorwaarden te ongunstig zijn. Hun cultureele en hygiënische verzorging laat veel te wenschen over. Wat beoogt de Regeering met deze emigratie Staat ze in verband met de uitbreiding van de bauxietwinning Deze komt echter alleen aan de mono polistische positie der maatschappij ten goede. De heer Slotemaker de Bruine (C.H.) hoopte, dat de school der Bapt. Gemeente door subsidieering in staat zal worden gesteld tot split sing over te gaan en daardoor de zoo hoog noodige plaatsruimte te ver krijgen. Hij kwam op tegen het betoog van den minister, dat tegen het ver leenen van subsidie was gericht en ondersteunde het verzoek van den heer Meyqrink. Antwoord van den minister. In de bridge cercle Ambassa- dor, Heerengracht 26, wordt Vrijdag avond een drive volgens Scheveningsch systeem gehouden. Het is de bedoeling in den vervolge iedere maand een der gelijke drive te organiseeren. De bekende Zuids 1 avischa tennisspelers Puncec en Mitic zullen een aantal wedstrijden in Indië spelen. Op 31 dezer zullen zij te Tandjong Priok aankomen. Het secretariaat van voetbalvereeniging C.W.P, is thans ge vestigd Binckhorstlaan 36, ten huize van den heer S. Blok. Het secretariaat van Provinciale Waterstaat, N. Havenstraat 55b, ten huize van den heer G. A. Rood- huyzen. Het secretariaat van Zuid-Hol- land, Hasebroekstraat 33, ten huize van den heer N. J. Timmerman. De Haagsche voetbalver eeniging S.H.C. geeft Zaterdag in de „Galerij” een feestavond voor leden en donateurs. De medewerking is verzekerd van het bekende duo „Henk en Lou", Roosje Westendorp en „The Midnight Swingers”, o.l.v. Dave Kleyn. De con ference en de balleiding zijn in handen van Lou Kennis. De voetbalvereeniging Spoorwijk heeft wederom een geslaag den jeugdavond gehouden, met medewer king van een eigen band o.l.v. Linden burg jr. Op dezen avond hield de heer J. A. Schroot een causerie over het ad- spirantenvoetbal in den H.V.B. Er wer den ook eenige komische films vertoond en eenige dansjes uitgevoerd. De Haagsche Scheidsrech- tersvereeniging organiseert op 12 dezer te 8.15 uur nam. een bijeenkomst in „de Kroon” aan de Houttuinen te Delft waar een causerie zal worden gehouden door den heer W. Burgwal, terwijl de heeren dr. Jan Thomee en Joop van Nel len een vraaggesprek zullen houden over hun internationale voetbalcarrière. De Nederlandsche skiffkam- pioen van de laatste jaren. de Leythe- roeier G Velds, zal vooreerst niet meer aan roeiwedstrljden deelnemen om stu dieredenen. Hij zal dus dit jaar ook zlin titel niet verdedigen. 2/ja

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 19